TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папандреу вели дека сака сака да го реши спорот околу името

SETimes - 11.10.2009

11/10/2009 AНКАРА, Турција -- Грција сака да го реши својот нерешен спор околу името со Македонија, рече грчкиот премиер и министер за надворешни работи Јоргос ...

Папандреу:Грција сака да го реши спорот за името

Р.С.Европа - 10.10.2009

Меѓу Атина и Скопје постои еден нерешен проблем-спорот за името, кој Грција сака да го реши, изјавил во Истанбул, грчкиот премиер и министер за надворешни ...

Папандреду најави искрени обиди за решавање на спорот

Телма - 10.10.2009

ФИРОМ и Грција делат заеднички интереси, а Атина има искрена намера и ќе се обидува постојано да бара евентуални варијанти за наоѓање на решение во спорот за ...

Папандреу ќе ги решава споровите со Турција

Н.Македонија - 10.10.2009

Турција е првата дестинација на новиот премиер и шеф на дипломатијата на Грција, Јоргос Папандреу, по победата на парламентарните избори Тој вчера во Истанбул ...

Папандреу:Грција сака решение за името

Алсат-М - 10.10.2009

Меѓу Атина и Скопје постои еден нерешен проблем-спорот за името, кој Грција сака да го реши, изјави во Истанбул, грчкиот премиер и министер за надворешни ...

Папандреу: Грција сака да го реши спорот за името

Канал5 - 10.10.2009

Меѓу Атина и Скопје постои еден нерешен проблем-спорот за името, кој Грција сака да го реши, изјави во Истанбул, грчкиот премиер и министер за надворешни ...

Папандреу: Грција сака да го реши спорот за името

Кирилица - 10.10.2009

Тој истакнал дека позицијата на Грција во спорот со Македонија е позната и дека тоа е вистинскиот пат за изнаоѓање на едно взаемно прифатливо решение Меѓу ...

Папандреу - Грција искрено сака да го реши прашањето со името

Макфакс - 10.10.2009

Скопје / 10.10.09 / 15:17 Македонија и Грција делат заеднички интереси, а Атина има искрена намера и ќе се обидува постојано да бара евентуални варијанти за ...

Папандреу - Грција и Турција да го помогнат обединувањето на Кипар

Р.С.Европа - 09.10.2009

Новиот грчки премиер Јоргос Папандреу, денеска во Истанбул изјави дека Грција и Турција треба да соработуваат во изнаоѓањето решение за обединување на Кипар.

Папандреу во посета на Турција

Форум - 09.10.2009

Новиот премиер на Грција денес ќе оствари преговори со турскиот премиер Ердоган во Истанбул (заклетвата на Папандреу) Јоргос Папандреу е во Истанбул каде ќе се ...

Папандреу: Грција сака да го реши спорот меѓу Атина и Скопје

Нетпрес - 09.10.2009

Меѓу Атина и Скопје постои еден нерешен проблем-спорот за името, кој Грција сака да го реши, изјавил денеска во Истанбул, грчкиот премиер и министер за ...

Македонија - Папандреу пружа рака кон соседите

Време - 08.10.2009

Новиот грчки премиер Јоргос Папандреу не сака Грција да биде гледана како црна овца во Европа и главната причина што одлучил, покрај премиер, да биде и ...

Незадоволство поради укинувањето на грчкото министерство за Македонија и Тракија

МРТ - 08.10.2009

Одлуката на грчкиот премиер Јоргос Папандреу да го укине досегашното Министерство за Македонија и Тракија со седиште во Солун предизвика остри реакции и ...

Грција ќе го поправа имиџот

А1 - 07.10.2009

Министрите од новиот владин состав положија заклетва пред претседателот Папуљас, откако новиот грчки премиер Јоргос Папандреу вчера го објави составот на ...

Новата грчка влада денеска положува заклетва

Р.С.Европа - 07.10.2009

Новиот грчки премиер Јоргос Папандреу го објави составот на новата Влада, која денеска треба да положи заклетва.

Новата грчка влада даде заклетва

Р.С.Европа - 07.10.2009

Новата грчка влада денеска положи заклетва. Премиерот Јоргос Папандреу и лидер на ПАСОК, вчера го објави составот на владата, во која тој ќе ја извршува и ...

Груевски му честиташе на Папандреу

Утрински - 07.10.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски му го честиташе именувањето на новиот грчки премиер Јоргос Папандреу.

Папандреу ќе го обелува образот на Грција

Телма - 07.10.2009

Претстојните случувања во врска надворешно-политичките прашања важни за Грција како што се спорот за името, кипарското и несогласувањето со Турција, се ...

Папандреу ќе биде и премиер и министер за надворешни работи

Кајгана - 07.10.2009

Новиот грчки премиер Јоргос Папандреу вечерва го објави составот на неговата Влада, во која тој ќе ја извршува и функцијата министер за надворешни работи.

Владата на Папандреу денеска дава заклетва

Алсат-М - 07.10.2009

Новиот грчки премиер Јоргос Папандреу синоќа го објави составот на неговата Влада, чии членови денеска треба да положат заклетва.

Позитивни критики во грчкиот печат за новата Влада на Грција

Алфа - 07.10.2009

Работна Влада со многу изненадувања, спојувања, елиминации и создавање нови клучни министерства, е коментарот во денешниот грчки весник „Вима" за структурата и ...

Груевски му ја честита победата на Папандреу

Н.Македонија - 07.10.2009

Решение на спорот за името е можно, но само ако се исклучат прашањата за идентитетот и за јазикот, изјави претседателот Ѓорѓе Иванов пред германските новинари ...

Папандреу ја презеде дипломатијата за да го обели образот на Грција

Идивиди - 07.10.2009

Атина, 7 октомври (МИА) - Претстојните случувања во врска надворешно-политичките прашања важни за Грција како што се спорот за името, кипарското и ...

Новата грчка Влада положи заклетва

Форум - 07.10.2009

Новата грчка социјалистичка Влада денеска положила заклетва на свечена церемонјина во присуство на претседателот на земјата Каролос Папуљас и архиепископот на ...

Нова страница на грчката историја

Форум - 07.10.2009

Новоизбраниот грчки премиер Јоргос Папандреу најавил денеска на првата седница на својот кабинет, дека Грција отвора нова страница на историјата, со ...

Папандреу најави нова странива на грчката историја

Кајгана - 07.10.2009

Новоизбраниот грчки премиер Јоргос Папандреу најави денеска на првата седница на својот кабинет, дека Грција отвора нова страница на историјата, со ...

Папандреу ги зема важните прашања во свои раце

Форум - 07.10.2009

Претстојниот развој на важни прашања за грчката надворешна политика придонесе за решението на премиерот Јоргос Папандреу да го преземе и министерството за ...

Незадоволство поради укинувањето на грчкото министерство за Македонија и Тракија

Форум - 07.10.2009

Незадоволство поради укинувањето на грчкото министерство за Македонија и ТракијаОдлуката на грчкиот премиер Јоргос Папандреу да го укине досегашното ...

Грција доби нова влада

SETimes - 07.10.2009

07/10/2009 Заедно со именувањето на новата влада, беа направени големи промени во различни министерства.

Груевски му ја честиташе премиерската функција на Папандреу

Кирилица - 07.10.2009

Изразувајќи ја надежта дека во блиска иднина ќе имаме можност да оствариме заедничка средба, Ви посакувам натамошен успех во вршењето на Вашата одговорна ...

Објавен составот на новата грчка Влада

Кирилица - 07.10.2009

Новиот грчки премиер Јоргос Папандреу вчера го објави составот на неговата Влада, во која тој ќе ја извршува и функцијата министер за надворешни работи ...

Позитивни критики во грчкиот печат за новата Влада на Грција

Кирилица - 07.10.2009

Работна Влада со многу изненадувања, спојувања, елиминации и создавање нови клучни министерства, е коментарот во денешниот грчки весник „Вима" за структурата и ...

Позитивни критики во грчкиот печат за новата грчка влада

Сител - 07.10.2009

Работна Влада со многу изненадувања, спојувања, елиминации и создавање нови клучни министерства, е коментарот во денешниот грчки весник „Вима" за структурата и ...

Новата грчка Влада денеска полага заклетва

МРТ - 07.10.2009

Новиот грчки премиер Јоргос Папандреу синоќа го објави составот на неговата Влада, чии членови денеска треба да положат заклетва.

Папандреу ја презеде дипломатијата за да го обели образот на Грција

Сител - 07.10.2009

Претстојните случувања во врска надворешно-политичките прашања важни за Грција како што се спорот за името, кипарското и несогласувањето со Турција, се ...

„Та Неа“: Папандреу ја презеде дипломатијата за да го обели образот на Грција

Кирилица - 07.10.2009

Весникот не коментира каква ќе биде позицијата на новата власт во Атина во однос на очекувањата на Македонија Претстојните случувања во врска ...

Грчката влада положи заклетва

Канал5 - 07.10.2009

Новата грчка социјалистичка Влада денеска положи заклетва на свечена церемонија во присуство на претседателот на земјата Каролос Папуљас и архиепископот на ...

Папандреу најави нова страница на грчката историја

Кирилица - 07.10.2009

Новоизбраниот грчки премиер Јоргос Папандреу најави денеска на првата седница на својот кабинет, дека Грција отвора нова страница на историјата, со ...

Папандреу најави нова страница на грчката историја

Сител - 07.10.2009

Новоизбраниот грчки премиер Јоргос Папандреу најави денеска на првата седница на својот кабинет, дека Грција отвора нова страница на историјата, со ...

Владата на Папандреу положи заклетва!

Вечер - 07.10.2009

"Владата доби мандат да ја менува ситуацијата", додаде тој укажувајќи и на обврската за јакнење на борбата против корупцијата "која добива димензии на ...

Новата влада на Грција денеска полага заклетва

Нетпрес - 07.10.2009

Новиот грчки премиер Јоргос Папандреу вчера вечер го објави составот на новата влада, во која има 14 министри и 22 заменик-министри.

Папандреу ќе го чисти образот на Грција со шефувањето на дипломатијата

Нетпрес - 07.10.2009

Претстојниот развој околу за Грција важни прашања од надворешната политики, како спорот со Скопје за името, кипарското прашање и споровите со Турција во ...

Папандреу: На прво место е грчкиот граѓанин

Нетпрес - 07.10.2009

Мандатот што го почнуваме, е мандат за промена на состојбата, изјави грчкиот премиер Јоргос Папандреу на првото заседание на новиот министерски совет, ...

Папандреу ги зема важните прашања во свои раце

Макфакс - 07.10.2009

Атина / 07.10.09 / 12:37 Претстојниот развој на важни прашања за грчката надворешна политика придонесе за решението на премиерот Јоргос Папандреу да го преземе ...

Незадоволство поради укинувањето на грчкото министерство за Македонија и Тракија

Макфакс - 07.10.2009

Атина / 07.10.09 / 16:43 Одлуката на грчкиот премиер Јоргос Папандреу да го укине досегашното Министерство за Македонија и Тракија со седиште во Солун ...

Папандреу започна со кратење на државниот апарат

Inpress - 07.10.2009

Атина, 7. октомври (ИНПРЕС) Новиот грчки премиер Јоргос Папандреу, мандатот го започнува со кратење на министерските места и бирократскиот апарат.

Папандреу положи заклетва

А1 - 06.10.2009

Новоизбраниот премиер на Грција Јоргос Папандреу, чија што Социјалистичка партија ПАСОК победи на изборите во неделата, денеска положи заклетва пред ...

Папандреу ги именуваше новите министри

А1 - 06.10.2009

Новиот грчки социјалистички грчки премиер Јоргос Папандреу ја именуваше Владата, во која што тој ќе биде одговорен за надворешни работи.

Профил на Јоргос Папандреу

BBC - 06.10.2009

Се' до овие избори, анкетите на јавното мислење секогаш го омаловажуваа Јоргос Папандреу во смисла дека му недостига раководна вештина.

Папандреу даде заклетва

BBC - 06.10.2009

Новиот премиер на Грција Јоргос Папандреу, положи заклетва на церемонијата која се одржа во претседателскиот кабинет во главниот град Атина.

Папандреу и официјално премиер, Караманлис ја раздвижи метлата

Телма - 06.10.2009

Лидерот на грчките социјалисти Јоргос Папандреу денеска положи заклетва како нов премиер на Грција.

Новоизбраниот грчки премиер Папандреу денеска ќе положи заклетва

Алфа - 06.10.2009

Новоизбраниот премиер на Грција Јоргос Папандреу, чија што Социјалистичка партија ПАСОК победи на изборите во неделата, денеска ќе положи заклетва пред ...

Папандреу положи заклетва како нов премиер на Грција

Алсат-М - 06.10.2009

Лидерот на грчките социјалисти Јоргос Папандреу денеска положи заклетва како нов премиер на Грција.

Јоргос Папандреу положи заклетва како нов премиер на Грција

Кајгана - 06.10.2009

Лидерот на грчките социјалисти Јоргос Папандреу денеска положи заклетва како нов премиер на Грција.

Честитка од Груевски до новиот грчки премиер

Форум - 06.10.2009

Премиерот Никола Груевски испрати честитка до Јоргос Папандреу по неговото именување за премиер на Грција, по победата на предвремените избори „Ја користам ...

Груевски му честиташе на Папандреу

Алсат-М - 06.10.2009

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска упати честитка до Јоргос Папандреу, чија партија ПАСОК победи на парламентарните избори во Грција а тој е ...

Папандреу ги именуваше новите министри

Форум - 06.10.2009

Новиот грчки социјалистички премиер Јоргос Папандреу ја именуваше Владата, во која што тој ќе биде одговорен за надворешни работи Новиот кабинет обединува ...

Обама му честиташе на Папандреу

МРТ - 06.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама му ја честиташе на шефот на грчките социјалисти Јоргос Папандреу победата на предвремените парламентарни избори, соопшти ...

Папандреу денеска ќе положи заклетва, драматични настани во Нова демократија

Кирилица - 06.10.2009

Новоизбраниот премиер на Грција Јоргос Папандреу, чија што Социјалистичка партија ПАСОК победи на изборите во неделата, денеска ќе положи заклетва пред ...

Груевски му честиташе на Папандреу

МРТ - 06.10.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски му го честиташе именувањето на новиот грчки премиер, Јоргос Папандреу.

Папандреу, нов шеф на грчката дипломатија

Канал5 - 06.10.2009

Јоргос Папандреу е новиот шеф на грчката дипломатија. Освен претседател на Владата тој ќе биде и министер за надворешни работи.

Папандреу ќе биде и премиер и министер за надворешни

Сител - 06.10.2009

Новиот грчки премиер Јоргос Папандреу вечерва го објави составот на неговата Влада, во која тој ќе ја извршува и функцијата министер за надворешни работи.

Груевски му го честита именувањето на Папандреу

Нетпрес - 06.10.2009

Премиерот Никола Груевски, упати честитка до Јоргос Папандреу, по повод неговото именување за премиер на Грција.

Грчкиот премиер ги именуваше министрите

Макфакс - 06.10.2009

Атина / 06.10.09 / 19:27 Новиот грчки социјалистички грчки премиер Јоргос Папандреу ја именуваше Владата, во која што тој ќе биде одговорен за надворешни ...

Папандреу положи заклетва за премиер

Inpress - 06.10.2009

Атина, 6. октомври (ИНПРЕС) Лидерот на грчките социјалисти Јоргос Папандреу, денес положи заклетва како нов премиер на Грција, после убедливата победа на ...

Можни членови на новата грчка влада

Кајгана - 05.10.2009

Лидерот на Сегрчкото социјалистичко движење (ПАСОК), кое победи на вчерашните парламентарни избори во Грција, Јоргос Папандреу според најавите на грчките ...

Можни членови на новата грчка Влада

Сител - 05.10.2009

Лидерот на Сегрчкото социјалистичко движење (ПАСОК), кое победи на вчерашните парламентарни избори во Грција, Јоргос Папандреу според најавите на грчките ...

Јоргос Папандреу претендира за семејното наследство

Кирилица - 05.10.2009

Јоргос Папандреу, 57-годишен образован и љубезен грчки политичар кој вчера победи на парламентарните избори, обезбедувајќи апсолутно мнозинство и претендирајќи ...

Можни членови на новата грчка Влада

Кирилица - 05.10.2009

Лидерот на Сегрчкото социјалистичко движење (ПАСОК), кое победи на вчерашните парламентарни избори во Грција, Јоргос Папандреу според најавите на грчките ...

Јоргос Папандреу со променливи ставови кон Македонија

Канал5 - 05.10.2009

Роден пред 57 години во Минесота, САД во мешан американско - грчки брак. Дете на Андреас и внук на Јоргос Папандреу – двајца поранечни грчки премиери.

Обама му честиташе на Папандреу

Макфакс - 05.10.2009

Вашингтон / 05.10.09 / 12:13 Американскиот претседател Барак Обама му ја честиташе на шефот на грчките социјалисти Јоргос Папандреу победата на предвремените ...