TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПРЕОДНА ВЛАДА: Колку пари и одговорност „тежат“ министерствата на СДСМ?

Фактор - 12.11.2015

“Очекувам од новите министри и заменици одговорно да ги спроведат процесите за изборите и да не ги кочат проектите, очекувам одговорно работење. Во моментот кога ќе бидат именувани тие ја превземаат целокупната законска и политичка одговорност пред ...

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Телма - 11.11.2015

Во Собранието за денеска е закажана седница за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино. На дневен ред на седницата ќе се најде Предлогот за избор на ...

Собранието ги избра новите заменици министри

Телма - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 76-та седница ги избра замениците-министри за финансии Кире Наумов, за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и за информатичко општество и администрација Александар ...

Собранието ги изгласа новите министри

Нова ТВ - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија ги избра новите членови на Влада согласно Договорот од Пржино. Од денеска официјално, министер за внатрешни работи е досегашниот генерален скеретар на СДСМ - Оливер Спасовски, а потпретседателката на СДСМ - Фросина ...

Собраниска седница за избор на министри и заменици министри

24 Вести - 11.11.2015

Спикерот на собранието Трајко Велјаноски за денеска напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, а во согласност со договорот од Пржино и она што беше одлучено на последната лидерска средба во клубот на пратеници.

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Утрински - 11.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Алсат-М - 11.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Собранието денеска ќе избира министри – први од СДСМ што ќе седнат во Владата по 2006 година

Капитал - 11.11.2015

Собранието денеска ќе ја одржи седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба заДоговорот од Пржино. Во Предлогот доставен од Владата до Собранието се наведува дека согласно договорот од 2 ...

Собранието ќе ги избира новите министри

Р.С.Европа - 11.11.2015

Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски за денеска ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

СДСМ официјално во Владата

Р.С.Европа - 11.11.2015

Според СДСМ, МВР веќе нема да биде ВМРО-МВРО, додека владејачкото мнозинство предупреди дека нема да дозволи штетни блокади и кочења во министерствата што ги доби СДСМ. Очекувам новите министри и заменици министри да бидат фокусирани на изборниот ...

СДСМ влезе во владата на Груевски

Тера - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 76-та седница ги избра замениците-министри за финансии Кире Наумов, за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и за информатичко општество и администрација Александар ...

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Алфа - 11.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Денес собраниската седница за избор на новите министри и заменици

МК News - 11.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Груевски будно ќе го следи работењето на секој министер

+инфо - 11.11.2015

Премиерот Никола Груевски образложувајќи го предлогот за избор на новите членови на Владата во министерствата за внатрешни работи и за труд и социјална политика, рече дека очекува од нив посветена, одговорна работа согласно законите.

Собранието ќе ги гласа новите министри на СДСМ

Кајгана - 11.11.2015

За денеска е закажана собраниска седница на којашто, согласно договорот, ќе бидат именувани новите министри за внатрешни работи и труд и социјална политика, на предлог од опозициската СДСМ, Оливер Спасовски и Фросина Ременски, како и замениците ...

Груевски: Ќе продолжам да го следам работењето на сите министри во интерес на граѓаните

МК News - 11.11.2015

Претседателот на Владата, Никола Груевски на денешната собраниска седница за избирање министри и заменици министри истакна дека предлага нови кандидати за министри во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика.

Избрани министрите на СДСМ

Фокус - 11.11.2015

Во тек е расправата за заменици министри. Министрите за внатрешни работи Оливер Спасовски и за труд и социјала Фросина Ременски беа изгласани од 101 пратеник за новите позиции. Наспроти нив, новата министерка за информатика на местото на Иво ...

Митко Чавков и Диме Спасов од денеска заменици министри

А1 On - 11.11.2015

Со 97 гласа за и ниту еден против парламентот ги изгласа замениците министри во владата од кои тројца се на предлог на СДСМ, а еден на предлог на ВМРО-ДПМНЕ. Кире Наумов од СДСМ е нов заменик министер во Министерството за финансии, Александар ...

ИЗБОР НА ЧЛЕНОВИ НА ВЛАДАТА: Тимчо Муцунски од Правниот факултет избран за заменик министер

Академик - 11.11.2015

На предлог на претседателот на Владата, Никола Груевски, Собранието на Република Македонија ги избера за министер кој ќе раководи со министерството за внатрешни работи и за министер кој ќе раководи со министерството за труд и социјална политика.

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Точка - 11.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска закажа седница за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино, пренесе МИА.

СОБРАНИЕ: Седница за избор на министри и заменици

Телеграф - 11.11.2015

Трајко Вељаноски за денеска ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска ја закажа седницата за избор ...

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Канал5 - 11.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Груевски: Ќе продолжам да го следам работењето на сите министри во интерес на граѓаните

Точка - 11.11.2015

Претседателот на Владата, Никола Груевски на денешната собраниска седница за избирање министри и заменици министри истакна дека предлага нови кандидати за министри во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика.

Груевски: Новите министри да не ги кочат почнатите проекти на владата и да работат одговорно

Канал5 - 11.11.2015

- Очекувам работење согласно законите и етичките и моралните норми, без злоупотреба на министерските функции во партиски цели,рече Груевски. Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри ...

Изберени новите министри за преодна влада, што им порача Груевски ?

Фактор - 11.11.2015

Официјално новите министери од СДСМ кои ќе управуваат со министерствата согласно договорот од Пржино се изберени. Од денеска министер за внатрешни работи е Оливер Спасовски кој е генерален секретар на СДСМ, додека потпретседателката на оваа партија ...

БЕЗ НИТУ ЕДЕН ГЛАС ПРОТИВ: Ременски и Спасовски нови министри (ФОТО)

Телеграф - 11.11.2015

Како дополнителни министри и заменици очекувам државните интереси и народот да им бидат пред сѐ, да не ги кочат проектите и да имаат коректна соработка со министрите. Изборите доаѓаат и набрзо народот ќе го каже својот суд, рече премиерот Со 101 ...

Собранието ги избра новите министри

Сител - 11.11.2015

Loading Video... Собранието ги избра новите министери и нивните заменици. Кабинетот на Премиерот Никола Груевски доби нов состав. Народните избраници дадоа зелено светло на договорот од Пржино.

Груевски: Будно ќе ги следам новите министри, во секој чекор

Локално - 11.11.2015

На првата точка на дневен ред на Собранието на Република Македонија, беа предложени новите министри и заменици-министри од редовите на СДСМ. Премиерот Никола Груевски ја образложи одлуката за избор на нови министри.

Собрание: Почна седницата за избор на нови министри и заменици

МРТ - 11.11.2015

Ќе се дискутира за избор на министри и заменици министри согласно со договорот од последната лидерска средба. Претходно Собранието во рамките на седницата ги констатира оставките поднесени од актуелните министри за внатрешни работи и за труд и ...

Собраниска седница за избор на министри и заменици

МРТ - 11.11.2015

Претседателот на Собранието, Вељаноски за денеска напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри согласно договорот на последната лидерска средба... Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски за ...

Се чека Груевски за да почне седницата

Бриф - 11.11.2015

Повеќе од половина час доцни почетокот на седницата на која треба да се изберат министрите и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

По скоро 10 години, СДСМ без ибори добива свои министри во Влада

Вечер - 11.11.2015

Собранието завчера го изгласа пакетот закони кои исто така произлегуваа од Договорот од 2 јуни/15 јули Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри ...

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Нетпрес - 11.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска закажа седница за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино, пренесе МИА.

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Република - 11.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Во Собрание ќе се бират новите министри и заменици

еМагазин - 11.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот ...

Опозицијата влезе во власта ама „ѓаволот-груевски„ будно ќе ја следи нивната работа

Репортер - 11.11.2015

Со 101 глас „за“ и ниту еден против, Собранието ги избра новите министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика, Оливер Спасовски и Фросина Ременски. Новата министерка за информатичко општество и за јавна администрација од редовите на ...

МИЛОШОСКИ: Најдоброто нешто што го имаат новите министри во МВР и МТСП се замениците министри Чавков и Спасов

Fox.mk - 11.11.2015

На денешната 76-та седница на Собранието на Република Македонија продолжи донесувањето на пакет законите кои треба да овозможат спроведување на договорот кој го постигнаа политичките партии во јуни и јули.

Милошоски: Најдоброто нешто што го имаат новите министри во МВР и МТСП се замениците министри Чавков и Спасов

Курир - 11.11.2015

На денешната 76-та седница на Собранието на Република Македонија продолжи донесувањето на пакет законите кои треба да овозможат спроведување на договорот кој го постигнаа политичките партии во јуни и јули.

Митко Чавков и Диме Спасов од денеска заменици министри

Репортер - 11.11.2015

Со 97 гласа за и ниту еден против парламентот ги изгласа замениците министри во владата од кои тројца се на предлог на СДСМ, а еден на предлог на ВМРО-ДПМНЕ. Кире Наумов од СДСМ е нов заменик министер во Министерството за финансии, Александар ...

Милошоски: Најдоброто нешто што го имаат новите министри во МВР и МТСП се замениците министри Чавков и Спасов

Нетпрес - 11.11.2015

Денес на 76-та седница на Собранието на Република Македонија продолжи донесувањето на пакет законите кои треба да овозможат спроведување на договорот кој го постигнаа политичките партии во јуни и јули.

Груевски: Будно ќе го следам работењето на секој министер

Бриф - 11.11.2015

Очекувам посветеност и одговорно однесување од новите министри кои ги предлагам за Министерствата за Внатрешни работи и Труд и социјала. Очекувам работење согласно закон и етичките норми. Без злоупотреба на функциите во партиски цели.

Денес во Собрание ќе бидат избрани министри од редовите на СДСМ

Кумановски м. - 11.11.2015

Точно напладне, денес започнува собраниската седница на која пратениците по предлог на Груевски ќе ги изгласаат петте министри и заменици од редовите на СДСМ, а согласно Договорот од Пржино.

Собранието ќе ги гласа новите министри на СДСМ

Макфакс - 11.11.2015

Во среда на пладне закажна е собраниска седница на којашто, согласно договорот, ќе бидат именувани новите министри за внатрешни работи и труд и социјална политика, на предлог од опозициската СДСМ, Оливер Спасовски и Фросина Ременски, како и ...

Груевски: Ќе продолжам да го следам работењето на сите министри во интерес на граѓаните

Нетпрес - 11.11.2015

Претседателот на Владата, Никола Груевски на денешната собраниска седница за избирање министри и заменици министри истакна дека предлага нови кандидати за министри во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика.

Груевски: Будно ќе ги следам новите министри, во секој чекор

Репортер - 11.11.2015

На првата точка на дневен ред на Собранието на Република Македонија, беа предложени новите министри и заменици-министри од редовите на СДСМ. Премиерот Никола Груевски ја образложи одлуката за избор на нови министри.

Груевски: Новите министри и заменици да работат посветено и одговорно!

Вечер - 11.11.2015

Очекувам новите министри и заменици да бидат фокусирани на изборниот процес, согласно Договорот од јуни/јули, да не ги кочат започнатите проекти на Владата и да бидат посветени на решавање на проблемите на граѓаните на РМ.

Собранието ги избра новите министри - еве кои се тие

Press24 - 11.11.2015

Оливер Спасовски е новиот министер за внатрешни работи кој согласно Договорот од Пржино доаѓа на местото на досегашниот министер Митко Чавков. Спасовски е генерален секретар на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, која е најголемата опозициска ...

Милошоски: Најдоброто нешто што го имаат новите министри во МВР и МТСП се замениците министри Чавков и Спасов

Press24 - 11.11.2015

Денес на 76-та седница на Собранието на Република Македонија продолжи донесувањето на пакет законите кои треба да овозможат спроведување на договорот кој го постигнаа политичките партии во јуни и јули.

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Канал 77 - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија ќе ја одржи 76-та седница на чиј дневен ред се Предлог за избор на членови на Владата на РМ и Предлог за именување заменици министри во Владата. Како што претходно беше објавено, согласно договореното, министер за ...

Собранието ги избра новите заменици министри

Lider - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 76-та седница ги избра замениците-министри за финансии Кире Наумов, за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и за информатичко општество и администрација Александар ...

Утре напладне ќе се гласа за новите министри

Телма - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

За утре закажана собраниската седница за избор на министри и заменици

24 Вести - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

За утре закажана седница за избор на министри и заменици

Утрински - 10.11.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Собранието утре ќе избира министри и заменици министри

Р.С.Европа - 10.11.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Утре пратениците ќе гласаат за новите министри и заменици министри

МКД - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, според договореното од последната лидерска средба за спроведување на договорот од Пржино.

За утре напладне закажана собраниската седница за избор на министри и заменици

А1 On - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

Иванов ги потпиша указите за новите закони

+инфо - 10.11.2015

Претседателот, Ѓорѓе Иванов, ги потпишал указите на пакетот закони што вчера беа донесени во Собрание, а со кои се регулира имплементацијата на договорот од Пржино, информираат од неговиот кабинет.

Иванов ги потпиша указите, останува уште Груевски да ги предложи Спасовски и Ременски за министри

А1 On - 10.11.2015

Претседателот, Ѓорѓе Иванов, ги потпишал указите на пакетот закони што вчера беа донесени во Собрание, а со кои се регулира имплементацијата на договорот од Пржино, информираат од неговиот кабинет.

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Сител - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за денеска ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

За утре напладне закажана собраниската седница за избор на министри и заменици

Канал5 - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

Собранието утре ќе ги избира новите министри

Телеграф - 10.11.2015

Министер за внатрешни работи, на предлог на опозицијата, ќе биде Оливер Спасовски, а за труд и социјална политика Фросина Ременски. Заменици министри, исто така, од редот на опозицијата ќе бидат Александар Кирацовски во Министерството за ...

За утре напладне закажана собраниската седница за избор на министри и заменици

Локално - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

Ако министерот и заменикот се скараат, ќе пресуди ДИК

Вечер - 10.11.2015

Во случај на несогласување помеѓу министерот и заменикот министер во врска со тоа дали одредено правно, финансиско и кадровско прашање се однесува на организација на изборите, одлучува Државната изборна комисија и тоа во рок од 24 часа Утре, а ...

Утре ќе се избираат новите министри и заменици

Нетпрес - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

Закажана собраниската седница за избор на министри и заменици

Press24 - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

Закажана собраниската седница за избор на министри и заменици

Курир - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

Утре собраниска седница за избор на министри и заменици

Репортер - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

Иванов ги потпиша указите, останува уште Груевски да ги предложи Спасовски и Ременски за министри

Репортер - 10.11.2015

Претседателот, Ѓорѓе Иванов, ги потпишал указите на пакетот закони што вчера беа донесени во Собрание, а со кои се регулира имплементацијата на договорот од Пржино, информираат од неговиот кабинет.

Утре на пладне пратениците ќе гласаат за новите министри

Република - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, свика нова пленарна седница за утре, 11 ноември 2015 година во 12,00 часот со следниот предлог на дневен ред: Предлог за избор на членови на Владата на Република Македонија и ...

Утре избор на министри и заменици во Собранието

Lider - 10.11.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за утре напладне ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри, во согласност со договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

Какви ќе бидат надлежностите на новите министри и заменици?

24 Вести - 09.11.2015

Новите министри и дополнителните заменици- министри кои беа договорени на лидерската средба ќе имаат исти надлежности и право на пристап до сите акти и документи. Според измените на законот за Влада, Собранието избира министри за внатрешни работи и ...

ШТО ПРЕДВИДУВААТ „ЗАКОНИТЕ ОД ПРЖИНО“ – Образложенија на новите закони и законски измени

Академик - 09.11.2015

„Политичката состојба во Република Македонија во изминатите неколку месеци и преговорите за надминување на несаканите последици од состојбата ја наметнаа потребата до соодветни измени и дополни на Законот за Владата на Република Македонија“, се вели ...