TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радичевиќ: Ѓер ги казни нашите грешки

Дневник - 15.11.2015

Две лица покажаа ракометарките на Вардар на гостувањето кај унгарскиот претставник во Лигата на шампионките, Ѓер, за што на крајот беа казнети (28-27). Со погодокот на Хајди Локе, постигнат со звукот на сирената, Ѓер вторпат сезонава го совлада ...

Овој ЖРК Вардар е на вистинскиот пат

Мак Ракомет - 15.11.2015

Конечно натпревар во Лигата на шампионите каков што чекаме 3 години. Конечно меч кој потсетуваше на мечевите во женска конкуренција во периодот пред 10-тина и повеќе години. Натпреварот меѓу Ѓер и Вардар во 5-то коло од првата фаза на натпреварување ...

Вардарки поразени од Ѓер

Fox.mk - 15.11.2015

Екипата на Вардар не успеа да го совлада Ѓер ниту во вториот меч, вечерва во Унгарија, со што остана на шесте бода, но падна на второто место во групата Ц. Ѓер го победи Вардар со 28-27 со гол во последната секунда од натпреварот, постигнат од ...

„Вардарки“ повторно капитулираа пред Ѓер

Екипа - 14.11.2015

ЖРК Вардар го претрпе и вториот пораз во Лигата на шампионите, повторно од Ѓер. За разлика од првиот дуел во Скопје во кој беа целосно надиграни, „вардарки“ овојпат покажаа далеку подобра игра и имаат за што да жалат, уште повеќе ако се знае дека ...

ЖРК Вардар загуби по драматичната завршница на гостувањето против Ѓер

Дерби - 14.11.2015

ЖРК Вардар уште еднаш загуби од Ѓер во Лигата на шампиони, овојпат со 28:27 на гостувањето во Унгарија. Овојпат, поразот стигна со голот на Хајди Локе на две секунди до крајот. „Црвено-црните“ беа подобриот тим во првото полувреме, кое го решија во ...

Вардарки немаа среќа, Локе херој

СуперСпорт - 14.11.2015

Вардар со денешниот пораз од Ѓер на гостински терен остана на 2 второ место во групата со 6 бода. Хајди Локе беше херој на денешниот натпревар со тоа што постигна погодок во последната секунда за победа на Ѓер.

Врвот се „искачува“ во „Ауди арена“

Идивиди - 14.11.2015

Најважната битка од групната фаза во Лигата на шампионите ЖРК Вардар ја има попладнево, 16:30 часот, во „Ауди арената“ на гостувањето кај унгарскиот вицепрвак Ѓер. Ривалот кој на стартот на најсилното европско клупско натпреварување му го нанесе ...

„Вардарки“ се желни за одмазда против Ѓер

Екипа - 14.11.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар врзаа три победи во низа во Лигата на шампионите, но денеска се соочуваат со нов предизвик – оваа серија да ја продолжат и на гостувањето во Унгарија против Ѓер.

Кога ќе му загусти на Ѓер, тука се Горбич и Локе: Вардарки поразени во последната секунда!

Спорт365 - 14.11.2015

Вардар загуби од Ѓер во 5.коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Искусната Анита Горбич беше Х факторот во тимот на Ѓер и главната причина што Вардар загуби во Унгарија со 28:27. Иако играше само околу 40 минути, таа беше главна во нападот ...

Пенезиќ: Девојки, подарете ми победа против Ѓер за роденден!

SportMedia - 14.11.2015

Ѓер му е должник на Вардар по студениот туш на стартот од Лигата на шампионите, во „Јане Сандански“ и затоа мотивацијата во црвено-црниот состав е на горна граница пред денешниот натпревар.

ЛШ: Локе му донесе победа на Ѓер

Телеграф - 14.11.2015

Со одлично прво и катастрофално второ полувреме ЖРК Вардар го претрпе и вториот пораз од Ѓер во групната фаза, несреќно со 28:27 (14:17) со гол кој го прими во последната секунда од мечот Македонскиот првак ЖРК Вардар ќе пренесе само 4 бода од ...

Мининален пораз на ЖРК Вардар од Ѓер

МКД - 14.11.2015

Македонскиот женски ракометен шампион ЖРК Вардар го претрпе вториот сезонски пораз од Ѓер во групната фаза во Лигата на шампионките откако загуби вечерва во Унгарија со 28:27. Вардарки одигра одлично во првото полувреме, водеа со 9:7 па со 15:11 а ...

Вардарки поразени од Ѓер во последната секунда!

Хитпортал - 14.11.2015

Вардар загуби од Ѓер во 5.коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Искусната Анита Горбич беше Х факторот во тимот на Ѓер и главната причина што Вардар загуби во Унгарија со 28:27. Иако играше само околу 40 минути, таа беше главна во нападот ...

ЖРК Вардар со пораз се враќа од гостувањето кај Ѓер

Спортклуб - 14.11.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар вечерва загубија на гостувањето од Ѓер со резултат 28:27, а за поразот да боли уште повеќе, ЖРК Вардар го загуби натпреварот во последните пет секунди, кога примија гол од Хајде Локе.

Инфаркт-пораз за Вардар: Ѓер ги „нокаутира“ црвено-црните во последната секнуда!

SportMedia - 14.11.2015

Вардарки имаа бод во своите раце и сѐ што требаше да направат е „само“ да се одбранат во последните 12 секунди од мечот, иако без исклучената Андреа Пенезиќ, сепак не успеаја до крај. Хајди Локе прими топка на две-три секунди до крајот и ја совлада ...

ЖРК Вардар му гостува на Ѓер

Алфа - 14.11.2015

Во претпоследниот натпревар од првата фаза во ракометната Лига на шампионки, ЖРК Вардар му гостува на Ѓер, а натпреварот почнува во 16 часот и 30 минути. Нашиот состав денеска ќе се обиде да се реваншира за поразот во Скопје на стартот од новата ...

Несреќен пораз на Вардар од Ѓер

Мак Ракомет - 14.11.2015

Во еден од најдобрите мечеви во досегашниот тек од Лигата на шампиони, Вардар не успеа и загуби минимално од големиот противник Ѓер со 28-27. Во трилер завршница, Вардар имаше нерешено се до 2 секунди до крајот, но за жал одбраната не додржа, и ...

Вардарки загубија во последната секунда

Оn.net - 14.11.2015

Македонскиот шампион екипата на Вардар го доживеа и вториот пораз во натпреварите со Ѓер, во Лигата од европските шампионки во ракомет. Вардарки одиграа одлично полувреме, кое што го добија со 17:14.

Локе буквално во последната секунда им пресуди на вардарки!

24 Ракомет - 14.11.2015

Во директниот дуел за првото место во групата Ц, ракометарките на ЖРК Вардар не успеаа да му се реваншираат на Ѓер за стартниот пораз на домашен терен во ЛШ. Иако одиграа одлично прво полувреме во кое диктираа темпо и го завршија со три позитива, ...

Саботно ракометно лудило: ВАРДАР на мегдан со европскиот шампион, ЖРК ВАРДАР по реванш на гостувањето ВО ЃЕР!

24 Ракомет - 14.11.2015

Денешниот ден ќе биде вистинско ракометно уживање за вардаровите фанови и за сите македонски љубители на ракометот. По преземањето на ракометните секции на Вардар од страна на господинот Сергеј Самсоненко, Македонија има можност во едно саботно ...

Момент на вистината за РК Вардар и ЖРК Вардар

Мак Ракомет - 14.11.2015

Денес не очекува ракометна сабота обоена во црвено-црно, каде двете екипи на Вардар гостуваат кај двата свои ривали, во борбата за првото место во своите групи. Момент на вистината за двете екипи, за нивниот квалитет и за тоа до каде ќе можат да ...

Радичевиќ: Ѓер беше ист цел меч, а ние - премногу грешевме во второто полувреме!

SportMedia - 14.11.2015

Таа вели дека Вардар грешел многу во второто полувреме, а противникот, пак, мудро ги искористил грешките и дошол до значајниот триумф (25-26). „Пред сѐ, би сакал да ѝ честитам на екипата на Ѓер за тешко заработената победа.

Вардар повторно пoразен од Ѓер, одлуката падна во последната секунда

Република - 14.11.2015

Македонскиот шампион ЖРК Вардар го доживеа вториот пораз во Лигата на шампионите оваа сезона и тоа повторно од Ѓер овојпат на гостински терен минимално со еден гол разлика (28-27). Одлуката падна во последните моменти од натпреварот кога Локе успеа ...

ЛШ - жени: Несреќен пораз за „вардарки“ од Ѓер

Сител - 14.11.2015

Ракометарките на Вардар претрпеа минимален пораз (28:27) на гостувањето кај Ѓер во 5.коло од Ц групата од Лигата на шампионите. Унгарската екипа до триумфот стигна со голот на Хајди Локе во последната секунда од дуелот.

ЛШ - жени: Време е за реванш на „Вардарки“

Сител - 14.11.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар единствениот пораз во досегашниот тек од Лигата на шампионите го претрпеа на домашен терен од унгарск Ѓер во 1.коло. Токму денеска е време за реванш бидејќи од 16:30 часот во „Ауди Арена“ се игра дуелот во 5.коло меѓу ...

Ања Алтхаус: Ова е сосем нов натпревар

Мак Ракомет - 14.11.2015

Вардарки од унгарскиот вицепрвак Ѓер го претрпеа првиот пораз во Скопје на отворањето на новата сезона во Лигата на шампионите, каде одиграа многу лошо. Пикерот на ЖРК Вардар, Ања Алтхаус изјави дека тоа го оставиле зад нив и дека на денешниот ...

Ѓер со гол во последна секунда го победи ЖРК Вардар

Вечер - 14.11.2015

Ракометарките на Вардар го претрпеа вториот пораз во групната фаза од Лигата на шампионите, откако во петтиот натпревар од Ц – група, загубија и во реваншот од Ѓер со 28:27. Вардарки ја имаа контролата на резултатот во првото полувреме од ...

Локе го сруши ЖРК Вардар

Макфакс - 14.11.2015

Ракометарките на Вардар не ја продолжија победничката серија во Лигата на шампионките, по триумфот над Хипо и двете победи против Митјиланд, Вардарки загубија од Ѓер со 28:27. Во пресрет на последното коло во Ц групата Вардар има три победи и два ...

Одлично прво полувреме на вардарки во Ѓер

Република - 14.11.2015

ЖРК Вардар во петтото коло од Лигата на шампионите му гостува на унгарскиот тим Ѓер. Ракометарките на македонскиот шампион игра одлично во првиот период од натпреварот и има солидна предност од три голови разлика (14-17).

Кастратовиќ: Време е да им вратиме за поразот

Мак Ракомет - 14.11.2015

Во пресрет на денешниот натпревар на ЖРК Вардар против екипата на Ѓер, Индира Кастратовиќ верува дека ќе ја повторат добрата игра од последните два натпревари против Митјиланд, со што ќе им вратиме за поразот во Скопје.

ЖРК Вардар поразен во Ѓер со гол примен во последната секунда

Денешен - 14.11.2015

Женскиот ракометен македонски првак Вардар несреќно загуби вечерва на гостувањето во Угарија кај Ѓер со гол примен со звукот на сирената. До конечната победа од 28:27 во дуелот од 5.коло од Лигата на шампионите, Ѓер дојде со подобра игра во второто ...

ЖРК Вардар во поход кон првото место во групата

Република - 14.11.2015

Македонскиот шампион и трет на стариот континент во женска конкуренција во ракометна Европа, екипата на ЖРК Вардар денеска со почеток од 16.30 има тешко гостување во Унгарија против екипата на Ѓер.

Вардарки заминаа за Ѓер

Спортклуб - 13.11.2015

Нашите шампионки се упатија на последното гостување во првата фаза од Лигата на шампионите. Вардар ќе игра против Ѓер, единствената екипа која успеа да му нанесе пораз во тековната сезона и тоа на средбата во Скопје.

ЛШ: Вардарки заминаа во Унгарија за мечот со Ѓер

Спорт365 - 13.11.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар се упатија на последното гостување во првата фаза од Лигата на шампионите . Македонскиот женски ракометен клуб ќе игра против Ѓер, единствената екипа која досега успеа да го совлада нашиот состав и тоа на натпреварот во ...

Вардарки повторно паднаа пред Ѓер, врвот е прокоцкан

Спорт - 14.11.2015

Македонскиот тим не успеа да се искачи на првото место на табелата, откако на гостувањето кај Ѓер беше совладан со 28-27 во последната секунда од мечот. Одлично прво и крајно лошо второ полувреме на ЖРК Вардар на гостувањето кај Ѓер.

Познат составот на ЖРК Вардар за дуелот со Ѓер

Мак Ракомет - 14.11.2015

Денес од 16:30 часот ракометарките на ЖРК Вардар ќе играат против Ѓер, во рамките од 5-тото коло од Лигата на шампионите. Ви ги претставуваме составите на двете екипи: ЖРК Вардар: Алтхаус, Черноиваненко, Човиќ, Дамјановиќ, Дембеле, Ихнева, Хмирова, ...

ЖРК Вардар по одмазда во Ѓер

Вечер - 14.11.2015

Ракометарките на Вардар вечерва ќе бидат пред најтешкиот испит во групната фаза од Лигата на шампионите. Избраничите на тренерскиот двоец Кастратовиќ - Питлик, во 5. коло од Ц-групата гостуваат кај поранешниот европски шампион Ѓер Овој дуел е ...

Сара Ристовска не отпатува за Ѓер

Спортклуб - 13.11.2015

Најперспективната македонска ракометарка поради повреда нема да настапи на средбата против Ѓер. Таа се повреди на средбата против Мидтјиланд во Скопје. Ристовска на тој натпревар доби доверба да одигра цело полувреме и целосно ја оправда, ...

Врвот се „искачува“ во „Ауди арена“

Спорт - 14.11.2015

Вардар и Ѓер се во главната трка првото место во групата Ц. Но, бодовите не значат само лидерски статус, тие се пренесуваат во следната фаза, а тоа е она најважното. Најважната битка од групната фаза во Лигата на шампионите ЖРК Вардар ја има ...

Локе го сруши ЖРК Вардар

Кајгана - 15.11.2015

Ракометарките на Вардар не ја продолжија победничката серија во Лигата на шампионките, по триумфот над Хипо и двете победи против Митјиланд, Вардарки загубија од Ѓер со 28:27. Во пресрет на последното коло во Ц групата Вардар има три победи и два ...

ЖРК Вардар поразен во Ѓер со гол примен во последната секунда

А1 On - 14.11.2015

Женскиот ракометен македонски првак Вардар несреќно загуби вечерва на гостувањето во Угарија кај Ѓер со гол примен со звукот на сирената. До конечната победа од 28:27 во дуелот од 5.коло од Лигата на шампионите, Ѓер дојде со подобра игра во второто ...

Вардарки во „Ауди арена“ го искачуваат врвот

Телеграф - 14.11.2015

Најважната битка од групната фаза во Лигата на шампионите, ЖРК Вардар ја има попладнево, 16:30 часот, во „Ауди арената“ на гостувањето кај унгарскиот вицепрвак Ѓер. Ривалот кој на стартот на најсилното европско клупско натпреварување му го нанесе ...

ЖРК Вардар поразен во Ѓер со гол примен во последната секунда

Канал5 - 14.11.2015

Женскиот ракометен македонски првак Вардар несреќно загуби вечерва на гостувањето во Угарија кај Ѓер со гол примен со звукот на сирената. До конечната победа од 28:27 во дуелот од 5.коло од Лигата на шампионите, Ѓер дојде со подобра игра во второто ...

Локе обезбеди триумф за Ѓер, ЖРК Вардар без реванш

Телма - 14.11.2015

ЖРК Вардар загуби на гостувањето кај Ѓер со гол примен на една секунда до крајот од средбата. Хајди Локе за унгарскиот состав погоди за триумф од 28:27 во петото претпоследно коло од Ц групата во ракометната Лигата на шампионите.

ЖРК Вардар поразен во Ѓер со гол примен во последната секунда

Локално - 14.11.2015

Женскиот ракометен македонски првак Вардар несреќно загуби вечерва на гостувањето во Угарија кај Ѓер со гол примен со звукот на сирената. До конечната победа од 28:27 во дуелот од 5.коло од Лигата на шампионите, Ѓер дојде со подобра игра во второто ...

Вардарки поразени од Ѓер со гол во последната секунда

Утрински - 14.11.2015

Женскиот ракометен македонски првак Вардар несреќно загуби вечерва на гостувањето во Угарија кај Ѓер со гол примен со звукот на сирената. До конечната победа од 28:27 во дуелот од 5.коло од Лигата на шампионите, Ѓер дојде со подобра игра во второто ...

ЖРК Вардар поразен во Ѓер со гол примен во последната секунда

+инфо - 15.11.2015

Женскиот ракометен македонски првак Вардар несреќно загуби синоќа на гостувањето во Угарија кај Ѓер со гол примен со звукот на сирената. До конечната победа од 28:27 во дуелот од 5.коло од Лигата на шампионите, Ѓер дојде со подобра игра во второто ...