TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Тетекс“ од камати ќарил 1,25 милиони евра, од конфекција зијан 855.000 евра

МКД - 15.11.2013

Од основната дејност тетовската текстилка компанија за првите девет месеци има оперативна загуба од 52,7 милиони денари. Најпознатата и најголема македонска текстилна компанија „Тетекс“ за првите ...

Продолжува комисиската расправа за Предлог-буџетот за 2014

Утрински - 14.11.2013

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе продолжи седницата на Комисијата за финансирање и буџет на која на дневен ред е Предлог-буџетот за 2014 година.

Петгодишен спуст на остварените буџетски приходи во oпштина Гевгелија

А1 On - 14.11.2013

Локалната самоуправа во Гевгелија и годинава, како и во изминатите пет години, реализира помалку приходи во основниот буџет, што доведува до редовна негативна корекција на буџетските приходи и ...

СТАВРЕСКИ: Македонија е на 5то место во Европа според економскиот раст

Телеграф - 14.11.2013

Притоа сме петти во цела Европа и има само четири земји пред нас, а тоа се Турција, Полска, Словачка и Црна Гора, што значи дека се опфатени и земјите поширокото опкружување и кандидатите, рече тој ...

Продолжува расправата за буџетот за 2014

Република - 14.11.2013

Според проектираното, државната каса за следната година ќе изнесува 176,5 милијарда денари. Приходите се планирани на 158 милијарди и 200 милиони, а буџетскиот дефицит 3,5 проценти и ќе се финансира ...

Петгодишен спуст на остварените буџетски приходи во oпштина Гевгелија

Sky - 14.11.2013

Локалната самоуправа во Гевгелија и годинава, како и во изминатите пет години, реализира помалку приходи во основниот буџет, што доведува до редовна негативна корекција на буџетските приходи и ...

Одлука за ребаланс на буџетот во општина Гевгелија

Курир - 14.11.2013

Советот на општина Гевгелија денеска го усвои извештајот за остварувањето на буџетот во третиот квартал од годината, по што донесе и одлука за негов ребаланс.

Ставрески:Македонија е на 5-то место во Европа според економскиот раст

Lider - 14.11.2013

Во собраниската комисија за финансирање и буџет денеска продолжува расправата по Предлог-буџетот за 2014 година. Македонија е со 2,8 проценти просечен раст на економијата од 2006 до 2013 година при ...

Ставрески: Македонија е на 5-то место во Европа според економскиот раст

Денешен - 14.11.2013

Во собраниската комисија за финансирање и буџет утре продолжува расправата по Предлог-буџетот за 2014 година. Македонија е со 2,8 проценти просечен раст на економијата од 2006 до 2013 година при што ...

1,1 милијарди денари од продажба за Прилепска пиварница

Lider - 14.11.2013

Прилепска пиварница заклучно со септември годинава од продажба остварила 1,07 милијарди денари или 17,4 милиони евра. Исто така се зголемила и продажбата на пиво и сокови за 100 милиони денари или ...

Македонија на 5-то место во Европа според економскиот раст

Економски - 14.11.2013

Во собраниската комисија за финансирање и буџет денеска продолжува расправата по Предлог-буџетот за 2014 година. Македонија е со 2,8 проценти просечен раст на економијата од 2006 до 2013 година при ...

Ставрески: Македонија е на 5-то место во Европа според економскиот раст

Falanga - 14.11.2013

Македонија е со 2,8 проценти просечен раст на економијата од 2006 до 2013. Во собраниската комисија за финансирање и буџет денеска продолжува расправата по Предлог-буџетот за 2014 година.

Продолжува комисиската расправа за Предлог-буџетот за 2014

24 Вести - 13.11.2013

Во Собранието на Македонија денеска продолжува седницата на Комисијата за финансирање и буџет на која на дневен ред е Предлог-буџетот за 2014 година. Комисиската расправа за Предлог-буџетот почна ...

Николов: Буџет со кој власта сака со големи расходи да ги купи наредните избори

Нова ТВ - 13.11.2013

Претседателот на Комисијата за финансирање и буџет Марјанчо Николов смета дека и овој Буџет не носи ништо ново, јавува МИА за текот на комисиската расправа за Буџетот 2014.

Развоен буџет или промашени приоритети?

Р.С.Европа - 13.11.2013

Македонија има четврти најдобар економски резултат во Европа во првата половина од годинава, се пофали Ставрески. Зошто трошите повеќе пари за Стариот театар, отколку за гасификација, праша Марјанчо ...

Ставрески: Буџетот за 2014 е развоен

Утрински - 13.11.2013

Oпозициските пратеници поднесоа 684 амандмани и велат дека Буџетот е неразвоен и не носи ништо ново Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови ...

Македонија се фати за Даб, над милијарда денари од продажба за „Прилепска пиварница“

МКД - 13.11.2013

Соодносот добивка по акција/ пазарна цена на акција дава принос од 36,7 отсто на вложените пари во таа акција. „Прилепска пиварница“ продаде производи во вредност од 1,07 милијарди денари (17,4 ...

Продолжува комисиската расправа за Предлог-буџетот за 2014

А1 On - 13.11.2013

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе продолжи седницата на Комисијата за финансирање и буџет на која на дневен ред е Предлог-буџетот за 2014 година.

Почнува собраниската расправа за Буџетот за 2014

Алфа - 13.11.2013

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска почнува расправата за Предлог буџетот за 2014 година, за кој опозициските пратеници поднесоа 684 амандмани.

Ставрески: Буџетот развоен со раст на капиталните инвестиции

А1 On - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

Ставрески: Буџетот развоен со раст на капиталните инвестиции

Алсат-М - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

Ставрески: Буџетот развоен со раст на капиталните инвестиции

Алфа - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

Собраниска дебата: Буџетот е развоен, буџетот не е развоен...

Н.Македонија - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

ВИДЕО: За власта развоен, за СДСМ осиромашувачки буџет за догодина

А1 On - 13.11.2013

За Зоран Ставревски и преставниците на власта развоен, за опозицијата апатичен и непродуктивен. Во собранието започна комисиската расправа за буџетот за следната година.

Развоен или расипнички – буџетот за 2014-та пред пратениците

Алфа - 13.11.2013

Развоен буџет кој ќе ја стимулира целокупната економија со вложувања во инфраструктурата, но и со зголемување на субвецниите, пензиите и платите на административците.

Ставрески уверува дека буџетот е развоен, опозицијата не се согласува

Кајгана - 13.11.2013

Министерот за финансии Зоран Ставревски образложувајќи го Предлог буџетот за 2014 година пред пратениците рече дека станува збор за развоен буџет и ќе овозможи посилен и позабрзан економски раст, ...

Николов: За 16 години власт ВМРО-ДПМНЕ потроши 16,5 милијарди евра

+инфо - 13.11.2013

Со жестока дискусија почна расправата по Предлог буџетот за 2014 година во собраниската комисија за финансирање и буџет. - Наредната 2014 година ќе биде уште една година која ќе биде загубена за ...

Ставрески дециден – Буџетот е развоен и добар за сите граѓани

Фактор - 13.11.2013

Новиот Буџетот е развоен, ќе оствари силен економски раст и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани. Ова е ставот на министерот за финансии Зоран Ставрески, кој го изнесе за време на собраниската ...

Продолжува комисиската расправа за Предлог-буџетот за 2014

Канал5 - 13.11.2013

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе продолжи седницата на Комисијата за финансирање и буџет на која на дневен ред е Предлог-буџетот за 2014 година.

Почна собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2014

Сител - 13.11.2013

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска почна расправата по Предлог-буџетот за 2014 година. Според проектираното, државната каса за следната година ќе изнесува 176,5 милијарда денари.

Продолжува расправата за Буџетот за 2014-та година

Вечер - 13.11.2013

Седницата на Комисијата за финансирање и буџет на која на дневен ред е Предлог-буџетот за 2014 година, денеска ќе продолжи во Собранието на Република Македонија.

Ставрески: Буџетот развоен со раст на капиталните инвестиции

Канал5 - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

Ставрески: Капиталните инвестиции ќе ја придвижат македонската економија

Вечер - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

Ставрески: Буџетот развоен со раст на капиталните инвестиции

Сител - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

Буџетот неразвоен, не носи ништо ново, смета опозицијата

Канал5 - 13.11.2013

Претседателот на Комисијата за финансирање и буџет Марјанчо Николов смета дека и овој Буџет не носи ништо ново. - Владата ќе продолжи да троши повеќе, граѓаните ќе станат уште посиромашни, а богатите ...

Ставрески: Предлог буџетот за 2014 е развоен со акцент на капиталните инвестиции

Канал5 - 13.11.2013

Предлог буџетот за 2014 та влезе во матичната комисија за финансирање и буџет. Тој е развоен и споредено со претходните буџети се карактеризира со 20% повеќе пари за капитални инвестиции или 22 ...

Буџетска собраниска расправа

МРТ - 13.11.2013

Партиите и консензусот за државната каса во 2014-та И в година државниот буџет навреме ќе ги исплаќа платите ,пензиите,социјалните надоместоци и субвенциите.Капиталните инвестиции ќе бидат на ...

Ставрески: Буџет на континуитет кој ќе овозможи раст на економијата

Вечер - 13.11.2013

Додека опозицијата забележува дека со вака конципиран буџет народот уште повеќе ќе осиромаши, вицепремиерот и министер за финансии тврди дека тој всушност ќе го подобри животот на граѓаните преку ...

Продолжува комисиската расправа за предлог-буџетот за 2014 година

Телеграф - 13.11.2013

Со буџетот е предвиден пораст на капиталните инвестиции, платите, пензиите, социјалните додатоци, земјоделските субвенции Во Собранието на Република Македонија денеска ќе продолжи седницата на ...

Почна собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2014

Бриф - 13.11.2013

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска почна расправата по Предлог-буџетот за 2014 година. Според проектираното, државната каса за следната година ќе изнесува 176,5 милијарда денари.

Ставрески: Буџетот за 2014. ќе оствари посилен и позабрзан економски раст

Точка - 13.11.2013

Буџетот за 2014-та година ќе овозможи посилен и позабрзан економски раст, рече денеска вицепремиерот и министер Зоран Ставрески, на денешното претставување на Предлог- буџетот за следната година, ...

Ставрески: Буџетот развоен, со пораст на капиталните инвестиции

Телеграф - 13.11.2013

Вицепремиерот соопшти дека државната каса за следната година ќе изнесува 176,5 милијарди денари Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски пораст, а ќе обезбеди и подобри услови за ...

Следува маратонска расправа за буџетот

Телеграф - 13.11.2013

Власта го претстави буџетот како развоен, кој ќе обезбеди силен економски пораст и подобри услови за граѓаните - за опозицијата, тој е уште еден план за избори До 22 часот вечерва и секој ден во ...

Прилепска пиварница за девет месеци од продажба заработи 17,4 милиони евра

еМагазин - 13.11.2013

Во првите девет месеци од годинава „Прилепска пиварница“ продаде производи во вредност од 1,07 милијарди денари (17,4 милиони евра). Продажбата на пиво и сокови пораснала за на 1,6 милиони евра, а во ...

Започнува расправата за Буџетот за 2014 година

Курир - 13.11.2013

Расправата за Предлог буџетот за 2014 година, за кој опозициските пратеници поднесоа 684 амандмани, денеска започнува во собраниската Комисија за финансирање и буџет.

Комисијата за финансирање и буџет ќе ја продолжи расправата за Предлог-буџетот за 2014

Press24 - 13.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе ја продолжи седницата на чиј дневен ред е Предлог-буџетот за 2014 година. Расправата почна вчера, а поднесени 684 амандмани од опозициските пратеници.

Ставрески: Буџетот за 2014. ќе оствари посилен и позабрзан економски раст

Нетпрес - 13.11.2013

Буџетот за 2014-та година ќе овозможи посилен и позабрзан економски раст, рече денеска вицепремиерот и министер Зоран Ставрески, на денешното претставување на Предлог- буџетот за следната година, ...

Ставревски: Буџетот ќе оствари силен економски раст и подобри услови за сите граѓани

Press24 - 13.11.2013

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставревски, денеска пред пратениците образложи дека Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за ...

Ставрески: Капиталните инвестиции ќе ја придвижат македонската економија

Курир - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

Ставрески: Буџетот е развоен

еВести - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

"Владата ќе продолжи да троши, граѓаните ќе бидат сиромашни' - опозицијата смета дека Буџетот не носи ништо ново

Press24 - 13.11.2013

Пратениците денеска расправаат за Буџетот за 2014 година. Претседателот на Комисијата за финансирање и буџет Марјанчо Николов смета дека и овој Буџет не носи ништо ново и дека Владата и понатаму ќе ...

Ставрески: Граѓаните најдобро знаат кој, што и колку сторил

Курир - 13.11.2013

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на денешната расправа околу Буџетот за 2014 потенцираше дека буџетот е одлично скроен и дека резултатите што ги остварува Владата се конкретни, ...

Ставрески: Буџетот е одлично скроен, а резултатите се конкретни, мерливи и видливи

Нетпрес - 13.11.2013

Буџетот за 2014 е одлично скроен и дека резултатите што ги остварува Владата се конкретни, мерливи, видливи и секој може да ги воочи, рече денеска вицепремиерот и министер за финансии, Зоран ...

Ставрески уверува дека буџетот е развоен, опозицијата не се согласува

Хајд Парк - 13.11.2013

Министерот за финансии Зоран Ставревски образложувајќи го Предлог буџетот за 2014 година пред пратениците рече дека станува збор за развоен буџет и ќе овозможи посилен и позабрзан економски раст, ...

Ставрески уверува дека буџетот е развоен, опозицијата не се согласува

Макфакс - 13.11.2013

Министерот за финансии Зоран Ставревски образложувајќи го Предлог буџетот за 2014 година пред пратениците рече дека станува збор за развоен буџет и ќе овозможи посилен и позабрзан економски раст, ...

Над милијарда денари од продажба за „Прилепска пиварница“

10без10 - 13.11.2013

Прилепска пиварница“ продаде производи во вредност од 1,07 милијарди денари (17,4 милиони евра) за првите девет месеци годинава, покажува најновиот биланс на успех на најголемата пиварница со домашен ...

Во Собранието почна расправата за буџетот

Lider - 13.11.2013

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска почна расправата по Предлог-буџетот за 2014 година. Според проектираното, државната каса за следната година ќе изнесува 176,5 милијарда денари.

Продолжува комисиската расправа за Предлог-буџетот за 2014

Денешен - 13.11.2013

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе продолжи седницата на Комисијата за финансирање и буџет на која на дневен ред е Предлог-буџетот за 2014 година.

Ставрески: Со буџетот за 2014 ќе растат инвестициите, платите, пензиите, додатоците…

Lider - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

СTAВРЕСКИ: Буџетот развоен со раст на капиталните инвестиции

Економски - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

Ставрески: Буџетот развоен со раст на капиталните инвестиции

Денешен - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за сите граѓани на државата, истакна денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

Буџетот неразвоен, не носи ништо ново, смета опозицијата

Економски - 13.11.2013

Претседателот на Комисијата за финансирање и буџет Марјанчо Николов смета дека и овој Буџет не носи ништо ново. - Владата ќе продолжи да троши повеќе, граѓаните ќе станат уште посиромашни, а богатите ...

Буџетот неразвоен, не носи ништо ново, смета опозицијата

Денар - 13.11.2013

Претседателот на Комисијата за финансирање и буџет Марјанчо Николов смета дека и овој Буџет не носи ништо ново. - Владата ќе продолжи да троши повеќе, граѓаните ќе станат уште посиромашни, а богатите ...

„Златен даб“ и „Стоби флипс“: продажбата надмина милијарда денари

Економски - 13.11.2013

Две најголеми компании во Прилеп, Витаминка и Прилепска пиварница, оствариле солидни резултати заклулно со септемрви годинава. И кај двете компании приходите од продажба надминуваат милијарда денари.

Почнаа препукувањата во Собранието за буџетот за 2014

Maxim - 13.11.2013

Во Собранието денеска започна расправата по Предлог-буџетот за 2014 година според кој државната каса за следната година ќе изнесува 176,5 милијарда денари.

Ставревски: Буџетот за 2014 е развоен

Maxim - 13.11.2013

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставревски, денеска пред пратениците образложи дека Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ќе обезбеди подобри услови за ...

Ставревски: Буџетот за 2014 ќе оствари силен економски раст

Falanga - 13.11.2013

Државната каса за следната година ќе изнесува 176,5 милијарда денари. Буџетот за 2014 година е развоен и ќе оствари силен економски раст. Тој истовремено ќе обезбеди и подобри услови за сите граѓани ...

Продажбата на „Витаминка“ надмина 1,1 милијарди денари

МКД - 12.11.2013

Во криза „Витаминка“ ги зголеми приходите за над 100 милиони денари. Прилепската прехранбена компанија „Витаминка“ од продажба остварила 1,1 милијарди денари (18 милиони евра) за првите девет месеци ...

Буџетот за 2014 година за два дена пред пратениците во Собрание

24 Вести - 11.11.2013

За два дена буџетот за 2014 година ќе се најде пред собраниските пратенци. Досега најголемиот буџет од 2,9 милјарди евра Владата го најави како развоен, а клучен адут ќе бидат капиталните инвестиции.

Конечно им тргна на лозарите, годинава се продадени 5 пати повеќе грозје од лани

МКД - 11.11.2013

Просечната цена за откупен килограм грозје е 11,2 денари, продадени се 31.980 тони за 5,84 милиони евра. Македонските лозари во септември продале 31.980 тони грозје и оствариле приход од 5,84 милиони ...

Се е поскапо од лани – месецов поскапеа зеленчук, месо, млечни производи

МК News - 11.11.2013

Овој месец повисоки цени има зеленчукот, месото, млечните производи и средствата за хигиена… Додека платите тапкаат во место, не престанува трендот на раст на цените на прехранбените производи.