TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хашим Тачи: Србија треба да го заборави Косово

А1 - 22.02.2009

Косовската Влада останува на одлуката за забрана за влез на Косово на српските претставници кои не го почитуваат новиот уставен ред, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи.

Тачи: Србија да го заборави косово

Алсат-М - 22.02.2009

Косовската влада останува на одлуката за забрана за влез на Косово на српските претставници кои не го почитуваат новиот уставен поредок. Ова го изјави косовскиот премиер Хашим Тачи за приштинскиот дневен весник “Експрес“ коментирајки ја одлуката за ...

Богдановиќ не смее на Косово

Вечер - 22.02.2009

Косовските власти му забранија на српскиот министер за Косово Горан Богдановиќ да влегува на територијата на Косово. Косовскиот министер за внатрешни работи Зенун Пајазити изјави дека според Владата на Косово, престојот на Богдановиќ може да предизвика ...

Јеремиќ: Никој повеќе нема да признае Косово

Нетпрес - 22.02.2009

Ако нема политички притисоци нема никакви шанси Меѓународниот суд на правдата позитивно да се изјасни за легалноста на самопрогласената независност на Косово, изјавил српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ за рускиот весник “Комерсант“.

Тачи: Србија треба да го заборави Косово

Макфакс - 22.02.2009

Косовската Влада останува на одлуката за забрана за влез на Косово на српските претставници кои не го почитуваат новиот уставен ред, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи.

Забранет влез на Косово за српски министер

А1 - 21.02.2009

Косовските власти му забранија на српскиот министер за Косово Горан Богдановиќ да влегува на територијата на Косово. Косовскиот министер за внатрешни работи Зенун Пајазити изјави дека според Владата на Косово, престојот на Богдановиќ може да предизвика ...

Косовската влада му забрани влез на српскиот министер за Косово и Метохија

Телма - 21.02.2009

Косовските власти му забранија на српскиот министер за Косово и Метохија Горан Богдановиќ да влегува на територијата на Косово. Косовскиот министер за внатрешни работи Зенун Пајазити изјави дека според Владата на Косово, прстојот на Богдановиќ може да ...

Забрана за српскиот министер Богдановиќ да влегува на територијата на Косово

Алфа - 21.02.2009

Косовските власти му забранија на српскиот министер за Косово Горан Богдановиќ да влегува на територијата на Косово. Косовскиот министер за внатрешни работи Зенун Пајазити изјави дека според Владата на Косово, прстојот на Богдановиќ може да предизвика ...

Косово забрани влез на српски министер

Форум - 21.02.2009

Косовските власти му забранија на српскиот министер за Косово и Метохија Горан Богдановиќ да влезе на територијата на Косово. Косовскиот министер за внатрешни работи Зенун Пајазити изјави дека според Владата на Косово, престојот на Богдановиќ може да ...

Ќосја: Размена на територии со Србија - решение за Косово

Алсат-М - 21.02.2009

Меѓународната заедница би го решила проблемот во северниот дел на Косово, доколку тоа навистина го сака и тоа преку размена на територии со Србија. Ова во интервју за Алсат го вели некогашниот косовски политичар, академикот Реџеп Ќосја.

Забрана за српскиот министер Богдановиќ да влегува на територијата на Косово

Сител - 21.02.2009

Косовските власти му забранија на српскиот министер за Косово Горан Богдановиќ да влегува на територијата на Косово. Косовскиот министер за внатрешни работи Зенун Пајазити изјави дека според Владата на Косово, прстојот на Богдановиќ може да предизвика ...

Забрана за српскиот министер Богдановиќ да влегува на територијата на Косово

Канал5 - 21.02.2009

Косовските власти му забранија на српскиот министер за Косово Горан Богдановиќ да влегува на територијата на Косово. Косовскиот министер за внатрешни работи Зенун Пајазити изјави дека според Владата на Косово, прстојот на Богдановиќ може да предизвика ...

Косовската Влада забрани посета на Горан Богдановиќ

Нетпрес - 21.02.2009

Косовската Влада забранила посета на српскиот министер за Косово, Горан Богдановиќ, пишува српското електроснко издание “Блиц“. Косовскиот министер за внатрешни работи, Зенун Пајазити, изјавил дека Владата на Србија “ индиректно поднела барање“ да се ...

Сејдиу денеска патува во САД

А1 - 20.02.2009

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу денеска патува во САД, каде на 26-ти февруари треба да се сретне со американскиот државен секретар Хилари Клинтон. На тој состанок треба да учествува и косовскиот премиер Хашим Тачи и министерот за надворешни работи ...

Русија ќе го признае Косово

Време - 20.02.2009

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека и Русија има разбирање за планот на Марти Ахтисари и дека ќе го признае Косово како независна држава. Во интервју за белградскиот весник „Политика“ Тачи истакна дека планот на Ахтисари е единствениот признаен ...

Тачи: И Русија ќе го признае Косово

Н.Македонија - 20.02.2009

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјавил дека и Русија ќе го признае Косово како независна држава, бидејќи Москва има разбирање за планот на Марти Ахтисари за меѓународно надгледувана независност.

Косово бара пристап до пристаништето Шенѓин

Дневник - 20.02.2009

Косовскиот премиер Хашим Тачи побара од албанската влада да им го отстапи на користење пристаништето Шенѓин на трговците од Косово, потврди косовскиот министер за економија и финансии Ахмет Шаља.

Тадиќ: Србија по мирен пат ги штити своите легитимни интереси

Нетпрес - 20.02.2009

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска изјавил дека Србија направила се што е во нејзина моќ прашањето за статусот на Косово да го премести на колосек на меѓународното право.

Клинтон ги кани Сејдиу и Тачи во Вашингтон

Време - 19.02.2009

Косовскиот премиер Хашим Тачи и претседателот Фатмир Сејдиу на 26 февруари се поканети да се сретнат со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон, соопшти американската амбасада во Приштина.

Сејдиу и Тачи поканети во Вашингтон

Н.Македонија - 19.02.2009

Претседателот и премиерот на Косово, Фатмир Сејдиу и Хашим Тачи се поканети на 26 февруари да се сретнат со американската државна секретарка Хилари Клинтон во Вашингтон, соопштила амбасадата на САД во Приштина.

Косово ја прослави годишнината од независноста

SETimes - 19.02.2009

ПРИШТИНА, Косово -- Државата ја прослави својата прва годишнина од независноста во вторникот (17-ти февруари), без никакви инциденти. Парламентот одржа свечена седница, додека претставниците на акредитираните дипломатски канцеларии во Косово му честитаа ...

Малдиви го призна Косово

Алсат-М - 19.02.2009

Два дена по одбележувањето на првата годишнина од независноста уште една држава ја призна независноста на Косово. Министерот за надворешни работи на Република Малдиви, Ахмед Шахед преку писмо го информирал неговиот косовски колега, Скендер Хисени за ...

Тачи: И Русија ќе го признае Косово

Кирилица - 19.02.2009

За Косово единствените валидни документи се планот на Марти Ахтисари и Уставот на Косово, а планот од шест точки не постои, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи во интервју за белградска Политика „Планот на Ахтисари е признат од сите држави кои ја ...

Тачи: И Русија ќе го признае Косово

Канал5 - 19.02.2009

За Косово единствените валидни документи се планот на Марти Ахтисари и Уставот на Косово, а планот од шест точки не постои, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи во интервју за белградска Политика.

И Русија ќе го признае Косово

Сител - 19.02.2009

За Косово единствените валидни документи се планот на Марти Ахтисари и Уставот на Косово, а планот од шест точки не постои, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи во интервју за белградска Политика.

Тачи категорично против поделба на Косово

Нетпрес - 19.02.2009

Косовскиот премиер Хашим Тачи за полските медиуми изјавил дека категорично исклучува секаква можност за поделба на Косово. Воедно изразил надеж дека Србија со задоволство ќе гледа во иднината отколку во минатото.

Тачи: И Русија ќе го признае Косово

Нетпрес - 19.02.2009

Премиерот на Косово Хашим Тачи изјавил во интервјуто за “Политика“ дека за Косово не постои план од шест точки, бидејќи единствени важечки документи се планот на Марти Ахтисари и уставот на Косово.

Малдивските Острови го признале Косово

Нетпрес - 19.02.2009

Малдивските Острови го признале Косово, и тоа е 55 држава која го признала Косово, соопштил денеска министерот за надворешни работи на Косово Скендер Хисени.

Тачи:И Русија ќе го признае Косово

Макфакс - 19.02.2009

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека и Русија има разбирање за планот на Ахтисари и дека ќе го признае Косово како независна држава. Тачи, во интервјуто за белградска „Политика“, рече дека планот на Ахтисари е единствениот признат меѓународен ...

Клинтон ги повика Сејдиу и Тачи во Вашингтон

А1 - 18.02.2009

Претседателот и премиерот на Косово поканети се на 26 февруари да се сретнат со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон, соопшти американската Амбасада во Приштина.

Косово ја славеше независноста

BBC - 18.02.2009

Илјадници луѓе синоќа излегоа на улиците низ Косово за да ја прослават првата годишнина од прогласувањето независност. Вечерта во Приштина етничките Албанци пееја, го вееја знамето и играа на музика од традиционалните инструменти.

„Нема изговор за проблемите“

BBC - 18.02.2009

Јета Џара е аналитичар на истражувачката мрежа на БИРН за Приштина. Таа зборува, што е сменето последнава година на Косово? Јета Џара: „Единствената работа која се случи во меѓувреме е дека сега независноста не е изговор за сите секојдневни проблеми кои ...

Тачи е подготвен за средба со Тадиќ

Време - 18.02.2009

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека е подготвен да се сретне со српскиот претседател Борис Тадиќ или со премиерот Мирко Цветковиќ во Белград, но само ако разговорите се корисни за двете нации.

Сејдиу: Србија не дестабилизира

Вест - 18.02.2009

ПРИШТИНА, 18 февруари (Ројтерс) - Илјадници косовски Албанци вчера ја прославија првата годишнина од независноста на Косово и покрај предупредувањата на претседателот Фатмир Сејдиу дека Србија се уште не го признава отцепувањето на поранешната покраина.

Македонија и Косово – време е за дипломатите

Утрински - 18.02.2009

Прашањето кога и дали да се воспостават дипломатски односи со Косово се актуализира деновиве кога новиот сосед на северната граница на Македонија прослави една година од независноста, а 54 земји ја признаа новата реалност на балканската карта.

Независноста е тука, на луѓето сега им треба работа

Утрински - 18.02.2009

Дописничко биро на ВАЦ ПРИШТИНА - Зборот „новороденче“ напишан на англиски јазик стои на еден од главните плоштади во Приштина, симболизирајќи ја Декларацијата за независност на Косово, државата родена на 17 февруари 2008 година.

Тадиќ бара нова рунда преговори за Косово

Дневник - 18.02.2009

Србија нема да го блокира членството на Косово во меѓународните финансиски институции, само ако Приштина молбата ја поднесе под името УНМИК/Косово Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека има надеж за подобри односи со Косово, но додаде оти ова ќе ...

Хилари Клинтон ги кани Сејдиу и Тачи во Вашингтон

Алсат-М - 18.02.2009

Претседателот и премиерот на Косово поканети се на 26 февруари да се сретнат со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон, соопшти американската Амбасада во Приштина.

Хилари Клинтон ги повика Сејдиу и Тачи во Вашингтон

Алфа - 18.02.2009

Претседателот и премиерот на Косово поканети се на 26 февруари да се сретнат со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон, соопшти американската Амбасада во Приштина.

Косово во еуфорија го прослави првиот роденден

Н.Македонија - 18.02.2009

Во еуфорична атмосфера и со илјадници развиорени знамиња Косово вчера прослави една година од прогласувањето на независноста. Колони од возила со албански, косовски и американски знамиња, улици преполни со народ, звуци на зурли и тапани, насмеани лица ...

Сејдиу и Тачи поканети во Вашингтон

Форум - 18.02.2009

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи се поканети на средба со американскиот државен секретар Хилари Клинтон на 26 февруари во Вашингтон, соопшти амбасадата на САД во Приштина.

Србија вети дека нема да го блокира членството на Косово во финансиските институции

SETimes - 18.02.2009

БЕЛГРАД, Србија -- Претседателот Борис Тадиќ во четвртокот (12-ти февруари) рече дека неговата влада нема да се спротивстави на членството на Косово во светските финансиски институции, но предупреди дека Белград никогаш нема да ја признае независноста на ...

Хилари Клинтон ги повика сејдиу и тачи во Вашингтон

Сител - 18.02.2009

Претседателот и премиерот на Косово поканети се на 26 февруари да се сретнат со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон, соопшти американската Амбасада во Приштина.

Сејдиу и Тачи во Вашингтон по покана од Хилари Клинтон

Кирилица - 18.02.2009

Претседателот и премиерот на Косово поканети се на 26 февруари да се сретнат со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон, соопшти американската Амбасада во Приштина - Државниот секретар со задоволство го очекува состанокот со ...

Хилари Клинтон ги повика Сејдиу и Тачи во Вашингтон

Канал5 - 18.02.2009

Претседателот и премиерот на Косово поканети се на 26 февруари да се сретнат со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон, соопшти американската Амбасада во Приштина.

Отфрлени сите сепаратистички акти!

Вечер - 18.02.2009

Со декларацијата од Звечан, Република Србија ги отфрлија сите еднострани и сепаратистички акти на привремените институции во Приштина за независноста на Косово Делегатите на Собранието на заедницата на српските општини во Косово на вчерашната седница во ...

Тачи и Сејдиу во САД на покана од Хилари Клинтон

Нетпрес - 18.02.2009

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон, ги повикала претседателот и премиерот на Косово, Фатмир Сејдиу и Хашим Тачи, на 26 февруари да ги посетат САД, потврдено е денеска од Кабинетот на претсеадтелот на Косово, пренесе агенцијата Бета.

Една година независно Косово

А1 - 17.02.2009

Косово по неуспешните преговори меѓу Белград и Приштина, кои траеја речиси три години, на денешен ден минатата година еднострано ја прогласи сопствената независност.

Тачи: Ќе ја прифатиме одлуката на Судот

А1 - 17.02.2009

Приштина ќе ја прифати одлуката на Меѓународниот суд на правдата во врска со барањето на Србија, Трибуналот да оцени дали прогласувањето на независноста на Косово било согласно меѓународното право, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи во интервју за ...

Милошоски му го честиташе роденденот на Косово

А1 - 17.02.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска испратил честитка и телефонски разговарал со својот косовски колега Скендер Исени, честитајќи му за првата годишнина од признавањето на независноста на Косово.

Приштина: Денеска свечена седница по повод годишнината од независноста на Косово

Р.С.Европа - 17.02.2009

Косовоското собрание по повод одбележувањето на едногодишнината од прогласувањето на ензависноста на Косово денеска ќе одржи свечена седница на која ќе говорат претседателот на Косово Фатмир Сејдиу, премиерот Хашим тачи и претседателот на парламентот ...

Независно Косово, помирен Балкан

Време - 17.02.2009

Игор Чавески Косовската независност влијаеше позитивно врз стабилноста на Балканот и посебно на Македонија, иако многумина тврдеа дека независно Косово ќе биде извор на инциденти и на нестабилност, оценуваат стручњаците.

Животот тежок, поделбата виси

Време - 17.02.2009

Поддржувачите на независноста на Косово тврдат дека тој потег го стабилизира регионот, а противниците велат дека целиот проект е неуспешен бидејќи независноста е поддржана од само 54 држави.

Тачи: Успешна првата година од независноста на Косово

Вест - 17.02.2009

Приштина, 17 февруари - Првата година од независноста на Косово е успешна и покрај тоа што земјата беше призната само од неколку десетици држави, изјави вчера косовскиот премиер Хашим Тачи.

Ниту риба ниту девојка

Утрински - 17.02.2009

БЕЛГРАД - Денес, 17 февруари, точно една година од (само)прогласувањето на Косово за независна држава, вистинска можност е да се направи биланс на кого овој потег му донесе или однесе.

Одбележана година од независноста на Косово

Утрински - 17.02.2009

Косово наполни една година од својата независност. Косово е седма држава, која се одвои од поранешна Југославија. Скептиците предвидуваа страшни последици: српското малцинство ќе го напушти Косово, регионот ќе биде упориште на нови насилства.

Соседи без комплетни односи

Дневник - 17.02.2009

Македонија ја призна независноста на Косово лани во октомври, но воспоставувањето дипломатски односи ќе почека подобри времиња, велат дипломатски извори Со пораките од Приштина дека „новородената држава“ ќе биде призната од целиот свет и од Белград дека ...

Kосово слави годишнина од независноста

Форум - 17.02.2009

Една година по прогласувањето независност на Косово, неговиот претседател Фатмир Сејдиу предупреди од етничка поделба на поранешната српска покраина. Меѓународната заедница мора да изврши притисок врз раководството во Белград за тоа да не го држи и ...

Косово ја одбележува првата годишнина од независноста

Алсат-М - 17.02.2009

Косово по неуспешните преговори меѓу Белград и Приштина, кои траеја речиси три години, на денешен ден минатата година еднострано ја прогласи сопствената независност.

Косово ја одбележува првата годишнина од независноста

Алфа - 17.02.2009

Косово по неуспешните преговори меѓу Белград и Приштина, кои траеја речиси три години, на денешен ден минатата година еднострано ја прогласи сопствената независност.

Околу 50% од населението на Косово без работа

Тотал - 17.02.2009

Според податоците на ОН во Косово живеат околу два милиони луѓе, вклучувајќи 130.000 Срби од кои 60% живеат во северниот дел на Косово, а останатите во енклави под заштита на меѓународната полиција и КФОР, јави белградското радио Б92.

Со Косово завршува прекројувањето на границите на Балканот

Н.Македонија - 17.02.2009

Дали една година по прогласување на независноста, Косово претставува фактор на стабилност или пак извор на нови кризи на Балканот? - Црните претскажувања не се остварија.

Тачи: Успешна првата година од независноста на Косово

Н.Македонија - 17.02.2009

Косовскиот премиер Хашим Тачи ја оцени првата година од косовската независност како успешна и најави нови признавања. Косово денес одбележува една година од отцепувањето од Србија.

Косово наполни една година

Форум - 17.02.2009

Најмладата држава во Европа, која денеска го слави својот прв роденден, до сега доби признавање на независноста од повеќе од 50 држави, меѓу кои се Соединетите американски држави и 22 членки на Европската унија.

Тадиќ го чека решението на Судот во Хаг, Тачи подготвен за средба „ако таа е корисна за двете нации“

Алфа - 17.02.2009

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека надежите за воспоставување на подобри односи со Косово се поврзани со одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, но напомена дека Србија никогаш нема да ја признае косовската независност.

Француски шампањ за државата Косово

Алсат-М - 17.02.2009

И меѓународните претставници во Приштина со француско вино и средба со првите луѓе на Косово ја прославија едногодишнината од независноста. Претседателот Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи ја започнаа официјалната агенда од годишнината на независноста ...

Сејдиу вели дека Косово постигна многу успеси за една година

SETimes - 17.02.2009

ПРИШТИНА, Косово -- Претседателот Фатмир Сејдиу во своето јавно обраќање во неделата (15-ти февруари) рече дека првата година од независноста на Косово помина многу успешно.

Една година независно Косово

Алфа - 17.02.2009

Првата година од прогласувањето на Косово како независна држава, помина релативно мирно, без насилства, иако Србија ниту за педа не отстапи од ставот за својот суверенитет врз оваа нејзина поранешна покраина, пишува лондонски „Фајненшл Тајмс“.

Косово прослави годишнина од независностa

Алсат-М - 17.02.2009

На свечена седница на косовскиот парламент, на првата годишнина од прогласувањето на независноста претстедателот Сејдиу се заблагодари на 54 држави, кои досега ја признале најмладата држава во светот При тоа тој не заборави да го истакне признавањето од ...

Косово ја одбележува првата годишнина од независноста

Кирилица - 17.02.2009

Косово по неуспешните преговори меѓу Белград и Приштина, кои траеја речиси три години, на денешен ден минатата година еднострано ја прогласи сопствената независност На вонредната седница на косовскиот Парламент на 17 февруари 2008 година беше усвоена ...

Јеремиќ: Србија никогаш нема да го признае Косово

Кирилица - 17.02.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ нагласи дека Србија никогаш, под ниту еден услов, нема да ја признае еднострано прогласената независност на Косово, заложувајќи се за нова рунда преговори, откако Меѓународниот суд на правдата ќе донесе ...

Тачи: Ќе ја прифатиме одлуката на Меѓународниот суд на правдата

Кирилица - 17.02.2009

Приштина ќе ја прифати одлуката на Меѓународниот суд на правдата за тоа дали прогласувањето на независноста на Косово било согласно меѓународното право, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи во интервју за австриските весници „Оберестерајхише нахрихтен“ и ...

Косово ја одбележува првата годишнина од независноста

Канал5 - 17.02.2009

Косово по неуспешните преговори меѓу Белград и Приштина, кои траеја речиси три години, на денешен ден минатата година еднострано ја прогласи сопствената независност.

Тачи: Ќе ја прифатиме одлуката на МСП по барањето на Србија

Канал5 - 17.02.2009

Приштина ќе ја прифати одлуката на Меѓународниот суд на правдата (МСП) во врска со барањето на Србија, Трибуналот да оцени дали прогласувањето на независноста на Косово било согласно меѓународното право, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи во интервју ...

„Фајненшл Тајмс“: Првата година од независноста на Косово мина мирно, без насилства и без бегалци

Канал5 - 17.02.2009

Првата година од прогласувањето на Косово како независна држава, помина релативно мирно, без насилства, без судири од поголеми размери и без бранови бегалци, иако Србија ниту за педа не отстапи од ставот за својот суверенитет врз оваа нејзина поранешна ...

Тадиќ изрази надеж дека односите меѓу Белград и Приштина ќе се подобрат по одлуката на Меѓународниот суд во Хаг

Сител - 17.02.2009

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека надежите за воспоставување на подобри односи со Косово се поврзани со одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, но напомена дека Србија никогаш нема да ја признае косовската независност.

Тадиќ се надева дека односите меѓу Белград и Приштина ќе се подобрат по одлуката на Меѓународниот суд

Кирилица - 17.02.2009

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека надежите за воспоставување на подобри односи со Косово се поврзани со одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, но напомена дека Србија никогаш нема да ја признае косовската независност - Единствен ...

Фејт: Не е реално да се очекуваат нови преговори за статусот на Косово

Кирилица - 17.02.2009

Меѓународниот цивилен претставник за Косово и специјален претставник на ЕУ, Питер Фејт изјави денеска дека не е реално да се очекуваат нови преговори за статусот на Косово - Сметам дека не е реално да се очекува косовските власти повторно да се согласат ...

Косово празнува

Канал5 - 17.02.2009

Косово денеска празнува. Светските медиуми денеска во Приштина. И покрај моменталната економската криза и невработеноста во земјата претседателот Сејдиу и Премиерот Тачи оптимисти.

Косово ја одбележува првата годишнина од независноста

Сител - 17.02.2009

Косово по неуспешните преговори меѓу Белград и Приштина, кои траеја речиси три години, на денешен ден минатата година еднострано ја прогласи сопствената независност.

Косово празнува една година независност

Нетпрес - 17.02.2009

Косово денеска со повеќе свечености ќе ја одбележи првата година од својата независност. Косовските Албанци, како што пренесуваат агенциите, прослава ќе приредат во повеќе делови од Косово, при што централната церемонија ќе се одржи во Приштина.

АФП: Се зголемува напнатоста на денот на празнувањето во Косово

Нетпрес - 17.02.2009

Како одговор на празнувањето во Приштина на една година од прогласувањето независност на Косово, српски пратеници денеска отпатуваа од Белград во Северно Косово, за да учествуваат на сесија на паралелниот српски парламент во Косово, пренесува АФП.

Хашим Тачи подготвен за средба со Тадиќ

Нетпрес - 17.02.2009

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека е подготвен да се сретне со српскиот претсеадтел Борис Тадиќ или со премиерот Мирко Цветковиќ и во Белград, но “само ако разговорите би биле од полза за двете нации“, пренесе српското радио Б92.

Сејдиу: Србија се бори со реалноста

Нетпрес - 17.02.2009

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу им честита годишнината од независноста на Косово на сите жители без разлика на етничката припадност. Зборејќи од говорницата на косовскиот парламент Сејдиу рекол дека Косово е земја на исти шанси за сите граѓани, ...

Владата на Србија никогаш нема да ги признае актите на косовските институции

Нетпрес - 17.02.2009

Премиерот на Србија Мирко Цветковиќ изјавил денеска дека Владата на Србија инсистира прашањето за Косово и Метохија да се решава во склад со меѓународното право и дека никогаш нема да ги признаат противправните акти на привременото раководство на ...

Една година независно Косово

Макфакс - 17.02.2009

Една година откако Косово еднострано прогласи независност се навршува денеска. Декларацијата за независност, што со акламација ја усвои косовскиот Парламент, наведува дека независно Косово ќе биде “посветено на мирот и стабилноста“, а косовската држава ...

Тачи подготвен да се сретне со Тадиќ

Макфакс - 17.02.2009

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека е подготвен да се сретне со српскиот претседател Борис Тадиќ или со премиерот Мирко Цветковиќ во Белград, но „само ако разговорите се корисни за двете нации“.

Косово ја слави независноста

Макфакс - 17.02.2009

Илјадници луѓе се собраа денеска во центарот на Приштина, за да ја одбележат годишнината од прогласувањето на независноста на Косово. Како што јавуваат косовските медиуми, улиците во Приштина се преплавени со косовски знамиња, а од колоните автомобили се ...

Декларација за Косово во Србија

Макфакс - 17.02.2009

Декларација за потврдување на уставниот поредок на Косово во составот на Србија, освоија денеска косовските Срби, во присуство на пратеници од Србија. „Собранието на заедниците на општините на Косово ги отфрла како непостоечки и без правна валидност сите ...

Сејдиу: Србија води политика на конфротација

Макфакс - 17.02.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу ја осуди “политиката на конфротација и омраза“, што според него, ја води Србија со цел да го “дестабилизира Косово“.

Една година од независноста на Косово

А1 - 16.02.2009

Косово полни една година од својата независност. Косово е седма држава, која се одвои од поранешна Југославија. Скептиците предвидуваа страшни последици: српското малцинство ќе го напушти Косово, регионот ќе биде упориште на нови насилства.

Без работа пола Косово

А1 - 16.02.2009

Околу 50% од вкупниот број на работоспособно население на Косово е без работа. Според извештаи на Интерпол и на западните разузнавачки служби, Косово е клучна точка во шверцот со наркотици и бело робје кон Западна Европа.

Независноста дојде, сега треба работа

Дневник - 16.02.2009

Луѓето во Брисел, за кои независноста сега е факт, се жалат од економските проблеми, неврботеноста и потребата од борба против корупцијата Зборот „новородена“, напишан на англиски јазик, стои на еден од приштинските плоштади и ја симболизира ...

Косово се подготвува за прослава на независноста

Н.Македонија - 16.02.2009

Косово и Владата во Приштина ги спроведуваат последните подготовки за утрешното одбележување на годишнината од прогласувањето на косовската независност од Србија.

Тачи: Белград се уште ги слави поразите

Алсат-М - 16.02.2009

Најавите на Белград за одржување на вонредна седница на Собранието на Србија во општина Звечани во северно Косово ги вознемири властите кои се подготвуваат за прослава на годишнината од независноста.

Обама ја честита годишнината од независноста на Косово

Алсат-М - 16.02.2009

По повод годишнината на независноста на Косово, американскиот претседател Барак Обама му испрати честитки на косовскиот претседател Фатмир Сејдиу. Во честитката тоја ја изрази посветеноста на САД за да се помогне во консолидирањето на независноста и на ...

Сејдиу: Србија не може да го врати времето

Кирилица - 16.02.2009

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу го повика Белград да се помири со независноста на Косово и изрази подготвеност да разговара со Србија, но само како шеф на независна држава - Подготвени сме Косово и Србија како две суверени држави да разговараат за ...

Тачи: Првата година од независноста на Косово беше успешна

Канал5 - 16.02.2009

Првата година од независноста на Косово е успешна и покрај тоа што земјата беше призната само од неколку десетици држави, изјави денеска косовскиот премиер Хашим Тачи.

Првата година од независноста на Косово беше успешна

Сител - 16.02.2009

Првата година од независноста на Косово е успешна и покрај тоа што земјата беше призната само од неколку десетици држави, изјави денеска косовскиот премиер Хашим Тачи.

Обама ја поздрави едногодишната независност на Косово

Кирилица - 16.02.2009

Претседателот на САД Барак Обама денеска испрати честитки до косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи по повод првата годишнина од прогласувањето на независноста на Косово - Од името на американскиот народ Ви ја честитам Вас и на ...

Обама испрати честитки до Сејдиу по повод годишнината од прогласувањето на независноста на Косово

Канал5 - 16.02.2009

Американскиот претседател барака Обама упати честитки до косовскиот претседател Сејдиу и до Премиерот Тачи на првото одбележување на годишната од прогласувањето на независноста на Косово. За Тачи првата година на Косово е успешна.

Јеремиќ: Никогаш нема да ја признаеме независноста на Косово

Нетпрес - 16.02.2009

Српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ ја повторил пораката дека Србија никогаш нема да ја признае независноста на косово, пренесуваат косовските медиуми.

Ивановиќ: Ќе ја игнорираме прославата за независноста на Косово

Нетпрес - 16.02.2009

Српскиот министер за Косово и Метохија, Оливер Ивановиќ изјавил дека Србија ќе ја игнорира прославата за независност на својата покраина Косово. “Нема сомнение дека Албанците ќе го прославуваат 17 февруари, но што се однесува до српското население тие ќе ...

Обама ветил поддршка на Косово

Нетпрес - 16.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама вети поддршка за независно Косово во писмо со поздрави по повод првата годишнина од едностраното одделување од Србија, пренесе АФП, повикувајќи се на соопштение од Кабинетот на косовскиот претседател Фатмир Сејдиу.