TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наставниците нема да брзаат со оценки сў додека учениците не влезат во шема

Утрински - 20.02.2004

Бирото за развој на образованието смета дека со подготвената програма ќе се надомести нереализираната настава СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА По завршувањето на штрајкот на СОНК и враќањето на 190 илјади основци и средношколци во ученичките клупи сў уште стои отворена дилемата како ќе се надоместат изгубените ...

Се преиспитуваат дваесетина члена од колективните договори

Утрински - 20.02.2004

ПРЕГОВОРИ Претставници на Министерството за образование и наука и на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) вчера ги отвориле прашањата за дополнување и изменување на дваесетина члена од колективните договори за основно и за средно образование.

Преговори меѓу СОНК и Министерството за образование

А1 - 19.02.2004

Претставници на Министерството за образование и наука и на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата на денешното продолжение на преговорите за барањата на СОНК ги отвориле прашањата за дополнување и изменување на некои членови од колективните договори за основно и средно ...

Учебната година нема да продолжи

Време - 19.02.2004

СИНДИКАТОТ И ВЛАДАТА СЕ ДОГОВОРИЈА Учениците нема да учат по завршувањето на учебната година, се договорија Синдикатот за образование, наука и култура и ресорното министерство. - Се согласивме наставната година да заврши на 10 јуни и нема да има одработување на деновите загубени поради генералниот ...

Учебната година ќе заврши на 10 јуни

Утрински - 19.02.2004

Владата и СОНК се договорија околу натамошниот тек на наставата за учениците МАЈА ТОМИЌ Претставниците на Министерството за образование и наука, на Синдикатот за образование и на Бирото за развој на вчерашните преговори ги усогласија своите ставови околу тоа како да се надомести изгубената настава ...

Нема да има продолжување на учебната година

А1 - 18.02.2004

Ниту еден ден од штрајкот во образованието нема да се одработува, а нема да има ниту продолжување на учебната година. Вака денеска се договориле министерот Положани и претседателот на синдикатот Цветановски. Во консултација со бирото за развој на образованието, министерството одлучило до крајот на ...

СОНК задоволен од стартот на преговорите

А1 - 18.02.2004

Синдикалецот Цветановски задоволен од стартот на преговорите со Положани и неговите соработници. На денешниот прв состанок било договорено вработените во образованието науката и културата да добијат целосен износ на платите за деновите на штрајкот.

Во МНТ го викнаа синдикалецот Цветановски за отчет

Вест - 18.02.2004

И ПО ЗАВРШУВАЊЕТО НА ШТРАЈКОТ Вработените од Операта, Балетот и Драмата во Македонскиот народен театар вчера го повикаа Синдикалниот лидер на СОНК Дојчин Цветановски да даде отчет за постигнатиот договор со Владата, по кој се прекина штрајкот во образованието, науката и културата.

Настава до 17 јуни, или на училиште во саботи?

Утрински - 18.02.2004

Министерството за образование бара решение за надполнување на загубените часови За надополнување на часовите загубени во штрајкот, Министерството за образование ќе му предложи на Синдикатот две солуции - продолжување на учебната година или наставниците и учениците да доаѓаат на работа во саботи.

ПРОДОЛЖИЈА ПРЕГОВОРИТЕ МЕЃУ СОНК И МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ

Канал5 - 18.02.2004

Претставници на Министерството за образование и на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата денеска ги продолжија преговорите за барањата на СОНК за почитување на Законот за работни односи и колективните договори во делот на плат Претставници на Министерството за образование ...

Преговорите меѓу Владата и СОНК одложени за утре

А1 - 17.02.2004

Преговорите меѓу синдикатот од образованието, науката и културата и владиниот тим, за барањата на СОНК, продолжуваат утре. Цветановски за преговарач го одбра министерот за образование Положани. Со него е закажана и првата утрешна средба која треба да го означи почетокот на преговорите.

Штрајкувачите ќе добијат цела плата

Вест - 17.02.2004

Вработените во образованието, науката и во културата, кои не работеа за време на генералниот штрајк, ќе добијат цела плата. Така било договорено на преговорите меѓу Владата и раководството на СОНК во неделата вечерта. Иако Владата се закануваше дека на штрајкувачите ќе им исплати по 60 отсто за ...

Синдикатот бара почитување на социјалните договори

Утрински - 17.02.2004

ПРОТЕСТИ Околу 2.000 синдикалци од јавниот и од стопанскиот сектор вчера одржаа мирен протест пред Министерството за образование и пред Владата на РМ, не задржувајќи се ниту момент пред овие институции. Како што беше најавено од ССМ претходно, протестот е организиран со цел да се даде поддршка на ...

Или продолжена учебна година или скратено градиво

Утрински - 17.02.2004

ВРАЌАЊЕ НА УЧЕНИЦИТЕ БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ - МАЈА ТОМИЌ По тринеделен прекин на работата, околу 35 илјади вработени во 550 образовни, научни и културни институции во државава, од вчера се вратија на своите работни места. Со тоа почна и второто полугодие за учениците од основните и средните училишта, а ...

Протест и опомена

Дневник - 17.02.2004

СИНДИКАЛЦИТЕ ПРЕД ВЛАДАТА Неколку стотици вработени од јавниот сектор и од стопанството, предводени од лидерот Ванчо Муратовски и од шефовите на гранските синдикати, вчера со протестен марш пред Собранието на Р. Македонија побараа да се почитуваат колективните договори во однос на исплата на ...

Протест на дел од членството на ССМ

А1 - 16.02.2004

Сојузот на синдикатите денеска го одржаа најавениот протест. Иако, офцијално на протестот организиран од страна на ССМ требаше да учествуваат сите 17 грански синдикати, сепак најголемиот број учесници беа од Синдикатот за образование, наука и култура.

Училиштата и градинките од денес почнуваат со работа

Утрински - 16.02.2004

Прекинат генералниот штрајк на вработените во образованието, науката и културата, преговорите ќе продолжат НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Од денеска учениците ќе се вратат во училишните клупи, а стартуваат со работа и градинките, кои три недели беа затворени поради генералниот штрајк на вработените во ...

Од овој полош е белиот штрајк

Дневник - 16.02.2004

Коментар Крајно време е разумот и чувството за одговорност да ги победат суетите, заканите и недоразбирањата. Во последен час, пред да бидат нанесени навистина ненадоместливи штети врз образовниот процес, Владата и Синдикатот мора сериозно да преговараат и да ги доближат своите позиции.

Штрајкот во мирување, административците на протест

Дневник - 16.02.2004

ПРОСВЕТАРИТЕ ПРЕД ДОГОВОР СО ВЛАДАТА Замрзнувањето на штрајкот нема да ги одложи денешните протести на административците Советот на Синдикатот на вработените во образованието, науката и во културата (СОНК) се очекува да го стави во мирување тринеделниот штрајк.

Денеска сите на школо, преговорите продолжуваат?

Дневник - 16.02.2004

ШТРАЈК НА ПРОСВЕТАРИТЕ Штрајкот на просветарите најверојатно ќе биде ставен во мирување, преговорите продолжуваат, а денеска во сите училишта ќе почне наставата. Советот на Синдикатот на образованието, науката и културата за вчера попладне закажа седница, на која се очекуваше да биде донесена ...

ССМ НА ПРЕДУПРЕДУВАЧКИ ДВОЧАСОВЕН ШТРАЈК

Канал5 - 16.02.2004

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска ќе одржи двочасовен предупредувачки штрајк со кој ќе побара од Владата почитување на сите колективни договори помеѓу Владата и Синдикатите. Протестот прво беше замислен како поддршка за гранковиот синди Сојузот на синдикатите на Македонија денеска ќе ...

ШТРАЈКОТ НА СОНК СТАВЕН ВО МИРУВАЊЕ, НАСТАВАТА ПРОДОЛЖУВА

Канал5 - 16.02.2004

"Советот на СОНК како највисок орган на синдикатот на вонредна седница го прифати она што беше договорено со преговарачката екипа на Владата на Република Македонина и донесе одлука генералнот штрајк на СОНК да биде ставен во мирување", изјави синоќа претс "Советот на СОНК како највисок орган на ...