TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обама победил и на изборите во Флорида, освојувајќи 332 електорски гласа

МРТ - 11.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама победи по пребројување на гласовите во сојузната држава Флорида, па конечниот резултат од изборите е 332 електорски гласови во полза на Обама наспроти 206 ...

Обама победил и на изборите во Флорида, освојувајќи 332 електорски гласа

Хајд Парк - 11.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама победи по пребројување на гласовите во сојузната држава Флорида, па конечниот резултат од изборите е 332 електорски гласови во полза на Обама наспроти 206 ...

Барак Обама ќе победи и во Флорида

Утрински - 10.11.2012

Пребројувањето нема да смени ништо, Обама е претседател, но битно е да се знае дека тој води и на Флорида со 0,5 гласови Претседателот Барак Обама се чини дека е блиску до победа на Флорида, ...

Обама победил и на изборите во Флорида, освојувајќи 332 електорски гласа

Макфакс - 10.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама победи по пребројување на гласовите во сојузната држава Флорида, па конечниот резултат од изборите е 332 електорски гласови во полза на Обама наспроти 206 ...

Обама реизбран, Ромни го призна поразот

Deutsche Welle - 07.11.2012

Барак Обама останува претседател на САД и во наредните четири години. Актуелниот шеф на најмоќната светска држава го победи на изборите својот противкандидат, републиканецот Мит Ромни.

Обама: За САД допрва доаѓа најдоброто!

Deutsche Welle - 07.11.2012

Барак Обама останува претседател на САД и во наредните четири години. Актуелниот шеф на најмоќната светска држава го победи на изборите својот противкандидат, републиканецот Мит Ромни Демократот ...

Обама пак претседател

Оn.net - 07.11.2012

Демократот Барак Обама по втор пат победува како кандидат за претседател на САД, сега против републиканецот Мит Ромни. Според резултатите од најголем број од земјите во САД, Обама ги обезбедил ...

Обама веќе на чекор до втор мандат, Ромни има само теоретски шанси (ВИДЕО)

МКД - 07.11.2012

Најскапата политичка кампања во историјата е завршена. Американците излегоа на гласачките места, а со утрото ќе се знае дали демократот Барак Обама обезбедил уште еден мандат или во Белата куќа ќе се ...

Обама вторпат стана претседател на САД

МКД - 07.11.2012

Барак Обама го победи Мит Ромни на изборите за претседател на САД. Победата на Обама и во Охајо значеше преминување на границата од 270 електорски гласа. „Сите сме во ова заедно.

„Најдобрите денови за САД допрва доаѓаат“’

Телма - 07.11.2012

„Најдобрите денови за САД допрва доаѓаат“ порача од Чикаго реизбраниот американски претседател Барак Обама во првото обраќање по победата на претседателските избори.

ВИДЕО: Барак Обама претседател уште 4 години

А1 On - 07.11.2012

Демократскиот кандидат Барак Обама според првите резултати на американските претседателски избори победи и ќе биде претседател уште 4 години.

Обама победи на претседателските избори

Кајгана - 07.11.2012

Демократот Барак Обама е повторно избран за претседател на САД, откако на одржаните претседателски избори го победи кандидатот на Републиканската Партија, Мит Ромни.

Обама во Вашингтон освои над 90 отсто од гласовите

+инфо - 07.11.2012

Повторно избраниот американски претседател Барак Обама најубедливата победа ја отвари во престолнината Вашингтон, каде освои повеќе од 90 отсто од гласовите.

Охајо и Флорида пресудни за победата на Обама

+инфо - 07.11.2012

Досегашниот претседател на САД, Барак Обама (51) победи на вчерашните избори и освои уште еден четиригодишен мандат. Обама освои 303 електорски гласови, од вкупно 583, што е за 33 повеќе од ...

Барак Обама реизбран за претседател на САД

Либертас - 07.11.2012

Барак Обама останува претседател на САД и во наредните четири години. Актуелниот шеф на најмоќната светска држава го победи на изборите својот противкандидат, републиканецот Мит Ромни.

Обама во главниот град доби повеќе од 90 отсто од гласовите

Сител - 07.11.2012

Најубедливата победа повторно избраниот американски претседател Барак Обама ја отсвари во престолнината Вашингтон, каде освои повеќе од 90 отсто од гласовите.

Победа за Барак Обама

Канал5 - 07.11.2012

Барак Обама освои уште еден мандат во Белата куќа со освоени 303 електорски гласови. За победа му беа потребни 270. Мит Ромни доби 206 електорски гласови.

Обама во главниот град доби повеќе од 90 отсто од гласовите

МРТ - 07.11.2012

Најубедливата победа повторно избраниот американски претседател Барак Обама ја отсвари во престолнината Вашингтон, каде освои повеќе од 90 отсто од гласовите.

Пребројувањето на гласовите на Флорида прекинати на неколку часа

Сител - 07.11.2012

Кандидатот на Демократската партија Барак Обама води со 45 илјади гласови во Флорида или со 0,53 отсто пред републиканецот Мит Ромни, покажуваат резултатите по пребројувањето на 99 отсто од гласовите.

Пребројувањето на гласовите на Флорида прекинати на неколку часа

МРТ - 07.11.2012

Кандидатот на Демократската партија Барак Обама води со 45 илјади гласови во Флорида или со 0,53 отсто пред републиканецот Мит Ромни, покажуваат резултатите по пребројувањето на 99 отсто од гласовите.

Кој гласаше за Обама, а кој за Ромни?

Точка - 07.11.2012

Барак Обама и во следните четири години ќе ја води Америка, а него кон победа го водеа гласовите на жените, младината, Афроамериканците, Латиноамериканците и Азијците, стои во истражувањето на ...

Избори: Ромни иден претседател на САД?

БезПардон - 07.11.2012

Републиканскиот кандидат Мит Ромни според првите резултати на американските претседателски избори води во Кентаки и во Индијана, како што и се очекуваше.

Обама останува во Белата Куќа

еВести - 07.11.2012

Баарак Обама останува претседател на САД и во наредните четири години. Освои намјмалку 303 од потребните 207 електорални гласови.

Победа на Барак Обама

Таратур - 07.11.2012

Претседателскиот кандидат на демократите,Барак Обама повторно е избран за претседател на САД, откако на одржаните претседателски избори го победи кандидатот на Републиканската Партија, Мит Ромни.

Обама го победи Ромни

Пулс24 - 07.11.2012

Демократот Барак Обама е повторно избран за претседател на САД, откако на одржаните претседателски избори го победи кандидатот на Републиканската Партија, Мит Ромни.

Обама го „прегази“ Ромни во Вашингтон

Курир - 07.11.2012

Најубедливата победа повторно избраниот американски претседател Барак Обама ја отсвари во престолнината Вашингтон, каде освои повеќе од 90 отсто од гласовите.

Обама останува во Белата куќа – Најдоброто за Америка допрва доаѓа!

eReporter - 07.11.2012

Барак Обама нема да го менува домот. Останува во Белата куќа и во наредните четири години. Во победничкиот говор во МекКормик Центарот во Чикаго, реизбраниот претседател на Соединетите Американски ...

Победи Обама

Хајд Парк - 07.11.2012

Демократот Барак Обама е повторно избран за претседател на САД, откако на одржаните претседателски избори го победи кандидатот на Републиканската Партија, Мит Ромни.

Кој гласаше за Обама, а кој за Ромни?

Нетпрес - 07.11.2012

Барак Обама и во следните четири години ќе ја води Америка, а него кон победа го водеа гласовите од жените, младите, Афроамериканците, Латиноамериканците и Азијците, стои во истражувањето на ...

Победи Обама

Макфакс - 07.11.2012

Демократот Барак Обама е повторно избран за претседател на САД, откако на одржаните претседателски избори го победи кандидатот на Републиканската Партија, Мит Ромни.

Тесна победа на Обама, пресудни Охајо и Флорида

Макфакс - 07.11.2012

Барак Обама (51), досегашниот претседател на Соединетите Американски Држави, победи на вчерашните избори и освои уште еден четиригодишен мандат.

Обама во Вашингтон доби повеќе од 90 отсто од гласовите

Денешен - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама најостварливата победа ја отсвари во престолнината Вашингтон, каде освои повеќе од 90 отсто од гласовите.

Пребројувањето на гласовите на Флорида прекинати на неколку часа

Денешен - 07.11.2012

Кандидатот на Демократската партија Барак Обама води со 45 илјади гласови во Флорида или со 0,53 отсто пред републиканецот Мит Ромни, покажуваат резултатите по пребројувањето на 99 отсто од гласовите.

Ден на избори во САД

Р.С.Европа - 06.11.2012

Американските граѓани денеска избираат иден претседател меѓу актуелниот шеф на државата Барак Обама и републиканскиот предизвикувач Мит Ромни.

Американскиот претседател го избираат електори, а не гласот на народот

Глас на Америка - 06.11.2012

Системот на Изборен колеџ, стар два века, дава шанса секоја држава да има влијание на исходот според бројот на жители Американските претседатели се избираат во колекција на натпревари од држава во ...

Дали историјата пред 12 години може да се повтори

Утрински - 06.11.2012

Форшпан: Правните тимови на обете партии се во целосна готовност ако резултатите од изборите се екстремно тесни СегАкоа партиите се веќе подготвени на можни правни натегања по објавата на резултатите ...

ИЗБОРИ: Како Американците го бираат својот Претседател?

Фактор - 06.11.2012

Преседателскиот кандидат на Демократите Ал Гор на изборите одржани 2000та година во САД освои 48,7% од гласовите на оние кои излегоа да гласаат на денот на тогашните избори.

Обама за нијанса поблизу до победа отколку Ромни

МРТ - 06.11.2012

Претседателските избори во САД се одржуваат утре, а според најновите анкети, актуелниот претседател Барак Обама за нијанса е поблизу до победа од републиканецот Мит Ромни.

Америка гласа – Обама или Ромни

Канал5 - 06.11.2012

Десетици милиони Американци денеска избираат дали да продолжи мандатот на претседателот Обама или да ја доверат претседателската функција на Мит Ромни.

Најдоброто за Америка допрва доаѓа

Вечер - 06.11.2012

Барак Обама останува на функцијата претседател на САД и ќе седи на претседателското столче уште цели четири години. Тој на вчерашните избори освои најмалку 306 од потребните 270 електорски гласови.

САД: утре се одржуваат претседателските избори

МКД - 05.11.2012

Американските претседателски избори секогаш се одржуваат „во вторникот по првиот понеделник во ноември“, што значи дека не може да бидат одржани пред втори или по осми ноември, а се гласа само во ...

Бројот на гласови не е пресуден во американската претседателска трка

Капитал - 05.11.2012

Парадоксот на американската демократија е во изборните правила, според кои претседателскиот кандидат кој ќе освои најмногу гласови не значи дека дефинитивно е и победник.

Обама има полесен пат до победа отколку Ромни, велат анкетите

Н.Македонија - 05.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама има многу полесен пат на утрешните избори во однос на републиканецот Мит Ромни и поблизу е до добивање 270 неопходни електорски гласови, се вели во резултати од ...

Претседателски избори во САД - Обама за нијанса поблизу до победа отколку Ромни

+инфо - 05.11.2012

Претседателските избори во САД се одржуваат утре, а според најновите анкети, актуелниот претседател Барак Обама за нијанса е поблизу до победа од републиканецот Мит Ромни.

САД: Утре се одржуваат претседателските избори

Сител - 05.11.2012

Американските претседателски избори секогаш се одржуваат „во вторникот по првиот понеделник во ноември“, што значи дека не може да бидат одржани пред втори или по осми ноември, а се гласа само во ...

САД утре гласа за претседател – зошто секогаш изборите се во првиот вторник во ноември?

Канал5 - 05.11.2012

Претседателските избори во САД секогаш се одржуваат во парна година, првиот вторник од месец ноември. Претседателот и потпретседателот на државата не ги избираат директно гласачите туку така ...

Според анкети, Обама има полесен пат до победа отколку Ромни

Сител - 05.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама има многу полесен пат на утрешните избори во однос на републиканецот Мит Ромни и поблизу е до добивање 270 неопходни електорски гласови, се вели во резултати од ...

Претседателски избори во САД - Обама за нијанса поблизу до победа отколку Ромни

Сител - 05.11.2012

Претседателските избори во САД се одржуваат утре, а според најновите анкети, актуелниот претседател Барак Обама за нијанса е поблизу до победа од републиканецот Мит Ромни.

Што ако изборите во САД завршат без победник?

Окно - 05.11.2012

Покрај јасната победа на сегашниот претседател Барак Обама или републиканскиот предизвикувач Мит Ромни, гласањето во вторник може да донесе и изненадувања кои се можни според Уставот, но кои ретко ...

Часови пред изборите – Обама води пред Ромни

еВести - 05.11.2012

Претседателските избори во САД се одржуваат утре, а според најновите анкети, актуелниот претседател Барак Обама за нијанса е поблизу до победа од републиканецот Мит Ромни.

Старото спортско правило претскажува победа на Ромни

Макфакс - 05.11.2012

Доколку му се верува на старото американско спортско правило „Правилото Редскинс" (Redskins Rule), кое никогаш не го изневерило своите приврзаници цели 72 години, годинава на американските ...