TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерите на ЕУ ја потпишаа Берлинската декларација

А1 - 25.03.2007

Ниту збор за Уставот, ниту збор за проширувањето. Вака е потпишана Берлинската декларација на самитот на ЕУ, на кој се слави 50-годишнината од потпишувањето на Римскиот договор. Но, сепак, со одбрани зборови се наведува целта, со скриена, кодирана порака за проширувањето.

Меркел: Европа е силна кога говори во еден глас

Канал5 - 25.03.2007

Европа е силна кога говори во еден глас, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел во обраќањето пред учесниците на средбата на врвот на ЕУ по повод 50.годишнината од потпишувањето на Римските договори, јави ИТАР - ТАСС. Берлин, 25 март (МИА) - Европа е силна кога говори во еден глас, изјави ...

Лидерите на ЕУ ја потпишаа Берлинската декларација

Канал5 - 25.03.2007

Лидерите на земјите членки на Европската унија денеска ја потпишаа Берлинската декларација, со која се предвидува фундаментално обновување на институциите на ЕУ во 2009 година, пренесува МИА. Берлин, 25 март (МИА) - Лидерите на земјите членки на Европската унија денеска ја потпишаа Берлинската ...

Во Берлин се слави 50-годишнината од ЕУ

А1 - 24.03.2007

Не е вистински момент, премногу е рано да се одредува датум за преговори за Македонија со ЕУ. Може да биде 2008-ма или 2009-та. Ова за А1 Телевизија го изјави државниот министер за Европа од Министерството за надворешни, Грос, во Берлин, во пресрет на јубилејот на Унијата.

Брет: ЕУ ќе ја надмине кризата со Уставот

А1 - 24.03.2007

По 50 години од формирањето, ЕУ има перспектива. Внатрешната криза со Уставот ќе се надмине, актуелни предизвици се справување со климатските промени, организираниот криминал и тероризмот, а во фокусот се кризните подрачја надвор од Европа и Западниот Балкан.

Педесетгодишна слава на Европската унија

Утрински - 24.03.2007

Европа беше направена со херојство. Несогласувањето секогаш претставувало стимул за ЕУ ПАРИЗ - Жак Делор еднаш ја нарече Европската унија „неидентификуван политички објект“. ЕУ, која е многу повеќе од царинска унија, многу помалку од федерална држава, мора да го трпи понижувањето дека е „ентитет“ ...

Голема роденденска забава на ЕУ во Берлин

Утрински - 24.03.2007

БЕРЛИН - Жителите на Берлин се поканети на забавата што ќе ја организира ЕУ во своја чест, и наводно ќе и' врати на Унијата околу 1,7 милиони евра. Со прославата се одбележува 50-годишнината од Римскиот договор со кој беа поставени основите на ЕУ.

Германија смета дека ЕУ треба да формира заедничка армија

Утрински - 24.03.2007

Лани Полска се изјасни дека сака формирање европска армија со 100.000 припадници БЕРЛИН - Европската унија треба да тргне во насока на формирање заедничка армија, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во интервјуто што беше објавено вчера.

Европа слави и ја бара визијата за својата иднина

Утрински - 24.03.2007

Ангела Меркел сака „реобединување“ на обединета Европа, други сметаат дека е потребна комплетна промена на насоката Слободанка Јовановска Лидерите на 27 земји-членки на ЕУ в сабота и в недела ќе се соберат во Берлин да ја прослават 50-годишнината од создавањето на Европската унија.

Педесет причини зошто Македонија не може да влезе во ЕУ

Утрински - 24.03.2007

СОЊА КРАМАРСКА Британскиот весник „Индипендент“ по повод 50-годишниот јубилеј на ЕУ што се прославува деновиве наведе 50 причини поради кои треба да се сака ЕУ. Издвојувајќи неколку од тие причини, не може а да не се помисли дека нашата земја, иако географски припаѓа на европскиот континент, ...

Судир на две визии во ЕУ

Дневник - 24.03.2007

Ангела Меркел му порачува на Тони Блер - дозволете да направиме устав и ние ќе дозволиме нови проширувања! Европската Унија во Берлин го прославува својот 50-ти роденден. На 25 март 1957 година беше потпишан Римскиот договор, со кој се роди Европската економска заедница. Тоа беше европската младост.

Новите светски проблеми бараат и нова Европска Унија

Дневник - 24.03.2007

ЕУ мора одново да се формира поради тоа што се наоѓаме во свет кој не' соочува со сосема поинаква ситуација и поинакви проблеми - со крајот на студената војна и глобализацијата на светската економија, светскиот поредок наполно се измени; последица се, на пример, голем и непредвидлив економски ...

За Македонија не се најде место на роденденската маса

Дневник - 24.03.2007

Педесеттиот роденден ЕУ ќе го прослави во Берлин, идеолошки поделена на двете најголеми политички семејства - демохристијаните и социјалистите Европската Унија својот педесетти роденден го пречекува идеолошки поделена - Европската народна партија, во која членуваат демохристијаните, е против ...

Европска армија, национални држави

Вечер - 24.03.2007

Германскиот канцелар Ангела Меркел во интервју за вчерашното издание на весникот "Билд" изјави дека идните цели на ЕУ се создавање на европска армија и појасни структури на Унијата, пренесува МИА. "Треба да одиме кон создавање на европска армија.

Пет децении на Европското семејство

Вечер - 24.03.2007

Во Берлин се е подготвено за прославата на големиот јубилеј на Европската унија, која напрво беше именувана како Европската економска заедница (ЕЕЗ), потоа само ЕЗ, а денес е ЕУ во која, покрај шесте држави-основачи, членки станаа уште 21 земја Лидерите на Европската унија денеска и утре ќе се ...

Меркел сака заедничка армија на ЕУ

А1 - 23.03.2007

Европската унија треба да формира своја заедничка армија, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел во интервју за германскиот весник „Билд”. Запрашана, како таа гледа на развојот на ЕУ во следните 50 години, Меркел одговори, дека државите во ЕУ треба да станат поблиски и да создадат своја ...

Европскиот устав не е ваша грижа

Вест - 23.03.2007

ИНТЕРВЈУ - ГЕРМАНСКИОТ АМБАСАДОР РАЛФ АНДРЕАС БРЕТ ГИ ОБЈАСНУВА ПОРАКИТЕ НА КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ Вие не треба да се грижите за извршувањето на домашната задача на ЕУ туку да се фокусирате на вашите задачи за исполнување на критериумите за влез во Унијата. Задача на други е да мислат на уставот.

Меркел притиска 2009 да е рок за евроуставот

Вест - 23.03.2007

БЕРЛИН, 23 март (Ројтерс) - Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно ќе успее во нејзиниот обид на ЕУ да и постави прецизен рок за да ги реконструира своите структури до 2009 година кога лидерите на Унијата ќе се состанат во Берлин оваа неде БЕРЛИН, 23 март (Ројтерс) - Германската ...

Меркел притиска краен рок за обновување на ЕУ да биде 2009 година

Утрински - 23.03.2007

Неколку земји не се целосно задоволни од формулирањата, но нема да го отфрлат предлогот поради датумот во 2009 година БЕРЛИН - Германскиот канцелар Ангела Меркел, се чини, е подготвена да успее во својот обид да постави јасен краен рок за ЕУ во 2009 година за ремонт на нејзините структури кога ...

Повторно преговори ЕУ - Турција

Вечер - 23.03.2007

Преговорите за членство на Турција во ЕУ ќе бидат обновени на 29 март, јавија турските медиуми повикувајќи се на информација во францускиот "Монд". Тоа ќе биде прва средба на турските и европските преговарачи од декември 2006 година кога ЕУ донесе одлука за делумно замрзнати на преговорите со ...

Искористена и канцеларката Меркел

Вест - 22.03.2007

ВО КАВГАТА ПРЕТСЕДАТЕЛ - ВЛАДА По изјавата на германската канцеларка дека не може да има проширување на ЕУ додека не се донесе ЕУ Уставот, претседателот Црвенковски изјави дека пораките на германската канцеларка треба да се сфатат сериозно, а министерот за надворешни работи Милош Изјавите на ...

Приемот на Македонија во ЕУ зависи од Македонија

Вест - 22.03.2007

ОФИЦИЈАЛНА ИЗЈАВА НА ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ВО СКОПЈЕ Македонија го ужива статусот на кандидат за членство во ЕУ. Позицијата на ЕУ и на германскиот федерален канцелар Ангела Меркел останува непроменета. Можниот рок за влез во ЕУ зависи од исполнувањето на критериумите за проширување од страна на ...

Меркел ги повикува кандидатите за ЕУ на трпеливост

Утрински - 22.03.2007

Процената на германската канцеларка се однесува на ЕУ во наредните 100 години Слободанка Јовановска Германската канцеларка Ангела Меркел вчера излезе со прогноза околу проширувањето на Европската унија. „Во наредните 50 години во сите земји-членки на ЕУ платежно средство ќе биде еврото, а во ...

Турција се лути зашто не е поканета на прославата на ЕУ

Утрински - 22.03.2007

Анкара - Турција и' забележа на Германија поради одлуката да не ги повика земјите-кандидати на прославата на 50-годишнината на ЕУ. „Би било добро, во смисла на повторно демонстрирање единство на европското семејство, ако Германија ги повикаше земјите-кандидати“, се наведува во соопштението од ...

Кандидатите не се поканети на роденденот на ЕУ

Дневник - 22.03.2007

Турција и' забележа на Германија заради одлуката да не ги повика земјите со статус кандидат на прославата на 50-годишнината на Европската Унија. - Би било добро, во смисла на повторно демонстрирање единство на европското семејство, ако Германија ги повикаше кандидатите - соопшти турското ...

Нема проширување без европски устав

Дневник - 21.03.2007

До 2057 година сите земји од Западниот Балкан ќе бидат членки на ЕУ и ќе користат евро, а Турција ќе биде привилегиран европски партнер, изјави германската канцеларка Ангела Меркел Дури и ако ги исполни сите услови за членство до 2009 година, Хрватска нема да може да стане членка на ЕУ ако дотогаш ...

Турција со забелешка до Германија која не ги покани земјите - кандидати за прославата на годишнината

Канал5 - 21.03.2007

Турција и забележа на Германија заради одлуката да не ги повика земјите - кандидати на прославата на 50-годишнината на ЕУ. Анкара, 21 март (МИА) - Турција и забележа на Германија заради одлуката да не ги повика земјите - кандидати на прославата на 50-годишнината на ЕУ.

Роденденот ќе се слави во Берлин

Вечер - 21.03.2007

Европската унија јубилејот - 50 години од потпишувањето на Римскиот договор, ќе го одбележи во текот на викендот во Берлин. Овој настан германската метропола ќе ја постави во центарот на вниманието на целиот континент, јавија германските медиуми. Освен средбата на државните и владините шефови на 27.

Кипарска лекција

Дневник - 19.03.2007

Уверувањето длабоко всадено во нас дека ќе го платиме прераното членство на Бугарија и на Романија во ЕУ ќе треба да го преиспитаме . Нема сомнение дека политичката одлука за прием на овие две земји во ЕУ не е најзрелото и најсолидно обмисленото решение што европското раководство го има донесено.

Социјалната димензија ќе го избегне идното проширување

Дневник - 19.03.2007

Европските парламентарци се жалат дека германското претседателство не ги известува како ќе изгледа текстот Берлин сака да ја истакне „социјалната димензија“ на ЕУ во декларацијата за 50-годишнината на Унијата, најавил германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер.

Баросо: Со берлинската декларација дебатата за иднината на ЕУ ќе влезе во поделотворна фаза

Канал5 - 19.03.2007

Претседателот на Европската комисија (ЕК) Жозе Мануел Баросо денеска изрази надеж дека со усвојувањето на Берлинската декларација, идниот викенд во Берлин, дебатата за иднината на ЕУ ќе влезе во нова поделотворна фаза. Виена, 19 март (МИА) - Претседателот на Европската комисија (ЕК) Жозе Мануел ...