TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Ленка“ го поддржува студентскиот марш

+инфо - 16.11.2014

Движењето за социјална правда „Ленка“ во целост го поддржува Студентскиот марш кој е закажан за утре во 12 часот пред платото на УКИМ. „Студентите преку неформалната студентска иницијатива „Студентски пленум“ имаат легитимно право да ги одбранат ...

Поддршка од „Ленка“ за студентскиот марш

Sky - 16.11.2014

ДСП „Ленка“ во целост го поддржува Студентскиот марш кој ќе започне во Понеделник на 17.11.2014 година во 12:00 часот од Платото на УКИМ. Во продолжение интегрален текст од соопштението на „Ленка“: Студентите преку неформалната студентска ...

Зошто младите ја напуштаат земјата? Поради вас!

Калимеро - 15.11.2014

Како студент, секако дека темата за најавеното екстерно тестирање ме трогна и ме поттикна да го дадам и моето мислење во врска со него. Кои сме ние студентите? Нели ние бевме иднината на нашата држава? Нели ние сме дел од државата која треба да ...

Студентскиот пленум в понеделник на студентски марш

24 Вести - 14.11.2014

В понеделник дел од студентите организирани како студенстки пленум ќе излезат на студенстки марш пред надлежните институции. Од пленумот и денеска порачаа дека цврсто стојат на ставот против воведување на екстерно оценување на факултетите, а на ...

Студентите ќе маршираат против екстерно тестирање

24 Вести - 14.11.2014

Дел од студентите се поодлучни во ставот против воведување на екстерно оценување на факултетите. В понеделник организирани како Студентски пленум излегуваат на марш пред надлежните нституции уште еднаш да порачаат да се сопре евентуалното воведување ...

Студентски пленум ја објави рутата за Студентскиот марш

Радио МОФ - 14.11.2014

Со тргнување од платото на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, преку булеварот „Климент Охридски“ и „Илинденска“, со мало застанување пред улицата „Теодосиј Гологанов“, каде што се наоѓа седиштето на Студентскиот парламент, за на крај да стигнат до ...

Студентите в понеделник на марш против државниот испит

МКД - 14.11.2014

Студентскиот пленум ги информира деканатите на факултетите на универзитетот Свети Кирил и Методиј дека в понеделник, 17 ноември, на Меѓународниот ден на студентите, ќе се организира Студентски марш против најавеното воведување на државен испит.

Студентите ќе маршираат против екстерното

Sky - 14.11.2014

Дел од студентите се поодлучни во ставот против воведување на екстерно оценување на факултетите. В понеделник организирани како Студентски пленум излегуваат на марш пред надлежните нституции уште еднаш да порачаат да се сопре евентуалното воведување ...

Со марш против екстерното тестирање

Вечер - 14.11.2014

Ние сме против најавените реформи во високото образование. Со овој марш се обидуваме да се обединиме во едно студентско тело, да го потикнеме студентскиот активизам, но и да го акцентираме проблемот околу (не)репрезентативноста на Студентскиот ...

[Став] Со „Еразмус“ од Скопје до Љубљана и низ целa Европа

Радио МОФ - 13.11.2014

Програмата за мобилност на студенти „Еразмус“ која постои од 1987 година, им нуди шанса на студентите од целиот свет да учествуваат во студентска размена, во повеќе од 30 различни држави. Преку оваа програма јас ја добив шансата да студирам еден ...

Нова герилска акција на Студентски пленум

Окно - 13.11.2014

По изведената акција на Водно , со апел до СПУКМ да застане против екстерното тестирање во високото образование, студентската иницијатива „Студентски пленум“ синоќа изврши уште една герилска акција во Скопје.

[Фото] Нова герила акција на Студентски пленум

Радио МОФ - 12.11.2014

„Нова герила акција на Студентски пленум! Јас универзитетот не го разбирам како поле за партиски игри!“, со овие зборови студентската иницијатива преку својата Фејсбук страница извести за синоќешната акција.

Четврти Студентски пленум – студентите креираат стратегија против екстерното

Радио МОФ - 12.11.2014

„Образовниот систем се распаѓа. Кога нешто се распаѓа, треба да се залечи, а не врз болното да се наметне нов систем кој е подеднакво нефункционален“, се слушаше пред платото на УКИМ, на денешната четвртата средба на Студентскиот пленум.

В понеделник ќе биде „погребан“ Студентскиот парламент на УКИМ

+инфо - 12.11.2014

Следниот понеделник, на 17 ноември, со положување венци пред Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, студентите кои се против екстерното тестирање ќе ја „погребаат“ оваа организација, бидејќи, како што рекоа на денешниот ...

ФОТО: Спомениците – дел од герилската акција на студентите против екстерното

Либертас - 12.11.2014

„Нова герила акција на Студентски пленум! Јас универзитетот не го разбирам како поле за партиски игри“, стои како текст заедно со фотографиите на Фејсбук групата Студентски ...

Редовно запишаните студенти ќе добиваат здравствено осигурување по електронски пат

24 Вести - 10.11.2014

Редовно запишаните студенти ќе добиваат здравствено осигурување по електронски пат. Од Фондот за здравство најавија електронско поврзување со сите универзитети за полесно да ги добиваат податоците на ...

ФЗОМ ќе ги добива потврдите за редовни студенти по електронски пат

Кајгана - 10.11.2014

Потврдите за редовно школување студентите повеќе нема да морат да ги доставуваат лично до шалтерите на ФЗОМ. Фондот ќе го добива овој документ по електронски пат од факултетите.

Студентите по електронски пат ќе поднесуваат потврди до ФЗОМ

Радио МОФ - 10.11.2014

Потврдите за редовно школување студентите повеќе нема да морат да ги доставуваат лично до шалтерите на ФЗОМ. Фондот ќе го добива овој документ по електронски пат од факултетите, пренесе Макфакс.

Четврти Студентски пленум во среда пред платото на УКИМ

Радио МОФ - 10.11.2014

Студентската автентична иницијатива Студентски пленум објави на својата Фејсбук страница дека четвртиот по ред собир на студентите ќе биде во среда, во 12 часот пред платото на универзитетот „Св.

Електронска евиденција на редовните студенти

Алсат-М - 10.11.2014

Студентите повеќе нема да имаат потреба да доставуваат потврди за редовен студент за да имаат здравствено осигурување. Тоа за нив ќе го прават универзитетите по електронски пат. Како што најавија од Фондот за здравство, потврда ќе треба да донесат ...

Без друг критериум за оценка, екстерното е нужност

Дневник - 10.11.2014

Ако тргнеме од ставот дека станува збор за квалитетно високо образование расправата за тоа дали е потребно екстерно тестирање води во друга насока, но со иста цел. Да се измери квалитетот е навистина тешка задача: квалитет во однос на што? Ние овде ...

Студентски пленум - Сега или никогаш, кажи НЕ!

Факултети - 10.11.2014

Студентски пленум сме јас и ти, инспирирани од вонземни сили кои се поттик да ги напуштиме топлите дувла. Верувале или не, Студентски пленум искрено ja презира опцијата „Снуз”.

Ќе се евидентираат редовните студенти

Факултети - 10.11.2014

Студентите повеќе нема да имаат потреба да доставуваат потврди за редовен студент за да имаат здравствено осигурување. Од Фондот за здравство потврдија дека склучиле договори со 43 факултети , од кои 11 веќе доставиле електронска евиденција за ...

Студентите ќе испраќаат потврди за редовност до ФЗОМ преку мејл

+инфо - 10.11.2014

Со проектот „Е-потврди за редовни студенти“ редовните студенти ќе можат по електронски пат да испраќаат потврди до Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ).

За 85 отсто од студентите, факултетите ќе достават електронски податоци до ФЗОМ

Точка - 10.11.2014

Со новиот проект "Е-потврди за редовни студенти" Фондот овозможи големи придобивки за редовните студенти, кои до сега потврдата за редовно школување требаа да ја заверат во студентски прашања, па да ...

ФЗОМ: Е-потврди за редовни студенти

Здравство24 - 10.11.2014

Со новиот проект „Е-потврди за редовни студенти“ Фондот овозможи големи придобивки за редовните студенти, кои до сега потврдата за редовно школување требаа да ја заверат во студентски прашања, па да ...

Нов проект на ФЗОМ: „Е-потврди за редовни студенти“

А1 On - 10.11.2014

Редовно запишаните студенти (од 18 до 26 години) за кои факултетите со електронско поврзување со Фондот за здравствено осигурување на Македонија доставиле податоци, ќе имаат континуирано здравствено ...

ФЗОМ веќе нема да бара хартиена потврда за редовен студент

Орбис - 10.11.2014

Сите редовни студенти за кои факултетите доставиле податоци по електронски пат на Фондот за здравствено осигурување ќе имаат континуирано здравствено осигурување и не ќе мора да доставуваат потврда ...

Олеснување за редовните студенти – повеќе нема потреба од доаѓање на шалтер во ФЗОМ

МРТ - 10.11.2014

Со новиот проект „Е-потврди за редовни студенти“, ФЗОМ секоја нова потврда/промена за редовно школување ќе ја добива по електронски пат од соодветната образовна установа за високо образование...

Скратени процедурите за здравствено осигурување на студентите со проектот „Е-потврди за редовни студенти“

Курир - 10.11.2014

Со новиот проект „Е-потврди за редовни студенти“ Фондот за здравство овозможи големи придобивки за редовните студенти, кои од сега па натаму потврдите за редовно школување ќе можат да ги достават по ...

За 85 отсто од студентите, факултетите ќе достават електронски податоци до ФЗОМ

Нетпрес - 10.11.2014

Со новиот проект „Е-потврди за редовни студенти“ Фондот овозможи големи придобивки за редовните студенти, кои до сега потврдата за редовно школување требаа да ја заверат во студентски прашања, па да ...

Нов проект на ФЗОМ

Press24 - 10.11.2014

Редовно запишаните студенти (од 18 до 26 години) за кои факултетите со електронско поврзување со Фондот за здравствено осигурување на Македонија доставиле податоци, ќе имаат континуирано здравствено ...

„Е-потврди за редовни студенти“, нов проект на ФЗОМ

Република - 10.11.2014

Редовно запишаните студенти (од 18 до 26 години) за кои факултетите со електронско поврзување со Фондот за здравствено осигурување на Македонија доставиле податоци, ќе имаат континуирано здравствено ...

„Е-потврди за редовни студенти“, нов проект на ФЗОМ

Сител - 10.11.2014

Редовно запишаните студенти (од 18 до 26 години) за кои факултетите со електронско поврзување со Фондот за здравствено осигурување на Македонија доставиле податоци, ќе имаат континуирано здравствено ...

ФЗОМ ќе ги добива потврдите за редовни студенти по електронски пат

Макфакс - 10.11.2014

Потврдите за редовно школување студентите повеќе нема да морат да ги доставуваат лично до шалтерите на ФЗОМ. Фондот ќе го добива овој документ по електронски пат од факултетите.

Е-потврди за редовните студенти

Вечер - 10.11.2014

Редовно запишаните студенти од 18 до 26 години за кои факултетите со електронско поврзување со Фондот за здравствено осигурување на Македонија доставиле податоци, ќе имаат континуирано здравствено ...

Здравствено осигурување за редовните студенти по електронски пат!

Вечер - 10.11.2014

Досега потврдата за редовно школување студените требаа да ја заверат во Студентски прашања, па да ја достават на шалтерите во подрачните служби на Фондот. На дел од факултетите оваа потврда студентите ги чинеше 100 денари, но и 50 денари ...

„Е-потврди за редовни студенти“, нов проект на ФЗОМ

Lider - 10.11.2014

Редовно запишаните студенти (од 18 до 26 години) за кои факултетите со електронско поврзување со Фондот за здравствено осигурување на Македонија доставиле податоци, ќе имаат континуирано здравствено ...