TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експерти: Извештајот на ЕК ништо ново, само наместо со името сега сме условени со избори

Точка - 10.11.2016

Република Македонија доби осма по ред препорака за отпочнување на преговори за членство со Европската Унија, ако во изминатите години пречка за да се почне преговарачкиот процес беше наметнатиот спор за името од страна на Грција, Европската Комисија ...

Експерти: Извештајот на ЕК ништо ново, само наместо со името сега сме условени со избори

Нетпрес - 10.11.2016

Македонија ја доби осмата препорака за старт на преговорите за членство во Европската Унија. Експертите велат извештајот и годинава не донесе ништо ново, освен фактот што за разлика од претходните години сега условот е нов.

(ВИДЕО) Хан за НОВА: Новата влада ќе мора да соработува со СЈО

Нова ТВ - 09.11.2016

Ви благодарам што го прифативте ова интервју. Првото прашање е за Специјалното јавно обвинителство. Мислите ли дека мандатот на СЈО ќе биде продолжен по изборите? Јоханес Хан: Како што веќе реков и порано, фокусот треба пред се да биде на изборите ...

Хан: Новата влада по изборите да реши за мандатот на СЈО

Р.С.Европа - 09.11.2016

Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување на обвиненија на Специјалното обвинителство.

Хан: Нова препорака за преговори со Македонија, со услов договорот од Пржино

Алсат-М - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска во Европскиот парламент ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, потврди дека ...

Хан: изборите можат да ја сменат играта во Македонија

Р.С.Европа - 09.11.2016

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Јоханес Хан во интервју за Радио Слободна Европа во врска со претстојните избори во Македонија изјави: „Овие избори, спроведени фер и транспарентно и во согласност со меѓународните стандарди, ќе ...

ЕУ-Можен е единствен пазар на Западен Балкан

Р.С.Европа - 09.11.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во денешното интервју за Радио Слободна Европа вели дека единствениот пазар на Западен Балкан е возможен за две или три години доколку има политичка волја во регионот.

Препорака условена со изборите, работата на СЈО и реформите

Р.С.Европа - 09.11.2016

Нова условена пропорака за почеток на преговори со ЕУ. Фер избори, оставање на СЈО да си ја заврши работата и спроведување на реформите се услов за напредок во евроинтеграциите, вели еврокомесарот Јоханес Хан.

Хан: Прво фер и демократски избори, па новата влада ќе реши за мандатот на СЈО

МКД - 09.11.2016

Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување на обвиненија на Специјалното обвинителство.

Хан: Новата влада по изборите да реши за мандатот на СЈО

А1 On - 09.11.2016

Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување на обвиненија на Специјалното обвинителство.

Хан: Новата влада ќе го реши прашањето за мандатот на СЈО

Капитал - 09.11.2016

„Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди, и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување обвиненија од страна на Специјалното ...

Хан ја одложи посетата на Тирана

+инфо - 09.11.2016

Денеска се очекува објавување на извештајот за напредок на Европската комисија за почеток на преговорите за интегрирање на Албанија во ЕУ. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан неочекувано ја откажал денешната официјална посета на Тирана.

Хан: Новата влада по изборите да реши за мандатот на СЈО

Идивиди - 09.11.2016

Брисел, 9 ноември 2016 (МИА) - Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување на обвиненија на ...

Нова условена препорака: Политичка одговорност и за содржината на „бомбите“

Фокус - 09.11.2016

Македонија денеска доби нова препорака за почнување на преговорите за членство во Европската унија, но и како претходната, и оваа е условена. Фер избори, оставање на СЈО да си ја заврши работата и спроведување на реформите се услов за напредок во ...

Хан неочекувано ја одложи посетата на Тирана

А1 On - 09.11.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан неочекувано ја откажал денешната официјална посета на Тирана. Веста, за Syri.net, ја потврдиле официјални извори. Посетата на Хан била најавена пред три недели.

Хан: Новата влада ќе одлучи за барањата на СЈО

Фокус - 09.11.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан, по презентирањето на извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, порача оти има позитивни чекори во однос на имплементирањето на Пржинскиот договор, но оти кризата допрва ќе се решава.

Хан: Изборите имаат клучна улога за промена на играта (ВИДЕО)

+инфо - 09.11.2016

Новиот парламент ќе мора да се фокусира на реформските приоритети, вели еврокомесарот. Овие избори спроведени фер и транспарентно според меѓународни стандарди ќе имаат клучна улога за промена на играта.

ЕК за Македонија: Условена препорака за почеток на преговорите со изборите, договорот од Пржино и итните реформски ...

Сител - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, го повтори она што Сител прв го објави ...

ОСМА ПРЕПОРАКА ЗА МАКЕДОНИЈА: Договорот од Пржино и претстојните избори влегоа во редот услови за преговори со ЕУ

Телеграф - 09.11.2016

Земјата сè уште не е излезена од домашната политичка криза, и покрај добрите чекори што неодамна беа преземени. Сега е можноста за лидерите во земјата да ја надминат кризата и да земат предвид одржување на кредибилни парламентарни избори, рекол ...

Хан: Новата влада по изборите да реши за мандатот на СЈО

Канал5 - 09.11.2016

Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување на обвиненија на Специјалното обвинителство.

ХАН: Новата влада по изборите да реши за мандатот на СЈО

Телеграф - 09.11.2016

Договорот од Пржино, посебно изборите во декември, се поширока можност да се надмине сето ова и тоа граѓаните на земјата го очекуваат, посочи комесарот Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира ...

Хан во ЕП: Нова препорака за Македонија, со услов договорот од Пржино

Курир - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска во Европскиот парламент ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, потврди дека ...

Хан во ЕП: Нова препорака за преговори со Македонија, со услов договорот од Пржино и Итните реформски приоритети

Алфа - 09.11.2016

Препораката, како што потврди и Хан, втора година по ред е условена, а овојпат со целосно исполнување на политичкиот договор од Пржино, преку спроведување на кредибилни избори на 11 декември.

Хан во ЕП: Нова препорака за преговори со Македонија, со услов договорот од Пржино и Итните реформски приоритети

Сител - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска во Европскиот парламент ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, потврди дека ...

Хан: Новата влада по изборите да реши за мандатот на СЈО

Сител - 09.11.2016

Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување на обвиненија на Специјалното обвинителство.

Хан во ЕП: Нова препорака за преговори со Македонија, со услов договорот од Пржино и Итните реформски приоритети

Канал5 - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска во Европскиот парламент ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, потврди дека ...

Хан порача дека новата влада по изборите треба да реши за мандатот на СЈО

Позитив.мк - 09.11.2016

Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување на обвиненија на Специјалното обвинителство.

Хан во ЕП: Нова препорака за преговори со Македонија, со услов договорот од Пржино и Итните реформски приоритети

Позитив.мк - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска во Европскиот парламент ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, потврди дека ...

СИТЕЛ: ЕК ја условува препораката за почеток на преговорите со изборите, договорот од Пржино и итните реформски ...

Press24 - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, го повтори она што Сител прв го објави ...

Хан неочекувано ја одложи посетата на Тирана

Вечер - 09.11.2016

Веста, за Сири.нет, ја потврдиле официјални извори. Посетата на Хан била најавена пред три недели Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан неочекувано ја откажал официјалната посета на Тирана пралирана за средата.

(ВИДЕО) Хан: Препорака условена со изборите, работата на СЈО и спроведување на реформите

Бриф - 09.11.2016

Прва условена пропорака за почеток на преговори со ЕУ. Фер избори, оставање на СЈО да си ја заврши работата и спроведување на реформите се услов за напредок во евроинтеграциите, вели еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за РСЕ.

(ВИДЕО) Хан: Препорака условена со изборите, СЈО и реформите

Репортер - 09.11.2016

Нова условена пропорака за почеток на преговори со ЕУ. Фер избори, оставање на СЈО да си ја заврши работата и спроведување на реформите се услов за напредок во евроинтеграциите, вели еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за РСЕ.

Хан: Кризата во Македонија сè уште не е завршена

Мета - 09.11.2016

За Македонија кризата сè уште не е завршена. Има позитивни чекори во однос на Договорот од Пржино, особено со тоа што изборите се закажани за 11 декември и кои се од витална можност за надминување на кризата, изјави еврокомесарот за проширување ...

Хан: Новата влада по изборите да реши за мандатот на СЈО

еМагазин - 09.11.2016

Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување на обвиненија на Специјалното обвинителство.

Нова препорака за преговори со Македонија, условена со договорот од Пржино и итни реформи

еМагазин - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска во Европскиот парламент ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, потврди дека ...

Хан: Сега е можноста за лидерите во земјата да ја надминат кризата

Пулс24 - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска во Европскиот парламент ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, потврди дека ...

Хан: Новата влада по изборите да реши за мандатот на СЈО

Lider - 09.11.2016

Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување на обвиненија на Специјалното обвинителство.

Хан во ЕП: Нова препорака за преговори со Македонија, со услов договорот од Пржино и Итните реформски приоритети

Lider - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска во Европскиот парламент ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, потврди дека ...

Хан во ЕП: Нова препорака за преговори со Македонија, со услов договорот од Пржино и Итните реформски приоритети

Телевизија Нова - 09.11.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска во Европскиот парламент ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос на Република Македонија, потврди дека ...

Хан: Новата влада по изборите да реши за мандатот на СЈО

Телевизија Нова - 09.11.2016

Најпрво треба да има фер и транспарентни избори, според меѓународни стандарди и да се формира новата влада, па потоа таа да се справи со прашањето дали треба да се продолжи мандатот за поднесување на обвиненија на Специјалното обвинителство.

Хан неочекувано ја одложи посетата на Тирана

Телевизија Нова - 09.11.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан неочекувано ја откажал денешната официјална посета на Тирана. Веста, за Syri.net, ја потврдиле официјални извори. Посетата на Хан била најавена пред три недели.

(ВИДЕО) Хан: Препорака условена со изборите, работата на СЈО и спроведување на реформите

Либертас - 09.11.2016

Нова условена пропорака за почеток на преговори со ЕУ. Фер избори, оставање на СЈО да си ја заврши работата и спроведување на реформите се услов за напредок во евроинтеграциите, вели еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за ...