TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ванхауте на Твитер напиша: Се предавам, нема избори на 24 април

Телма - 21.02.2016

Посредникот во преговорите помеѓу партиите, Питер Ванхауте, во неговата денешна порака на Твитер пишува: -Се предавам, нема избори на 24 април, нагласувајќи дека се потребни ефективни преговори.

„Се предавам, нема избори на 24.април“, последната Твитер порака на Ванхауте

Нова ТВ - 21.02.2016

Белгискиот посредник во преговорите помеѓу партиите, Питер Ванхауте, во најновата Твитер-порака вели „Се предавам, нема избори на 24.април“, притоа нагласувајќи дека неопходни се „ефективни преговори“.

Ванхауте: Се предавам – Нема избори на 24-ти април

24 Вести - 21.02.2016

„Суштината е во ефективни преговори. Се предавам: Нема избори на 24-ти април“, коментира на Твитер, преку една од неговите мачки, белгискиот експерт и олеснувач во преговорите, Питер Ванхауте.

Твитовите и фејсбук статусите на Ванхауте-тема за коментари во Собранието

Телма - 21.02.2016

Твитовите и фејсбук статусите на олеснувачот во преговорите Питер Ванхауте, се тема за коментари во собранието кое работи и денеска во недела. тој пак денеска на фејзбук се запраша зошто влада која треба да е техничка предложи 74 законски измени кои ...

ВМРО-ДПМНЕ ја прекинува соработката со Ванхауте

Утрински - 21.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука да престане да соработува со посредникот Питер Ванхауте. Како што соопшти попладнево, одлуката базира на неговите навреди кон ВМРО-ДПМНЕ и претставниците на партијата кои учествуваа во преговорите, како и континуираните ...

Ванхауте во пресрет на меѓународната оценка: Се предавам, нема избори на 24 април

Капитал - 21.02.2016

„Потребни се ефективни преговори. Се предавам: Нема избори на 24 април“, гласи првата од неколкуте Twitter објави на белгискиот олеснувач на преговорите за имплементација на пржинскиот Договор, Питер Ванхауте.

ВМРО-ДПМНЕ ја прекинува соработката со Ванхауте

Р.С.Европа - 21.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука да престане да соработува со посредникот Питер Ванхауте, се наведува во партиското соопштение. Во него се наведува дека одлуката се базира на неговите навреди кон ВМРО-ДПМНЕ и претставниците на партијата кои учествуваа во ...

Делегацијата на ЕК се оградува од Твитер коментарите на посредникот

Вест - 21.02.2016

Посредникот во меѓупартиските преговори за реформи во сегментите од договорот од Пржино, Питер Ванхауте, завчеравечер на Твитер профилот напиша: "Сè е во ефикасните преговори", пишува Ванхауте на својот Твитер профил и на фотографијата со мачка со ...

ВМРО-ДПМНЕ ја прекинува соработката со Ванхауте

Тера - 21.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука да престане да соработува со посредникот Питер Ванхауте. „Одлуката се базира на неговите навреди кон ВМРО-ДПМНЕ и претставниците на партијата кои учествуваа во преговорите, како и континуираните омаловажувања кон народот и ...

Ванхауте: Се предавам – Нема избори на 24-ти април

Тера - 21.02.2016

„Суштината е во ефективни преговори. Се предавам: Нема избори на 24-ти април“, коментира на Твитер, преку една од неговите мачки, белгискиот експерт и олеснувач во преговорите, Питер Ванхауте.

Ванхауте: Се предавам – Нема избори на 24-ти април

А1 On - 21.02.2016

„Суштината е во ефективни преговори. Се предавам: Нема избори на 24-ти април“, коментира на Твитер, белгискиот експерт и олеснувач во преговорите, Питер Ванхауте. Денеска трреба да биде соопштен ставот на ЕУ и НАТО дали се исполнети условите за фер ...

Ванхауте впери пиштол во државата

Сител - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте во најново објавената фотографија на Твитер прикажува вперен пиштол во мачка која се предава и „вели“ дека изборите нема да се одржат на 24 април. На овој начин Ванхауте ја персонализира Република Македонија со ...

Делегацијата Европската унија не ги коментира твитер пораките на Ванхауте

Канал5 - 21.02.2016

Делегацијата Европската унија не ги коментира пораките на белгискиот посредник Питер Ванхауте, од коментарите кои ги со денови ги објавува на твитер. Оттаму за Канал 5 велат дека официјалните ставови на Европската комисија ги презентираат на прес - ...

ВМРО-ДПМНЕ: Поради искажаните навреди, нема да учествуваме на состаноци со Ванхауте

Телеграф - 21.02.2016

ВМРО ДПМНЕ долго време го толерираше неговото несоодветно однесување, делумно и заради фактот што после секоја изречена навреда или омаловажување, Ванхауте се извинуваше како маче. За жал веднаш по барањето да му биде простено, следеа нови испади и ...

ВМРО-ДПМНЕ веќе нема да соработува со Ванхауте

За Се - 21.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука да престане да соработува со посредникот Питер Ванхауте, стои во соопштението од партијата. Во него стои дека одлуката се базира на неговите навреди кон ВМРО-ДПМНЕ и претставниците на партијата кои учествуваа во преговорите, ...

Собранието носи закони, а не Ванхауте

Вечер - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач во преговорите Питер Ванхауте повторно ја премина црвената линија. По низата навреди кон македонскиот народ, исмевање со државата и граѓаните, овој пат Ванхауте се стави над законите во Република Македонија.

Платеникот на Сорос Ванхауте ја саботира волјата на мнозинството граѓани

Fox.mk - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте саботирајќи ја волјата на мнозинството граѓани на Република Македонија, преку социјалните мрежи порача дека во Македонија нема да се случат избори на 24 април.

Закони носи Собранието, а не Ванхауте

Нетпрес - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач во преговорите Питер Ванхауте повторно ја премина црвената линија. По низата навреди кон македонскиот народ, исмевање со државата и граѓаните, овој пат Ванхауте се стави над законите во Република Македонија, пишува Курир.

Ванхауте впери пиштол во државата

Република - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте во најново објавената фотографија на Твитер прикажува вперен пиштол во мачка која се предава и „вели“ дека изборите нема да се одржат на 24 април. На овој начин Ванхауте ја персонализира Република Македонија со ...

Ванхауте ја саботира волјата на мнозинството граѓани

Нетпрес - 21.02.2016

Саботирајќи ја волјата на мнозинството граѓани на Република Македонија, белгискиот олеснувач, Питер Ванхауте, преку социјалните мрежи порача дека во Македонија нема да се случат избори на 24 април, пишува Курир.

Нема избори во април, Ванхауте крена раце од Македонија

Фактор - 21.02.2016

Со фотографија од мачка со кренати раце под која пишува „Се предавам”, белгискиот експерт и олеснувач во преговорите Питер Ванхауте на твитер најави дека изборите нема да се одржат на 24 април.

„Курир“: Ванхауте впери пиштол во државата

Нетпрес - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте во најново објавената фотографија на Твитер прикажува вперен пиштол во мачка која се предава и „вели“ дека изборите нема да се одржат на 24 април. На овој начин Ванхауте ја персонализира Република Македонија со ...

ВМРО-ДПМНЕ ја прекинува соработката со Ванхауте

еМагазин - 21.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука да престане да соработува со посредникот Питер Ванхауте. Како што соопшти попладнево, одлуката базира на неговите навреди кон ВМРО-ДПМНЕ и претставниците на партијата кои учествуваа во преговорите, како и континуираните ...

Ванхауте: Се предавам – Нема избори на 24-ти април

Репортер - 21.02.2016

„Суштината е во ефективни преговори. Се предавам: Нема избори на 24-ти април“, коментира на Твитер, белгискиот експерт и олеснувач во преговорите, Питер Ванхауте. Денеска треба да биде соопштен ставот на ЕУ и НАТО дали се исполнети условите за фер и ...

Собранието носи закони, а не Ванхауте

Денешен - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач во преговорите Питер Ванхауте повторно ја премина црвената линија. По низата навреди кон македонскиот народ, исмевање со државата и граѓаните, овој пат Ванхауте се стави над законите во Република Македонија.

Платеникот на Сорос Ванхауте ја саботира волјата на мнозинството граѓани

Денешен - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте саботирајќи ја волјата на мнозинството граѓани на Република Македонија, преку социјалните мрежи порача дека во Македонија нема да се случат избори на 24 април.

„Се предавам, нема избори на 24-ти април“ – денешната Твитер порака на Ванхауте

Либертас - 21.02.2016

Белгискиот посредник во преговорите помеѓу партиите, Питер Ванхауте, во најновата Твитер-порака вели „Се предавам, нема избори на 24.април“, притоа нагласувајќи дека неопходни се „ефективни преговори“.

Ванхауте впери пиштол во државата

Денешен - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте во најново објавената фотографија на Твитер прикажува вперен пиштол во мачка која се предава и „вели“ дека изборите нема да се одржат на 24 април. На овој начин Ванхауте ја персонализира Република Македонија со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Престануваме да соработуваме со Ванхауте, од денеска тој е само турист

ТВ21 - 21.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука да престане да соработува со посредникот Питер Ванхауте. „Одлуката се базира на неговите навреди кон ВМРО-ДПМНЕ и претставниците на партијата кои учествуваа во преговорите, како и континуираните омаловажувања кон народот и ...

Ванхауте на Твитер: Се предавам, нема избори на 24 април

ТВ21 - 21.02.2016

„Се предавам: Нема избори на 24 април. Се за ефективни преговори.“, објави на својот Твитер профил, белгискиот олеснувач во преговорите, Питер Ванхауте. По дводневните одложувања, денеска се очекува да биде соопштен ставот на ЕУ и САД дали се ...

Ванхауте: Нема избори на 24-ти април

Кумановски м. - 21.02.2016

„Суштината е во ефективни преговори. Се предавам: Нема избори на 24-ти април“, вака коментира на Твитер, белгискиот експерт и олеснувач во преговорите, Питер Ванхауте преку една од неговите мачки.

Собранието носи закони, а не Ванхауте

Курир - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач во преговорите Питер Ванхауте повторно ја премина црвената линија. По низата навреди кон македонскиот народ, исмевање со државата и граѓаните, овој пат Ванхауте се стави над законите во Република Македонија.

ЕУ канцеларијата во Македонија се дистанцира од Ванхауте!

Вечер - 21.02.2016

Откако на твитер белгискиот олеснувач Питер Ванхут објави нова фотографија на која со пиштол и се закануваат на мачка и напиша „Се предавам, нема избори на 24 април, се вели во текстот на фотографијата објавена од Ванхауте“, од канцеларијата на ...

Платеникот на Сорос Ванхауте ја саботира волјата на мнозинството граѓани

Курир - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте саботирајќи ја волјата на мнозинството граѓани на Република Македонија, преку социјалните мрежи порача дека во Македонија нема да се случат избори на 24 април.

Ванхауте впери пиштол во државата

Курир - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте во најново објавената фотографија на Твитер прикажува вперен пиштол во мачка која се предава и „вели“ дека изборите нема да се одржат на 24 април. На овој начин Ванхауте ја персонализира Република Македонија со ...

За ВМРО-ДПМНЕ, Ванхауте е само турист

Фактор - 21.02.2016

Владејачката партија ја прекинува соработката со белгискиот посредник во преговорите Питер Ванхауте. „ВМРO-ДПМНЕ долго време го толерираше неговото несоодветно однесување, делумно и заради фактот што после секоја изречена навреда или омалуважување, ...

ВМРО-ДПМНЕ ја прекина соработката со Ванхауте поради негови навреди кон македонскиот народ

Макфакс - 21.02.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ објави во неделата дека ја прекинува соработката со белгискиот посредник Питер Ванхауте во преговорите меѓу партиите, поради неговите омаловажувања кон Македонија и македонскиот народ.

Ванхауте ја саботира волјата на мнозинството граѓани на Република Македонија

Пулс24 - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте саботирајќи ја волјата на мнозинството граѓани на Република Македонија, преку социјалните мрежи порача дека во Македонија нема да се случат избори на 24 април.

Ванхауте повторно се стави над законите во Македонија

Пулс24 - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач во преговорите Питер Ванхауте повторно ја премина црвената линија. По низата навреди кон македонскиот народ, исмевање со државата и граѓаните, овој пат Ванхауте се стави над законите во Република Македонија.

Ванхауте повторно твитна: „Нема избори на 24 април“

Канал 77 - 21.02.2016

Белгискиот олеснувач во преговорите меѓу македонските партии, Питер Ванхауте повторно се огласи на Твитер, објавувајќи фотографија со мачка. Овој пат тој објави фотографија на која е прикажан пиштол вперен во мачка која вели дека изборите нема да се ...

Твитер мачките на Ванхауте порачаа: Демократијата бара компромис и здрав разум

Нова ТВ - 19.02.2016

„Демократијата бара компромис, бара разумни луѓе, бара здрав разум, бара компетентни политичари, бара да се биде во служба на народот!“ Ваква порака на својот профил на Твитер објави Питер Ванхауте, белгискиот посредник во межупартиските преговори ...

Ванхауте: Демократијата бара компромис и компетентни политичари

24 Вести - 19.02.2016

Демократијата бара компромис – бара разумни луѓе – бара здрав разум – бара компетентни политичари – бара да се биде во служба на народот!“, напиша на Твитер посредникот Ванхауте, откако партиите потписнички на Договорот од Пржино ниту вчера не се ...

Ванхауте утрово на Twitter порачува да се потсетиме што е демократија

Капитал - 19.02.2016

Белгискиот олеснувач на преговорите, во моментов за медиумската реформа, Питер Ванхауте, утрово, по неуспехот да се дојде до договор, а во пресрет на оценката на ЕУ и на САД околу условите да се одржат фер и демократски избори на 24 април, на ...

Нема договор за медиумите пред оценката на ЕУ и САД за условите за избори

Капитал - 19.02.2016

И последната вечер пред ЕУ и САД да објават оценка дали има услови за фер и демократски избори на 24 арпил, преговорите за реформи во медиумите завршија без договор. Според белгискиот олеснувач на преговорите, Питер Ванхауте, за неуспехот се ...

Ванхауте - За договор потребни се компетентни политичари

Утрински - 19.02.2016

Преговорите за медиумите крахираа - регулаторното тело најголем проблем Наум Котевски Преговорите за реформи во медиумите се` уште тапкаат во место. Според белгискиот олеснувач на преговорите, Питер Ванхауте, за неуспехот се одговорни сите ...

Партиските преговори за медиумите завршија без договор

МК News - 19.02.2016

Партиските преговори за медиумите завршија без договор, изјави Ванхауте На новинарско прашање кој ја сноси одговрноста за неуспехот на преговорите Ванхауте рече дека сите претставници на политичките партии се подеднакво одговoрни.

Ванхауте пак твитна: Демократијата бара здрав разум

+инфо - 19.02.2016

Белгискиот олеснувач на преговорите, Питер Ванхауте, по синоќешниот неуспех да се дојде до договор за медиумските реформи, утрово на Твитер објави фотографија од намуртена мачка, со пораката: „Демократијата бара компромис – бара разумни луѓе – бара ...

Ванхауте: Демократијата бара компромис, бара компетентни политичари

А1 On - 19.02.2016

Бeлгискиот олеснувач на преговорите за медиумите, експертот Питер Ванхауте, утрово, по маратонските разговори кои завршија без договор се огласи на својот Твитер профил: Remember #Democracy pic.twitter.com/O8mNGtu6Sr — Peter Vanhoutte ...

Медиумските реформи итен приоритет, Ванхауте повикува на повторни преговори

Кајгана - 19.02.2016

По неуспехот на политичките партии да постигнат консензус во однос на преговорите за реформи во медиумите синоќа, белгискиот експерт и медијатор во преговорите, Питер Ванхауте повикува на повторни преговори, со цел да се изнајде договор.

Ванхауте пак им твитна: Демократијата бара здрав разум!

Локално - 19.02.2016

Белгискиот медијатор на преговорите, Питер Ванхауте, по синоќешниот неуспех да се дојде до договор за медиумските реформи, утрово на Твитер објави фотографија од намуртена мачка, со пораката: „Демократијата бара компромис – бара разумни луѓе – бара ...

Засега нема преговори за медиумите

Локално - 19.02.2016

Денеска нема нова средба на работните групи на политичките партии кои се обидуваат да постигнат договор за реформи во медиумската сфера. Кристина Димова, асистентката на белгискиот посредник Питер Ванхауте, потврди дека засега нема закажано средба ...

Договорот од Пржино на апарати за вештачко дишење

Локално - 19.02.2016

Партиите учеснички во преговорите за медиумите денеска се без идеја што понатаму ќе се случува откако синоќа пропадна и последниот обид за реформи во оваа сфера. Единствено, информација на „Нетпрес“ дека денеска повторно ќе продолжат прегoворите за ...

Заглавени преговорите за медиумите

Дневник - 19.02.2016

Преговорите за медиумите меѓу работните групи од политичките партии се прекинати и неизвесно е дали вечерва ќе продолжат. Белгискиот посредник Питер Ванхауте изјави дека ситуацијата во моментот е блокирана и оти засега нема договор.

Ванхауте со уште една намуртена мачка на Твитер: Демократијата бара компромис, бара разумни луѓе…

Репортер - 19.02.2016

Белгискиот олеснувач на преговорите, во моментов за медиумската реформа, Питер Ванхауте, утрово, по неуспехот да се дојде до договор, а во пресрет на оценката на ЕУ и на САД околу условите да се одржат фер и демократски избори на 24 април, на ...

Ванхауте со уште една намуртена мачка на Твитер: Демократијата бара компромис, бара разумни луѓе…

Либертас - 19.02.2016

Beлгискиот олеснувач на преговорите, во моментов за медиумската реформа, Питер Ванхауте, утрово, по неуспехот да се дојде до договор, а во пресрет на оценката на ЕУ и на САД околу условите да се одржат фер и демократски избори на 24 април, на ...

Безуспешни преговорите за медиумите

ТВ21 - 19.02.2016

Преговорите на четирите политички партии за реформи во медиумите и вчера вечер завршија без договор. По долгите разговори, пауза и внатре партиски консултации, работната група не успеа да го надмине главниот проблем околу составот на советот на ...

Нова средба на работните групи за медиумите

МРТ - 19.02.2016

„Демократијата бара компромис, бара разумни луѓе, бара здрав разум, бара компетентни политичари, бара да се биде во служба на народот“, напиша на Твитер, Ванхауте. Нема договор на работните групи за медиумите.

Нема договор за медиумите, Ванхауте порача: Демократијата бара компромис и разумни луѓе

еМагазин - 19.02.2016

И на синоќешните преговори за реформите во медиумите, четирите политички партии не постигнаа договор. Главниот проблем е околу составот на советот на Агецијата за медиуми. Белгискиот експерт Питер Ванхауте кој ги предводи преговорите изјави дека ...

Ванхауте со луто маче ги искара политичарите на Twitter

Позитив.мк - 19.02.2016

Питер Ванхауте е гневен на пропаднатите маратонски преговори за медиумите и го објави досега најлутото „маче“ со порака македонските политичари да пораснат и да се потсетат што беше тоа демократија и дека компромисот и разумот се клучни при ...

ВАНХАУТЕ СО СИЛНА ПОРАКА НА ТВИТЕР: Сетете се на демократијата!

Фактор - 19.02.2016

Во пресрет на објавувањето на проценката за одржувањето на предвремените избори во април, која треба да ја објават ЕУ и САД, медијаторот Питер Ванхауте на социјалната мрежа Твитер упати силна порака, посочувајќи „да се сетиме на демократијата“.

МАЧКИТЕ НА ВАНХАУТЕ: Уште многу скали до исполнување на условите за избори во април?

Фактор - 19.02.2016

Во пресрет на објавувањето на проценката за изборите Ванхауте твита на социјалната мрежа. Преку симболичните мачки на Твитер, олеснувачот порачува дека има уште многу скали да се поминат за да се исполнат условите за одржување на предвремени ...

Ванхауте и утрово се огласи на Твитер: „Демократијата бара компромис“ (Фото)

Канал 77 - 19.02.2016

Белгискиот олеснувач, Питер Ванхауте утрово повторно се огласи на Твитер, откако вчера преговорите за медиумски рефорфми завршијанеуспешно. Вообичаено, тој објави фотографија со мачка, придружена со следната порака: „Демократијата бара компромис – ...

Преговорите се блокирани,по консултациите ќе знае дали ќе има нова рунда

Нова ТВ - 18.02.2016

Преговорите за медиумите се прекинати, а во моментот има внатрепартиски консулстации. По 20 часот се очекува повторно ќе седнат на преговарачка маса. „Очигледно нема договор ситуацијата во моментов е целосно блокирана сега спроведуваме билатерални ...

Ванхауте:Ќе ги рестартираме преговорите, не сум сигурен во разврска

Нова ТВ - 18.02.2016

Ќе ги рестартираме преговорите за некоја минута. Не сум сигурен дека ќе има било каква разврска но ние ќе го дадеме максимумот за да ги доближиме различните позиции вечерва. Главниот проблем е околу составот на советот на Агецијата за медиуми се ...

Ванхауте на Твитер: Се уште е можен компромис, но нема љубов ако доаѓа само од едната страна

Телма - 18.02.2016

-„Добро утро. Уште еден ден на преговори. Се уште е можен компромис, но нема љубов ако таа доаѓа само од едната страна“. Ова го напиша утринава белгискиот посредник Питер Ванхауте на својот Твитер профил преку која го најави денешното продолжување ...

Ванхауте: Направен е напредок, рокот за договор истекува денеска

Телма - 18.02.2016

Европскиот посредник во меѓупартиските преговори за реформите во медиумите, Питер Ванхауте, информираше дека во текот на синоќешните преговори бил направен напредок , на тој начин што биле отстранети дел од најголемите пречки и проблеми кои ги ...

Ванхауте: Ситуацијата во моментов е целосно блокирана

Телма - 18.02.2016

Очигледно нема договор ситуацијата во моментов е целосно блокирана сега спроведуваме билатерални консултации со партии и на нивно на меѓунардона заедница за да видиме како да продолжиме во наредните чласови.

Твитер порака на Ванхауте: „Се уште е можен компромис“

Нова ТВ - 18.02.2016

Со мал напредок, но безуспешно. Така заврши синоќешната рунда преговори на работните групи за реформи во медиумите. Според најавите од белгискиот посредник Питер Ванхауте тие ќе продолжат и денеска. Во пораката на Твитер напиша: „Добро утро.

Ванхауте: Не сум сигурен дека ќе има било каква разврска

Телма - 18.02.2016

- Ќе ги рестартираме преговорите за некоја минута. Не сум сигурен дека ќе има било каква разврска но ние ќе го дадеме максимумот за да ги доближиме различните позиции вечерва. Главниот проблем е околу составот на советот на Агецијата за медиуми се ...

Преговорите за реформи во медиумите завршија без успех

Нова ТВ - 18.02.2016

Преговорите за реформи во медиумите завршија без договор. Ова го изјави доцна вечерва белгискиот експерт Питер Ванхауте пред Клубот на пратениците. Таму веќе два дена се одржуваа интензивни преговори.

Ванхауте: Рокот за договор за медиумите е до вечерва

Нова ТВ - 18.02.2016

Според белгискиот посредник Питер Ванхауте рокот за договор меѓу партиите за медимските прашања е до вечерва. Како што вели тој, доколку има волја спорните прашања меѓу партиите можат да се решат за неколку часа.

Партиските преговори за медиумите завршија без договор

Телма - 18.02.2016

Партиските преговори за медиумските реформи завршија без договор. Ова го изјави пред малку белгискиот експерт Питер Ванхауте пред Клубот на пратениците каде два дена се одржуваа интензивни преговори.

Ванхауте-Преговорите блокирани,партиите се консултираат

Р.С.Европа - 18.02.2016

Нема напредок во преговорите за медиумите, кој се во прекин поради доплнителни внатре партиски консултации.Најавено е дека вечерва повторно ќе се одржи заеднички состанок. „Очигледно нема договор ситуацијата во моментов е целосно блокирана сега ...

Преговорите за медиумите пак заглавија

Утрински - 18.02.2016

Преговорите за медиумите меѓу работните групи од политичките партии се прекинати и неизвесно е дали вечерва ќе продолжат. Белгискиот посредник Питер Ванхауте изјави дека ситуацијата во моментот е блокирана и оти засега нема договор.

Ванхауте: Има напредок за медиумите – ќе продолжиме утре попладне

Капитал - 18.02.2016

„За денеска заврши состанокот на работната група во која се преговара за медиумите. Има напредок, така што ќе ја продолжиме дискусијата утре попладне“, напиша вечерва на Twitter олеснувачот Питер Ванауте.

Преговорите за медиумите завршија со неуспех

Алсат-М - 18.02.2016

Преговорите на четирите политички парии за реформи во медиумите завршија и на нив не беше постигнат договор.Ова е епилогот на вечерашните разговори, помеѓу кои имаше пауза и внатре партиски консултации.

Ванхауте скептичен, преговорите продолжуваат

Р.С.Европа - 18.02.2016

Белгискиот експерт Питер Ванхауте се сомнева дека ќе има разврска и во вечерашнава рунда на преговори, но не се откажува од можност за решение.Тој изјави дека не е сигурен дека ќе има било каква разврска, додавајќи дека Работната група ќе го даде ...

Ванхауте: Се уште е можен компромис, но нема љубов ако таа доаѓа само од едната страна

Вест - 18.02.2016

Белгискиот посредник Питер Ванхауте најави дека партиските преговори за медиумите ќе продолжат и денеска. Тој во порака на својот „Твитер“ профил напиша: „Добро утро. Уште еден ден на преговори.

Ванхауте: Компромисот за медиумите е можен, ако љубовта не доаѓа само од една страна

Капитал - 18.02.2016

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте посака добро утро во новиот ден за преговори за медиумите. „Добро утро! Уште еден ден за преговори. Компромисот е уште возможен, но љубовта не може да доаѓа само од една страна“, напиша Ванхауте на Twitter.

Преговорите за медиумите завршија со неуспех

Р.С.Европа - 18.02.2016

Преговорите на четирите политички парии за реформи во медиумите завршија и на нив не беше постигнат договор.Ова е епилогот на вечерашните разговори, помеѓу кои имаше пауза и внатре партиски консултации.

Ванхауте: Ситуацијата во моментов е целосно блокирана

А1 On - 18.02.2016

Рокот за договор за медиумите на 4-те партииистекува вечерва, а разговорите меѓу работните групи од политичките партии се прекинати. „ Очигледно нема договор ситуацијата во моментов е целосно блокирана сега спроведуваме билатерални консултации со ...

Ванхауте на Твитер: Се уште е можен компромис, но нема љубов ако доаѓа само од едната страна

А1 On - 18.02.2016

– Добро утро. Уште еден ден на преговори. Се уште е можен компромис, но нема љубов ако таа доаѓа само од едната страна, напиша посредникот Питер Ванхауте на својот Твитер профил каде што го најави денешното продолжување на преговорите на партиските ...

Ванхауте: Рокот за договор меѓу партиите за медиумите истекува вечерва

+инфо - 18.02.2016

Според белгискиот посредник Питер Ванхауте рокот за договор меѓу партиите за медимските прашања истекува вечерва, јавува Нова . Како што вели тој, доколку има волја спорните прашања меѓу партиите можат да се решат за неколку часа.

Ванхауте верува дека е можен договор за медиумите

Фокус - 18.02.2016

Но, тој смета дека нема компромис само со волја на една страна. По досегашните неуспешни преговори меѓу работните групи на четирите најголеми партии за регулирање на медиумската сфера, белгискиот посредник Питер Ванхауте , сепак, смета дека е можен ...

Ванхауте: Сеуште нема договор за медумите

Канал5 - 18.02.2016

Разговорите за медиумите меѓу работните групи од политичките партии се прекинати и неизвесно е дали вечерва ќе продолжат. Белгискиот посредник Питер Ванхауте изјави дека ситуацијата во моментот е блокирана и оти засега нема договор.

ВАНХАУТЕ: Прекинати разговорите за договор за медумите

Телеграф - 18.02.2016

Разговорите за медиумите меѓу работните групи од политичките партии се прекинати и неизвесно е дали вечерва ќе продолжат Белгискиот посредник Питер Ванхауте изјави дека ситуацијата во моментот е блокирана и оти засега нема договор.

Ванхауте: Се уште нема договор за медумите

Алфа - 18.02.2016

Разговорите за медиумите меѓу работните групи од политичките партии се прекинати и неизвесно е дали вечерва ќе продолжат. Разговорите за медиумите меѓу работните групи од политичките партии се прекинати и неизвесно е дали вечерва ќе продолжат.

Ванхауте: Ситуацијата во моментов е целосно блокирана

Локално - 18.02.2016

– Очигледно нема договор ситуацијата во моментов е целосно блокирана сега спроведуваме билатерални консултации со партии и на нивно на меѓунардона заедница за да видиме како да продолжиме во наредните чласови, рече пред малку белгискиот експерт ...

Ванхауте: Ако има добра волја, договор може да се постигне за неколку часа

Локално - 18.02.2016

Очекувам денеска да се постигне напредок и политичките партии да се договорат за реформите во медиумите, изјави олеснувачот Питер Ванхауте пред почетокот на денешната последна средба пред истекот на рокот за договорот околу реформите во медимите.

Нема договор за медиумите

Локално - 18.02.2016

Партиските преговори за медиумските реформи завршија без договор. Ова пред половина час го изјави белгискиот експерт Питер Ванхауте пред Клубот на пратениците каде што веќе два дена се одржуваа интензивни преговори.

ПАК НА ПРЕГОВОРИ: Ванхауте ги седна партиите на маса, договорот виси

Телеграф - 18.02.2016

Главните проблеми се околу изборот на членови на Советот на Агенцијата за медиуми и во Јавниот сервис како и владиното рекламирање.Договор за овие точки треба да има до вечерва По два часа пауза за консултации, работните групи на партиите се вратија ...

Ванхауте: Преговорите во моментов се блокирани. Спроведуваме билатерални консултации

Либертас - 18.02.2016

Разговорите за медиумите меѓу работните групи од политичките партии се прекинати и неизвесно е дали вечерва ќе продолжат. Белгискиот посредник Питер Ванхауте изјави дека ситуацијата во моментот е блокирана и оти засега нема договор.

Ванхауте: Сеуште нема договор за медумите

Репортер - 18.02.2016

Разговорите за медиумите меѓу работните групи од политичките партии се прекинати и неизвесно е дали вечерва ќе продолжат. Белгискиот посредник Питер Ванхауте изјави дека ситуацијата во моментот е блокирана и оти засега нема договор.

Ванхауте на Твитер: Можен е компромис, но требa и љубов

Репортер - 18.02.2016

– Добро утро. Уште еден ден на преговори. Се уште е можен компромис, но нема љубов ако таа доаѓа само од едната страна, напиша посредникот Питер Ванхауте на својот Твитер профил каде што го најави денешното продолжување на преговорите на партиските ...

Мачка на твитер: Нема љубов ако доаѓа само од едната страна!

Вечер - 18.02.2016

Вака Питер Ванхауте, на кого последен лајт мотив на фејсбук му се мачките, го најави денешното продолжување на преговорите на партиските работни групи за медиумите. – Добро утро. Уште еден ден на преговори.

Ванхауте: Сеуште нема договор за медиумите

Нетпрес - 18.02.2016

Работните групи од политичките партии ги прекинаа разговорите за медиумите и неизвесно е дали вечерва истите ќе продолжат. Белгискиот посредник Питер Ванхауте изјави дека ситуацијата во моментот е блокирана и оти засега нема договор.

Ванхауте на Твитер: Компромис е се уште можен, но љубовта не може да дојде само од една страна

Либертас - 18.02.2016

Посредникот во преговорите на работната група за имплементација на Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, продолжува на својот Твитер профил да информира за текот на преговорите, на прилично неформален начин, користејќи „мемиња“ со мачки.

ВАНХАУТЕ НА ТВИТЕР: Уште еден ден на преговори-Компромис е можен но „љубовта“ не доаѓа од една страна!

Фактор - 18.02.2016

Преговорите за медиуми и синоќа завршија безуспешно, но со мал напредок. Утрово на социјалната мрежа твитер посредникот Ванхауте напиша дека и денес продолжуваат преговорите за медиумите како дел од договорот од Пржино, нагласувајќи симболично дека ...

Ванхауте со „мачињата“ главен на Twitter

Позитив.мк - 18.02.2016

Белгискиот олеснувач во преговорите меѓу политичките партии освен способности за доближување на ставовите покажа и голема вештина на Twitter со објавата на „штосни“ мемиња. Претходно провладините медиуми му се налутија дека го навредил македонскиот ...

Ванхауте: Роковите истекуваат утре

Дневник - 18.02.2016

Пред работните групи на партиите претстои долга ноќ за да успеат во последен момент да најдат решение за прашањето за медиумите, чиј рок за договор истекува утре. Олеснувачот Питер Ванхауте е свесен дека утре истекуваат сите рокови и ги повика ...

Ванхауте на Твитер порача: „Се’ уште има можности за компромис“

Канал 77 - 18.02.2016

Белгискиот олеснувач, Питер Ванхауте на Твитер посака добро утро во новиот ден за преговори за медиумите. „Добро утро! Уште еден ден за преговори. промисот е уште возможен, но љубовта не може да доаѓа само од една страна“, напиша Ванхауте.

Ванхауте: Сеуште нема договор за медумите

Lider - 18.02.2016

Разговорите за медиумите меѓу работните групи од политичките партии се прекинати и неизвесно е дали вечерва ќе продолжат. Белгискиот посредник Питер Ванхауте изјави дека ситуацијата во моментот е блокирана и оти засега нема договор.

Преговори за медиумите

24 Вести - 17.02.2016

Состојбата со преговорите за медиуми е безнадежна, но не и сериозна – напиша медијаторот Ванхауте во 2 часот утринава по неуспешната рунда преговори за медиумските реформи во клубот на ...

Ванхауте на Твитер: Ситуацијата е безнадежна, но не е сериозна

Нова ТВ - 17.02.2016

Претставниците на четирите политички партии, потписници на договорот од Пржино и вчера не успеаја да ги усогласат предлозите за реформите во медиумите. На вчерашната средба во Клубот на пратениците во Скопје присуствуваа и амбасадорите на САД и на ...

Ванхауте на Твитер: Останува уште долг пат да се изоди

Телма - 17.02.2016

Уште една средба на работните групи во Клубот на Птанеиците одржана синоќа заврши без договорт околу медиумските регорми. Белгискиот експерт Питер Ванхауте кој е активен на социјалните мрежи на својот профил на Твитер остави порака со следната ...

Агенцијата за медиуми и владините реклами проблем на преговорите за медиумите

Нова ТВ - 17.02.2016

Белгискиот посредник, Питер Ванхауте, пред почетокот на денешната средба на работните групи во Клубот на пратеници, на која се преговара за медиумите, рече дека ситуацијата никогаш не е безнадежна и дека преговорите ќе продолжат, пренесе Мета .

Неуспешно завршија вчерашните преговори за медиумите – продолжуваат денеска

Капитал - 17.02.2016

„За вечерва преговорите завршија. Останува уште долг пат да се изоди“, објави на својот Twitter профил олеснувачот Питер Ванхауте, во доцните ноќни часови, за преговорите што вчера се водеа во Клубот на пратениците за реформите во медиумската сфера.

Ситуацијата е безнадежна, но не е сериозна

Тера - 17.02.2016

Ванхауте вчера пред почетокот на средбата изјави дека не е голем оптимист, но дека се надева на напредок. По завршувањето на преговорите после поноќ Ванхауте на Твитер напиша : „Ситуацијата е безнадежна.

Договор за медиумите нема, денеска нова средба

А1 On - 17.02.2016

Без резултат заврши маратонската средба на преговарачите за медиумите. Посредникот Питер Ванхауте, на својот твитер-профил во два изутрина напиша: Преговорите за оваа ноќ завршија, не чека уште работа.

Агенцијата за медиуми и владините реклами проблем на преговорите за медиумите

Локално - 17.02.2016

Белгискиот посредник, Питер Ванхауте, пред почетокот на денешната средба на работните групи во Клубот на пратеници, на која се преговара за медиумите, рече дека ситуацијата никогаш не е безнадежна и дека преговорите ќе продолжат, пренесе Мета .

Договор за медиумите нема, рокот истекува во петок

Канал5 - 17.02.2016

Ванхауте на својот твитер-профил во два изутрина објави дека преговорите штотуку завршиле и дека ги чека уште многу работа. Разговорите продолжуваат денеска. Без договор заврши средбата на работните групи на четирите партии со олеснувачот Питер ...

НЕМА ДОГОВОР: Преговорите за медиумите траеја до два изутрина, денеска нова средба

Телеграф - 17.02.2016

Ванхауте на својот твитер-профил во два изутрина објави дека преговорите штотуку завршиле и дека ги чека уште многу работа. Разговорите продолжуваат денеска Без договор заврши средбата на раборните групи на четирите партии со олеснувачот Питер ...

ВАНХАУТЕ УШТЕ Е ОПТИМИСТ: Ситуацијата не е безнадежна

Телеграф - 17.02.2016

Ако нема договор до петок до кога амбасадорите треба да кажат дали има или нема услови за одржување на изборите, ќе има голем црвен знак на прашањето за медиумите, рече олеснувачот Олеснувачот Питер Ванхауте пред денешните нови разговори на ...

Договор за медиумите нема, денеска нова средба

Репортер - 17.02.2016

Без резултат заврши средба на преговарачите за медиумите. Посредникот Питер Ванхауте, на својот твитер-профил во два изутрина напиша: Преговорите за оваа ноќ завршија, не чека уште работа. По долги преговори, време за креативно решение-сон.

Нова средба на работната група за закон за медиуми

Вечер - 17.02.2016

Петок е последен ден пред ЕУ и САД да дадат оценка дали има услови за фер и демократски избори на 24 април „За вечерва преговорите завршија. Останува уште долг пат да се изоди", објави на својот Twitter профил олеснувачот Питер Ванхауте, во доцните ...

Ванхауте на Твитер: Останува уште долг пат да се изоди

Бриф - 17.02.2016

Уште една средба на работните групи во Клубот на Птанеиците одржана синоќа заврши без договорт околу медиумските регорми. Белгискиот експерт Питер Ванхауте кој е активен на социјалните мрежи на својот профил на Твитер остави порака со следната ...

Ванхауте во два пополноќ на Твитер: Ситуацијата е безнадежна, но не е сериозна. Креативно решение – спиење

Либертас - 17.02.2016

Вчера по полноќ, по завршувањето на преговорите Ванхауте на твитер саркастично напиша: „Ситуацијата е безнадежна. Но не е сериозна“, по шти следуваше уште еден твит: „После долги преговори, време е за креативни решенија: спиење.

ВРЕМЕТО ГАЗИ-ОПТИМИЗАМ НЕМА: Медиумите сѐуште камен на сопнување за работните групи

Фактор - 17.02.2016

И покрај тоа што тареја до доцна после полноќ, претставниците на работните групи ниту малку не ги приближија ставовите за регулацијата на медиумите-точка чиј рок е пробиен одамна и е дел од договорот од Пржино.

Ванхауте:Нема ни време, ни оптимизам за договор за медиумите

Телма - 16.02.2016

Договорот за реформите во медиумите е еден од условите за избори, што ги бараат и Европската унија и Соединетите држави. Партиите попладнево повторно седнаа за евентуаално постигнување договор околу ова прашање.

НОВ ОБИД: Работните групи се враќаат на преговори за медиумите

Телеграф - 16.02.2016

Од кабинетот на Ванхауте велат дека предлозите што дошле од ММА се земени предвид и дека ќе бидат тема на разговор на денешниот состанок Работните групи на партиите денеска во 17 часо т ќе се сретнат со олеснувачот Питер Ванхауте, потврдуваат од ...

Три дена до проценката на странците кога ќе има избори, медиумите остануваат во ќор-сокак

Локално - 16.02.2016

Посредникот во преговорите за спроведување на Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, деновиве има билатерални средби со политичките партии и со претставници на здруженијата и на организациите на новинарите, со надеж да се постигне решение за реформите ...

Ванхауте ја прегази декларативната објективност- На Твитер повторно се исмева со граѓаните

Сител - 16.02.2016

Медијаторот Питер Ванхауте продолжува со исмевањето со државата и граѓаните, занемарувајќи го фактот дека за многу помали испади дипломати биле прогласувани за персона нон грата од Европски земји.

(ВИДЕО) Ванхауте: Нема ни време, ни оптимизам за договор за медиумите

Репортер - 16.02.2016

Договорот за реформите во медиумите е еден од условите за избори, што ги бараат и Европската унија и Соединетите држави. Партиите попладнево повторно седнаа за евентуаално постигнување договор околу ова прашање.

(ВИДЕО) Ванхауте: Нема ни време, ни оптимизам за договор за медиумите

Либертас - 16.02.2016

Договорот за реформите во медиумите е еден од условите за избори, што ги бараат и Европската унија и Соединетите држави. Партиите попладнево повторно седнаа за евентуаално постигнување договор околу ова прашање.

Ванхауте не е оптимист, ама се надева на напредок во преговорите за медиумите

Репортер - 16.02.2016

Се надевам на решение, но не сум оптимист, изјави белгискиот олеснувач Питер Ванхуате пред почетокот на средбата на работните групи на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во Клубот на пратеници.

Ова ли е притисокот од Ван Хауте – навредите кон државата и народот во функција на преговорите

Република - 16.02.2016

Питер Ванхауте се однесува како дел од преговарачката клупа на опозицијата, а не како медијаторот во политичкиот дијалог во Македонија. Овие впечатоци во јавноста се се посилни откако Ванхауте продолжи со своите дописи на Твитер, во кои продолжува ...

Твитер-пораките на мачките на Ванхауте

Нова ТВ - 15.02.2016

Белгискиот експерт помеѓу партиите, Питер Ванхауте, кој работи на завршување на политичката криза во Македонија, е често активен на социјалните мрежи преку својот Фејсбук профил или преку Твитер.

Нема доближување на ставовите за медиумите

Алсат-М - 15.02.2016

Останаа уште неколку дена до датумот кога треба да се затвори прашањето за медиумите, но сѐ уште нема никаков напредок. Политичките партии со посредникот Питер Ванхауте имаат уште малку време пред оценката на амбасадорите на ЕУ и на САД дали ...

ГАЛЕРИЈА: Саркастичните мачки на Ванхауте на Твитер

Либертас - 15.02.2016

Белгискиот експерт помеѓу партиите, Питер Ванхауте, кој работи на завршување на политичката криза во Македонија, е често активен на социјалните мрежи преку својот Фејсбук профил или преку Твитер.

(ФОТО) Саркастичните мачки на Ванхауте на Твитер

Репортер - 15.02.2016

Белгискиот експерт помеѓу партиите, Питер Ванхауте, кој работи на завршување на политичката криза во Македонија, е често активен на социјалните мрежи преку својот Фејсбук профил или преку Твитер.