TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сопко- Пентагон да ги испита наводите за злоупотреба на пари во Авганистан

Р.С.Европа - 07.10.2016

Американските владини набљудувачи побараа од Пентагон да ги објасни наводите за десетици илјади непостоечки војници на платниот список во Авганистанските безбедносни сили. Платите се финансирани од меѓународните донатори.

Вашингтон пост: Плаќаат ли САД „војници духови“ во Авганистан?

МКД - 07.10.2016

Осуммина Авганистанци од единиците кои ги обучуваат американски војници исчезнале од спетември, а од почетокот на годината снемало најмалку 45, потврди денес Пентагон, разгорувајќи ги сомнежите дека војниците се приклучиле на бранот нелегални ...

Во САД за две години исчезнале 44 авганистански војници на обука

+инфо - 06.10.2016

Ова откритие може да биде понижувачко за администрацијата на американскиот претседател Барак Обама, која потрошила милијарди долари за таа намена. Во последните две години во САД исчезнале 44 авганистански војници, кои во оваа земја биле испратени ...

Во САД за две години исчезнале 44 авганистански војници на обука

А1 On - 06.10.2016

Во последните две години во САД исчезнале 44 авганистански војници, кои во оваа земја биле испратени на воена обука, веројатно во обид илегално да останат да живеат и работат во земјата, информираа официјални претставници на Пентагон, а пренесуваат ...

Во САД за две години исчезнале 44 авганистански војници на обука

Курир - 06.10.2016

Во последните две години во САД исчезнале 44 авганистански војници, кои во оваа земја биле испратени на воена обука, веројатно во обид илегално да останат да живеат и работат во земјата, информираа официјални претставници на Пентагон, а пренесуваат ...

ЕУ помош или магаре

Оff.net - 06.10.2016

Западните лидери се собраа и ветија дека ќе донираат милијарди долари за помош на Авганистан. Со оглед на тоа каков е договорот прва ставка од помошта ќе треба да биде дополнителен терминал на аеродромот во Кабул, за да може да ги опслужи сите ...

Во САД за две години исчезнале 44 авганистански војници на обука

Либертас - 06.10.2016

Во последните две години во САД исчезнале 44 авганистански војници, кои во оваа земја биле испратени на воена обука, веројатно во обид илегално да останат да живеат и работат во земјата, информираа официјални претставници на Пентагон, а пренесуваат ...

Авганистан прифати да помогне во враќањето на мигрантите

Р.С.Европа - 05.10.2016

Авганистан се согласи да и помогне на ЕУ во принудното враќање на илјадници мигранти со тоа што ќе им издаде патни исправи и ќе ги прифати назад во земјата. Договорот е објавен за време на донаторската конференција за Авганистан што се одржува во ...

Попоски: Македонија уште од 2002 година придонесува за мир и стабилност во Авганистан

МКД - 05.10.2016

Република Македонија придонесува за обезбедување на мирот и безбедноста во Авганистан преку воено присуство од 2002 година, но и со обука и финансиска помош, со што според бројот на жители е една од најголемите што една држава ја дава на оваа ...

Попоски: Македонија придонесува за мир и стабилност во Авганистан

А1 On - 05.10.2016

Република Македонија придонесува за обезбедување на мирот и безбедноста во Авганистан преку воено присуство од 2002 година, но и со обука и финансиска помош, со што пресметано според бројот на жители е една од најголемите што една држава ја дава на ...

Министерот Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

ТВ21 - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

Министерот Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

А1 On - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

Бриселска конференција: Авганистан ќе добие 13,6 милијарди евра од 75 светски земји, меѓу кои и Македонија

Сител - 05.10.2016

Авганистан ќе добие 13,6 милиони евра помош од меѓународните партнери со цел инвестирање во развојот на земјата, одлучено е на денешната конференција за Авганистан, што се одржа под мотото „Партнерство за просперитет и мир“во зградата „Јустус ...

Бриселска конференција: Авганистан ќе добие 13,6 милијарди евра од 75 светски земји, меѓу кои и Македонија

Курир - 05.10.2016

Авганистан ќе добие 13,6 милиони евра помош од меѓународните партнери со цел инвестирање во развојот на земјата, одлучено е на денешната конференција за Авганистан, што се одржа под мотото „Партнерство за просперитет и мир“во зградата „Јустус ...

Вицепремиерот и МНР Никола Попоски на Конференција за Авганистан во Брисел

Сител - 05.10.2016

Македонија придонесува за обезбедување на мирот и безбедноста во Авганистан преку воено присуство од 2002 година, но и со обука и финансиска помош, со што пресметано според бројот на жители е една од најголемите што една држава ја дава на оваа ...

Министерот Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

Сител - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

Попоски: Македонија од 2002 година придонесува за мир и стабилност во Авганистан...

Н.Македонија - 05.10.2016

Освен со „чизма на терен“ преку военото присуство со своите партнери, Република Македонија во Авганистан помага и финансиски и тоа, како што денеска беше соопштено на бриселската конференција, изнесува околу два милиони евра годишно Република ...

Министерот Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

Курир - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

ПОПОСКИ: Македонија од 2002 година придонесува за мир и стабилност во Авганистан

Телеграф - 05.10.2016

Освен со „чизма на терен“ преку военото присуство со своите партнери, Република Македонија во Авганистан помага и финансиски Република Македонија придонесува за обезбедување на мирот и безбедноста во Авганистан преку воено присуство од 2002 година, ...

Министерот Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

Канал5 - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

Попоски: Македонија останува еден од клучните контрибутори за мир и просперитет во Авганистан

Точка - 05.10.2016

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска учествуваше на Бриселската конференција за Авганистан, организирана од страна на Европската унија и Владата на Авганистан.

Попоски: Македонија од 2002 година придонесува за мир и стабилност во Авганистан

Курир - 05.10.2016

Република Македонија придонесува за обезбедување на мирот и безбедноста во Авганистан преку воено присуство од 2002 година, но и со обука и финансиска помош, со што пресметано според бројот на жители е една од најголемите што една држава ја дава на ...

Министерот Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

Локално - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

Авганистан ќе добие финансиска помош од 13.6 милијарди евра од 75 земји од кои и Македонија

Нетпрес - 05.10.2016

Меѓу високите делегации на 75 земји од светот и 26 меѓународни организации, во име на македонската држава присуствуваше и вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски, при што Македонија се обврза да и помага воено, но и финансиски ...

Авганистан ќе добие 13,6 милијарди евра од 75 светски земји, меѓу кои и Македонија

Press24 - 05.10.2016

Авганистан ќе добие 13,6 милиони евра помош од меѓународните партнери со цел инвестирање во развојот на земјата, одлучено е на денешната конференција за Авганистан, што се одржа под мотото „Партнерство за просперитет и мир“во зградата „Јустус ...

Министерот Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

Вечер - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

Попоски: Македонија придонесува за мир и стабилност во Авганистан

МРТ - 05.10.2016

Конференцијата за Авганистан што се одржува во Брисел за Македонија е важна од две причини, смета Попоски. Првата е од аспект што Република Македонија придонесува за градењето мир и стабилност во Авганистан, а втората е мигрантското прашање и ...

Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

Press24 - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

МРТ - 05.10.2016

На конференцијата, како што соопшти МНР, ќе учествуваат високи претставници на институциите на ЕУ и на земјите-членки, претставници на земјите-кандидати, трети земји... Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за ...

Попоски: Македонија од 2002 придонесува за мир и стабилност во Авганистан

Press24 - 05.10.2016

Република Македонија придонесува за обезбедување на мирот и безбедноста во Авганистан преку воено присуство од 2002 година, но и со обука и финансиска помош, со што пресметано според бројот на жители е една од најголемите што една држава ја дава на ...

Попоски: Македонија останува еден од клучните контрибутори за мир и просперитет во Авганистан

Макфакс - 05.10.2016

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски во средата учествуваше на Бриселската конференција за Авганистан, организирана од страна на Европската унија и Владата на Авганистан.

Попоски: Македонија од 2002 година придонесува за мир и стабилност во Авганистан

Вечер - 05.10.2016

Република Македонија придонесува за обезбедување на мирот и безбедноста во Авганистан преку воено присуство од 2002 година, но и со обука и финансиска помош, со што пресметано според бројот на жители е една од најголемите што една држава ја дава на ...

Бриселска конференција: Авганистан ќе добие 13,6 милијарди евра од 75 светски земји, меѓу кои и Македонија

Lider - 05.10.2016

Авганистан ќе добие 13,6 милиони евра помош од меѓународните партнери со цел инвестирање во развојот на земјата, одлучено е на денешната конференција за Авганистан, што се одржа под мотото „Партнерство за просперитет и мир“во зградата „Јустус ...

Конференција во Брисел: Авганистан ќе добие 13,6 милијарди евра од 75 светски земји, меѓу кои и Македонија

Пулс24 - 05.10.2016

Авганистан ќе добие 13,6 милиони евра помош од меѓународните партнери со цел инвестирање во развојот на земјата, одлучено е на денешната конференција за Авганистан, што се одржа под мотото „Партнерство за просперитет и мир“во зградата „Јустус ...

Министерот Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

Канал 77 - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

Министерот Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

Пулс24 - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

Министерот Попоски на конференција за Авганистан во Брисел

Lider - 05.10.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на конференција за Авганистан, во организација на Eвропската унија и на Владата на Авганистан, што ќе се одржи во Брисел.

Попоски: Македонија од 2002 година придонесува за мир и стабилност во Авганистан

Lider - 05.10.2016

Република Македонија придонесува за обезбедување на мирот и безбедноста во Авганистан преку воено присуство од 2002 година, но и со обука и финансиска помош, со што пресметано според бројот на жители е една од најголемите што една држава ја дава на ...

Попоски: Македонија од 2002 година придонесува за мир и стабилност во Авганистан

Пулс24 - 05.10.2016

Република Македонија придонесува за обезбедување на мирот и безбедноста во Авганистан преку воено присуство од 2002 година, но и со обука и финансиска помош, со што пресметано според бројот на жители е една од најголемите што една држава ја дава на ...

Бриселска конференција: Авганистан ќе добие 13,6 милијарди евра од 75 светски земји, меѓу кои и Македонија

Либертас - 05.10.2016

Авганистан ќе добие 13,6 милијарди евра помош од меѓународните партнери со цел инвестирање во развојот на земјата, одлучено е на денешната конференција за Авганистан, што се одржа под мотото „Партнерство за просперитет и мир“во зградата „Јустус ...

ЕУ и Авганистан со договор за кандидатите за азил

+инфо - 04.10.2016

Европската унија соопшти синоќа дека е постигнат договор со Авганистан за управување со мигратскиот бран. Европската унија соопшти синоќа дека е постигнат договор со Авганистан за управување со мигратскиот бран.

Попоски во среда на Конференција за Авганистан во Брисел

Точка - 04.10.2016

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски во среда ќе учествува на Конференција за Авганистан, во организација на Европската унија и владата на Авганистан. На Конференцијата ќе учествуваат високи претставници на институциите на ЕУ ...

ЕУ и Авганистан со договор за кандидатите за азил

Сител - 04.10.2016

Европската унија соопшти синоќа дека е постигнат договор со Авганистан за управување со мигратскиот бран. Тоа конкретно се однесува на олеснување на условите за враќање во татковината на Авганистанци кои не добиле азил во Унијата.

ЕУ постигна договор со Авганистан за мигрантите

МРТ - 04.10.2016

Лани Авганистан беше на второ место според бројот на кандидати за азил во ЕУ. Европската Унија постигна договор со Авганистан за мигрантскиот бран со кој ќе им бидат олеснети условите за враќање во татковината на Авганистанците кои не добиле азил во ...

Попоски во среда на Конференција за Авганистан во Брисел

Макфакс - 04.10.2016

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски во среда ќе учествува на Конференција за Авганистан, во организација на Европската унија и владата на Авганистан. На Конференцијата ќе учествуваат високи претставници на институциите на ЕУ ...

ЕУ се подготвува за депортација на 80.000 Авганистанци

Стандард - 04.10.2016

Европската унија се подготвува за депортација на десетици илјади Авганистанци, откако во понеделникот меѓу Брисел и Кабул беше потпишан договор за реадмисија, пренесува Deutsche Welle. Документот и дава право на Заедницата без какви и да било ...

ЕУ и Авганистан со договор за кандидатите за азил

Lider - 04.10.2016

Европската унија соопшти дека е постигнат договор со Авганистан за управување со мигратскиот бран. Тоа конкретно се однесува на олеснување на условите за враќање во татковината на Авганистанци кои не добиле азил во Унијата.