TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10 забавни трикови во Google кои можеби не ги знаете

Локално - 16.11.2014

Она што го знаеме за Google е дека компанијата го поседува најголемиот пребарувач во светот, сопственик е на Gmail, YouTube, Android, Google Docs и куп други услуги и производи, благодарение на кои таа собира информации за нас, нејзините корисници.

Google Keep со нова верзија и Material дизајн

Телефони.мк - 15.11.2014

Google ги помина речиси сите основни апликации за Android со новиот Material дизајн, а истиот третман го доби и Google Keep една од најдобрите апликации за правење белешки, потсетници и листа со задачи и обврски.

Важни линкови кои треба да ги знае секој корисник на "Google"

Факултети - 14.11.2014

Можеби сакате да знаете што сè „Гугл“ знае за Вас кога се работи за историјата на пребарувањето на интернет. Овие интернет-адреси ќе ви го откријат тоа и многу повеќе. Нека започне пребарувањето. 1.

Google апликацијата преобрзена со Material дизајн

Телефони.мк - 13.11.2014

Google ја поднови и основната апликација за пребарување со новиот Material дизајн кој е главен белег на оперативниот систем Android 5.0 Lollipop и новата верзија започна да пристигнува кај сите уреди.

Гугл планира нешто големо?

Фактор - 13.11.2014

Американскиот интернет гигант Гугл потпиша договор за закуп на 60 години на аеродромите на НАСА во Мофет Фиелд, во близина на седиштето на фирмата во Калифорнија. Како што објави НАСА, изнајмен е терен со повеќе од 40 хектари со три хангари, ...

ВИДЕО После ова, ќе престанете да пребарувате симптоми на Гугл

+инфо - 13.11.2014

Секој од нас, барем еднаш, преку „Гугл“ се обиде да најде дијагноза за разни состојби, како што е инфициран прст и ред други симптоми... Но речиси секогаш наидуваме на грозни и дури фатални исходи и така на пример, доколку пребарате податоци за ...

ВИДЕО Видео кое ќе ве натера да престанете да пребарувате симптоми на „Гугл“

+инфо - 13.11.2014

Секој од нас, барем еднаш, преку „Гугл“ се обиде да најде дијагноза за разни состојби, како што е инфициран прст и ред други симптоми... Но речиси секогаш наидуваме на грозни и дури фатални исходи и така на пример, доколку пребарате податоци за ...

ФОТО: Автомобил на Google streetview удри во бандера

Нетпрес - 13.11.2014

Google неодамна почна да врши снимање на улиците низ Србија за потребите на опцијата Google streetview. Специјалниот автомобил опремен со камери ги снимаше улиците низ Белград, а откако веќе еднаш возачот успеал да се изгуби во населбата Калуѓерица, ...

Автомобилските гиганти му порачаа на Google: „Забави го темпото“

Коли - 12.11.2014

Развојот на денешните автомобили е речиси невозможен без употреба на врвен софтвер и модерна технологија, кои се' повеќе имаат тенденција од автомобилите да направат „паметни телефони на тркала“...

Google се „здрви“ во сообраќаен знак во Драчево!

Хитпортал - 12.11.2014

В озилото на Google кое е во Скопје за да ги снима улиците за сервисот StreetView, немаше среќа во Драчево, па заврши во сообраќаен знак. Се работи за судир со помали последици, па се надеваме дека тоа нема да биде пречка снимањето набрзо да ...

Почувствувате некој симптом на болест и веднаш барате на „Google“? По ова видео никогаш веќе нема да го правите тоа

БркајРабота - 12.11.2014

Речиси и да не постои човек на планетава кој кога почувствувал некој симптом на болест веднаш не просурфал на Google за да открие што му е и кој е лекот. - Звучи неверојатно, но луѓето наместо да одат на лекар, пребаруваат по интернет.

Возилото на Гугл заврши во сообраќаен знак во Драчево

Канал 77 - 12.11.2014

Екипи од канцеларијата на Гугл во Белград овој период во Македонија и активно работат на терен. Тие ги снимаат улиците и објектите во Македонија. Дојдени се да направат нови снимки за подобрување на квалитетот на функцијата „Стрит вју“, во рамките ...

ФОТО: Гугл се “здрви“ во сообраќаен знак во Драчево!

МК News - 12.11.2014

Возилото на Гугл кое е во Скопје за да ги снима улиците за сервисот StreetView, немаше среќа во Драчево, па заврши во сообраќаен знак. Се работи за судир со помали последици, па се надеваме дека тоа нема да биде пречка снимањето набрзо да ...

ФОТО Автомобилот на Гугл урна знак во Драчево

+инфо - 12.11.2014

Автомобил на Гугл кој ги снима улиците и објектите, но и некои патишта, во земјава за „Street View“ и за подобрување на мапите на Гугл, удрил и срушил сообраќаен знак во Драчево. Фотографијата кружи на Фејсбук, а инцидентот се случил вчера.

Google изнајми аеродром на НАСА за 60 г. Ќе експериментира нови технологии

Бизнис Вести - 12.11.2014

Google склучи договор со НАСА за лизинг на аеродромот Мофет блиску до Силиконската долина за период од 60 години, соопшти Фајненшал тајмс. Интернет компанијата ќе вложи 200 милиони долари во модернизација на аеродромот, пишува TechNews.bg.

На Гугл не му е гајле од кај ви е дипломата

Pixel.mk - 12.11.2014

Во разговор со Њујорк Тајмс, Лазло Бок, главниот на човечките ресурси на Гугл, објаснил што точно бара компанијата од вработените. И не, нема врска со претходното образование. Гугл има поминато неколку години во анализирање на успехот на вработените ...

Google отсега поседува и аеродром во Калифорнија

Automedia - 12.11.2014

Фирма-сестра на калифорнискиот интернет гигант го изнајми историскиот аеродром Мофет од агенцијата NASA за период од 60 години. Google отсега располага и со сопствен аеродром во близина на седиштето на фирмата во Калифорнија.

Google закупи на 60 години аеродром на НАСА

Шеталиште - 12.11.2014

Американскиот интернет гигант Google потпиша договор за наем на 60 години на аеродромот на НАСА во Мофет Филд, во близина на седиштето на компанијата во Калифорнија. Како што објави НАСА, изнајмен е терен на повеќе од 40 хектари со три хангари, ...

(Фото) Возилото на Гугл што ја снима Македонија удри во сообраќаен знак во скопско Драчево

еМагазин - 12.11.2014

Возило на Гугл што деновиве ја снима Македонија заврши во сообраќаен знак во скопската населба Драчево. Екипа на Гугл со специјално возило во последниов еден месец е во Македонија и прави нови снимки за зголемување на квалитетот на функцијата „Стрит ...

„Чичко google шпионажа“ во вашата гаража

Шеталиште - 12.11.2014

Шо не најде со чичко ти google другарчиња златни? Ќе снимале и кај нас со то количето. Во Битола. Шо ќе снимат? Сите се на кафе! Срамота. Треба да се напрај една акција. Да се соберат некои потписи: „Сакаме да има и по некој чоек по улица дури врви ...

Гугл се заби во Драчево (фото)

Скопје инфо - 12.11.2014

Возилото на Гугл заврши во сообраќаен знак во Драчево. Екипи од канцеларијата на Гугл во Белград ги снимаат улиците и објектите во Македонија. Дојдени се да направат нови снимки за подобрување на квалитетот на функцијата „Стрит вју“, во рамките на ...

Возило на Гугл заглави во Драчево!

Пулс24 - 12.11.2014

Возилото на Гугл заврши во сообраќаен знак во Драчево. Екипи од канцеларијата на Гугл во Белград овој период во Македонија активно работат на терен. Тие ги снимаат улиците и објектите во Македонија.

Гугл го изнајми аеродромот на НАСА

Вечер - 12.11.2014

Американскиот интернетски гигант Гугл потпиша договор за 60-годишно изнајмување на аеродромот на НАСА во Мофет Филд кој се наоѓа во близина на седиштето на компанијата во Калифорнија. Според објавата од НАСА, закупен е терен од над 40 хектари со три ...

ФОТО: Автомобилот на Гугл заглави во Драчево!

Вистина.мк - 12.11.2014

Возилото на Гугл удри во сообраќаен знак во скопската населба Драчево. Екипите од канцеларијата на Гугл во Белград ги снимаат улиците и објектите низ нашата земја со цел да ги подобрат мапите и да овозможат „Street View“ на најинтересните локации.

Возилото на Гугл се заби во Драчево/ФОТО

Lider - 12.11.2014

Возилото на Гугл урна во сообраќаен знак во Драчево. Екипи од канцеларијата на Гугл во Белград овој период во Македонија и активно работат на терен. Тие ги снимаат улиците и објектите во Македонија.

(ВИДЕО) После ова нема да се лечите со помош на Google!

Falanga - 12.11.2014

Но тогаш речиси секогаш наидуваме на исходи какви што не сме очекувале, кои можат да бидат и фатални.. Нема човек на планетата кој баре еднаш не пребарал дијагноза и лек за својот симптом на болест.

После ова видео нема повеќе да се "лечите" на Гугл

ЗаЗабава - 11.11.2014

Гугл e толку многу популарен што скоро и не постои човек на планетава кој кога почувствувал некој симптом на болест веднаш не просурфал за да открие што му е и кој е лекот. - Звучи неверојатно, но луѓето наместо да одат на лекар, пребаруваат по Гугл.

Google ќе ја спаси порнографската индустрија?!

Интересно - 11.11.2014

Google има се поголем притисок поради борбата на дискографите против пиратеријата за заштита на авторските права... Пиратеријата нанесува голема финансиска штета. Google е под притисок поради отстранување на илегалните линкови.

По ова видео ќе престанете да ги пребарувате симптомите за болести на Google (видео)

Црнобело - 11.11.2014

Вообичаено, многу луѓе кога ќе почувствуваат макар и најмала болка, на кое било место на телото, вртоглавица или лошо чувство, прво седнуваат пред компјутер и ги пребаруваат симптомите на Google.

Гугл се здрви во бандера во Драчево (фото)

ЗаЗабава - 11.11.2014

Возилото на Гугл кое е во Скопје за да ги снима улиците за сервисот StreetView, немаше среќа во Драчево, па заврши во сообраќаен знак. Се работи за судир со помали последици, па се надеваме дека тоа нема да биде пречка снимањето набрзо да ...

Гугл „сними“ и еден сообраќаен знак во Драчево (ФОТО)

МКД - 11.11.2014

Возило на Гугл кое деновиве ја снима Македонија, денеска заврши во сообраќаен знак во скопската населба Драчево. Екипа на Гугл со специјално возило во последниов еден месец е во Македонија и прави нови снимки за подобрување на квалитетот на ...

Гугл Геномикс го олеснува учењето на ДНК

Локално - 11.11.2014

Гугл напредува со својот проект Геномикс, во рамките на кој компанијата развива сервис за складирање на информации за ДНК „во облакот“. Гугл Геномикс не е само една дополнителна услуга кон Гугл Драјв – станува збор за огромен обем на информации ...

ВИДЕО: После ова повеќе нема да се „лечите“ со Google!

Идивиди - 11.11.2014

„Чичко Google“ e толку многу популарен што скоро и не постои човек на планетава кој кога почувствувал некоја симптома на болест веднаш не просурфал на Google за да открие што му е и кој е лекот.

Откако ќе го погледнете ова видео, ќе престанете да се “лечите“ со Гугл (видео)

Канал5 - 11.11.2014

Гугл e толку многу популарен што скоро и не постои човек на планетава кој кога почувствувал некој симптом на болест веднаш не просурфал за да открие што му е и кој е лекот. - Звучи неверојатно, но луѓето наместо да одат на лекар, пребаруваат по Гугл.

„Гугл геномикс“ го олеснува учењето на ДНК

Н.Македонија - 11.11.2014

„Гугл“ напредува со својот проект „Геномикс“, во чии рамки компанијата развива сервис за складирање информации за ДНК „во облакот“ „Гугл геномикс“ не е само една дополнителна услуга кон „гугл драјв“.

Гугл стрит вју во Драчево

Panika.be - 11.11.2014

Колата на Google која ги снима улиците стигна и во ...

Фото: Гугл заглави во Драчево

За Се - 11.11.2014

Google street view доживеа сообраќајна незгода во скопско Драчево. (извор:ѕид на сообраќајниот ...

После Фејсбук, и Гугл Мапс добива нов дизајн!

think.mk - 11.11.2014

Google го покажа новиот изглед на своите мапи кои сега се направени според Material Design, стилот кој го прифатија за својот нов Android L Според Гугл, редизајнот ќе ја направи навигацијата поедноставна.

Видео запис кој ќе ве натера да престанете да ги истражувате симптомите на болестите на Google

Точка - 11.11.2014

Ова е дефинитивно најпогрешното нешто што може да го направите. Прочитајте повеќе и зошто е тоа токму така! Како што во последно време стана и вообичаена пракса, а веројатно и вам ви е многу познато, повеќето од луѓето кога ќе почувствуваат дури и ...

ФОТО: Сообраќаен срам - Гугл удри во знак во Драчево

Сител - 11.11.2014

Возилото на Гугл кое е во Скопје за да ги снима улиците за сервисот Стрит Вју, немаше среќа во Драчево, па заврши во сообраќаен знак. Се работи за судир со помали последици, па се надеваме дека тоа нема да биде пречка снимањето набрзо да ...

ФОТО: Гугл се “здрви“ во сообраќаен знак во Драчево!

Курир - 11.11.2014

Возилото на Гугл кое е во Скопје за да ги снима улиците за сервисот StreetView, немаше среќа во Драчево, па заврши во сообраќаен знак. Се работи за судир со помали последици, па се надеваме дека тоа нема да биде пречка снимањето набрзо да ...

ФОТО: „Google“ заглави во Драчево

Sky - 11.11.2014

Автомобил на Google street направил сообраќајка во скопско Драчево... Фото: Ѕид на сообраќајниот ...

ВИДЕО: После ова, ќе престанете да пребарувате симптоми на Гугл

Курир - 11.11.2014

Секој од нас, барем еднаш, преку Гугл се обиде да најде дијагноза за разни состојби, како што е инфициран прст и ред други симптоми... Но речиси секогаш наидуваме на грозни и дури фатални исходи и така на пример, доколку пребарате податоци за ...

ФОТО: Гугл заглави во скопско Драчево - 500 евра казна

Press24 - 11.11.2014

Возилото на Гугл заврши во сообраќаен знак во Драчево. Екипи од канцеларијата на Гугл во Белград овој период во Македонија и активно работат на терен. Тие ги снимаат улиците и објектите во Македонија.

ФОТО: Гугл заглави во скопско Драчево - 500 евра казна

Вечер - 11.11.2014

Возилото на Гугл заврши во сообраќаен знак во Драчево. Екипи од канцеларијата на Гугл во Белград овој период во Македонија активно работат на терен. Тие ги снимаат улиците и објектите во Македонија.

Google закупи на 60 години аеродром на НАСА

Макфакс - 11.11.2014

Американскиот интернет гигант Google потпиша договор за наем на 60 години на аеродромот на НАСА во Мофет Филд, во близина на седиштето на компанијата во Калифорнија. Како што објави НАСА, изнајмен е терен на повеќе од 40 хектари со три хангари, ...

Google со нови и впечатливи изненадувања

Идивиди - 10.11.2014

Откако Google со новата верзија на Android, 5.0, популарно наречена Lollipop го претстави својот Material Design стил, реши сите свои апликации да ги направи во тој, поразигран дух.

Сите алатки на "Google" за кои треба да знаете

Факултети - 10.11.2014

Кога една компанија произведува автономни возила и компјутери кои може да ги носите на лицето, лесно е некои нејзини производи и услуги да останат незабележани, дури и доколку истите се одлични.