TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - Мрачни центри ни го згазија достоинството

Вест - 08.10.2010

Неколку илјади полицајци вчера протестираа пред Уставниот суд против укинувањето, по вторпат, на одредбите за нивно пензионирање, кои според Судот се привилегирачки и надредени во однос на останатите ...

Полицајците на улица поради Уставен

Утрински - 08.10.2010

Околу 1.000 припадници на полицијата вчера излегоа на улица, изразувајќи револт по одлуката на Уставниот суд, кој го укина законското решение полицајците да се пензионираат со 40 години стаж и ...

Полицајците ги искараа уставните судии

Дневник - 08.10.2010

Со парола „Достоинствена работа, достоинствено во пензија“ околу 1.000 припадници на полицијата вчера излегоа на протестен марш и го изразија своето незадоволство против одлуката на Уставен суд , со ...

Свирежи за Уставниот суд, ракоплескања за парламентот

Н.Македонија - 08.10.2010

Над петстотини полицајци, вчера, со протестен марш низ Скопје го искажаа револтот од одлуката на Уставниот суд со која се укина можноста полицајците да се пензионираат со 40 години стаж и пензија од ...

Полицaјците на улица бараа да бидат млади пензионери

Шпиц - 08.10.2010

Центарот на Скопје вчера беше преплавен од полицајци во униформи, кои протестираа против одлуката на Уставниот суд дека во пензија мора да одат како и сите други вработени - со наполнети години ...

Повеќе од 1.000 полицајци против одлуката на Уставен

МРТ - 08.10.2010

Повеќе од 1.000 полицајци денеска со протестен марш го изразија револтот, поради одлуката на Уставниот суд со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж.

Полициски марш против одлуката на Уставен

А1 - 07.10.2010

Полициските службеници денеска на пладне ќе излезат на протестен марш против одлуката на Уставен суд. Со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж.

Протест на полицајците

Р.С.Европа - 07.10.2010

Околу илјада полицајци протестираа против одлуката на Уставниот суд кој ја укина одредбата за нивно пензионирање со 40 години работен стаж, без оглед на староста.

Полициски протест пред Уставниот суд

Телма - 07.10.2010

Полициски службеници, сообраќајци, и членови на специјалните едииници., како и голем број припадници на Македонскиот полициски синдикат денеска излегоа на протестен марш пред Уставниот суд, ...

Протестен полициски марш против одлуката на Уставен

Алфа - 07.10.2010

Полициските службеници денеска на пладне ќе излезат на протестен марш против одлуката на Уставен суд. со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж.

Протестен полициски марш против одлуката на Уставен

Кајгана - 07.10.2010

Полициските службеници денеска на пладне ќе излезат на протестен марш против одлуката на Уставен суд. со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж.

Уставниот суд како поштенско сандаче

Н.Македонија - 07.10.2010

Контрола на работата на уставните судии мора да има иако тоа е независна и автономна институција, сметаат експертите. Тоа може да го прави Собранието како легитимен претставник на граѓаните.

„Ќе собереме илјада полицајци пред Уставниот суд“

Н.Македонија - 07.10.2010

Не можеме да го сфатиме мислењето на Уставниот суд дека полицајците треба да бидат еднакви со другите при исполнување на условите за пензионирање.

Илјада полицајци против одлуката на Уставен

Форум - 07.10.2010

Повеќе од илјада полицајци денеска со протестен марш го изразија револтот, поради одлуката на Уставниот суд со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж ...

Полициски марш против одлуката на Уставниот суд

Алсат-М - 07.10.2010

Во органзиација на синдикатот на полицијата, денеска голем број на припадници на органите на редот протестираа против одлуката на Уставниот суд со која се укина законското решение, овластените ...

Полицајците протестираа за пензионирањето

Алфа - 07.10.2010

Во униформи, со свирежи и пораки против уставните судии над 1 000 полицајци го искажаа незадоволството од одлуката на Уставниот суд со која се укинаа одредбите за пензионирање од Законот за внатрешни ...

Романскиот Уставен суд го потврди законот за пензиите

SETimes - 07.10.2010

БУКУРЕШТ, Романија -- Уставниот суд во средата (6-ти октомври) донесе одлука дека амандманите на законот за пензиите се уставни, со што ги отфрли жалбите поднесени од опозиција.

Над илјада полицајци протестираа

Здраво - 07.10.2010

Повеќе од 1,000 полицајци денеска со протестен марш го изразија револтот, поради одлуката на Уставниот суд со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж.

Полицајци го блокираа Скопје

Канал5 - 07.10.2010

Над илјада полицајци го блокираа центарот на Скопје додека протестираа против второто укинување на законската одредба за предвремено пензионирање на припадниците на МВР.

Протестен полициски марш против одлуката на Уставен

МРТ - 07.10.2010

Полициските службеници денеска на пладне ќе излезат на протестен марш против одлуката на Уставен суд. со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж.

Мирен протест на полицајците

Сител - 07.10.2010

Полицискиот синдикат на Македонија денеска со јавна манифестација го изрази незадоволството од одлуката на Уставниот суд за укинување на два члена од Законот за внатрешни работи кои го регулираат ...

Полицајците протестираа против одлуката на Уставен

Кирилица - 07.10.2010

Повеќе од 1.000 полицајци денеска со протестен марш го изразија револтот поради одлуката на Уставниот суд со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж „Им се ...

Полицајци на протести пред Уставниот суд

eReporter - 07.10.2010

Македонскиот полициски синдикат денеска организира протестен марш поради одлуката на Уставниот суд, да укине членови од Законот за внатрешните работи, кои се однесуваат на пензионирање на полицајците ...

Полициските службеници на протест пред Уставен суд

Курир - 07.10.2010

По повод одлуката на Уставен Суд за укинување на пензионирањето на полицајциските службеници кои навршиле 40 години стаж, денес тие ќе излезат на протестен марш.

ВИДЕО: Околу 1.000 полицајци на протести

Нетпрес - 07.10.2010

Околу 1.000 припадници на полицијата денеска пред Уставниот суд преку, како што велат јавна манифестација, а не протест, го изразија своето незадоволство и револт поради одлуката на Уставниот суд со ...

Полицијата ги бара своите европски права

Курир - 07.10.2010

Полициските службеници денеска излегоа на на протестен марш против одлуката на Уставен суд, со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж.

Полицајците го изразија незадоволството од одлуката на Уставен

eReporter - 07.10.2010

Околу илјада полицајци излегоа денеска на протест во Скопје покажувајќи го незадоволството од одлуката на Уставниот суд, со која ја укина одредбата за нивно пензионирање со 40 години работен стаж, ...

Протестен полициски марш против одлуката на Уставен

Макфакс - 07.10.2010

Полициските службеници денеска на пладне ќе излезат на протестен марш против одлуката на Уставен суд. со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж.

Повеќе од 1.000 полицајци против одлуката на Уставен

Макфакс - 07.10.2010

Повеќе од 1.000 полицајци денеска со протестен марш го изразија револтот, поради одлуката на Уставниот суд со која се укинува пензионирањето на полицајците кои навршиле 40 години работен стаж.

Полицајците со четиридецениска работа денеска ќе протестираат

Inpress - 07.10.2010

Скопје, 7. октомври 2010 (ИНПРЕС) Полициските службеници денеска на пладне ќе излезат на протестен марш. Тие се незадоволни од Одлуката на Уставниот суд со која се укинува пензионирањето на ...

Полицајците против Уставен суд

Алфа - 06.10.2010

Наместо да инсистираат од власта да подготви квалитетен закон за предвремено пензионирање, полицајците му се лутат на Уставниот суд затоа што на два пати, со намера да пропагира еднаквост за ...

Поента - Дедо полицаец

Време - 05.10.2010

Горан Наумовски Илјада полициски службеници, кои си ја одработиле должноста и и служеле на безбедноста и на мирот, повторно се нечии политички „жртви“ и не ќе можат да и се израдуваат на заслужената ...

Македонија - Полицајците на протест

Време - 05.10.2010

Македонскиот полициски синдикат во четврток ќе излезе на протест за да го искаже револтот поради одлуката на Уставниот суд, со која се укинува одредбата за полицајците со 40 години работен стаж да ...

Полицајците на протест

Утрински - 05.10.2010

Полицискиот синдикат на Македонија в четврток ќе одржи јавна манифестација на која ќе ги изрази револтот и незадоволството од одлуката на Уставен суд за укинување на два члена од Законот за внатрешни ...

Полицискиот синдикат пак на протести пред Уставниот суд

Дневник - 05.10.2010

Македонскиот полициски синдикат в четврток со протестен марш ќе го манифестира незадоволството и револтот од одлуката на Уставниот суд , кој укина два члена од Законот за внатрешните работи што се ...

МПС се сомнева во одлуката на Уставен, револтот ќе го изразат во четврток

МРТ - 05.10.2010

Македонскиот полициски синдикат (МПС)изрази сомнеж во одлуката на Уставниот суд со која се укинува одредбата за полицајците со 40 години работен стаж.

Владеење без мерка

Утрински - 04.10.2010

Каква среќа не' снајде, во исто време додека премиерот од Собрание кажува како и во иднина ќе „дава мислења“ за одлуките на Уставен суд, да не' посети претседателката на Уставен суд на Хрватска, која ...

Кој да верува во судството?

Утрински - 04.10.2010

Премиерот Никола Груевски пред севкупната јавност кажа дека многу-многу не му верува на Уставен суд и оти ќе ги спроведува одлуките што тој ги донел, но оти никој не може да му забрани да ги ...

Полициски протестен марш пре Уставниот суд

Телма - 04.10.2010

„Не очекуваме Уставниот суд да ја промени одлуката,ние ја почитуваме уставно- утврдената позиција на Судот во системот. Со протестниот марш сакаме само да го изразиме незадоволството кон Судот кој ...

МПС се сомнева во одлуката на Уставен, револтот ќе го изразат во четврток

Форум - 04.10.2010

Македонскиот полициски синдикат (МПС)изрази сомнеж во одлуката на Уставниот суд со која се укинува одредбата за полицајците со 40 години работен стаж.

Полицијата во четврток на протести пред Уставен

Алсат-М - 04.10.2010

Полицајците во четврток ќе протестираат пред Уставниот суд. Од нивниот синдикат не веруваат дека со тоа ќе ја сменат одлуката, но како што велат, сакаат да го покажат својот гнев од укинувањето на ...

Полицискиот синдикат најави протест пред Уставен суд

Сител - 04.10.2010

Полицискиот синдикат со протестен марш ќе го изрази нeзадоволството од последната одлука на Уставниот суд. Во четврток, точно напладне, тие ќе се соберат пред зградата на судот од каде преку ...

Протестен полициски марш против одлуката на Уставен

Канал5 - 04.10.2010

В четврток незадоволните полицајци со јавна манифестација која ќе почне од пред платото на Уставен, преку Собранието, па се до МВР ќе го искажат својот револт против одлуката на Уставниот суд за ...

Сомнеж за одлуките на Уставен суд со лустриран претседател?!

Вечер - 04.10.2010

При одлука на Комисијата за лустрација за неможност и немање на кредибилитет на претседателот на Судот да врши јавна функција, ни остава простор за сомнеж во потполната исправност и вистинските ...

Полицајците денес пред Уставен суд

Нетпрес - 07.10.2010

Полицајците денес ќе излезат пред Уставен суд на јавна манифестација за да го изразат својот револт од одлуката на Уставен суд со која се укинуваат одредбите во Законот за внатрешни работи, што го ...

Полицијата ќе протестира поради одлуката на Уставниот суд

Курир - 04.10.2010

Полицискиот синдикат на Македонија во четврток ќе одржи јавна манифестација на која ќе го изрази револтот и незадоволството од одлуката на Уставниот суд за укинување на два члена од Законот за ...

Полицискиот синдикат ќе протеститра пред Уставен суд

eReporter - 04.10.2010

В четврток напладне полицискиот синдикат ќе протестира пред зградата на Уставниот суд, кој неодамна укина дел од одребите од законот за пензионирање на полицајците со 40 години работен стаж.

МПС се сомнева во одлуката на Уставен, револтот ќе го изразат во четврток

Макфакс - 04.10.2010

Македонскиот полициски синдикат (МПС)изрази сомнеж во одлуката на Уставниот суд со која се укинува одредбата за полицајците со 40 години работен стаж.