TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Освоено упориште на Ал Каеда во Авганистан

Алсат-М - 11.10.2009

Американски и авганистански војници во зори нападнале планинско упориште на Ал Каеда во источен Авганистан при што се убиени најмалку 12 милитанти.

Во Авганистан убиени двајца полски војници

Р.С.Европа - 10.10.2009

Двајца полски војници биле убиени, а четворица други повредени кога нивното возило наишло на поставена бомба крај патот во авганистанската провинција Вардак.

Тешките опции за Авганистан

Утрински - 10.10.2009

Барањето за дополнителен број војници од американскиот командант во Авганистан, генералот Стенли Мекристал, го поставува претседателот Обама пред тешки дилеми.

Бројот на талибанците повеќекратно зголемен во Авганистан

Inpress - 10.10.2009

Вашингтон, 10. октомври (ИНПРЕС) Денес, бројот на талибанските бунтовници во Авганистан е за четири пати поголем од оној во 2006 година, се оценките на ...

Продолжена мисијата на ИСАФ во Авганистан

А1 - 09.10.2009

Советот за безбедност едногласно се изјасни за продолжување на мисијата на ИСАФ во Авганистан за една година, подвлекувајќи ја важноста на заштитата на ...

Талибанците или во Владата или елиминирани

А1 - 09.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама е подготвен да прифати одредена форма на учество на Талибанците во идната влада на Авганистан, изјави висок функционер во ...

САД: Талибанците не се како Ал Каеда

Р.С.Европа - 09.10.2009

Белата куќа соопшти дека постои јасна разлика меѓу Талибанците во Авганистан и терористичката мрежа на Ал Каеда, во однос на капацитетот да претставуваат ...

Меѓународните сили во Авганистан добија уште еден мандат

Р.С.Европа - 09.10.2009

Советот за Безбедност на Обединетите Нации се заложи за зголемување на бројот на меѓународните сили, под команда на НАТО, во Авганистан и и го продолжи ...

Свет - Запленети 50 тона дрога

Време - 09.10.2009

Повеќе од 50 тони опиум и приближно два тона хероин се конфискувани во заедничката операција на американските и авганистанските сили во јужниот дел на ...

Најголема закана за САД и натаму Ал Каеда

Р.С.Европа - 09.10.2009

Белата Куќа соопшти дека талибанците во Авганистан се помала закана за безбедноста на Соединетите Држави во однос на терористичката мрежа Ал Каеда.

Уништени над 50 тони наркотици во Авганистан

Утрински - 09.10.2009

Кабул - Над 50 тони опиум и приближно два тона хероин се конфискувани во заедничката операција на американските и авганистанските сили во јужниот дел на ...

Зелено светло за нов едногодишен мандат на ИСАФ

Идивиди - 09.10.2009

Њујорк, 9 октомври (МИА) - Советот за безбедност на ОН го продолжи за една година мандатот на предводените од НАТО сили во Авганистан.

Мекристал бара дополнителни 40.000 војници за Авганистан

Алсат-М - 09.10.2009

Американскиот командант на силите во Авганистан генерал Стенли Мекристал препорача силите во таа држава да бидат засилени со најмалку уште 40.000 војници.

Генералите бараат од Обама дополнителни 40.000 војници за Авганистан

Алфа - 09.10.2009

Американскиот командант на силите во Авганистан генерал Стенли Мекристал препорача силите во таа држава да бидат засилени со најмалку уште 40.000 војници.

Обама е подготвен да ги прифати талибанците во идната влада на Авганистан

Кирилица - 09.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама е подготвен да прифати одредена форма на учество на талибанците во идната влада на Авганистан, изјави висок функционер во ...

Мекристал бара од Обама дополнителни 40.000 војници за Авганистан

Кирилица - 09.10.2009

Американскиот командант на силите во Авганистан генерал Стенли Мекристал препорача силите во таа држава да бидат засилени со најмалку уште 40.000 војници ...

СБ на ОН даде зелено светло за нов едногодишен мандат на ИСАФ

Кирилица - 09.10.2009

Советот за безбедност на ОН го продолжи за една година мандатот на предводените од НАТО сили во Авганистан Советот едногласно донесе резолуција (1890) со која ...

Сб на ОН даде зелено светло за нов едногодишен мандат на ИСАФ

Сител - 09.10.2009

Советот за безбедност на ОН го продолжи за една година мандатот на предводените од НАТО сили во Авганистан.

Од Обама побарани дополнителни 40.000 војници за Авганистан

Сител - 09.10.2009

Американскиот командант на силите во Авганистан генерал Стенли Мекристал препорача силите во таа држава да бидат засилени со најмалку уште 40.000 војници.

Командантот на ИСАФ бара дополнителни 40.000 војници за Авганистан

МРТ - 09.10.2009

Командантот на Меѓународните сили за поддршка на безбедност (ИСАФ) во Авганистан, американскиот генерал Стенли Мекристал препорача странските трупи во оваа ...

ООН го продолжи мандатот на ИСАФ за една година

Нетпрес - 09.10.2009

Советот за безбедност на Организацијатана обединетите нации (ООН), вечерва го продолжи за една година-до 13 октомври 2010 година, мандатот на Меѓународните ...

Обама и Браун разговаралe по телефон за Авганистан, Г - 20 и Иран

Inpress - 09.10.2009

Вашингтон, 9. октомври (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама во телефонски разговор со британскиот премиер Гордон Браун, уште еднаш разговарал за ...

Русија нема да испраќа свои војници во Авганистан

Inpress - 09.10.2009

Москва, 9. октомври (ИНПРЕС) Ситуацијата во Авганистан е невозможно да биде решена само со воени методи.

Свет - Нема повлекување од Авганистан

Време - 08.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека неговата ревизија на стратегијата за Авганистан не предвидува повлекување или кратење на нивото на ...

Обама ги продолжува консултациите за Авганистан

Р.С.Европа - 08.10.2009

Белата Куќа соопшти дека претседателот Барак Обама ги продолжил консултациите со неговите најблиски советници околу политичките и безбедносните предзвици во ...

27 Талибанци убиени во Авганистан

Р.С.Европа - 08.10.2009

Во заедничка акција на НАТО и авганистанските сили против талибанските милитанти , денеска загинале 27 бунтовници, соопштуваат од Министерство за одбрана на ...

Обама се мисли како да продолжи во Авганистан

Утрински - 08.10.2009

ВАШИНГТОН - На осумгодишнината од почетокот на војната во Авганистан, претседателот Барак Обама го свика тимот за национална безбедност на уште една сесија за ...

Авганистан е тест и за АРМ

Утрински - 08.10.2009

Учеството на македонските војници во мировната мисија во Кабул не е доведено во прашање и покрај тоа што војната во Авганистан добива нови димензии, особено по ...

Три деца и 13 возрасни загинаа во Авганистан

Кирилица - 08.10.2009

Во Авганистан вчера загинаа 16 луѓе, меѓу кои и припадници на безбедносните сили, талибански бунтовници, како и три деца - Децата загинаа кога талибанците за ...

Расмусен: Европа треба да вложи поголеми напори во Авганистан

Кирилица - 08.10.2009

Европа треба да вложи поголеми напори во Авганистан, доколку сака да го избегне затегнувањето на односите со САД, предупреди во Брисел генералниот секретар на ...

Во Авганистан убиени 17 талибанци и уништени над 50 тони наркотици

Кирилица - 08.10.2009

Над 50 тони опиум и приближно два тона хероин се конфискувани во заедничката операција на американските и авганистанските сили во јужниот дел на Авганистан, во ...

НАТО ја повикува Русија на зголемен ангажман во Авганистан

Inpress - 08.10.2009

Брисел, 8. октомври (ИНПРЕС) НАТО ја повика Русија да ја прошири својата улога во Авганистан. Генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен излезе со ...

Запленети 52 тони опиум и хероин

Inpress - 08.10.2009

Кабул, 8. октомври (ИНПРЕС) Повеќе од 50 тони опиум и 1,8 тони хероин беа запленети во заедничка акција на американските и авганистанските сили на југот од ...

Генералите бараат 30 до 40 илјади нови војници за Авганистан

Inpress - 08.10.2009

Вашингтон/Скопје, 8. октомври (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама со виши армиски и политички советници денес ќе одржи уште еден состанок за ...

Обама доби поддршка за секоја одлука за Авганистан

А1 - 07.10.2009

Популарноста на Барак Обама е во пораст првпат откако дојде на претседателската функција, и тоа за 6 проценти - сега го поддржуваат 56 насто од Американците.

Обама нема да ги повлече војниците

BBC - 07.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама им рече на конгресмените дека неговото преиспитување на стратегијата во Авганистан нема да бара повлекување или ...

Обама и советниците ќе расправаат за Пакистан и Авганистан

Р.С.Европа - 07.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе се сретне со своите советници за национална безбедност, со кои ќе разговара за нивната стратегија во ...

Свет - Се чека потегот на Обама

Време - 07.10.2009

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс и државната секретарка Хилари Клинтон истакнаа дека САД остануваат на својата главна цел во Авганистан - ...

Расмусен :И Русија да учествува во обуките во Авганистан

Р.С.Европа - 07.10.2009

Генералниот секретар на НАТО,Андерс Фог Расмусен, денеска ја повика и Русија да и таа покрај Европа и САД , допринесе во обуките за зајакнување на ...

Запленето големо количество дрога во Авганистан

Р.С.Европа - 07.10.2009

Авганистанското Министерството за одбрана, соопшти дека американските и авганистанските сили денеска заплениле 50 тони опиум , 1,8 тони хероин, и убиле 17 ...

Гордон Браун (не) сака да праќа нови сили во Авганистан

Утрински - 07.10.2009

ЛОНДОН - Премиерот Гордон Браун го отфрли предлогот за големо засилување на силите во Авганистан, спротивно на советите од армијата, изјави поранешниот прв ...

Обама не размислува за повлекување од Авганистан

Алсат-М - 07.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама не размислува за намалување или повлекување на американските трупи од Авганистан.

Русија и САД во заедничка борба против шверцот со наркотици

Форум - 07.10.2009

„САД и Русија ќе соработуваат во борбата против шверцот на дрога“, изјавил денеска директорот на руската федерална служба за контрола на нелегалниот промет со ...

Над 100 талибанци загинаа во судирите во Нуристан

Кирилица - 07.10.2009

Повеќе од 100 талибанци загинаа во судирите во источниот дел на Авганистан, каде што викендот настрадаа осум американски војници - Деталната анализа на ...

Барак Обама денеска ќе ја разгледува стратегијата за Авганистан

Кирилица - 07.10.2009

Претседателот на САД Барак Обама денеска со свои високи советници ќе ја разгледа идната стратегија за Авганистан, пренесоа светските агенции Денеска се ...

Барак Обама денеска ќе ја разгледува стратегијата за Авганистан

Сител - 07.10.2009

Претседателот на САД Барак Обама денеска со свои високи советници ќе ја разгледа идната стратегија за Авганистан, пренесоа светските агенции.

Русија и САД ќе соработуваат во борбата против шверцот со наркотици

Кирилица - 07.10.2009

САД и Русија ќе соработуваат во борбата против шверцот на дрога, изјави денеска директорот на руската федерална служба за контрола на нелегалниот промет со ...

Расте рејтингот на Обама

Канал5 - 07.10.2009

Рејтингот на американскиот претседател Барак Обама во октомври се зголеми, за првпат по стапувањето на должност на 20 јануари, покажуваат резултатите од ...

Рејтингот на Обама расте

Кирилица - 07.10.2009

Рејтингот на американскиот претседател Барак Обама се зголеми во октомври за првпат по стапувањето на должност на 20 јануари, се вели во резултати од анкета ...

Талибанците објавија дека не се закана за Западот

Кирилица - 07.10.2009

Талибанците денеска објавија дека не се закана за Западот, но ќе ја продолжат борбата против окупациските сили во државата Соопштението е дадено по повод ...

Анкета: Расте популарноста на Обама

Нетпрес - 07.10.2009

На претседателот на САД, Барак Обама почнала да му расте популарноста, за прв пат по постојаното опаѓање, во среда покажале резултатите од испитувањето на ...

Гејтс-САД нема да се повлечат од Авганистан

Inpress - 07.10.2009

Вашингтон, 7. октомври (ИНПРЕС) Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс вели дека американските сили нема да се повлечат од Авганистан без оглед на ...

Нема повлекување на американските војници од Авганистан

Р.С.Европа - 06.10.2009

Врвни американски државни службеници ја исклучија можноста за повлекување на американските војници од Авганистан.

Убиени 40 милитанти во Авганистан

Р.С.Европа - 06.10.2009

Американските и авганистанските сили убиле 40 бунтовници за време на 24 часовната потрага по милитанти, во источниот планински дел на Авганистан, соопштил ...

Гејтс: САД не се повлекуваат од Авганистан

Кирилица - 06.10.2009

Американскиот секретар за одбрана Роберт Герјс оцени дека талибанците зајакнале поради тоа што САД правовремено не распоредиле доволно војниците во Авганистан ...

Гејтс: САД не се повлекуваат од Авганистан

Канал5 - 06.10.2009

Американскиот секретар за одбрана Роберт Герјс оцени дека талибанците зајакнале поради тоа што САД правовремено не распоредиле доволно војниците во Авганистан ...

Гордон Браун одбил да испрати зајакнување во Авганистан

Кирилица - 06.10.2009

Британскиот премиер Гордон Браун одби да испрати дополнителни трупи во Авганистан, наспроти тоа што воените команданти тоа го советуваа, изјави денеска ...

Гордон Браун одбил да испрати зајакнување во Авганистан, тврди британски генерал

Канал5 - 06.10.2009

Британскиот премиер Гордон Браун одби да испрати дополнителни трупи во Авганистан, наспроти тоа што воените команданти тоа го советуваа, изјави денеска ...

Во судирите во Нуристан загинаа над 100 талибанци

Сител - 06.10.2009

Повеќе од 100 талибанци загинаа во судирите во источниот дел на Авганистан, каде што викендот настрадаа осум американски војници.

САД бараат време да одлучат за повеќе војници во Авганистан

Нетпрес - 06.10.2009

Американскиот државен секретар за одбрана изјави дека им е потребно повеќе време за да одлучат да го зголемат број на војници во Авганистан, пренесува Би-Би-Си.

САД не се повлекуваат од Авганистан

Нетпрес - 06.10.2009

Вашингтон нема да ги повлекува војниците од Авганистан, ниту во склоп на ревидирањето на стратегијата, изјавил америкаснкиот секретар за одбрана, Роберт Гејтс.

САД не се повлекува од Авганистан

Inpress - 06.10.2009

Вашингтон, 6. октомври (ИНПРЕС) Белата куќа соопшти дека повлекувањето на американските трупи од Авганистан не е опција за која размислува претсеадтелот Барак ...

Опасноста од неуспех во Авганистан е реална

Deutsche Welle - 05.10.2009

Воената мисија во Авганистан е тема за која се спори. Еден дел од населението бара повлекување на германските војници.

Талибанците нема да ја превземат контролата во Авганистан

Р.С.Европа - 05.10.2009

Џејмс Џонс, советник за национална безбедност на американскиот претседател Барак Обама оцени дека е намалено присуството на Ал Каеда во Авганистан и оти не ...

Уште двајца војници на НАТО загинаа во Авганистан

Р.С.Европа - 05.10.2009

Двајца војници на НАТО, од кои еден американец, загинале во Авганистан, соопшти претставник на Алијансата.

Талибанци убија осум американски војници

Утрински - 05.10.2009

Осум американски и двајца авганистански војници се убиени во најкрвавиот напад врз коалиционите сили за повеќе од една година, изјавија официјални лица.

Русите во униформи на НАТО се вратија во Авганистан

Утрински - 05.10.2009

КАБУЛ - Дваесет години откако последниот советски војник го напушти Авганистан, Русите повторно се вратија таму. Овој пат во униформите на НАТО.

Осум американски војници загинаа во Авганистан

Дневник - 05.10.2009

Најмалку десет лица загинаа, од кои осум американски војници, при напад на талибанците врз меѓународните сили во Авганистан, јави МИА.

Авганистан - црна дупка за меѓународната помош

МРТ - 05.10.2009

Осум години по паѓањето на режимот на талибанците, Авганистан останува црна дупка во која се влеваат милијарди долари меѓународна помош, без при тоа да има ...

Корупцијата во Авганистан „исцеди“ 20 милијарди долари меѓународната помош

Кирилица - 05.10.2009

Потврда дека политиката во Авганистан не функционира, се и последните извештаи на Транспаренси Интернешнал, според кои Авганистан е на петто место меѓу ...

Писмо со сочувство од Иванов до Обама за загинување на американски војници

Кирилица - 05.10.2009

Ваквите Ваши напори и ангажмани, за жал во името на повисоките вредности и цели, често имаат и голема цена Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге ...

Иванов испрати писмо со сочувство до Обама

Нетпрес - 05.10.2009

Со големо жалење ја примив веста за загинувањето на американските војници во Авганистан и длабоко жалам за загубените животи во овој злосторнички акт, се вели ...

Авганистан - црна дупка за меѓународната помош

Макфакс - 05.10.2009

Кабул / 05.10.09 / 08:09 Осум години по паѓањето на режимот на талибанците, Авганистан останува црна дупка во која се влеваат милијарди долари меѓународна ...

Растат загубите на страната на коалицијата во Авганистан

Inpress - 05.10.2009

Кабул, 5. октомври (ИНПРЕС) Осумина американски и уште седуммина авганистански војници загинаа во источен Авганистан.