TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Најдобрата можна варијанта е одложување на рокот за решавање на спорот со Грција

Алсат-М - 15.11.2009

Македонија, според СДСМ, нема постигнато напредок во преговорите со Грција. Двете земји остануваат на почетните позиции од октомври минатата година.

Ако СДСМ е дежурен виновник, Груевски да си поднесе оставка

Вечер - 15.11.2009

Премиерот Никола Груевски да си поднесе оставка ако опозицијата е помоќна од целата власт што ја има ВМРО-ДПМНЕ, побара вчера СДСМ.

Гру­ев­ски: Не­ма га­ран­ции од Гр­ци­ја за иден­ти­те­тот

Вест - 14.11.2009

"Нема согласност од Грција за македонскиот идентитет, и тоа треба да го знаеме за да не ни се случи да ни го соопшти некој, па да се изненадиме", рече Груевски ...

Груевски: Грција не е подготвена да разговара за македонскиот идентитет

Утрински - 14.11.2009

Премиерот Никола Груевски смета дека Грција не е заинтересирана да дискутира за македонскиот идентитет.

Зоврива политичката арена во очекување на 7 декември

Утрински - 14.11.2009

Жолтата зграда на владејачката ВМРО-ДПМНЕ деновиве е единственото партиско седиште обвиткано со привиден мир, наспроти очигледно зовриената атмосфера во која ...

За црните сценарија отровни реплики меѓу власта и опозицијата

Дневник - 14.11.2009

Власта и опозицијата вчера разменија отровни стрели во врска со можните сценарија по 7 декември, ако Македонија не добие датум за преговори со ЕУ.

Нема согласност и гаранции од грчка страна за идентитетот

МРТ - 14.11.2009

Нема согласност од Грција за македонскиот идентитет и тоа треба да го знаеме за да не ни се случи да ни го соопшти некој па да се изненадиме, порача денеска ...

Груевски: Нема согласност и гаранции од грчка страна за идентитетот

Кирилица - 14.11.2009

Не само што нема гаранции за идентитетот, туку воопшто не сакаат да разговараат за тоа Нема согласност од Грција за македонскиот идентитет и тоа треба да го ...

Нова влада ќе го решава спорот за името?

А1 - 13.11.2009

Власта не се плаши од никакви сценарија на опозицијата, освен ако со нив не се планира воен конфликт, порача денеска премиерот Никола Груевски, по најавите од ...

Груевски: Грција не сака да разговара за идентитетот

Р.С.Европа - 13.11.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска изјави дека Грција никогаш во досегашните преговори не покажала волја за отворање на прашањето за македонскиот ...

СДСМ формира дипломатски совет

Вест - 13.11.2009

За Црвенковски ова е најрепрезантативниот состав на експерти за надворешна политика направен воопшто во земјава Бранко Црвенковски направи и дипломатски совет.

Дипломати ќе го советуваат СДСМ за надворешна политика

Утрински - 13.11.2009

Новоформираниот Дипломатски совет на СДСМ вчера ја одржа првата тематска средба на „Бихаќска“ на која присуствуваа повеќе активни дипломати, поранешни ...

ГРУЕВСКИ ГО обвини ЦРВЕНКОВСКИ И ЗА КОНФЛИКТОТ ОД 2001

Телма - 13.11.2009

САЊА ВАСИЌ ДОДЕКА СЕ ИНТЕНЗИВИРААТ ДИПЛОМАТСКИТЕ АКТИВНОСТИ ОКОЛУ СПОРОТ СО ИМЕТО И ОД ГРЧКА И ОД МАКЕДОНСКА СТРАНА, ПРЕМИЕРОТ НИКОЛА ГРУЕВСКИ РЕШИ ДА СЕ ...

СДСМ: "во 2001 на власт беше ВМРО-ДПМНЕ"

Телма - 13.11.2009

Во врска со изјавата на премиерот Груевски, во која тој упати обвинувања на сметка на лидерот на опозицијата Црвенковски, доведувајќи го во врска и како ...

Опозицијата со радикална стратегија по 7 декември

Дневник - 13.11.2009

Опозицијата подготвува стратегија како ќе дејствува по 7 декември ако Македонија не добие датум за преговори со ЕУ.

Дипломатскиот совет ќе му парира на МНР

Н.Македонија - 13.11.2009

Дел од веќе промовираните од наша страна, политички, партиски определби уште еднаш се потврдија, овојпат и на ова експертско ниво, рече Црвенковски ...

Груевски: Нема согласност и гаранции од грчка страна за идентитетот

Алсат-М - 13.11.2009

Нема согласност од Грција за македонскиот идентитет и тоа треба да го знаеме за да не ни се случи да ни го соопшти некој па да се изненадиме, порача денеска ...

Груевски - Грција неподготвена да разговара за идентитетот

Форум - 13.11.2009

Грција во спорот за името не ја интересира прашањето за македонскиот идентитет, за кое воопшто не покажува подготвеност да разговара и тоа е сериозен проблем, ...

Груевски: Црвенковски е виновен за 2001

Алфа - 13.11.2009

Бранко Црвенковски е виновен за воениот конфликт во 2001 година. Со вакво сериозно обвинување денеска излезе премиерот Никола Груевски, како одговор на можните ...

Груевски: Се надевам дека Црвенковски под бунт не мисли на 2001

Алсат-М - 13.11.2009

Нема криза во владината коалиција ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, напротив коалицијата функционира многу добро и покрај тоа што за некои прашања мислењата се разликуваат, ...

Груевски: Не верувам дека Грција ќе отстапи од прашањето за идентитетот

Канал5 - 13.11.2009

Властите во Скопје не веруваат оти Грција ќе отстапи од прашањето за идентитетот на Македонија. Грчката страна токму во името на нацијата и јазикот ги гледа ...

Груевски не бил загрижен што Ахмети се сретнал со Црвенковски

Канал5 - 13.11.2009

Груевски не бил загрижен што неговиот партнер во Владата Ахмети се сретнал со стариот коалиционен другар Црвенковски.

Груевски - Грција не сака ни да разговара за идентитетот

Сител - 13.11.2009

Нема согласност од Грција за македонскиот идентитет и тоа треба да го знаеме за да не ни се случи да ни го соопшти некој па да се изненадиме, порача денеска ...

Бранко не ја повторувај 2001

Вечер - 13.11.2009

- Се надевам дека Бранко Црвенковски нема да организира работи како што беше конфликтот во 2001 година.

Груевски: Грција воопшто не сака да разговара за идентитетот

Нетпрес - 13.11.2009

Македонскиот премиер денеска изјави дека нашиот јужен сосед никогаш во досегашните преговори не покажал волја за отворање на прашањето за македонскиот ...

СДСМ: Ако Груевски мисли дека опозицијата е помоќна нека си поднесе оставка

Нетпрес - 13.11.2009

Социјалдемократскиот сојуз реагира на изјавата на премиерот Никола Груевски за црните сценарија околу иднината на земјава.

Груевски - Грција неподготвена да разговара за идентитетот

Макфакс - 13.11.2009

Владимир Митоски 13 ноември 2009 Автор: BG RC**LON** Скопје Грција во спорот за името не ја интересира прашањето за македонскиот идентитет, за кое воопшто не ...

СДСМ до Груевски - „Искористи ја шансата и не ја упропастувај иднината на земјата“

Inpress - 13.11.2009

Скопје, 13. ноември (ИНПРЕС) Единствената порака која претседателите на СДСМ и ДУИ, Црвенковски и Ахмети му ја упатија на премиерот Груевски од средбата во ...

Четврток, 12 ноември

BBC - 12.11.2009

УТРИНСКИ ПИШУВА дека лидерите на Демократската унија за интеграција и Социјал-демократскиот сојуз на Македонија, Али Ахмети и Бранко Црвенковски, работат да не ...

Груевски посериозно да пристапи кон спорот за името

Вест - 12.11.2009

Никола Груевски треба поодговорно и посериозно да му пристапи на прашањето за решавањето на спорот околу името со Грција и добивањето датум за преговори.

Ахмети и Црвенковски работат да не се повтори Букурешт

Утрински - 12.11.2009

ТЕТОВО - Лидерите на ДУИ и на СДСМ, Али Ахмети и Бранко Црвенковски, по вчерашната средба во Мала Речица посветена на иднината на Македонија, беа единствени во ...

СДСМ настапи со дипломатски совет

Телма - 12.11.2009

Панта Џамбазоски Во Дипломатскиот совет на СДСМ кој брои 27 членови, повеќе од половината се поранешни амбасадори од редовите на партијата, но и надвор од неа ...

Ако нема датум, Груевски да каже алтернатива

Дневник - 12.11.2009

Премиерот Груевски не смее да ја пропушти шансата, е пораката од средбата на лидерите на ДУИ и на СДСМ одржана вчера во Мала Речица Премиерот Никола Груевски ...

СДСМ ќе притисне ако нема датум за преговори

Н.Македонија - 12.11.2009

Груевски има идеална атмосфера да го реши спорот со името, а секое решение што е прифатливо за него, однапред го прифаќаме и ние, изјави вчера Бранко ...

Дипломатскиот совет на СДСМ со силен состав

Форум - 12.11.2009

Експертската група на денеска формираниот Дипломатски совет на СДСМ, ги потврдила досегашните партиски определби во однос на надворешната политика, но искажала ...

Груевски не ја коментираше средбата Црвенковски - Ахмети

Алфа - 12.11.2009

Никола Груевски денеска не сакаше да ја коментира вчерашната средба на неговиот коалициски партнер Али Ахмети со лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски.

Црвенковски: Шанса за обезбедување на иднината или за целосна неизвеснот

Алсат-М - 12.11.2009

Иднината на Македонија ќе се гарантира само доколку успееме да станеме членки на НАТО и на Европската унија, изјави лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски по ...

Средба на Црвенковски и Ахмети во Тетово

Кирилица - 12.11.2009

Секое решение кое е прифатливо за премиерот Груевски, а кое што во себе содржи гаранција за зачувување на нашиот идентитет ние однапред го прифаќаме Лидерот на ...

Формиран дипломатски совет на СДСМ

Канал5 - 12.11.2009

Помош на Владата да го реши спорот со Грција, новоформираниот дипломатски совет на СДСМ се нуди за сугестии до 7 декември прашањето да се затвори.

Црвенковски - ова може да биде последна шанса за Македонија

Сител - 12.11.2009

Република Македонија се наоѓа пред историска шанса со една одлука да стане членка на НАТО Алијансата и да добие преговори со Европската унија, вели лидерот на ...

Црвенковски: Немам план Б, имам план А

Вечер - 12.11.2009

И натаму молк во СДСМ за тоа како партијата ќе делува по 7 декември доколку Македонија не добие датум за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Црвенковски: Ова може да биде последна шанса за Македонија

Нетпрес - 12.11.2009

Република Македонија се наоѓа пред историска шанса со една одлука да стане членка на НАТО Алијансата и да добие преговори со Европската унија, вели лидерот на ...

Ахмети и Црвенковски со заеднички апел до Груевски

Deutsche Welle - 11.11.2009

Лидерите на ДУИ Али Ахмети и на СДСМ Бранко Црвенковски, сметаат дека е потребен посериозен пристап кон решавањето на спорот за името.

Македонија - Во буџетот нема пари за ОНА

Време - 11.11.2009

Во предложениот буџет за 2010 година, нема предвидено посебни средства за решавање на статусот на борците на ОНА, велат извори од Министерството за труд и ...

Денеска средба Ахмети – Црвенковски

Р.С.Европа - 11.11.2009

Во седиштето на ДУИ во Тетово ќе се сретнат лидерите на ДУИ Али Ахмети и СДСМ Бранко Црвснковски.

Заврши средбата Црвенковски -Ахмети во Тетово

Р.С.Европа - 11.11.2009

Лидерите на СДСМ, Бранко Црвенковски и на ДУИ, Али Ахмети на средбата која ја имаа денеска во Тетово дискутирале за клучните прашања за државата, со осврт на ...

Ахмети и Црвенковски разговараа за Македонија по 7. декември

Телма - 11.11.2009

Доколку Република Македонија не добие датум за преговори со Европската Унија во декември, ДУИ и СДСМ нема да побараат предвремени избори со цел да не се уништи ...

Ако нема датуми за преговори со ЕУ, СДСМ ќе „притисне“

Форум - 11.11.2009

Притисокот опозициската СДСМ би го направила „па макар и со предвремени избори“ рече Црвенковски во тетовска Мала Речица по средбата со лидерот на владејачката ...

Од Груевски зависи дали ќе има предвремени избори

Форум - 11.11.2009

Јасен план од страна на премиерот Груевски за решавање на клучните прашања за Македонија или откажување од каква било иднина во рамките на НАТО и ЕУ, ќе бидат ...

Црвенковски: Ако до декември нема решение, Груевски да го каже планот Б

Алфа - 11.11.2009

Поддршка и охрабрување за решение во спорот со Грција, до декември, доби премиерот Никола Груевски од Бранко Црвенковски и Али Ахмети.

За Ахмети и Црвенковски прифатливо секое решение на Груевски за спорот со Грција

Алсат-М - 11.11.2009

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Бранко Црвенковски и Али Ахмети денеска во седиштето на Демократската унија за интеграција во Мала Речица, Тетовско, разговараа за ...

Лидерите на ДУИ и СДСМ од Мала Речица со поддршка за Груевски за решавање на прашањето за името

Канал5 - 11.11.2009

Во пресрет на декемврискиот состанок на Советот на министри на ЕУ, кога ќе се одлучува дали Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите за членство во ...

Во тетово средба на Црвенковски И Ахмети

Сител - 11.11.2009

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска имаше средба со Али Ахмети во партиското седиште на ДУИ во тетовска Мала Речица.

Ако нема датум за преговори со ЕУ, СДСМ ќе „притисне“

МРТ - 11.11.2009

Доколку Република Македонија не добие датум за преговори со Европската Унија во декември, ДУИ и СДСМ нема да побараат предвремени избори со цел да не се уништи ...

Ахмети: Колку и да инсистира СДСМ на предвремени избори, тоа не можам да го прифатам

Вечер - 11.11.2009

Јас и Албанците, исто како и Македонците, немаме резервна држава. На земјата не и требаат предвремени избори.

Ако нема датум за преговори со ЕУ, СДСМ ќе „притисне“

Макфакс - 11.11.2009

Маја Поповска 11 ноември 2009 Скопје Доколку Република Македонија не добие датум за преговори со Европската Унија во декември, ДУИ и СДСМ нема да побараат ...

Средба Ахмети - Црвенкоски во Тетово

Inpress - 11.11.2009

Тетово, 11. ноември (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска во Тетово оствари средба со Претседателот на ...

Македонија - Ахмети против Груевски за пензиите на ОНА

Време - 09.11.2009

Владините партнери и натаму се со спротивставени ставови во врска со најавените пензии за поранешните борци на ОНА.

Македонија - Владата на Црвенковски не излезе од сенката

Време - 09.11.2009

И покрај бомбастичните најави на лидерот на најголемата опозициска партија СДСМ, Бранко Црвенковски, дека претстои „жешка“ политичка есен, реафирмирање на ...

Статусот на ОНА во постојните закони

Утрински - 09.11.2009

ТЕТОВО - Ќе се реши статусот на поранешните припадници на ОНА, категоричен е лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, кој викендов во Мала Речица појасни дека ...

Исплаќани средства на јавни личности од сметката на кабинетот на Црвенковски?

Кајгана - 09.11.2009

СДСМ сокри од македонската јавност дека од сметката на Кабинетот на Бранко Црвенковски, додека беше Претседател на Република Македонија, се исплатувани ...