TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Недела на Светскиот театар

Време - 10.11.2007

МНТ Со изложба насловена „100 години од смртта на Алфред Жари“ и изведба на претставата „Кралот Иби“, вечерва ви МНТ почнува неделата на светскиот театар. Недела на светскиот театар е манифестацијата која Македонскиот народен театар годинава ја организира за првпат.

Македонија доби нов театарски фестивал - „Скупи фест“

Утрински - 10.11.2007

Ова е втор интернационален театарски фестивал во земјава, по МОТ, а го организира Албанскиот театар од Скопје „Скупи фест“ стартува на 12 ноември, а ќе трае до 21 ноември. Ќе бидат одиграни 11 претстави, а на завршницата гостува „Демонот од Дебар Маало“ на Драмски театар: сцена од претставата ...

Директорот на Битолски театар наместо извинување се обиде да мудрува

Утрински - 10.11.2007

БИТОЛА - Директорот на Битолскиот театар, Цветан Стојановски, вчера се обиде повторно да мудрува со новинарите. Иако најави дека ќе им се извини за последниот скандал, наместо лично тој, прати еден од вработените да прочита пред новинарите негово наводно извинување.

Театар со партиска книшка

Дневник - 10.11.2007

Во театарот во оваа држава, чии „ноти“ ќе бидат „отсвирени“, чии „арии“ ќе бидат „отпеани“ и чии „опери“ ќе се најдат на репертоарот одлучува Салиери, тивко, скоро незабележително, затоа што е дворски композитор, а сите одлуки се донесуваат на дворот Од 1999 до 2007 година е видлива тенденцијата за ...

Стојановски божем им се извини на новинарите

Дневник - 10.11.2007

Директорот на битолскиот театар Цветан Стојановски немаше ни храброст ни доблест да им се извини лично на новинарите за скандалозната прес-конференција, на која беа искажани вулгарни реплики навредливи за седмата сила. На вчера одржаната средба со новинарите во негово име се извини вработен во ...

Цветан Стојановски им се извини на новинарите

Вечер - 10.11.2007

Директорот на Битолскот театар, Цветан Стојановски вчера преку допис им се извини на новинарите од Битола по нивно барање, откако тие се почувствуваа навредени на скандалозната прес-конференција преку која се најави претставата "Ова не е американски филм".

Вечерва премиера на „Ова не е американски филм“ во Битола

А1 - 09.11.2007

„Ова не е американски филм“ е осмата премиера што вечерва се изведува во Битолскиот народен театар. Претставата е работена по текст на Сашо Миленковски и својата праизведба ја имаше пред 13 години во Драмскиот театар во Скопје.

Директорот на Битолски ќе ги тужел новинарите

Вест - 09.11.2007

ВЕЧЕРВА Е ПРЕМИЕРАТА НА "ОВА НЕ Е АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ" Вчера директорот на Битолски театар Цветан Стојановски им се закани на новинарите дека ќе ги тужи, затоа што во своите извештаи за скандалозниот прес речениците ги извадиле од контекст.

Актерите и новинарите скарани, интересот за премиерата врвен

Време - 09.11.2007

БИТОЛСКИ ТЕАТАР Новинарите вчера ја напуштија новата прес-средба што им ја закажаа актерите од Битолскиот народен театар, учесници во вечерашната премиерна изведба на претставата „Ова не е американски филм“. Обидот да им се дообјасни ситуацијата на битолските новинари по нивните реакции од ...

ЗНМ бара извинување од управата на Битолскиот театар

Утрински - 09.11.2007

Регионалниот центар на Здружението на новинари на Македонија од Битола го осудува скандалозното однесување на раководството на Битолскиот театар на двете прес-конференции по повод премиерата на претставата „Ова не е американски филм“.

Нова кавга меѓу новинарите и актерите на Битолскиот театар

Утрински - 09.11.2007

Се продлабочи јазот меѓу новинарите и актерите на Битолскиот театар. По неуспешниот обид на актерите да ја оправдаат последната скандалозна прес-конференција полна со вулгарности, продолжија со навреди кон седмата сила. По ова, новинарите повторно ја напуштија средбата.

Срамна театарска етида

Утрински - 09.11.2007

Директорот на Битолски, Цветан Стојановски, наместо инспиративни претстави, на јавноста и' нуди минорни, заканувачки, скандалозни драмички Директорот на Битолскиот театар, Цветан Стојановски, уште еднаш го наруши угледот на големата културна институција со која раководи изминатава година.

Новинарите ја напуштија прес-конференцијата во битолскиот театар

Дневник - 09.11.2007

„Нивото на комуникација не ни е исто, вие не разбирате како што треба“, со овие зборови режисерот Синиша Евтимов им се обрати на новинарите на вчерашната прес-конференција во битолскиот театар. По оваа и по слични навреди новинарите револтирано ја напуштија прес-конференцијата на која актерскиот ...

Битолски Дон Кихот

Дневник - 09.11.2007

Во битолскиот театар вечерва треба да има премиера. За жал, тоа не беше најважната работа за директорот на битолскиот театар, Цветан Стојановски . Тој веќе реши од театарот да направи циркус. Сега претставите се случуваат уште пред да почнат.

Директорот на театарот им се извини на новинарите

Канал5 - 09.11.2007

Директорот на битолскиот народен театар Цветан Стојановски денеска им се извини на новинарите, откако на скандалозната прес конференција по повод вечерашната премиера „Ова не е американски филм“ актерската екипа ги пречека со вулгарности, а потоа со објаснување дека тоа било сцена од претставата.

Битолскиот театар им се извини на новинарите

Макфакс - 09.11.2007

Битола Битолскиот театар им се извини денеска на новинарите за недоличното однесување кон нив при промоцијата за премиерата закажана за вечерва. Начинот на кој дел од раководството на театарот и актерите комуницираа на прес конференциите со новинарите „е израз на креативниот потенцијал на ...

Новинарски бојкот на театарската премиера во Битола

Макфакс - 09.11.2007

Битола Повеќе новинари и театарски критичари најавија бојкот на премиерата закажана за вечерва во Народниот театар во Битола, поради недоличниот однос на раководството и дел од актерите кон медиумите. Пред премиерната изведба на „Ова не е американски филм“, по текст на Сашо Миленковски, а во режија ...

Мафијаши на сцената на Битолски театар

Вест - 08.11.2007

ПРЕС ВО БИТОЛСКИ ТЕАТАР Директорот на Битолски театар Цветан Стојановски, костимиран како шеф на мафија, во црн костум и со дебел синџир околу вратот, им се приклучи на актерите, иако не е ни глумец ниту глуми во претставата, за да ја најави премиерата која утревечер е во Битолски театар.

Промовираа премиера, ги навредија новинарите

Време - 08.11.2007

СКАНДАЛ ВО БИТОЛСКИОТ НАРОДЕН ТЕАТАР Пеце Стефановски „Овие манекенките овде уште ќе јадат г... или ќе не прашуваат. Мене к.. ме боли што ќе пишуваат“. Вака некако се одвиваше почетокот на вчерашниот дијалог на сцената на Битолскиот народен театар, кој ја отвори средбата со новинарите на која е ...

„Ова не е американски филм“ - нова премиера на Битолски театар

Утрински - 08.11.2007

На вчерашната прес-конференција по повод премиерата актерите излегоа на сцена и пред новинарите одиграа фрагмент од претставата, обраќајќи се со вулгарни прашања кон присутните БИТОЛА - „Ова не е американски филм“ е најновата премиера на Битолскиот театар, осма по ред годинава, која премиерно ќе ...

Битолски народен театар: Новинарите, а не актерите кои навредуваа направиле скандал

Канал5 - 08.11.2007

Новинарите грешно ја разбрале вчерашната прес конференција на битолскиот народен театар во форма на театарска сцена, зашто навредите и вулгарностите не биле упатени до нив. Новинарите грешно ја разбрале вчерашната прес конференција на битолскиот народен театар во форма на театарска сцена, зашто ...

Новинарите бараат извинување од битолскиот Народен театар

Макфакс - 08.11.2007

Битола Битолските новинари денеска демонстративно ја напуштија повторената прес конференцијата во Народниот театар во Битола и побараа јавно извинување поради скандалозно однесување кон нив. Реакцијата на битолскиот центар на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) уследи откако и на ...

Темелите на Театарот не се удрија поради популизам

Вест - 07.11.2007

ВЕСТ ПРАШУВА ЗОШТО ИЗГРАДБАТА НА ТЕАТАРОТ СТОИ ВО МЕСТО Додека се чекала дозвола за проширување на маркичката за Театарот, не се седело со скрстени раце ами се завршиле еден куп инфраструктурни работи кои и претходат на изградбата на габаритот на зданието, вели државниот секретар Елизабета Канч ...

Скандал во битолскиот театар - прес конференција со вулгарности на сметка на новинарите

Канал5 - 07.11.2007

Скандал во битолскиот народен театар. Со авангардно изведена прес конференција во форма на театарска претстава битолските новинари денеска во народниот театар во Битола беа наречени манекенки кои дремат. Скандал во битолскиот народен театар.

Никна профи Тетовски театар

Вечер - 05.11.2007

Во Тетово, од неодамна никна уште еден професионален театар. Пред десетина дена со премиерата на претставата "Лудило" од Илир Бежани и свечено се отвори првиот професионален театар под Шара, по речиси четири децении. Инаку, овој театар е основан со одлука на Владата, а Министерството за култура за ...