TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Комити порачуваат: Металург никогаш нема да биде ракометен бренд

Спортклуб - 16.11.2013

Незадоволни од коментарите во последните два дена, по дуелот меѓу Металург и Вардар во Лигата на шампионите, најверните навивачи на "црвено-црните", Комити денеска излегоа со соопштение во кое се ...

Битката продолжува

Н.Македонија - 16.11.2013

Сме имале лоши игри и порано, но секогаш сме се враќале како феникс. За десет дена го играме возвратниот меч со Вардар и тогаш, се надевам, сликата ќе биде многу поинаква, вели Червар Натпреварот ...

Комити: Металург никогаш нема да биде ракометен бренд

А1 On - 16.11.2013

Навивачката група на “црвено-црните”, Комити денеска излегоа со соопштение во кое се обидуваат да објаснат се што се случуваше пред големото дерби. Меѓу другото, тие се осврнуваат и на критиките од ...

Битката продолжува

РК Металург - 16.11.2013

Статијата е преземена од “Нова Македонија“. - Вардар беше подобар во првиот дуел од нас, заслужено победи и треба да го признаеме тоа. Моите играчи влегоа во натпреварот без мотив, без желба и без ...

Комити порачуваат: Металург никогаш нема да биде ракометен бренд

Хитпортал - 16.11.2013

Н езадоволни од коментарите во последните два дена, по дуелот меѓу Металург и Вардар во Лигата на шампионите, најверните навивачи на „црвено-црните“, Комитите денеска излегоа со соопштение во кое се ...

Металург се извини за инцидентот предизвикан од навивачите на Вардар

Вест - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург денеска преку соопштение упатено до јавноста се извини за непријатностите кои ги доживеаја навивачите сместени на трибината блиску до гостинските навивачи кои во првото ...

ФОТОГАЛЕРИЈА - Металург - Вардар одблиску

Вест - 15.11.2013

Ракометната Лига на шампиони се зажари како никогаш досега, кога во "Борис Трајковски" се соочија двата најжестоки ривала и двете најтемпераментни навивачки групи во ова натпреварување.

Ракометното лудило продолжува: билетите за мечот Вардар – Металург распродадени за два часа!?

МКД - 15.11.2013

Ракометното лудило кулминира денеска само еден ден по историското градско дерби во Лигата на шампионите помеѓу Металург и Вардар, откако билетите за вториот меѓусебен дуел на градските ривали закажан ...

„Обезбедувањето и полицијата во салата не успеаја да се справат со ситуацијата“

МКД - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург испрати соопштение до медиумите во кое им се извинува на неговите симпатизери кои не можеле да бидат на своите столчиња поради тоа што тој простор го „окупирале" вардаровите ...

Металург им се извинува на своите навивачи

РК Металург - 15.11.2013

Почитувани наши навивачи, пријатели на клубот, љубители на ракометот и на спортот. Поаѓајќи од фактот што на синоќешниот натпревар помеѓу Металург и Вардар бевме домаќини, чувствуваме одговорност и ...

РК Металург се извинува: Обезбедувањето и полицијата не можеа да се справат со ситуацијата!

Спортклуб - 15.11.2013

Екипата на РК Металург вчеравечер, како домаќин во СЦ “Борис Трајковски“ во Лигата на Шампионите, загуби од најголемиот ракометен ривал, РК Вардар. Атмосферата во салата поради големата бројка на ...

Металург се извини за инцидентот предизвикан од навивачите на Вардар

А1 On - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург денеска преку соопштение упатено до јавноста се извини за непријатностите кои ги доживеаја навивачите сместени на трибината блиску до гостинските навивачи кои во првото ...

РК Металург упати извинување до ракометните фанови

Кајгана - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург преку соопштение и се обрати на јавноста во врска со како што се наведува „некоректното однесување на дел од гостинските навивачи“.

Ракометната треска продолжува: Нема билети за Вардар-Металург!

Спортклуб - 15.11.2013

Вчеравечер, екипата на РК Вардар во СЦ “Борис Трајковски“, славеше над ракометниот вицешампион на Македонија кој предходната година го оствари најголемиот успех во ЛШ во машкиот ракомет, РК Металург.

РК Металург со извинување до ракометните фанови

Спортски - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург преку соопштение и се обрати на јавноста во врска со како што се наведува „некоректното однесување на дел од гостинските навивачи“.

РК Металург упати извинување до ракометните фанови

СуперСпорт - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург преку соопштение и се обрати на јавноста во врска со како што се наведува „некоректното однесување на дел од гостинските навивачи“.

РК Металург се извинува: Обезбедувањето и полицијата не можеа да се справат со ситуацијата!

Хитпортал - 15.11.2013

Е кипата на РК Металург вчеравечер, како домаќин во СЦ „Борис Трајковски“ во Лигата на Шампионите, загуби од најголемиот ракометен ривал, РК Вардар. Атмосферата во салата поради големата бројка на ...

Ракометната треска продолжува: Нема билети за Вардар-Металург!

Хитпортал - 15.11.2013

В черавечер, екипата на РК Вардар во СЦ „Борис Трајковски“, славеше над ракометниот вицешампион на Македонија кој предходната година го оствари најголемиот успех во ЛШ во машкиот ракомет, РК Металург.

Металург се извини за инцидентот предизвикан од навивачите на Вардар

+инфо - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург денеска преку соопштение упатено до јавноста се извини за непријатностите кои ги доживеаја навивачите сместени на трибината блиску до гостинските навивачи кои во првото ...

Металург се извини за инцидентот предизвикан од навивачите на Вардар

Локално - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург денеска преку соопштение упатено до јавноста се извини за непријатностите кои ги доживеаја навивачите сместени на трибината блиску до гостинските навивачи кои во првото ...

Металург се извини за инцидентот предизвикан од навивачите

Кирилица - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург денеска преку соопштение упатено до јавноста се извини за непријатностите кои ги доживеаја навивачите сместени на трибината блиску до гостинските навивачи кои во првото ...

Ќошевите спас од фрустрираните навивачи

Вечер - 15.11.2013

Слободно може да се каже дека ракометот во Македонија е повеќе од спорт и дека со нетрпение се очекува секој следен натпревар, особено во Лигата на шампионите, каде што сезонава имаме дури тројца ...

За полицијата полни раце работа, за навивачите екстаза

Вечер - 15.11.2013

РАКОМЕТНОТО ДЕРБИ МЕЃУ МЕТАЛУРГ И ВАРДАР ОД РАЗЛИЧНИ АГЛИ Како полицијата се подготвуваше за македонското дерби во Лигата на шампиони во ракомет, како е да си во присуство на двете навивачки групи и ...

ЛИНО ЧЕРВАР: Признавам пораз, но сега не коментирам многу

Телеграф - 15.11.2013

Лино Червар му ја честита победата на Вардар, но не сакаше да образложува за причините за слабата игра Видлива беше огорченоста на Лино Червар по поразот на Металург од Вардар во 5. коло од ЛШ.

Пријави за двајца "комити" поради инцидентот на Металург – Вардар

Точка - 15.11.2013

Двајца навивачи "заработија" прекршочни пријави поради нарушување на јавниот ред и мир за време на спортски натпревар поради инцидентот што го предизвикаа за време на натпреварот меѓу ракометните ...

Металург се извини за инцидентот предизвикан од навивачите на Вардар

Бриф - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург денеска преку соопштение упатено до јавноста се извини за непријатностите кои ги доживеаја навивачите сместени на трибината блиску до гостинските навивачи кои во првото ...

Соопштение на Металург: Им се извинуваме на сите поради некоректното однесување на гостинските навивачи

Точка - 15.11.2013

Македонскиот вицешампион преку соопштение кое го објави на својата официјална веб страница им се извини на сите присутни навивачи во СЦ Борис Трајковски поради ,,некоректното однесување на дел од ...

Подгответе се за ново дерби – билетите за Вардар – Металург од денеска во продажба

Република - 15.11.2013

Реакциите од синоќешниот меч меѓу Металург и Вардар не стивнуваат, а веќе се прават подготовки за новото ракометно дерби меѓу двата македонски претставници во Лигата на шампионите.

Пријави за двајца „комити“ поради инцидентот на Металург – Вардар

Нетпрес - 15.11.2013

Двајца навивачи „заработија“ прекршочни пријави поради нарушување на јавниот ред и мир за време на спортски натпревар поради инцидентот што го предизвикаа за време на натпреварот меѓу ракометните ...

Соопштение од Металург: На нашите натпревари нема место за хулиганство

Курир - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург испрати соопштение до медиумите по повод синоќешните случувања на мечот против Вардар, односно поради инцидентот кој се случи на трибините.

Металург се извини поради некоректното однесување на навивачите на Вардар

Република - 15.11.2013

Поаѓајќи од фактот што на синоќешниот натпревар помеѓу Металург и Вардар бевме домаќини, чувствуваме одговорност и обврска да ви се извиниме поради некоректното однесување на дел од гостинските ...

РК Металург упати извинување до ракометните фанови

Макфакс - 15.11.2013

Ракометниот клуб Металург преку соопштение и се обрати на јавноста во врска со како што се наведува „некоректното однесување на дел од гостинските навивачи“.

Вардар го доби вчерашното дерби на ракометна Европа / Фото – Лидер

Lider - 15.11.2013

Вардар го доби вчерашното дерби кое од страна на ЕХФ беше прогласено за дерби на колото во рамките на Лигата на Шампионите против својот градски ривал Металург со резултат 27 – 22.

Нема повеќе билети за натпреварот Вардар – Металург

Lider - 15.11.2013

Вардар денеска ги пушти во продажба билетите за мечот на кој ќе биде домаќин во рамките на Лигата на Шампионите и за два часа сите влезници за дуелот со градскиот ривал беа продадени.

Историска средба на Металург и Вардар

Deutsche Welle - 14.11.2013

Големите ракометни ривали, Металург и Вардар, денеска (14.11) ќе го одиграат градското и балканското дерби, прво од ваков вид во Лигата на шампиони, со што ќе влезат во историјата на елитното ...

Вардар ја доби првата скопска битка во Лигата на шампионите

Оff.net - 14.11.2013

Со далеку подобра и поорганизирана игра првото македонско дерби во историјата на најсилното клупско ракометно натпреварување му припадна на македонскиот шампион кој заслужено излезе како победник ...

Дерби анализа: Вардар има подолга клупа, ама може ли Самсоненко против Червар…?!

Екипа - 14.11.2013

Погледите не само на македонската, туку и на европската ракометна јавност вечерва ќе бидат насочени кон СЦ „Борис Трајковски“, каде лутите домашни ривали Металург и Вардар ќе го одиграат својот прв ...

Червар: Многу работи не ми се допаѓаат, но нема сега да зборувам

Екипа - 14.11.2013

Лино Червар му ја честиташе победата на лутиот ривал признавајќи дека Вардар денеска одиграл далеку подобро од неговите избраници. Хрватот не сакаше да навлегува во причините за неуспехот, но ...

Лига на шампиони: македонското дерби, Металург - Вардар во фокусот на ракометна европа

Телма - 14.11.2013

Скопје потврди сезонава дека е ракометен центар, вечерва се игра првиот од двата дуела меѓу Металург и Вардар во Лигата на шампионите. ЕХФ го прогласи овој натпревар за супер дерби на 5.

Во Скопје врие како никогаш досега: Металург домаќин, но Вардар со поголема поддршка?

МКД - 14.11.2013

Иако според правилата на ЕХФ, гостинскиот тим мора да добие 10 отсто од капацитетот на салата, Металург за вечерашниов меч на Вардар му даде само 320 билети, или пет отсто од салата.

Червар: Имам многу да кажам, но не сакам да ја засенам победата на Вардар

МКД - 14.11.2013

Лино Червар, тренерот на Металург по мечот го призна поразот. „ Му честитам на Вардар на победата. Мислам дека денеска беа подобри и заслужија победа. Повеќе ја сакаа победата.

Скопје е црвено-црно: Металург немаше шанса со Вардар! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 14.11.2013

Македонскиот ракометен првак Вардар вечерва (пре)лесно го совлада Металург, никој не очекуваше таква доминација на црвено-црните момчиња. Избраниците на Лино Червар беа непрепознатливи на паркетот, ...

Скопје во фокусот на ракометна Европа

Алфа - 14.11.2013

Натпреварот меѓу Металург и Вардар што ќе се игра вечерва во арената Борис Трајковски е од посебно значење не само ракометот Македонија и спортот воопшто во земјата туку ова е меч што ќе влезе во ...

Макeдонското дерби ја тресе ракометна Европа

Кајгана - 14.11.2013

Градските ривали Металург и Вардар, вечерва ќе го одиграат дерби мечот во Ц групата во ракометната Лига на шампиони. И додека навивачката еуфорија во пресрет на мечот го достигнува максимумот, ...

Металург - Вардар, македонско ракометно дерби со европски шмек

Алфа - 14.11.2013

Ова е главното прашање кое денеска ја окупира македонската, балканската па и европската ракометна публика а одговор ќе добиеме вечерва од 20 часот кога сите погледи ќе бидат насочени кон Македонија ...

Историска „битка“ на Македонските гиганти

СуперСпорт - 14.11.2013

Во минатото овој дуел беше само градско дерби, потоа стана најголемо државно дерби, со формирањето на СЕХА Лигата стана и регионално дерби, но сега сите очи се вперени кон Скопје затоа што дуелот ...

Да бидеме достоинствени пред очите на спортска Европа

РК Металург - 14.11.2013

Само неколку часа не делат од големото дерби меѓу македонските ракометни гиганти Металург и Вардар. Некогашното скопско, а подоцна и балканско дерби, овојпат се игра во рамките на Лигата на ...

Душебаев подготвен за дербито

Спортклуб - 14.11.2013

Иако предходно постоеа шпекулации дека ќе го пропушти дербито со Металург во ЛШ поради повреда, младиот и талентиран десен бек на “црвено-црните“, Алекс Душебаев, ќе настапи на дерби-натпреварот во ...

Металург – Единствениот тим во ЛШ кој со негативна гол разлика се наоѓа на второто место во групата!

Спортклуб - 14.11.2013

Еден од двата наши претставници во елитната Лига на шампиони, екипата на Металург, не може да се пофали сезонава со којзнае каква одбрана. Иако клубот од Автокоманда го држи рекордот по бројот на ...

Душебаев подготвен за дербито

Хитпортал - 14.11.2013

И ако предходно постоеа шпекулации дека ќе го пропушти дербито со Металург во ЛШ поради повреда, младиот и талентиран десен бек на „црвено-црните“, Алекс Душебаев, ќе настапи на дерби-натпреварот во ...

Червар: Го признавам поразот

Спортклуб - 14.11.2013

Стратегот на Металург, Лино Червар, по завршувањето на натпреварот помеѓу “металурзите“ и Вардар, призна дека неговата екипа денес била послаб противник и заслужено, го загубила натпреварот.

Червар: Повеќе ја посакуваа победата

Дерби - 14.11.2013

Стратегот на Металург не сакаше да ги правда своите играчи за поразот од Вардар во дуелот на двете македонски екипи во рамки на групата Ц од Лигата на шампионите.

Првото европско дерби за Вардар

Алфа - 14.11.2013

Металург, резултатски беше рамноправен само во првите десетина минути, а потоа Вардар имаше целосна контрола врз играта и резултатот. Составот на Лино Червар во неколку наврати имаше шанса да фати ...

Червар: Го признавам поразот

Хитпортал - 14.11.2013

С тратегот на Металург, Лино Червар, по завршувањето на натпреварот помеѓу „металурзите“ и Вардар, призна дека неговата екипа денес била послаб противник и заслужено го загубила натпреварот.

Ракомет – ЛШ: Вардар подобар од Металург

Сител - 14.11.2013

Првиот натпревар од Лигата на шампионите во ракомет меѓу две македонски екипи заврши со триумф на Вардар против Металург со 27:22 ...

МЕТАЛУРГ-ВАРДАР: Историско, градско дерби во ракометната ЛШ

Телеграф - 14.11.2013

Скопските соперници, вечерва во 20 часот, ќе го кренат своето ривалство на европско ниво, во мечот од 5. коло во ЛШ „За кого си, за Металург или за Вардар?“, Македонија, конечно, се подели по убава ...

Мак дербито ја тресе ракометна Европа

Portal - 14.11.2013

Градските ривали Металург и Вардар, во четврток ќе го одиграат дерби мечот во Ц групата во ракометната Лига на шампиони. И додека навивачката еуфорија во пресрет на мечот го достигнува максимумот, ...

Скопје и Македонија за историја – Металург и Вардар први екипи од ист град што играат меѓусебе во ЛШ

Република - 14.11.2013

Скопје и Македонија вечерва ќе испишат нова страница во ракометната историја, благодарение на Металург и Вардар, двете наши екипи што вечерва од 20 часот ќе постават нови стандарди.

Червар: Многу работи не ми се допаднаа, но сега не е време да зборувам

Нетпрес - 14.11.2013

Тренерот на македонскиот вицешампион Металург, Лино Червар, му ја честиташе победата на лутиот ривал Вардар, истакнувајќи дека одиграл далеку подобро од неговите избраници.

Мак дербито ја тресе ракометна Европа

Макфакс - 14.11.2013

Градските ривали Металург и Вардар, во четврток ќе го одиграат дерби мечот во Ц групата во ракометната Лига на шампиони. И додека навивачката еуфорија во пресрет на мечот го достигнува максимумот, ...

Евроско дерби на македонските милионери

Вест - 13.11.2013

Ривалството на Металург и Вардар ќе достигне ново ниво, кога двете екипи ќе ја одиграат првата епизода од двомечот во Лигата на шампионите ("Борис Трајковски", 14 ноември, 20 ч.).

Мега интервју. Червар: само домашното “производство“ на играчи носи успех на долг рок

РК Металург - 13.11.2013

Мегаинтервју со Лино Чевар. Преземено од “Капитал“. Што да се каже повеќе за Лино Червар, а што не е кажано милион пати до сега: мега успешен тренер, еден од најдобрите ракометни стручњаци во светот, ...

Червар: Треба да играме со две срца

Н.Македонија - 13.11.2013

Немаме голема армија навивачи како што се вардаровите „Комити“, но ги имаме „Пиратите“, кои ни се многу драги, а тука се и семејните луѓе, кои иако не се толку гласни, многу ги сакаме и ги ...

Мукаетов: Да покажеме на Европа дека ги надминавме „детските болести“

Дерби - 13.11.2013

Доаѓањето на Живко Мукаетов за прв човек на ракометната федерација во Македонија се разликуваше од претходните избори, бидејќи во минатото за оваа позиција се „натпреваруваа“ предводници на клубовите.

Европските Металург и Вардар ќе се разликуваат во нијанси

Дневник - 13.11.2013

Двата дуела на Металург и Вардар во групната фаза од ракометната Лига на шампионите се дел од серијата на најмалку седум меѓусебни натпревари на скопските екипи.

МАКЕДОНСКИ СПОРТ: Ракометот го тресе Скопје!

Телеграф - 13.11.2013

Во утрешниот број на „Македонски спорт“ читајте за сите детали за ракометното мега дерби Металург-Вардар! Неполни 24 часа ја делат македонската и европската јавност од ракометното дерби меѓу Металург ...

Време е за дерби во Скопје

Оn.net - 12.11.2013

Екипата на ЕХФ ТВ го најави големиот спортски настан кој го очекува цела ракометна Европа. Двобоите меѓу Металург и Вардар до сега се водеа во домашното првенство и во регионалната СЕХА лига, а оваа ...

Червар: Да се сакаме и љубиме на теренот би било преубава приказна

Оff.net - 12.11.2013

Во пресрет на првата историска средба во Лигата на шампионите помеѓу градските ривали Металург и Вардар, стратегот Лино Червар изјави дека ова дерби треба да се гледа како пресметка помеѓу два големи ...

„Скопје ќе биде европски ракометен центар“

Оn.net - 12.11.2013

Тренерот на Металург, Лино Червар пред големото ракометно дерби во Лигата на шaмпиони против Вардар што се игра во четврток од 20 часот истакна дека очекува фер плејот да преовладува и подобриот да ...

Лино Червар: Металург - Вардар не е меч за слабаци

Вест - 12.11.2013

- Вардар не е наш непријател, туку соперник - порача тренерот на Металург, Лино Червар, повикувајќи ја јавноста да не создава непотребна тензија во пресрет на првиот европски дуел на двете скопски ...

Червар: Нека биде коректно, но нема да се бакнуваме на терен

Екипа - 12.11.2013

Металург се соочува со проблеми поради повреди, но сепак е подготвен за пресметката со Вардар (четврток, 20 часот) во првото македонско дерби во рамките од Лигата на шампионите.

Червар: Вардар не ни е непријател, Вардар ни е спортски ривал

МКД - 12.11.2013

Лино Червар, тренерот на Металург, во емотивен стил и се обрати на јавноста пред дуелот в четврток против Вардар од Лигата на шампионите и побара да нема тензија, зашто ова е само спортски дуел.

Червар: Вардар е наш противник, но не и непријател

Утрински - 12.11.2013

Двете македонски ракометни екипи в четврток за првпат ќе одиграат натпревар во Лигата на шампионите Многу пофални зборови упати тренерот на Металург Лино Червар на денешната прес-конференција за ...

И Вардар и Металург вешто ја избегнуваат темата за „рамноправна поделба“ на бодовите

МКД - 12.11.2013

Македонија како никогаш досега е центар на врвниот европски ракомет, најави за двата епски дуели помеѓу Вардар и Металург пишуваат речиси сите специјализирани ракометни весници, списанија и портали, ...

Лига на шампиони: македонското дерби Металург - Вардар, со европски сјај

Телма - 12.11.2013

Дуелот меѓу двете најдобри екипи од Македонија во Лигата на шампионите, Металург - Вардар е дерби во петтото коло. Градската пресметка во најквалитетното клупско ракометно натпреварување е прогласено ...

Фантастична најава на ЕХФ за натпреварот помеѓу Металург и Вардар во ЛШ

Хитпортал - 12.11.2013

П оради вистинската борба и жар за победа кај ракометарите, натпреварите помеѓу Вардар и Металург, премногу брзо се претворија во вистинско ракометно Балканско дерби.

Супер најава за скопското дерби

Идивиди - 12.11.2013

Крваво, вели Ренато Вугринец на самиот почеток од видео промотивниот материјал на EHF Champions League сајт за претстојниот дерби натпревар во Скопје помеѓу Металург и Вардар.

Червар: Нема да биде лесно, но ќе се бориме!

Спортклуб - 12.11.2013

Екипата на Металург в четврток, во Лигата на Шампионите го игра најголемиот дерби натпревар против најголемиот клупски ривал, РК Вардар. Во таборот на “металурзите“ пред почетокот на дербито владее ...

Червар: Вардар е наш противник, но не и непријател

А1 On - 12.11.2013

Многу пофални зборови упати тренерот на Металург Лино Червар на денешната прес-конференција за најголемиот ривал во македонскиот ракомет, тимот на Вардар за кого рече дека е голем спортски ривал ама ...

Вардар е наш противник, но не и непријател

Идивиди - 12.11.2013

Многу пофални зборови упати тренерот на Металург Лино Червар на денешната прес-конференција за најголемиот ривал во македонскиот ракомет, тимот на Вардар за кого рече дека е голем спортски ривал ама ...

Македонското дерби за историја

Алфа - 12.11.2013

"Прв пат ќе одиграме едно дерби во Лигата на шампионите. Како и во секој дуел со Вардар се влегува со многу емоции, но ова е меч за историја и в четврток тоа ќе биде вистински ракометен празник.

Дибиров: Да и го покажеме на Европа “ракометниот град“!

Спортклуб - 12.11.2013

Актуелниот шампион на Македонија, РК Вардар, во Лигата на Шампионите в четврток, силите ќе ги одмери со најголемиот ривал во нашата земја, РК Металург.

Червар : Вардар е наш спортски ривал, а не непријател

Дерби - 12.11.2013

Во четврток (20 часот) во спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се одигра првото македонско дерби во Лигата на шампионите помеѓу Металург и Вардар. Токму во пресрет на тој меч денеска ракометниот ...

Червар: Нема да биде лесно, но ќе се бориме!

Хитпортал - 12.11.2013

Е кипата на Металург в четврток, во Лигата на Шампионите го игра најголемиот дерби натпревар против најголемиот клупски ривал, РК Вардар. Во таборот на „металурзите“ пред почетокот на дербито владее ...

Дибиров: Да и го покажеме на Европа „ракометниот град“!

Хитпортал - 12.11.2013

А ктуелниот шампион на Македонија, РК Вардар, во Лигата на Шампионите в четврток, силите ќе ги одмери со најголемиот ривал во нашата земја, РК Металург.

Металург и Вардар ќе пишуваат историја во ЛШ

Кајгана - 12.11.2013

Големите ракометни ривали Металург и Вардар, во четврток ќе го одиграат градското и балканското дерби, прво во Лигата на шампиони, со што ќе влезат во историјата на елитното натпреварување.

Червар: во четврток ќе се одигра првото право градско и балканско дерби во Лигата на шампиони

СуперСпорт - 12.11.2013

Големите ракометни ривали на Металург и Вардар, в четврток, ќе го одиграат градското и балканското дерби, прво во Лигата на шампиони, со што ќе влезат во историјата на елитното натпреварување.

Червар: Ова не е меч за слабаци

Дневник - 12.11.2013

Од градско, македонско и балканско ракометно дерби, пресметката меѓу Металург и Вардар доби нов епитет европско. Нивниот меч в четвртокот во „Борис Трајковски“ е првиот од двете средби од Ц-групата ...

Червар: Вардар е наш противник, но не и непријател

+инфо - 12.11.2013

Многу пофални зборови упати тренерот на Металург Лино Червар на денешната прес-конференција за најголемиот ривал во македонскиот ракомет, тимот на Вардар за кого рече дека е голем спортски ривал ама ...

(ВИДЕО) ЕХФ ТВ со најава за македонското дерби

Сител - 12.11.2013

Дека дуелот меѓу двете најдобри македонски ракоменти екипи Вардар и Металур привлекува огромен интерес и надвор од границите на нашата земја, надобро говори видео највата на ЕХФ ТВ.

Червар: Скопје во четврток ќе биде ракометен центар на Европа

Сител - 12.11.2013

Ракометната Лига на шампионите по паузата ќе донесе нови возбудувања, но ја носи и првата македонска пресметка во едно најквалитетно натпреварување во Европа.

Червар за Металург - Вардар: Скопје во четврток ќе биде ракометен центар на Европа

Кирилица - 12.11.2013

Многу пофални зборови упати тренерот на Металург Лино Червар на денешната прес-конференција за најголемиот ривал во македонскиот ракомет, тимот на Вардар за кого рече дека е голем спортски ривал ама ...

Червар: Вардар е наш противник, но не и непријател

Локално - 12.11.2013

Многу пофални зборови упати тренерот на Металург Лино Червар на денешната прес – конференција за најголемиот ривал во македонскиот ракомет, тимот на Вардар за кого рече дека е голем спортски ривал ...

Скопје е центарот на Европа

Вечер - 12.11.2013

За првпат во историјата на македонскиот ракомет две македонски екипи играат во елитната Евро лига и, за првпат Металург и Вардар ќе си ги одмерат силите.

Червар: Ги почитувам Вардар и Комитите, во четврток ги чекаме како ривали, а не како непријатели

Бриф - 12.11.2013

Многу пофални зборови упати тренерот на Металург Лино Червар на денешната прес-конференција за најголемиот ривал во македонскиот ракомет, тимот на Вардар за кого рече дека е голем спортски ривал ама ...

Убава најава на ЕХФ пред дуелот Металург – Вардар: време е за дерби во Скопје (видео)

Република - 12.11.2013

Одлична најава направија луѓето од Европската ракометна федерација (ЕХФ) пред големата и долгоочекувана македонска пресметка во Лигата на шампионите меѓу Металург и Вардар, закажана за задутре во ...

ВИДЕО: Како ЕХФ го најавува македонското дерби во ЛШ

Курир - 12.11.2013

Погледнете ја видео најавата која ја подготви ЕХФ за македонската пресметка во Лигата на шампионите која е на програмата во четврток. Видеото е превземено од првата македонска интернет телевизија ...

Червар сентиментален кон Вардар, приоритет сепак му е победа на Металург (видео)

Република - 12.11.2013

Лино Червар е искусен волк, има минато многу искушенија, а нов голем предизвик на трофејниот стратег е да најде рецепт за победа на Металург против лутиот ривал Вардар, во меч од Лигата на ...

Червар: Против Вардар треба да играме со две срца

Курир - 12.11.2013

Во четврток Скопје ќе биде центарот на ракометна Европа, на програмата е првото вистинско градско дерби во Лигата на шампионите. Погледите на ракометна Европа во четврток ќе бидат свртени кон Скопје.

Металург и Вардар ќе пишуваат историја во ЛШ

Portal - 12.11.2013

Големите ракометни ривали на Металург и Вардар, в четврток, ќе го одиграат градското и балканското дерби, прво во Лигата на шампиони, со што ќе влезат во историјата на елитното натпреварување.

Червар: Вардар е наш противник, не и непријател

Нетпрес - 12.11.2013

Многу пофални зборови упати тренерот на Металург Лино Червар за најголемиот ривал во македонскиот ракомет, тимот на Вардар со кој ќе ги одмерат силите во четврток во во СЦ „Борис Трајковски” Овие два ...

Металург и Вардар ќе пишуваат историја во ЛШ

Канал 77 - 12.11.2013

Големите ракометни ривали на Металург и Вардар, в четврток, ќе го одиграат градското и балканското дерби, прво во Лигата на шампиони, со што ќе влезат во историјата на елитното натпреварување.

Во четврток Скопје ќе биде ракометен центар во Европа: Големо дерби помеѓу Металург и Вардар

Популарно - 12.11.2013

Големите ракометни ривали Металург и Вардар, во четврток ќе го одиграат градското и балканското дерби, прво во Лигата на шампиони, со што ќе влезат во историјата на елитното натпреварување.

Металург и Вардар ќе пишуваат историја во ЛШ

Макфакс - 12.11.2013

Големите ракометни ривали на Металург и Вардар, в четврток, ќе го одиграат градското и балканското дерби, прво во Лигата на шампиони, со што ќе влезат во историјата на елитното натпреварување.

Червар: Вардар е наш противник, но не и непријател

Денешен - 12.11.2013

Многу пофални зборови упати тренерот на Металург Лино Червар на денешната прес-конференција за најголемиот ривал во македонскиот ракомет, тимот на Вардар за кого рече дека е голем спортски ривал ама ...

Преполовениот Металург убедлив против Војводина

Н.Македонија - 11.11.2013

Избраниците на Лино Червар прикажаа одговорна и зрела игра во второто полувреме, кога заиграа поцврсто во одбраната и поефикасно во нападот, не дозволувајќи да се почувствува недостигот од клучните ...

Само Загреб и Халмстад играат без странци

Н.Македонија - 11.11.2013

Најмногу странци има германски Левен, 16, Вардар има 15, а Металург е во средината на оваа листа со осум интернационалци (колку што имаат и Барселона, Висла и Киелце) РАКОМЕТ - ВО ЛШ ИГРААТ 173 ...

Фантастична најава на ЕХФ за натпреварот помеѓу Металург и Вардар во ЛШ

Спортклуб - 11.11.2013

Поради вистинската борба и жар за победа кај ракометарите, натпреварите помеѓу Вардар и Металург, премногу брзо се претворија во вистинско ракометно Балканско дерби.