TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денот „Д“ за вработените во „Утрински весник“

Радио МОФ - 11.11.2016

Откако новинарите од „Утрински весник“ не попуштија пред ултиматумот „10 да си заминат, или затворање на весникот“, туку јасно кажаа дека ниту еден вработен не смее да биде отпуштен, денес се чека на некој став или можно решение за ситуацијата и од ...

До избори нема да има откази во „Утрински“

+инфо - 11.11.2016

Оваа новост била со цел да се заштити угледот на вработените, весникот и сопствениците на МПМ. До крајот на изборната трка, нема да има делење откази за новинарите во „Утрински весник“ со цел да се заштити угледот на вработените, весникот и ...

До избори нема да има откази во Утрински весник

Канал 77 - 11.11.2016

До крајот на изборната трка, нема да има делење откази за новинарите во „Утрински весник“ со цел да се заштити угледот на вработените, весникот и сопствениците на компанијата МПМ – дознава порталот Плусинфо.

ЗНМ и Синдикатот повикаа на отпор против отпуштањето новинари

24 Вести - 08.11.2016

Здружението на новинари на Македонија и Синдикатот на новинари им дадоа поддршка на колегите од „Утрински весник“ и порачаа дека финансиската ситуација во компанијата издавач на Утрински весник не е одговорност или вина на новинарите, туку на ...

МПМ се предомисли, нема да брка новинари од „Утрински весник“

24 Вести - 08.11.2016

Нема да има бркања во „Утрински весник“, менаџментот на МПМ се премислил и одлучил засега да ги задржат вработените и да нема згаснување на весникот. Оваа одлука утрово и била соопштена на главната и одговорна уредничка Соња Маџовска, но на ...

Избрканите новинари од „Вест“ ја окупираа канцеларијата на Керим

Нова ТВ - 08.11.2016

Новинарите кои беа прогласени за технолошки вишок пред еден месец од дневниот весник „Вест“, утрово ја окупираа канцеларијата на еден од сопствениците на весникот, Срѓан Керим за да си ги побараат ветените отпремнини.

Најбогатиот Македонец нема пари за плата на 10 новинари

Нова ТВ - 08.11.2016

Според магазинот Форбс, Орце Камчев важи за најбогатиот Македонец, но и средствата на Срѓан Керим не се на незавидно ниво. Тоа се истите оние кои раководат со МПМ и кои поради немање доволно средства, упатија ултиматум до новинарите во Утрински ...

„Утрински весник“ (засега) не се затвора

Deutsche Welle - 08.11.2016

Вработените и синдикатот на „Утрински весник“ не попуштаат пред ултиматумот на раководството на МПМ кое се закани со затворање на весникот. Иднината, сепак, останува неизвесна Продолжуваат преговорите меѓу вработените во „Утрински весник“ и ...

На „Утрински“ му се стемнува

Р.С.Европа - 08.11.2016

Проблемите на Утрински весник датираат од 2011 година, кога се случија масовни отпуштања. Оттогаш вработените континуирано се соочуваат со притисоци. Со нови проблеми се соочуваат вработените во медиумската компанија „Медиа Принт Македонија“ (МПМ).

ЗНМ и ССНМ: Да нема отпуштања од Утрински весник

МКД - 08.11.2016

Синдикатот на новинарите и медиумските работници, Здружението на новинари, како и другите новинарски организации одржаа прес-конференција за да им дадат поддршка на колегите од Утрински Весник на кои раководството на МПМ им најави отпуштање од ...

Знм и синдикатот повикаа на солидарност со колегите од „Утрински весник”

Сакам да кажам - 08.11.2016

Претседателот на Синдикатот на новинарите Тамара Чаусидис е уверена дека лошата економска состојба и намалените тиражи на весниците на МПМ се последица на слугинскиот однос на сопствениците на медиумите кон власта.

ОБНОВЕНО Вработените во „Утрински весник“ до петок треба да решат дали сами ќе си одат

+инфо - 08.11.2016

Ова денеска на вработените во овој весник им било соопштено, по средбата на главната и одговорна уредничка Соња Маџовска со директоратот на МПМ. Менаџментот на МПМ се уште се мисли дали ќе има отпуштања на новинари од „Утрински весник“.

Керим: Отказите во Утрински весник немаат врска со политика, мора да се штеди

Фокус - 08.11.2016

Првиот човек на МПМ, Срѓан Керим првично им ветил на вработените во „Утрински весник” дека нема да има отпуштања од работа, за по неколку дена да добијат информација дека најмалку десет новинари мора да останат без работа, бидејќи компанијата ...

ЗНМ и ССНМ повикаа на солидарност со колегите од „Утрински весник“

Тера - 08.11.2016

„Ние сме цврсто уверени и истакнуваме дека актуелната лоша економска состојба во компанијата и намалените тиражи на весниците најмногу се последица на слугинскиот однос на сопствениците на медиумите кон власта.

„Утрински весник“ пред штрајк, избрканите од „Вест“ во канцеларијата на Керим

ТВ21 - 08.11.2016

Новинарите на „Утрински весник“ се заканија со штрајк откако вчера од раководството на издавачот МПМ на главната уредничка и бил даден ултиматум или да избрка 10 новинари или весникот ќе се затвори.

Чаусидис: Менаџментот на МПМ се однесува како нацистите во концентрационите логори

+инфо - 08.11.2016

Вработените велат дека „Утрински“ мора да продолжи да се печати и ниту еден не смее да биде отпуштен, а менаџментот нека мисли како да го изведе тоа. „Утрински весник“ мора да продолжи да се печати и ниту еден вработен не смее да биде отпуштен.

МПМ ја смени одлуката, нема да отпушта новинари

Фокус - 08.11.2016

Менаџментот на МПМ се премислил и одлучил засега да нема бркања или згаснување на „Утрински весник“. Ова денеска на вработените во овој весник им било соопштено, по средбата на главната и одговорна уредничка Соња Маџовска со директоратот на МПМ, ...

„Утрински“ пред штрајк, избрканите од „Вест“ ја окупирале канцеларијата на Керим

+инфо - 08.11.2016

СДК.мк. јави дека новинарите денеска ќе одржат прес-конференција на која ќе ги најават следните активности. Новинарите на „Утрински весник“ се заканија со штрајк откако вчера од раководството на издавачот МПМ на главната уредничка и бил даден ...

„Утрински“ не попушта пред ултиматумот, Синдикатот повика на отпор од сите новинари

Радио МОФ - 08.11.2016

„Ниту еден вработен не смее да биде отпуштен од работа и весникот мора да продолжи да функционира. Како ќе продолжи треба да си мислат менаџерите, тоа не е наша работа. Меѓутоа, нашиот став е тој, а мнозинството од вработените го поддржаа.

Избрканите од „Вест“ ја окупираа канцеларијата на Керим, „Утрински“ пред штрајк

Фокус - 08.11.2016

Во изданијата на МПМ владее хаос. Денеска избрканите новинари од дневниот весник „Вест“ ја окупираа канцеларијата на еден од сопствениците на весникот Срѓан Керим за да си ги побараат ветените отпремнини.

„Утрински“ пред штрајк, избрканите од „Вест“ ја окупираа канцеларијата на Керим

Сакам да кажам - 08.11.2016

Новинарите на „Утрински весник„ се заканија со штрајк откако вчера од раководството на издавачот МПМ на главната уредничка и бил даден ултиматум или да избрка 10 новинари или весникот ќе се затвори.

ЗНМ и Синдикатот повикаа на отпор против отпуштањето новинари

Фокус - 08.11.2016

На заедничка прес конференција, Здружението на новинари на Македонија и Синдикат на новинари им дадоа поддршка на колегите од „Утрински весник“ и порачаа дека финансиската ситуација во компанијата издавач на Утрински весник не е одговорност или вина ...

Цивил: Гаснењето на „Утрински весник“ е атак врз независното информирање пред изборите

+инфо - 08.11.2016

Тајмингот за гаснење на овој весник е критичен, со оглед на фактот дека изборите се закажани за само четири недели, смета Цивил. Цивил - Центар за слобода изразува сериозна загриженост по информацијата дека медиумската компанија Медиа принт ...

Ниеден новинар не смее да биде отпуштен, Утрински весник мора да излегува

Кајгана - 08.11.2016

Ниту еден вработен не смее да биде отпуштен, Утрински весник мора да излегува, а менаџментот нека мисли како, ова е заедничкиот став на вработените во споменатиот дневен весник, откако вчера им беше поставен ултиматум десет новинари да бидат ...

Новинарите, технолошки вишок од МПМ: Денес да ни ја исплатат отпремнината, или утре поднесуваме тужба

Радио МОФ - 08.11.2016

Десетина новинари, чиј работен однос во Медиа принт Македонија заврши пред речиси два месеци, утрово се собраа пред просториите на компанијата за да си ги побараат отпремнините. Тие бараат средба со менаџерката Јана Станисављева и директорот Срѓан ...

МПМ се премисли, нема бркање новинари од „Утрински весник“

+инфо - 08.11.2016

Ова денеска на вработените во овој весник им било соопштено, по средбата на главната и одговорна уредничка Соња Маџовска со директоратот на МПМ. Менаџментот на МПМ се премислил и одлучил засега да нема бркања или згаснување на „Утрински весник“.

МПМ пред колапс – Утрински пред штрајк, печатницата без хартија, Вест ја окупираше канцеларијата на Керим

А1 On - 08.11.2016

Медиа Принт Македонија е пред колапс, се употребуваат последните ресурси со цел медиумите и печатницата да издржат до избори, велат за А1он вработени од МПМ и печатницата Графички центар Скопје.

Утрински весник ќе продолжи да излегува до петок

Кајгана - 08.11.2016

Менаџментот на „Медиа Принт Македонија“, компанијата која е сопственик на „Утрински весник“ им дала нова понуда на вработените во овој дневен весник, откако претходно им даде ултиматум да се избркаат десет новинари или да биде затворен весникот.

10 новинари на „Утрински“ пред отказ, Керим вели – нема политика, мора да се штеди

ТВ21 - 08.11.2016

По веста дека 10 новинари може да бидат отпуштени од „Утрински весник“, новинарите од овој медиум на прес конференција изјавија дека нема да дозволат ниеден од новинарите на весник да биде отпуштен.

Ниеден новинар не смее да биде отпуштен, Утрински весник мора да излегува

Точка - 08.11.2016

Ниту еден вработен не смее да биде отпуштен, Утрински весник мора да излегува, а менаџментот нека мисли како, ова е заедничкиот став на вработените во споменатиот дневен весник, откако во понеделникот им беше поставен ултиматум десет новинари да ...

Намалените тиражи се последица на слугинскиот однос на газдите кон власта

Точка - 08.11.2016

Актуелната лоша економска состојба во „Медиа принт Македонија“, компанија којашто е една од сопствениците на дневните весниците Вест, Дневник и Утрински весник и намалените тиражи, се последици на слугинскиот однос на сопствениците кон власта.

Избрканите од „Вест“ ја окупираа канцеларијата на Керим, „Утрински“ пред штрајк

Локално - 08.11.2016

Новинарите на „Утрински весник“ се заканија со штрајк откако вчера од раководството на издавачот МПМ на главната уредничка и бил даден ултиматум или да избрка 10 новинари или весникот ќе се затвори.

ЗНМ и ССНМ повикаа на солидарност и јавен отпор за затворање или отпуштања во „Утрински весник“

Локално - 08.11.2016

Здружението на новинари на Македонија и Самостојниот синдикат на новинарите им дадоа поддршка на колегите од „Утрински весник“ . Заеднички порачаа дека финансиската ситуација во фирмата издавач на „Утрински весник“ не е одговорност или вина на ...

МПМ нема да брка новинари од „Утрински весник„

Локално - 08.11.2016

Нема да има бркања во „Утрински весник“, менаџментот на МПМ се премислил и одлучил засега да ги задржат вработените и да нема згаснување на весникот. Оваа одлука утрово и била соопштена на главната и одговорна уредничка Соња Маџовска, но на ...

ЗНМ и ССНМ повикаа на солидарност со колегите од „Утрински весник“

Репортер - 08.11.2016

сме цврсто уверени и истакнуваме дека актуелната лоша економска состојба во компанијата и намалените тиражи на весниците најмногу се последица на слугинскиот однос на сопствениците на медиумите кон власта.

ЗНМ и Синдикатот на новинари: Да не се дозволи ниту еден новинар да биде отпуштен од „Утрински весник“

Стандард - 08.11.2016

На заедничка прес конференција, Здружението на новинари на Македонија и Синдикат на новинари им дадоа поддршка на колегите од „Утрински весник“ и порачаа дека финансиската ситуација во компанијата издавач на Утрински весник не е одговорност или вина ...

МПМ се пишмани – Новинарите од Утрински можат да здивнат

Репортер - 08.11.2016

Meнаџментот на МПМ се премислил и одлучил засега да нема бркања или згаснување на „Утрински весник“. Ова денеска на вработените во овој весник им било соопштено, по средбата на главната и одговорна уредничка Соња Маџовска со директоратот на МПМ.

МПМ одлучи дека засега нема бркање новинари од „Утрински весник“

Стандард - 08.11.2016

Менаџментот на МПМ одлучил засега да нема бркања или згаснување на „Утрински весник“. Ова денеска на вработените во овој весник им било соопштено, по средбата на главната и одговорна уредничка Соња Маџовска со директоратот на МПМ.

(ВИДЕО) 10 новинари на „Утрински“ пред отказ, Керим вели – Нема политика, мора да се штеди

Репортер - 08.11.2016

По веста дека 10 новинари може да бидат отпуштени од „Утрински весник“, новинарите од овој медиум на прес конференција изјавија дека нема да дозволат ниеден од новинарите на весник да биде отпуштен.

ЗНМ и ССНМ со поддршка за „Утрински“ - Да се спречи притисокот врз новинарите

Фактор - 08.11.2016

Новинарските организации ЗНАМ и ССНМ побараа да се спречат притисоците врз новинарите на „Утрински“, да се почитуваат работничките права и да се задржат сите новинари на работните места. „Ние сме цврсто уверени и истакнуваме дека актуелната лоша ...

Протест на отпуштените новинари на Вест пред канцеларијата на Ќерим

Позитив.мк - 08.11.2016

Отпуштените новинари од дневниот весник „Вест“ ја окупираа канцеларијата на еден од сопствениците на весникот Срѓан Керим за да си ги побараат ветените отпремнини, пренесува Сакам да кажам.

ЗНМ и Синдикатот повикаа на отпор против отпуштањето на новинари

Репортер - 08.11.2016

На заедничка прес конференција, Здружението на новинари на Македонија и Синдикат на новинари им дадоа поддршка на колегите од „Утрински весник“ и порачаа дека финансиската ситуација во компанијата издавач на Утрински весник не е одговорност или вина ...

Зошто најбогатиот Македонец Јордан Камчев не е успешен само во медиумскиот бизнис?

Фактор - 08.11.2016

Силни потреси во медиумскиот простор се случуваат непосредно пред почетокот на изборната кампања за предвремените парламентарни избори на 11 декември. Прв на удар е весникот „Утрински весник“, чија судбина е неизвесна, но прогнозите се лоши.

ЗНМ и ССНМ повикаа на солидарност со колегите од „Утрински весник“

Мета - 08.11.2016

„Ние сме цврсто уверени и истакнуваме дека актуелната лоша економска состојба во компанијата и намалените тиражи на весниците најмногу се последица на слугинскиот однос на сопствениците на медиумите кон власта.

Керим за Утрински: Нема политика, мора да се штеди

Стандард - 08.11.2016

Директорот на МПМ, Срѓан Керим во изјава за ТВ 21 по повод вестите дека 10 новинари може да бидат отпуштени од „Утрински весник“, вели дека политиката нема врска со случувањата и дека компанијата минува низ финансиски потешкотии и мора да се штеди.

Новинарите на Утрински најверојатно ќе се спасат од откази

Позитив.мк - 08.11.2016

Менаџментот на Медиа Принт Македонија најверојатно нема да ја спроведе одлуката за доделување на откази на десетина вработени и новинари од дневниот весник „Утрински“ иако претходно Срѓан Керим, еден од менаџерите тврдеше дека мора да има отпуштања ...

Од Утрински нема да се бркаат вработени, весникот да продолжи да се печати

Фактор - 08.11.2016

Менаџментот на Медиа Принт Македонија со уредништвото на Утрински се договориле да нема отпуштања на вработени и новинари чиј број претходно од 36 требаше да се намали на 26. Исто така е одлучено Утрински како дневен весник да продолжи да се печати ...

Во клубот на новинари ССНМ и ЗНМ одржаа заедничка прес конференција посветена на случувањата во изданијата на Медиа ...

Позитив.мк - 08.11.2016

Денеска во Клубот на новинари ССНМ и ЗНМ одржаа заедничка прес конференција посветена на случувањата во изданијата на Медиа принт Македонија. „Ја свикавме оваа прес конференција за јавно да проговориме за случувањата на македонската медиумска сцена ...

ЗНМ и Синдикатот повикаа на солидарност со колегите од „Утрински весник“

Канал 77 - 08.11.2016

Ниту еден вработен не смее да биде отпуштен, Утрински весник мора да се печати, а менаџментот нека мисли како – ова е заедничкиот став на вработените во спомениот дневен весник, на чија главна и одговорна уредничка и’ бил поставен ултиматум, или ...

Судбината на „Утрински весник“ ќе се знае до петок

еМагазин - 08.11.2016

Што ќе се случува со Утрински весник ќе се знае до петок, дознава еМагазин. На новинарите им било понудено десетмнина да си одат или да ги купи инвеститор, за кој не се знае кој треба да го најде, дали вработените, дали менаџментот.

СДК: „Утрински“ пред штрајк, избрканите од „Вест“ ја окупираа канцеларијата на Керим

Канал 77 - 08.11.2016

Новинарите на „Утрински весник“ се заканија со штрајк откако вчера од раководството на издавачот МПМ на главната уредничка и бил даден ултиматум или да избрка 10 новинари или весникот ќе се затвори.

Фактор: Зошто најбогатиот Македонец Јордан Камчев не е успешен само во медиумскиот бизнис?

Канал 77 - 08.11.2016

Силни потреси во медиумскиот простор се случуваат непосредно пред почетокот на изборната кампања за предвремените парламентарни избори на 11 декември. Прв на удар е весникот „Утрински весник“, чија судбина е неизвесна, но прогнозите се лоши.

Вработените во „Утрински весник“ до петок треба да решат дали сами ќе си одат

Либертас - 08.11.2016

Менаџментот на МПМ до петок им даде рок на вработените во „Утрински весник“ секој сам да одлучи дали сака да биде технолошки вишок. Ова денеска на вработените во овој весник им било соопштено, по средбата на главната и одговорна уредничка Соња ...

ЗНМ и ССНМ повикаа на солидарност со колегите од „Утрински весник“

Либертас - 08.11.2016

„Ние сме цврсто уверени и истакнуваме дека актуелната лоша економска состојба во компанијата и намалените тиражи на весниците најмногу се последица на слугинскиот однос на сопствениците на медиумите кон власта.

Менаџментот на МПМ се премислил, нема бркање новинари од „Утрински весник“

Либертас - 08.11.2016

Менаџментот на МПМ се премислил и одлучил засега да нема бркања или згаснување на „Утрински весник“. Ова денеска на вработените во овој весник им било соопштено, по средбата на главната и одговорна уредничка Соња Маџовска со директоратот на МПМ.

ВИДЕО: 10 новинари на „Утрински“ пред отказ, Керим вели – нема политика, мора да се штеди

Либертас - 08.11.2016

По веста дека 10 новинари може да бидат отпуштени од „Утрински весник“, новинарите од овој медиум на прес конференција изјавија дека нема да дозволат ниеден од новинарите на весник да биде отпуштен.

Отпуштања во Утрински весник?

24 Вести - 07.11.2016

Новинари вработени во „Утрински весник“ издание на мпм тврдат дека менаџментот му понудил на раководството на весникот да одлучи дали да го намали бројот на вработени или весникот да се затвори.

Ултиматум за „Утрински“: Или отказ за 10 новинари или катанец на врата

Нова ТВ - 07.11.2016

„И јас сум Утрински“. Вакви статуси на Фејсбук објавија десетици сегашни и поранешни новинари на „Утрински весник“, по информациите кои се појавија во јавноста дека постои можност да згасне овој дневен весник што е дел од групацијата МПМ.

Отпуштања или затворање на Утрински

Р.С.Европа - 07.11.2016

Да се намали бројот на вработени, во спротивно ќе се затвори весникот. Ваква опција им била понудена на новинарите и другите вработени во Утрински весник, велат новинари во весникот. Сегашни и поранешни вработени во Утрински весник, но и многу други ...

„Утрински весник“ без 10 новинари или пред затворање

МКД - 07.11.2016

Вработените во дневниот весник „Утрински весник" денеска од менаџментот на компанијата што го издава весникот, „Медиа принт Македонија", добиле ваков ултиматим - или 10 новинари да останат без работа или весникот од утре се затвора.

Новинари од „Утрински весник“: Ни дадоа опција да се намали бројот на вработени или да се затвори весникот

Радио МОФ - 07.11.2016

На новинарите и вработените на печатениот дневен весник „Утрински весник“ денеска им биле понудени две опции – да си одат повеќе луѓе од весникот, односно да се намали бројот на вработени, или целосно да се затвори весникот.

Што се случува со изданијата на МПМ?

+инфо - 07.11.2016

Новинари на „Утрински весник“ на социјалните мрежи постираат загрижувачки пораки дека утрешното издание на весникот би можело да има „колекционерска в Новинари на „Утрински весник“ на социјалните мрежи постираат загрижувачки пораки дека утрешното ...

Се затвора „Утрински весник“?

Фокус - 07.11.2016

На новинарите и вработените на печатениот дневен весник „Утрински весник“ денеска им биле понудени две опции – да си одат повеќе луѓе од весникот, односно да се намали бројот на вработени, или целосно да се затвори весникот, пренесува Радио МОФ.

„Утрински весник“ без 10 новинари или пред затворање

+инфо - 07.11.2016

Утрово, главната уредничка Соња Маџовска, била ставена пред свршен чин, да предаде список со имиња на 10 новинари за бркање, објави порталот Мкд.мк. Вработените во дневниот весник „Утрински весник" денеска од менаџментот на компанијата што го издава ...

„Утрински весник„ со откази и ултиматум до вработените

Локално - 07.11.2016

Информацијата која засега ниту се потврдува ниту пак се демантира од менаџментот и вели дека новинари, односно раководството во „Утрински весник“ добило понуда да одлучи дали да се поделат откази на вработени или весникот да се затвори.

Се затвора „Утрински весник“?

Репортер - 07.11.2016

На новинарите и вработените на печатениот дневен весник „Утрински весник“ денеска им биле понудени две опции – да си одат повеќе луѓе од весникот, односно да се намали бројот на вработени, или целосно да се затвори весникот, пренесува Радио МОФ .

Се затвора Утрински весник?

Позитив.мк - 07.11.2016

Претставник на менаџментот на МПМ на вработените во Утрински весник денеска им соопштил дека финансиската состојба во весникот е многу тешка и дека или ќе има преполовување на вработени или ќе мора да се стави клуч на врата.

„Утрински“ ќе отпушти дел од новинарите или ќе се затвори

Kumanovo News - 07.11.2016

Причина за ова била тешката финансиска состојба во компанијата. Деновиве трите весника што ги издава МПМ, „Дневник“, „Вест“ и „Утрински весник“ се печатат во значително помали тиражи, а причината за тоа е немањето хартија за печатење и намалување на ...

„Утрински весник“ ќе дели откази на новинари или ќе стави клуч на врата?

Фактор - 07.11.2016

Ултиматуми се делат во изданијата на МПМ? Или 10 новинари ќе останат без работа или весникот ќе се затвори... Ова се дел од неофицијалните информации кои проструија во дел од медиумите. Информацијата која засега ниту се потврдува ниту пак се ...

Новинари од „Утрински весник“: Ни дадоа опција да се намали бројот на вработени или да се затвори весникот

Репортер - 07.11.2016

На новинарите и вработените на печатениот дневен весник „Утрински весник“ денеска им биле понудени две опции – да си одат повеќе луѓе од весникот, односно да се намали бројот на вработени, или целосно да се затвори весникот.

Новинари од „Утрински весник“: Ни дадоа опција да се намали бројот на вработени или да се затвори весникот

Либертас - 07.11.2016

На новинарите и вработените на печатениот дневен весник „Утрински весник“ денеска им биле понудени две опции – да си одат повеќе луѓе од весникот, односно да се намали бројот на вработени, или целосно да се затвори весникот.