TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шекеринска и Груевски најавуваат консензус за најважните прашања

Утрински - 09.11.2006

Премиерот и претседателката на најголемата опозициска партија велат дека ќе го сменат тонот на политичката дебата СОЊА КРАМАРСКА Три дена по изборот за претседателка на СДСМ, премиерот Груевски вчера ја покани на средба во својот кабинет новоизбраната шефица на опозицијата, Шекеринска, на ...

Груевски и Шекеринска договорија дијалог

Дневник - 09.11.2006

Двајцата лидери си ветија дека ќе направат се' за да се променат уличниот вокабулар и постојаните обвинувања во меѓусебната комуникација Власта и опозицијата ќе комуницираат и ќе се договараат за стратегиски важните прашања. Тоа вчера на својата прва средба го договорија премиерот Никола Груевски и ...

Власта игра со бели фигури, опозицијата ќе ја следи

Вечер - 09.11.2006

Власта и опозицијата треба да комуницираат и да соработуваат во остварувањето на стратешките цели на Македонија, се согласиле премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и новата претседателка на СДСМ Радмила Шекеринска, на вчерашната прва лидерска средба.

Шеќеринска бара компромис со струјата на Бучковски

Време - 08.11.2006

ПРВА СЕДНИЦА НА НОВОТО РАКОВОДСТВО НА СДСМ Петнаесетина од новите членови во Централниот одбор (ЦО) на СДСМ синоќа требаше да бидат избрани во партиското претседателство, така што Радмила Шеќеринска ќе го комплетира својот тим, откако на конгресот во неделата беше избрана за лидер.

Црн список на Рада и Бранко

Вест - 08.11.2006

КАКО СЕ ГЛАСАЛО НА КОНГРЕСОТ НА СДСМ? Приврзаниците на новиот лидер на СДСМ Радмила Шеќеринска и на шефот на државата Бранко Црвенковски имале направено список од 20-ина души кои не требало да влезат во Централниот одбор. И таборот на Бучковски имал список на свои приврзаници кои сакал да влезат во ...

Нови ветришта во СДСМ

Утрински - 08.11.2006

ЕДИТОРИЈАЛ СОЊА КРАМАРСКА СДСМ го доби третиот лидер во петнаесетгодишното постоење на партијата. Шекеринска е автентичен социјалдемократ, кадар што се градеше и калеше во самата партија. Учеше од Црвенковски, а Црвенковски од Глигоров.

Шекеринска го екипира тимот на СДСМ без луѓе на Бучковски

Утрински - 08.11.2006

Ивановски, Макрадули и Заев потпретседатели, бучковистите извисија во Централниот одбор Во СДСМ полека се смируваат состојбите откако партијата избра нов партиски лидер, иако пак, од друга страна, може да се каже дека составот на новите партиски органи повторно предизвика бранувања проследени со ...

Прва средба Груевски-Шеќеринска

Канал5 - 08.11.2006

Прва средба на Груевски и Шеќеринска, во истиот ден кога од европската комисија пристигнаа оценките за напредокот на Македонија. Прва средба на Груевски и Шеќеринска, во истиот ден кога од европската комисија пристигнаа оценките за напредокот на Македонија. Се случи на барање на премиерот.

Зоран Заев, потпретседател!?

Вечер - 08.11.2006

Од редот на 70-те членови на ЦО, синоќа се составуваше и новото претседателство. Во него, освен тие што влегуваат по функција, се очекуваше да бидат избрани уште неколкумина, кои на конгресот освоија најмногу гласови Миле Зечевиќ, поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање ќе ...

Груевски ја кани Рада на средба

Вечер - 08.11.2006

Претседателот на Владата Никола Груевски, вчера телефонски на Радмила Шекеринска и го честиташе изборот за лидер на СДСМ на завчерашниот Конгрес на Социјалдемократскиот сојуз. Премиерот Груевски, како што велат од неговиот Кабинет, ја покани Шекеринска денеска да остварат заедничка средба во ...

Прегратка за помирување или за збогум

Време - 07.11.2006

СДСМ ИЗБРА: ШЕЌЕРИНСКА ЛИДЕР, МИНЧЕВ СЕКРЕТАР Александра М. Митевска Лутите ривали Радмила Шеќеринска и Владо Бучковски со прегратка го одбележаа чинот на прогласување на новиот лидер на СДСМ, на партискиот вонреден конгрес, кој заврши вчера рано наутро.

Шекеринска најави нова страница во СДСМ

Утрински - 07.11.2006

Новата претседателка на СДСМ е избрана со поддршка од 456 од 516 делегати на конгресот СОЊА КРАМАРСКА Лидерската криза што ја потресуваше најголемата партија на левицата заврши со речиси акламативен избор на новиот претседател на СДСМ.

Лидер наместо папа

Дневник - 07.11.2006

Опозицискиот Социјалдемократски сојуз на Македонија по неколкунеделни превирања, караници, доверби и недоверби, напади и обвинувања, вчера конечно доби нов лидер Опозицискиот Социјалдемократски сојуз на Македонија по неколкунеделни превирања, караници, доверби и недоверби, напади и обвинувања, ...

Шекеринска ќе врти нова страница во СДСМ

Дневник - 07.11.2006

Мора да му го вратиме стариот лик на Социјалдемократскиот сојуз, со овие зборови новата лидерка им се заблагодари на делегатите Мора да му го вратиме стариот лик на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Мора напорно да работиме за да ја вратиме довербата прво од своите симпатизери и членови, а ...

Шеќеринска експресно го состави новиот тим

Канал5 - 07.11.2006

Шеќеринска експресно го состави новиот тим. Само ден по нејзиниот избор на лидерската позиција во СДСМ познати се и луѓето со кои ќе ја дели одговорноста во врвот. Шеќеринска експресно го состави новиот тим. Само ден по нејзиниот избор на лидерската позиција во СДСМ познати се и луѓето со кои ќе ја ...

Шекеринска и Минчев го презедоа кормилото, Бучковски не ја напушта партијата

Вечер - 07.11.2006

Ќе останел "за да помогне во демократизацијата на СДСМ". Радмила Шекеринска вчера и официјално го презеде кормилото на СДСМ од нејзиниот претходник Владо Бучковски, откако доби апсолутна поддршка на завчерашниот вонреден Конгрес.

СДСМ: Шеќеринска лидер, Минчев генерален секретар

А1 - 06.11.2006

Радмила Шеќеринска конечно устоличена на тронот во СДСМ. Без некоја драма или напнатост, по седум часа дебата и седум часа гласање, делегатите на вонредниот конгрес вчера, со речиси апсолутно мнозинство ја избраа за свој лидер. Очекувано ако се има в предвид дека таа истрча без против кандидат.

СДСМ избираше лидер зад затворени врати

Време - 06.11.2006

ВЧЕРА ДО ДОЦНА ВЕЧЕРТА Најголемата опозициска партија СДСМ на вчерашниот конгрес, кој се очекуваше да трае до доцна вечерта, избираше нов лидер на партијата и генерален секретар. На конгресот во МНТ се појавија повеќе од 520 делегати, или 80 отсто од вкупниот број.

Радмила Шекеринска подготвена да го преземе кормилото на СДСМ

Утрински - 06.11.2006

Жешката атмосфера од октомвриската конвенција не беше присутна на вчерашниот вонреден конгрес СОЊА КРАМАРСКА Социјалдемократите вчера го одржаа вонредниот конгрес за избор на претседател на партијата, откако во изминатиот еден месец во сите разграноци беше извршена постапка на кандидирање на ...

Радмила Шекеринска нов лидер на СДСМ

Дневник - 06.11.2006

Битката за генерален секретар се водеше помеѓу Љупчо Јордановски, и Горан Минчев, кандидати на спротивставените табори во партијата Радмила Шекеринска се очекуваше да биде избрана за нов лидер на опозицискиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) на вчерашниот вонреден конгрес на партијата, ...

Шеќеринска и Минчев во обединувачка мисија на СДСМ

Канал5 - 06.11.2006

Со широка поддршка, без 70 гласови од вкупно присутните 523 делегати социјалдемократите и ја доверија на моќната партиска функција на Радмила Шеќеринска. Минчев е новиот тандем кој тргнува во обединувачка мисија на СДСМ , изјави Шеќеринска Со широка поддршка, без 70 гласови од вкупно присутните 523 ...

Шеќеринска- нов лидер на СДСМ, Минчев - генерален секретар

Макфакс - 06.11.2006

Скопје Нов лидер на опозиционата СДСМ е досегашната потпретседателка Радмила Шеќеринска, а нов генерален секретар Горан Минчев. Вака гласаа делегатите на вонредниот Конгрес на СДСМ, што синоќа се одржа во Скопје. Шеќеринска доби 456 гласови од вкупно 600 делегати, и најави дека партијата “ќе сврти ...

Шекеринска најави едниство и чесност

Вечер - 06.11.2006

На вондредниот конгрес одржан вчера Шекеринска излезе со три приоритети: единство, чесност и нов тим кој не е оптоварен со корупција Радмила Шекеринска е нов лидер на СДСМ. Ова вчера само формално требаше да го потврдат делегатите на вонредниот партиски Конгрес, бидејќи таа беше единствен кандидат ...