TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Металург имаше сила за едно полувреме

24 Вести - 16.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва доживеа пораз со 31:27 на гостувањето во Шпанија кај Ла Риоха. Нашиот претставник и покрај проблемите со кои се соочуваше изминатиот период даваше силен отпор 40-ина минути, а имаше и нерешени 13:13.

МЕТАЛУРГ ЗАМИНА ОД ШПАНИЈА БЕЗ БОДОВИ

Телма - 16.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва доживеа пораз со 31:27 на гостувањето во Шпанија кај Ла Риоха. Нашиот претставник и покрај проблемите со кои се соочуваше изминатиот период даваше силен отпор 40-ина минути, а на полувремето имаше и ...

Последна шанса за Металург

Дерби - 16.11.2014

Македонскиот шампион Металург денеска против Ла Риоха (17:00 часот) ќе ја има последната шанса да го фати возот кој води во осминафиналето во Лигата на шампионите. Тимот од Автокоманда се соочи со доста проблеми во изминатиов период, остана само со ...

Разнишаниот Металург претрпе пораз и во Логроњо

Дерби - 16.11.2014

Металург одигра храбро во првите 30. минути на денешното гостување во Шпанија, но сепак и покрај тоа не успеа да го избегне петтиот сезонски пораз на исто толку одиграни натпревари во ракометната Лига на шампиони.

Металург врти нов лист во Шпанија

Екипа - 16.11.2014

По големите турбуленции на кои бевме сведоци во последните дваесетина дена, екипата на Металург денескаконечно врти нов лист, па со видно изменет состав во однос на претходните четири меча во ЛШ гостува во Шпанија на тимот на Ла Риоха.

Металург се држеше 40 минути и потоа потклекна (31-27) против Ла Риоха

Екипа - 16.11.2014

Македонскиот ракометен првак Металург во десеткуван состав, само со македонските играчи кои останаа по штрајкот, загуби со 31-27 од Ла Риоха во Логроњо, што е петти пораз во исто толку натпревари во Лигата на шампионите.

Металург со сила само за едно полувреме

Утрински - 16.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва доживеа пораз со 31:27 на гостувањето во Шпанија кај Ла Риоха. Нашиот претставник и покрај проблемите со кои се соочуваше изминатиот период даваше силен отпор 40-ина минути, а имаше и нерешени 13:13.

Очекуван пораз на Металург во Шпанија

Кајгана - 16.11.2014

Ла Риоха го победи Металург со 31:27 (13:13), во петтото коло од А групата во Лигата на шампиони. Металург го забележа петтиот пораз во исто толку натпревари, додека шпанскиот тим си ги задржа шансите за пласман во Топ 16 фазата.

Познати се составите на Металург и на ла Риоха за денешната средба

РК Металург - 16.11.2014

Одредени се составите на Металург и на Натурхаус ла Риоха за денешната средба. Денеска ќе играат: Металург: Митревски, Мисовски, Димовски, Џукиќ, Георгиевски, Јоновски, Кукоски, Манасков, В.Маркоски, Н.Маркоски, Миркуловски, Мојсовски, Ојлески, ...

Исцрпувачка битка во Логроњо. на полувреме 13:13

РК Металург - 16.11.2014

Исцрпувачка битка води Металург во Логроњо. По првото полувреме резултатот е 13:13. Вугринец постигна 5 гола, а Димовски и Миркуловски по 4. Митревски во првиот дел има 5 ...

Нов пораз на РК Металург во Лигата на шампионите

МКД - 16.11.2014

Продолжува кризната во редовите на нашиот ракометен првак. Пет порази во низа во Лигата на шампионите по денешниот неуспех на гостувањето на Пиринеите кај Ла Риоха 31:26. Избраниците на Лино Червар имаа сили за резултатска неизвесност само за ...

Металург не успеа да фати приклучок

Хитпортал - 16.11.2014

Н ашиот ракометен првак, успеа да издржи само 40-ина минути на жешкиот терен во Логроњо. Екипата на Металург, за жал, го доживеа и петтиот пораз во Лигата на шампионите, на гости кај Ла Риоха во Шпанија загуби со 31:27 (13:13).

Металург загуби во логроњо

РК Металург - 16.11.2014

Металург го загуби и петтиот натпревар во Лигата на шампионите, овој пат од тимот на Натурхаус ла Риоха. Нашиот тим херојски се држеше во текот на 45 минути од средбата, а потоа до израз дојде заморот кај нашите ракометари и очекуван пад во нивната ...

Составот на Металург за мечот со Ла Риоха

Алфа - 16.11.2014

Објавен е составот на Металург, кој денеска ќе и се спротивстави на Ла Риоха во дуелот од петтото коло во Лигата на шампиони. Стартот на натпреварот во Логроњо е закажан за 17 часот и ќе можете да го следите низ директен пренос на Алфа. МЕТАЛУРГ 2.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Металург загуби од Ла Риоха

Телеграф - 16.11.2014

Шампионот во 5. коло од ЛШ немоќен во Логроњо против шпанскиот претставник Проблемите коишто беа присутни во таборот на Металург во последните неколку денови се одразија на играта на дуелот против Натурхаус Ла Риоха, па беше претрпен нов пораз овој ...

Металург имаше сила за едно полувреме

Канал5 - 16.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва доживеа пораз со 31:27 на гостувањето во Шпанија кај Ла Риоха. Нашиот претставник и покрај проблемите со кои се соочуваше изминатиот период даваше силен отпор 40-ина минути, а имаше и нерешени 13:13.

Металург се крева од пепелта за да посегне по „невозможното“

SportMedia - 16.11.2014

Ранет, зашеметен и десеткуван, Металург го продолжува својот европски пат во Логроњо, против екипата на Ла Риоха. Македонскиот првак никогаш немал поголем „земјотрес“ во своите редови како месецов, но некако се закопаа секирите за да се собере сила ...

Ќе го „фати“ ли Металург последниот воз?

Спорт365 - 16.11.2014

Сламката за спасот ќе се бара против Ла Риоха Македонскиот шампион Металург денеска ќе се обиде да го „фати“ последниот воз кој води кон ТОП 16 фазата, ако се уште не е заминат. По сите кадровски и играчки заминувања, тимот од Автокоманда продолжува ...

Петти настап, петти пораз за десеткуваниот Металург

Pixel.mk - 16.11.2014

Сезоната за заборав во Лигата на шампионите за Металург продолжи и денеска на гостувањето во Шпанија каде тие со 31:27 беа совладани од екипата на Ла ...

Металург избегна дебакл во Ла Риоха

Оff.net - 16.11.2014

По турбулентната недела, „металурзите" се држеа само 40 минути во Шпанија и против Ла Риоха го загубија и петтиот натпревар сезонава во ЛШ (31:27). Во следното коло, Шпанците гостуваат во ...

Металург имаше сила за едно полувреме

А1 On - 16.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва доживеа пораз со 31:27 на гостувањето во Шпанија кај Ла Риоха. Нашиот претставник и покрај проблемите со кои се соочуваше изминатиот период даваше силен отпор 40-ина минути, а имаше и нерешени 13:13.

Петти пораз на Металург во Лигата на шампионите

Точка - 16.11.2014

Македонскиот шампион Металург денес на гостувањето во Логроњо го претрпе петтиот пораз оваа сезона во Лигата на шампионите, овој пат од екипата на Ла Риоха. Екипата од Автокоманда по турбулентниот период колку-толку ги консолидираше своите редови и ...

Металург загуби во Логроњо од Ла Риоха

Н.Македонија - 16.11.2014

Ракометарите на Металург ги загубија шансите за пласман во втората фаза од Лигата на шампиони по петтиот пораз сезонава овој пат од шпанскиот вицешампион Ла Риоха со 31-27 (13-13) на гостувањето во Логроњо, во натпреварот од 5-тото коло Дека за ...

Бојкотот си ја зема цената: Металург имаше „батерии“ само за едно полувреме во Логроњо

SportMedia - 16.11.2014

Македонскиот ракометен првак, Металург, речиси и да нема повеќе шанси за пласман во следната ваза од Лигата на шампоионите, откако денеска го претрпе и петтиот пораз. На гостувањето во Логроњо, Ла Риоха му зема мерка на десеткуваниот тим на Лино ...

Металург не успеа да фати приклучок

Спорт365 - 16.11.2014

Нашиот ракометен првак, успеа да издржи само 40-ина минути на жешкиот терен во Логроњо. Екипата на Металург, за жал, го доживеа и петтиот пораз во Лигата на шампионите, на гости кај Ла Риоха во Шпанија загуби со 31:27 (13:13).

Чудата на Металург, едвај заминаа за Шпанија, а имаат нерешено 13-13 со Ла Риоха

Република - 16.11.2014

Вистинско чудо во Логроњо приредува македонскиот првак Металург и по половина час игра има нерешен резултат 13-13 против Ла Риоха во меч од петтото коло во Лигата на шампионите. Кризата кај Металург, кавгите на релација играчи-тренер, предизвика да ...

Ракомет ЛШ: Металург очекувано поразен, сили за едно полувреме

Сител - 16.11.2014

Македонскиот ракометен шампион металург го доживеа и петтиот пораз во исто толку натпревари од оваа сезона од Лигата на шампионите. На гостувањето во Логроњо, Металург загуби од Ла Риоха со 31:27 (13:13).

Проблемите не се надминуваат во земјата на светскиот првак, Металург загуби во Шпанија од Ла Риоха

Република - 16.11.2014

Домашните проблеми кај Металург што кулминираа во ноември не се решаваат во земјата на светскиот првак Шпанија, а тоа го докажа екипата на Ла Риоха со победа против македонскиот првак со 31-27.

Металург загуби и од Ла Риоха

Вечер - 16.11.2014

„Металурзите" во рамките на 5. коло од А - група се поразени на гостувањето кај Ла Риоха со 31:26 (13:13) Македонскиот ракометен шампион Металург го претрпе и петтиот пораз во Лигата на шампионите „Металурзите“ во рамките на 5.

Очекуван пораз на Металург во Шпанија

Макфакс - 16.11.2014

Ла Риоха го победи Металург со 31:27 (13:13), во петтото коло од А групата во Лигата на шампиони. Металург го забележа петтиот пораз во истот толку натпревари, додека шпанскиот тим си ги задржа шансите за пласман во Топ 16 фазата.

Металург имаше сила за едно полувреме

Lider - 16.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва доживеа пораз со 31:27 на гостувањето во Шпанија кај Ла Риоха. Нашиот претставник и покрај проблемите со кои се соочуваше изминатиот период даваше силен отпор 40-ина минути, а имаше и нерешени 13:13.

Фото: салата во која утре ќе се игра Средбата Натурхаус ла Риоха – Металург

РК Металург - 15.11.2014

Средбата од 5. коло на Лигата на шампионите, меѓу екипите на Натурхаус ла Риоха и на Металург, се игра во Логроњо, во “Палатата на спортовите Ла Риоха“ (“Palacio de los deportes de la Rioja“).

Металург и Вардар со цврста одбрана до успех

Н.Македонија - 15.11.2014

Вардар денеска ќе го пречека унгарскиот шампион Веспрем, во дерби-дуелот во СЦ „Јане Сандански“ (19 часот), а металурзите утре ќе имаат тешко гостување кај шпанска Ла Риоха (17 часот) Миркуловски најавува борбен натпревар во Шпанија РАКОМЕТ - ЛИГА ...

Дали Ла Риоха нуди излез од кризата?

Спорт - 15.11.2014

Позитивен резултат во Логроњо на Металург ќе му понуди голема шанса за пласман во Топ 16 и конечно малку светло во црнилото во кое живее со денови. Но, дали ќе има сила во екипата која остана да ја брани честа да направи сензација во Шпанија? ...

Металург без странците, но засилен со педесет навивачи во Шпанија

Дерби - 14.11.2014

Ракометниот клуб Металург ќе се обиде на спортски начин да ги елиминира лошите спомени од неодамнешната криза на релација „управа-играчи“, трудејќи се во најдобро светло да се претстави на гостувањето во Шпанија кај Ла Риоха.

Металург денеска патува за Шпанија

Хитпортал - 14.11.2014

М акедонскиот ракометен првак Металург потврди дека ќе патува за Шпанија и дека в недела од 17 часот ќе го игра натпреварот во Логроњо против екипата на Натурхаус ла Риоха. Оваа средба е во рамките на петтото коло од Лигата на шампионите.

Металург замина за Логроњо

Алфа - 14.11.2014

Македонскиот шампион утрово замина за Логроњо каде в недела со почеток од 17 часот ќе го одигра мечот од Лигата на шампионите против Ла Риоха. Во составот се наоѓаат сите македонски ракометари, а во тимот е младиот репрезентативец на Србија, Дарко ...

Металург денес патува за Шпанија

+инфо - 14.11.2014

Македонскиот ракометен првак Металург потврди дека ќе патува за Шпанија и дека в недела од 17 часот ќе го игра натпреварот во Логроњо против екипата на Натурхаус ла Риоха. Оваа средба е во рамките на петтото коло од Лигата на шампионите.

Металург ја запозна салата во Логроњо (ФОТО)

SportMedia - 14.11.2014

Дуелот со Ла Риоха во Шпанија за ракометарите на Металург е „последниот воз“ доколку сакаат да останат во игра за осминафиналето во Лигата на шампионите. Се освен пораз им дава „каква таква“ надеж на играчите дека ќе успеат од „губитници“ да станат ...

Червар: Сѐ уште имаме сили и мотиви за победа

Н.Македонија - 14.11.2014

Металург гостува кај Ла Риоха, а Вардар ќе биде пред тежок предизвик во СЦ „Јане Сандански“ на мечот со Веспрем Ќе мора да одиграме двојно поборбено и помотивирано, вели тренерот на Металург РАКОМЕТ - МЕТАЛУРГ И ВАРДАР ПРЕД НОВИ ИСКУШЕНИЈА ВО ЛШ Во ...

Металург тргна за Шпанија

Република - 14.11.2014

Металург утрово отпатува за Шпанија, каде ќе му гостува на Натурхаус ла Риоха во петтото коло на Лигата на шампионите. Mеталург патува со следниот состав: Митревски, Мисовски, Димовски, Н.Маркоски,Пешевски, Манасков, Ојлески, Георгиевски, Џукиќ, ...

Еве со кои ракометари Металург отпатува во Шпанија

Курир - 14.11.2014

Металург утрово отпатува за Шпанија, каде во Логроњо ќе одигра натпревар од петтото коло на Лигата на шампионите, против екипата на Натурхаус ла Риоха. Според планот екипата во 05:20 со авионски лет патува за Рим, а од 08:00 часот ќе продолжи на ...

Со кои ракометари Металург отпатува во Шпанија

Денешен - 14.11.2014

Утрово Металург отпатува за Шпанија, каде во Логроњо ќе одигра натпревар од петтото коло на Лигата на шампионите, против екипата на Натурхаус ла Риоха. Според планот екипата во 05:20 со авионски лет патува за Рим, а од 08:00 часот ќе продолжи на ...

Металург како репрезентација на Македонија во Логроњо

Вечер - 14.11.2014

"Металурзите„ на овој натпревар ќе ја бркаат последната шанса за фаќање приклучок за топ 16 фазата, но за тоа ќе треба да слават на гостувањето кај Шпанците Македонскиот ракометен шампион Металург по еднонеделните турбуленции во клубот отпатува за ...

Металург откри со кој состав патува во Шпанија

Дерби - 13.11.2014

По многу турбуленции, проблеми и шпекулации, македонскиот шампион Металург вечерва ги потврди имињата на ракометарите кои ќе му бидат на располагање на тренерот Лино Червар за натпреварот против Ла Риоха од Лигата на шампионите.

Металург откри кој ќе патува за Шпанија, на мечот со Ла Риоха

Екипа - 13.11.2014

По неколку навистина бурни денови, штрајк на ракометарите и криза која се закануваше дури и да стави клуч на целиот клуб, Металург успеа да се издигне над проблемите и тимот утре треба да отпатува за Шпанија, на мечот против Натурхаус Ла Риоха во ...

Металург утре патува за Шпанија

Утрински - 13.11.2014

Македонскиот ракометен првак Металург потврди дека ќе патува за Шпанија и дека в недела од 17 часот ќе го игра натпреварот во Логроњо против екипата на Натурхаус ла Риоха. Оваа средба е во рамките на петтото коло од Лигата на шампионите.

Металург ќе ја има поддршката на “пиратите“ во Логроњо

РК Металург - 13.11.2014

Металург нема да биде сам во Шпанија ! Вечерва за Шпанија ќе замине автобус со пеесетина припадници на нашата навивачка група “Пирати“. Тие ќе поминат неколку илјади километри за да му дадат поддршка на Металург на тешкото гостување во Логроњо.

Металург го објави составот со кој ќе патува во Шпанија

МКД - 13.11.2014

Металург речиси во комплетно македонски состав утре ќе отпатува во Шпанија каде што во недела ќе ги одмери силите со Ла Риоха во натпревар од Лигата на Шампионите. Доколку во кошот на странци не го ставиме Ренато Вугринец кој е македонски ...

Meталург утре патува за Шпанија

РК Металург - 13.11.2014

Металург утре патува за Шпанија, каде во Логроњо ќе одигра натпревар од петтото коло на Лигата на шампионите, против екипата на Натурхаус ла Риоха. Екипата во 5.20 часот лета за Рим, а од 8 часот ќе продолжи на релација Рим – Мадрид, каде треба да ...

Металург со домашни сили во Шпанија

Оn.net - 13.11.2014

По крајно контроверзните настани врзани за ракометниот шампион на Македонија, екипата на Металург, играчите и управата се согласија да се продолжат настапите во Лигата на шампионите, за да се избегне суспензијата на клубот.

Металург патува за Шпанија

Локално - 13.11.2014

Македонскиот ракометен првак Металург потврди дека ќе патува за Шпанија и дека в недела од 17 часот ќе го игра натпреварот во Логроњо против екипата на Натурхаус ла ...

ЛШ: Со кој состав Металург ќе патува во Шпанија?

Tip.com.mk - 13.11.2014

Металург утре патува за Шпанија, каде во Логроњо ќе одигра натпревар од петтото коло на Лигата на шампионите, против екипата на Натурхаус ла Риоха. (Извор: rkmetalurg.mk) Екипата во 5.20 часот лета за Рим, а од 8 часот ќе продолжи на релација Рим – ...

,,Пиратите’’ ќе го бодрат Металург и во Логроњо

Спорт365 - 13.11.2014

Металург ќе ја има поддршката од своите фанови и на гостински терен. Тимот на Металург се наоѓа во голема криза и веќе неколку ракометари ги напуштија неговите редови, но навивачите на нашиот ракометен шампион не се откажаа и понатаму ќе го бодрат ...

Металург утре патува за Шпанија

Канал5 - 13.11.2014

Македонскиот ракометен првак Металург потврди дека ќе патува за Шпанија и дека в недела од 17 часот ќе го игра натпреварот во Логроњо против екипата на Натурхаус ла Риоха. Оваа средба е во рамките на петтото коло од Лигата на шампионите.

Металург го соопшти тимот кој ќе патува во Шпанија, само еден странец

Спортклуб - 13.11.2014

Утре тимот на Металург ќе патува за Шпанија, каде против Ла Риоха ќе одигра натпревар од петтото коло во групната фаза од Лигата на Шампионите. Ракометарите во 5:20 часот ќе летаат кон Рим, а потоа од таму во 8 часот ќе продолжат кон Мадрид, каде ќе ...

Металург потврди: Македонците и Ѓукиќ патуваат за Шпанија

SportMedia - 13.11.2014

Првпат откако спласна бунтот во неговите редови, Металург се огласи на својата официјална интернет-страница. Поводот е најавата на патувањето во Шпанија и составот со кој ќе ѝ се спротивстави на Ла Риоха.

Металург ќе ја има поддршката од “Пирати“ против Ла Риоха

Tip.com.mk - 13.11.2014

Македонскиот ракометен првак Металург в недела од 17:00 ч. во“ Паласио де лос депортес де ла Риоха“ – Логроњо ќе го одигра петтиот натпревар од Лигата на шампионите во групата А против домашниот шпански состав Ла Риоха.

Металург го објави списокот на играчи кои ќе отпатуваат во Шпанија

Нетпрес - 13.11.2014

Ракометниот клуб Металург на својата официјална веб страна го објави списокот на играчи, кои утре ќе отпатуваат во Шпанија на дуелот против Ла Риоха. Металург во недела ќе настапи засилен со Петар Мисовски, како и со единствениот странец која ќе ...

Металург го објави составот за дуелот со Ла Риоха

Вечер - 13.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург на својата интернет страница, објави со кои ракометари ќе и се спротистави на Ла Риоха, во 5. коло од Лигата на шампионите. На овој натпревар Металург ќе настапи со 16 македонски репрезентативци и Србинот ...

Металург утре патува за Шпанија

Lider - 13.11.2014

Македонскиот ракометен првак Металург потврди дека ќе патува за Шпанија и дека в недела од 17 часот ќе го игра натпреварот во Логроњо против екипата на Натурхаус ла Риоха. Оваа средба е во рамките на петтото коло од Лигата на шампионите.

Металург и во Шпанија со поддршка од “Пирати”

Екипа - 12.11.2014

Екипата на Металург претстојниов викенд, по бурните и неизвесни десет дена, ги продолжува настапите во Лигата на шампионите. Избраниците на Лино Червар в недела на гостуваањето во Логроњо кај екипата на Ла Риоха, повторно како и на последното ...

Што ќе прават странците на Металург?

Оff.net - 12.11.2014

Барем привремено крајниот исход од драмењето во Металург е - странците си заминуваат незадоволни, македонските ракометари ќе играат против Ла Риоха во ЛШ, ама со ултиматум за ...

„Пирати“ со поддршка за Металург во Шпанија

Спортклуб - 12.11.2014

Тимот на Металург полека излегува од кризната во која се наоѓа, иако се уште не е познато кои играчи ќе патуваа за Шпанија за дуелот со Ла Риоха, јасно е дека ќе имаат поддршка од своите најверни навивачи - „Пиратите“.

Договорот во Металург е постигнат, македонските ракометари патуваат за Шпанија

Алфа - 11.11.2014

По неколку часови разговор меѓу раководството на клубот и ракометарите, постигнат е договор и Металург против Ла Риоха ќе настапи готово во полн состав. Според последните информации првиот состанок завршил без решение, но набргу потоа имало нова ...

Се смирува ситуацијата: македонците од Металург ќе одат во Шпанија

Спортклуб - 11.11.2014

Тимот на Металург ќе патува во Шпанија на средбата против Ла Риоха во натпреварот од групната фаза во Лигата на Шампионите, ова е последната информација која се појави од тимот од Автокоманда.

Македонските ракометари попуштија, ќе играат против Ла Риоха

Вечер - 11.11.2014

Свесни за опасноста со која се соочува клубот при евентуално неиграње на дуелот од ЛШ против Ла Риоха, репрезентативците на Македонија се согласиле да отпатуваат за Шпанија, со што се решава еден од големите проблеми со кој се соочи македонскиот ...

ЕХФ побара Металург да одговори дали и со кој тим ќе гостува во Шпанија

Дневник - 10.11.2014

Дали и со кој тим Металург ќе ги продолжи натпреварите во ракометната Лига на шампионите е прашањето на кое чека одговор спортската јавност во Македонија, а и канцеларијата на ЕХФ, која се обратила до македонскиот шампион.