TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папандреу и Самарас го наместија Пападимос на жешкото столче

Капитал - 11.11.2011

Техничката влада која се формира ќе има краток рок на траење и специјална мисија – да ги имплементира реформите и мерките на штедење кои ги диктираат земјите-кредитори.

Профил на Јоргос Папандреу - Социјалистот се изгуби во десничарските мерки за штедење!

Капитал - 11.11.2011

Јоргос Папандреу не успеа да го исполни ветувањето пред својот народ со кое дојде на власт – да ја извлече Грција од економската криза и да ја врати на позицијата како економска локомотива на ...

Продолжува политичкиот покер во Атина

Deutsche Welle - 10.11.2011

Во Грција денеска (10.11) владејачката партија Пасок и опозиционата Нова демократија во нов обид за формирање влада на национално единство, која во следните сто дена треба да ја спаси земјата од ...

Атина - Се очекува да биде објавено името на новиот грчки премиер.

Р.С.Европа - 10.11.2011

Во Атина средбата на лидерите на политичките партии со претседателот на државата на која се очекуваше да биде соопштено името на новиот премиер, е одложена за денеска претпладне, Средбата беше ...

Новиот грчки премиер е...

Утрински - 10.11.2011

До моментот на затварање на весникот, Јоргос Папандреу, и грчкиот претседател Каролос Папуљас се уште немаа завршено со средбата на која се очекуваше објавување на името на новиот премиер и на ...

Пренесено: Драмата во Грција не и' помага на Македонија

Утрински - 10.11.2011

Пресудата од Хаг, ако не биде одложена, веројатно нема да даде јасен одговор кој е во право БРИСЕЛ – Паѓањето на грчката влада и доаѓањето на нов тим технократи, како што бараат меѓународните ...

Преговорите за нова грчка влада прекинати

Утрински - 10.11.2011

Лидерската средба која беше закажана за вечерва се презакажа за утре во 10 часот изутрина . Атина - Грчките лидер уште не се договорија за нов премиер.

Одложена средбата за новиот премиер на Грција

Дневник - 10.11.2011

Средбата на лидерите на политичките партии со претседателот на државата на која се очекуваше да биде соопштено името на новиот премиер, е одложена за утре претпладне, јавија грчки медиуми повикувајќи ...

Претседателот на парламентот Пецалникос нов премиер на Грција?

Дневник - 10.11.2011

Претседателот на грчкиот парламент Филипос Пецалникос се очекува да раководи со преодната коалициска влада, која ќе управува со земјата до предвремените избори во февруари, соопштија претставници на ...

Јоргос Папандреу поднесе оставка

Дневник - 10.11.2011

Премиерот на Грција Јоргос Папандреу денеска поднесе оставка со што може да се формира коалициска влада. Во обраќањето до грчкиот народ Папандреу истакна дека независно од различностите коалициската ...

Нема договор за нов премиер: Грчките лидери денес повторно се среќаваат

Здраво - 10.11.2011

Јоргос Папандреу даде оставка и не е премиер на Грција. По повеќето средби на лидерите на политичките партии, во кои покрај него главниот збор го води Андонис Самарас од опозиционата „Нова ...

Се уште трае неизвесноста во Грција

Алфа - 10.11.2011

И покрај три дена напорни преговори, неуспешниот обид на политичките лидери да именуваат нов премиер предизвикан е хаос во Грција.

Грчките лидери сеуште не можат да ја состават коалиционата влада

Капитал - 10.11.2011

Средбата на лидерите на политичките партии со претседателот на државата на која се очекуваше да биде соопштено името на новиот премиер, е одложена за утре претпладне, јавија грчки медиуми повикувајќи ...

Единствениот лидер кој ги разбира реалните проблеми на Грција си поднесе оставка

Идивиди - 10.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изгледа се зафати со она што други во Европа го немаат: финансиите се само симптом на грчкото растурено општество Атлантик - Вашингтон Во август 1992, човекот со име ...

Грција и натаму без премиер

+инфо - 10.11.2011

По три денови напорни преговори, неуспешниот обид на политичките лидери да именуваат нов премиер предизвика хаос во Грција.

Папандреу и Самарас го договараат Пецалникос за премиер

Сител - 10.11.2011

Грција уште еден ден останува во неизвесност за претседателот и составот на новата влада. Состанокот кај Папуљас е одложен, политичкиот совет утре изутрина ќе одлучува за новиот владин кабинет.

Папандреу официјално даде оставка, нов премиер најверојатно Филипос Пецалникос

Точка - 10.11.2011

Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, и официјално поднесе оставка, а името на новиот претседател на владата се’ уште не е објавено.

Папандреу официјално даде оставка, нов премиер најверојатно Филипос Пецалникос

Нетпрес - 10.11.2011

Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, и официјално поднесе оставка, а името на новиот претседател на владата се’ уште не е објавено.

Пецалникос иден премиер?

Deutsche Welle - 09.11.2011

Анонимен извор близок до владата во Атина, тврди дека двете големи партии се договориле иден премиер да биде претседателот на парламентот, Филипос Пецалникос.

Пецалникос нов премиер?

Deutsche Welle - 09.11.2011

Грчкиот премиер на заминување Јоргос Папандреу порача дека новата преодна влада ќе стори се’ за да ги исполни условите договорени на самитот на ЕУ и да остане во евро-зоната.

ПАСОК и Нова демократија се уште не постигнаа договор за новиот премиер

24 Вести - 09.11.2011

ПАСОК и Нова демократија ветија дека денеска ќе ги завршат преговорит за составување на коалициска влада, откако изминатите два дена не успеаја да постигнат договор за идниот премиер.

Грција: продолжуваат маратонските преговори за нова влада

Р.С.Европа - 09.11.2011

Грчките политичари денеска ќе ги продолжат разговорите за формирање нова коалициска влада. Премиерот Јоргос Папандреу го напушти парламентот во раните утрински часови по маратонските преговори, кои ...

Папандреу ќе му го врати премиерскиот мандат на Папуљас

Р.С.Европа - 09.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу попладнево се среќава со претседателот Каролос Папуљас, како дел од напорите да се формира влада на национално единство.

Постигнат договор за нова влада во Грција, Папандреу заминува

Р.С.Европа - 09.11.2011

Грчкиот премиер во заминување Јоргос Папандреу соопшти дека е постигнат договор со опозицијата за формирање привремена влада на национално единство што треба да обезбеди Грција да ја добие помошта од ...

Човекот што ја разгоре еуфоријата против Македонија

Вест - 09.11.2011

Финансиската криза во Грција на површина го исфрли Антонис Самарас, лидерот на Нова демократија. Неговиот глас беше решавачки во преговорите со ПАСОК на Јоргос Папандреу, и му беше исполнето барањето ...

Јоргос Папандреу поднесе оставка, Пацалникос нов премиер

Вест - 09.11.2011

Премиерот на Грција, Јоргос Папандреу денеска поднесе оставка со што може да се формира коалициска влада. Во обраќањето до грчкиот народ Папандреу истакна дека независно од различностите коалициската ...

Грција се замори од чекање нов премиер

Утрински - 09.11.2011

Папандреу и Самарас во мачни преговори дали да ги прифатат условите што ги бара кандидатот за премиер Лукас Пападимас Од нашиот дописник Атина - Колку слобода за донесување одлуки ќе има новиот грчки ...

Составот на новата влада во Грција ќе биде објавен денеска

Утрински - 09.11.2011

Составот на грчката коалициска влада ќе биде соопштен денеска по состанокот на партиските лидери . Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ќе се сретне со шефот на државата Каролос Папуљас, кој ...

Преговорите за Нова грчка влада и денеска не завршија

Телма - 09.11.2011

Средбата на лидерите на политичките партии со претседателот на државата на која се очекуваше да биде соопштено името на новиот премиер, е одложена за утре претпладне, јавија грчки медиуми повикувајќи ...

Атина ќе одговори со контратужба во Хаг?

Дневник - 09.11.2011

Првиот аргумент со кој се брани Грција, дека судот нема надлежност, сигурно ќе пропадне, оценува докторандот на „Харвард“, Бошко Станковски Македонија и Грција ќе ја слушнат пресудата од судот во Хаг ...

Денеска составот на новата влада во Грција

Дневник - 09.11.2011

Составот на грчката коалициска влада ќе биде соопштен денеска по состанокот на партиските лидери . Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ќе се сретне со шефот на државата Каролос Папуљас, кој ...

Кој е мажот што ќе ја спаси Грција од банкрот?!

Капитал - 09.11.2011

Грција повторно е виновна за напнатата ситуација во Европа, но овојпат не порди долговите, туку поради натегањата меѓу двете водечки политички партии, кои никако да се договорат кој ќе биде лидерот ...

Составот на новата грчка влада ќе биде објавен денеска

Алфа - 09.11.2011

Составот на новата коалициска влада на Грција ќе биде соопштен денеска по состанокот на партиските лидери, објавија медиумите во Атина.

Новата грчка влада се очекува до крајот на денот

Кајгана - 09.11.2011

Новата грчка коалициона влада ќе биде објавена во текот на денот, пренесува Би-Би-Си изјава на официјален претставник на владата во Атина.

Папандреу поднесе оставка

Н.Македонија - 09.11.2011

Премиерот на Грција, Јоргос Папандреу денеска поднесе оставка со што може да се формира коалициска влада Во обраќањето до грчкиот народ Папандреу истакна дека независно од различностите коалициската ...

Филипос Петсалникос – лидер на новата грчка влада?!

Алфа - 09.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Пандреу и лидерот на опозициската Неа Демократија, Андонис Самарас постигнаа договор, новата грчка влада да ја предводи претседателот на парламентот Филипос Петсалникос, ...

Преговорите за новата грчка влада прекинати, продолжуваат утре

Кајгана - 09.11.2011

Преговорите меѓу грчките политичари околу формирањето на новата коалициона влада завршија без договор, а лидерот на опозицијата Андонис Самарас ја напуштил претседателската палата, јави РИА Новости.

Составот на новата коалициска влада во Грција ќе биде објавен денеска

+инфо - 09.11.2011

Составот на на грчката коалициска влада ќе биде соопштен денеска по состанокот на партиските лидери. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ќе се сретне со шефот на државата Каролос Папуљас, кој ...

Првиот грчки парламентарец Пецалникос нов премиер

+инфо - 09.11.2011

Претседателот на грчкиот парламент Филипос Пецалникос се очекува да раководи со коалициската влада, која ќе управува со земјата до предвремените избори во февруари, соопштија претставници на двете ...

Преговорите за новата грчка влада продолжуваат утре

+инфо - 09.11.2011

Преговорите меѓу грчките политичари околу формирањето на новата коалициска влада завршија без договор, а лидерот на опозицијата Андонис Самарас ја напуштил претседателската палата, јави „РИА Новости”.

Грчките министри поднесоа оставки

МРТ - 09.11.2011

Грчките министри денеска поднесоа оставка до премиерот Јоргос Папандреу со цел да отворат патот за создавање на привремена влада.

Составот на новата коалициска влада во Грција ќе биде објавен денеска

Сител - 09.11.2011

Составот на на грчката коалициска влада ќе биде соопштен денеска по состанокот на партиските лидери. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ќе се сретне со шефот на државата Каролос Папуљас, кој ...

Составот на новата коалициска влада во Грција ќе биде објавен денеска

МРТ - 09.11.2011

Составот на на грчката коалициска влада ќе биде соопштен денеска по состанокот на партиските лидери. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ќе се сретне со шефот на државата Каролос Папуљас, кој ...

ПАСОК и Нова демократија се уште не договорија премиер

Сител - 09.11.2011

ПАСОК и Нова демократија ветија дека денеска ќе ги завршат преговорит за составување на коалициска влада, откако изминатите два дена не успеаја да постигнат договор за идниот премиер.

ПАСОК и Нова демократија се уште не постигнаа договор за новиот премиер

МРТ - 09.11.2011

ПАСОК и Нова демократија ветија дека денеска ќе ги завршат преговорит за составување на коалициска влада, откако изминатите два дена не успеаја да постигнат договор за идниот премиер.

Јоргос Папандреу поднесе оставка

Сител - 09.11.2011

Премиерот на Грција, Јоргос Папандреу денеска поднесе оставка со што може да се формира коалициска влада. Во обраќањето до грчкиот народ Папандреу истакна дека независно од различностите коалициската ...

Одложена лидерската- Грција и денеска без нов премиер

Канал5 - 09.11.2011

Лидерската средба во Грција вечерва не донесе резултат – презакажана е за утре во 10 часот. И денеска Грција нема да го дознае новиот премиер, ниту пак новата влада.

Јоргос Папандреу поднесе оставка

МРТ - 09.11.2011

Премиерот на Грција, Јоргос Папандреу денеска поднесе оставка со што може да се формира коалициска влада. Во обраќањето до нацијата Папандреу истакна дека независно од различностите, коалициската ...

Новата влада на Грција се составува денеска

Точка - 09.11.2011

Составот на грчката коалициона влада ќе биде соопштен денеска по состанокот со партиските лидери, најавил неименуван владин претставник.

Составот на новата грчка влада ќе се објави денес

Курир - 09.11.2011

Составот на грчката коалициска влада ќе биде соопштен денеска по состанокот на партиските лидери. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ќе се сретне со шефот на државата Каролос Папуљас, кој потоа ...

Новата влада на Грција се составува денеска

Нетпрес - 09.11.2011

Составот на грчката коалициона влада ќе биде соопштен денеска по состанокот со партиските лидери , најавил неименуван владин претставник.

Денеска составот на новата грчка влада

Press24 - 09.11.2011

Составот на грчката коалициска влада ќе биде соопштен денеска по состанокот на партиските лидери. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ќе се сретне со шефот на државата Каролос Папуљас, кој потоа ...

Составот на новата грчка влада ќе се објави денес

Канал 77 - 09.11.2011

Составот на грчката коалициска влада ќе биде соопштен денеска по состанокот на партиските лидери. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ќе се сретне со шефот на државата Каролос Папуљас, кој потоа ...

ПАСОК и Нова демократија се уште не постигнаа договор за идниот премиер

Курир - 09.11.2011

ПАСОК и Нова демократија ветија дека денеска ќе ги завршат преговорите за составување на коалициска влада, откако изминатите два дена не успеаја да постигнат договор за идниот премиер.

FTL анализа: Грчките олигарси се богатат од кризата

Press24 - 09.11.2011

Financial Times London пишува дека грчките олигарси свесно ги вадат парите надвор од државата за да можат подоцна за ниска цена да го купат државниот имот кој ќе се распродава Каприциозност, ...

Вистината за грчката трагедија

Курир - 09.11.2011

Каприциозност, недоверлививост и идеолошка воденост беа некои од позвучните епитети кои му ги прилепија на Јоргос Папандреу во неговите последни недели како грчки премиер.

И официјално Јоргос Папандреу си поднесе оставка

Sky - 09.11.2011

Јоргос Папандреу, премиер на Грција денеска и официјално си поднесе оставка. Оставката на Папандреу значи дека може да се формира коалициска влада.

Одложена средбата на која се очекуваше да се соопшти новиот премиер во Грција

Sky - 09.11.2011

Одложена за утре е средбата на политичките партии со претседателот на државата на која се очекуваше да биде соопштено името на новиот премиер.

ПАСОК и Нова демократија се уште не постигнаа договор за премиер

Македонија24 - 09.11.2011

Свет - Македониjа 24, , ПАСОК и Нова демократија се уште не постигнаа договор за премиер, "ПАСОК и Нова демократија откако изминатите два дена не успеаја да постигнат договор за идниот премиер, ...

Што очекува Берлин од новата влада во Атина?

Deutsche Welle - 08.11.2011

Германија очекува од новата грчка влада брзо и комплетно спроведување на заклучоците од ЕУ-самитот. Партиите, сепак, со различни нијанси реагираат на ситуацијата во Грција.

Грција денеска ќе добие нов премиер и влада?

Р.С.Европа - 08.11.2011

Грчката телевизија објави дека премиерот Јоргос Папандреу и лидерот на опозицијата Андонис Самарас се договриле кој ќе ја предводи идната влада на национално единство.

Во Грција втор ден разговори за новата влада

Р.С.Европа - 08.11.2011

Лидерите на ПАСОК и на Нова Демократија Јоргос Папандреу и Андонис Самарас денеска ги продолжуваат клучните разговори за формирање нова, преодна грчка влада на национално единство.

Грчките министри поднесоа оставки

Вест - 08.11.2011

Грчките министри денеска поднесоа оставка до премиерот Јоргос Папандреу со цел да отворат патот за создавање на привремена влада.

Цимер на цимер - волк

Утрински - 08.11.2011

Димитар Чулев ОВо најпогубна војна на суети се претвори грчката политичка сцена откако лидерот на најмоќната опозициска партија, Самарас, побара заминување на Папандреу како услов за имплементирање ...

Грција: Новата влада како жртвено јагне

Утрински - 08.11.2011

Крајот на Папандреу беше потврден само преку една обична реченица во соопштението од кабинетот на Папуљас Од нашиот дописник Атина - Грците секој понеделник го почнуваат со поздравот „кали евдомада“ ...

Папандреу побара од министрите да поднесат оставки

Утрински - 08.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска побара од членовите на Владата да поднесат оставки. Социјалистичката Влада ќе ја отстапи власта на коалицијата за национално единство по постигнатиот договор ...

Папандреу и Самарас утре ќе го објават името на новиот премиер

Дневник - 08.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу и лидерот на конзервативната опозиција Андонис Самарас се договорија доцна попладнево за новиот премиер кој ќе ја предводи идната влада на национално единство, јави ...

Договорот за состав на грчката влада може да се одложи за утре

Дневник - 08.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу и лидерот на опозициската Нова демократија, Андонис Самарас не успеаја да постигнат договор за состав на новата влада на национално единство и за идниот премиер.

Грчката влада одржува вонредна седница

Кајгана - 08.11.2011

Владата на Грција во 11 часот по локално време (10 часот по македонско) ќе одржи вонреден состанок, потврди портпаролот на кабинетот на премиерот Јоргос Папандреу, ненаведувајќи за што ќе се ...

Голем чекор за Папандреу, мал за Грција

Н.Македонија - 08.11.2011

Сé додека Грците себеси се гледаат како жртви на западните сили, кои не згрешиле ништо, а од нив сега се бара да се откажат од многу, ниту една влада нема да може да спроведе реални реформи.

Министрите понудија оставки, вечерва Грција ќе добие нов премиер

Кајгана - 08.11.2011

Премиерот на новата грчка влада ќе биде познат до полноќ, додека досегашните министри од ПАСОК му понудија оставка на премиерот Јоргос Папандреу за да отворат пат за формирање на нова коалициска ...

Грчките министри поднесоа оставки

Капитал - 08.11.2011

Грчките министри денеска поднесоа оставка до премиерот Јоргос Папандреу со цел да отворат патот за создавање на привремена влада.

Грчките министри поднесоа оставки

Н.Македонија - 08.11.2011

Сите министри во Владата на јужниот сосед денеска поднесоа оставка до премиерот Јоргос Папандреу со цел да отворат патот за создавање на привремена влада Папандреу веќе втро ден преговора со лидерот ...

Папандреу побара од министрите да поднесат оставки

+инфо - 08.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска побара од членовите на Владата да поднесат оставки. Социјалистичката Влада ќе ја отстапи власта на коалицијата за национално единство по постигнатиот договор ...

Грчката влада одржува вонредна седница

МРТ - 08.11.2011

Владата на Грција во вторник во 11 часот по локално време (10 часот по македонско) ќе одржи вонреден состанок, потврди портпаролот на кабинетот на премиерот Јоргос Папандреу, ненаведувајќи за што ќе ...

Падот на уште еден голем грчки политички клан - Папандреу!

Канал5 - 08.11.2011

На 21 октомври 1981 година Андреас Папандреу ја однесе до власта, создадената од него, социјалистичка партија ПАСОК. Триесет години подоцна неговиот син Јоргос Папандреу ја напушта власта по една ...

Доаѓа ли крајот на владеењето на династијата Папандреу?

Точка - 08.11.2011

На 21 октомври 1981 година Андреас Папандреу ја однесе до власта, создадената од него, социјалистичка партија ПАСОК. Триесет години подоцна неговиот син Јоргос Папандреу ја напушта власта по една ...

Кој ќе биде новиот грчки премиер?

Курир - 08.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу и лидерот на конзервативната опозиција Андонис Самарас се договорија доцна вчера за новиот премиер кој ќе ја предводи идната влада на национално единство, јави ...

Анализа: Доаѓа ли крајот на владеењето на династијата Папандреу?

Нетпрес - 08.11.2011

На 21 октомври 1981 година Андреас Папандреу ја однесе до власта, создадената од него, социјалистичка партија ПАСОК. Триесет години подоцна неговиот син Јоргос Папандреу ја напушта власта по една ...

Германија е задоволна од новата влада на Грција?!

Sky - 08.11.2011

Заклучоците од ЕУ-самитот да се спроведат од страна на новата Грчка влада, очекува Германија. Ангела Меркел, канцелар на Геманија изрази голема почит за храброста и пробивноста на грчкиот премиер ...

Грчките министри си поднесоа оставки

Press24 - 08.11.2011

Социјалистичката Влада ќе ја отстапи власта на коалицијата за национално единство по постигнатиот договор во неделата со опозициската Нова демократија Грчките министри денеска поднесоа оставка до ...

Колективна оставка на грчките министри

Курир - 08.11.2011

Грчките министри денеска поднесоа оставка до премиерот Јоргос Папандреу со цел да отворат патот за создавање на привремена влада.

Грчките политичари постигнаа консензус за новиот премиер, името ќе биде соопштено денеска

Inpress - 08.11.2011

Атина, 8. ноември 2011 (ИНПРЕС) Досегашниот премиер на Грција Папандреу и неговиот ривал Антонис Самарас постигнаа консензус за новиот премиер на коалициската влада.

Грција во очекување на нов премиер

Македонија24 - 08.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Грција во очекување на нов премиер, "Грчка телевизија јави дека грчкиот премиер Јоргос Папандреу и лидерот на конзервативната опозиција Андонис Самарас доцна вчера се ...

Папандреу ќе се сретне со Папуљас за да му ја врачи оставката

Inpress - 08.11.2011

Атина, 8. ноември 2011 (ИНПРЕС) Грчкиот премиер Јоргос Папандреу побара оставки од своите министри, за да се отвори пат за формирање на нова влада на единство, пренесе АФП.

Влада на национално единство ќе ја спасува Грција

Deutsche Welle - 07.11.2011

Политичкиот трилер во Грција заврши и сега е јасно: преодна влада на национално единство ќе ја извлекува земјата од должничката криза. Премиерот Јоргос Папандреу се повлекува од функцијата.

Грчкиот експеримент продолжува

Deutsche Welle - 07.11.2011

Во Грција денеска треба да биде формирана преодна влада со учество на двете големи партии, Пасок и Нова демократија. Таа треба да ги споведе заклучоците на ЕУ-партнерите.

Предвремени избори во Грција на 19 февруари

24 Вести - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, а 19 февруари е договорен ...

Папандреу си оди-Влада на национално единство ќе ја спасува Грција

24 Вести - 07.11.2011

Влада на национално единство ќе ја спасува Грција.Папандреу дегинитивно ќе ја напушти премиерската фотеља,а предвремените избори во Грција најавени се веќе за 19 февруари.

Лидерите во Грција ќе разговараат за нова влада

Р.С.Европа - 07.11.2011

Политичките лидери во Грција денеска треба да се состанат за создавање на привремена влада, чија примарна цел ќе биде одобрување и имплементација на план за спас на задолжената земја и нејзино ...

Грција - Преодна влада без Папандреу

Р.С.Европа - 07.11.2011

Во Грција денеска разговори за новата преодна влада, откако за неа синоќа постигнаа договор грчкиот премиер Папандреу и лидерот на опозициската Нова Демократија Самарас.

Грчка коалициона влада ќе биде именувана во понеделник

Глас на Америка - 07.11.2011

Грчкиот социјалистички премиер Џорџ Папандреу и опозициониот лидер Антонис Самарас повторно се сретнаа во понеделник да изберат нов привремен премиер и Кабинет пред средбата на министрите за финансии ...

Предвремени избори во Грција на 19 февруари

Вест - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, а 19 февруари е договорен ...

Кој ќе биде извлечен од барабанот за премиер?

Утрински - 07.11.2011

Самарас диктира, Папандреу контрира на условите за новата влада Атина - Грција живее надреални моменти што ги нема напишано досега ниту едно холивудско сценарио.

Крај на грчкиот трилер, новата влада без Папандреу!

Утрински - 07.11.2011

Грчките лидери се договорија. Новата недела ќе донесе нова преодна, коалициска влада . Атина - Грчките лидери се договорија. Новата недела ќе донесе нова преодна, коалициска влада.

Предвремени избори во Грција на 19 февруари

Утрински - 07.11.2011

Расправата за тоа кој ќе ја предводи преодната влада ќе продолжи денеска, соопшти кабинетот на грчкиот претседател Каролос Папуљас, по разговорите на кои учествуваа и премиерот Јоргос папандреу и ...

Меркел изрази почит за одлуката на Папандреу да поднесе оставка

Телма - 07.11.2011

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во телефонски разговор со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, му изрази почит за неговата одлука да поднесе оставка, изјави портпаролот на германската ...

Папандреу бара средба за влада на национално единство

Дневник - 07.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу побара од претседатеклот Каролос Папуљас да организира средба на која ќе присуствува и лидерот на опозициската партија Нова демократија Андонис Самаранс.

ОБНОВЕНО: Папандреу и Самарас постигнаа договор за нова влада

Дневник - 07.11.2011

Лидерите на двете најголеми партии во Грција, ПАСОК и Нова демократија, Јоргос Папандреу и Андонис Самарас, заедно со шефот на државата Каролос Папулјас вечерва постигнаа договор Грција да добие нова ...

Грција се плаши од пресудата во Хаг

Дневник - 07.11.2011

Ако информациите кои ги добива грчката власт за тоа каква ќе биде пресудата во Хаг беа розови, Папандреу нема да го споменеше ниту името, ниту Хаг во ваков момент.

Kрај на ерата на Папандреу

Дневник - 07.11.2011

Kако можни наследници на Папандреу се споменуваат Петрос Моливијатис, член на Нова демократија, кој порано беше министер за надворешни работи и Лукас Пападимос, поранешен советник на грчкиот премиер ...

Папандреу не сака да биде премиер во новата коалициска влада

Дневник - 07.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека не планира да застане на чело на евентуалната коалициска влада, која може вечерава да биде договорена со опозицијата.

Предвремени избори во Грција на 19 февруари

Дневник - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, а 19 февруари е договорен ...

Самарас: Папандреу мора да си замине за работите да тргнат

Кајгана - 07.11.2011

Лидерот на грчката опозициска десница Антонис Самарас во неделата изјави дека е подготвен на учество во формирање влада на национално единство, но под услов премиерот Јоргос Папандреу да си поднесе ...

Грција на избори на 19 февруари

БркајРабота - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, за 19 февруари е ...

Предвремени избори во Грција на 19 февруари

Алфа - 07.11.2011

Предвремени избори на 19-ти февруари – така се договорија Нова демократија и ПАСОК на синоќешниот состанок на кој меѓудругото е потврдено дека преодната влада на национално единство нема да ја води ...

Папандреу и Самарас постигнаа договор за нова влада

Кајгана - 07.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу и лидерот на опозицијата, Антонис Самарас постигнаа договор за создавање на нова коалициска влада, на чие чело нема да биде папандреу, соопшти канцеларијата на ...

Влада на национално единство ќе ја спасува Грција

Идивиди - 07.11.2011

Атина, 7 ноември 2011 (МИА) - Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос ...

Предвремени избори во Грција на 19 февруари

Н.Македонија - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, а 19 февруари е договорен како ...

Новата грчка влада без Папандреу

Н.Македонија - 07.11.2011

Како можни наследници на премиерската функција во новата коалиција се спомнуваат имињата на Петрос Моливиатис и Лукас Папаимос Папандреу во петокот во парламентот едвај го преживеа гласањето за ...

Грчката драма продолжува без Папандреу?

Здраво - 07.11.2011

Грчката драма која ја тресе Европа продолжува. Преодна влада на национално единство ќе ја извлекува земјата од должничката криза, а премиерот Јоргос Папандреу се повлекува од функцијата.

Грција чека премиер спасител

Алфа - 07.11.2011

Грција денеска треба да го дознае новиот премиер кој ќе ја води преодната влада на национално единство до изборите кои најверојатно ќе се одржат на 19 февруари.

Папандреу и Самарас се договорија за новиот премиер

Н.Македонија - 07.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу и лидерот на конзервативната опозиција Андонис Самарас се договорија доцна попладнево за новиот премиер кој ќе ја предводи идната влада на национално единство, јави ...

Предвремени избори во Грција на 19 февруари

+инфо - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, а 19 февруари е договорен како ...

Договорот за состав на новата грчка влада може да се одложи за утре

+инфо - 07.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу и лидерот на опозициската Нова демократија, Андонис Самарас не успеаја да постигнат договор за состав на новата влада на национално единство и за идниот премиер.

Папандреу и Самарас се договорија за новиот премиер

+инфо - 07.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу и лидерот на конзервативната опозиција Андонис Самарас вечерва се договорија за новиот премиер кој ќе ја предводи идната влада на национално единство, јави грчката ...

Папандреу и Самарас се договорија за коалициска преодна влада, Пападимос можен премиер

Канал5 - 07.11.2011

Формирање нова влада, со нов премиер, која ќе ја однесе земјата на избори, веднаш по ратификацијата на одлуките од Брисел од 26 октомври - ова е исходот од средбата Папандреу – Самарас со ...

Предвремени избори во Грција на 19 февруари

Сител - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, а 19 февруари е договорен ...

Грција без Папандреу, со преодна влада и избори на 19. февруари

Кирилица - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, а 19 февруари е договорен ...

Предвремени избори во Грција на 19 февруари

МРТ - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, а 19 февруари е договорен ...

Папандреу дефинитивно си оди, предвремени избори во Грција на 19 февруари

Канал5 - 07.11.2011

Грција е во очекување на новиот владин состав. Се поверојатно е дека Лукас Пападимос – поранешен заменик претседател на Европската Централна Банка човекот кој се разбира од економија, омилен меѓу ...

Кој е најсериозниот кандидат за нов премиер на Грција?

Канал5 - 07.11.2011

Кој е Лукас Пападимос, човекот за кој никој нема против да биде новиот грчки премиер? Личноста што ќе има една од најтешките задачи за иднината на земјата: да ги обезбеди сите европски пари ...

Спорот за името едно од критичните прашања на новата грчка влада

Канал5 - 07.11.2011

Спорот за името и пресудата во Хаг што се очекува наскоро, како тајно оружје на Папандреу во обид да ја убеди опозицијата дека сега не е време за избори.

Меркел изрази почит кон Папандреу поради одлуката да поднесе оставка

МРТ - 07.11.2011

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во телефонски разговор со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, му изрази почит за неговата одлука да поднесе оставка, изјави портпаролот на германската ...

Заглавија преговорите за нов премиер на Грција – Пападимос им поставува услови на Папандреу и на Самарас

Канал5 - 07.11.2011

Нема крај на грчкиот трилер. Се бара премиер на Грција за кој ќе се согласат Папандреу и Самарас. Според последните информации, преговорите се најдоа во ќор сокак.

Договорот за состав на грчката влада на национално единство може да се одложи за утре

Сител - 07.11.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу и лидерот на опозициската Нова демократија, Андонис Самарас не успеаја да постигнат договор за состав на новата влада на национално единство и за идниот премиер.

Скопје чека прифатлив предлог за референдум, Атина ги ублажува ставовите!

Вечер - 07.11.2011

ИМА ЛИ ПРИТИСОК ОД ЗАПАД И ВРЗ АТИНА ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ЦВРСТИОТ СТАВ ЗА СПОРОТ?! Македонија очекува позитивен исход од пресудата во Хаг, но постојат сомневања дали Атина ќе ја почитува одлуката, каква ...

Папандреу си поднесе оставка, Грција добива нова влада

Точка - 07.11.2011

Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, и лидерот на опозицијата ,Антонис Самарас, постигнале договор во врска со новата коалициона влада, а 19 февруари е договорен како најповолен датум за одржување на ...

Грција на избори на 19 февруари

Курир - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, за 19 февруари е ...

Папандреу си поднесе оставка, Грција добива нова влада

Нетпрес - 07.11.2011

Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, и лидерот на опозицијата ,Антонис Самарас, постигнале договор во врска со новата коалициона влада, а 19 февруари е договорен како најповолен датум за одржување на ...

На 19 февруари Грција оди на избори

Sky - 07.11.2011

Синоќа двете најголеми партии во Грција се договорија за составување на предона влада за национално единство која би требало да ја извади Грција од финансиската криза но без Папандреу на кормилото ...

Избори во Грција на 19 Февруари

Press24 - 07.11.2011

Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, и лидерот на опозицијата ,Антонис Самарас, постигнале договор во врска со новата коалициона влада, а 19 февруари е договорен како најповолен датум за одржување на ...

Грција на избори на 19 февруари

Канал 77 - 07.11.2011

Двете најголеми грчки политички партии синоќа постигнаа договор за формирање преодна влада на национално единство, која нема да ја води досегашниот премиер Јоргос Папандреу, за 19 февруари е ...

„Македонија“ – аманетот на Папандреу

Курир - 07.11.2011

Грчкиот премиер Папандреу поднесувајќи оставка покажа страв. Но големината на стравот не лежи во кризата со која неговата земја се соочува, туку во спорот со нашето име и разврската на судскиот ...

Меркел ја поддржува оставката на Папандреу

Курир - 07.11.2011

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во телефонски разговор со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, му изрази почит за неговата одлука да поднесе оставка, изјави портпаролот на германската ...

Папандреу поднесе оставка, Грција ќе формира нова влада

Македонија24 - 07.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Папандреу поднесе оставка, Грција ќе формира нова влада, "Грчкиот премиер Јоргос Папандреу поднесе оставка.

Спорот за името едно од критичните прашања на новата грчка влада

Inpress - 07.11.2011

Атина, 7. ноември 2011 (ИНПРЕС) Спорот за името и пресудата во Хаг што се очекува наскоро, како тајно оружје на Папандреу во обид да ја убеди опозицијата дека сега не е време за избори, јави ...