TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приштина: Невладини здруженија ќе протестираат против договорот на ОН со Белград

Алсат-М - 16.11.2008

Петнаесет НВО и разни други движења најавија одржување на протести во Приштина, против договорениот план од шест точки, меѓу ООН и Белград. „Протестирај за суверено и независно Косово, против шесте точки!“ е мотото на овој протест, кој ќе се одржи во среда напладне во главниот град на Косово.

Романија не учествува во Еулекс

А1 - 15.11.2008

Романија нема да учествува во мисијата на Европската унија на Косово, соопшти синоќа романскиот амбасадор во Србија Јон Маковеј. Тој посочи дека Романија го поддржува ставовите на Србија во врска неутралниот статус на мисијата Еулекс на Косово.

На МНР не му се даваат пари за Косово

Време - 15.11.2008

Ана Велјановска Косовскиот премиер Хашим Тачи на 22 ноември ќе пристигне во Скопје кога ќе ја има и првата официјална средба со премиерот Никола Груевски, откога македонската влада ја призна независноста на новиот сосед, во октомври годинава.

Приштина ризикува поделба на Косово

Време - 15.11.2008

Дипломатски претставници на западните членки на Контакт-групата им порачаа на косовските власти дека доколку не го прифатат предлогот од шест точки од планот за реконфигурација на меѓународното присуство, ризикуваат да биде загрозен територијалниот интегритет на Косово.

Дипломатите и' порачаа на Приштина дека ризикува поделба на Косово

Утрински - 15.11.2008

Приштина не попушта под притисоците на Запад. Приштина- Дипломатски претставници на западните членки на Контакт- групата им порачаа на косовските власти дека доколку не го прифатат предлогот од шест точки од планот за реконфигурација на меѓународното присуство, ризикуваат да биде загрозен територијалниот интегритет на Косово.

Контакт-групата порача „Еулекс“ или поделба

Дневник - 15.11.2008

Контакт-групата порача „Еулекс“ или поделба. Дипломатски претставници на Контакт-групата им порачале на косовските власти дека ако не го прифатат предлогот на ОН за распоредување на европската мисија „Еулекс“, ќе биде загрозен територијалниот интегритет на Косово.Приштина не попушта под притисоците на Западот и продолжува да дава отпор кон планот од шест точки. - Овој план е неприфатлив за Косово.

Романија нема да учествува во Еулекс

Алсат-М - 15.11.2008

Романија нема да учествува во мисијата на Европската унија на Косово (Еулекс), соопшти синоќа романскиот амбасадор во Србија Јон Маковеј. Тој посочи дека Романија го поддржува ставовите на Србија во врска неутралниот статус на мисијата Еулекс на Косово.

Експлозија во дворот на мисијата на ЕУ во Приштина

Алфа - 15.11.2008

Експлозивна направа со мала моќност е фрлена врз зграда Во Приштина, во која се наоѓа канцеларијата на специјалниот претставник на ЕУ во Косово Питер Фејт. Во нападот нема настрадани. Искршени се само неколку прозорци од зградата и се оштетени неколку паркирани автомобил, соопшти полицијата. Франција, како претседател на ЕУ, остро го осуди нападот, пренесе Франс прес.

Куќи: Договорот на ОН со Белград не може да и се наметне на Приштина

Алсат-М - 15.11.2008

Најдобрата услуга која може да му се направи на Косово е повлекување на документот составен од шест точки. Договорите постигнати со Белград не можат да и се наметнат на Приштина истакна вицепремиерот на Косово Хајредин Кучи, кој повтори дека содржината на планот на ООН не ја гарантира уставноста и сувереноста на Косово и ставот на косовската страна ќе се смени, доколку се смени и документот.

Експлозија во дворот на мисијата на ЕУ во Приштина

Канал5 - 15.11.2008

Приштина, 15 ноември (МИА) - Експлозивна направа со мала моќност е фрлена врз зграда Во Приштина, во која се наоѓа канцеларијата на специјалниот претставник на ЕУ во Косово Питер Фејт. Во нападот нема настрадани. Искршени се само неколку прозорци од зградата и се оштетени неколку паркирани автомобил, соопшти полицијата. Франција, како претседател на ЕУ, остро го осуди нападот, пренесе Франс прес.

Експлозија во дворот на мисијата на ЕУ во Приштина

Сител - 15.11.2008

Експлозивна направа со мала моќност е фрлена врз зграда Во Приштина, во која се наоѓа канцеларијата на специјалниот претставник на ЕУ во Косово Питер Фејт. Во нападот нема настрадани. Искршени се само неколку прозорци од зградата и се оштетени неколку паркирани автомобил, соопшти полицијата. Франција, како претседател на ЕУ, остро го осуди нападот, пренесе Франс прес.

Еулекс од 2 декември на Kосово

Нетпрес - 15.11.2008

На Косово на втори декември ќе стартува мисијата на Еулекс, без оглед нрезултатите од преговорите на релација Приштина – Брисел – Њујорк, пишува денешен новосадски “Дневник“. Извори за весникот од Брисел, велат дека во случај да не се дојде до договор во Њујорк, Еулекс ќе почне со работа на 2 декември во албанскиот дел на Косово.

Романија не учествува во Еулекс

Макфакс - 15.11.2008

Романија нема да учествува во мисијата на Европската унија на Косово (Еулекс), соопшти синоќа романскиот амбасадор во Србија Јон Маковеј. Тој посочи дека Романија го поддржува ставовите на Србија во врска неутралниот статус на мисијата Еулекс на Косово.

Приштина: Нема да биде прифатена спогодба против независноста на Косово, изјави Хашим Тачи

Р.С.Европа - 14.11.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Приштина во ниту еден случај нема да прифати спогодба, која нема да биде во согласност со независноста на Косово и со која ќе се измени единствениот систем на царината, полицијата и правосудството. Тачи во интервју за весникот Коха диторе истакна дека Приштина го отфрлила планот од шест точки на ООН бидејќи, како што рече, во него не се содржани ставовите ...

Косово не ги прифаќа 6-те точки на Бан Ки Мун

Алсат-М - 14.11.2008

Косовските лидери и денеска останаа на ставот дека нема да ги прифатат шестте точки предложени од генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун. Според нив точките не се во согласност со реалноста на независно Косово. Станува збор за шест одредници преку кои треба да се промени меѓународното цивилно присуство на Косово - од рацете на УНМИК во рацете на Европската мисија, Еулекс.

Косово се бори со планот на Бан од шест точки за распоредувањето на ЕУЛЕКС

SETimes - 14.11.2008

Косово се бори со планот на Бан од шест точки за распоредувањето на ЕУЛЕКС 13/11/2008. ПРИШТИНА, Косово -- Владините водачи во средата (12-ти ноември) рекоа дека нивниот став е непроменет во врска со планот од шест точки што генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, го предложи во врска со идната улога на мисиите УНМИК и ЕУЛЕКС во Косово.

Приштина: Експлозивна направа во дворот на ЕУЛЕКС

Алсат-М - 14.11.2008

Попладнево во дворот на седиштето на цивилниот представник на ЕУ во Косово одекна силна експлозија. Нема жртви, ниту повредени, но оштетени се прозорците на првиот кат на зградата, во која се наоѓа канцеларијата на шефот на мисијата Питер Фејт. "Експлозијата не била предизвикана од рачна граната. Нема повредени. Полицијата дојде на местото на настанот и го испитува случајот.

Истекува рокот косовските власти да го прифатат предлогот на ЕУ

Канал5 - 14.11.2008

Приштина, 14 ноември (МИА) - Денеска истекува рокот од 72 часа кој Европската унија им го даде на властите во Приштина да ја променат одлуката и да прифатат предлог од шест точки од планот за реконфигурација на УНМИК и распоредување на Еулекс.

Истекува рокот кој ЕУ им го даде на косовските власти

Кирилица - 14.11.2008

На тој чекор ЕУ се одлучи откако косовските институции во почетокот на оваа недела го отфрлија понудениот план од шест точки кој ги регулира активностите на УНМИК и Еулекс во средините со мнозинство население Срби на Косово. ...

Косовските Албанци го спречуваат дејствувањето на Еулекс

Канал5 - 14.11.2008

Париз, 14 ноември (МИА) - Српскиот министер за одбрана Драган Шутановац денеска изјави дека косовските Албанци се тие кои ја спречуваат европската мисија Еулекс да дејствува на Косово. - Конечно дојде до договор (меѓу Србија и ОН), но денес Албанците незадоволни од него го спречуваат распоредувањето на овој контингент, истакна Шутановац во интервју за парискиот дневен весник „Либерасион“.

Шутановац: Косовските Албанци го спречуваат дејствувањето на Еулекс

Кирилица - 14.11.2008

- Очекуваме Меѓународниот суд во Хаг да констатира дека декларацијата за независност на Косово е спротивна на меѓународното право, нагласи Шутановац, оценувајќи дека била „огромна грешка“ што Србија своите интереси во 90-тите години од минатиот век ги бранела по воен пат, отколку со правни средства.

Косовските Албанци го спречуваат дејствувањето на Еулекс

Сител - 14.11.2008

Српскиот министер за одбрана Драган Шутановац денеска изјави дека косовските Албанци се тие кои ја спречуваат европската мисија Еулекс да дејствува на Косово. - Конечно дојде до договор (меѓу Србија и ОН), но денес Албанците незадоволни од него го спречуваат распоредувањето на овој контингент, истакна Шутановац во интервју за парискиот дневен весник „Либерасион“.

Приштина ризикува поделба на Косово

Сител - 14.11.2008

Дипломатски претставници на западните членки на Контакт групата им порачаа на косовските власти дека доколку не го прифатат предлогот од шест точки од планот за реконфигурација на меѓународното присуство, ризикуваат да биде загрозен територијалниот интегритет на Косово.

Албанците го попречуваат Еулекс

Вечер - 14.11.2008

Српскиот министер за одбрана Драган Шутановац вчера изјави дека косовските Албанци се тие кои ја попречуваат работата на европската мисија Еулекс. "Конечно дојде до договор (меѓу Србија и ОН), но денес Албанците незадоволни од него го спречуваат распоредувањето на овој контингент", истакна Шутановац во интервју за парискиот "Либерасион".

Сејдиу-Тачи:Не сме под притисок за прифаќање на планот на ОН

Макфакс - 14.11.2008

Претседателот и премиерот на Косово, Фатмир Сејдиу и Хашим Тачи денеска изјавија дека не се под притисок да го прифатат планот на Обединетите нации за распоредување на Еулекс. Во заедничкото обраќање до новинарите, Сејдиу рече дека суштинските елементи на планот не се прифатливи за Косово, бидејќи интерес на Косово е да „ги сочува документите кои се одобрени и се во согласност со меѓународната ...

Приштина: Сеуште нема договор меѓу косовските власти и меѓународните претставници за ЕУЛЕКС

Р.С.Европа - 13.11.2008

Во Приштина и синоќа продолжиле преговорите меѓу косовските лидери и меѓународните претставници во врска со документот во шест точки за распоредување на мисијата на Европската Унија ЕУЛЕКС. Според агенциските извештаи, до договор не дошло поради тоа што за претседателот на Косово Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи, не е прифатлив планот за кој претходно се договориле Белград и претставници на ...

Приштина и покрај притисокот го одбива планот за ЕУЛЕКС

Алсат-М - 13.11.2008

Притисокот на меѓународната заедница врз Приштина да го прифати планот од шест точки на генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун, за протегањето на ЕУЛЕКС без резултат. Премиерот на Косово, Хашим Тачи уште еднаш го повтори ставот на дека планот од шест точки предложен од ОН е неприфатлив за косоварите. „Ставот на институциите на Република Косово е многу јасен.

Косово започна проект за раселените лица

SETimes - 13.11.2008

ПРИШТИНА, Косово -- Властите во Приштина уште еднаш апелираа до сите раселени лица, особено од српската заедница, да се вратат во своите домови во Косово. „Косово има горко минато, но тоа не може да не спречи да изградиме иднина заеднички“, рече премиерот Хашим Тачи на церемонијата на отворање на проектот за враќање и реинтеграција во вторникот (11-ти ноември).

Косово не прифаќа загрозување на независноста

Форум - 13.11.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Приштина во никој случај нема да прифати спогодба со којашто се загрозува независноста на Косово и со која би се изменил единствениот систем на царина, полиција и правосудство Тој за косовските медиуми изјави дека косовските власти го отфлрлиле планот од шест точки на ОН бидејќи во него не се содржани ставовите на Приштина.

Тачи: Приштина нема да прифати спогодба која не е во согласност со независноста на Косово

Кирилица - 13.11.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Приштина во ниту еден случај нема да прифати спогодба, која нема да биде во согласност со независноста на Косово и со која ќе се измени единствениот систем на царината, полицијата и ...

Тачи: Приштина во ниту еден случај нема да го прифати планот на ООН

Нетпрес - 13.11.2008

Премиерот на Косово Хашим Тачи рекол дека Приштина ниту во еден случај нема да прифати договор кој што не би одговарал на независноста на Косово и кој би го изменил единствениот систем на царината, полицијата и правосудството. Тачи, во интервју за весникот “Коха диторе“, рекол дека Приштина го одбила планот за шест точки на Обединетите нации бидејќи во него не се содржени нејзините ставови.

ОН ја повикува Приштина да го прифати договорот за ЕУЛЕКС

Алсат-М - 12.11.2008

ООН денеска апелираа до властите во Приштина да покажат флексибилност и да го прифатат договорот меѓу Светската организација и Србија, со кој се овозможува мисијата на Европската унија ЕУЛЕКС да делува и во северно Косово. “Се надевам дека Владата во Приштина ќе сфати и ќе реагира со чувство на изводливост, реалност и флексибилност“, изјави генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун.

Приштина против условите на Белград за ЕУЛЕКС

Н.Македонија - 12.11.2008

Властите во Приштина ги отфрлија условите на Белград за распредување на мисијата на ЕУ на Косово (ЕУЛЕКС). Србија бара ЕУЛЕКС да биде одобрена од Советот за безбедност на ОН, да биде неутрална кон статусот на Косово и да не го применува планот на Марти Ахтисари.

Косово не го прифаќа договорот на ОН и Србија за ЕУЛЕКС

Алсат-М - 12.11.2008

Косовските институции нема да се согласат со документот составен од 6 точки за протегањето на ЕУЛЕКС во Косово. Ова го соопшти премиерот Хашим Тачи, по средбата што ја имаше со Парламентарната група ма Демократската партија на Косово. Тачи изјави дека продолжува со консултациите со меѓународната заедница за да се најде решение која ќе ја почитува независноста на земјава.

Тачи го повтори несогласувањето со планот на ОН

Алсат-М - 12.11.2008

Косовските институции нема да се согласат со документот составен од 6 точки за протегањето на ЕУЛЕКС во Косово. Ова го соопшти премиерот Хашим Тачи, по средба со Парламентарната група на Демократската Партија на Косово. Тачи изјави дека продолжува со консултациите со меѓународната заедница за да се најде решение кое ќе ја почитува независноста на Косово.

Меѓународната заедница ги повика косовските водачи да го прифатат планот за ЕУЛЕКС на шефот на ОН

SETimes - 12.11.2008

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу (лево) и премиерот Хашим Тачи во понеделникот (10-ти ноември) рекоа дека барањата на Србија за контрола на полицијата, царината и судскиот систем во претежно српските области на Косово се „неприфатливи“.

ЕУ очекува надминување на застојот околу разместувањето на ЕУЛЕКС во северно Косово

Кирилица - 12.11.2008

Истите извори тврдат дека со дополнителни објаснувања може брзо да исчезне отпорот на косовските власти кои стравуваат од загрозување на суверенитетот на земјата, но освен со Приштина, ЕУ продолжува да контактира и со Белград, каде, според нив, се забележува напредок по ова прашање, но се уште нема целосен договор.

ООН со повик на флексибилност до Приштина

Макфакс - 12.11.2008

ООН денеска апелираа до властите во Приштина да покажат флексибилност и да го прифатат договорот меѓу Светската организација и Србија, со кој се овозможува мисијата на Европската унија Еулекс да делува и во северно Косово. “Се надевам дека Владата во Приштина ќе сфати и ќе реагира со чувство на изводливост, реалност и флексибилност“, изјави генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун.

Одложена расправата за Косово во ОН

А1 - 11.11.2008

Расправа за извештајот на Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун за Косово, како и за реконструкцијата и распоредувањето на Еулекс, што беше закажана за денеска во Советот за безбедност при Обединетите нации, е одложена. Засега не се познати причините за одлагањето, ниту новиот термин кога ќе се одржи следната расправа.

Приштина: Косово ги отфрли условите на Србија за мисијата на ЕУ на северот на Косово

Р.С.Европа - 11.11.2008

Приштина ги отфрли условите на Србија за дозволување на мисијата на полицијата на Европската Унија во северниот дел на Косово. Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи изјавија дека барањата на Србија за контрола врз полицијата и правниот систем, во претежно српските области се ...

Тачи ги повика иселените срби да се вратат

Телма - 11.11.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска ги повика сите раселени, а посебно „српската заедница“ да се вратат на Косово, тврдејќи дека Албанците се подготвени да ги надминат „пречките од минатото“ и да ги почитуваат правата на сите. -Нашето минато беше горчливо, но треба да се глада во иднината.

Одложена расправата за Косово во ОН

Алсат-М - 11.11.2008

Расправа за извештајот на Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун за Косово, како и за реконструкцијата и распоредувањето на Еулекс, што беше закажана за денеска во Советот за безбедност при ОН е одложена. Засега не се познати причините за одлагањето, ниту новиот термин кога ќе се одржи следната расправа.

Официјалните претставници на ЕУ дадоа спротивставени изјави за договорот на ЕУЛЕКС со Србија

SETimes - 11.11.2008

Официјалните претставници на ЕУ дадоа спротивставени изјави за договорот на ЕУЛЕКС со Србија 09/11/2008. БЕЛГРАД, Србија/Приштина, Косово -- Директорот на Европската комисија (ЕК) за Западен Балкан, Пјер Мирел, рече дека ЕУ се согласила да ги исполни клучните услови на ЕУ за распоредување на мисијата на ЕУ ЕУЛЕКС во Косово.

Хашим Тачи ги повика Србите да се вратат на Косово

Алсат-М - 11.11.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска ги повика сите раселени, а посебно „српската заедница“ да се вратат на Косово, тврдејќи дека Албанците се подготвени да ги надминат „пречките од минатото“ и да ги почитуваат нивните права. „Нашето минато беше горчливо, но треба да се глада во иднината.

Приштина ги отфрли условите на Белград за разместување на Еулекс во Косово

Канал5 - 11.11.2008

Приштина, 11 ноември (МИА) - Косовските лидери ги отфрлија условите на Србија за распоредување на мисијата на ЕУ во Косово (Еулекс), пренесоа американските медиуми. Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи осочија дека за Косово се „неприфатливи“ српските барања за контрола над полицијата, царината и судскиот систем во населбите населени главно со Срби.

Брисел и даде на Приштина рок од 72 часа

Нетпрес - 11.11.2008

Европската унија има даде на властите во Приштина рок од 72 часа да ја променат својата позиција и да го прифатат предлогот од шест точки од планот за реконфигурација на меѓународното присуство во Косово, објави српската телевизија Студио Б, повикувајќи се на “Коха диторе“.

Кучи: Приштина нема да дозволи никаков компромис што го крши косовскиот Устав

Нетпрес - 11.11.2008

“Приштина и официјално нема да дозволи никогаш компромис што го крши косовскиот Устав и што го загрозува нејзиниот територијален интегритет“, изјавил заменик претседателот на владата Хајредин Кучи во интервју за “РТК“. Претставниците на косовската власт се одлучени да не дозволат притисок од меѓународната заедница за прифаќање на планот од шест точки на генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун, ...

Одложена расправата за Косово во ОН

Макфакс - 11.11.2008

Расправа за извештајот на Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун за Косово, како и за реконструкцијата и распоредувањето на Еулекс, што беше закажана за денеска во Советот за безбедност при Обединетите нации (ОН), е одложена. Засега не се познати причините за одлагањето, ниту новиот термин кога ќе се одржи следната расправа.

Зелено светло за Еулекс во петок?

Макфакс - 11.11.2008

Конечен договор за Еулекс ќе биде постигнат во Советот за безбедност на ОН кон крајот на неделата, а следните 72 часа ќе бидат искористени за договор на линијата Њујорк-Приштина. Ова денеска го тврди новосадскиот дневен весник „Дневник“, повикувајќи се на анонимен дипломат од Брисел.

Приштина ги отфрли условите на Белград за ЕУЛЕКС

А1 - 10.11.2008

Косовските лидери ги отфрлија условите на Србија за распоредување на мисијата на ЕУ во Косово, пренесоа американските медиуми. Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи денеска посочија дека за Косово се „неприфатливи“ српските барања за контрола над полицијата, царината и судскиот систем во населбите населени главно со Срби.

САД очекуваат распоредување на ЕУЛЕКС на цело Косово

Алсат-М - 10.11.2008

Соединетите Американски Држави очекуваат Еулекс да се распореди на цела територија на Косово до крајот на оваа или почетокот на наредната година. Ова денеска го изјави американскиот претставник задолжен за Балкан Стјуард Џонс. “Верувам дека Еулекс ќе се распореди на Косово така како што беше планирано“, рече Џонс во интервју за приштинскиот дневник “Коха Диторе“.

Приштина го одби планот на ОН

Алсат-М - 10.11.2008

Косовските институции го одбија планот од шест точки на генералниот секретар на ООН; Бан Ки Мун за преговори со Србија. До одлуката доаѓа ден пред да се одржи седницата на Советот за безбедност за Косово.Причиона за неа е ставот на косовските лидери дека овој план директно задира во сувереноста и територијалниот интегритет на Косово.

Кушнер бара од Косово да го прифати планот на ООН

Алсат-М - 10.11.2008

Франција која претседава со ЕУ, ги повика косовските лидери да го прифатат планот на ООН што ќе овозможи распоредување на ЕУЛЕКС на Косово. За време на состанокот на Советот на министрите за надворешни работи на ЕУ што се одржа во Брисел, францускиот министер за надворешни работи Бернард Кушнер изјави дека не може да биде постигнат договор во ЕУ за ЕУЛЕКС се додека нема договор меѓу страните во ...

Приштина ги отфрли условите на Белград за разместување на Еулекс во Косово

Сител - 10.11.2008

Косовските лидери ги отфрлија условите на Србија за распоредување на мисијата на ЕУ во Косово (Еулекс), пренесоа американските медиуми. Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи денеска посочија дека за Косово се „неприфатливи“ српските барања за контрола над полицијата, царината и судскиот систем во населбите населени главно со Срби.

Кермабон: Успехот на ЕУЛЕКС клучен за стабилноста на регионот

Нетпрес - 10.11.2008

Шефот на ЕУЛЕКС Ив де Кермабон денес изјавил дека успехот на таа мисија е клучен за стабилноста на регионот и прифаќањето на вредностите на Европската унија на Косово и Метохија. “Овде сме заедно да работиме за добри односи во Косово и косовското друштво“, рекол Кермабон за новинарите на собирот во Приштина посветен на владеењето на законот на Косово, во организација на цивилното друштво.

Кушнер: Косовските лидери да го прифатат планот на Бан Ки Мун

Нетпрес - 10.11.2008

Францускиот шеф за дипломатија , Бернард Кушнер ги повикал косовските лидери да го прифатат планот кој се состои од шест точки од генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун за ЕУЛЕКС. Кушнер, кој е од земјата која претседава со Европската унија, оваа порака ја упатил по завршувањето на состанокот на лидерите од Унијата, пренесува “РТК“.

Приштина го отфрла планот од шест точки на Бан Ки Мун

Нетпрес - 10.11.2008

Косовскиот претседател, Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи, го отфрлија планот од шест точки на генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун, за поставувањето на Европската мисија ЕУЛЕКС. Како што пренесуваат косовските медиуми, ова го соопштија и двајцата лидери на Косово на заедничка прес конференција по долгите маратонски разговори помеѓу претседателот и премиерот.

САД очекуваат Еулекс на цело Косово

Макфакс - 10.11.2008

Соединетите Американски Држави (САД) очекуваат Еулекс да се распореди на цела територија на Косово до крајот на оваа или почетокот на наредната година. Ова денеска го изјави американскиот претставник задолжен за Балкан Сјуарт Џонс. “Верувам дека Еулекс ќе се распореди на Косово така како што беше планирано“, рече Џонс во интервју за приштинскиот дневник “Коха Диторе“.