TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пет милиони долари за апсењето на Анте Готовина

Утрински - 11.10.2003

Американска награда за хрватскиот бегалец ВАШИНГТОН - Владата на САД понуди награда од 5 милиони долари за апсење на хрватскиот генерал обвинет за воени злосторства, Анте Готовина. Готовина е третиот најбаран човек на Хашкиот трибунал.

Обвинение против Дел Понте

Дневник - 11.10.2003

ЗАГРЕБ - ХАГ Адвокатот на хрватскиот генерал обвинет за воени злосторства Анте Готовина ја обвини главната обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте, дека лошо го води спорот против неговиот клиент и дека го обвинила за убиство на две лица кои се живи, јави МИА.

Дел Понте незадоволна од соработката со Белград

А1 - 10.10.2003

Белградските власти недоволно соработуваат со Хашкиот трибунал, е оценката на главниот обвинител Карла дел Понте која ја изнесе пред Советот за безбедност на Обединетите нации. Во извештајот за работата на Хашкиот трибунал, Дел Понте истакна дека има чувство оти властите во Белград во судскиот ...

САД нудат 5 милиони долари за генерал Готовина

Вест - 10.10.2003

Загреб, 10 октомври (Ројтерс) - "Стејт департментот понуди награда од пет милиони американски долари за валидна информација за апсење на хрватскиот генерал Анте Готовина, кој е обвинет за воени злосторства", изјави американскиот пратеник за воени злосторства во поранешна Југославија Пјер Ричард ...

САД нудат 5 милиони долари за Готовина

Дневник - 10.10.2003

ВАШИНГТОН ОБЈАВИ Стејт департментот понуди награда од 5 милиони долари за информација што би помогнала да биде уапсен хрватскиот генерал Анте Готовина, кој е обвинет за воени злосторства, јави МИА. Американскиот пратеник за воени злосторства во поранешна Југославија, Пјер Ричард Проспер, изјави ...

Пет милиони долари за информација за апсење на Готовина

А1 - 09.10.2003

„Стејт Департментот понуди награда од 5 милиони американски долари за валидна информација за апсење на хрватскиот генерал Анте Готовина, обвинет за воени злосторства“, изјави американскиот пратеник за воени злосторства во поранешна Југославија, Пјер Ричард Проспер во интервју за „Јутарњи лист“.

Анте Готовина се криел во Белфаст

А1 - 08.10.2003

Хрватскиот генерал во бегство Анте Готовина се крие во Северна Ирска, каде допатувал во јуни оваа година, пишува денеска весникот „Ајриш мирор“. Таблоидот, повикувајќи се на извор близок до хрватските безбедносни служби, објави дека Готовина отпатувал во Белфаст, но не директно од Хрватска, туку од ...

Дел Понте го намамува Готовина со патриотизам

Дневник - 08.10.2003

ХРВАТСКА Главната обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте, го повика хрватскиот генерал Анте Готовина, обвинет за воени злосторства врз хрватските Срби, да се предаде за да и помогне на својата татковина, јави МИА. - Доколку навистина ја има Хрватска во своето срце, генералот Готовина ...

Хрватска како заложник на Анте Готовина

Утрински - 07.10.2003

Загреб соочен со можна блокада на патот за влез во Европската унија ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Хрватска со "не знам и не можам" сака да се амнестира од "случајот Анте Готовина" и со тоа да ја отстрани последната пречка на својот пат кон ЕУ.

Виетнамски синдром

Утрински - 07.10.2003

Регион Драган Николиќ Неуспешната посета на хрватскиот премиер Ивица Рачан на Лондон е компензирана на море: хрватскиот Сабор за неполни два месеца пред изборите, со еднострана одлука фактички ги прошири хрватските територијални води на Јадранот за еколошко-рибарски појас! Хрватскиот министер за ...

Дел Понте го повика Готовина да се предаде

А1 - 06.10.2003

Хашкиот обвинител Карла Дел Понте го повика денеска хрватскиот генерал Анте Готовина, во интерес на неговата земја, да му се предаде на Трибуналот и да се соочи со обвинувањата за воени злосторства. Дел Понте по денешната средба во Загреб со хрватскиот премиер Ивица Рачан повтори дека ...

Дел Понте одново го притиска Загреб

Канал5 - 06.10.2003

Хрватска се соочува со нов притисок за екстрадиција на генералот кој е обвинет во врска со масакрот врз етнички Срби од 1995-тата година. Главната обвинителка на Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг, Карла Дел Понте, се очекува да ја искор Хрватска се соочува со нов притисок за ...