TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Различни ставови на експертите по однос на Нобеловата награда за книжевност

+инфо - 09.10.2011

Дека не е лесно да се биде Швеѓанец и добитник на Нобеловата награда за книжевност покажува примерот на Хари Мартисон, кој во 1974-та година Нобеловата награда за книжевност ја подели со Еивинд ...

Свирел пијано со лева рака во охридската „Света Софија“

Н.Македонија - 08.10.2011

Сите бевме изненадени од тоа што ни го приреди - во охридската црква „Св. Софија“ отсвири две композиции за пијано за лева рака, специјално напишани за него, бидејќи само таа му е подвижна.

Денеска ќе биде доделена Нобеловата награда за мир

Р.С.Европа - 07.10.2011

Денеска во Осло треба да биде доделена Нобеловата награда за мир. И покрај големата тајност, се шпекулира дека Нобеловиот Комитет наградата вредна 1,5 милиони долари ќе му ја додели на активист или ...

Српската телевизија наседна на лага дека Добрица Чосиќ е добитник на Нобеловата награда за литература

Вест - 07.10.2011

Српската државна телевизија се извини поради погрешната информација, која ја објави, според која овогодишен добитник на Нобеловата награда за литература е српскиот писател Добрица Чосиќ.

Томас Транстромер доби Нобелова за литература

Дневник - 07.10.2011

Шведскиот поет Томас Транстромер ја доби Нобеловата награда за книжевност, соопшти вчера Шведската академија на науките.

Томас Транстромер ја доби Нобеловата награда за литература

Н.Македонија - 07.10.2011

Годинашен добитник на Нобеловата награда за литература е поетот Томас Транстромер, чија поезија остави длабока трага во шведското општество Тој е дипломиран психолог и долго работел со затвореници и ...

Добрица Чосиќ е добитник на Нобеловата награда!?

Идивиди - 07.10.2011

Српската државна телевизија се извини поради погрешната информација, која ја објави, според која овогодишен добитник на Нобеловата награда за литература е српскиот писател Добрица Чосиќ, кој се смета ...

Кој ќе ја добие Нобеловата награда за мир?

Точка - 07.10.2011

За најинтересната Нобелова награда за мир, оваа година пристигнал 241 предлог. Секретарот на одборот за Нобелова награда за мир, Геир Лундестад, рекол дека неколку кандидати кои се номинирани моваа ...

Во Осло ќе се доделува Нобеловата награда за мир

Sky - 07.10.2011

Денеска во Осло ќе се одржи церемонија на свечено додолување на Нобеловата награда за мир. Се шпекулира дека Нобеловиот Комитет наградата вредна 1,5 милиони долари ќе му ја додели на активист или на ...

РТС измамена, објави дека Добрица Чосиќ е добитник на Нобелова награда

Курир - 07.10.2011

Српската државна телевизија се извини поради погрешната информација, која ја објави, според која овогодишен добитник на Нобеловата награда за литература е српскиот писател Добрица Чосиќ.

Кој ќе ја добие Нобеловата награда за мир?

Нетпрес - 07.10.2011

За најинтересната Нобелова награда за мир, оваа година пристигнал 241 предлог. Секретарот на одборот за Нобелова награда за мир, Геир Лундестад, рекол дека неколку кандидати кои се номинирани моваа ...

Нобеловата награда за литература во рацете на лиричар

Deutsche Welle - 06.10.2011

Нобеловата награда за литература оваа година останува во Шведска. Томас Транстромер „еден од најголемите поети на денешницата“ е носител на Нобеловата награда за литература 2011 година, објави ...

Шведски поет добитник на Нобелова Награда

Р.С.Европа - 06.10.2011

Шведскиот поет Томас Транстромер е добитник на Нобеловата Награда за литература. Шведската академија соопшти дека 80 годишниот поет ја доби наградата поради негов невообичан начин за прикажување на ...

Дилан пак не доби Нобелова

Оn.net - 06.10.2011

Годинава Нобелот за литература го доби шведскиот поет Томас Транстромер, кој во 2003-та година беше лауреат на Струшките вечери на ...

Шведскиот поет Транстромер ја доби Нобеловата награда за литература

VOX - 06.10.2011

Шведскиот поет Томас Транстормер ја доби Нобеловата награда за литература за 2011 година, иако можеби Боб Дилан беше еден од главните фаворити за оваа награда, пренесува Дејли Телеграф.

Томас Транстромер нобеловец за литература

Вест - 06.10.2011

Шведскиот поет Томас Транстромер ја доби Нобеловата награда за литература. Роден е во 1931 година во Стокхолм, а во 60-те години на 20 век ја менува својата професија психолог со поет.

Австралискиот нобеловец мислел дека повикот е шега

Утрински - 06.10.2011

Брајан Шмит верувал дека се шегуваат студентите, бидејќи среде ноќ му се јавила жена со тежок шведски акцент КАНБЕРА - По 15 години живот во далечна Австралија, Брајан Шмит, роден во Америка, мислел ...

Работата на кристали му донесе Нобел

Утрински - 06.10.2011

Израелецот Даниел Шехтман ја доби Нобеловата награда за хемија СТОКХОЛМ - Израелски научник, чиешто истражување некогаш беше исмејувано дека е несообразно со прифатеното размислување, ја доби ...

Томас Транстромер е добитник на Нобеловата награда за книжевност

Утрински - 07.10.2011

Поетот во 2003 година доби „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ Стокхолм - Шведскиот поет Томас Транстромер е добитник на Нобеловата награда за книжевност во 2011 година.

Го сметале за луд хемичар, а сега стана нобеловец

Дневник - 06.10.2011

Израелски хемичар, чие истражување на квазикристали порано било исмевано зашто не било во согласност со дотогашните научни сфаќања, вчера е прогласен за добитник на Нобеловата награда за хемија за ...

Нобел за хемија за квазикристали

Н.Македонија - 06.10.2011

Израелскиот научник Даниел Шехтман (70) е годинашниот добитник на Нобеловата награда за хемија за откривање на структурата на квазикристалите, соопшти Нобеловиот комитет за хемија Новата структурна ...

Шведскиот поет Томас Транстромер ја доби Нобеловата награда за литература

Алфа - 06.10.2011

Шведскиот поет Томас Транстромер ја доби Нобеловата награда за литература. Роден е во 1931 година во Стокхолм, а во 60-те години на 20 век ја менува својата професија психолог со поет.

Шведскиот поет Томас Транстромер ја доби Нобеловата награда за литература

Дневник - 06.10.2011

Шведскиот поет Томас Транстромер ја доби Нобеловата награда за литература. Роден е во 1931 година во Стокхолм, а во 60-те години на 20 век ја менува својата професија психолог со поет.

Нобеловата награда за литература кај Tомас Транстромер

Кармакаша - 06.10.2011

Шведската академија денеска во 13 часот, во Стокхолм, го соопшти добитникот на Нобеловата награда за литература за 2011 година.

И Нобеловата награда за мир ќе ја добие...

Кајгана - 06.10.2011

Одлуката на Нобеловиот комитет за доделување на Нобеловата награда за мир во Осло, која ќе биде соопштена утре, буди голем интерес во светот, особено затоа што оваа година во трка за нобелот за мир ...

Шведскиот поет Томас Транстромер ја доби Нобеловата награда за литература

+инфо - 06.10.2011

Годинешен добитник на Нобеловата награда за литература е поетот Томас Транстромер чија поезија остави длабока трага во шведското општество.

Шведскиот поет Томас Транстромер ја доби Нобеловата награда за литература

МРТ - 06.10.2011

Шведскиот поет Томас Транстромер ја доби Нобеловата награда за литература. Роден е во 1931 година во Стокхолм, а во 60-те години на 20 век ја менува својата професија психолог со поет.

Контроверзни добитници на Нобеловата награда за мир

Окно - 06.10.2011

Јасер Арафат Кога водачот на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) Јасер Арафат во 1994 г., заедно со израелските политичари Јицак Рабин и Шимон Перес, ја доби Нобеловата награда за мир, тоа ...

Нобеловата награда за хемија за израелски научник

Deutsche Welle - 05.10.2011

Израелскиот научник Даниел Шехтман е овогодишниот носител на Нобеловата награда за хемија за откривањето на квазикристалите.

Денеска, Нобеловата награда за хемија

Р.С.Европа - 05.10.2011

Денеска ќе биде соопштен добитникот на Нобеловата награда за хемија. Во изминативе два дена беа објавени добитниците на Нобеловата награда за медицина и за физика, додека утре и в петок ќе бидат ...

Боб Дилан кандидат за "Нобел" за книжевност

VOX - 05.10.2011

Иконата на шеесеттите години од минатиот век и еден од најпознатите кантавтори Боб Дилан, се наоѓа на листата на можни добитници на овогодинешната Нобелова награда за книжевност.

Брајан Шмит со неверување ја дочекал веста дека е Нобеловец

VOX - 05.10.2011

Брајан Шмит, еден од тројцата добитници на Нобеловата награда за физика за 2011 година, помислил дека неговите студенти се зафркаваат кога го добил повикот со кој му се соопштува дека е лауерат на ...

Нобеловата награда за хемија за Даниел Шехтман

Р.С.Европа - 05.10.2011

Даниел Шехтман од Израел е добитникот на Нобеловата награда за хемија, соопшти денеска во Стокхолм Шведската кралска академија за науки.

Нобел за хемија 2011

Оn.net - 05.10.2011

Израелскиот научник Даниел Шехтман е добитник на Нобеловата награда за хемија, за своето контроверзно откритие на ...

Израелскиот научник Шехтман ја доби Нобеловата награда за хемија

VOX - 05.10.2011

Израелскиот научник Даниел Шехтман ја доби Нобеловата награда за хемија за 2011 година, за откривањето на обрасците во атомите во т.н.

Само 40 жени станале нобеловки

Вест - 05.10.2011

Тројца американски научници годинава ја поделија Нобеловгата награда за физика, а и годинашната награда за медицина ја добија тројца мажи. Тоа, според женски организации е вообичаен феномен.

Нобелова награда за физика за забрзаното ширење на вселената

Дневник - 05.10.2011

Тројцата научници што утврдија дека вселената забрзано се шири и еден ден ќе се претвори во мраз ја поделија Нобеловата награда за физика за 2011 година.

Само 40 жени станале нобеловки

Алфа - 05.10.2011

Тројца американски научници годинава ја поделија Нобеловгата награда за физика, а и годинашната награда за медицина ја добија тројца мажи.

Боб Дилан - кандидат за „Нобелова награда за книжевност“

БркајРабота - 05.10.2011

Помеѓу фаворитите го внесоа шпекулациите на обложувачите, иако шансите дека ќе ја добие наградата се 11:1. Засега Дилан е на четвртото место помеѓу фаворитите: сирискиот поет Али Ахмад Саид Асбар, ...

„Нобел“ за физика за проучување супернови

Н.Македонија - 05.10.2011

Тројца научници годинава ја делат Нобеловата награда за физика за откривање на забрзаното ширење на вселената, преку проучување на експлозии на ѕвезди или супернови, соопшти Нобеловиот комитет Сол ...

Нобеловата награда за хемија за Израелецот Даниел Шехтман

Кајгана - 05.10.2011

Нобеловата награда за хемија за 2011 година доделена е денеска, на израелскиот научник Даниел Шехтман за откривањето на квази-кристалот, соопшти денеска Нобеловиот комитет во Стокхолм.

Боб Дилан во трка за Нобелова за книжевност

Кајгана - 05.10.2011

Еден од најпознатите кантавтори од втората половина на минатиот век и икона на шеесетите години, Боб Дилан, се наоѓа меѓу фаворитите за добивање на овогодинешната Нобелова награда за книжевност.

Само 40 жени станале нобеловки

+инфо - 05.10.2011

Тројца американски научници годинава ја поделија Нобеловата награда за физика, а и годинашната награда за медицина ја добија тројца мажи што според женските организации е вообичаена пракса.

Боб Дилан кандидат за Нобелова награда за книжевност

+инфо - 05.10.2011

Еден од најпознатите американски кантавтори од втората половина на минатиот вик и икона на 1960-тите години, Боб Дилан (70) се наоѓа меѓу фаворитите за добивање на годинешната Нобелова награда за ...

Само 40 жени станале нобеловки

МРТ - 05.10.2011

Тројца американски научници годинава ја поделија Нобеловата награда за физика, а и годинашната награда за медицина ја добија тројца мажи.

Доделена и Нобеловата награда за хемија

Канал5 - 05.10.2011

Израелскиот научник Даниел Шехтман е добитник на овогодинешната Нобелова награда за хемија за откритието на така наречените квазикристали.

Израелски научник доби Нобелова награда за хемија

МРТ - 05.10.2011

Израелскиот научник Даниел Шехтман е овогодишниот носител на Нобеловата награда за хемија. Наградата му е дадена за откривањето на квазикристалите.

Досега 40 жени и 779 мажи добиле Нобелова награда

Курир - 05.10.2011

Тројца американски научници годинава ја поделија Нобеловгата награда за физика, а и годинашната награда за медицина ја добија тројца мажи. Тоа, според женски организации, е вообичаен феномен.

Даниел Шехтман добитник на Нобелова награда за хемија

Курир - 05.10.2011

Израелскиот научник Даниел Шехтман е овогодишниот носител на Нобеловата награда за хемија. Наградата му е дадена за откривањето на квазикристалите.

Нобеловата награда за физика за тројца космолози

Deutsche Welle - 04.10.2011

Наградата им е доделена на американските научници Сол Пелмутер и Адам Рајс и Австралиецот Брајан Шмит за откривањето на забрзаното ширење на вселената со набљудување експлозија на ѕвездите т.н ...

Нобеловиот комитет ќе го соопшти добитникот на Нобеловата награда за физика.

Р.С.Европа - 04.10.2011

Тројцата научници кои работеа на истражувања на имунолошкиот систем и превенцијата од инфекции и од рак ќе ја добијат Нобеловата награда .Институтот во Стокхолм што ја доделува наградата за медицина ...

Нобеловиот комитет ќе ја објави наградата за физика

Р.С.Европа - 04.10.2011

Денеска Нобеловиот Комитет ќе го објави добитникот на наградата за физика. Вчера беше објавена Нобеловата награда за медицина на тројца научници чии откритија за имунитетниот систем ќе помогнат за ...

Ралф Стеинман останува Нобеловец

VOX - 04.10.2011

Ралф Стеинман, кој починал во петокот, сепак ќе остане лауреат на Нобеловата награда за медицина за 2011 година и ќе добие половина од наградата вредна 1.500.000 долари, бидејќи комитетот не знaел за ...

Нобел за физика 2011

Оn.net - 04.10.2011

Заедничката студија за експлодирачките ѕвезди им донесе Нобелова награда за физика на двајца американски и еден австралиски ...

Соопштени добитниците на Нобелова Награда за физика

Р.С.Европа - 04.10.2011

Нобелововиот комитет денеска ги соопшти новите добитници за Нобелова награда за физика. Тоа се научниците Саул Перлмутер, Брајан Шминдт и Адам Риес поради нивното откритие дека експанзијата на ...

Тројца научници ќе ја поделат и Нобеловата награда за физика за 2011 година

VOX - 04.10.2011

Двајца научници од САД и еден од Авсртралија се добитници на Нобеловата награда за физика за 2011 година, беше соопшптено денес од Кралската академија на науките на Шведска.

Објавени добитниците на Нобеловата награда за физика

Глас на Америка - 04.10.2011

Американскиот научник Сол Перлмутер ќе ја подели наградата од 1, 5 милиони долари со Адам Рајс и Австралиецот Брајан ...

Стејнман почина, но останува нобеловец

Вест - 04.10.2011

Стејнман почина три дена пред доделувањето на наградата, но Комитетот ја немаше таа информација Нобеловиот комитет соопшти дека нема да ја промени одлуката за доделување на наградата за медицина или ...

Чекајќи го Нобел

Утрински - 04.10.2011

За наградата за мир годинава се пријавени 241 кандидат, од кои 53 се организации Нобеловите награди, кои се доделуваат од 1901 година, се врачуваат на поединци за достигнувања во областа на медицина, ...

Стејнман останува добитник на Нобелова награда

Утрински - 04.10.2011

Нобеловиот комитет денеска соопшти дека нема да ја промени одлуката за доделување на наградата за медицина или физиологија на канадскиот научник Ралф Стејнман, иако тој починал три дена пред ...

Нобеловата награда за физика за 2011 за тројца научници

Утрински - 04.10.2011

Тројца научници се добитници на Нобеловата награда за физика за 2011 година за откривањето на забрзано ширење на вселената.

Имунолози ја поделија Нобелова награда за медицина

Дневник - 04.10.2011

Тројца научници што открија тајни за имунолошкиот систем на нашите тела ја поделија Нобеловата награда за медицина за 2011 година.

Стејнман останува добитник на Нобелова награда

Идивиди - 04.10.2011

Стокхолм, 4 октомври 2011 (МИА) - Нобеловиот комитет денеска соопшти дека нема да ја промени одлуката за доделување на наградата за медицина или физиологија на канадскиот научник Ралф Стејнман, иако ...

Нобеловата награда за медицина останува за Ралф Стејнман

Дневник - 04.10.2011

Нобеловиот комитет денеска соопшти дека нема да ја промени одлуката за доделување на наградата за медицина или физиологија на канадскиот научник Ралф Стејнман, иако тој починал три дена пред ...

Стејнман останува добитник на Нобелова награда

Алфа - 04.10.2011

Нобеловиот комитет денеска соопшти дека нема да ја промени одлуката за доделување на наградата за медицина или физиологија на канадскиот научник Ралф Стејнман, иако тој починал три дена пред ...

Мртов научник добитник на Нобеловата награда за медицина

Н.Македонија - 04.10.2011

Канадскиот научник Ралф Стајнман е еден од тројцата добитници на годинашнава Нобелова награда за медицина, но само неколку часа по објавувањето на наградите беше соопштено дека тој починал во петокот ...

Нобеловата награда за физика за 2011 година за тројца научници

Алфа - 04.10.2011

Tројца научници се добитници на Нобеловата награда за физика за 2011 година за откривањето на забрзано ширење на вселената.

Објавен лауреатот на Нобеловата награда за физика

Кајгана - 04.10.2011

Нобеловата награда за физика за 2011 година е доделена за работа во областа на космологија - проучување на Вселената, објави денес во Стокхолм, Нобеловиот комитет на Кралската шведска академија на ...

Стејнман останува добитник на Нобелова награда

Сител - 04.10.2011

Нобеловиот комитет денеска соопшти дека нема да ја промени одлуката за доделување на наградата за медицина или физиологија на канадскиот научник Ралф Стејнман, иако тој починал три дена пред ...

Стејнман останува добитник на Нобелова награда

МРТ - 04.10.2011

Нобеловиот комитет денеска соопшти дека нема да ја промени одлуката за доделување на наградата за медицина или физиологија на канадскиот научник Ралф Стејнман, иако тој починал три дена пред ...

Рекорден број кандидати за Нобеловата награда за мир

Сител - 04.10.2011

Рекорден број на кандидати годинава се надеваат дека ќе ја добијат Нобеловата награда за мир, која последните години поттикнува големо внимание и полемики во светската јавност.

Нобеловата награда за физика за 2011 година за тројца научници

МРТ - 04.10.2011

Тројца научници се добитници на Нобеловата награда за физика за 2011 година за откривањето на забрзано ширење на вселената.

Рекорден број кандидати за Нобеловата награда за мир

МРТ - 04.10.2011

Рекорден број на кандидати годинава се надеваат дека ќе ја добијат Нобеловата награда за мир, која последните години поттикнува големо внимание и полемики во светската јавност.

Доделена Нобеловата награда за физика

Канал5 - 04.10.2011

Американските научници Сол Пелмутер и Адам Рајс и Австралиецот Брајан Шмит се годинешните добитници на Нобеловата награда за физика.

Стејнман останува добитник на Нобеловата награда

Курир - 04.10.2011

Нобеловиот комитет денеска соопшти дека нема да ја промени одлуката за доделување на наградата за медицина или физиологија на канадскиот научник Ралф Стејнман, иако тој починал три дена пред ...

Рекорден број кандидати за Нобелова награда за мир

Курир - 01.03.2016

Оваа година поднесени се рекордни 376 кандидатури за Нобелова награда за мир, објави денеска Нобеловиот институт, не соопштувајќи имиња на кандидати. Западни медиуми јавуваат дека меѓу кандидатите се Доналд Трамп, Едвард Сноуден и папата Франциско.

Тројца имунолози добитници на Нобеловата награда за медицина

Deutsche Welle - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина годинава оди во рацете на Брус Бојтлер (САД), Џулс Хофман (Луксембург) и Ралф Стајнман (Канада).

Денеска ќе се доделува Нобеловата награда за медицина

Р.С.Европа - 03.10.2011

Денеска се очекува доделување на Нобеловата награда за медицина за 2011 година. Врвни кандидати за наградата се научниците кои разоткрија дел од причините за дебелината кај луѓето и научникот кој ...

Соопштени добитниците на Нобеловата награда за медицина

Р.С.Европа - 03.10.2011

Брус Битлер од Соединетите Држави, Џулс Хофман од Луксембург и Ралф Штаинмен од Канада се годинашните добитници на Нобеловата награда за медицина, е соопштено денеска во Стокхолм.

Нобел за медицина 2011

Оn.net - 03.10.2011

Годинава Нобеловата награда за медицина ќе ја делат тројца научници, кои се наградени за нивните откритија на полето на ...

Нобеловата награда за медицина ја поделија тројца научници

VOX - 03.10.2011

Овогодинешната Нобелова награда за медицина ќе биде поделена на тројца добитници, беше соопштено денес од комитетот за награди. Нобеловата награда за медицина за 2011 година ја поделија Bruce A.

Штаинман, кој доби Нобелова награда за медицина, бил починат

Р.С.Европа - 03.10.2011

Нобеловиот Комитет соопшти дека канадскиот научник Ралф Штаинмен, кој денеска доби Нобелова награда за медиција е починат. Неговиот Универзитет соопшти дека тој починал на 30 Септември.

Еден од добитниците на Нобеловата награда за медицина за 2011 година починал пред три дена

VOX - 03.10.2011

Еден од тројцата добитници на Нобеловата награда за медицина за 2011 година, канадскиот имунолог Ралф Штаинман починал три денови пред објавувањето на имињата на победниците, беше соопштено денеска ...

Нобеловиот комитет не дава награда постхумно, но не го менува ни изборот

Р.С.Европа - 03.10.2011

Нобеловиот комитет соопшти дека правилата не дозволуваат нобеловата награда да биде доделена постхумно, и дека Комитетот стои сврсто на својот избор, односно дека нема да именува нов победник.

Брус Бојтлер, Жил Офман и Ралф Стајнман се нобеловци за медицина

Вест - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина или физиологија за 2011 година е доделена на тројца научници за унапредување на разбирањето на имунолошкиот систем.

Тројца научници ја делат Нобеловата награда за медицина

Телма - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина или физиологија за 2011 година е доделена на тројца научници за унапредување на разбирањето на имунолошкиот систем, соопшти денеска шведскиот Институт Каролинска.

Нобеловецот за медицина починал пред три дена

Утрински - 03.10.2011

Kанадскиот научник Ралф М. Стајнман, кој со двајца свои колеги годинава ја доби Нобеловата награда за медицина, починал во петокот 30-ти септември, соопшти денес универзитетот во кој работел.

Годинава е избран „интересен“ нобеловец

Дневник - 03.10.2011

Добитникот на годинашната Нобелова награда за мир е „интересен“, исто како што беа „интересни“ лауреатите во претходните години - кинескиот дисидент Љу Сјаобо и Барак Обама.

Кој ќе ја добие Нобеловата награда за мир?

Дневник - 03.10.2011

Револуција, младина и нови медиуми, се чини се годинашна формула за Нобеловата награда за мир, јави дописникот на МИА. Норвешкиот нобелов комитет, кој својот последен состанок пред соопштувањето на ...

Започнува прогласувањето на Нобеловци за 2011-та

Кајгана - 03.10.2011

Нобеловците за 2011-та година се веќе избрани, а од денес треба да започне соопштувањето на нивните имиња. Првиот лауреат од областа на медицина, на 3-ти октомври ќе биде контактиран од страна на ...

Прогласени добитниците на Нобеловата награда за медицина

Алфа - 03.10.2011

Дури тројца научници се добитници на овогодинешната Нобелова награда за медицина. Брус Ботлер од САД, Жил Хофман од Луксмебург и Ралф Стејнман од Канда ја поделија престижната награда за нивното ...

Објавени лауреатите на Нобеловата награда за медицина

Кајгана - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина или физиологија за 2011 година им е доделена на Американецот Брус Бојтлер, Канаѓанецот Ралф Стајнман и Жил Хофман од Луксембург, за нивното истражување за ...

Брус Бојтлер, Жил Офман и Ралф Стајнман носители на Нобеловата награда за медицина за 2011

Дневник - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина или физиологија за 2011 година е доделена на тројца научници за унапредување на разбирањето на имунолошкиот систем, соопшти денеска шведскиот Институт Каролинска.

Нобеловецот за медицина починал пред три дена

Кајгана - 03.10.2011

Kанадскиот научник Ралф М. Стајнман, кој со двајца свои колеги годинава ја доби Нобеловата награда за медицина, починал во петокот 30-ти септември, соопшти денес универзитетот во кој работел.

Tројца добитници на Нобелова награда за медицина

Факултети - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина оваа година ја поделија Брус А. Бетлер, Џулс Хофман и Ралф Стејман. Наградата ја добија за револуцијата во разбирањето на имунолошкиот систем на човекот, откривајќи го ...

Скандалозно: Добитникот на Нобелова награда починал пред три дена

Факултети - 03.10.2011

Нобеловата награда никогаш не се доделува постхумно, освен ако се случи добитникот да почине по прогласувањето а пред доделувањето.

Тројца добитници на Нобеловата награда за медицина

+инфо - 05.10.2015

Нобеловата награда за медицина доделена им е на Вилијам Кемпбел од Ирска и на Сатоши Омура од Јапонија за нивната нова терапија за паразитски глисти, како и на Јоујоу Ту од Јапонија за нејзината терапија против маларија, јави Мета .

Нобеловата награда за книжевност ќе биде доделена во четврток

+инфо - 03.10.2011

Добитникот на Нобеловата награда за книжевност ќе биде прогласен во четврток, соопшти Шведската академија за науките и уметностите.

Арапската пролет го инспирира Норвешкиот нобелов комитет

МРТ - 03.10.2011

Револуција, младина и нови медиуми, се чини се годинашна формула за Нобеловата награда за мир, јави дописникот на МИА. Норвешкиот нобелов комитет, кој својот последен состанок пред соопштувањето на ...

Арапската пролет го инспирира Норвешкиот нобелов комитет

Сител - 03.10.2011

Револуција, младина и нови медиуми, се чини се годинашна формула за Нобеловата награда за мир. Норвешкиот нобелов комитет, кој својот последен состанок пред соопштувањето на годинашниот добитник го ...

Тројца добитници на Нобеловата награда за медицина

Канал5 - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина годинава ја поделија Брус А.Ботлер, Џулс Хофман и Ралф Стаинман, за „револуцијата во разбирањето на имунолошкиот систем на човекот“.

Брус Бојтлер, Жил Офман и Ралф Стајнман носители на Нобеловата награда

МРТ - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина или физиологија за 2011 година е доделена на тројца научници за унапредување на разбирањето на имунолошкиот систем, соопшти денеска шведскиот Институт Каролинска.

Скандал: Добитникот на Нобелова награда за медицина починал пред три дена, никој во одборот не знаел

Канал5 - 03.10.2011

Нобеловата награда никогаш не се доделува постхумно, освен ако се случи добитникот да почине по прогласувањето а пред доделувањето.

Активисти, блогери... Некои нови кандидати за Нобел

Вечер - 03.10.2011

Револуција, младина и нови медиуми, се чини е годинашна формула за Нобеловата награда за мир, јави дописникот на МИА. Норвешкиот Нобелов комитет, кој својот последен состанок пред соопштувањето на ...

Дури тројца добитници на Нобелова награда за медицина

Точка - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина оваа година ја поделија Брус А. Бетлер, Џулс Хофман и Ралф Стејман. Наградата ја добија за револуцијата во разбирањето на имунолошкиот систем на човекот, откривајќи го ...

Тројца ја поделија Нобеловата награда за медицина

Курир - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина или физиологија за 2011 година е доделена на тројца научници за унапредување на разбирањето на имунолошкиот систем, соопшти денеска шведскиот Институт Каролинска.

Дури тројца добитници на Нобелова награда за медицина

Нетпрес - 03.10.2011

Нобеловата награда за медицина оваа година ја поделија Брус А. Бетлер, Џулс Хофман и Ралф Стејман. Наградата ја добија за револуцијата во разбирањето на имунолошкиот систем на човекот, откривајќи го ...