TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Терористи пакуваат копии на Коранот со експлозив

Утрински - 13.11.2003

Муслиманските милитанти планираат напади во Мека РИЈАД - Муслиманските милитанти планираат напади во најсветиот град во Саудиска Арабија, Мека, со лажни копии од исламското свето писмо, Коранот, за да убијат и осакатат верници, објави вчера водечкиот саудиски весник.

Ал каеда направила експлозивни свети книги

Дневник - 13.11.2003

САУДИСКА АРАБИЈА Саудиски исламисти ставиле експлозив во примероци на Коранот, најверојатно за да извршат бомбашки напад врз милионите муслимански верници што го празнуваат Рамазан во светите градови Мека и Медина, јави Ројтерс.

Саудиска Арабија демантира дека уапсила осомничен за нападот во Ријад

А1 - 12.11.2003

Саудискиот министер за внатрешни работи принцот Најеф Абдул Азис ал Сауди денеска ги демантираше информациите објавени во некои саудиски медиуми, дека полицијата уапсила неколку лица под сомнение за вмешаност во бомбашкиот напад во саботата во Ријад, при што загинаа најмалку 18 лица.

Ал Каеда го призна нападот во Ријад, уапсени осомничени

Вест - 12.11.2003

РИЈАД, 12 ноември, (АП) - Човек за кој се претпоставува дека е член на Ал-Каеда изјавил дека оваа терористичка мрежа стои зад самоубиствениот бомбашки напад што во саботата однесе 17 жртви во главниот град на Саудиска Арабија. Ова е прва изјава со која се презема одговорност за нападот.

Притворени милитанти осомничени за нападот во Ријад

Утрински - 12.11.2003

Саудиска Арабија РИЈАД - Саудиските безбедносни сили притворија милитанти кои се осомничени дека учествувале во нападот во кој загинаа најмалку 18 лица во станбен комплекс во главниот град Ријад во текот на викендот, соопштија дипломатски извори. "Група осомничени за нападот се притворени.

Ал каеда најавува крвав Рамазан

Дневник - 12.11.2003

САУДИСКА АРАБИЈА Исламистичката терористичката мрежа Ал каеда ја презема одговорноста за крвавиот напад во саудискиот главен град Ријад во неделата, при што загинаа 20-ина лица, јави Ројтерс. Весникот на арапски јазик од Лондон "Ал маџала" добил електронска порака од висок командант на Ал каеда во ...

Ал Каеда ја презеде одговорноста за нападот во Ријад

А1 - 11.11.2003

Терористичката мрежа Ал Каеда ја презеде одговорноста за саботниот напад во Ријад при што загинаа најмалку 18 лица, а над 120 се повредени, објавува арапското списание „Ал Маџала“ кое излегува во Лондон. „Ал Маџала“ истакнува дека преземената одговорност била испратена до весникот по електронска ...

САД бараат Саудиска Арабија да соработува против тероризмот

Вест - 11.11.2003

Цртежот е на едно 3,5 годишно дете чие семејство се спасило од бомбашкиот напад во Ријад зашто чуле пукотници и се засолниле во подрумот. Во нападот зад кој наверојатно стои Ал Каеда загинаа 17 души... РИЈАД, 11 ноември (АП) - Саудиска Арабија вчера доби уверувања за помош во војната против ...

САД: Ал Каеда сака да го смени саудиското кралско семејство

Утрински - 11.11.2003

По самоубиствениот напад во текот на викендот во Ријад РИЈАД - САД соопштија дека Ал Каеда сака да ја смени прозападната влада на Саудиска Арабија и кралското семејство, но Ријад инсистира дека милитантите кои убија над 30 лица во самоубиствениот напад во текот на викендот, нема да го ...

17 загинати и 122 повредени во експлозијата во Ријад

А1 - 10.11.2003

Во завчерашните терористички напади во Ријад, кога бомбаши-самоубијци облечени во униформи на саудиски полицајци кренаа во воздух возило полно со експлозив во станбен комплекс во кој живеат странци, според последните податоци загинале 17 лица, меѓу кои и пет деца.

Самоубиствен напад уби 11 души во населба во Ријад

Вест - 10.11.2003

РИЈАД, Саудиска Арабија, 10 ноември, (АП) - Во бомбашки напад со автомобил, за кој саудиските власти велат дека го носи белегот на Ал Каеда, во еден богат кварт во Ријад завчера загинаа намалку 11 лица, меѓу кои и РИЈАД, Саудиска Арабија, 10 ноември, (АП) - Во бомбашки напад со автомобил, за кој ...

Во самоубиствен напад во Саудиска Арабија загинаа 30 лица

Утрински - 10.11.2003

Само еден ден по предупредувањето од САД дека се можни нови терористички акции РИЈАД - Осомничени напаѓачи самоубијци на "Ал Каеда" вчера уништија станбен комплекс во Ријад каде што живеат странци, главно од арапските земји, при што загинаа меѓу 20 и 30 лица, а повредени се околу 100 лица, јавија ...

Ал каеда удри во татковината на Осама

Дневник - 10.11.2003

КРВАВ НАПАД ВО САУДИСКА АРАБИЈА Бомбаши се разнеле близу домот на саудискиот министер за внатрешни работи Најмалку двајца бомбаши-самоубијци со автомобили полни со експлозив нападнале станбен блок во саудискиот главен град Ријад, при што убиле меѓу 20 и 30 лица, а раниле стотина, јави Ројтерс.

СВЕТОТ ГИ ОСУДИ НАПАДИТЕ ВО САУДИСКА АРАБИЈА ВО КОИ ЗАГИНАА 11 ЛИЦА

Канал5 - 10.11.2003

Најмалку 11 лица загинати а 122 ранети е најновиот биланс од синоќешните самоубиствени бомбашки напади во Ријад, кога бомбаши-самоубијци, облечени во униформи на саудиски полицајци, кренаа во воздух возило полно со експлозив во станбен комплекс во кој Најмалку 11 лица загинати а 122 ранети е ...