TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Топи во Тетово: Пораки за заеднички живот

Утрински - 21.04.2012

Али Ахмети вчера првпат се огласи за случајот „Смилковци“, кој според него е „тежок криминален акт“ „Ве повикувам да продолжите да живеете во мир и хармонија меѓу себе и со Македонците во Македонија, ...

Трагедиите да ги надминеме заеднички

Дневник - 21.04.2012

Им изразуваме сочувство на семејствата на убиените и сметаме дека ова е многу тежок криминален акт, рече Ахмети Добре дојдовте во вашиот дом, наш претседателе.

ТМРО со јавна осуда за настапот на Тачи и Топи во Тетово

Нетпрес - 21.04.2012

ТМРО изразува револт од односот на албанскиот претседател, Бамир Топи, и лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во македонскиот град Тетово, а соодветна реакција е потребна и на државните институции.

ТМРО со јавна осуда за настапот на Тачи и Топи во Тетово

Таратур - 21.04.2012

ТМРО изразува револт од односот на албанскиот претседател, Бамир Топи, и лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во македонскиот град Тетово, а соодветна реакција е потребна и на државните институции.

Ахмети: Трагедијата да ја надминеме заеднички, без прејудицирање

Deutsche Welle - 20.04.2012

Во рамки на посетата на Македонија, претседателот на Албанија Бамир Топи се сретна и со лидерот на ДУИ Али Ахмети во партиското седиште во тетовска Мала Речица.

Мендух Тачи до Топи: Добредојдовте наш претседателе во вашиот дом

24 Вести - 20.04.2012

Добредојдовте во вашиот дом наш претседателе. Со овие зборови лидерот на ДПА Мендух Тачи денеска во Тетово го поздрави албанскиот претседател, Бамир Топи.

Албанскиот претседател Топи на средба со вицепремиерот Арифи

Р.С.Европа - 20.04.2012

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи синоќа имаше работна вечера со албанскиот претседател Бамир Топи.

Албанскиот претседател Топи се сретна со лидерот на ДУИ Ахмети

Р.С.Европа - 20.04.2012

Во рамките на денешната посета на Тетово претседателот на Албанија Бамир Топи се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети. ,,За успешните добрососедски односи зборував и со претседателот Иванов и ве ...

Вицепремиерката Арифи се сретна со албанскиот претседател Топи

Утрински - 20.04.2012

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи синоќа имаше работна вечера со албанскиот претседател Бамир Топи.

Ахмети: Тагуваме заедно со семејствата на убиените Македонци

МКД - 20.04.2012

Тагуваме заедно со семејствата на петте убиени граѓани и сметаме дека тоа е многу тежок криминален акт, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ, по денешната средба со албанскиот претседател Бамир Топи.

Мендух Тачи до Топи - Добредојдовте наш претседателе!

Утрински - 20.04.2012

„Добредојдовте во вашиот дом наш претседателе“. Со овие зборови лидерот на опозициската ДПА денеска во Тетово, во седиштето на партијата го пречека албанскиот претседател, Бамир Топи.

За Мендух Тачи Топи е наш претседател, а негов дом е Тетово

МКД - 20.04.2012

„Добредојдовте во вашиот дом, наш претседателе“ . Со овие зборови Мендух Тачи , лидерот на опозициската ДПА, денеска во партиското седиште во Тетово го пречекал албанскиот претседател, Бамир Топи .

Тачи го поздрави Топи со „наш претседателе“

Телма - 20.04.2012

Со црвен килим долж градскиот плоштад во Тетово и развиорено албанско знаме, толпа народ во Тетово го пречека претседателот на Албанија Бамир Топи пред седиштето на ДПА.

ТМРО: Домот на Топи е во Албанија, а не во Тетово!

МКД - 20.04.2012

Партијата ТМРО изрази револт поради начинот на пречек на Бамир Топи во Тетово од страна на Мендух Тачи , лидерот на ДПА, како и од изјавата на албанскиот претседател дека историјата нацртала само ...

Регионален бизнис - форум во Скопје

Алфа - 20.04.2012

Денеска во Скопје ќе се одржи регионален бизнис форум на кој ќе се расправа за зголемување на соработката во регионот. Настанот е во организација на Стопанската комора на северозападна Македонија и ...

Отворен Саемот на домашни производи и странски инвестиции

Алфа - 20.04.2012

Денеска свечено претседателите на Македонија и Албанија, Ѓорѓе Иванов и Бамир Топи го отворија саемот на домашни производи и странски инвестиции.

Мендух Тачи: Добредојдовте наш претседателе дома

Дневник - 20.04.2012

Добредојдовте во вашиот дом наш претседателе. Вака лидерот на ДПА Мендух Тачи денеска во Тетово го поздрави претседателот на Албанија Бамир Топи.

Ахмети: Заедно ја споделуваме тагата за изгубените пет животи

Дневник - 20.04.2012

Заедно ја споделуваме тагата за изгубените пет животи на нашите сограѓани, изјави денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со претседателот на Албанија Бамир Топи.

Тачи: „Добредојдовте во својот дом, наш претседателе“

Н.Македонија - 20.04.2012

Церемонијален пречек, емоции, пораки за соживот. Вака во неколку збора може да се окарактеризира посетата на претседателот на Албанија, Бамир Топи, на Тетово, кој разговараше со партиските лидери на ...

Бамир Топи повика на соживот и хармонија

Алфа - 20.04.2012

Тачи: Добредојдовте во вашиот дом, наш Претседателе “Добредојдовте во вашиот дом, наш Претседателе”- со овие зборови и сто метарски црвен ќилим, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, го пречека Албанскиот ...

Балкански игри без граници

Штипка - 20.04.2012

Пред седиштето на ДПА, Бамир Топи беше пречекан на 100 метарски црвен ќилим и со зборовите: „Добредојдовте во вашиот дом, наш Претседателе!“ – искажани од првиот човек на ДПА, Мендух Тачи.

Саем за промоција на домашни производи

Алфа - 20.04.2012

Под мотото „купувајте домашни производи“ денеска претседателите на Македонија и Албанија, Ѓорге Иванов и Бамир Топи го отворија саемот за продукти произведени во Македонија.

Мендух Тачи до Топи: Добредојдовте наш претседателе!

+инфо - 20.04.2012

„Добредојдовте во вашиот дом наш претседателе“. Со овие зборови лидерот на опозициската ДПА денеска во Тетово, во седиштето на партијата го пречека албанскиот претседател, Бамир Топи.

ГАЛЕРИЈА: И Топи го виде Аце

+инфо - 20.04.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска го прошета својот колега од Албанија, Бамир Топи, низ скопскиот плоштад. Тој на Топи му ги покажуваше градбите од проектот „Скопје 2014“.

Отворен Саемот на домашни производи и странски инвестиции

+инфо - 20.04.2012

Денеска свечено претседателите на Македонија и Албанија, Ѓорѓе Иванов и Бамир Топи, во Скопје го отворија саемот на домашни производи и странски инвестиции.

Вицепремиерката Арифи се сретна со албанскиот претседател Топи

Сител - 20.04.2012

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи синоќа имаше работна вечера со албанскиот претседател Бамир Топи.

Вицепремиерката Арифи се сретна со албанскиот претседател Топи

МРТ - 20.04.2012

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи синоќа имаше работна вечера со албанскиот претседател Бамир Топи.

Мендух Тачи на Бамир Топи: Добредојдовте во вашиот дом наш претседателе

Кирилица - 20.04.2012

Дојден сум да ви кажам дека на 28 ноември, кога е 100 годишнината од независноста на албанската држава сите Албанци заедно ќе празнуваме - истакна Топи.

Претседателот на Албанија во Тетово

Вечер - 20.04.2012

Порака за соживот меѓу жителите на Македонија упати албанскиот претседател Бамир Топи зборувајќи на Градскиот плоштад во Тетово.

Претседателот на Албанија Топи се сретна со Али Ахмети во Тетово

Сител - 20.04.2012

Претседателот на Албанија Бамир Топи на вториот ден од официјалната посета на Македонија во Тетово ги посети партиските штабови на двете најголеми партии од албанскиот политички блок.

Мендух Тачи го пречека Бамир Топи: Добредојдовте во вашиот дом наш претседателе

Канал5 - 20.04.2012

Пред седиштето на ДПА, на градскиот плоштад, за претседателот на Албанија беше поставен стометарски црвен килим, а високиот гостин, Мендух Тачи го пречека со зборовите „Добредојдовте во вашиот дом ...

Отворен Саемот на домашни производи и странски инвестиции

Сител - 20.04.2012

Претседателите на Мекдонија и на Албанија, Ѓорге Иванов и Бамир Топи денеска во Скопје го отворија вториот регионален саем на „Домашни производи и странски инвестиции“, организиран од Стопанската ...

Албанскиот претседател Топи во Мала Речица се сретна со Али Ахмети

МРТ - 20.04.2012

Во рамки на денешната посета на Тетово, претседателот на Албанија Бамир Топи се сретна и со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети во партиското седиште во тетовска Мала Речица.

Отворен Саемот на домашни производи и странски инвестиции

МРТ - 20.04.2012

Претседателите на Македонија и на Албанија, Ѓорге Иванов и Бамир Топи денеска во Скопје го отворија вториот регионален саем на „Домашни производи и странски инвестиции“, организиран од Стопанската ...

Иванов и Топи на "Купувајте домашни производи"

Вечер - 20.04.2012

Претседателите на Македонија и на Албанија, Ѓорге Иванов и Бамир Топи, вчера во Скопје го отворија вториот регионален саем на Домашни производи и странски инвестиции", организиран од Стопанската ...

Груевски оствари средба со албанскиот претседател

Нетпрес - 20.04.2012

Премиерот Никола Груевски, денеска оствари средба со претседателот на Република Албанија, Бамир Топи. На средбата беше истакнато задоволство од интензивниот политички дијалог, кој укажува на нов ...

Арифи се сретна со албанскиот претседател Топи

Нетпрес - 20.04.2012

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Теута Арифи денеска имаше работна вечера со претседателот на Албанија Бамир Топи.

Арифи се сретна со албанскиот претседател Топи

Курир - 20.04.2012

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Теута Арифи синоќа имаше работна вечера со албанскиот претседател Бамир Топи.

Вицепремиерката Арифи се сретна со албанскиот претседател Топи

Лимбо - 20.04.2012

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи синоќа имаше работна вечера со албанскиот претседател Бамир Топи.

Премиерот Груевски се сретна со албанскиот претседател Топи

Лимбо - 20.04.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска оствари средба со претседателот на Република Албанија, г-дин Бамир Топи.

Арифи се сретна со албанскиот претседател Топи

Press24 - 20.04.2012

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи синоќа имаше работна вечера со албанскиот претседател Бамир Топи.

Средба Арифи- Топи

Sky - 20.04.2012

Соработката меѓу двете соседни земји и нивната европска перспектива, тема на средбата меѓу заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Теута Арифи и ...

Мендух Тачи до Топи: Добредојдовте наш претседателе во вашиот дом

Press24 - 20.04.2012

опи, тетовци го дочекаа на црвен килим долг 100 метри, а тој им порача да живеат во хармонични односи со Македонците, за да можат да изградат еден заеднички европски менталитет Добредојдовте во ...

Тачи до Топи: Добредојдовте наш претседателе дома

Sky - 20.04.2012

Ве повикувам да продолжите да живеете во мир и хармонија меѓу себе и со Македонците во Македонија, со цел изградба на еден заеднички менталитет бидејќи нашата иднина е во Европа без граници и Балкан ...

Скандал: За Тачи претседател на Македонија е Бамир Топи?- “Добродојдовте дома наш претседателе”, му рече во Тетово

БезПардон - 20.04.2012

Добредојдовте во вашиот дом наш претседателе. Вака лидерот на опозициската МАКЕДОНСКА партија ДПА Мендух Тачи денеска во Тетово го поздравил претседателот на Албанија, Бамир Топи, пренесуваат ...

Претседателот на Албанија во Тетово

Курир - 20.04.2012

Порака за соживот меѓу жителите на Македонија упати албанскиот претседател Бамир Топи зборувајќи на Градскиот плоштад во Тетово.

Топи во Тетово: Продолжете да живеете во мир и хармонија и меѓу себе и со Македонците

Press24 - 20.04.2012

Албанскиот претседател Бамир Топи упати порака за соживот меѓу жителите на Македонија зборувајќи на Градскиот плоштад во Тетово.

Албанскиот претседател Топи се сретна со лидерот на ДУИ-Ахмети

Press24 - 20.04.2012

- Ова е тежок криминален акт, но животот мора да продолжи и трагедијата да ја надминеме заеднички без прејудицирање, рече Ахмети.

Отворен Саемот на домашни производи и странски инвестиции

Press24 - 20.04.2012

Целта на саемот што се одржува под мотото „Купувајте домашни производи“ е да привлече што е можно повеќе купувачи за да се зголеми домашната потрошувачка.

Отворен Саемот на домашни производи и странски инвестиции

Курир - 20.04.2012

Претседателите на Мекдонија и на Албанија, Ѓорге Иванов и Бамир Топи денеска во Скопје го отворија вториот регионален саем на „Домашни производи и странски инвестиции“, организиран од Стопанската ...

Топи во Мала Речица се сретна со Ахмети

Курир - 20.04.2012

Во рамки на денешната посета на Тетово, претседателот на Албанија Бамир Топи се сретна и со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети во партиското седиште во тетовска Мала Речица.

Промоција на домашните производи и форум за регионална соработка во Скопје

Макфакс - 20.04.2012

Во петок и сабота, 20-ти и 21-ви парил, во Скопје ќе се одржат Саемот за промоција на домашни производи и странски инвестиции и Економскиот форум на тема „Регионалната економска интеграција како ...

Топи-Арифи: Унапредување на соработката во европската интеграција

Макфакс - 20.04.2012

Вицепремиерот за европски прашања, Теута Арифи, во четвртокот се сретна со албанскиот претседател Бамир Топи, во рамки на неговата дводневна посета на Македонија.

И вицепремиерката Арифи се сретна со албанскиот претседател Топи

Inpress - 20.04.2012

Скопје, 20. април 2012 (ИНПРЕС) Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи синоќа имаше работна вечера со албанскиот претседател Бамир Топи.

Бамир Топи во Македонија

Р.С.Европа - 19.04.2012

Претседателот на Република Албанија Бамир Топи, престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Со највисоки воени почести тој ќе биде примен од својот македонски колега Ѓорги ...

Топи оствари средба и со Вељаноски и Груевски

Р.С.Европа - 19.04.2012

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на средбата со албанскиот претседател Бамир Топи истакна дека билатералните односи помеѓу Македонија и Албанија континуирано бележат нагорен тренд што е ...

Претседателот на Албанија Топи од денеска во Македонија

МКД - 19.04.2012

Бамир Топи, претседателот на Република Албанија од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Првата средба е веќе денес со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

Претседателот на Албанија Топи од денеска во Македонија

Утрински - 19.04.2012

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Груевски – Топи: Злосторниците да се изведат пред лицето на правдата

МКД - 19.04.2012

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Бамир Топи, претседател на Албанија. На средбата, како што информира кабинетот на премиерот, двајцата соговорници изразиле жалење за неодамнешниот ...

Албанскиот претседател, Бамир Топи, доаѓа во Скопје

Капитал - 19.04.2012

Албанскиот претседател, Бамир Топи, доаѓа во Скопје, соопштија албанските медиуми. Во согласност со информациите, тој во четврток и во петок ќе престојува во посета на Македонија, а предвидено е да ...

Иванов ќе се сретне со албанскиот претседател Топи

Дневник - 19.04.2012

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Тој денес ќе оствари средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

Првиот човек на Албанија доаѓа во Скопје!

Штипка - 19.04.2012

Според медиумите, претседателот на Албанија денес треба да дојде во Скопје, при што ќе оствари средба со претседателот Ѓорѓе Иванов. Дел од медиумите (т.е.

Утре ќе започне саемот „Недели на бизнисот“

Капитал - 19.04.2012

Саемот „Недели на бизнисот“, чија цел е да се промовираат домашните производи и да се поттикне развојот на малите бизниси во регионот, ќе започне утре во организација на Стопанската комора на ...

Албанскиот претседател пристигнува во посета на Македонија

+инфо - 19.04.2012

Бамир Топи, претседателот на Република Албанија, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Првата средба е денеска, со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

ГАЛЕРИЈА: Топи се сретна со Иванов

+инфо - 19.04.2012

П ретседателот на Република Албанија Бамир Топи, денеска пристигна во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Саем и форум за економска интеграција на регионот

+инфо - 19.04.2012

Под покровителство на Министерството за економија, а во организација на Стопанската комора на северозападна Македонија, денеска во Скопје ќе се одржи саем за промоција на домашни производи и странски ...

Албанскиот претседател Топи во посета на Македонија

Кирилица - 19.04.2012

Албанскиот претседател Бамир Топи денес и утре ќе престојува во посета на Македонија, јавуваат медиумите во Албанија. Предвидено е тој да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола ...

Претседателот на Албанија, Топи во дводневна посета на Македонија

Сител - 19.04.2012

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Претседателот на Албанија, Топи во дводневна посета на Македонија

МРТ - 19.04.2012

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Саем и форум за регионална економска интеграција

Сител - 19.04.2012

Под покровителство на Министерството за економија, а во организација на Стопанската комора на северозападна Македонија утре во Скопје ќе се одржи саем за промоција на домашни производи и странски ...

Саем и форум за регионална економска интеграција

МРТ - 19.04.2012

Под покровителство на Министерството за економија, а во организација на Стопанската комора на северозападна Македонија утре во Скопје ќе се одржи саем за промоција на домашни производи и странски ...

Средба Вељаноски - Топи

Сител - 19.04.2012

Билатералните односи помеѓу Република Македонија и Република Албанија континуирано бележат нагорен тренд што е во интерес како на двете држави и на нивните граѓани така и на регионот во целост, ...

Премиерот Груевски се сретне со албанскиот претседател Топи

Сител - 19.04.2012

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со претседателот на Република Албанија Бамир Топи. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, било истакнато задоволство од интензивниот ...

Средба Вељаноски - Топи

МРТ - 19.04.2012

Билатералните односи помеѓу Република Македонија и Република Албанија континуирано бележат нагорен тренд што е во интерес како на двете држави и на нивните граѓани така и на регионот во целост, ...

Премиерот Груевски се сретнa со албанскиот претседател Топи

МРТ - 19.04.2012

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со претседателот на Република Албанија Бамир Топи. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, било истакнато задоволство од интензивниот ...

Саем и форум за регионална економска интеграција

Вечер - 19.04.2012

Под покровителство на Министерството за економија, а во организација на Стопанската комора на северозападна Македонија денеска во Скопје ќе се одржи саем за промоција на домашни производи и странски ...

Албанскиот претседател во дводневна посета на Македонија

Нетпрес - 19.04.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе биде домаќин на албанскиот претседател, Бамир Топи, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на земјава.

Иванов ќе се сретне со албанскиот претседател Топи

Курир - 19.04.2012

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Тој денес ќе оствари средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

Албанскиот претседател во посета на земјава

Sky - 19.04.2012

Албанскиот претседател, Бамир Топи, со највисоки државни и воени почести ќе биде пречекан во земјава. Топи ќе престојува во дводневна официјална посета а ќе оствари средба и со претседателот на ...

Албанскиот претседател Топи во дводневна посета на Македонија

Фама - 19.04.2012

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи, од денеска е во официјална дводневна посета на Македонија. Топи ќе оствари средба со претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, а тема на разговори ќе ...

Албанскиот претседател престојува на дводневна посета во републикава

Press24 - 19.04.2012

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Албанскиот претседател во дводневна посета на Македонија

Таратур - 19.04.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе биде домаќин на албанскиот претседател, Бамир Топи, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на земјава.

Премиерот Груевски оствари средба со албанскиот претседател Топи

Курир - 19.04.2012

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со претседателот на Република Албанија Бамир Топи. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, било истакнато задоволство од интензивниот ...

Вељаноски се сретна со Топи

Курир - 19.04.2012

Билатералните односи помеѓу Република Македонија и Република Албанија континуирано бележат нагорен тренд што е во интерес како на двете држави и на нивните граѓани така и на регионот во целост, ...

Топи се сретна со Груевски и Вељаноски

Макфакс - 19.04.2012

Институциите треба да работат на изнаоѓање на злосторниците и нивно изведување пред лицето на правдата. Ова е заедничката порака на премиерот Никола Груевски и албанскиот претседател Бамир Топи, кои ...

Албанскиот претседател во посета на Македонија

Inpress - 19.04.2012

Скопје, 19. април 2012 (ИНПРЕС) Претседателот на Република Албанија Бамир Топи ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Претседателот на Албанија во посета на Македонија

Алфа - 18.04.2012

Албанскиот претседател Бамир Топи денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Предвидено е тој да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски, претседателот на ...

Претседателот на Албанија во четврток во посета на Македонија

+инфо - 18.04.2012

Албанскиот претседател Бамир Топи в четврток и петок ќе престојува во официјална работна посета на Македонија, пишува албанскиот „Lajmeshqip".

Претседателот на Албанија во посета на Македонија

Макфакс - 18.04.2012

Албанскиот претседател Бамир Топи в четврток и петок ќе престојува во посета на Македонија, јавуваат медиумите во Албанија.