TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Делавекурас го повика Филе да си ги преиспита ставовите за Македонија

24 Вести - 11.11.2012

Портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи Грегорис Делавекурас го повика еврокомесарот Штефан Филе да си ги преиспита ставовите за Македонија.

Делавекурас со остар тон му се обрати на Филе

Р.С.Европа - 11.11.2012

Ако ставовите на еврокомесарот за проширување Штефан Филе се точно пренесени во интервјуто за новинската агенција Ројтерс, тогаш најверојатно ќе биде добра идеја за него да ги преиспита и преразгледа ...

Грција бара дообјаснување на ставовите на Фуле за Македонија

Телма - 11.11.2012

Ако ставовите на комесарот Фуле се точно пренесени во интервјуто за Ројтерс, тешко е да се види врз што се засновани неговите заклучоци, изјави портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.

Делавекурас го повика Филе „да си ги преиспита“ ставовите за Македонија

Утрински - 11.11.2012

Филе во интервју за агенцијата Ројтерс изјави дека Македонија следната година може да ги почне преговорите за присоединување кон ЕУ и без да биде решен спор за името Ако ставовите на комесарот Филе ...

Атина во паника од планот на Фуле

Канал5 - 11.11.2012

Откако доби поддршка за својот план во Германија, Грција крева паника за ангажирањето и коментарите на Фуле. Вчера претседателот на Грција Папуљас, денеска и портпаролот на грчкото МНР Делавекурас ...

Делавекурас го искара Филе

Вечер - 11.11.2012

Ако ставовите на еврокомесарот за проширување Штефан Филе се точно пренесени во интервјуто за новинската агенција Ројтерс, тогаш најверојатно ќе биде добра идеја за него да ги преиспита и преразгледа ...

Делавекурас: Филе „да си ги преиспита“ ставовите

Курир - 11.11.2012

Ако ставовите на комесарот Филе се точно пренесени во интервјуто за Ројтерс, тешко е да се види врз што се засновани неговите заклучоци, изјави портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.

Далавекурас го искара Филе: Да си ги преиспита ставовите

БезПардон - 11.11.2012

„ Ако ставовите на комесарот Филе се точно пренесени во интервјуто за „ Ројтерс “ , тешко е да се види врз што се засновани неговите заклучоци “ , изјави портпаролот на грчкото МНР , Григорис ...

Изјавата на Филе за можноста за датум без решено име ја налути Атина

24 Вести - 10.11.2012

Изјавата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе дека Македонија може да добие датум за преговори со Унијата и без решено име ја возбуди Атина.

Филе го убедува Вестервеле за датум

Утрински - 10.11.2012

Германскиот шеф на дипломатијата само го слушал еврокомесарот и ставот на Берлин ќе се утврди подоцна Eврокомесарот Штефан Филе и шефот на германската дипломатија, Гидо Вестервеле, цел час вчера во ...

Грција остра кон еврокомесарот Филе по неговата изјава дадена за Ројтерс

МКД - 10.11.2012

Грција денеска експресно реагираше по изјавата на еврокомесарот Штефан Филе дека Македонија може да ги почне преговорите за членство во ЕУ и без да биде решен спорот за името.

Скопје и Атина му намигнале на еврокомесарот Филе

Дневник - 10.11.2012

Спорот за името може да се реши по почетокот на македонските преговори за ЕУ и да не биде услов за нивно почнување, изјавил Филе во интервјуто за Ројтерс Од Скопје и од Атина стигнуваат позитивни ...

Филе: Спорот со името може да се решава откако ќе почнат преговорите

Дневник - 10.11.2012

Од Скопје и Атина доаѓаат позитивни сигнали кои покажуваат дека решавањето на спорот за името може да следи по започнувањето на пристапните преговори, а не да биде предуслов за нивно започнување - ...

Пристапните преговори може да почнат и без решен спор за името

Идивиди - 10.11.2012

Македонија следната година може да ги започне преговорите за присоединување кон Европската унија и без да биде решен долгогодишниот спор за името со соседна Грција, смета еврокомесарот за проширување ...

Филе побара датум за преговори за Македонија

А1 On - 10.11.2012

Германскиот шеф на дипломатијата само го слушал еврокомесарот и ставот на Берлин ќе се утврди подоцна. Eврокомесарот Штефан Филе и шефот на германската дипломатија, Гидо Вестервеле, цел час вчера во ...

Реакција од Атина за изјавата на Филе

+инфо - 10.11.2012

Официјална Атина денеска преку своето Министерство за надворешни работи реагираше на изјавата на еврокоемсарот Штефан Филе дадена за агенцијата Ројтерс дека Македонија треба да ги почне преговорите ...

Делавекурас го повика Филе „да си ги преиспита“ ставовите за Македонија

МРТ - 10.11.2012

Ако ставовите на комесарот Филе се точно пренесени во интервјуто за Ројтерс, тешко е да се види врз што се засновани неговите заклучоци, изјави портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.

Филе побара датум за преговори за Македонија од Вестервеле

Канал5 - 10.11.2012

Гидо Вестервеле изјави дека предлогот на Комисијата Македонија да ги почне преговорите пред решавањето на проблемот со името, детално ќе биде разгледан! Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во ...

Експресна реакција на грчкото МНР на изјавата на Фуле

Канал5 - 10.11.2012

Експресна реакција пристигна синоќа од Атина на изјавата на Фуле дадена за агенцијата Ројтерс. „Ако она што се наведува во прилогот на Ројтерс ги одразува ставовите на комесарот Фуле, тогаш тешко е ...

Филе: Пристапните преговори може да почнат и без решен спор за името

Кирилица - 10.11.2012

Филе: Пристапните преговори може да почнат и без решен спор за името Македонија следната година може да ги започне преговорите за присоединување кон Европската унија и без да биде решен ...

Филе побара датум за преговори за Македонија

Либертас - 10.11.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Берлин се заложи Македонија да ги почне преговорите со ЕУ согласно препораката од Европската Комисија.

Филе: Пристапните преговори може да почнат и без решен спор за името

Точка - 10.11.2012

Македонија следната година може да ги започне преговорите за присоединување кон Европската унија и без да биде решен долгогодишниот спор за името со соседна Грција, смета еврокомесарот за проширување ...

Филе: Пристапните преговори може да почнат и без решен спор за името

Нетпрес - 10.11.2012

Македонија следната година може да ги започне преговорите за присоединување кон Европската унија и без да биде решен долгогодишниот спор за името со соседна Грција, смета еврокомесарот за проширување ...

Филе ја налути Грција зашто бара преговори за Македонија

Press24 - 10.11.2012

Грција денеска со реакција на изјавата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе дека и без решение на спорот за името, Македонија може да ги почне преговорите за членство во ЕУ.

Официјална Атина реагираше на изјавата на Филе

Sky - 10.11.2012

Министерство за надворешни работи на Грција денеска реагираше на изјавата на еврокоемсарот Штефан Филе дадена за агенцијата Ројтерс, во која вели дека Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ ...

Филе - Пристапните преговори може да почнат и без решен спор за името

Inpress - 10.11.2012

Берлин, 10. ноември 2012 (ИНПРЕС) Македонија следната година може да ги започне преговорите за присоединување кон Европската унија и без да биде решен долгогодишниот спор за името со соседна Грција, ...

Филе ја налути Грција зашто бара преговори за Македонија

Maxim - 10.11.2012

Грција денеска со реакција на изјавата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе дека и без решение на спорот за името, Македонија може да ги почне преговорите за членство во ЕУ.

Филе лобира за Извештајот на ЕК

Deutsche Welle - 09.11.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Берлин ги аргументира одлуките од октомврискиот извештај за доближување на Западниот Балкан до ЕУ! Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска (09.11) ...

Филе бара од Вестервеле датум за Македонија

Deutsche Welle - 09.11.2012

По денешните (9.ноември) разговори со еврокомесарот Штефан Филе, првиот германски дипломат Гидо Вестервеле за ДВ изјави дека предлогот на Комисијата за Македонија детално ќе биде разгледан! ...

Филе: Пристапните преговори може да почнат и без решен спор за името

24 Вести - 09.11.2012

Македонија следната година може да ги започне преговорите за присоединување кон Европската унија и без да биде решен долгогодишниот спор за името со соседна Грција, смета еврокомесарот за проширување ...

Филе: можни преговори и без решен спор за името

Р.С.Европа - 09.11.2012

Македонија во следната година може да ги започне преговорите со Европската унија и без да биде решен долгогодишниот спор за името со соседна Грција, смета еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Брисел го пишува заклучокот за Македонија

Утрински - 09.11.2012

Идната недела ќе се знае првата верзија на ставот на Европскиот совет дали ќе има преговори со нашата држава Заклучокот за Македонија почна да се пишува во Брисел, но првите одгласи околу препораката ...

Филе: Македонија би можела да ги почне преговорите за влез во ЕУ уште догодина

МКД - 10.11.2012

Македонија уште следната би можела да ги почне преговорите за членство во ЕУ и без да биде решен спорот за името со Грција, изјавил за Ројтерс Штефан Филе , еврокомесарот за проширување на Унијата.

Филе: Преговорите може да почнат и без решение за името

Н.Македонија - 09.11.2012

Македонија следната година може да ги започне преговорите за присоединување кон Европската унија и без да биде решен долгогодишниот спор за името со соседна Грција, смета еврокомесарот за проширување ...

Делавекурас го повика Филе „да си ги преиспита“ ставовите за Македонија

А1 On - 09.11.2012

Ако ставовите на комесарот Филе се точно пренесени во интервјуто за Ројтерс, тешко е да се види врз што се засновани неговите заклучоци, изјави портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.

Македонските преговори со ЕУ може да почнат и без името

Кајгана - 09.11.2012

„Поранешната југословенска република Македонија може догодина да ги отвори пристапните преговори со Европската унија и ако не го реши проблемот со името коешто го оспорува Грција“, изјави во Берлин ...

Филе за Ројтерс: Македонија може да почне преговори и без решен спор за името

+инфо - 09.11.2012

Македонија следната година може да ги започне преговорите за присоединување кон Европската унија и без да биде решен долгогодишниот спор за името со соседна Грција, смета еврокомесарот за проширување ...

Ветото е неприфатливо - европратеници притискаат Македонија да почне преговори со ЕУ

Канал5 - 09.11.2012

Европската политичка јавност очекува Македонија овој пат во декември да добие согласност за преговори. По притисокот на Европската Комисија на чело со еврокомесарот Фуле, сега и евро-пратениците ...

Делавекурас го повика Филе „да си ги преиспита“ ставовите за Македонија

Сител - 09.11.2012

Ако ставовите на комесарот Филе се точно пренесени во интервјуто за Ројтерс, тешко е да се види врз што се засновани неговите заклучоци, изјави портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.

Филе уплашен од етнички тензии нуди преговори, името брзо да се реши

eReporter - 09.11.2012

Mакедонија може да ги почне преговорите за членство со ЕУ следната година и без решение на спорот за името со Грција, порача комесарот за проширување, потенцирајќи дека без решение во „раната фаза“ ...

Македонија и ЕУ можат да почнат со преговори и без името

Пулс24 - 09.11.2012

Агенцијата потсетува дека Грција повеќе од две децении го блокира македонското приближување на Евроспката унија, бидејќи Атина смета дека името Македонија подразбира територијални претензии затоа што ...

Филе: Преговорите може да почнат и без решен спор!

Курир - 09.11.2012

Македонија следната година може да ги започне преговорите за присоединување кон Европската унија и без да биде решен долгогодишниот спор за името со соседна Грција, смета еврокомесарот за проширување ...

Делавекурас го повика Филе „да си ги преиспита“ ставовите за Македонија

Press24 - 11.11.2012

Ако ставовите на комесарот Филе се точно пренесени во интервјуто за Ројтерс, тешко е да се види врз што се засновани неговите заклучоци, изјави портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.

Делавекурас: Филе да си ги преиспита ставовите за Македонија

еВести - 09.11.2012

Ако ставовите на комесарот Филе се точно пренесени во интервјуто за Ројтерс, тешко е да се види врз што се засновани неговите заклучоци, изјави портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.

Филе: Македонија може да започне преговори со ЕУ и без решен спор

Sky - 09.11.2012

Според Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, Македонија уште наредната година може да започне преговори за влез во ЕУ иако не го има решено спорот за името со Грција.

Филе: Македонија може да ги почне преговорите со ЕУ

БезПардон - 09.11.2012

Македонија следната година може да ги започне преговорите за присоединување кон Европската унија и без да биде решен долгогодишниот спор за името со соседна Грција, смета еврокомесарот за проширување ...

Македонските преговори со ЕУ може да почнат и без името

Макфакс - 09.11.2012

Поранешната југословенска република Македонија може догодина да ги отвори пристапните преговори со Европската унија и ако не го реши проблемот со името коешто го оспорува Грција, изјави во петокот во ...

Делавекурас: Филе „да си ги преиспита“ ставовите за Македонија

Денешен - 09.11.2012

Ако ставовите на комесарот Филе се точно пренесени во интервјуто за Ројтерс, тешко е да се види врз што се засновани неговите заклучоци, изјави портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.

Филе: Преговорите може да почнат и без решение за името

Maxim - 09.11.2012

Од двете земји доаѓаат сигнали кои покажуваат дека решавањето на спорот за името може да следи по започнувањето на пристапните преговори, а не да биде предуслов за нивно започнување, рече денеска ...

Дорис Пак: Возможни се во декември преговори за Македонија

+инфо - 08.11.2012

Европратеничка Дорис Пак се согласува со еврокомесарот Штефан Филе Македонија во декември да добие согласност да ги започне преговорите и очекува сите земји членки на Унијата да го поддржат неговиот ...

Фуле во Германија ќе лобира Македонија да добие датум за преговори

Канал5 - 08.11.2012

Од неговиот кабинет брифираат дека Фуле во детали ќе го објаснува својот план како замислува Македонија да преговара со Европската Унија а во исто време да го решава проблемот со Грција.

Дорис Пак: името не е проблем на унијата, Македонија да почне преговори

Канал5 - 08.11.2012

Европратеничка Дорис Пак се согласува со еврокомесарот Штефан Фуле Македонија во декември да добие согласност да ги започне преговорите. Во изјава за Канал 5 вели дека тоа е одлична идеја.

Дорис Пак: Македонија да почне преговори

Либертас - 08.11.2012

Македонија да почне преговори со Европската Унија и паралелно да го решава прашањето за името е возможна варијанта, е ставот на европратеничката Дорис Пак.

Дорис Пак: Возможни се преговори за Македонија

еВести - 08.11.2012

Македонија да почне преговори со Европската Унија и паралелно да го решава прашањето за името е возможна варијанта, е ставот на европратеничката Дорис Пак.