TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓународната помош стигнува до се‘ поголем број жртви на Хаијан

Deutsche Welle - 17.11.2013

Состојбата на Филипини и по повеќе од една недела по тајфунот Хаијан, останува непрегледна. Претседателот Акино повторно е во регионот погоден од катастрофата.

Кина вети помош за Филипини

Р.С.Европа - 17.11.2013

Кина соопшти дека е подготвена да испрати спасувачки и медицински екипи во Филипини, откако пред една недела островот беше погоден од катастрофален тајфун.

Бан Ки Мун: Тајфунот на Филипините e предупредување за човештвото

Нетпрес - 17.11.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун, рекол дека тајфунот кој што ги погоди Филипините, носејќи со себе илјадници жртви, е пример за климатските промени и треба да послужи како ...

Филипинците бараат утеха во верата

Нетпрес - 17.11.2013

Илјадници Филипинци, што го преживеаа тајфунот Хаијан, утрово се собрале пред уништените цркви за да ја одржат неделната служба. Тие се помолиле за душите на покојните и се заблагодариле дека се ...

ЕУ дава дополнителна помош за Филипини

Deutsche Welle - 16.11.2013

ЕУ објави дека ќе даде поголема финансиска помош за Филипините. Дополнителните седум милиони евра ќе бидат распределени за два милиони лица, кои се раселени поради последиците од тајфунот ...

Дополнителни седум милиони евра хуманитарна помош од ЕУ за Филипините

24 Вести - 16.11.2013

Европската унија ќе отпушти уште седум милиони евра хуманитарна помош за настраданите од налетот на тајфуот Хаијан на Филипините, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош Кристалина Георгиева.

ЕУ отпушта дополнителни седум милиони евра хуманитарна помош за Филипините

А1 On - 16.11.2013

Европската унија ќе отпушти уште седум милиони евра хуманитарна помош за настраданите од налетот на тајфунот Хаијан на Филипините, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош Кристалина Георгиева.

ЕУ отпушта дополнителни седум милиони евра хуманитарна помош за Филипините

Алфа - 16.11.2013

Европската унија ќе отпушти уште седум милиони евра хуманитарна помош за настраданите од налетот на тајфуот Хаијан на Филипините, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош Кристалина Георгиева.

ЕУ отпушта дополнителни седум милиони евра хуманитарна помош за Филипините

+инфо - 16.11.2013

Европската унија ќе отпушти уште седум милиони евра хуманитарна помош за настраданите од налетот на тајфунот Хаијан на Филипините, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош Кристалина Георгиева.

Албанија одлучува за сириските боеви отрови

МРТ - 16.11.2013

Албанскиот премиер Еди Рама ја прекина посетата на Црна Гора и се врати во Тирана за да го објави планот на владата за сириските боеви отрови. Во Тирана се интензивираат протестите.

ЕУ ја зголемува помошта за Филипините

Либертас - 16.11.2013

„Европската унија ќе додели уште седум милиони евра хуманитарна помош за настраданите во тајфуот Хаијан на Филипините“ – изјави еврокомесарката за хуманитарна помош Кристалина Георгиева.

ЕУ отпушта дополнителни седум милиони евра хуманитарна помош за Филипините

Сител - 16.11.2013

Европската унија ќе отпушти уште седум милиони евра хуманитарна помош за настраданите од налетот на тајфуот Хаијан на Филипините, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош Кристалина Георгиева.

Камерон вети уште 30 милиони фунти помош за Филипини по катастрофалниот тајфун

Канал5 - 16.11.2013

Во налетот на Тајфунот според властите на Филипини загинале 3 633 луѓе, а според ОН бројот на жртвите е дури 4 460. Британскиот премиер Камерон најави уште 30 милиони фунти за преживеаните Филипинци ...

Филипини: Властите тврдат дека тајфунот однел 3.600 животи

Точка - 16.11.2013

Откако супер тајфунот ги погоди Филипините се појавија различни податоци за бројот на жртвите од катастрофата, за која многумина тврдат дека е една од најтешките во историјата на земјата.

Околу 1,5 милиони Филипинци се принудени да живеат на улица

Точка - 16.11.2013

Околу 1,5 милиони Филипинци се принудени да живеат на улица по катастрофалниот тајфун што ја зафати земјата, пренесуваат локалните медиуми. Ова се должи на фактот дека бегалските кампови се преполни, ...

Велика Британија со дополнителни 48 милиони долари помош за Филипините

Точка - 16.11.2013

Британскиот премиер, Дејвид Камерон, изјавил дека Велика Британија ќе им обезбеди на Филипините дополнителна помош во износ од 48 милиони долари, за да се справи со последиците од катастрофалниот ...

Дополнителни седум милиони евра помош за Филипините од ЕУ

Курир - 16.11.2013

Европската унија ќе отпушти уште седум милиони евра хуманитарна помош за настраданите од налетот на тајфуот Хаијан на Филипините, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош Кристалина Георгиева.

Филипини: Властите тврдат дека тајфунот однел 3.600 животи

Нетпрес - 16.11.2013

Откако супер тајфунот ги погоди Филипините се појавија различни податоци за бројот на жртвите од катастрофата, за која многумина тврдат дека е една од најтешките во историјата на земјата.

Околу 1,5 милиони Филипинци се принудени да живеат на улица

Нетпрес - 16.11.2013

Околу 1,5 милиони Филипинци се принудени да живеат на улица по катастрофалниот тајфун што ја зафати земјата, пренесуваат локалните медиуми. Ова се должи на фактот дека бегалските кампови се преполни, ...

Велика Британија со дополнителни 48 милиони долари помош за Филипините

Нетпрес - 16.11.2013

Британскиот премиер, Дејвид Камерон, изјавил дека Велика Британија ќе им обезбеди на Филипините дополнителна помош во износ од 48 милиони долари, за да се справи со последиците од катастрофалниот ...

ЕУ додели дополнителни 7 милиони евра хуманитарна помош за Филипините

Lider - 16.11.2013

Европската унија ќе додели уште седум милиони евра хуманитарна помош за настраданите од налетот на тајфуот Хаијан на Филипините, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош Кристалина Георгиева.

ЕУ издвои дополнителни 7 милиони евра хуманитарна помош за Филипините

Falanga - 16.11.2013

Унијата претходно додели 13 милиони евра. Европската унија ќе додели уште седум милиони евра хуманитарна помош за настраданите од налетот на тајфуот Хаијан на Филипините, изјави еврокомесарот за ...

Меѓу тага и обнова - 4460 загинати на Филипините

Deutsche Welle - 15.11.2013

На Филипините расте бројот на регистрирани загинати лица. Eдна недела по налетот на тајфунот e соопштено дека најмалку 4460 лица не го преживеале Хаијан.

Британците за три дена собраа 50 милиони долари за помош на Филипините

24 Вести - 15.11.2013

Жителите на Велика Британија за само три дена собраа приближно 50 милиони долари за Филипините, по повикот на големите добротворни организации. Според податоците на Комитетот за вонредни ситуации, ...

Потврдени над 3.600 жртви од тајфунот на Филипини

Р.С.Европа - 15.11.2013

Владата на Филипини ги отфрла критиките дека потфрлила во доставувањето хуманитарна помош за настраданите од тајфунот Хаијен, истакнувајки дека има многу предизвици.

Филипините демантираат дека билансот на жртвите на тајфунот изнесува 4.460

Алфа - 15.11.2013

Владата на Филипините ги демантираше информациите на Обединетите нации, кои беа објавени синоќа, а според кои во налетот на тајфунот Хаијан загинаа најмалку 4.460 лица.

ОН: Тајфунот на Филипини однесе 4.460 животи

А1 On - 15.11.2013

Обединетите нации соопштија дека поради ударот на тајфунот „Хаијан“ на Филипини загинале 4.460 лица, а таа бројка ја потврди и филипинската влада. Канцеларијата за координација на хуманитарни работи ...

ФОТОРЕПОРТАЖА: Филипини пред и по супертајфуниот Хајан

Н.Македонија - 15.11.2013

Таклобан, град со 220.000 жители беше изложен на најсилниот удар на супертајфунот Хајан, кој направи пустош кога силни ветрови помина низ Филипини со брзина од 300 километри на час Службените ...

САД испраќаат околу илјада маринци на Филипините за помош на настраданите во тајфунот

А1 On - 15.11.2013

Военопоморските сили на САД во Тихиот Океан испратија на Филипините околу илјада маринци, кои ќе се вклучат во операциите за помош на населението, кое настрада во налетот на тајфунот Хаијан.

Филипините демантираат дека билансот на жртвите на тајфунот изнесува 4.460, како што објавија ОН

А1 On - 15.11.2013

Владата на Филипините ги демантираше информациите на Обединетите нации, кои беа објавени синоќа, а според кои во налетот на тајфунот Хаијан загинаа најмалку 4.460 лица.

Британците за три дена собраа 50 милиони долари за помош на Филипините

А1 On - 15.11.2013

Жителите на Велика Британија за само три дена собраа приближно 50 милиони долари за Филипините, по повикот на големите добротворни организации, пренесе ИТАР-ТАСС.

Бројот на жртвите на Филипините достигна 4.460

+инфо - 15.11.2013

Во тајфунот Хаијан, кој ги опустоши Филипините кон крајот на минатата недела, досега загинале 4.460 лица, покажуваат најновите податоци објавени од ОН.

Илјада маринци на Филипините за помош на настраданите во тајфунот

+инфо - 15.11.2013

Военопоморските сили на САД во Тихиот Океан испратија на Филипините околу илјада маринци, кои ќе се вклучат во операциите за помош на населението, кое настрада во налетот на тајфунот Хаијан.

Британците за три дена собраа 50 милиони долари за помош на Филипините

+инфо - 15.11.2013

Жителите на Велика Британија за само три дена собраа приближно 50 милиони долари за Филипините, по повикот на големите добротворни организации, пренесе ИТАР-ТАСС.

ОН и Филипини со различни бројки за загинати во „Хаијан“

Либертас - 15.11.2013

Филипинската влада ги демантираше информациите на Обединетите нации објавени синоќа дека во налетот на тајфунот Хаијан загинале најмалку 4.460 лица. Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни ...

САД испраќаат околу илјада маринци на Филипините за помош на настраданите

Сител - 15.11.2013

Военопоморските сили на САД во Тихиот Океан испратија на Филипините околу илјада маринци, кои ќе се вклучат во операциите за помош на населението, кое настрада во налетот на тајфунот Хаијан.

Тајфунот „Хаијан“ ги ожалости Филипините

Локално - 15.11.2013

На Филипините расте бројот на регистрирани загинати лица. Eдна недела по налетот на тајфунот e соопштено дека најмалку 4460 лица не го преживеале Хаијан. Островот Лејте е еден од најтешко погодените.

Филипини го преполови бројот на загинати, ОН соопштија 4.460

Сител - 15.11.2013

Владата на Филипините ги демантираше информациите на Обединетите нации, кои беа објавени синоќа, а според кои во налетот на тајфунот Хаијан загинаа најмалку 4.460 лица.

ФИЛИПИНИ: САД испраќаат околу илјада маринци за помош на настраданите

Телеграф - 15.11.2013

Деветстотини војници од 31. експедициски корупс ќе пристигнат со два брода на Филипините за околу шест дена. Двата брода отпловија синоќа од јапонскиот остров Сасебо.

САД испраќаат околу илјада маринци на Филипините за помош на настраданите во тајфунот

Бриф - 15.11.2013

Военопоморските сили на САД во Тихиот Океан испратија на Филипините околу илјада маринци, кои ќе се вклучат во операциите за помош на населението, кое настрада во налетот на тајфунот Хаијан.

Филипините демантираат дека билансот на жртвите на тајфунот изнесува 4.460 жртви

Телеграф - 15.11.2013

Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања прецизираше дека добила информација за таа бројка од оперативната регионална служба на Националниот совет за управување со природни ...

Расте бројот на жртви на Филипините, досега 4.460 загинати

Точка - 15.11.2013

Бројот на жртви на Филипините по разорниот тајфун секојдневно расте. Според официјалните податоци од Обединетите Нации досега загинале 4.460 лица. Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни ...

Бавно пристигнува помошта до Филипините

Точка - 15.11.2013

Филипинските власти денеска ги отфрлија критиките поради недоволно брзата дистрибувија на помош на загрозеното население по ударот од тајфубот Хаијан, иако многумина не добиле никаква помош по бурата ...

Филипинската Влада ги намали прогнозите за економскиот развој на земјата

Бриф - 15.11.2013

Владата на Филипини ги намали прогнозите за економскиот развој на земјата за тековната година од 7,3 на 6,5 до 7 проценти. Економскиот раст во четвртиот квартл од годинава ќе изнесува од 4,1 до 5,9 ...

ФИЛИПИНИ: Намалени прогнозите за економскиот развој на земјата

Телеграф - 15.11.2013

Причина за намалувањето на економскиот раст е тајфунот Хаијан, кој нанесе прилична штета на филипинската економија Владата на Филипини ги намали прогнозите за економскиот развој на земјата за ...

БРИТАНИЈА: За три дена собра 50 милиони долари за помош на Филипини

Телеграф - 15.11.2013

Се планира и испраќање на медикаменти, што се неопходни по стихијата Жителите на Велика Британија за само три дена собраа приближно 50 милиони долари за Филипините, по повикот на големите добротворни ...

Британците за три дена собраа 50 милиони долари за помош на Филипините

Бриф - 15.11.2013

Жителите на Велика Британија за само три дена собраа приближно 50 милиони долари за Филипините, по повикот на големите добротворни организации, пренесе ИТАР-ТАСС.

4.460 загинати во тајфун на Филипини

Таратур - 15.11.2013

Обединетите нации, наведувајќи ги податоците на филипинските власти, во четвртокот навечер објавија дека според последните информации во тајфунот Јоланда/Хаијан загинале 4.460 лица, речиси двојно ...

Расте бројот на жртви на Филипините, досега 4.460 загинати

Нетпрес - 15.11.2013

Бројот на жртви на Филипините по разорниот тајфун секојдневно расте. Според официјалните податоци од Обединетите Нации досега загинале 4.460 лица. Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни ...

ВИДЕО: 80 бебиња родени по тајфунот на Филипините се борат за живот

Нетпрес - 15.11.2013

Бејби-бум на Филипините по разорниот тајфун, за една недела родени 80 бебиња, а мајките се обидуваат да ги одржат во живот во мизерните услови. Според британски „Делји Меил“ седум бебиња се родени ...

Бавно пристигнува помошта до Филипините

Нетпрес - 15.11.2013

Филипинските власти денеска ги отфрлија критиките поради недоволно брзата дистрибувија на помош на загрозеното население по ударот од тајфубот Хаијан, иако многумина не добиле никаква помош по бурата ...

За три дена Британците собраа 50 милиони долари за Филипините

Sky - 15.11.2013

За само три дена, жителите на Велика Британија сообраа околу 50 милиони долари за Филипините- пренесува ИТАР ТАСС. Комитетот за вондредни ситуации, веќе биле собрани 30 милиони фунти, но Британците ...

Во тајфунот на Филипни 4.460 загинати

Макфакс - 15.11.2013

Обединетите нации, наведувајќи ги податоците на филипинските власти, во четвртокот навечер објавија дека според последните информации во тајфунот Јоланда/Хаијан загинале 4.460 лица, речиси двојно ...

Секој час нови податоци за бројот на жртви од тајфунот на Филипините

Inpress - 15.11.2013

Манила, 15. ноември 2013 (ИНПРЕС) Филипинските власти објавија ажурирани податоци за бројот на луѓето погодени од катастрофалниот тајфун. Според новите информации, бројот на жртвите достигна 3.621 ...

Британците за три дена собраа 50 милиони долари за помош на Филипините

Lider - 15.11.2013

Жителите на Велика Британија за само три дена собраа приближно 50 милиони долари за Филипините, по повикот на големите добротворни организации, пренесе ИТАР-ТАСС.

Британците за три дена собраа 50 милиони долари за помош на Филипините

Денешен - 15.11.2013

Жителите на Велика Британија за само три дена собраа приближно 50 милиони долари за Филипините, по повикот на големите добротворни организации, пренесе ИТАР-ТАСС.

Борба за преживување на Филипините - како функционира итната помош?

Deutsche Welle - 14.11.2013

Состојбата на во регионите погодени од тајфунот Хаијан на Филипините и натаму е драматична.Снабдувањето со помош се одвива бавно. Германија вети итна помош од 1,5 милиони евра, но ќе минат денови ...

ОН: Бројот на жртвите од тајфунот на Филипините достигна 4.460 лица

24 Вести - 14.11.2013

Во тајфунот Хаијан, кој ги опустоши Филипините кон крајот на минатата недела, досега загинале 4.460 лица, покажуваат најновите податоци објавени од ОН.

Странска помош пристигнува на Филипините

Р.С.Европа - 14.11.2013

Се интензивираат меѓународните напори за доставување помош до илјадниците преживеани по налетот на тајфунот Хаијан на Филипините. Американскиот носач на авиони Џорџ Вашингтон вечер треба да пристигне ...

Филипини: Закоп на мртвите, преживеаните молат за помош

Нова ТВ - 14.11.2013

Голем број тела, од кои многу неидентификувани, денеска беа закопани во масовна гробница, што е основна задача на филипински власти за да се зачува здравјето на преживеаните во Таклобан.

Американскиот носач Џорџ Вашингтон стигна на Филипини

Р.С.Европа - 14.11.2013

Американскиот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“ пристигна на Филипните за да помогне во меѓународните напори за помош на преживеаните од тајфунот Хаијан.

Американски бродови донесоа помош на Филипините

Глас на Америка - 14.11.2013

Носачот на авиони „Џорџ Вашингтон“ има лекарски оддел, а може да прозведе и до 1,5 милиони литри свежа вода дневно. Носачот на авиони „Џорџ Вашингтон“ и седум други бродови на американската морнарица ...

Обединетите нации ја удвоија бројката на загинати од тајфунот на Филипините

МКД - 14.11.2013

Обединетите нации речиси двојно го зголемија бројот на жртвите од катастрофалниот тајфун што ги погоди Филипините - до над 4.400 луѓе, што е значителен пораст од процената за 2.357 објавена претходно ...

„Џорџ Вашингтон“ пристигна на Филипините

А1 On - 14.11.2013

Американскиот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, кој во вторникот тргна кон Филипини за да пружи помош за справување со последиците од тајфунот Хаијан, денеска заедно со уште седум американски бродови ...

ОН активираа сателитски надзор на Филипините

Н.Македонија - 14.11.2013

Обединетите нации активирале сателитски надзор на Филипините во намера да помогнат на хуманитарните операции на опустошените делови на оваа островска земја во Тихиот океан, потврди Катарина Прој од ...

Бројот на жртвите од тајфунот на Филипините достигна 4.460 лица

А1 On - 14.11.2013

Во тајфунот Хаијан, кој ги опустоши Филипините кон крајот на минатата недела, досега загинале 4.460 лица, покажуваат најновите податоци објавени од ОН.

Тајфунот предизвика раѓање на 80 трудници!

Н.Македонија - 14.11.2013

Седум бебиња на свет дошле прерано, откако нивните мајки поради шок добиле предвремени трудови кога во петокот разорен тајфун Хаијан ги погоди Филипините Најмладите жртви на невремето се толку слаби ...

„Џорџ Вашингтон“ пристигна на Филипините

+инфо - 14.11.2013

Американскиот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, кој во вторникот тргна кон Филипини за да пружи помош за справување со последиците од тајфунот Хаијан, денеска заедно со уште седум американски бродови ...

Помош од сите страни за Филипините

Локално - 14.11.2013

Се интензивираат меѓународните напори за доставување помош до илјадниците преживеани по налетот на тајфунот Хаијан на Филипините. Американскиот носач на авиони Џорџ Вашингтон вечер треба да пристигне ...

Меѓународната помош за Филипините по тајфунот Хаијан продолжува

Канал5 - 14.11.2013

Меѓународните акции за доставување помош до илјадниците преживеани по налетот на тајфунот Хаијан на Филипините продолжува. Носач на авиони Џорџ Вашингтон вечер треба да пристигне на Филипините, ...

Носачот „Џорџ Вашингтон“ стаса на Филипините

Канал5 - 14.11.2013

Американскиот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, придружуван од два крузери пристигна на Филипините за да им помогне на погодените области од тајфунот.

Филипинците се борат за животот

МРТ - 14.11.2013

Филипинците ја продолжуваат борбата за животот. Соочени со судбината и последиците од разорниот тајфун, илјадници преживеани чекаат на аеродромот Таклобан со тронка надеж за подобро утре.

ОН: Бројот на жртвите од тајфунот на Филипините достигна 4.460 лица

Сител - 14.11.2013

Во тајфунот Хаијан, кој ги опустоши Филипините кон крајот на минатата недела, досега загинале 4.460 лица, покажуваат најновите податоци објавени од ОН.

ОН: Бројот на жртвите од тајфунот на Филипините достигна 4.460 лица

Канал5 - 14.11.2013

Во тајфунот Хаијан, кој ги опустоши Филипините кон крајот на минатата недела, досега загинале 4.460 лица, покажуваат најновите податоци објавени од ОН.

Обама ги повика Американците да донираат средства за Филипините

Точка - 14.11.2013

Претседателот на САД, Барак Обама ги повика Американците да ја покажат својата хуманост и да донираат средства за помош на настраданите лица од тајфунот Хаијан кои ги зафати Филипините, пренесе "АФП".

Американска флота со хуманитарна помош пристигна на Филипини

Бриф - 14.11.2013

Американскиот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, кој во вторникот тргна кон Филипини за да пружи помош за справување со последиците од тајфунот Хаијан, денеска заедно со уште седум американски бродови ...

Американска флота со хуманитарна помош пристигна на Филипини

Телеграф - 14.11.2013

Американската флота донесе вода, храна, лекови и други неопходни предмети што ќе бидат дистрибуирани со 21 хеликоптер до погодените региони Американскиот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, што во ...

ОН: Бројот на жртвите од тајфунот на Филипините достигна 4.460 лица

Бриф - 14.11.2013

Во тајфунот Хаијан, кој ги опустоши Филипините кон крајот на минатата недела, досега загинале 4.460 лица, покажуваат најновите податоци објавени од ОН.

ОН: Бројот на жртвите на Филипини стигна до 4.460 лица

Телеграф - 14.11.2013

Светската организација ги добила потврдите за бројот на жртвите од филипинските власти Во тајфунот Хаијан, кој ги опустоши Филипините кон крајот на минатата недела, досега загинале 4.460 лица, ...

Обама ги повика Американците да донираат средства за Филипините

Нетпрес - 14.11.2013

Претседателот на САД, Барак Обама ги повика Американците да ја покажат својата хуманост и да донираат средства за помош на настраданите лица од тајфунот Хаијан кои ги зафати Филипините, пренесе „АФП“.

Загинатите Филипинци закопани во масовни гробници, преживеаните молат за храна и лекови

Нетпрес - 14.11.2013

Стотици Филипинци кои загинаа во налетот на разорниот тајфун Хаијан денеска беа погребани во масовна гробница, преживеаните се обидуваат да стигнат до храна, вода и лекови.

Првиот авион со хуманитарна помош замина од Русија кон Филипините

Руска реч - 14.11.2013

Првиот авион на Министерството за вонредни состојби со хуманитарна помош замина од Русија кон Филипините, соопшти официјалниот претставник на Министерството, Ирина Росиус.

Филипини ги закопуваат мртвите, преживеаните молат за помош

Portal - 14.11.2013

Многу тела, од кои голем дел сé уште не се идентификувани, во четвртокот се погребани во масовни гробници, што е главната задача на филипинските власти за да спречат ширење зарази во градот Таклобан, ...

„Џорџ Вашингтон“ пристигна на Филипините

Курир - 14.11.2013

Американскиот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, кој во вторникот тргна кон Филипини за да пружи помош за справување со последиците од тајфунот Хаијан, денеска заедно со уште седум американски бродови ...

Загинатите Филипинци закопани во масовни гробници, преживеаните молат за храна и лекови

Орбис - 14.11.2013

Ситуацијата е драматична, луѓето се очајни за помош. Многу од телата на жртвите се закопани иако се неидентификувани, но властите издале наредба да се закопаат сите за да се спречи ширење на зарази.

Бројот на жртви на Хаијан достигна 4.460 лица

Република - 14.11.2013

Во тајфунот Хаијан, кој ги опустоши Филипините кон крајот на минатата недела, досега загинале 4.460 лица, покажуваат најновите податоци објавени од ОН.

Филипини ги закопуваат мртвите, преживеаните молат за помош

Макфакс - 14.11.2013

Многу тела, од кои голем дел сé уште не се идентификувани, во четвртокот се погребани во масовни гробници, што е главната задача на филипинските власти за да спречат ширење зарази во градот Таклобан, ...

Бројот на жртвите од тајфунот на Филипините достигна 4.460 лица

Денешен - 14.11.2013

Во тајфунот Хаијан, кој ги опустоши Филипините кон крајот на минатата недела, досега загинале 4.460 лица, покажуваат најновите податоци објавени од ОН.

Обама ги повика Американците да ја покажат својата хуманост и да донираат средства за Филипините

Falanga - 14.11.2013

Американскиот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“ се упатува кон сојузничката земја. Претседателот на САД, Барак Обама ги повика Американците да ја покажат својата хуманост и да донираат средства за ...

Филипини: Помошта бавно стигнува, очајот расте

Deutsche Welle - 13.11.2013

Меѓународната помош за преживеаните од мега-тајфунот „Хаијан“ на Филипините тргна под полна пареа, меѓутоа во местата погодени од катастрофата пристигнува многу тешко.

Голема опасност од зарази на Филипините

Deutsche Welle - 13.11.2013

Стотици илјади луѓе на Филипини по тајфунот Хаијан и натаму чекаат на пратки со храна, лекови и вода за пиење. Особено важна е чистата вода бидејќи во спротивно би можело да дојде до зарази и ...

Се зголемува бројот на загинати на Филипините од тајфунот Хаијан

24 Вести - 13.11.2013

Официјалниот број на жртви на тајфунот Хаијан, што минатата недела ги погоди Филипините, достигна 1.833 лица, објави филипинската агенција за справување со катастрофи, истакнувајќи дека нема ...

Филипини: осуммина жртви во склад со храна

Р.С.Европа - 13.11.2013

Властите на Филипини соопштија дека осуммина загинале откако кога толпа преживеани од тајфунот упаднала во склад со ориз. Портпаролот на Националниот орган за храна изјави дека се урнал еден ѕид од ...

Во тајфунот на Филипините загинале 2275 луѓе

Р.С.Европа - 13.11.2013

Официјалната бројка на загинатите од катастрофалниот тајфун што ги погоди Филипините изнесува 2275 луѓе, 80 се водат за исчезнати, а 3655 биле повредени, соопштија денеска властите на таа земја.

Очај и бес поради хуманитарната помош на Филипини

Нова ТВ - 13.11.2013

Илјадници луѓе се обидуваат денеска да дојдат до местата со ретките летови кои полетуваат од областите на Филипините најтешко погодени од тајфунот Хаијан, меѓу преживеаните бес и очај поради многу ...

Пред и по тајфунот Хаијан

Глас на Америка - 13.11.2013

Пред и по тајфунот Хаијан Повлечете ја сината вертикална линија налево или надесно за да ја видите разликата меѓу двете сателитски снимки на НАСА. Едната е направена пред тајфунот Хаијан.

Погледнете како преживеаните на Филипините биле спасувани со душеци (ВИДЕО)

МКД - 13.11.2013

Овие луѓе успеале да го преживеат страшниот удар на тајфунот Хаијан и разорната плима што ја донеле силните ветришта, само за да останат заробени во зградите опколени со вода висока до појасот со ...

Во Филипини осуммина загинале во склад со ориз

Н.Македонија - 13.11.2013

Осуммина лица загинале откако толпа преживеани од тајфунот упаднала во склад со ориз Портпаролот на Националниот орган за храна изјави дека се урнал еден ѕид од складот при што настанала несреќата.

Споредба помеѓу тајфунот Хаијан и цунамито од 2004

Факултети - 13.11.2013

Тајфунот Хаијан ги нападна Филипините во петокот, зад себе оставајќи илјадници мртви и милиони оштетени луѓе. Некои го споредуваат ова невреме со ужасот настанат од цунамито во Индискиот океан во ...

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на Филипините

Алфа - 13.11.2013

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на филипинскиот остров Лејте, што беше најтешко погоден од тајфунот Хаијан, јавија локалните медиуми.

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на Филипините

А1 On - 13.11.2013

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на филипинскиот остров Лејте, што беше најтешко погоден од тајфунот Хаијан, јавија локалните медиуми.

Бројот на загинати на Филипините од тајфунот Хаијан изнесува 1.833 лица

А1 On - 13.11.2013

Официјалниот број на жртви на тајфунот Хаијан, што минатата недела ги погоди Филипините, достигна 1.833 лица, објави денеска филипинската агенција за справување со катастрофи, истакнувајќи дека нема ...

Бројот загинати на Филипините изнесува 1.833 лица

Алсат-М - 13.11.2013

Официјалниот број на жртви на тајфунот Хаијан, што минатата недела ги погоди Филипините, достигна 1.833 лица, објави денеска филипинската агенција за справување со катастрофи, истакнувајќи дека нема ...

Судири меѓу армијата и разбојници на Филипините

А1 On - 13.11.2013

Властите на Филипините се принудени да го прекратат погребувањето на жртвите на тајфунот Хаијан пoради зголемените разбојништва и грабежи во провинцијата Лејте, која беше најтешко погодена од оваа ...

Бројот на жртвите од тајфунот Хаијан достигна 2.344 лица

А1 On - 13.11.2013

Според официјалните податоци на филипинската Агенција за отстранување на последици од катастрофи, билансот на жртвите од тајфунот Хаијан кој минатата недела ги погоди Филипините, достигна 2.344 лица.

ФОТО: Вака би изгледал тајфун во Европа

Н.Македонија - 13.11.2013

Елементарна непогода како тајфунот кој ги погоди Филипините, би предизвикал голема материјална штета на Стариот континент, а бурата би зафатила подрачја од Лондон до Берлин По разорниот тајфун Хаијан ...

„Њујорк тајмс“: Можна е граѓанска војна во Грција

Дневник - 13.11.2013

Весникот „Њујорк тајмс“ коментира дека „понатамошниот пораст на Сириза и Златна зора може да ја одведе земјата во граѓанска војна“, јавува дописникот на МИА од Атина.

Бројот на загинати на Филипините изнесува 1.833 лица

+инфо - 13.11.2013

Официјалниот број на жртви на тајфунот Хаијан, што минатата недела ги погоди Филипините, достигна 1.833 лица, објави денеска филипинската агенција за справување со катастрофи, истакнувајќи дека нема ...

Апел за помош за населението од Филипините

+инфо - 13.11.2013

Црвениот крст на Република Македонија се вклучи кон Апелот објавен од Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, за помош на настраданото население од катастрофалниот тајфун ...

Судири меѓу армијата и разбојници на Филипините

+инфо - 13.11.2013

Властите на Филипините се принудени да го прекратат погребувањето на жртвите на тајфунот Хаијан пoради зголемените разбојништва и грабежи во провинцијата Лејте, која беше најтешко погодена од оваа ...

Бројот на жртвите од тајфунот Хаијан достигна 2.344 лица

+инфо - 13.11.2013

Според официјалните податоци на филипинската Агенција за отстранување на последици од катастрофи, билансот на жртвите од тајфунот Хаијан кој минатата недела ги погоди Филипините, достигна 2.344 лица.

Две, а не 10 илјади загинати - Филипини го коригира бројот на загинатите

Канал5 - 13.11.2013

Бројот на загинатите од налетот на тајфунот Хаијан на Филипините е меѓу 2 и две ипол илјади, изјави филипинскиот претседател Бенињо Аквино. Во интервју за американската ТВ мрежа CNN, Аквино истакна ...

Бројот на загинати на Филипините од тајфунот Хаијан изнесува 1.833 лица

Сител - 13.11.2013

Официјалниот број на жртви на тајфунот Хаијан, што минатата недела ги погоди Филипините, достигна 1.833 лица, објави денеска филипинската агенција за справување со катастрофи, истакнувајќи дека нема ...

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на Филипините

Сител - 13.11.2013

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на филипинскиот остров Лејте, што беше најтешко погоден од тајфунот Хаијан, јавија локалните медиуми.

Гладни толпи ограбуваат низ Филипини, 8 мртви во напад на магацин со ориз

Либертас - 13.11.2013

Најмалку осум лица загинале во грабеж на магацин со ориз на филипинскиот остров Лејте, кој беше најтешко погоден од тајфунот Хаијан, јавија локалните медиуми.

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на Филипините

МРТ - 13.11.2013

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на филипинскиот остров Лејте, што беше најтешко погоден од тајфунот Хаијан, јавија локалните медиуми.

Бројот на загинати на Филипините од тајфунот Хаијан изнесува 1.833 лица

МРТ - 13.11.2013

Официјалниот број на жртви на тајфунот Хаијан, што минатата недела ги погоди Филипините, достигна 1.833 лица, објави денеска филипинската агенција за справување со катастрофи, истакнувајќи дека нема ...

Над 2500 жртви од тајфунот Хаијан

Локално - 13.11.2013

Бројот на официјално потврдените жртви на тајфунот Хаијан што ги опустоши Филипините, достигна 2.275, а претседателот Бенино Акино најави дека прогнозите за 10.000 жртви се претерани и според него ...

Преживеаните на Филипините очајно бараат помош

МРТ - 13.11.2013

Во Алангаланг смртоносно стампедо во потрага по храна По првиот бран на уништување на тајфунот Хаијан, недостаток од храна, вода и лекови ги разорува најтешко погодените области на Филипините.

Видео: Филипинец си го пронајде живо и здраво целото семејство

Канал5 - 13.11.2013

Надежта последна умира во земјата на очајот. 46-годишен Филипинец е меѓу ретките во градот Таклобан, кој си го пронајде живо и здраво 6-членото семејство.

2334 е официјалната бројка на загинати во уадрот на Хаијан

Либертас - 13.11.2013

Според официјалните податоци на филипинската агенција за отстранување на последици од катастрофи, билансот на жртвите од тајфунот Хаијан кој минатата недела ги погоди Филипините, достигна 2.344 лица.

Загинати при грабеж на магацин со ориз

Вечер - 13.11.2013

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на филипинскиот остров Лејте, што беше најтешко погоден од тајфунот Хаијан, јавија локалните медиуми.

ФИЛИПИНИ: Бројот на загинати од тајфунот „Хаијан“ изнесува 1.833 лица

Телеграф - 13.11.2013

Според податоците на агенцијата за справување со катастрофи, бројот на повредени Филипинци од тајфунот изнесува најмалку 2.623 лица Официјалниот број на жртви на тајфунот „Хаијан“, што минатата ...

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на Филипините

Бриф - 13.11.2013

Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на филипинскиот остров Лејте, што беше најтешко погоден од тајфунот Хаијан, јавија локалните медиуми.

Бројот на загинати на Филипините од тајфунот Хаијан изнесува 1.833 лица

Бриф - 13.11.2013

Официјалниот број на жртви на тајфунот Хаијан, што минатата недела ги погоди Филипините, достигна 1.833 лица, објави денеска филипинската агенција за справување со катастрофи, истакнувајќи дека нема ...

САД се подготвени да ја зголемат помошта за Филипините

Точка - 13.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама го увери својот филипински колега Бенино Акино, дека САД се подготвени да ја зголемат помошта што ја испратија откако тајфунот Хаијан го зафати централниот дел ...

ФИЛИПИНИ: Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз

Телеграф - 13.11.2013

Полицијата и војниците што го обезбедувале складот биле немоќни пред гневната толпа од неколку илјади луѓе, што го нападнала магацинот Најмалку осум лица загинаа при грабеж на магацин со ориз на ...

Филипините очекуваат бројот на жртвите од супертајфунот да биде меѓу 2.000 и 2.500 лица

Точка - 13.11.2013

Бројот на официјално потврдените жртви на тајфунот Хаијан што ги опустоши Филипините, достигна 2.275, а претседателот Бенино Акино најави дека прогнозите за 10.000 жртви се претерани и според него ...

ЦРВЕН КРСТ НА МАКЕДОНИЈА: Се собираат донации за помош на Филипинците

Телеграф - 13.11.2013

Сите што сакаат да помогнат можат да го сторат тоа со парична донација на жиро-сметка и преку мобилните оператори Апел до македонските граѓани за помош на настраданото население на Филипините од ...

ФИЛИПИНИ: Бројот на жртвите од тајфунот „Хаијан“ достигна 2.344 лица

Телеграф - 13.11.2013

При ударот на силната бура повредени се 3.804 луѓе, а 79 сè уште се водат како исчезнати Според официјалните податоци на Агенцијата за отстранување на последици од катастрофи на Филипини, билансот на ...

Трагедија на Филипините: 30 членови од едно семејство исчезнале по тајфунот

Точка - 13.11.2013

Откако супер тајфунот Хаијан во петокот го опустошил населеното место Таклобан на Филипините, луѓето се соочуваат со страшните последици, а голема трагедија во семејството Нимет го потресла светот.

САД се подготвени да ја зголемат помошта за Филипините

Нетпрес - 13.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама го увери својот филипински колега Бенино Акино, дека САД се подготвени да ја зголемат помошта што ја испратија откако тајфунот Хаијан го зафати централниот дел ...

Бројот на загинатите на Филипините достигна 1.833 -лица

Press24 - 13.11.2013

Тајфунот Хаијан што минатата недела ги погоди Филипините, бројот на жртви достигна 1.833 лица, објави денеска филипинската агенција за справување со катастрофи, истакнувајќи дека нема информации од ...

Филипините очекуваат бројот на жртвите од супертајфунот да биде меѓу 2.000 и 2.500 лица

Нетпрес - 13.11.2013

Бројот на официјално потврдените жртви на тајфунот Хаијан што ги опустоши Филипините, достигна 2.275, а претседателот Бенино Акино најави дека прогнозите за 10.000 жртви се претерани и според него ...

Судири меѓу полицијата и арамиите на Филипини

Sky - 13.11.2013

Филипинските безбедносни сили разменија денеска оган со вооружена група луѓе за време на масовни грабежи на продавници и складишта, по ударот на тајфунот „Хаијан“.

ФОТО: Филипинците очајни за помош

Нетпрес - 13.11.2013

Погодени од супертајфунот, оставени без покрив над глава, Филипинците се очајни за храна, вода и лекови. Во магацините каде им се дели помош која пристига од целиот свет дошло до судири меѓу ...

Осум луѓе загинаа во стампедо за храна на Филипини

Portal - 13.11.2013

Најмалку осуммина загинаа во стампедо за храна, кога ѕидот од магацин за храна се урнало врз нив. Инцидентот се случил во Алангаланг, град што се наоѓа близу Таклобан на Филипините.

Статуа на Исус остана недопрена од тајфунот (ФОТО)

Република - 13.11.2013

Супертајфунот Хаијан кој ги однесе животите на неколку илјади жители на Филипините, остави пустош каде што помина. Една од ретките градби кои не се претворија во рушевини, е и оваа статуа на Исус во ...

Бројот на загинати од тајфунот Хаијан достигна 2.344 лица

Press24 - 13.11.2013

Бројот на жртвите од тајфунот Хаијан кој минатата недела ги погоди Филипините, достигна 2.344 лица. При ударот на силната бура се повредени 3.804 луѓе, а 79 се уште се водат како исчезнати.

Осум луѓе загинаа во стампедо за храна на Филипини

Макфакс - 13.11.2013

Најмалку осуммина загинаа во стампедо за храна, кога ѕидот од магацин за храна се урнало врз нив. Инцидентот се случил во Алангаланг, град што се наоѓа близу Таклобан на Филипините.

Бројот на загинати од тајфунот Хаијан изнесува 1.833 лица

Денешен - 13.11.2013

Официјалниот број на жртви на тајфунот Хаијан, што минатата недела ги погоди Филипините, достигна 1.833 лица, објави денеска филипинската агенција за справување со катастрофи, истакнувајќи дека нема ...

По тајфунот нови катастрофи на Филипините, загинати 8 лица за време на грабежи

Inpress - 13.11.2013

Алангаланг, 13. ноември 2013 (ИНПРЕС) Осум лица загинаа при грабежот во еден магацин со ориз во Филипинската провинција Лит. Во складиштето со ориз, кое се наоѓа во општината Алангаланг, се собраа ...

Судири меѓу армијата и разбојници на Филипините

Денешен - 13.11.2013

Властите на Филипините се принудени да го прекратат погребувањето на жртвите на тајфунот Хаијан пoради зголемените разбојништва и грабежи во провинцијата Лејте, која беше најтешко погодена од оваа ...

Тајфунот Хаијан однесе 1833 животи

Maxim - 13.11.2013

Тајфунот Хаијан што минатата недела ги погоди Филипините, бројот на жртви достигна 1.833 лица, објави денеска филипинската агенција за справување со катастрофи, истакнувајќи дека нема информации од ...

Над 2300 лица загинаа од тајфунот Хаијан кој ги погоди Филипините

Maxim - 13.11.2013

Бројот на жртвите од тајфунот Хаијан кој минатата недела ги погоди Филипините, достигна 2.344 лица. При ударот на силната бура се повредени 3.804 луѓе, а 79 се уште се водат како исчезнати.

Светот во трка за помош на Филипините

Deutsche Welle - 12.11.2013

Американски и британски воени бродови итаат кон брегот на Филипините каде повеќе од 10 илјади луѓе загинаа во ударот на силниот тајфун, а стотици илјади преживеани очекуваат итна ...

САД, Британија и Русија испраќаат носачи на авиони и помош за Филипини

24 Вести - 12.11.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел донесе одлука за испраќање на Филипините на носачот на бродови „Џорџ Вашингтон“, како помош по ударот на еден од досега најголемите тајфуни, што однесе ...

Филипинскиот претседател прогласи состојба на национална катастрофа

24 Вести - 12.11.2013

Филипинскиот претседател Бенињо Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа по разурнувањето предизвикано од супер тајфунот Хаијан. Вонредна состојба е прогласена во градот Таклобан и ...

ОН повикаа на обезбедување 301 милиони долари помош за Филипините

24 Вести - 12.11.2013

Обединетите нации денеска упатија повик за собирање донации во износ од 301 милиони долари за помош на Филипините, кои минатата недела беа погодини од тајфунот Хаијан, чиј конечен биланс на жртвите ...

САД испратија носач на авиони за помош на Филипините

Р.С.Европа - 12.11.2013

САД испратија носач на авиони и 20 милиони долари како итна хуманитарна помош за Филипините, каде се стравува дека над 10 000 луѓе загинаа од тајфунот Хаијан.

Американски носач на авиони во помош на Филипините

Р.С.Европа - 12.11.2013

Соединетите држави решија да испратат носач на авиони и 20 милиони долари како итна хуманитарна помош на Филипините по ударот на тајфунот Хаијан. Се страхува дека притоа загинале најмалку 10 илјади ...

На Филипини прогласена состојба на национална катастрофа

Нова ТВ - 12.11.2013

Претседателот на Филипини, Бењино Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа. Супер тајфунот „Хаијен“ остави пустош и усмрти околу 10.000 луѓе.

ОН бараат 301 милион долари за помош на Филипините

Глас на Америка - 12.11.2013

Според најновите проценки, од тајфунот Хаијан загинале 10.000, а 660.000 се без покрив над главата. Обединетите нации бараат 301 милион долари за да им помогнат на погодените од тајфунот во ...

ФОТО: Светот во трка за помош на Филипините

Утрински - 12.11.2013

Во ударот на силниот тајфун загинаа повеќе од 10 илјади луѓе, а стотици илјади преживеани очекуваат итна помош Четири дена откако супер тајфунот Хаијан уништи повеќе крајбрежни градови во централните ...

Бродови со лекови и со храна тргнаа кон Филипините

МКД - 12.11.2013

Бродови на американската морнарица тргнаа од Хонг Конг кон Филипините за да ѝ достават храна, вода и лекови на земјата, која е тешко погодена од разурнувачкиот тајфун Хаијан.

Состојба на национална катастрофа во филипини

Телма - 12.11.2013

Со потпишување на Прокламацијата 628, филипинскиот претседател Бенињо Акино прогласи состојба на национална катастрофа. Вонредна состојба е прогласена во градот Таклобан, каде има повќе од 10 илјади ...

Светот во трка за испраќање помош за Филипините

Алфа - 12.11.2013

Американски и британски возила се упатија кон Филипини откако ОН повикаа за итна помош за преживеаните по досега невиденото невреме кое остави пустош зад себе.

Филипинскиот претседател прогласи состојба на национална катастрофа

А1 On - 12.11.2013

Филипинскиот претседател Бенињо Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа по разорнувањето предизвикано од супер тајфунот Хаијан, објави утринава локалниот портал „Филстар“.

Велика Британија испраќа воен брод за помош на Филипините

А1 On - 12.11.2013

Велика Британија испраќа воен брод со опрема за прочистување на морска во вода за пиење и воен транспортен авион за помош на Филипините, соопшти премиерот Дејвид Камерон.

Филипинскиот претседател прогласи состојба на национална катастрофа

Алфа - 12.11.2013

Филипинскиот претседател Бенињо Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа по разорнувањето предизвикано од супер тајфунот Хаијан, објави утринава локалниот портал „Филстар“.

Филипинскиот претседател прогласи состојба на национална катастрофа

Алсат-М - 12.11.2013

Филипинскиот претседател Бенињо Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа по разорнувањето предизвикано од супер тајфунот Хаијан, објави утринава локалниот портал „Филстар“.

На Филипини прогласена состојба на национална катастрофа

Н.Македонија - 12.11.2013

Филипинскиот претседател Бенињо Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа по разорувањето предизвикано од супер тајфунот Хаијан, објави утринава локалниот портал „Филстар“ Претседателот ...

Хуманитарна криза им се заканува на погодените Филипинци

Н.Македонија - 12.11.2013

Меѓународните хуманитарни организации предупредуваат на тешката состојба во областите на Филипините, кои викендов беа погодени од тајфунот Хајан, при што се стравува дека билансот на жртвите ќе ...

ОН повикаа на обезбедување 301 милион долари помош за Филипините

А1 On - 12.11.2013

Обединетите нации денеска упатија повик за собирање донации во износ од 301 милиони долари за помош на Филипините, кои минатата недела беа погодини од тајфунот Хаијан, чиј конечен биланс на жртвите ...

Бројот на жртви на тајфунот Хаијан достигна 1.798

Н.Македонија - 12.11.2013

Бројот на жртвите на тајфунот Хаијан на Филипините според официјалните податоци достигна 1.798 лица, пренесува МИА Националната агенција за справување со природни несреќи соопшти дека во источната ...

Билансот на жртви на тајфунот Хаијан на Филипините достигна 1.798 лица

А1 On - 12.11.2013

Бројот на жртвите на тајфунот Хаијан на Филипините според официјалните податоци достигна 1.798 лица, јави ДПА. Националната агенција за справување со природни несреќи соопшти дека во источната ...

Акино: билансот на жртвите на Филипините е меѓу 2.000 и 2.500 лица

Алфа - 12.11.2013

Реалниот биланс на жртвите на тајфунот Хаијан на Филипините е меѓу 2.000 и 2.500 лица, а не десет илјади, изјави денеска филипинскиот претседател Бенињо Акино.

Филипинскиот претседател прогласи состојба на национална катастрофа

+инфо - 12.11.2013

Филипинскиот претседател Бенињо Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа по разорнувањето предизвикано од супер тајфунот Хаијан, објави утринава локалниот портал „Филстар“.

Јапонија додели на Филипините десет милиони долари

+инфо - 12.11.2013

Јапонската Влада додели десет милиони долари за помош за настраданите од тајфунот на Филипините, изјави главниот секретар на Кабинетот Јошихиде Суга. Токио веќе испрати во реонот на катастрофата ...

Русија испрати два авиона за настраданите од тајфунот на Филипините

+инфо - 12.11.2013

Два авиона на руското Министерство за вонредни ситуации со спасувачи и лекари полетаа кон Филипините во помош на настраданите од катастрофалниот тајфун во оваа азиска земја.

Британија испраќа воен брод за помош на Филипините

+инфо - 12.11.2013

Велика Британија испраќа воен брод со опрема за прочистување на морска во вода за пиење и воен транспортен авион за помош на Филипините, соопшти премиерот Дејвид Камерон.

ОН повикаа на обезбедување 301 милион долари помош за Филипините

+инфо - 12.11.2013

Обединетите нации денеска упатија повик за собирање донации во износ од 301 милиони долари за помош на Филипините, кои минатата недела беа погодини од тајфунот Хаијан, чиј конечен биланс на жртвите ...

Билансот на жртви на тајфунот Хаијан на Филипините достигна 1.798 лица

+инфо - 12.11.2013

Бројот на жртвите на тајфунот Хаијан на Филипините според официјалните податоци достигна 1.798 лица, јави ДПА. Националната агенција за справување со природни несреќи соопшти дека во источната ...

Акино: Реалниот биланс на Филипините е меѓу 2.000 и 2.500 загинати

+инфо - 12.11.2013

Реалниот биланс на жртвите на тајфунот Хаијан на Филипините е меѓу 2.000 и 2.500 лица, а не десет илјади, изјави денеска филипинскиот претседател Бенињо Акино.

Јапонска и канадска помош за Филипини

Сител - 12.11.2013

Јапонската Влада додели десет милиони долари за помош за настраданите од тајфунот на Филипините, изјави главниот секретар на Кабинетот Јошихиде Суга. Токио веќе испрати во реонот на катастрофата ...

САД, Италија и Јапонија испраќаат 32 милиони долари помош за Филипините

Канал5 - 12.11.2013

Она што досега со сигурност се знае е дека најмалку 10 илјади луѓе загинаа по најстрашната бура на светот, супертајфунот Хаијан. Италијанската влада одобри хуманитарна помош од 1,5 милион евра, ...

Филипинскиот претседател прогласи состојба на национална катастрофа

Сител - 12.11.2013

Филипинскиот претседател Бенињо Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа по разорнувањето предизвикано од супер тајфунот Хаијан, објави утринава локалниот портал „Филстар“.

„Џорџ Вашингтон“ заминува за Филипини

Либертас - 12.11.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел вчера донесе одлука за испраќање на носачот на авиони „Џорџ Вашингтон“ на Филипините како дел од помошта по ударот на еден од досега најголемите тајфуни, ...

Русија праќа два авиони, Британија воен брод за помош на Филипините

Сител - 12.11.2013

Два авиона на руското Министерство за вонредни ситуации со спасувачи и лекари полетаа кон Филипините во помош на настраданите од катастрофалниот тајфун во оваа азиска земја.

„Џорџ Вашингтон“ руски, британски авиони и бродови сите за Филипините

Локално - 12.11.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел вчера донесе одлука за испраќање на носачот на авиони „Џорџ Вашингтон“ на Филипините како дел од помошта по ударот на еден од досега најголемите тајфуни, ...

Филипини прогласи состојба на национална катастрофа

Либертас - 12.11.2013

Филипинскиот претседател Бенињо Акино прогласи состојба на национална катастрофа по разорнувањето предизвикано од супер тајфунот Хаијан. Претседателот Акино ја потпиша Прокламацијата 628 со што се ...

САД го испраќаат на Филипините носачот на авиони „Џорџ Вашингтон“

МРТ - 12.11.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел вчера донесе одлука за испраќање на Филипините на носачот на бродови „Џорџ Вашингтон“, како помош по ударот на еден од досега најголемите тајфуни, што ...

На Филипините прогласена состојба на национална катастрофа

Канал5 - 12.11.2013

Претседателот на Филипините прогласи состојба на национална катастрофа, по супер тајфунот што пред пет дена ја погоди островската земја. Се проценува дека 11 милиони Филипинци се погодени од бурата и ...

ОН бараат 301 милион долари за помош на Филипините

Локално - 12.11.2013

Обединетите нации бараат 301 милион долари за да им помогнат на погодените од тајфунот во централниот дел на Филипините, каде се претпоставува дека загинале 10.000 лица, а многу повеќе се без покрив ...

Кон разорените Филипини доаѓа нова тропска бура!

Вечер - 12.11.2013

На Филипини им претстои ново невреме. Денес или најдоцна утре државата би можела да биде погодена од тропска бура што дополнително ќе ја влоши состојбата предизвикана од тајфунот Хаијан Додека ...

ФИЛИПИНИ: Јапонија испрати помош од десет милиони долари

Телеграф - 12.11.2013

Канада испраќа на Филипините тим од воени спасувачи, изјави на прес-конференција во Отава министерот за одбрана Џон Беард. Авион на воено-воздухопловните сили С-17 ќе полета од базата Трентон во ...

ФИЛИПИНИ: Прогласена состојба на национална катастрофа

Телеграф - 12.11.2013

Според досегашните резултати на Советот за намалување на опасноста и управување со национални катастрофи, загинале 1.744 лица Филипинскиот претседател Бенињо Акино Трети прогласи состојба на ...

Велика Британија испраќа воен брод за помош на Филипините

Телеграф - 12.11.2013

Бродот „Деринг“, распореден во близина на Сингапур, итно ќе тргне кон Филипините со воена поддршка од авионот С-17 на Кралските воздухопловни сили, што ќе биде силна поддршка на операциите за ...

Тропската депресија ги зафати Филипините

Точка - 12.11.2013

Тропската депресија "Зорајда" пристигна на територијата на Филипините во реонот на градот Давао се движи на северозапад со брзина од 30 километри на час, пренесе "РИА Новости".

Луѓето се гладни и жедни, ги ограбуваат хуманитарните конвои

Точка - 12.11.2013

Голем број на држави и светски организации праќаат помош на Филипините каде што пред два дека од тајфунот Хајан, според неофицијални податоци, смртно настрадале околу 10.000, а илјадници останале без ...

Состојба на национална катастрофа на Филипините

Точка - 12.11.2013

Претседателот на Филипините, Бенињо Акино Трети прогласил состојба на национална катастрофа по невремето предизвикано од супер тајфунот, објавија утрово локалните медиуми.

Затвореници од Таклобан го искористиле тајфунот за да избегаат

Точка - 12.11.2013

Тајфунот на Филипините беше страшен за сите граѓани, освен за затвореници кои го искористиле хаосот и рушевините на затворот во градот Таклобан кој беше најсилно погоден од Хаијан за да побегнат.

ОН повикаа на обезбедување 301 милион долари помош за Филипините

Телеграф - 12.11.2013

Светската организација и филипинската влада изготвија акциски план, што, пред сè, се концентрира на прехранување на населението и изградба на засолништа Обединетите нации денеска упатија повик за ...

ПУСТОШ ПО ТАЈФУНОТ: Ќе добијат ли Филипините помош од Македонија?

Телеграф - 12.11.2013

Во последните години, Црвениот крст им прати парична помош на Албанија и на Хаити, а Владата им помогна на Турција и на Индонезија кога овие држави беа погодени од природни катастрофи Црвениот крст ...

Вака изгледал најголемиот тајфун во светот од 36.000 километри висина

Точка - 12.11.2013

Тајфунот Хаијан, кој на крајот од минатата седмица дивеел на Филипините, бил видлив и од 36.000 километри висина над површината на Земјата. Хајан, веројатно најсилниот тајфун кој некогаш бил ...

ФИЛИПИНИ: Бројот на жртвите достигна до 1.798 лица

Телеграф - 12.11.2013

Од тајфунот се повредени речиси 3.000 лица, а најмалку 82 лица се водат како исчезнати Бројот на жртвите на тајфунот „Хаијан“ на Филипините, според официјалните податоци, достигна 1.798 лица, јави ...

Акино: Реалниот биланс на жртвите на тајфунот на Филипините е меѓу 2.000 и 2.500 лица

Бриф - 12.11.2013

Реалниот биланс на жртвите на тајфунот Хаијан на Филипините е меѓу 2.000 и 2.500 лица, а не десет илјади, изјави денеска филипинскиот претседател Бенињо Акино.

Тропската депресија ги зафати Филипините

Нетпрес - 12.11.2013

Тропската депресија „Зорајда“ пристигна на територијата на Филипините во реонот на градот Давао се движи на северозапад со брзина од 30 километри на час , пренесе „РИА Новости“.

Состојба на национална катастрофа прогласена на Филипините

Курир - 12.11.2013

Филипинскиот претседател Бенињо Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа по разорнувањето предизвикано од супер тајфунот Хаијан, објави утринава локалниот портал „Филстар“.

Велика Британија, Канада, Русија и Јапонија испратија помош за настраданите на Филипините

Курир - 12.11.2013

Два авиони од Русија, еден авион со спасувачи од Канада, воен брод од Велика Британија, 10 милиони долари од Јапонската и 1,5 милиони евра од Италијанската влада се испратени за помош на настраданите ...

Официјално: Тајфунот на Филипините усмрти 1.744 лица

Нетпрес - 12.11.2013

Филипинската влада соопшти дека според официјалните податоци, тајфунот Хаијан однел 1.774 животи, но од таму стравуваат дека бројот на жртви ќе расте.

Состојба на национална катастрофа на Филипините

Нетпрес - 12.11.2013

Претседателот на Филипините, Бенињо Акино Трети прогласил состојба на национална катастрофа по невремето предизвикано од супер тајфунот, објавија утрово локалните медиуми.

Затвореници од Таклобан го искористиле тајфунот за да избегаат

Нетпрес - 12.11.2013

Тајфунот на Филипините беше страшен за сите граѓани, освен за затвореници кои го искористиле хаосот и рушевините на затворот во градот Таклобан кој беше најсилно погоден од Хаијан за да побегнат.

Прогласена национална катастрофа на Филипините

Press24 - 12.11.2013

Претседателот Бењино Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа на Филипините. Супер тајфунот „Хаијен“ направи хаос и усмрти околу 10.000 луѓе.

Човекот и бурите

Нетпрес - 12.11.2013

Светот не се сеќава на пострашен тајфун од Хаијан, што израмни со земја огромни територии на Филипините. Ние луѓето, не можеме да ги спречиме овие или слични несреќи, но тоа не значи дека сме целосно ...

Филипинците добиле предупредување за тафунот три дена пред катастрофата

Нетпрес - 12.11.2013

Претставникот од Канцеларијата за намалување на ризиците од природни катастрофи при Обединетите нации, Џери Валескез, рекол дека три дена пред катастрофата од местото за набљудување во Манила, до ...

Филипини: По 10.000 жртви и масовно уништување се случи и чудо

Sky - 12.11.2013

Во средината на целиот хаос и уништување што ги завладеаја Филипините, една девојка безбедно се породи во урнатините на еден аеродром. Имено, Емили Ортега (21) за време на тајфунот доживеала ...

Велика Британија и Русија испратија помош на Филипините

Денешен - 12.11.2013

Велика Британија испраќа воен брод со опрема за прочистување на морска во вода за пиење и воен транспортен авион за помош на Филипините, соопшти премиерот Дејвид Камерон.

ОН бара 301 милиони долари донации за Филипините

Lider - 12.11.2013

Обединетите нации денеска упатија повик за собирање донации во износ од 301 милиони долари за помош на Филипините, кои минатата недела беа погодини од тајфунот Хаијан, чиј конечен биланс на жртвите ...

Тајфунот Хаијан на Филипините однесе 1.798 животи

Денешен - 12.11.2013

Бројот на жртвите на тајфунот Хаијан на Филипините според официјалните податоци достигна 1.798 лица. Националната агенција за справување со природни несреќи соопшти дека во источната провинција Лејте ...

Велика Британија испрати воен брод со помош на Филипините

Maxim - 12.11.2013

Велика Британија испрати воен брод со опрема за прочистување на морска во вода за пиење и воен транспортен авион за помош на Филипините. Како што соопшти премиерот Дејвид Камерон, бродот „Деринг“, ќе ...

САД го испраќаат на Филипините носачот на авиони „Џорџ Вашингтон“

Falanga - 12.11.2013

Досега 21 земја ветија помош за Филипините. Американскиот министер за одбрана, Чак Хејгел, вчера донесе одлука за испраќање на Филипините на носачот на бродови „Џорџ Вашингтон“, како помош по ударот ...

На Филипини се прогласи состојба на национална катастрофа

Maxim - 12.11.2013

По разорнувањето предизвикано од супер тајфунот Хаијан, филипинскиот претседател Бенињо Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа. Тој ја потпиша Прокламацијата 628 со што се прогласува ...

(ВИДЕО) Филипини прогласи состојба на национална катастрофа

Falanga - 12.11.2013

Супер тајфунот „Хаијен“ остави пустош и усмрти околу 10.000 луѓе. Претседателот на Филипини, Бењино Акино Трети прогласи состојба на национална катастрофа.

На Филипини хаос, Германија помага

Deutsche Welle - 11.11.2013

Од последиците од налетот на супер тајфунот „Хаијан“ на Филипини погодени се милиони луѓе. Меѓународните и германските хуманитарни организации подготвуваат големи операции за помош на ...

Филипини - на удар на природата

Deutsche Welle - 11.11.2013

Тајфунот Хајан е една од најтешките природни катастрофи кои ги погодиле Филипините. Но, тој е далеку од единствената. Оваа јужноазиска земја е лоцирана во регион во кој удираат сите можни природни ...

Потврдени над 1.700 жртви од тајфунот на Филипините

24 Вести - 11.11.2013

Филипинскиот претседател Бенино Акино денеска прогласи елементарна непогода и повика на смиреност кај граѓаните, откако земјата беше погодена од еден од најсилните тајфуни во историјата, во кој ...

Светските сили упатуваат помош за Филипините

Р.С.Европа - 11.11.2013

Светските сили упатуваат помош за Филипините каде што се стравува дека во тајфунот Хаијан загинале повеќе од 10 илјади луѓе. ОН соопштија дека од катастрофата се погодени 9,5 милиони луѓе.

Турција со 65 тони хуманитарна помош за Филипини

Р.С.Европа - 11.11.2013

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош на Филипини, каде тајфунот Хаијан усмрти голем број луѓе и предизвика огромна материјална штета, изјави турскиот вицепремиер Бешир Аталај.

Уништувачката моќ на Хаијан

Р.С.Европа - 11.11.2013

Околу 10.000 загинати и 9,5 милиони погодени луѓе од тајфунот што викендов ги погоди Филипните. Светот почна да испраќа помош Светските сили забрзано доставуваат помош на Филипините, каде што се ...

Тајфун направи пустош на Филипините, ослабе во Виетнам

Глас на Америка - 11.11.2013

Најмалку 10.000 мртви и цели градови во урнатини е резултатот на еден од најсилните тајфуни воопшто забележани Спасувачките екипи имаат тешкотиии да стасаат до најтешко погодените региони, каде се` ...

Супер-невремињата – наша реалност?

Глас на Америка - 11.11.2013

Експертите сметаат дека ова е почеток на период на интензивни и опасни временски услови предизвикани од климатските промени Метеоролозите велат дека тајфунот Хајен, што ги погоди Филипините во ...

Бебе се роди во пустошот од тајфунот

Вест - 11.11.2013

ФИЛИПИНИ (АП) - Радосни извици се слушаа вчера на аеродромот во Таклобан на Филипините што беше погоден од тајфун, кога 21-годишната Емили Ортега се породи со здраво женско бебе.

Супертајфунот Хаијан продолжува да пустоши (ФОТО)

МКД - 11.11.2013

Тропскиот циклон Хаијан, кој беше прогласен за најсилна бура што удрила во копно во историјата и кој зема илјадници човечки животи на Филипините, стигна во Виетнам, каде досега има најмалку 11 жртви, ...

Неbреме во Хрватска, „апсолутен хаос“ на Филипини

Телма - 11.11.2013

Претставникот на Црвениот Крст на Филипини, оцени денеска дека ситуацијата во регионите кои беа на удар на тајфунот Хајан најдобро се опишува со зборовите апсолутен хаос.

Разорниот Хаијан усмрти повеќе од 10.000 луѓе

Дневник - 11.11.2013

Во налетот на супертајфунот Хаијан во филипинската провинција Лејте, според наводи на полицијата, загинале најмалку 10 илјади луѓе. На неговиот пат преку копното тајфунот зад себе остави целосен ...

Снимка од супер-тајфунот Хаијан кој беснееше на Филипините

Факултети - 11.11.2013

Видео од супер-тајфунот Хаијан којшто го погоди градот Таклобан на источниот брег на ...

Јапонија испраќа медицинска екипа на Филипини

Алсат-М - 11.11.2013

Јапонија соопшти дека ќе испрати 25-члена лекарска екипа на Филипини, кои ќе им помагаат на настраданите од тајфунот Хаијан. Според филипинските медиуми бројот на жртвите во тајфунот е 709 луѓе, но ...

Јапонија испраќа медицинска екипа на Филипини

А1 On - 11.11.2013

Јапонија соопшти дека ќе испрати 25-члена лекарска екипа на Филипини, кои ќе им помагаат на настраданите од тајфунот Хаијан. Според филипинските медиуми бројот на жртвите во тајфунот е 709 луѓе, но ...

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош за Филипини

А1 On - 11.11.2013

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош на Филипини, каде тајфунот Хаијан усмрти голем број луѓе и предизвика материјална штета, изјави турскиот вицепремиер Бешир Аталај.

Од Хајан настрадаа илјадници Филипинци

Н.Македонија - 11.11.2013

Покрај уништените патишта и инфраструктурата, спасувачките напори се отежнати и поради безредијата и ограбувањата на објектите Тајфунот најтешко ја погоди провинцијата Лејте Властите во очајна ...

Штетите од тајфунот Хаијан врз филипинската економија се околу 14 милијарди долари

Алфа - 11.11.2013

Индексот на Филипинската берза се намали за три проценти, и падна на најниско ниво во последните шест недели, по налетот на тајфунот Хаијан. Инвеститорите продадоа акции за вкупно две милијарди ...

Штетите од тајфунот Хаијан се 14 милијарди долари

А1 On - 11.11.2013

Индексот на Филипинската берза се намали за три проценти, и падна на најниско ниво во последните шест недели, по налетот на тајфунот Хаијан. Инвеститорите продадоа акции за вкупно две милијарди ...

На Филипини во налетот на тајфунот Хаијан загинаа 942 луѓе

А1 On - 11.11.2013

Филипинската војска соопшти денеска дека досега е потврдена смртта на 942 луѓе во налетот на тајфунот Хаијан. Се претпоставува дека бројот на настраданите значително ќе се зголеми, а двајца локални ...

ВИДЕО: На Филипини во налетот на Хаијан загинаа 942 луѓе

Идивиди - 11.11.2013

Манила, 11 ноември 2013 (МИА) - Филипинската војска соопшти денеска дека досега е потврдена смртта на 942 луѓе во налетот на тајфунот Хаијан. Се претпоставува дека бројот на настраданите значително ...

Трагедија на Филипините: Над 10.000 загинати во тајфунот Хаијан (фото)

Здраво - 11.11.2013

Внимание: вознемирувачки фотографии! Над 10.000 луѓе се загинати во градот Таклобан на островот Лејте, откако тајфунот Хаијан ги зафати Филипините. Спасувачите од терен известуваат дека речиси две ...

Хајен остави трајни последици за Филипините

Алфа - 11.11.2013

Вистински кошмар на Филипните..Човечки тела, откорнати дрвја и разурнати објекти насекаде. Веќе три дена по ударот на супер тајфунот Хајен, жителите се очајни чекајќи помош.

Над 1.700 жртви од тајфунот на Филипините

Н.Македонија - 11.11.2013

Филипинскиот претседател Бенино Акино денеска прогласи елементарна непогода и повика на смиреност кај граѓаните, откако земјата беше погодена од еден од најсилните тајфуни во историјата, во кој ...

Филипини: Бебе родено во урнатините

Здраво - 11.11.2013

Емили Сагалис ја родила својата ќерка во урнатините на градот кој беше опустошен по ударот на тајфунот „Хаијан“, а потоа и’ го дала името по мајката која исчезнала во невремето.

Филипини: Се родило бебе под урнатините!

Н.Македонија - 11.11.2013

Филипинката Емили Сагалис, роди ќерка во урнатините на градот кој беше уништен од ударот на тајфунот „Хаијан„, а потоа и дала име по мајката која исчезнала во невремето Девојчето е родено во уништена ...

Потврдени над 1.700 жртви од тајфунот на Филипините

А1 On - 11.11.2013

Филипинскиот претседател Бенино Акино денеска прогласи елементарна непогода и повика на смиреност кај граѓаните, откако земјата беше погодена од еден од најсилните тајфуни во историјата, во кој ...

Најмалку 10.000 загинати од силниот тајфун во само еден град на Филипините

А1 On - 11.11.2013

ОН соопштија денеска дека во ударот на еден од најсилните тајфуни, во само еден град на Филипините загинале најмалку 10.000 луѓе, очекувајќи го најлошото кога станува збор за конечниот број на ...

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош за Филипини

+инфо - 11.11.2013

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош на Филипини, каде тајфунот Хаијан усмрти голем број луѓе и предизвика материјална штета, изјави турскиот вицепремиер Бешир Аталај.

Јапонија испраќа медицинска екипа на Филипини

+инфо - 11.11.2013

Јапонија соопшти дека ќе испрати 25-члена лекарска екипа на Филипини, кои ќе им помагаат на настраданите од тајфунот Хаијан. Според филипинските медиуми бројот на жртвите во тајфунот е 709 луѓе, но ...

Штетите од тајфунот Хаијан се 14 милијарди долари

+инфо - 11.11.2013

Индексот на Филипинската берза се намали за три проценти, и падна на најниско ниво во последните шест недели, по налетот на тајфунот Хаијан. Инвеститорите продадоа акции за вкупно две милијарди ...

Потврдени над 1.700 жртви од тајфунот на Филипините

+инфо - 11.11.2013

Филипинскиот претседател Бенино Акино денеска прогласи елементарна непогода и повика на смиреност кај граѓаните, откако земјата беше погодена од еден од најсилните тајфуни во историјата, во кој ...

Филипините опустошени од Хаијан, штетите се огромни

Фактор - 11.11.2013

Индексот на Филипинската берза падна за 3% – до минимално ниво, oткако најсилниот тајфун Хаијан ја погоди земјата. Инвеститорите продадоа акции за околу 2 милијарди филипински пезоси ( 45.9 милиони ...

ОН: Најмалку 10.000 загинати од силниот тајфун во само еден град на Филипините

+инфо - 11.11.2013

ОН соопштија денеска дека во ударот на еден од најсилните тајфуни, во само еден град на Филипините загинале најмалку 10.000 луѓе, очекувајќи го најлошото кога станува збор за конечниот број на ...

Јапонија испраќа медицинска екипа на Филипини

МРТ - 11.11.2013

Јапонија соопшти дека ќе испрати 25-члена лекарска екипа на Филипини, кои ќе им помагаат на настраданите од тајфунот Хаијан. Според филипинските медиуми бројот на жртвите во тајфунот е 709 луѓе, но ...

Јапонија испраќа медицинска екипа на Филипини

Сител - 11.11.2013

Јапонија соопшти дека ќе испрати 25-члена лекарска екипа на Филипини, кои ќе им помагаат на настраданите од тајфунот Хаијан. Според филипинските медиуми бројот на жртвите во тајфунот е 709 луѓе, но ...

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош за Филипини

Сител - 11.11.2013

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош на Филипини, каде тајфунот Хаијан усмрти голем број луѓе и предизвика материјална штета, изјави турскиот вицепремиер Бешир Аталај.

Бебе се роди во урнатините по налетот на тајфунот Хаијан на Филипините

Канал5 - 11.11.2013

Филипинката Емили Сагалис родила ќеркичка во урнатините на градот кој е разорен од ударот на тајфунот „Хаијан“. Бебето е крстено по мајката на родилката која исчезнала во невремето.

ГАЛЕРИЈА: Се роди бебе во урнатините од тајфунот на Филипини

Сител - 11.11.2013

Филипинката Емили Сагалис роди ќерка во урнатините на градот кој е разорен од тајфунот Хаијан, а потоа и го даде името на својата мајка која исчезнала во невремето.

Тајфунот Хаијан го алармира хуманиот свет

Локално - 11.11.2013

Светските сили забрзано доставуваат помош на Филипините, каде што се стравува дека има над 10.000 загинати луѓе од тајфунот Хаијан. Според Обединетите нации, околу 9,5 милиони луѓе биле погодени од ...

„Среќа во несреќа“- Бебе се родило по урнатините на тајфунот Хаијан

Локално - 11.11.2013

По катастрофалниот Тајфунот и првата проценка на 10.000 мртви од Филипините пристигна и добра вест. На аеродромот во Tacloban 21 -годишната Емили Ортега родила здраво девојче.

На Филипини во налетот на тајфунот Хаијан загинаа 942 луѓе

Сител - 11.11.2013

Филипинската војска соопшти денеска дека досега е потврдена смртта на 942 луѓе во налетот на тајфунот Хаијан. Се претпоставува дека бројот на настраданите значително ќе се зголеми, а двајца локални ...

(ФОТО)Супертајфунот Хаијан и натаму пустоши низ Азија

Локално - 11.11.2013

Тропскиот циклон Хаијан, кој беше прогласен за најсилна бура што удрила во копно во историјата и кој зема илјадници човечки животи на Филипините, стигна во Виетнам, каде досега има најмалку 11 жртви, ...

ОН: Најмалку 10.000 загинати од силниот тајфун во само еден град на Филипините

Канал5 - 11.11.2013

ОН соопштија денеска дека во ударот на еден од најсилните тајфуни, во само еден град на Филипините загинале најмалку 10.000 луѓе, очекувајќи го најлошото кога станува збор за конечниот број на ...

Запрепастувачките последици на тајфунот Хаијан

МРТ - 11.11.2013

Најмалку 10 илјади жртви на најстрашната бура на светот Супертајфунот Хаијан иако значително ослабнат со ветрови од 120 километри на час, при ударот на брегот на Виетнам ги зеде и првите жртви..

Јапонија испраќа медицинска екипа на Филипини

Телеграф - 11.11.2013

Три дена по тајфунот на Филипини се проценуваат штетите, а властите се обидуваат да обезбедат шатори и лекарства за најтешко настраданите во источниот дел од земјата Јапонија соопшти дека ќе испрати ...

Јапонија испраќа медицинска екипа на Филипини

Бриф - 11.11.2013

Јапонија соопшти дека ќе испрати 25-члена лекарска екипа на Филипини, кои ќе им помагаат на настраданите од тајфунот Хаијан. Според филипинските медиуми бројот на жртвите во тајфунот е 709 луѓе, но ...

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош за Филипини

Бриф - 11.11.2013

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош на Филипини, каде тајфунот Хаијан усмрти голем број луѓе и предизвика материјална штета, изјави турскиот вицепремиер Бешир Аталај.

ТУРЦИЈА ДО ФИЛИПИНИ: Хуманитарна помош од 65 тони

Телеграф - 11.11.2013

Првата хуманитарна помош од Турција ќе биде испратена со авион денеска истакна Аталај, кој отпатува за Филипните Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош на Филипините, каде што тајфунот „Хаијан“ ...

Нова надеж за живот на Филипините: Бебе се родило под урнатините

Точка - 11.11.2013

Бремената, 21-годишна Емили Сагалес била носена надојдената вода. Пливала и на крајот се фатила за дрвен стап и на тој начин се спасила. Засолниште нашла на аеродромот во Таклобан. Родила девојче.

Штетите од тајфунот Хаијан врз филипинската економија се околу 14 милијарди долари

Бриф - 11.11.2013

Индексот на Филипинската берза се намали за три проценти, и падна на најниско ниво во последните шест недели, по налетот на тајфунот Хаијан. Инвеститорите продадоа акции за вкупно две милијарди ...

На Филипини во налетот на тајфунот Хаијан загинаа 942 луѓе

Бриф - 11.11.2013

Филипинската војска соопшти денеска дека досега е потврдена смртта на 942 луѓе во налетот на тајфунот Хаијан. Се претпоставува дека бројот на настраданите значително ќе се зголеми, а двајца локални ...

Филипини: Здраво дете се роди среде урнатините на аеродромот

Телеграф - 11.11.2013

Бебето е крстено по баба си, која исчезнала за време на една од најголемите бури на Филипините Среде урнатините на филипинскиот град Таклобан, во импровизирана болница е родено девојчето Беа Џој.

Штетите од тајфунот „Хаијан“ врз филипинската економија се околу 14 милијарди долари

Телеграф - 11.11.2013

Вредноста на акциите на најголемата филипинска банка денеска се намали за 3,6 отсто Индексот на Филипинската берза се намали за три проценти и падна на најниско ниво во последните шест недели, по ...

Папата ќе донира 150.000 долари за жртвите од тајфунот на Филипините

Точка - 11.11.2013

Папата Франциско ќе го даде "првиот прилог" во висина од 150.000 долари за помош на населението на Филипините, кое е погодено од тајфунот "Хаијан", оставајќи зад себе илјадници мртви, соопштуваат од ...

Хуманитарна помош за регионите опустошени од тајфунот на Филипини

Точка - 11.11.2013

Спасувачите се обидуваат да стигнат до градовите и селата во централниот дел на Филипините кои останаа опустошени по силниот тајфун кој што убил околу 10.000 лица и принуди повеќе од 600 илјади да ги ...

Потврдени над 1.700 жртви од тајфунот на Филипините

Телеграф - 11.11.2013

По ударот на тајфунот „Хаијан“ повредени се повеќе од 2.000 луѓе, а најмалку 82 лица се водат како исчезнати Филипинскиот претседател Бенино Акино денеска прогласи елементарна непогода и повика на ...

Застрашувачки последици од монструозниот тајфун Хаијан

Точка - 11.11.2013

Луѓето од Филипините и целиот свет се во шок по разорниот тајфун Хаијан кој нанесе огромни штети и им ги одзема животите на илјадници луѓе, а фотографиите на кои што деловите од Филипините се ...

ОН: Најмалку 10.000 загинати од силниот тајфун во само еден град на Филипинитe

Бриф - 11.11.2013

ОН соопштија денеска дека во ударот на еден од најсилните тајфуни, во само еден град на Филипините загинале најмалку 10.000 луѓе, очекувајќи го најлошото кога станува збор за конечниот број на ...

ОН: Најмалку 10.000 загинати од тајфунот во само еден град на Филипините

Телеграф - 11.11.2013

Прогнозите на метеоролозите предизвикуваат дополнителна загриженост дека централниот и јужниот дел на Филипините би можеле да се најдат на удар од ново невреме ОН соопштија дека во ударот на еден од ...

ФОТО: Филипини по тајфунот, разурнати домови, училишта и многу жртви

Нетпрес - 11.11.2013

Тајфунот стивна, но порасна болка на Филипнците, некои жалат по изгубените родители, роднини и пријатели, некои по домот, децата по училиштето... Волонтерите на „Црвениот крст“ го опишаа Филипини ...

Хуманитарна помош за Филипини од Турција

Курир - 11.11.2013

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош на Филипини, каде тајфунот Хаијан усмрти голем број луѓе и предизвика материјална штета, изјави турскиот вицепремиер Бешир Аталај.

Турција ќе испрати хуманитарна помош за Филипини

Sky - 11.11.2013

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош на Филипини, најави турскиот вицепремиер Бешир Аталај. Турција ќе испрати и турски персонал за дистрибуција на помошта.

Бебе родено во урнатини на Филипини

Канал 77 - 11.11.2013

Филипинката Емили Сагалис родила ќерка во урнатини на градот кој беше разорен при ударот на тајфунот Хаијан и ја крстила како мајка и’ која исчезнала во невремето.

Бебе се роди во урнатините по налетот на тајфунот Хаијан

Press24 - 11.11.2013

Една девојка од Филипините се породила во урнатините на градот кој е разорен од ударот на тајфунот „Хаијан“. Девојчето е родено денеска во уништената аеродромска зграда која е претворена во ...

Бебе родено во урнатини тајфунот на Филипини

Portal - 11.11.2013

Филипинката Емили Сагалис родила ќерка во урнатини на градот кој беше разорен при ударот на тајфунот Хаијан и ја крстила како мајка ѝ која исчезнала во невремето.

Хаијан и неговата големина

Канал 77 - 11.11.2013

Светските сили забрзано доставуваат помош на Филипините, каде што се стравува дека има над 10.000 загинати луѓе од тајфунот Хаијан. Според Обединетите нации, околу 9,5 милиони луѓе биле погодени од ...

Филипини: Бебе родено во урнатините по бурата

Нетпрес - 11.11.2013

Храбрата Филипинка, Емили Сагалис, ја родила својата ќерка во урнатините на градот кој беше опустошен по ударот на тајфунот „Хаијан“, а потоа и’ го дала името по мајката која исчезнала во невремето.

Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош на Филипините

Press24 - 11.11.2013

Откако тајфунот Хаијан на Филипините усмрти голем број на луѓе и предзвика огромна материјална штета, турскиот вицепремиер Бешир Аталај, изјави дека Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош.

Во налетот на тајфунот Хаијан на Филипините 942 загинати

Курир - 11.11.2013

Филипинската војска соопшти денеска дека досега е потврдена смртта на 942 луѓе во налетот на тајфунот Хаијан. Се претпоставува дека бројот на настраданите значително ќе се зголеми, а двајца локални ...

Папата ќе донира 150.000 долари за жртвите од тајфунот на Филипините

Нетпрес - 11.11.2013

Папата Франциско ќе го даде „првиот прилог“ во висина од 150.000 долари за помош на населението на Филипините, кое е погодено од тајфунот „Хаијан“, оставајќи зад себе илјадници мртви, соопштуваат од ...

ФОТО и ВИДЕО: Филипинка роди здраво бебе среде урнатините на аеродромот

За Се - 11.11.2013

По катастрофалниот Тајфун Филипинката Емили Сагалис роди ќерка во урнатините на градот кој е разорен од тајфунот Хаијан, а потоа и го даде името на својата мајка која исчезнала во невремето.

Анализа: Хуманитарна помош за регионите опустошени од тајфунот на Филипини

Нетпрес - 11.11.2013

Спасувачите се обидуваат да стигнат до градовите и селата во централниот дел на Филипините кои останаа опустошени по силниот тајфун кој што убил околу 10.000 лица и принуди повеќе од 600 илјади да ги ...

Хуманоста на дело: Папата ќе донира 150.000 долари за жртвите од тајфунот на Филипините

Press24 - 11.11.2013

Папата Франсис откако дојде на престолот постојано докажува дека е голем и хуман човек. Откако за време на свој говор седна мало детенце во својот скут, а потоа и прекина говор за да бакне и прегрне ...

Супертајфунот Хаијан продолжува да пустоши

Орбис - 11.11.2013

Тропскиот циклон Хаијан, кој беше прогласен за најсилна бура што удрила во копно во историјата и кој зема илјадници човечки животи на Филипините, стигна во Виетнам, каде досега има најмалку 11 жртви, ...

ФОТО: Бебе родено во рушевините по тајфунот на Филипините

Курир - 11.11.2013

Кога почнал налетот на тајфунот, а градот бил поплавен, младата мајка била во центарот за евакуација и морала да препрлива до засолништето на аеродоромот за да ја роди Беа.

Се роди бебе на Филипините додека беснееше тајфунот

Република - 11.11.2013

Се роди бебе на аеродромот во Таклобан на Филипините што беше погоден од тајфун. Емили Ортега (21) роди здраво женско бебе. Ова беше една од ретките убави вести во крајбрежниот град каде властите ...

Расте бројот на загинати во Филипини

Курир - 11.11.2013

Филипинскиот претседател Бенино Акино денеска прогласи елементарна непогода и повика на смиреност кај граѓаните, откако земјата беше погодена од еден од најсилните тајфуни во историјата, во кој ...

Среде пеколот од тајфунот, Филипинка роди девојче

Sky - 11.11.2013

По страотниот тајфун кој предизвика катастрофални последици на Филипините, ни доаѓа и една радосна вест. 21 годишната Емили Ортега роди здраво девојче.

Бебе родено во урнатини од тајфунот на Филипини

Макфакс - 11.11.2013

Филипинката Емили Сагалис родила ќерка во урнатини на градот кој беше разорен при ударот на тајфунот Хаијан и ја крстила како мајка и’ која исчезнала во невремето.

10 милиони луѓе на Филипините претрпеа штети од тајфунот

Inpress - 11.11.2013

Таклобан, 11. ноември 2013 (ИНПРЕС) Како резултат на тајфунот на Филипините, штета претрпеа над десет милиони луѓе, објави веб-страницата на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања.

Филипинка се породи во урнатините по бурата

Денешен - 11.11.2013

Филипинката Емили Сагалис роди ќеркичка во урнатините на зградата која е урната по ударот на тајфунот „Хаијан“, а потоа и го дала името на својата мајка која изчезнала во нeвремето.

Филипини: Во налетот на тајфунот Хаијан загинаа 942 луѓе

Денешен - 11.11.2013

Филипинската војска соопшти денеска дека досега е потврдена смртта на 942 луѓе во налетот на тајфунот Хаијан. Се претпоставува дека бројот на настраданите значително ќе се зголеми, а двајца локални ...

Штетите од тајфунот Хаијан се околу 14 милијарди долари

Денешен - 11.11.2013

Индексот на Филипинската берза се намали за три проценти, и падна на најниско ниво во последните шест недели, по налетот на тајфунот Хаијан. Инвеститорите продадоа акции за вкупно две милијарди ...

Турција на Филипините ќе испрати 65 тони хуманитарна помош

Maxim - 11.11.2013

Откако тајфунот Хаијан на Филипините усмрти голем број на луѓе и предзвика огромна материјална штета, турскиот вицепремиер Бешир Аталај, изјави дека Турција ќе испрати 65 тони хуманитарна помош.

Тајфунот Хаијан предизвикал штета од 14 милијарди долари

Maxim - 11.11.2013

По налетот на тајфунот Хаијан, индексот на Филипинската берза се намали за три проценти, и падна на најниско ниво во последните шест недели. Вредноста на акциите на најголемата филипинска банка ...

За жртвите од тајфунот на Филипините папата Франциско ќе донира 150.000 долари

Maxim - 11.11.2013

Папата Франциско ќе донира 150.000 долари за жртвите од налетот на тајфунот на Филипините. „По поминување на тајфунот, кој од овој викенд со неверојатна брзина ги погоди Филипините, посебно островите ...

(Видео + Фотографии): Тајфунот Хаијан остави пустош на Филипини

Falanga - 11.11.2013

Австралија ке достави помнош на Филипините. Се претпоставува дека бројот на настраданите значително ќе се зголеми, а двајца локални претставници изјавија дека бројот на жртвите може да изнесува над ...