TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Попоски: Очекуваме датум за почеток на преговорите на декемврискиот Самит

Нова ТВ - 15.11.2013

Денеска, министерот за надворешни работи, Никола Попоски имаше обраќање пред Комисијата за надворешна политика во Собранието на Република Македонија при што информираше за најзначајните постигнувања ...

Министерот Попоски за успесите нa македонската дипломатија

Р.С.Европа - 15.11.2013

Oбновената 5 - та по ред препорака за почеток на пристапните преговори со ЕУ и изборот за членка на Советот за човекови права на ОН се клучните постигнувања во надворешната политка на Македонија за ...

Според Попоски нема проблеми, туку има само поддршка

Утрински - 15.11.2013

Македонија на жешка линија со Албанија околу хемиското оружје Шефот на дипломатијата, Никола Попоски, најави денеска жешка линија со Тирана, односно телефонски разговор со тамошниот министер за ...

Невидливо или успешно МНР?

Телма - 15.11.2013

Не е случајна петтата препорака за почнување преговори со Европската унија, туку е резултат на достигнувањата на Македонија, смета шефот на дипломатијата Никола Попоски.

Попоски: Петтата препорака од ЕУ и членството во Советот за човекови права на ОН постигнувања во 2013

А1 On - 15.11.2013

Oбновената петта по ред препорака за почеток на пристапните преговори со ЕУ и изборот за членка на Советот за човекови права на ОН се клучните постигнувања во надворешната политка на Македонија за ...

Попоски даде отчет пред матичната Комисија

Алфа - 15.11.2013

Членството во НАТО и ЕУ продолжуваат да бидат стратешки приоритет на Македонија, САД останува најбитен сратешки партнер на заемјава, додека македонската дипломатија со зголемена динамика ќе ги ...

Попоски: Остануваме конструктивни во преговорите со Грција

Канал5 - 15.11.2013

Македонија останува да преговара со Грција конструктивно во Обединетите Нации а паралелно ќе бара динамика билатералниот проблем да се реши. Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски најави ...

Попоски: Петтата препорака од ЕУ и членството во Советот за човекови права на ОН постигнувања во 2013

Сител - 15.11.2013

Oбновената петта по ред препорака за почеток на пристапните преговори со ЕУ и изборот за членка на Советот за човекови права на ОН се клучните постигнувања во надворешната политка на Македонија за ...

Македонија подготвена за преговори со ЕУ

МРТ - 15.11.2013

Членството на Македонија во Советот за човекови права при Обединетите Нации и петтиот по ред позитивен извештај од европската комисија се доволен показател за сработеното на Министерството за ...

ПОПОСКИ: Петтата препорака – признание за подготвеноста за отпочнување на преговорите

Телеграф - 15.11.2013

Годишно излагање за актуелните прашања од областа на надворешната политика пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика Oбновената петта по ред препорака за почеток на пристапните ...

Македонија очекува датум за преговори на декемврскиот самит

Тера - 15.11.2013

Европската Комисија (ЕК) октомврискиот извештај потврди дека Македонија ги исполнува Копенхашките критериуми за почеток на пристапните преговори, а очекуваното добивање на датум за почеток на ...

Попоски: Препораката од ЕУ и членството во Советот за човекови права на ОН клучни постигнувања годинава

Press24 - 15.11.2013

Министерот за надворешни работи на денешното обраќање пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика, истакна дека обновената петта по ред препорака за почеток на пристапните ...

Македонија очекува датум за преговори на декемврскиот самит

Макфакс - 15.11.2013

Европската Комисија (ЕК) октомврискиот извештај потврди дека Македонија ги исполнува Копенхашките критериуми за почеток на пристапните преговори, а очекуваното добивање на датум за почеток на ...

Попоски: Петтата препорака од ЕУ и членството во Советот за човекови права на ОН постигнувања во 2013

Денешен - 15.11.2013

Oбновената петта по ред препорака за почеток на пристапните преговори со ЕУ и изборот за членка на Советот за човекови права на ОН се клучните постигнувања во надворешната политка на Македонија за ...

Попоски: Петтата препорака од ЕУ и членството во Советот за човекови права на ОН постигнувања во 2013

Maxim - 15.11.2013

Министерот за надворешни работи на денешното обраќање пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика, истакна дека обновената петта по ред препорака за почеток на пристапните ...

Обраќање на Министерот Никола Попоски пред Собраниската комисија за надворешна политика

Falanga - 15.11.2013

Министерот Попоски информираше за активностите посветени кон исполнување на стратешките надворешно-политички цели и приоритети. Денеска, министерот за надворешни работи, Никола Попоски имаше обраќање ...

Бадијала дипломатски офанзиви за ЕУ, без решение за „името“

Р.С.Европа - 14.11.2013

Упатените велат дека агресивната политика што во наредниот период ја најавува министерот Попоски, нема да донесат конкретни резултати за македонските евроатланскиинтеграции.

Попоски: Засилена дипломатија во пресрет на Самитот на ЕУ

Deutsche Welle - 12.11.2013

Македонското министерството за надворешни работи ќе ги интензивира активностите до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави ...

Попоски: Засилени активности пред самитот на ЕУ

24 Вести - 12.11.2013

Македонија ги презема сите активности во пресрет на декемврискиот самит на ЕУ, на кој на дневен ред треба да биде петтата препорака за утврдување на датум за преговори, вели шефот на дипломатијата ...

Попоски: Фокусирани сме на надминување на спорот со Грција

24 Вести - 12.11.2013

Уште еден месец до состанокот на Европскиот совет, кој повторно ќе одлучува за датумот за почеток на преговорите со Македонија. Во последните недели до клучниот состанок, шефот на македонската ...

Попоски: За Македонија започнувањето на преговори со ЕУ е неопходно

Нова ТВ - 12.11.2013

Македонија продолжува со активностите во комуникацијата со земјите-членки на ЕУ во пресрет на декемврискиот совет на Унијата, кога ќе се одлучува по препораките од страна на Европската комисија, вели ...

Попоски: Засилени дипломатски активности во пресрет на Самитот на ЕУ

Утрински - 12.11.2013

Шефот на дипломатијата вели дека за државата е неопходно да ги почне преговорите со Унијата Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, ...

Никола Попоски: Следува засилена дипломатска активност до декември

МКД - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот Совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави министерот ...

Попоски: Засилени дипломатски активности во пресрет на Самитот на ЕУ

А1 On - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави министерот ...

Попоски: Засилени дипломатски активности во пресрет на Самитот на ЕУ

Алфа - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави министерот ...

Засилени дипломатски активности во пресрет на Самитот на ЕУ

Идивиди - 12.11.2013

Скопје, 12 ноември 2013 (МИА) - Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне ...

Македонската дипломатија во предекемвриска офанзива

Алфа - 12.11.2013

Македонската дипломатија на еден месец пред самитот на Европската унија ќе ги засили своте активности со цел Советот на Европската унија оваа година да донесе одлука за датум за старт на преговорите ...

Попоски најави силни дипломатски активности пред Самитот на ЕУ

+инфо - 12.11.2013

Засилени активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, најави министерот за надворешни работи Никола Попоски и подвлече дека земјава е неопходно да ги почне преговорите со ...

Попоски: Засилени дипломатски активности во пресрет на Самитот на ЕУ

Канал5 - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивира активностите во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави ...

Попоски: Засилени дипломатски активности во пресрет на Самитот на ЕУ

Сител - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави министерот ...

Попоски: Засилени дипломатски активности во пресрет на Самитот на ЕУ

Бриф - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави министерот ...

Попоски: Се интензивираат активностите до декемврискиот самит на ЕУ, но и за понатаму

Точка - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивира сите активности во перидот до Самитот на Европската унија во декември, но и понатаму, бидејќи за државата е важно да ги почне преговорите со ...

Попоски: Засилени активности пред, но и по декемврискот совет на ЕУ

Тера - 12.11.2013

Македонија продолжува со активностите во комуникацијата со земјите-членки на ЕУ во пресрет на декемврискиот совет на Унијата, кога ќе се одлучува по препораките од страна на Европската комисија, вели ...

Попоски: Се интензивираат активностите до декемврискиот самит на ЕУ, но и за понатаму

Нетпрес - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивира сите активности во перидот до Самитот на Европската унија во декември, но и понатаму, бидејќи за државата е важно да ги почне преговорите со ...

Попоски најави засилени дипломатски активности во пресрет на Самитот на ЕУ

Press24 - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, нагласи денеска министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Попоски: До декември со силни активности за старт на преговори

еВести - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивира активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави министерот ...

Попоски: Интензивирање на дипломатските активности во пресрет на Самитот на ЕУ

Курир - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави министерот ...

Попоски: Засилени активности пред, но и по декемврискот совет на ЕУ

Portal - 12.11.2013

Македонија продолжува со активностите во комуникацијата со земјите-членки на ЕУ во пресрет на декемврискиот совет на Унијата, кога ќе се одлучува по препораките од страна на Европската комисија, вели ...

Попоски: Засилени дипломатски активности во пресрет на самитот на ЕУ

Република - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави министерот ...

Попоски: Засилени активности пред, но и по декемврискот совет на ЕУ

Хајд Парк - 12.11.2013

Македонија продолжува со активностите во комуникацијата со земјите-членки на ЕУ во пресрет на декемврискиот совет на Унијата, кога ќе се одлучува по препораките од страна на Европската комисија, вели ...

Попоски: Засилени активности пред, но и по декемврискот совет на ЕУ

Макфакс - 12.11.2013

Македонија продолжува со активностите во комуникацијата со земјите-членки на ЕУ во пресрет на декемврискиот совет на Унијата, кога ќе се одлучува по препораките од страна на Европската комисија, вели ...

Попоски: Засилени дипломатски активности во пресрет на Самитот на ЕУ

Денешен - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне преговорите со ЕУ, изјави министерот ...

Попоски - Интензивни активности до одржувањето на декемврискиот совет

Inpress - 12.11.2013

Скопје, 12. ноември 2013 (ИНПРЕС) Министерството за надворешни работи ќе ги интензивни активности во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, но и потоа, бидејќи за државата е неопходно да ги почне ...

Се засилува македонската дипломатија во пресрет на Самитот на ЕУ

Maxim - 12.11.2013

Министерството за надворешни работи ќе ги интензивира активностите во периодот до декемврискиот совет на ЕУ, нагласи денеска министерот за надворешни работи Никола Попоски.