TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Љубиша Георгиевски амбасадор во Србија во мај

А1 - 25.04.2009

Во мај Македонија повторно ќе испрати амбасадор во Србија. Српскиот претседател Борис Тадиќ веќе го потпишал агреманот за амбасадорот Љубиша Георгиевски.

Социјалдемократите ќе се обојат во црвено

Време - 25.04.2009

Игор Чавески Најголемата опозициска партија СДСМ во иднина ќе ја користи црвената боја како партиска, а сината, која беше карактеристична за оваа партија изминативе години, ќе се користи се помалку, дознаваме ...

СДСМ идниот месец ќе избира претседател

Телма - 25.04.2009

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ќе одржи Конгрес за избор на претседател на партијата на 24 наредниот месец, одлучи на денешната седница Централниот одбор на СДСМ.

СДСМ се подготвува за Конгрес

Форум - 25.04.2009

Опозициската СДСМ денеска на пладне ќе одржи Централен одбор на кој ќе се направат последните подготовки за партискиот Конгрес на 17 мај на кој како претседател на партијата ќе се врати досегашниот шеф на ...

Левицата ја бара левата ориентација

Н.Македонија - 25.04.2009

Завршените избори, претседателски и локални, ја потврдија кризата во левицата, односно поразот на социјалдемократската идеја. Предводникот на левоориентираните партии - СДСМ, го претрпе најтешкиот пораз на ...

Црвенковски се враќа на чело на СДСМ на 24 мај

Форум - 25.04.2009

Бранко Црвенковски ќе се врати на челото на СДСМ на партиски конгрес што ќе се одржи на 24 мај, одлучи денеска Централниот одбор на партијата.

Заев: Сами сме виновни за лошиот резултат

Алфа - 25.04.2009

На денот на просветителите, светите Кирил и Методиј, социјалдемократите ќе го одржат својот деветти конгрес. Заев, според договорот, ќе му го препушти претседателското место на Црвенковски.

На 24 мај Црвенковски официјално ќе го преземе кормилото на СДСМ

Сител - 25.04.2009

Некогашниот ден на младоста ќе биде првиот работен ден на Црвенковски како нов лидер на СДСМ. Ден претходно, на Св. Кирил и Методиј, ќе ја добие довербата од партискиот конгрес да ја води партијата.

СДСМ го подготвува теренот за Бранко Црвенковски

Нетпрес - 25.04.2009

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија официјално ги започна подготовките за враќање на Бранко Црвенковски на лидерската позиција, при што на денешната седница на Централниот одбор на партијата одлучи на 24 ...

Црвенковски и Георгиевски заедно против Груевски и за ново име

Н.Македонија - 24.04.2009

Двата во минатото најекспонирани политички лика повторно се враќаат на политичката сцена во Македонија. Бранко Црвенковски како лидер на СДСМ и Љубчо Георгиевски како претседателски кандидат во најава и како ...

Црвенковски на 24 мај се враќа во СДСМ

Дневник - 24.04.2009

На 24 мај Бранко Црвенковски повторно ќе го преземе кормилото на СДСМ. За тогаш е закажан деветиот партиски конгрес на кој тој како единствен кандидат треба да биде избран за нов лидер.

Црвенковски од 23 мај во СДСМ

Алфа - 23.04.2009

Само десет дена по напуштањето на претседателската функција, Црвенковски се враќа на лидерската позиција во СДСМ. 23 мај е датумот за кога е закажан Конгресот на социјадемократите.

Изолирани не можеме, нужен е компромис

Време - 22.04.2009

Во 21 век не е можно да се опстане како самоизолирана енклава додека сите околу нас се дел од глобалните процеси, па затоа единствена формула за развој на Република Македонија е целосна интеграција во НАТО и ...

Порака од Црвенковски: Аранжман со ММФ и фер компромис за името

Утрински - 22.04.2009

Претседателот во заминување Бранко Црвенковски вчера предупреди дека без интеграција во ЕУ и во НАТО, Македонија не може да очекува напредок.

Црвенковски: Не можеме да опстанеме изолирани

Дневник - 22.04.2009

Треба да се најде компромис за спорот за името, да постои длабоко уверување дека не постои проблем за кој не може да се најде решение , но потребна е и целосна мобилизација на дипломатијата на многу високо ...

Во 21 век не е можно да се опстане како самоизолирана енклава

Н.Македонија - 22.04.2009

Во 21 век не е можно да опстанете како самоизолирана енклава додека сите околу вас се дел од глобалните процеси и заеднички работат за подобра иднина.

“Навтемборики“: Скопје треба да работи за праведен компромис за името, смета Црвенковски

Нетпрес - 22.04.2009

Според Црвенковски, како што пренесува весникот, така ќе биде надмината безизлезноста на евроатлантската перспектива на Македонија, а секакви други дејства би биле губење на време, што мала држава како ...

Црвенковски: Да се соочиме со реалноста

А1 - 21.04.2009

Во 21-иот век не е можно една мала држава да биде изолирана енклава, додека сите од соседството се интегрираат во НАТО и ЕУ, изјави претседателот на заминување Бранко Црвенковски на прошталната средба со ...

Црвенковски се збогува од дипломатите

BBC - 21.04.2009

Македонскиот претседател во заминување, Бранко Црвенковски, на последната средба со претставниците на дипломатскиот кор излезе со критики за динамиката со која земјата ги исполнува условите за својата европска ...

Црвенковски си оди тивко, но најавува бурно враќање

Утрински - 21.04.2009

Претседателот во заминување, Бранко Црвенковски, не направи многу збогувања на крајот на својот петгодишен мандат. Тој ќе ги заврши своите меѓународни средби со ракување со рускиот претседател Дмитриј Медведев ...

"Наместо градење цркви, да ја спасуваме економијата"

Телма - 21.04.2009

Македонскиот претседател во заминување повика да прекине игнорирањето на економско-социјалните проблеми и преземање итни мерки против кризата.

Претседателот Црвенковски на завршна средба со дипломатскиот кор во земјава

Алсат-М - 21.04.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска ќе одржи завршна средба со претставници на дипломатскиот кор во земјава по повод заминувањето од претседателската функција Во рамките на ...

Претседателот Црвенковски на завршна средба со дипломатскиот кор во земјава

Алфа - 21.04.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска ќе одржи завршна средба со резидентните претставници на дипломатскиот кор во земјава, по повод заминувањето од претседателската функција.

Претседателот Црвенковски на завршна средба со дипломатскиот кор во земјава

Н.Македонија - 21.04.2009

Скопје, 21 април (МИА) - Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска ќе одржи завршна средба со резидентните претставници на дипломатскиот кор во земјава, по повод заминувањето од ...

Дипломатскиот кор ја поддржува Македонија во аспирациите

Форум - 21.04.2009

Македонија во Европска унија и во НАТО, со визна либерализација е иднината која ја посакуваат на нашата земја, амбасадорите на земјите во постојаниот Совет за безбедност на ООН Бранко Црвенковски на средба со ...

Завршна средба на претседателот Црвенковски со дипломатскиот кор

Алсат-М - 21.04.2009

Во 21. век не е возможно да опстанете како самоизолирана енклава додека сите околу вас се дел од глобалните процеси и заеднички работат за својата подобра иднина Единствена формула за развој на Република ...

Црвенковски:Однесувањето на Груевски е дефиниција за тоталитаризам

Алсат-М - 21.04.2009

Во секоја нормална правна држава Уставот и неговото почитување се над сè и над секого, а токму власта е најповикана да го штити од било какви прекршувања се вели во денешната реакција од кабинетот на ...

Црвенковски се прости од дипломатите

Алфа - 21.04.2009

Сериозно размислете дали Ви треба НАТО, ова е пораката на официјална Москва за Македонија. Го нудат планот на Медведев, како контратежа за која треба да се размислува.

Црвенковски на средба со дипломатскиот кор

МРТ - 21.04.2009

Завршна средба со резидентните претставници на дипломатскиот кор во земјава, денеска ќе оствари претседателот Бранко Црвенковски, по повод заминувањето од претседателската функција.

Црвенковски: потребна е целосна интеграција на Македонија

Кирилица - 21.04.2009

Во 21. век не е возможно да опстанете како самоизолирана енклава додека сите околу вас се дел од глобалните процеси и заеднички работат за својата подобра иднина, изјави претседателот Црвенковски Единствена ...

Претседателот Црвенковски на завршна средба со дипломатскиот кор во земјава

Сител - 21.04.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска ќе одржи завршна средба со резидентните претставници на дипломатскиот кор во земјава, по повод заминувањето од претседателската функција.

Македонија да направи компромис со Грција, а власта да понесе поголема одговорност за иднината

Канал5 - 21.04.2009

Македонија да се соочи со реалноста, да се обиде да направи фер компромис кој нема да го загрози идентитетот и да се интегрира во евроатланските структури – порача претседателот во заминување Бранко ...

Црвенковски на завршна средба со дипломатскиот кор во земјава

Нетпрес - 21.04.2009

Претседателот на земјава Бранко Црвенковски, по повод заминувањето од претседателската функција, денеска ќе има завршна средба со резидентните претставници на дипломатскиот кор во земјава.

Црвенковски: Македонија треба да се обиде да направи фер компромис со Грција

Нетпрес - 21.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски денеска на завршната средба со резидентните претставници на дипломатскиот кор во Македонија под насловот “Иднината на Република Македонија низ призмата на пријателите“, истакна ...

Црвенковски на средба со дипломатскиот кор

Макфакс - 21.04.2009

Завршна средба со резидентните претставници на дипломатскиот кор во земјава, денеска ќе оствари претседателот Бранко Црвенковски, по повод заминувањето од претседателската функција.

Црвенковски за итни мерки против кризата

Макфакс - 21.04.2009

Македонскиот претседател во заминување повика да прекине игнорирањето на економско-социјалните проблеми и преземање итни мерки против кризата.

Црвенковски - Груевски практикува „тоталитарна власт“

Макфакс - 21.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски ги осуди Владата и ВМРО-ДПМНЕ за напад врз независност на Уставниот суд, по реакцијата на владејачката партија на укинувањето на веронауката.

СДСМ се подготвува за Црвенковски

Алфа - 20.04.2009

Социјалдемократите ќе бараат итно реформирање на изборното законодавство. Начинот на кој државната изборна комисија и управниот суд ги третирале изборните нерегуларности, за СДСМ е неприфатлив и мора да се ...