TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Врачени наградите „13 Ноември“ за 2014 година (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 14.11.2014

Вчеравечер, во НУ Македонски народен театар, се одржа свеченоста по повод одбележување 70 години од Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. Во рамки на свеченоста, градоначалникот Коце Трајановски, на добитниците на признанието „13 Ноември" на ...

Положено цвеќе во чест на ослободителите на градот

Н.Македонија - 14.11.2014

По повод 70 години од ослободувањето на Скопје делегација на градот, предводена од градоначалникот Коце Трајановски и претседателката на градскиот совет Ирена Мишева, положи цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на партизанските ...

Врачени наградите „13 ноември“ на град Скопје за 2014 година

Пулс24 - 14.11.2014

Вчеравечер, во НУ Македонски народен театар, се одржа свеченоста по повододбележување 70 години од Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. Во рамки на свеченоста, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на добитниците на признанието ...

Седумдесет години од ослободувањето на Скопје

24 Вести - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември се одбележува со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена највисоката награда ...

70 години слободно Скопје

Глас на Америка - 13.11.2014

Програмата за одбележување на јубилејот содржи над 80 настани „Денес имам мотив повеќе за ова мое обраќање бидејќи тоа се случува на 70-годишнината од овој величествен настан, кој, гледано низ историски рамки, и не е некој долг период, но не е ни ...

„70 години Скопје слободно чекори напред“

Нова ТВ - 13.11.2014

Под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“ денеска во главниот град на Македонија се слави Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември. Во Македонскиот народен театар свечено ќе се доделува највисоката градска награда „13 Ноември“ на ...

Седумдесет години слободно Скопје

Утрински - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена ...

Прославени 70 години слободно Скопје

Утрински - 13.11.2014

Под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“, денеска со околу 80 настани и свечености беше одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на главниот град. Многубројни делегации од Градот, Владата, политичките партии, од Сојузот на борци, ...

Одбележување на ослободувањето на Скопје

Р.С.Европа - 13.11.2014

Во Скопје се одбележува 70-годишнината од ослободувањето на градот. По тој повод делегации на борците, политичките партии, дипломатскиот кор, јавни институции и организации положија цвеќе пред Споменикот на ослободителите на Скопје на Партизанските ...

Скопје радост ти ќе бидеш

365 - 13.11.2014

Денешниот ден ( 13 ноември) е посветен на ослободувањето на Скопје. Имено, на 13 ноември 1944 година борците од 42-та и 50-та народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та македонска бригада го ослободуваат Скопје од германската ...

Цвеќе и почит за ослободителите на градот

Дневник - 13.11.2014

По повод празникот 13 Ноември и ослободувањето на Скопје, вчера на повеќе локации во градот беше положено свежо цвеќе и им беше оддадена почит на хероите што пред 70 години учествуваа во борбите за ослободување на главниот град од фашистите.

ЈУБИЛЕЈ: Седумдесет години Скопје слободно чекори напред

Телеграф - 13.11.2014

Програмата за одбележување на Денот на ослободувањето на Скопје содржи над 80 настани, во кои годинава се вклучија и општините во градот, основните и средните училишта, детски градинки, културни установи, невладиниот сектор, спортски федерации и ...

Седумдесет години слободно Скопје

Алфа - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“. Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото ...

Слободниот чекор на Скопје, веќе 70 години!

Локално - 13.11.2014

Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена највисоката градска награда „13 Ноември“ на годинашните добитници. Во нивна чест и по повод празникот на Скопје, ќе биде одржана музичко – сценска изведба ...

Одбележан празникот 70 години од ослободувањето на Скопје

Локално - 13.11.2014

Под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“, денеска со околу 80 настани и свечености беше одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на главниот град. Многубројни делегации од Градот, Владата, политичките партии, од Сојузот на борци, ...

Се одбележуваат 70 години од ослободувањето на Скопје

Алфа - 13.11.2014

Скопје одбележува 70 години од ослободувањето на градот. 13 ноември, 1944 година, партизаните од 42-та и 50-тата народноослободителна дивизија и 16-тата македонска бригада успеале да ги поразат фашистите и ослободат градот од окупација.

70 години од ослободувањето на град Скопје

Таратур - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември се одбележува со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена највисоката награда ...

13 Ноември: Седумдесет години слободно Скопје

Популарно - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена ...

Седум децении слободно Скопје

+инфо - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември денеска ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“, пренесува МИА. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде ...

Седумдесет години слободно Скопје

Точка - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото "70 години Скопје слободно чекори напред", пренесува МИА. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде ...

70 годишен јубилеј – Скопје слободно чекори напред!

Турлитава - 13.11.2014

Градот Скопје денеска одбележува 70 години од своето ослободување, кога на денешен ден борците од 42-та и 50-та народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та македонска бригада го ослободуваат Скопје од германската фашистичка ...

70 години слободно Скопје

МК News - 13.11.2014

Пред Споменикот на ослободителите на градот, делегации од Македонија и од странство положија цвеќиња во чест на денот на ослободувањето на македонската престолнина – 13 Ноември, а градоначалникот на Скопје Коце Трајановски истакна дека „едно од ...

Јубилеј – Скопје 70 години слободно чекори напред

Хајд Парк - 13.11.2014

Градот Скопје во четврток одбележува 70 години од ослободувањето, кога на денешен ден борците од 42-та и 50-та народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та македонска бригада го ослободуваат Скопје од германската фашистичка окупација.

Камениот мост за малку ќе летнеше во воздух!

think.mk - 13.11.2014

Седумдесет години слободно Скопје – денес главниот град го прославува Денот на ослободувањето, 13 Ноември. Точно 7 децении од далечната 1944-та кога македонските Народноослободителни бригади го ослободиле градот од фашистичката окупација.

Седумдесет години слободно Скопје

А1 On - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена ...

Јубилеј – Скопје 70 години слободно чекори напред

NewTime - 13.11.2014

Градот Скопје во четврток одбележува 70 години од ослободувањето, кога на денешен ден борците од 42-та и 50-та народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та македонска бригада го ослободуваат Скопје од германската фашистичка окупација.

Положено цвеќе на партизанските гробишта и на гробот на Апостолски

Точка - 13.11.2014

Делегација на Град Скопје предводена од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева денеска положи цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на Партизанските гробишта ...

„70 години Скопје слободно чекори напред“

Н.Македонија - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“, пренесува МИА Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде ...

Стаматовски: Без сопствена борба нема вистинска слобода

+инфо - 13.11.2014

Пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на платото пред Владата на Република Македонија, официјални делегации од нашава земја и од странство, денеска положија цвеќиња во чест на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември.

Бројни делегации положија цвеќе пред споменикот на ослободителите на Скопје

Канал5 - 13.11.2014

По повод одбележување на 70-годишнината од ослободувањето на Скопје денеска бројни делегации меѓу кои од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, од Собранието, од Владата, од дипломатскиот кор, како и делегација на Град Скопје положија ...

Планот на битката за Скопје

Окно - 13.11.2014

Планот на битката За ослободувањето на Скопје, кое беше солидно организирано и брането со сили од околу една дивизија, можеа да се заангажираат само 42. НО и 50. НО дивизија, и XVI бригада од Кумановската дивизија. 41.

Ако не беше 13 Ноември, прашање е дали ќе постоеше и 8 Септември

Н.Македонија - 13.11.2014

Борците сведочат за едно тешко време, за една борба што никогаш нема да биде заборавена, за една желба по која сите копнееле, а станала јаве, слободна држава, слободен народ и сопствен идентитет СЕДУМДЕСЕТ ГОДИНИ СЛОБОДНО СКОПЈЕ Ако не беше 13 ...

Седумдесет години слободно Скопје

МРТ - 13.11.2014

Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена највисоката градска награда „13 Ноември“ на годинашните добитници... Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата ...

Седумдесет години слободно Скопје

Нетпрес - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“, пренесува МИА. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде ...

Седумдесет години слободно Скопје

Press24 - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена ...

Официјални делегации положија цвеќиња на партизанските гробишта во Бутел

МРТ - 13.11.2014

На гробиштата во Бутел цвеќиња положија и Делегација на Градскиот одбор на Сојузот на борците од народноослободителната антифашистичка војна - Скопје; делегација на Советот на Град Скопје...

Положено цвеќе пред Споменикот на ослободителите на Скопје

Курир - 13.11.2014

Пред Споменикот на ослободителите на Градот Скопје, пред платото на Владата на Република Македонија, официјални делегации од нашава земја и од странство, денеска положија цвеќиња во чест на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември.

Положено цвеќе на партизанските гробишта и на гробот на Апостолски

Нетпрес - 13.11.2014

Делегација на Град Скопје предводена од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева денеска положи цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на Партизанските гробишта ...

Седумдесет години слободно Скопје

Курир - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“, пренесува МИА. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде ...

Скопје го чествува хероизмот на борците од НОВ

МРТ - 13.11.2014

Пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје, пред платото на Владата на Република Македонија, официјални делегации од нашава земја и од странство, положија цвеќиња во чест на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември...

Седумдесет години слободно Скопје

Вистина.мк - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“, пренесува МИА. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде ...

70 години од ослободувањето на Скопје

Пулс24 - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена ...

Положено цвеќе на Партизански гробишта и гроб на генерал Михајло Апостолски

Пулс24 - 13.11.2014

Делегација на Град Скопје предводена од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева денеска / 13.11.2014 година, четврток/ положи цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје ...

Скопје денес го прославува Денот на ослободувањето

Скопје инфо - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена ...

Официјални делегации положија цвеќе на партизанските гробишта во Бутел

Макфакс - 13.11.2014

Официјални државни делегации во четврток положија цвеќе на партизанските гробишта во Бутел, по повод 70-годишнината од денот на ослободување на Скопје – 13 Ноември. Делегација на Град Скопје предводена од градоначалникот на Град Скопје, Коце ...

Камениот мост за малку ќе летнеше во воздух!

Скопје инфо - 13.11.2014

Седумдесет години слободно Скопје - денес главниот град го прославува Денот на ослободувањето, 13 Ноември. Точно 7 децении од далечната 1944-та кога македонските Народноослободителни бригади го ослободиле градот од фашистичката окупација.

Бројни делегации положија цвеќе пред споменикот на ослободителите на Скопје

Скопје инфо - 13.11.2014

По повод о дбележување на 70-годишнината од ослободувањето на Скопје денеска бројни делегации меѓу кои од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, од Собранието, од Владата, од дипломатскиот кор, како и д елегација на Град Скопје положија ...

Делегацијата на ДОМ положи свежо цвеќе пред споменикот на ослободителите на Скопје

Пулс24 - 13.11.2014

ДОМ ја одбележа 70-годишнината од ослободувањето на Град Скопје. По повод 13 ноември, денот на ослободување на градот Скопје, делегација на ДОМ положи свежо цвеќе пред споменикот на ослободителите на ...

Јубилеј - Скопје 70 години слободно чекори напред

Макфакс - 13.11.2014

Градот Скопје во четврток одбележува 70 години од ослободувањето, кога на денешен ден борците од 42-та и 50-та народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та македонска бригада го ослободуваат Скопје од германската фашистичка окупација.

Седумдесет години слободно Скопје

Maxim - 13.11.2014

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата програма под мотото „70 години Скопје слободно чекори напред“. Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена ...

Седумдесет години слободно Скопје

Falanga - 13.11.2014

Централната свеченост ќе се одржи вечер во Македонскиот народен театар каде ќе им биде врачена највисоката градска награда „13 Ноември“ на годинашните добитници. Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември годинава ќе биде одбележан со богата ...

Седумдесет години слободно Скопје

Lider - 13.11.2014

По повод одбележувањето на 70-годишнината од 13-ти Ноември, денот на ослободувањето на Град Скопје, во текот на денот се предвидени низа активности во организација на Град Скопје. Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски ќе се сретне со ...

ПРОГРАМА по повод одбележувањето на 70-годишнината од 13-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Град Скопје

Пулс24 - 12.11.2014

Во прилог ви ја даваме програмата по повод одбележувањето на 70-годишнината од ослободувањето на град Скопје. 9:00 часот - Средба на Градоначалникот на Град Скопје со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од НОАВМ - Кабинет на ...

Град Скопје утре ќе одржи средба со борци по повод 70-годишнината од ослободувањето на Скопје

Пулс24 - 12.11.2014

По повод празникот 13 Ноември и одбележувањето на 70-годишнината од ослободувањето на Скопје, градоначалникот Коце Трајановски утре /13.11.2014 година, четврток/ во 9 часот ќе се сретне со претставниците на Градскиот одбор на Сојузот на борците од ...

Камениот мост за малку ќе летнеше во воздух!

Вечер - 12.11.2014

- Најважната работа која ја дознавме на првиот ден од ослободувањето, на 12-ти, беше дека Камениот мост е миниран. Тој беше наполнет со експлозив поставен во дупки, доле на сводовите од мостот. Германците планирале да го срушат и да избегаат...