TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје прослави 69 години слобода

Н.Македонија - 14.11.2013

Во битките за Скопје на 13 ноември во 1944 година животот го загубиле 87 партизани. По 69 години слобода сеќавањата сѐ уште се свежи кај оние што учествувале во борбите со фашистите Положување ...

Скопје го одбележува денот на ослободувањето

24 Вести - 13.11.2017

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. Делегација на Собранието на Република Македонија и на Град Скопје ќе положи цвеќе пред споменикот на ослободителите на ...

Борците незадоволни од третманот за одбележувањето на 13 ти ноември

24 Вести - 13.11.2013

Со забелешки до властите за начинот на одбележување на 13 ти ноември но и барање да биде вратен споменикот на стреланите скопјани кај Камениот мост борците го одбележаа Денот на ослободувањето на ...

Скопје ќе го одбележи денот на ослободувањето

Р.С.Европа - 13.11.2013

Главниот град ќе го одбележи денот на ослободувањето 13 ноември. Ќе се одржат неколку манифестации како што се традиционална планинарска тура на студентите од УКИМ - „Водно 2013“, традиционална ...

Скопје, честито слобода

Оn.net - 13.11.2013

На 13-ти ноември 1944-та борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободуваат Скопје од фашистите.

Ден на ослободување на Скопје: Славење со музиката на Леб и сол

Нова ТВ - 13.11.2013

13 ноември, Денот на ослободување на Скопје иако не е државен празник, на социјалните мрежи се прославува и честита. Изборот на НОВА е со песната на легендарната "Леб и сол", која стана класика- ...

ФОТО: Скопје одбележува 69 години од ослободувањето

Утрински - 13.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски утрото се сретна со ...

Скопје одбележува 69 години од ослободувањето од фашистичките окупатори

Телма - 13.11.2013

На 13 ноември пред 69 години борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација.

Скопје денес го прославува Денот на ослободувањето

МКД - 13.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со ...

Државата не му даде значење на денот на ослободувањето на Скопје

Телма - 13.11.2013

Одбележувањето на еден од најзначајните празници и историски датуми за државата, ослободувањето на Скопје, од година во година се` повеќе се занемарува и не му се дава доволно значење од страна на ...

Програма за одбележување на 13 Ноември

Cooltura - 13.11.2013

9:00 часот – Средба на Градоначалникот на Град Скопје со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од НОАВМ Кабинет на градоначалникот 10:00 часот – Традиционална планинарска тура на ...

Денеска се слави ослободувањето на Скопје

Н.Македонија - 13.11.2013

На 13 ноември пред 69 години борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација По неколкудневни ...

Скопје одбележува 69 години од ослободувањето

365 - 13.11.2013

Денеска Скопје одбележува 69 години од ослободувањето. Градот во Втората светска војна бил окупиран од страна на нацистите. На 13 ноември 1944 година борците од 42-та и 50-та Народноослободителна ...

Скопје ќе го одбележи денот на ослободувањето

Алсат-М - 13.11.2013

Главниот град ќе го одбележи денот на ослободувањето 13 ноември. Ќе се одржат неколку манифестации како што се традиционална планинарска тура на студентите од УКИМ - „Водно 2013“, традиционална ...

Средба на градоначалникот Трајановски со борците од НОАВМ

А1 On - 13.11.2013

Во рамки на одбележувањето на 13. Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци ...

Одбележување на 69 години слободно Скопје

Н.Македонија - 13.11.2013

Пред 69 години, Скопје на денешен ден беше ослободено од фашистичките окупатори. Денеска градот го одбележува овој ден со низа хуманитарни и културни настани Скопјани го одбележуваат Денот на ...

Официјални делегации положија цвеќиња на партизанските гробишта во Бутел

А1 On - 13.11.2013

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева и секретарот на Град Скопје, Гордана Клинчарова, ја предводеа делегацијата, што денеска положи ...

Скопје одбележува 69 години од ослободувањето

Алфа - 13.11.2013

Со големи емоции борците се присетија на ладното есенско утро пред точно шеесет и девет години кога директно беа вклучени во ослободувањето на Скопје.

Болничарка загинала за да спаси раненик

Дневник - 13.11.2013

Анела Петрова Стотици загинаа на денешен ден пред 69 години кога во Скопје се водеше последната битка за конечно ослободување на градот и тие своите животи ги положија за ние денеска да ја уживаме ...

Знамето се вееше гордо и праќаше порака СКОПЈЕ Е ОСЛОБОДЕНО!!!

Фактор - 13.11.2013

Скопје одбележува 69 години од ослободувањето! За Фактор говорат Борците кои го развијорија знамето на слободата! “Ладно есенско утро, 13 Ноември, 1944-тата година.

Скопје денеска го слави ослободувањето од фашизмот

+инфо - 13.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. На 13 ноември пред 69 години борците од 42-та и 50-та ...

Трајановски ги слушаше спомените на борците за Скопје пред 69 години

+инфо - 13.11.2013

Во рамки на одбележувањето на 13. Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци ...

Положено свежо цвеќе пред споменикот на ослободителите на Скопје

+инфо - 13.11.2013

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски заедно со претседатката на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева и секретарот на Град Скопје, Гордана Клинчарова, денеска ја предводеа делегацијата ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Канал5 - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Петре Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

69 години слободно Скопје – градот го празнува 13 ноември

МК News - 13.11.2013

Пред точно 69 години на крајот на Втората светска војна, борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија и 16-та Македонска бригада го ослободуваат Скопје од фашистичката окупација.

69 години Скопје слободно

Либертас - 13.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. Градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на ...

69 години слободно Скопје

Локално - 13.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. Градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на ...

Градоначалникот Трајановски се сретна со борците од НОАВМ

Сител - 13.11.2013

Во рамки на одбележувањето на 13 Ноември-Денот на ослободувањето на главниот град, скопскиот градоначалник Коце Трајановски утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од ...

69 години слободно Скопје

Канал5 - 13.11.2013

Денот на ослободувањето од фашистичката окупација на македонската метропола одбележан со низа културни, спортски и хуманитарни активности, со една порака да се чува, гради и развива Скопје како топол ...

Скопје го слави ослободувањето на градот

Сител - 13.11.2013

13 ноември 1944-та е денот кога Скопје беше вистински ослободено. Сите претходни таканаречени ослободувања на градот биле всушност негови поробувања. Борците од Народно ослободителната борба кои ...

Скопје одбележа 69 години од ослободувањето

Кирилица - 13.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски утрото се сретна со ...

Трајановски: По 69 години слободно Скопје, развојот продолжува!

Вечер - 13.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации Скопје вчера го одбележа 13 Ноември, Денот на ослободувањето на градот. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски вчера утро се сретна со ...

Скопје го празнува ослободувањето

Точка - 13.11.2013

Главниот град денеска го одбележува одбележува 13-ти ноември Денот на ослободувањето на Скопје во Народното ослободителната војна 1944 година. Денот ќе биде одбележан со низа хуманитарни, културни и ...

Градоначалникот Трајановски се сретна со борците од НОАВМ

Телеграф - 13.11.2013

На средбата што се одржа во кабинетот на градоначалникот борците евоцираа спомени од ослободувањето на Скопје, од пред 69 години Во рамките на одбележувањето на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на ...

Скопје одбележува 69 години од ослободувањето

Телеграф - 13.11.2013

Од 13 ноември далечната 1944 година Скопје пулсира како слободен град и се движи по патеката на својот постојан развој, истакна градоначалникот Коце Трајановски Со повеќе културни, хуманитарни и ...

Скопје го празнува ослободувањето

Нетпрес - 13.11.2013

Главниот град денеска го одбележува одбележува 13-ти ноември Денот на ослободувањето на Скопје во Народното ослободителната војна 1944 година. Денот ќе биде одбележан со низа хуманитарни, културни и ...

Одбележуваме 69 години слободно Скопје

Република - 13.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. Градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на ...

Скопје денеска прославува 69 години слобода!

Press24 - 13.11.2013

Со голем број манифестации, Скопје денеска го одбележува Денот на ослободувањето. Предвидено е таткото на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска да оствари средба со претставници на Градскиот одбор ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Фама - 13.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со ...

ФОТО: Трајановски ги прими борците ослободители на Скопје

Курир - 13.11.2013

Во рамки на одбележувањето на 13. Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од ...

ФОТО. Градоначалникот Трајановски на средба со борците од НОАВМ

Press24 - 13.11.2013

Во рамки на одбележувањето на 13. Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци ...

Трајановски ги прими борците ослободители на Скопје

Скопје инфо - 13.11.2013

Во рамки на одбележувањето на 13. Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од ...

ФОТО: Положено цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел

Press24 - 13.11.2013

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски заедно со претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева и секретарот на Град Скопје, Гордана Клинчарова, денеска ја предводеа делегацијата ...

69 години слободно Скопје: Градот го празнува 13 Ноември

Популарно - 13.11.2013

На 13 ноември пред 69 години борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација.

Средба на градоначалникот Трајановски со борците од НОАВМ

Portal - 13.11.2013

Во рамки на одбележувањето на 13. Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од ...

ФОТО: Положени цвеќиња на Партизанските гробишта „Бутел“

Скопје инфо - 13.11.2013

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева и секретарот на Град Скопје, Гордана Клинчарова, ја предводеа делегацијата, што денеска положи ...

Делегации положија цвеќе на партизанските гробишта „Бутел“

Курир - 13.11.2013

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, претседателот на Советот на Град Скопје Ирена Мишева и секретарот на Град Скопје Гордана Клинчарова, ја предводеа делегацијата, што денеска положи ...

Трајановски: Скопје пулсира како слободен град

Скопје инфо - 13.11.2013

Денеска, пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје, пред платото на Владата на Република Македонија, официјални делегации од нашава земја и од странство, положија цвеќиња во чест на Денот на ...

ФОТО: Положено цвеќе пред спомникот на ослободителите

Press24 - 13.11.2013

Положено цвеќе денеска пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје, пред платото на Владата на Р.М. Цвеќе положи тричлена делегација од Градот Скопје, Коце Трајановски, претседателот на ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Press24 - 13.11.2016

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Петре Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Положено свежо цвеќе пред споменикот на ослободителите на Скопје

Portal - 13.11.2013

Пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје, пред платото на Владата, официјални делегации од земјава и од странство, положија цвеќиња во чест на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември.

Средба на градоначалникот Трајановски со борците од НОАВМ

Макфакс - 13.11.2013

Во рамки на одбележувањето на 13. Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од ...

Положено свежо цвеќе пред споменикот на ослободителите на Скопје

Макфакс - 13.11.2013

Пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје, пред платото на Владата, официјални делегации од земјава и од странство, положија цвеќиња во чест на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември.

Одбележување на Денот на ослободувањето на Скопје

Lider - 13.11.2013

Со повеќе манифестации Градот Скопје го одбележува Денот на ослободувањето. Така во 9 часот градоначалникот Коце Трајановски во својот кабинет ќе ги прими претставниците на Градскиот одбор на Сојузот ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Денешен - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето 13-ти Ноември

Inpress - 13.11.2013

Скопје, 13. ноември 2013 (ИНПРЕС) Главниот град на Република Македонија, Скопје, денес го одбележува 13-ти Ноември, Денот на ослободувањето од фашистичкиот окупатор.

Скопје одбележува 69 години од ослободувањето

Lider - 13.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски утрото се сретна со ...

Скопје слави 69 години слобода!

Falanga - 13.11.2013

Денеска се одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По неколкудневни тешки борби со припадниците на 22-та гренадирска германска дивизија, составена од 47-от и 65-от полк и делови од ...

ФОТО: Трајановски им го честиташе празникот на борците од НОАВМ

Maxim - 13.11.2013

Во рамки на одбележувањето на 13. Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци ...

ФОТО: Трајановски се поклони на Партизанските гробишта во Бутел

Maxim - 13.11.2013

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски заедно со претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева и секретарот на Град Скопје, Гордана Клинчарова, денеска ја предводеа делегацијата ...

Скопјани го слават 13 ноември Денот на ослободувањето

Maxim - 13.11.2013

Денеска се прославува13 Ноември - денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски утрото се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Пејачи и глумци ќе го сликаат Скопје

Вест - 12.11.2013

Писатели, пејачи, спортисти, политичари, актери и други јавни личности денес ќе сликаат дела на тема Скопје, во рамките на програмата за одбележување на 13 Ноември - Денот на ослободување на градот.

Скопје утре го одбележува Денот на ослободувањето

Алфа - 12.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации, утре ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

А1 On - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Петре Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Скопје одбележува 69 години од ослободувањето

Сител - 12.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски утрото се сретна со ...

Скопје утре го одбележува Денот на ослободувањето

Вечер - 12.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации, утре ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со ...

Скопје утре го одбележува Денот на ослободувањето

Бриф - 12.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации, утре ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Телеграф - 12.11.2013

По неколкудневни тешки борби со припадниците на 22-та гренадирска германска дивизија, составена од 47-от и 65-от полк и делови од 11-та воздухопловна десантна дивизија, како и со германската ...

Се одбележува 69 годишнината од ослободувањето на Скопје

Курир - 12.11.2013

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски утрото се сретна со ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Скопје инфо - 13.11.2016

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје . По тој повод, градоначалникот Петре Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Официјалната програма на Град Скопје за 13. ноември

Grad.sk - 12.11.2013

П Р О Г Р А М А по повод одбележувањето на 13-ти Ноември, денот на ослободувањето на Град Скопје 1944 – 2013 9:00 часот - Средба на Градоначалникот на Град Скопје со претставници на Градскиот одбор ...

Скопје утре го одбележува Денот на ослободувањето

Falanga - 12.11.2013

Денот ќе се одбележи со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации. Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации, утре ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на ...