TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали Путин подготвува зимска офанзива во Украина?

МКД - 16.11.2014

Трупањето руски сепаратистички сили во Доњецк во Украина и тонот на Москва кој очигледно предизвикува конфликт според мислењето на американскиот аналитичар Мајкл Кофман ги зголемуваат шансите за уште една офанзива на истокот на Украина пред зимата ...

По американската „инвазија“ на Украина, мора да се преиспита и улогата на НАТО

МКД - 16.11.2014

По „епизодата" со Украина, алијансата не може да биде гарант на безбедноста на Европа бидејќи ја турка во судир со Русија. Во Киев беше извршен класичен државен удар, отворено помогнат од Запад.

„Гаспром“: Транзитот на гас преку Украина е сѐ поризичен

Руска реч - 16.11.2014

Опасноста од можните проблеми во текот на транзитот на гасот преку Украина до европските потрошувачи достигна критично ниво, се наведува во извештај на „Гаспром“. Во извештајот се напомнува дека според податоците од 30 септември 2014, нафтениот ...

Порошенко: Се подготвуваме за општа војна со Русија, но сакаме мирно решение

Н.Македонија - 16.11.2014

Претседателот Петро Порошенко изјавил дека Украина се подготвува за општа војна, иако сака мирно решавање на судирот со проруските сили во земјата Во интервју за германскиот весник „Билд“ кој излегува утре, Порошенко рекол дека „Украина спроведува ...

Украина се подготвува за општа војна!

Sky - 16.11.2014

Претседателот Петро Порошенко рекол дека Украина „се подготвува за општа војна“, иако сака мирно решение на судирот. Во интервју за германски Билд, Порошенко рекол дека „Украина спроведува се што е предвидено со мировниот договор, подготвени сме на ...

Порошенко: Украина е подготвена за сценарио на општа војна

Макфакс - 16.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави во разговор за германскиот дневен весник Bild кој ќе биде објавен во понеделник, дека неговата земја е подготвена за сценариото на општа војна, но дека сака мирно решение на судирите во побунетите ...

Киев ги распушти своите власти на истокот на Украина

24 Вести - 15.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди денеска укинување на сите јавни служби во регионите на истокот на земјата кои се под контрола на проруските сепаратисти. Порошенко со декрет нареди на владата да ги преземе сите неопходни мерки за да се ...

Петмина цивили и тројца војници загинаа во источна Украина

24 Вести - 15.11.2014

Петмина цивили, од кои две деца загинаа во гранатирањето во источна Украина, изјавија локалните власти, додека Киев соопшти дека загинале уште тројца украински војници во изминатите 24 часа.

ОН: Над 4 000 луѓе загинале за време на конфликтот во Украина

Нова ТВ - 15.11.2014

Бројот на загинатите во конфликтот во источна Украина достигна 4 132 лица, се наведува во извештајот на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарните прашања, пренесуваат светските новински агенции.

На истокот од Украина повторно се гине, Киев ги распушта локалните власти

Утрински - 15.11.2014

Петмина цивили, од кои две деца загинаа во гранатирањето во источна Украина, изјавија локалните власти, додека Киев соопшти дека загинале уште тројца украински војници во изминатите 24 часа.

Над 4.100 загинати во источна Украина

БркајРабота - 15.11.2014

Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања вчера објави извештај во кој е наведено дека бројот на жртвите во источна Украина достигна 4.132 лица. - До 11 ноември најмалку 4.132 лица се убиени (од кои 298 се жртви во ...

OН: Во судирите во Украина досега загинаа 4.132 лица

Алфа - 15.11.2014

Билансот на жртвите на судирите во источна Украина достигна 4.132 лица, се наведува во вчера објавениот извештај на Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања. Билансот на жртвите на судирите во источна Украина достигна ...

Киев ги распушти јавните институции на истокот на Украина

Локално - 15.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди денеска укинување на сите јавни служби во регионите на истокот на земјата кои се под контрола на проруските сепаратисти. Порошенко со декрет и нареди на владата да ги преземе сите неопходни мерки за да ...

ОН: Во Украина загинаа 4.132 лица

Телеграф - 15.11.2014

Се стравува дека реалната бројка на загинати е значително поголема Билансот на жртвите на судирите во источна Украина достигна 4.132 лица , се наведува во вчера објавениот извештај на Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни ...

Убиено дете во артилериски оган врз Донецк

Локално - 15.11.2014

Украински артилерци нанесоа удари по град Горловка, лоциран во близина на Донецк. Жртва на бомбардирањето стана дете. Петмина други беа ранети, пренесуваат руски медиуми Од министерството за вонредни ситуации на Донецк Република соопштија за ТАСС ...

Досега во Украина загинаа 4.132 лица

Точка - 15.11.2014

Билансот на жртвите на судирите во источна Украина достигна 4.132 лица, се наведува во вчера објавениот извештај на Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања. - До 11 ноември најмалку 4.132 лица се убиени (од кои 298 се ...

OН: Во судирите во Украина досега загинаа 4.132 лица

А1 On - 15.11.2014

Билансот на жртвите на судирите во источна Украина достигна 4.132 лица, се наведува во вчера објавениот извештај на Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања, јави ТАСС.

Киев ги распушти своите власти на истокот на Украина

Н.Македонија - 15.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди денеска укинување на сите јавни служби во регионите на истокот на земјата кои се под контрола на проруските сепаратисти. Порошенко со декрет нареди на владата да ги преземе сите неопходни мерки за да се ...

Киев ги распушти своите власти на истокот на Украина

А1 On - 15.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди денеска укинување на сите јавни служби во регионите на истокот на земјата кои се под контрола на проруските сепаратисти. Порошенко со декрет нареди на владата да ги преземе сите неопходни мерки за да се ...

Во судирите во Украина досега 4.132 загинати лица

Press24 - 15.11.2014

Билансот на жртвите на судирите во источна Украина достигна 4.132 лица, се наведува во вчера објавениот извештај на Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања. - До 11 ноември најмалку 4.132 лица се убиени (од кои 298 се ...

Киев ги распушти своите власти на истокот на Украина

Република - 15.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди денеска укинување на сите јавни служби во регионите на истокот на земјата кои се под контрола на проруските сепаратисти. Порошенко со декрет нареди на владата да ги преземе сите неопходни мерки за да се ...

Досега во Украина загинаа 4.132 лица

Нетпрес - 15.11.2014

Билансот на жртвите на судирите во источна Украина достигна 4.132 лица, се наведува во вчера објавениот извештај на Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања. - До 11 ноември најмалку 4.132 лица се убиени (од кои 298 се ...

Киев ги распушти своите власти на истокот на Украина

Сител - 15.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди денеска укинување на сите јавни служби во регионите на истокот на земјата кои се под контрола на проруските сепаратисти. Порошенко со декрет нареди на владата да ги преземе сите неопходни мерки за да се ...

Над 4.100 загинати во источна Украина

Курир - 15.11.2014

Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања вчера објави извештај во кој е наведено дека бројот на жртвите во источна Украина достигна 4.132 лица. - До 11 ноември најмалку 4.132 лица се убиени (од кои 298 се жртви во ...

Гранатирање во Украина - загинати пет цивили

Press24 - 15.11.2014

Петмина цивили, од кои две деца загинаа во гранатирањето во источна Украина, изјавија локалните власти, додека Киев соопшти дека загинале уште тројца украински војници во изминатите 24 часа.

Руско „њет“ за сесловенските соништа

Република - 15.11.2014

Од­лу­ка­та на Вла­ди­мир Вла­ди­ми­ро­вич вед­наш по по­се­та­та на Бел­град да ја на­ма­ли ди­стри­бу­ци­ја­та на гас за 28 про­цен­ти за Ср­би­ја из­не­на­ди мно­гу­ми­на што се при­ка­жу­ва­ат ка­ко до­бри поз­на­ва­чи на ре­ги­о­нал­ни­те и на ...

Киев ги распушти своите власти на истокот на Украина

Press24 - 15.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди денеска укинување на сите јавни служби во регионите на истокот на земјата кои се под контрола на проруските сепаратисти. Порошенко со декрет нареди на владата да ги преземе сите неопходни мерки за да се ...

ОН: Над 4 000 луѓе загинале за време на конфликтот во Украина

Шеталиште - 15.11.2014

Бројот на загинатите во конфликтот во источна Украина достигна 4 132 лица, се наведува во извештајот на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарните прашања, пренесуваат светските новински агенции.

Бројот на жртвите во источна Украина достигна 4.132 лица

Пулс24 - 15.11.2014

Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања вчера објави извештај во кој е наведено дека бројот на жртвите во источна Украина достигна 4.132 лица. - До 11 ноември најмалку 4.132 лица се убиени (од кои 298 се жртви во ...

Во судирите во Украина досега 4.132 загинати лица

Maxim - 15.11.2014

Билансот на жртвите на судирите во источна Украина достигна 4.132 лица, се наведува во вчера објавениот извештај на Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања. - До 11 ноември најмалку 4.132 лица се убиени (од кои 298 се ...

Во судирите во Украина досега загинаа над 4.100 луѓе

Lider - 15.11.2014

Службата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања вчера објави извештај во кој е наведено дека бројот на жртвите во источна Украина достигна 4.132 лица. - До 11 ноември најмалку 4.132 лица се убиени (од кои 298 се жртви во ...

Киев ги распушти своите власти на истокот на Украина

Maxim - 15.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди денеска укинување на сите јавни служби во регионите на истокот на земјата кои се под контрола на проруските сепаратисти. Порошенко со декрет нареди на владата да ги преземе сите неопходни мерки за да се ...

Гранатирање во Украина - загинати пет цивили

Maxim - 15.11.2014

Петмина цивили, од кои две деца загинаа во гранатирањето во источна Украина, изјавија локалните власти, додека Киев соопшти дека загинале уште тројца украински војници во изминатите 24 часа.

Убиено дете во Донецк

Falanga - 15.11.2014

Петмина други беа ранети, пренесуваат руски медиуми. Украински артилерци нанесоа удари по град Горловка, лоциран во близина на Донецк. Жртва на бомбардирањето стана дете. Петмина други беа ранети, пренесуваат руски медиуми Од министерството за ...

Нема поента од нови мировни разговори за Украина

Р.С.Европа - 14.11.2014

Нема поента да се одржуваат нови мировни договори со про-руските сепаратисти ако Киев е уверен дека сепаратистите кои ги држат под контрола регионите Доњецк и Луганск го почитуваат договорот потпишан на 5 септември, изјави украинскиот советник за ...

Русија обвинува дека ОБСЕ е на страната на Киев

Р.С.Европа - 14.11.2014

Русија ја обвини Минисјата на ОБСЕ во Украина дека е на страната на Киев. Во денешното соопштение на руското министерство за надворшени работи се наведува дека Русија е загрижена за тоа што го демонстрира во последно време Мисијата на ОБСЕ, односно ...

Порошенко - украинските сили спремни за можен напад

Р.С.Европа - 14.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека „нема причина за паника“ околу ситуацијата во источниот дел на земјата во кој беснее војна. Пред претставници на безбедносните сили, тој денеска рече дека украинските вооружени сили се „подготвени ...

ЕУ бара економски план од Киев пред донаторската конференција

Р.С.Европа - 14.11.2014

Европската унија одбива да организира донаторска конференција за помош на Украина, се додека Киев не обезбеди детален план за економски развој на земјата. Брисел претходно соопшти дека е подготвен да биде домаќин на донаторска конференција за да се ...

УКРАИНА: Се зголемува бројот на набљудувачи на ОБСЕ

Телеграф - 14.11.2014

Од нив 350 лица ќе работат во самопрогласените „Донецка Народна Република“ и „Луганска Народна Република“ Специјалната мисија за набљудување на ОБСЕ во источниот дел на Украина е проширена за 500 лица, изјави денеска заменик шефот на мисијата ...

ОБСЕ го зголеми бројот на своите набљудувачи во Украина

А1 On - 14.11.2014

Специјалната мисија за набљудување на ОБСЕ во источниот дел на Украина е проширена за 500 лица, изјави денеска заменик шефот на мисијата Александар Хуг. Од нив 350 лица ќе работат во самопрогласените „Доњецка Народна Република“ и „Луганска Народна ...

Порошенко: Нема причина за паника

А1 On - 14.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека „нема причина за паника“ поради ситуацијата со бунтовниците во источна Украина и дека украинската армија располага со доволно ресурси да го одбие нападот, ако не успее примирјето.

Порошенко: Нема причина за паника

Н.Македонија - 14.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека „нема причина за паника“ поради ситуацијата со бунтовниците во источна Украина и дека украинската армија располага со доволно ресурси да го одбие нападот, ако не успее примирјето - Ако ...

Русија ја предупреди Украина: Ви се заканува катастрофа

А1 On - 14.11.2014

Москва и Киев разменија меѓусебни обвиненија за прекршување на договорот за примирје, а Русија предупреди дека обновата на судирите со проруските сепаратисти на исток на државата, ќе предизвика катастрофа за Украина, пренесуваат агенциите.

Руската војска пристигнува во Украина: Ако го прекршите примирјето, следи катастрофа!

Точка - 14.11.2014

Неколку колони војници и тенкови упатени од руската граница кон Украина биле забележани од страна на набљудувачите кои што го надгледуваат примирјето, што можеби најавува и ново влошување на состојбата.

Како тече украинскиот мировен договор

А1 On - 14.11.2014

Два месеци откако Украина потпиша мир со проруските бунтовници, секојдневно подолжуваат борбите на исток, а другите клучни услови од договорот се уште не се остварени. И покрај продолжувањето на насилствата, Русија и Украина постигнаа ...

ОБСЕ го зголеми бројот на своите набљудувачи во Украина

Сител - 14.11.2014

Специјалната мисија за набљудување на ОБСЕ во источниот дел на Украина е проширена за 500 лица, изјави денеска заменик шефот на мисијата Александар Хуг. Од нив 350 лица ќе работат во самопрогласените „Доњецка Народна Република“ и „Луганска Народна ...

Порошенко: Нема причина за паника

Сител - 14.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека „нема причина за паника“ поради ситуацијата со бунтовниците во источна Украина и дека украинската армија располага со доволно ресурси да го одбие нападот, ако не успее примирјето.

ОБСЕ го зголеми бројот на своите набљудувачи во Украина

Press24 - 14.11.2014

Специјалната мисија за набљудување на ОБСЕ во источниот дел на Украина е проширена за 500 лица, изјави денеска заменик шефот на мисијата Александар Хуг. Од нив 350 лица ќе работат во самопрогласените „Доњецка Народна Република“ и „Луганска Народна ...

ОБСЕ го зголеми бројот на набљудувачи во Украина

Денешен - 14.11.2014

Специјалната мисија за набљудување на ОБСЕ во источниот дел на Украина е проширена за 500 лица, изјави денеска заменик шефот на мисијата Александар Хуг. Од нив 350 лица ќе работат во самопрогласените „Доњецка Народна Република“ и „Луганска Народна ...

ОБСЕ го зголеми бројот на своите набљудувачи во Украина

Вечер - 14.11.2014

Специјалната мисија за набљудување на ОБСЕ во источниот дел на Украина е проширена за 500 лица, изјави денеска заменик шефот на мисијата Александар Хуг. Од нив 350 лица ќе работат во самопрогласените „Доњецка Народна Република" и „Луганска Народна ...

ОБСЕ го зголеми бројот на своите набљудувачи во Украина

Maxim - 14.11.2014

Специјалната мисија за набљудување на ОБСЕ во источниот дел на Украина е проширена за 500 лица, изјави денеска заменик шефот на мисијата Александар Хуг. Од нив 350 лица ќе работат во самопрогласените „Доњецка Народна Република“ и „Луганска Народна ...

Совет за безбедност на ОН: Источна Украина изложена на катастрофални последици

Нова ТВ - 13.11.2014

Советот за безбедност на ОН на итна седница за ситуацијата во Украина не дојде до никаков резултат. Нема одлука за преземање акција, и предупредува дека можно е разгорување на жариштето на источниот дел од земјата.

Псаки: поддршка за разговорите, решение што поскоро

Глас на Америка - 13.11.2014

Портпаролката на Стејт департментот коментира на прашањето за името на брифинг во Прес-центарот за странски новинари во Вашингтон Во Скопје, дел од медиумите вчера јавија за засилен дипломатски притисок пред најновата рунда преговори за името меѓу ...

Киев тврди дека продолжува да се трупа руска воена опрема во источна Украина

Глас на Америка - 13.11.2014

Москва негира и го обвини Киев за кревање на напнатоста Портпарол на украинската армија тврди дека продолжува трупањето на руска воена опрема во источниот дел на Украина, контролиран од проруските сепаратисти.

ОН: можен целосен конфликт во источна Украина

Р.С.Европа - 13.11.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации одржа итна седница посветена на кризата во Украина. И на неа, како и на претходните 26 досега, Советот не донесе никаква одлука и покрај предупредувањата дека е можно во источниот дел на Украина да дојде до ...

Попречувана мисијата на ОБСЕ во источна Украина

Р.С.Европа - 13.11.2014

Од ОБСЕ денеска соопштија дека нивната набљудувачка мисија во источна Украина се соочува со „неприфатливо ограничувања“ на овластувањата да ја надгледува границата со Русија. Илка Канерва, претседателка на Парламентарното собрание на ОБСЕ, изјави ...

САД: Украина има право да ја брани својата територија

Алсат-М - 13.11.2014

Портпаролката на американскиот Стејт департмент Џен Псаки изјави дека САД сметаат дека Украина има право да ја брани својата територија. Ваквата изјава на Псаки доаѓа во момент кога Киев распоредува трупи во источниот дел на земјата, а портпаролката ...

СБ повторно без акција за решавање на кризата во Украина

Алсат-М - 13.11.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации се состана вчера, по 26. пати на итна седница за Украина и повторно не донесе одлука за преземање акција, но предупреди на можно враќање на борбите во целосен обем во источниот дел на земјата, кој е под ...

„Западот потроши 5 милијарди долари за дестабилизација на Украина“

МКД - 13.11.2014

Претседателката на Советот на Федерацијата, горниот дом на рускиот парламент, Валентина Матвјенко, рекла дека Западот потрошил пет милијарди долари за дестабилизација на Украина. Според експертите, западните земји ги потрошиле овие средства против ...

Русија негира поддршка на сепаратистите од Источна Украина

Телеграф - 13.11.2014

Лукашевич предупреди дека обновувањето на воените дејствија во Украина би биле катастрофа и оти Договорот од Минск и понатаму е основа за надминување на конфликтот Москва нема исратено војска за поддршка на проруските сепаратисти во источна Украина, ...

Колку потроши Западот за дестабилизација на Украина

Идивиди - 13.11.2014

Москва, 13 ноември 2014 (МИА) - Претседателката на Советот на федерацијата, Горниот дом на рускиот парламент, Валентина Матвиенко изјави дека Западот потрошил пет милијарди долари за дестабилизација на Украина.

СБ повторно не презеде акција за решавање на кризата во Украина

Алфа - 13.11.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации се состана вчера, по 26. пати на итна седница за Украина и повторно не донесе одлука за преземање акција, но предупреди на можно враќање на борбите во целосен обем во источниот дел на земјата, кој е под ...

САД: Украина има право да ја брани својата територија

Алфа - 13.11.2014

Портпаролката на американскиот Стејт департмент Џен Псаки изјави дека САД сметаат дека Украина има право да ја брани својата територија. Портпаролката на американскиот Стејт департмент Џен Псаки изјави дека САД сметаат дека Украина има право да ја ...

САД И ЕУ: Бараат начин да ја натераат Русија да плати дополнителна цена

Телеграф - 13.11.2014

Шефовите на руската и на американската дипломатија во телефонски разговор ја разгледаа ситуацијата во Украина Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери вчера во телефонски разговор ја разгледаа ...

Матвиенко: Пет милијарди долари Западот потроши за дестабилизација на Украина

Локално - 13.11.2014

Претседателката на Советот на федерацијата, Горниот дом на рускиот парламент, Валентина Матвиенко изјави дека Западот потрошил пет милијарди долари за дестабилизација на Украина. „Украинската криза докажа дека информациската технологија вклучувајќи ...

САД: Украина има право да ја брани својата територија

Точка - 13.11.2014

САД сметаат дека Украина има право да ја брани својата територија, изјави портпаролката на американскиот Стејт епартмент, Џен Псаки. Ваквата изјава на Псаки доаѓа во момент кога Киев распоредува трупи во источниот дел на земјата, а портпаролката ...

СБ повторно не презеде акција за решавање на ситуацијата во Украина

Точка - 13.11.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации се состана вчера, по 26-ти пати на итна седница за Украина и повторно не донесе одлука за преземање акција, но предупреди на можно враќање на борбите во целосен обем во источниот дел на земјата, кој е под ...

САД: Украина има право да ја брани својата територија

Н.Македонија - 13.11.2014

Портпаролката на американскиот Стејт департмент Џен Псаки изјави дека САД сметаат дека Украина има право да ја брани својата територија Ваквата изјава на Псаки доаѓа во момент кога Киев распоредува трупи во источниот дел на земјата, а портпаролката ...

САД: Украина има право да ја брани својата територија

А1 On - 13.11.2014

Портпаролката на американскиот Стејт департмент Џен Псаки изјави дека САД сметаат дека Украина има право да ја брани својата територија. Ваквата изјава на Псаки доаѓа во момент кога Киев распоредува трупи во источниот дел на земјата, а портпаролката ...

СБ повторно не презеде акција за решавање на кризата во Украина

+инфо - 13.11.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации се состана вчера, по 26. пати на итна седница за Украина и повторно не донесе одлука за преземање акција, но предупреди на можно враќање на борбите во целосен обем во источниот дел на земјата, кој е под ...

Лукашевич: Русија нема испратено војска во источна Украина

А1 On - 13.11.2014

Москва нема исратено војска за поддршка на проруските сепаратисти во источна Украина, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Александар Лукашевич. - Официјално изјавувам.

Стејт департмент: Лавров и Кери телефонски разговараа за ситуацијата во Украина

+инфо - 13.11.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери вчера во телефонски разговор ја разгледаа ситуацијата во Украина и преговорите за иранската нуклеарна програма, изјави на прес конференција во Вашингтон ...

Порошенко повторно изјави дека се трупа руска воена техника околу границата

Руска реч - 13.11.2014

Во телефонски разговор со претседателот на Финска Саули Нинисте, претседателот на Украина Петар Порошенко повторно изјави дека во реонот околу руско-украинската се забележува трупање на тешка воена техника, соопштено е на прес-службата на ...

Стејт департмент: Лавров и Кери телефонски разговараа за ситуацијата во Украина

А1 On - 13.11.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери вчера во телефонски разговор ја разгледаа ситуацијата во Украина и преговорите за иранската нуклеарна програма, изјави на прес конференција во Вашингтон ...

Москва ги негира изјавите за присуство на руска војска во Украина

Руска реч - 13.11.2014

Москва ги негира изјавите за присуство на руска војска во Украина и го повика Киев „да не создава притисок“, изјави првиот заменик на постојаниот претставник на Русија во ООН Александар Панкин за време на заседанието на Советот за Безбедност на ООН.

Матвиенко: Пет милијарди долари Западот потроши за дестабилизација на Украина

А1 On - 13.11.2014

Претседателката на Советот на федерацијата, Горниот дом на рускиот парламент, Валентина Матвиенко изјави дека Западот потрошил пет милијарди долари за дестабилизација на Украина. - Украинската криза докажа дека информациската технологија вклучувајќи ...

СБ повторно не презеде акција за решавање на кризата во Украина

А1 On - 13.11.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации се состана вчера, по 26. пати на итна седница за Украина и повторно не донесе одлука за преземање акција, но предупреди на можно враќање на борбите во целосен обем во источниот дел на земјата, кој е под ...

САД: Украина има право да ја брани својата територија

Сител - 13.11.2014

Портпаролката на американскиот Стејт департмент Џен Псаки изјави дека САД сметаат дека Украина има право да ја брани својата територија. Ваквата изјава на Псаки доаѓа во момент кога Киев распоредува трупи во источниот дел на земјата, а портпаролката ...

Лукашевич: Русија нема испратено војска во источна Украина

Press24 - 13.11.2014

Москва нема исратено војска за поддршка на проруските сепаратисти во источна Украина, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Александар Лукашевич. - Официјално изјавувам.

Пет милијарди долари потрошени за дестабилизација на Украина

Press24 - 13.11.2014

Претседателката на Советот на федерацијата, Горниот дом на рускиот парламент, Валентина Матвиенко изјави дека Западот потрошил пет милијарди долари за дестабилизација на Украина. - Украинската криза докажа дека информациската технологија вклучувајќи ...

Лукашевич: Русија нема испратено војска во источна Украина

Сител - 13.11.2014

Москва нема исратено војска за поддршка на проруските сепаратисти во источна Украина, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Александар Лукашевич. - Официјално изјавувам.

СБ повторно не презеде акција за решавање на ситуацијата во Украина

Нетпрес - 13.11.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации се состана вчера, по 26. пати на итна седница за Украина и повторно не донесе одлука за преземање акција, но предупреди на можно враќање на борбите во целосен обем во источниот дел на земјата, кој е под ...

Нема одлука за Украина од Советот за безбедност на ОН

МРТ - 13.11.2014

Не беше донесена никава одлука и покрај предупредувањата дека е можно да дојде до целосен конфликт во источниот дел на Украина... Советот за безбедност на ОН одржа итна седница посветена на кризата во Украина.

Украина доби 260 милиони евра помош од ЕУ

Република - 13.11.2014

Украина добила од Европската унија 260 милиони евра. Тоа е дел од финансиската помош доделена од Брисел за Владата на Арсениј Јаценјук во Киев и има за цел да им помогне на властите во источноевропските земји да ги надминат економските и ...

САД: Украина има право да ја брани својата територија

Нетпрес - 13.11.2014

САД сметаат дека Украина има право да ја брани својата територија, изјави портпаролката на американскиот Стејт епартмент, Џен Псаки. Ваквата изјава на Псаки доаѓа во момент кога Киев распоредува трупи во источниот дел на земјата, а портпаролката ...

Лукашевич: Русија нема испратено војска во источна Украина

Република - 13.11.2014

Москва нема исратено војска за поддршка на проруските сепаратисти во источна Украина, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Александар Лукашевич. - Официјално изјавувам.

НОВИ ЗАКАНИ ОД МОСКВА: Само ако го прекршите примирјето, следи катастрофа!

Sky - 13.11.2014

Москва и Киев во четвртокот си разменија обвинувања за непочитувањето на примирјето, а Русија предупреди дека продолжувањето на непријателството против сепаратистите на истокот од земјата би било катастрофално по Украина.

Советот за безбедност се грижи, ама ништо не презема

Вечер - 13.11.2014

- Украина би можела да се соочи со повеќемесечни катастрофални судири, изјави помошникот на Бан Ки-мун и додаде дека тие судири би можеле да потраат повеќе години, па дури и децении Советот за безбедност на Обединетите нации се состана по 26.

Русија негира дека испратила војска во источна Украина

Пулс24 - 13.11.2014

Москва нема исратено војска за поддршка на проруските сепаратисти во источна Украина, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Александар Лукашевич. - Официјално изјавувам.

Москва го предупреди Киев дека нов судир ќе биде катастрофа

Макфакс - 13.11.2014

Москва и Киев разменија меѓусебни обвинувања во четвртокот за кршење на договорот за прекин на огнот од 5-ти септември од Минск меѓу украинските сили и проруските бунтовници, а Русија предупреди дека обновувањето на судирите во југоисточните ...

Лукашевич: Русија нема испратено војска во источна Украина

Maxim - 13.11.2014

Москва нема исратено војска за поддршка на проруските сепаратисти во источна Украина, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Александар Лукашевич. - Официјално изјавувам.

Пет милијарди долари потрошени за дестабилизација на Украина

Maxim - 13.11.2014

Претседателката на Советот на федерацијата, Горниот дом на рускиот парламент, Валентина Матвиенко изјави дека Западот потрошил пет милијарди долари за дестабилизација на Украина. - Украинската криза докажа дека информациската технологија вклучувајќи ...

ОН: Можен целосен конфликт во источна Украина

Falanga - 13.11.2014

Советот не донесе никаква одлука и покрај предупредувањата дека е можно во источниот дел на Украина да дојде до целосен конфликт. Советот за безбедност на Обединетите нации одржа итна седница посветена на кризата во Украина.

Итна седница на Советот на безбедност на ОН за Украина

24 Вести - 12.11.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва ви 19:30 часот по Гринич ќе одржи вонредна седница поради стравувањата дека во источна Укриана, која е под контрола на бунтовниците повторно се водат борби.

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за Украина

Р.С.Европа - 12.11.2014

Советот за безбедност на ОН денеска во 20:30 часот ќе одржи итен состанок за Украина, по извештаите дека руски воени конвои навлегле во источна Украина. Дипломатите велат дека состанокот го побарале од САД, откако НАТО соопшти дека колони руски ...

Олигарсите бегаат во Украина, службениците ги тријат рацете (ФОТО)

МКД - 12.11.2014

Од враќањето во составот на Русија Крим се наоѓа во таканаречен транзициски период – пензионерите и државните службеници живеат подобро со поголеми примања, додека повеќето олигарси, навикнати на коруптивниот украински систем, се обидуваат да ги ...

Вечерва вонредна седница на Советот за безбедност за состоjбата во Украина

Локално - 12.11.2014

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи вонредна седница за состојбата во Украина поради загриженоста од влошување на ситуацијата во источниот дел на земјата, јавува АП. Претставницит е на ОБСЕ ќе го известат Советот за безбедност за најновиот ...

ОБСЕ стравува од ескалација на насилствата во источна Украина

А1 On - 12.11.2014

Меѓународните набљудувачи денеска издадоа остро предупредување поради ескалацијата на насилството во источна Украина, каде холандски тимови се обидуваат да дојдат до деловите на урнатиот малезиски авион МХ17.

Итна седница на СБ на ОН посветена на Украина

+инфо - 12.11.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва вo 20:30 часот по македонско време ќе одржи вонредна седница поради стравувањата дека во источна Украина, која е под контрола на бунтовниците, повторно се водат борби.

Вонредна седница на СБ за Украина

А1 On - 12.11.2014

Советот за безбедност при ОН вечерва ќе одржи вонредна седница за Украина, поради состојбата на истокот на таа држава. Официјални лица од ОБСЕ ќе го известат Советот за безбедност за најновиот развој на состојбата на исток на Украина.

Армијата на Украина се прегрупира очекувајќи евентуална нова офанзива

А1 On - 12.11.2014

Владините сили се прегрупираат во подготовка на евентуална нова офанзива на проруските сепаратисти во источните региони, изјави Степан Полотрак, министер за одбрана на Украина. На седница на Кабинетот во Киев тој рече дека бунтовниците добиле ...

Што се случува на Крим по анексијата: Народот е среќен, бизнисмените бегаат во Украина

Точка - 12.11.2014

Од анексијата, Крим се наоѓа во таканаречен период на транзиција - пензионерите и државните службеници живеат подобро со поголеми примања, додека некои бизнисмени, навикнати на коруптивниот украински систем, настојуваат да го префрлат својот бизнис ...

Русија подготвува нов хуманитарен конвој за Донецк и Луганск

Република - 12.11.2014

Руското министерство за вонредни ситуации соопшти дека подготвува седми хуманитарен конвој за Донецк и Луганск, на истокот на Украина. Заменик министерот Владимир Степанов изјави дека целокупната помош ќе оди во Ростовската област.

Руски воени конвои навлегле во источна Украина?

Вечер - 12.11.2014

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи итен состанок за Украина, по извештаите дека руски воени конвои навлегле во источна Украина. Дипломатите велат дека состанокот го побарале од САД, откако НАТО соопшти дека колони руски тенкови, артилерија ...

Бизнисмените бегаат во Украина, а службениците тријат раце!

Вечер - 12.11.2014

По анексијата Крим се наоаѓа во т.н транзиционен период. Пензионерите и државните службеници живеат подобро со поголеми приходи, додека пак некои бизнисмени кои биле навикнати на корумпираниот украински систем настојуваат својот бизнис да го ...

ОБСЕ стравува од ескалација на насилствата во источна Украина

24 Вести - 11.11.2014

Меѓународните набљудувачи денеска издадоа остро предупредување поради ескалацијата на насилството во источна Украина, каде холандски тимови се обидуваат да дојдат до деловите на урнатиот малезиски авион МХ17.

Украина: Партијата на Јацењук победи на парламентарните избори

Нова ТВ - 11.11.2014

Освојувајќи 22,14 отсто од гласовите на парламентарните избори во Украина, синоќа победа издвои на „Народниот фронт“ на премиерот Арсениј Јацењук. Блокот на Петро Порошенко освои 21,81 отсто од гласовите, соопшти украинската Централна изборна ...

Раскошот и бедата на Русија

Нова ТВ - 11.11.2014

пишува: Јуриј Олексијович Гончарук, Амбасадор на Украина во Македонија «За вистинскиот руски човек Европа и судбината на сето големо ариевско племе толку се драги, како и самата Русија, како и судбината на неговата родена земја, затоа што нашата ...

САД бара од Русија да не го разгорува огнот во Украина

Р.С.Европа - 11.11.2014

Соединетите држави побараа од Русија да прекине да го разгорува огнот во источна Украина со ново оружје и со друга поддршка за тамошните проруски сепратисти. Портпаролот на Стејт депратментот Џен Псаки изјави дека Вашингтон ја осудува руската ...

ОБСЕ - состојбата во Украина може да ескалира

Р.С.Европа - 11.11.2014

Од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) велат дека се зголемува ризикот од ескалација на насилство во конфликт во источна Украина. Од специјалната мисија на ОБСЕ за мониторинг во Украина, денеска на прес конференција во Киев ...

Партијата на Јацењук победи на парламентарните избори во Украина

Алсат-М - 11.11.2014

„Народниот фронт“ на премиерот Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина, освојувајќи 22,14 отсто од гласовите, соопшти синоќа украинската Централна изборна комисија по пребројувањето на сите гласачки ливчиња.

Зошто Украина и без војна би била осудена на пропаст

МКД - 11.11.2014

Украина живее бедно не поради тоа што земјата од почетокот била сиромашна или поради Русија и кризата во Донбас, туку затоа што голем дел од нејзиното богатство е украден или присвоен, оценува Ноје цирихер цајтунг .

„Народен фронт“ на Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина

Алфа - 11.11.2014

Народниот фронт на премиерот Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина, освојувајќи 22,14 отсто од гласовите, соопшти синоќа украинската Централна изборна комисија по пребројувањето на сите гласачки ливчиња.

БАЈДЕН: Русија ќе плати повисока цена ако го прекршува договорот за Украина

Телеграф - 11.11.2014

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, ова го истакнал во телефонски разговор со претседателот на Украина, Петро Порошенко Русија може да плати уште повисока цена поради неисполнувањето на договорот од Минск за Украина, изјави вчера потпретседателот ...

Бајден: Русија ќе плати висока цена ако продолжи намерно да ги крши условите на договорот од Минск

Алфа - 11.11.2014

Русија може да плати уште повисока цена поради неисполнувањето на договорот од Минск за Украина, изјави вчера потпретседателот на САД Џозеф Бајден. Русија може да плати уште повисока цена поради неисполнувањето на договорот од Минск за Украина, ...

Русија ќе плати висока цена

Идивиди - 11.11.2014

Бајден: ако продолжи намерно да ги крши условите на договорот од Минск Вашингтон, 11 ноември 2014 (МИА) - Русија може да плати уште повисока цена поради неисполнувањето на договорот од Минск за Украина, изјави вчера потпретседателот на САД Џозеф ...

УКРАИНА: На парламентарните избори победи партијата на Арсениј Јацењук

Телеграф - 11.11.2014

„Народниот фронт“ ќе има 64 места во новиот украински Парламент, а Блокот на Петро Порошенко 63 места „Народниот фронт“ на премиерот Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина, освојувајќи 22,14 отсто од гласовите, соопшти синоќа ...

Конечно: Партијата на Јаценјук победи на изборите во Украина со 22,14%

Локално - 11.11.2014

“Народниот фронт” на Арсениј Јаценјук победи на изборите во Украина со 22,14%, следен од “Блокот на Петро Порошенко” со 21,81 отсто. Тоа го соопшти изборната комисија при обработени 100% од протоколите.

Бројот на загинатите украински војници достигна 1052 лица

Локално - 11.11.2014

Портпаролот на Совет за национална безбедност и одбрана (СНСО) на Украина Андреј Лисенко соопшти дека во источна Украина, од почетокот на тековните специјални операции, загинале 1052 украински војници, пренесоа Газета Ру.

ОБСЕ давале податоци на Русија за позициите на украинската војска?

Локално - 11.11.2014

Набљудувачите на специјалната мониторинг мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа кои вчера се состанаа со претставниците на Украина и Русија во Здружениот центар за контрола и координација, обелоденија информации за локациите на ...

Бајден повторно се заканува на Русија

Локално - 11.11.2014

Русија може да плати “уште повисока цена” поради неисполнување на договорите од Минск за Украина, изјави вчера потпретседателот на САД Џозеф Бајден, цитиран од агенциите. Тој го рече ова во телефонски разговор со претседателот на Украина Петро ...

ГРАНАТИРАЊЕТО ПРОДОЛЖУВА ВО ДОНЕЦК: Експлозии се слушаат на секои две минути

Телеграф - 11.11.2014

Борбите на украинската војска и проруските сили, најчесто се водат околу аеродромот во Донецк, кој се наоѓа надвор од центарот на градот Интензивното гранатирање во Донецк, на истокот на Украина, продолжи и денеска, јавија западните медиуми, ...

ОБСЕ стравува од ескалација на насилствата во Украина

Н.Македонија - 11.11.2014

денеска издадоа остро предупредување поради ескалацијата на насилството во источна Украина, каде холандски тимови се обидуваат да дојдат до деловите на урнатиот малезиски авион МХ17 Организацијата за европска безбедност и соработка(ОБСЕ) соопшти ...

Русија ќе плати висока цена поради неисполнување на договорот од Минск

А1 On - 11.11.2014

Русија може да плати уште повисока цена поради неисполнувањето на договорот од Минск за Украина, изјави вчера потпретседателот на САД Џозеф Бајден. Бајден тоа го истакнал во телефонски разговор со претседателот на Украина Петро Порошенко.

„Народен фронт“ на Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина

А1 On - 11.11.2014

„Народниот фронт“ на премиерот Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина, освојувајќи 22,14 отсто од гласовите, соопшти синоќа украинската Централна изборна комисија по пребројувањето на сите гласачки ливчиња.

Бајден: Русија ќе плати висока цена

Н.Македонија - 11.11.2014

Русија може да плати уште повисока цена поради неисполнувањето на договорот од Минск за Украина, изјави вчера потпретседателот на САД Џозеф Бајден Бајден тоа го истакнал во телефонски разговор со претседателот на Украина Петро Порошенко.

Нова парламентарна победа за украинскиот премиер

Курир - 11.11.2014

Освојувајќи 22,14 отсто од гласовите на парламетарните избори во Украина, синоќа победа издвои на „Народниот фронт“ на премиерот Арсениј Јацењук. Блокот на Петро Порошенко освои 21,81 отсто од гласовите, соопшти украинската Централна изборна ...

Бајден: Русија ќе плати висока цена ако продолжи намерно да ги крши условите на договорот од Минск

Сител - 11.11.2014

Русија може да плати уште повисока цена поради неисполнувањето на договорот од Минск за Украина, изјави вчера потпретседателот на САД Џозеф Бајден. Бајден тоа го истакнал во телефонски разговор со претседателот на Украина Петро Порошенко.

„Народен фронт“ на Арсениј Јацењук побединик на изборите во Украина

Press24 - 11.11.2014

„Народниот фронт“ на премиерот Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина, освојувајќи 22,14 отсто од гласовите, соопшти синоќа украинската Централна изборна комисија по пребројувањето на сите гласачки ливчиња.

„Народен фронт“ на Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина

Сител - 11.11.2014

„Народниот фронт“ на премиерот Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина, освојувајќи 22,14 отсто од гласовите, соопшти синоќа украинската Централна изборна комисија по пребројувањето на сите гласачки ливчиња.

Бајден: Русија ќе плати висока цена ако продолжи со намерно кршење на условите на договорот од Минск

Press24 - 11.11.2014

Русија може да плати уште повисока цена поради неисполнувањето на договорот од Минск за Украина, изјавил вчера потпретседателот на САД Џозеф Бајден. Бајден тоа го истакнал во телефонски разговор со претседателот на Украина Петро Порошенко.

Партијата на Јацењук победи на парламентарните избори во Украина

Република - 11.11.2014

Партијата на премиерот Арсениј Јацењук, „Народниот фронт“ на премиерот победи на парламентарните избори во Украина, освојувајќи 22,14 отсто од гласовите, соопшти синоќа украинската Централна изборна комисија по пребројувањето на сите гласачки ...

ОБСЕ стравува од ескалација на насилствата во источна Украина

Република - 11.11.2014

Меѓународните набљудувачи денеска издадоа остро предупредување поради ескалацијата на насилството во источна Украина, каде холандски тимови се обидуваат да дојдат до деловите на урнатиот малезиски авион МХ17.

ОБСЕ стравува од ескалација на насилствата во источна Украина

Сител - 11.11.2014

Меѓународните набљудувачи денеска издадоа остро предупредување поради ескалацијата на насилството во источна Украина, каде холандски тимови се обидуваат да дојдат до деловите на урнатиот малезиски авион МХ17.

Украина и без војна е осудена на пропаст!

Вечер - 11.11.2014

Украинците живеат бедно не само поради фактот дека земјата од самиот старт била сиромашна, или поради Русија и кризата туку поради тоа што нејзините богатства се или украдени или присвоени, оценуваат странските експерти.

Пет војници загинаа во источна Украина

Макфакс - 11.11.2014

Најмалку петмина украински војници загинале во последните 24 часа во источна Украина, со што бројот на загинати украински војници во операцијата на властите во Киев против побунетите рускојазични источни региони се искачи на 1.052, објави во ...

Киев го обвини ОБСЕ дека ги открива позициите на неговите единици

Макфакс - 11.11.2014

Властите во Киев и обвинија во вторникот меѓународните набљудувачи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) дека ги откриваат позициите на украинската армија во источниот дел од Украина, а откако набљудувачите објавија дека не ...

Бајден: Русија ќе плати висока цена ако продолжи со намерно кршење на условите на договорот од Минск

Maxim - 11.11.2014

Русија може да плати уште повисока цена поради неисполнувањето на договорот од Минск за Украина, изјавил вчера потпретседателот на САД Џозеф Бајден. Бајден тоа го истакнал во телефонски разговор со претседателот на Украина Петро Порошенко.

„Народен фронт“ на Арсениј Јацењук побединик на изборите во Украина

Maxim - 11.11.2014

„Народниот фронт“ на премиерот Арсениј Јацењук победи на парламентарните избори во Украина, освојувајќи 22,14 отсто од гласовите, соопшти синоќа украинската Централна изборна комисија по пребројувањето на сите гласачки ливчиња.

ЕУ и САД загрижени за воените конвои во Украина

Р.С.Европа - 10.11.2014

Белата куќа и Европската унија изразија загриженост од најновиот развој на настаните во источна Украина. Соединетите држави и Европската унија изразија загриженост по извештаите за големи конвои со ...

Се трупа воена техника околу Донецк

Локално - 10.11.2014

Набљудувачите на ОБСЕ изјавија дека за последното деноноќие се забележале на два пати со движење на воена опрема без ознаки за чија техника станува збор.

Сепаратистите имаат руско оружје

А1 On - 10.11.2014

Белата куќа изрази загриженост поради извештај за воено засилување во области кои што се под контрола на проруските сили на исток на Украина, поради што Вашингот издаде предупредување дека секој обид ...

Кремљ ги „почитува“, но не ги „признава“ изборите на југоистокот на Украина

Руска реч - 10.11.2014

Властите на Русија не ја признаваат легитимноста на изборите на самопрогласените Донецка и Луганска Народна Република на југоистокот од Украина, изјави помошникот на претседателот на РФ Јуриј Ушаков.

Во регионот околу Донецк се трупа воена опрема

Република - 10.11.2014

Набљудувачите на ОБСЕ изјавија дека за последното деноноќие се забележале на два пати со движење на воена опрема без ознаки за чија техника станува збор.