TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се бара решение за дијаспората

Телма - 11.10.2015

Европскиот медијатор Питер Ванхауте сеуште е во потрага по вистинското решение за гласањето на дијаспората. Овие три дена тој има интензивни поединечни разговари со четирите партии во обид да најде компромис меѓу неговиот нацрт за измени на ...

Опозицијата очекува вечерва да завршат разговорите за Изборниот законик

Алсат-М - 11.10.2015

Се уште нема согласност за Изборниот законик, но опозицијата се надева дека денес ќе се стави крај на разговорите. Жешки костени на договорот остануваат гласањето на дијаспората, консензуалноста во Државната изборна комисија и контролата на ...

Нема решение за дијаспората, денес се очекува конечен договор

МКД - 11.10.2015

Сите посериозни недоразбирања околу измените во изборните правила се веќе усогласени, освен прашањето за правото на глас на дијаспората. По пробивањето на рокот од 6 октомври, беглискиот експерт Питер Ванхојт веќе 5 дена се обидува да дојде до ...

Ќе гласа или не дијаспората?

А1 On - 11.10.2015

Партиски извори за А1он брифираат дека очекуваат, денеска белгискиот експерт Питер Ванхауте да им достави предлог на партиските работни групи, за тоа како би изгледале новите изборни правила.

Ќе гласа или не дијаспората?

Репортер - 11.10.2015

Партиски извори за А1он брифираат дека очекуваат, денеска белгискиот експерт Питер Ванхауте да им достави предлог на партиските работни групи, за тоа како би изгледале новите изборни правила.

Опозицијата очекува вечерва да завршат разговорите за Изборниот законик

Бриф - 11.10.2015

Се уште нема согласност за Изборниот законик, но опозицијата се надева дека денес ќе се стави крај на разговорите. Жешки костени на договорот остануваат гласањето на дијаспората, консензуалноста во Државната изборна комисија и контролата на ...

Уште еден рок за изборните закони

Р.С.Европа - 10.10.2015

Политичките партии и вчера не постигнаа напредок околу прашањата поврзани со изборните закони. По средбите на белгискиот олеснувач Питер ван Хојте со претставници на политичките партии меѓу кои и со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и ...

И вчера ништо од договор за изборните правила, сите молчат

МКД - 10.10.2015

Нема никаква официјална информација за тоа како завршиле вчерашните билатернални разговори на белгискиот експерт Питер Ванхојт со претставниците на политичките партии за спроведување на договорот од Пржино.

Партиите се блиску до договор за изборниот законик

Тера - 10.10.2015

Утре се очекува финален договор на партиите за Изборниот законик. Вчерашниот и денешниот ден се користат за поединечни средби и контакти, а пленарната средба треба да се одржи утре. Тоа што сум информиран од господинот Питер Ванхојте е дека до ...

Утре странците ќе понудат конечно решение за изборниот закон

+инфо - 10.10.2015

По вчерашните поединечни разговори со преставници на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, Хоуте, Бејли и Орав, на преговарачките тимови ќе им достават ново конечно решение предлог-план за изборниот законик, дознава Либертас .

(ВИДЕО) Заев: Нови бомби уште 20 години, ако Џафери повторно го предложи истиот закон

А1 On - 10.10.2015

Не постои никаде став на СДСМ дијаспората да не гласа. Дијаспората треба и мора да гласа. Начинот на кој се бориме е уставната еднаквост на гласот, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања при денешната ...

Членството против Заев - Барањата на лидерот го уриваат рејтингот на партијата

Сител - 10.10.2015

Длабока поделеност и силна нервоза на Бихаќка во пресрет на финишот на преговорите за Изборниот законик. Видни членови на опозициската партија му укажувале на лидерот Заев дека позициите во преговорите носат огромна штета, особено настојувањето да и ...

Утре конечно решение за изборниот законик!?

Локално - 10.10.2015

По вчерашните поединечни разговори со преставници на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, Хоуте, Бејли и Орав, на преговарачките тимови ќе им достават ново конечно решение предлог-план за изборниот законик, објави Либертас.

Утре странците ќе понудат конечно решение за изборниот закон

Бриф - 10.10.2015

По вчерашните поединечни разговори со преставници на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, Хоуте, Бејли и Орав, на преговарачките тимови ќе им достават ново конечно решение предлог-план за изборниот законик, дознава Либертас .

Ахмети и Тачи ја бранат позицијата на Груевски за шест изборни единици

Репортер - 10.10.2015

Договор околу предлог изборниот закон, дали да се гласа по старо во 6 изборни единици или државата да биде 1 изборна единица, што посакуваат помалите парламентарни и евентуално нови партии, е прифатлив само за опозициската СДСМ.

Утре странците ќе понудат конечно решение за изборниот закон

Репортер - 10.10.2015

По вчерашните поединечни разговори со преставници на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, Хоуте, Бејли и Орав, на преговарачките тимови ќе им достават ново конечно решение предлог-план за изборниот законик, дознава Либертас.

Заев: Дијаспората треба и мора да гласа, се бориме за еднаквост на гласот

Бриф - 10.10.2015

Одговори на новинарски прашања Зоран Заев, Претседател на СДСМ. П1: Која е пораката на овој национален празник до македонскиот народ овде? Тоа беше токму тоа, единството, задништвото, сплотеноста, без разлика на нашата вера, етничка припадност, ...

Партиите на чекор до договор за изборниот законик

Репортер - 10.10.2015

Утре се очекува финален договор на партиите за Изборниот законик. Вчерашниот и денешниот ден се користат за поединечни средби и контакти, а пленарната средба треба да се одржи утре. Тоа што сум информиран од господинот Питер Ванхојте е дека до ...

Утре странците ќе понудат конечно решение за изборниот закон

Либертас - 10.10.2015

По вчерашните поединечни разговори со преставници на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, Хоуте, Бејли и Орав, на преговарачките тимови ќе им достават ново конечно решение предлог-план за изборниот законик, дознава Либертас.

Денеска повторно преговори: ЕУ ќе го скрои изборниот законик

24 Вести - 09.10.2015

Претставниците на работните групи денеска треба да добијат готов предлог за изборните реформи од претставниците на ЕК, откако не постигнаа договор и го прекршија предвидениот рок за тоа. Преговарачите и на Груевски и на Заев се обвинуваат меѓусебно ...

Денеска треба да продолжат преговорите за изборниот законик

Телма - 09.10.2015

Во Клубот на пратениците денеска треба да продолжат разговорите за реформирањето на изборниот законик, помеѓу работните групи составени од претставници на четирите политичи партии и меѓународните претставници.

Преговарачкиот маратон продолжува, се очекува странците да пресечат за Изборниот законик

Утрински - 09.10.2015

Останува неизвесно кога лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и на ДПА ќе постигнат договор за Изборниот законик. И покрај разочараноста кај странците, сепак тие се надеваат дека лидерите ќе успеат да ги надминат теснопартиските интереси и ќе најдат ...

Изборниот законик не може да ги реши сите проблеми

Р.С.Европа - 09.10.2015

Сериозните забелешки за последните неколку изборни циклуси наведени во извештајот на меѓународните набљудувачи не можат да се надминат со сегашните преговори. Државната изборна комисија продолжи да биде поделена по партиски линии за сите политички ...

Денеска пак средба во Клубот на пратениците, странците носат готов предлог за изборниот законик

МКД - 09.10.2015

Денеска во Клубот на пратениците во Скопје продолжуваат разговорите за новите изборни правила меѓу претставниците на четирите политички партии и меѓународните посредници. По пробивањето на рокот за договор за овие прашања (6 октомври) се очекува ...

Ванхојт е пак оптимист, на ред е средбата со претставниците на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 09.10.2015

Пред неколку минути белгискиот експерт излезе од штабот на СДСМ и не одговори прецизно дали денеска е можна заедничка средба на работната група за спроведување на договорот од Пржино. Можни се секакви видови на средби, одговори Ванхојт.

Ванхојте се сретна со сите партии поединечно

Фокус - 09.10.2015

Средба прво се одржа со ДПА, потоа со ДУИ и СДСМ и на крај со ВМРО-ДПМНЕ, но никој не дава информации за разговорите. Посредникот во преговорите за спроведување на договорот од Пржино, Питер Ванхојте, денеска оствари поединечни средби со четирите ...

Партиите ќе дебатираат по „скроениот“ Изборен законик од ЕУ

А1 On - 09.10.2015

Денеска продолжуваат разговорите за новите изборни правила и Избирачкиот список. Според најавите, странските претставници ќе достават готова верзија на Изборниот законик, за кои претставниците на 4-те партии ќе треба да се изјаснат.

ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ПРЕГОВОРИ: ЕУ ќе го скрои Изборниот законик

Телеграф - 09.10.2015

Се очекува Европската унија да излезе со нов предлог за Изборниот законик, кој треба да биде прифатлив за четирите партии. Меѓународниот фактор бара што поскоро да се најде решение бидејќи изборите се ближат Неизвесно е дали лидерите на СДСМ, ...

ЌЕ ИМА ЛИ КОНЧЕНО ИЗБОРЕН МОДЕЛ: Работните групи се враќаат на жешкото столче!

Фактор - 09.10.2015

Откако пред еден ден преговорите завршија безуспешно и рокот истече, денеска преговарачите од четирите партии се враќаат на жешкото столче каде се очекува да најдат заедничко решение и договор за изборниот модел според кој ќе се одвиваат априлските ...

Денеска повторно преговори- Отидоа роковите за Изборниот законик

Локално - 09.10.2015

Денеска повотрно работните групи ќе седна со Питер Ванхојте да ги премостуваат разликите околу Избоииниот законик. Меѓународната заедница има спакувано свој предлог, но проблемот е во вољата и партиските тактики, а со тоа и постојаното враќање ...

Странците им готват на партиите „скроен изборен законик„

Репортер - 09.10.2015

Денеска продолжуваат разговорите за новите изборни правила и Избирачкиот список. Според најавите, странските претставници ќе достават готова верзија на Изборниот законик, за кои претставниците на 4-те партии ќе треба да се изјаснат.

Продолжуваат преговорите за изборниот законик

Вечер - 09.10.2015

До сегашниот неуспех во преговорите се должше на несогласувањето околу гласањето на дијаспората, бројот на изборните единици како начинот на гласање во Државната изборна комисија Во Клубот на пратениците денеска се очекува треба да продолжат ...

Се очекува продолжување на разговорите

МРТ - 09.10.2015

Несогласувања и различни ставови околу гласањето на дијаспората, прочистување на изборниот список и Државната изборна комисија... Според неофицијалните најави денеска работните групи на политичките партии треба да ги продолжат разговорите кои се ...

Ќе избоксува ли власта да останат 6 изборни единици, наместо една?

Либертас - 09.10.2015

Преговорите околу Изборниот законик се конечно при крај. На маса е предлог законот од ЕУ и САД во кој се предлага 1 изборна единица и без гласање за пратеници од дијаспората. За овој предлог забелешки има владејачката ВМРО-ДПМНЕ, на која не и ...

Ахмети и Тачи ја бранат позицијата на Груевски за шест изборни единици

Либертас - 09.10.2015

Договор околу предлог изборниот закон, дали да се гласа по старо во 6 изборни единици или државата да биде 1 изборна единица, што посакуваат помалите парламентарни и евентуално нови партии, е прифатлив само за опозициската СДСМ.

Објавување на извештајот на ОБСЕ за изборите во 2014. Фото: ОБСЕ/ОДИХР.

СПФМ - 09.10.2015

Објавување на извештајот за изборите во 2014. Фото: ОБСЕ/ОДИХР . Медиумите пропуштаат да известат дека Република Македонија има обврска да ги спроведе сите забелешки на ОБСЕ/ОДИХР од претходните избори. Пишува: Проф.

САД и ЕУ очекуваат денеска да биде постигнат договор за изборниот законик

24 Вести - 08.10.2015

Дипломатските претставништва на САД и на Европската Унија издадоа заедничко соопштение во врска со неуспехот на лидерите на четирите најголеми партии да постигнат согласност на разговорите за измените на изборното законодавство кои се водат ...

САД и ЕУ очекуваат денеска да биде постигнат договор

Телма - 08.10.2015

Дипломатските претставништва на САД и на Европската Унија издадоа заедничко соопштение во врска со неуспехот на лидерите на четирите најголеми партии да постигнат согласност на разговорите за измените на изборното законодавство кои се водат ...

ЕК повикува што поскоро да се постигне договор за изборната регулатива

Нова ТВ - 08.10.2015

- Комисијата жали дека и покрај постигнатиот напредок во работната група, партиите се уште не се во можност да ги финализираат изборните реформи. Ние ги повикуваме четворицата партиски лидери да постигнат договор денес.

САД и ЕУ апелираат за усвојување на изборната регулатива во најкраток рок

Нова ТВ - 08.10.2015

Европската унија и Амбасадата на САД во Скопје жалат што и покрај напредокот постигнат на работната група, партиите сеуште не може да ја финализираат изборната реформа, се вели во заедничката реакција.

Пропадна договорот, во петок странците ќе дадат предлог!

Deutsche Welle - 08.10.2015

Има повеќе причини за неуспехот: многу предомислувања за решенија кои претходно биле договорени, одолговлекува и несриозен однос кон дел од темите, велат извори од Работната група Со неуспех во четири часот утрово завршија разговорите во Работната ...

САД и ЕУ очекуваат денеска да биде постигнат договор

Утрински - 08.10.2015

Дипломатските претставништва на САД и на Европската унија издадоа заедничко соопштение во врска со неуспехот на лидерите на четирите најголеми партии да постигнат согласност на разговорите за измените на изборното законодавство кои се водат ...

САД и ЕУ денеска очекуваат договор меѓу партиите

Р.С.Европа - 08.10.2015

Дипломатските претставништва на САД и на Европската Унија издадоа заедничко соопштение во врска со неуспехот на лидерите на четирите најголеми партии да постигнат согласност на разговорите за измените на изборното законодавство кои се водат ...

Без договор за изборната регулатива

Р.С.Европа - 08.10.2015

Рано изутрината завршиле преговорите меѓу работните групи на партиите без договор за измените во изборната регулатива. Од преговарачките тимови информираат дека не е постигнат компромис, не прецизирајки други детали.

ЕУ и САД: Денес мора да има договор за изборните закони

Вест - 08.10.2015

ЕУ и САД бараат договор за изборниот пакет закони да се постигне денес. „Делегацијата на Европската унија и Амбасадата на САД во Скопје жали што и покрај напредокот во работната група, партиите се уште не можат да ги доведат до крај изборните ...

Меѓународниот фактор бара денес да се постигне договор!

Капитал - 08.10.2015

„Ги потикнуваме четворицата партиски лидер да постигнат согласност денеска. Денот на изборите се приближува. Поради тоа изборниот законик мора да се усвои во најкус можен рок, а неговото применување да почне имајќи го во предвид приближувањето на ...

Странски посматрачи и во Управниот суд?

Вест - 08.10.2015

Партиите на 9-ти месецов треба да добијат готов предлог за изборните реформи, оти завчераноќ не можеле сами да се договорат за овластувањата на Државната изборна комисија (ДИК) и за дијаспората.

Нема договор за изборните правила, утре странците ќе кажат како

МКД - 08.10.2015

Претставниците на четирите партии и меѓународните посредници утрово до 4 часот преговарале и не дошле до договор за измените во изборните правила. Белгискиот експерт Питер Ванхојт, вчера по повлекувањето на спорниот предлог закон за објавување на ...

Пропадна договорот, во петок странците ќе дадат предлог!

Правдико - 08.10.2015

Има повеќе причини за неуспехот: многу предомислувања за решенија кои претходно биле договорени, одолговлекува и несриозен однос кон дел од темите, велат извори од Работната група Со неуспех во четири часот утрово завршија разговорите во Работната ...

Кочијанцич: Денот на изборите се приближува, договор да се постигне денеска

+инфо - 08.10.2015

Денот на изборите се приближува, договор да се постигне денеска, порачува Европската комисија. - Комисијата жали дека и покрај постигнатиот напредок во работната група, партиите се уште не се во можност да се финализираат изборните реформи.

САД и ЕУ: Партиските лидери денеска да постигнат согласност

+инфо - 08.10.2015

Делегација на Европската унија и Амбасадат на САД во Скопје жалат што и покрај напредокот постигнат на работната група, партиите сеуште не може да ја финализираат изборната реформа, се вели во заедничката реакција.

САД и ЕУ очекуваат денеска да се постигне договор за изборното законодавство

Фокус - 08.10.2015

Потребно е изборниот закон да биде увоен што е можно поскоро и неговата имплементација треба да почне, имајќи ги предвид изборите во април, стои во нивното заедничко соопштение. Дипломатските претставништва на САД и на ЕУ издадоа заедничко ...

САД и ЕУ очекуваат денеска да биде постигнат договор за изборниот законик

Сител - 08.10.2015

Дипломатските претставништва на САД и на Европската Унија издадоа заедничко соопштение во врска со неуспехот на лидерите на четирите најголеми партии да постигнат согласност на разговорите за измените на изборното законодавство кои се водат ...

БАРАЊЕ ОД САД И ОД ЕУ: Договор за Изборниот законик да има денеска

Телеграф - 08.10.2015

Делегацијата на Европската унија и на Амбасадата на САД во Скопје жалат што, и покрај напредокот постигнат на работната група, партиите сè уште не успеаја да ја финализираат изборната реформа.

ЕУ и САД повикуваат денеска да се договорат изборните реформи

Точка - 08.10.2015

По неуспешните преговори во врска со изборниот законик и промените кои треба да се направат пред изборите во април 2016 година, а што е обврска од Договорот од Пржино, Делегацијата на Европската унија и американската амбасада излегоа со заедничка ...

САД и ЕУ очекуваат денеска да биде постигнат договор за изборниот законик

Канал5 - 08.10.2015

Заедничко соопштение на Европската унија и на американската амбасада во Скопје ,во кое се повикуваат лидерите на политичките партии денеска да постигнат договор за изборниот законик. Делегацијата на Европската унија и американската амбасада во ...

НЕМА ДОГОВОР за изборен модел: Политичарите несериозни, ЕУ разочарана – Што понатаму?

Фактор - 08.10.2015

Иако изгледаше дека конечно ќе падне договор за изборните регулативи според кои треба да се спроведат претстојните предвремни парламентарни избори сепак рокот истече, а епилогот од маратонските преговори е пропаѓање на договорот.

ЕК со ултиматум до Македонија: Уште денес да постигнете нов изборен модел!

Фактор - 08.10.2015

Европската комисија „ЕК“ ги повика лидерите на четирите главни политички партии во веднаш да постигнат договор и да го потпишат новиот изборен закон. ЕК жали што партиите не успеаја да ги финализираат реформите во изборниот закон, покрај ...

СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ – Кој ги блокираше преговорите?

Фактор - 08.10.2015

Власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања – Кој ги блокираше преговорите? Од опозициската СДСМ тврдат дека делегатите на владеачката партија побарале синоќешните преговори да се прекинат, додека пак од ВМРО категорично ги негираат овие тврдења и ...

СДСМ вложува се само дијаспората да не гласа

Сител - 08.10.2015

Мали но незначителни поместувања на позициите донеле вчерашните преговори околу изборниот законик. По два дена и две ноќи преговори, гласањето на дијаспората, пречистувањето на изборниот список и начинот на одлучување во ДИК остануваат главна пречка ...

САД и ЕУ очекуваат денеска да биде постигнат договор за изборниот законик

еМагазин - 08.10.2015

Дипломатските претставништва на САД и на Европската Унија издадоа заедничко соопштение во врска со неуспехот на лидерите на четирите најголеми партии да постигнат согласност на разговорите за измените на изборното законодавство кои се водат ...

Пропадна договорот, во петок странците ќе дадат предлог!

Либертас - 08.10.2015

Со неуспех во четири часот утрово завршија разговорите во Работната група за реформи во изборниот пакет. Иако синоќа и кај европскиот олеснувач постоеше оптимизам дека до утрово ќе биде постигнат договор, тоа не се случи.

Кочијанцич: Денот на изборите се приближува, денеска да се постигне договор

Либертас - 08.10.2015

Денот на изборите се приближува, договор да се постигне денеска, порачува Европската комисија. – Комисијата жали дека и покрај постигнатиот напредок во работната група, партиите се уште не се во можност да се финализираат изборните реформи.

Странски набљудувачи ќе има и во Управниот суд?!

Либертас - 08.10.2015

Партиите утре (петок) треба да добијат готов предлог за изборните реформи, оти не можеле сами да се договорат за овластувањата на Државната изборна комисија (ДИК) и за дијаспората. Тие денеска не преговараа, а беа предвидени само билатерални средби ...

DW: Пропадна договорот, во петок странците ќе дадат предлог!

Репортер - 08.10.2015

Има повеќе причини за неуспехот: многу предомислувања за решенија кои претходно биле договорени, одолговлекува и несриозен однос кон дел од темите, велат извори од Работната група Со неуспех во четири часот утрово завршија разговорите во Работната ...

САД и ЕУ очекуваат денеска да биде постигнат договор за изборниот законик

Денешен - 08.10.2015

Дипломатските претставништва на САД и на Европската Унија издадоа заедничко соопштение во врска со неуспехот на лидерите на четирите најголеми партии да постигнат согласност на разговорите за измените на изборното законодавство кои се водат ...

ЕУ и САД повикуваат денеска да се договорат изборните реформи

Макфакс - 08.10.2015

По неуспешните преговори во врска со изборниот законик и промените кои треба да се направат пред изборите во април 2016 година, а што е обврска од Договорот од Пржино, Делегацијата на Европската унија и американската амбасада излегоа со заедничка ...

Се уште без договор за изборната регулатива

МРТ - 08.10.2015

Извесно е дека предлог-законите за необјавување на прислушуваните разговори и за таканаречените „свиркачи“, ќе бидат усвоени во Собранието до 20-ти октомври... Нема напредок во разговорите на 4-те политички партии за изборната регулатива.

Преговорите запнаа поради Законот за „бомбите“

Телма - 07.10.2015

Не се запази рокот за менување на Изборниот законик. Вечерва не беше постигнат договор до 24 часот бидејќи разговорите запнаа кај Законот за забрана за објавување на прислушуваните разговори, што го предложија ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.

Рокот пробиен, нема договор околу изборниот закон

24 Вести - 07.10.2015

Не е постигнат договор околу изборниот закон иако ноќеска на полноќ истече рокот за исполнување на овој дел од договорот од Пржино. Место да се разговара за тоа, партиските тимови најголем дел од преговорите посветиле во убедување на владеачката ...

Пробиен е рокот за постигнување договор

Телма - 07.10.2015

Нема договор меѓу партиите ниту за измените на Изборниот законик ниту за Законот за забрана на објавување на прислушуваните разговори. Преговорите ќе продолжат и денеска. Синоќа разговорите запнаа кај Законот што го предложија ВМРО ДПМНЕ и ДУИ во ...

Изборната регулатива не е договорена

Телма - 07.10.2015

Нов обид за усогласување на ставовите околу изборната регулатива во попладневните часови. Обврската што самите партии ја презедоа пред евро-комесарот Хан не ја исполнија. ВМРО ДПМНЕ и СДСМ меѓусебно се обвинуваат.

Рокот пробиен, преговорите за Изборниот закон продолжуваат

Нова ТВ - 07.10.2015

Македонските политички лидери не го исполнија ветувањето што лично му го дадоа на евро-комесарот Хан при неговата последна посета на земјава. Рокот за договор околу гласањето на дијаспората, прочистувањето на Избирачкиот список, одлучувањето по ...

Договор: Предлог- законот за забрана на бомбите ќе го повлечат Џафери и Мукоски

Нова ТВ - 07.10.2015

После повеќечасовните тешки преговори за предлог-законот со кој ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ бараа да се гласа во Собранието, договорено е предлагачите Крсте Мукоски и Талат Џафери, изјавуваат за НОВА извори блиски до преговарачите.

Состанок на работната група за изборните правила

Алсат-М - 07.10.2015

Во Клубот на пратеници во Скопје во текот на ноќта траеле разговорите на работната група за постигнување договор за изборната регулатива. Краен рок за тоа беше на полноќ, но разговорите, како што јавуваат дел од македонските медиуми, запнале кај ...

Пробиен рокот за договор за изборниот пакет – преговорите продолжуваат денеска

Капитал - 07.10.2015

Нема договор околу подобрувањето на изборните правила – рокот истече на полноќ.Големо влијание за ваков исход од вчерашниот последен ден според рокот што го одреди за целта еврокомесарот Јоханес Хан, имаше хаосот што го направи спорниот, вчера ...

Рокот за Изборниот законик пробиен, преговорите во сенка на „бомбите“

Утрински - 07.10.2015

Работните групи по повеќе од 15 часа преговори синоќа не се договорија за измените на Изборниот закон. Иако рокот за договор истече синоќа ситуацијата во преговорите дополнително се искомплицира откако вчера ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во Собранието доставија ...

Состанок на работната група за изборните правила

Р.С.Европа - 07.10.2015

Во Клубот на пратеници во Скопје во текот на ноќта траеле разговорите на работната група за постигнување договор за изборната регулатива. Краен рок за тоа беше на полноќ, но разговорите, како што јавуваат дел од македонските медиуми, запнале кај ...

Нема договор за изборната регулатива, нов обид денеска

Р.С.Европа - 07.10.2015

Шесте страници предлог-закон на Талат Џафери и Крсто Мукоски за необјавувањето на т.н. бомби ги одложија договорањата за изборното законодавство. До пет часот утрината траела средбата на работната група за изборните измени, брифираат извори од ...

Нема договор за изборите, денеска продолжуваат преговорите

МКД - 07.10.2015

Вчера не се постигна договор меѓу партиите за измените во изборната регулатива. Преговорите продолжуваат денеска. Договорениот рок за завршување на преговорите за изборните правила е пробиен.

Рокот пробиен, нема договор околу изборниот закон

Тера - 07.10.2015

Не е постигнат договор околу изборниот закон иако ноќеска на полноќ истече рокот за исполнување на овој дел од договорот од Пржино. Место да се разговара за тоа, партиските тимови најголем дел од преговорите посветиле во убедување на владеачката ...

Предлог- законот за забрана на бомбите ќе го повлечат Џафери и Мукоски

Правдико - 07.10.2015

После повеќечасовните тешки преговори за предлог-законот со кој ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ бараа да се гласа во Собранието, договорено е предлагачите Крсте Мукоски и Талат Џафери да го повлечат, изјавуваат за НОВА извори блиски до преговарачите.

Рокот пробиен, преговорите продолжуваат денеска

+инфо - 07.10.2015

Не е постигнат договор околу изборниот закон иако ноќеска на полноќ истече рокот за исполнување на овој дел од договорот од Пржино. Денеска треба да продолжат преговорите на работните групи кои би требало да постигнат договор и околу отворените ...

Преговорите продoлжуваат, сите спорни прашања сѐ уште се отворени

+инфо - 07.10.2015

Преговорите за излез од политичката криза продолжуваат денеска во Клубот на пратениците, а според неофицијалните информации во времето што вчера било посветено на изборната регулатива не е затворено ниту едно прашања, како гласањето на дијаспората, ...

Ванхојте: Направен е голем напредок за изборниот законик

Фокус - 07.10.2015

Што се однесува до предлог-законот за забрана за објавување на бомбите, Ванхојте соопшти дека работната група ќе го разгледува, а решение би требало да се постигне пред 20 октомври. -Работната група изнајде решение за поголем број од спорните точки ...

Нема крајни решенија по спорните прашања за изборната регулатива ?!

Канал5 - 07.10.2015

Во клубот на пратеници во текот на ноќта траеле разговорите на работната група за постигнување договор за изборната регулатива. Краен рок за тоа беше на полноќ или рано утрово. Но разговорите, според некои информации, запнале кај законот за забрана ...

Рокот пробиен - и денеска ќе се преговара за изборната регулатива

Сител - 07.10.2015

Долгата преговарачка ноќ не донесе резултати. И денеска продолжуваат преговорите за измени на изборните закони во пресрет на изборите во април. Иако преговорите траеја до доцна во ноќта, не беше постигнат договор, па и денеска ќе се преговара за ...

Рокот пробиен - Преговорите за изборната регулатива продолжија

Сител - 07.10.2015

Нов обид на преговарачките групи да се постигне договор за Изборниот законик. По вчерашниот неуспех и пробивањето на рокот, преговорите се на стартните позиции. Клучен проблем во преговорите е обидот на СДСМ да и забрани на македонската дијаспора да ...

Цензурата и „бомбите “ го пробија рокот- Се уште нема договор за избори

Локално - 07.10.2015

Нема договор меѓу партиите ниту за измените на Изборниот законик ниту за Законот за забрана на објавување на прислушуваните разговори. Преговорите ќе продолжат и денеска. Синоќа разговорите запнаа кај Законот што го предложија ВМРО ДПМНЕ и ДУИ во ...

Пробиен рокот: Партиите не постигнаа договор, преговорите продолжуваат

Вечер - 07.10.2015

Дури доцна во ноќта требаше да се отворат темите поврзани со Изборниот законик Пробиен е рокот за постигнување договор. И по долгите, маратонски разговори, партиите не постигнаа договор ниту за измените на Изборниот законик ниту за Законот за ...

(ВИДЕО) Изборната регулатива не е договорена

Репортер - 07.10.2015

Нов обид за усогласување на ставовите околу изборната регулатива во попладневните часови, извор телма Обврската што самите партии ја презедоа пред евро-комесарот Хан не ја исполнија. ВМРО -ДПМНЕ и СДСМ меѓусебно се обвинуваат.

Рокот пробиен, преговорите продолжуваат денеска

Бриф - 07.10.2015

Не е постигнат договор околу изборниот закон иако ноќеска на полноќ истече рокот за исполнување на овој дел од договорот од Пржино, информира порталот Плусинфо. Денеска треба да продолжат преговорите на работните групи кои би требало да постигнат ...

Рокот пробиен, нема договор за изборните правила

еМагазин - 07.10.2015

Истече рокот за донесување на новите изборни правила. Договор не е постигнат. Разговорите се искомплицираа поради ново предложениот закон за забрана на „бомбите„ на СДСМ, предложен од ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.

Пробиен е рокот: Партиите не постигнаа договор

Нетпрес - 07.10.2015

Пробиен е рокот за постигнување договор. И по долгите, маратонски разговори, партиите не постигнаа договор ниту за измените на Изборниот законик ниту за Законот за забрана на објавување на прислушуваните разговори.

Рокот пробиен: Не се постигна договор за изборниот закон

Канал 77 - 07.10.2015

Партиите не постигнаа договор ниту за измените на Изборниот законик ниту за Законот за забрана на објавување на прислушуваните разговори. Преговорите продолжуваат и денеска, јавува телевизија Телма.

Денеска е краен рок работните групи да ја договорат изборната регулатива

24 Вести - 06.10.2015

Денеска на полноќ истекува крајниот рок за постигнување договор меѓу политичките партии за изборниот пакет. И покрај очекувањата за интензивни преговори, вчера имаше само билатерални средби.

Закон на ЕК : Дијаспората да не гласа, а избирачкиот список да се чисти теренски

24 Вести - 06.10.2015

Избирачкиот список да се преверува теренски, а најпрво да се почне од спорните точки, паралелно да има и вкрстување на податоците од институциите, гласањето на дијаспората да се укине, а медиумите да не можат да бидат донатори во изборните кампањи ...

Денеска е последен ден за договор за изборните закони

Нова ТВ - 06.10.2015

На неполни 24 часа пред истекот на рокот за договор околу изборните закони нема напредок во преговорите меѓу четирите партии потписнички на договорот од Пржино. Вчера попладне не била одржана закажаната средба бидејќи претсавниците на ВМРО ДПМНЕ , ...

Решенијата на „четворката“ во цајтнот, носат ризик од полуфабрикати!

Deutsche Welle - 06.10.2015

Постигнувањето договор за изборниот пакет во последен рок, под притисок и бројни компромиси, носи ризици дека нема да биде договорено најдоброто решение, велат домашни политичари. Работната група која денес треба да ја финализира обврската од ...

Странците предлагаат да се укине гласање на дијаспората

Нова ТВ - 06.10.2015

Да се укине гласањето на дијаспората, теренски да се попишуваат гласачите, медиумите и трети лица да не можат да бидат донатори во изборните кампањи, како и зголемување на надлежностите на Агенцијата за аудиовизуелни услуги и на Државната изборна ...

Клучен ден за постигнување договор за изборните правила

Алсат-М - 06.10.2015

Денеска, според очекувањата, би требало да биде клучниот ден за постигнување договор за изборните правила што е предвидено со договорот од Пржино за надминување на политичката криза во Македонија.

Ќе има ли денеска договор за изборните правила?

Р.С.Европа - 06.10.2015

Денеска, според очекувањата, би требало да биде клучниот ден за постигнување договор за изборните правила што е предвидено со договорот од Пржино за надминување на политичката криза во Македонија.

Заев: Фотофиниш за изборните измени

Р.С.Европа - 06.10.2015

На последниот ден од рокот за договорањето за изборното законодавство кој партиските претставници го дефинирале со еврокомесарот Јоханес Хан, претседателот на СДСМ Зоран Заев изјави дека тие се во финишот и оти тој бил повикан на преговорите.

Нашите не се договорија, странците ќе пресечат и ќе поднесат компромисни решенија за изборите

МКД - 06.10.2015

Како и за специјалниот јавен обвинител, претставниците на четирите најголеми политички партии на истекот на зададениот рок за договор, денеска ќе мора да ги усогласат ставовите во однос на изборната регулатива.

Денеска е краен рок, работните групи да ја договорат изборната регулатива

Фокус - 06.10.2015

Изборните правила можно е пред претставниците на партиите потписнички на договорот од Пржино да дојдат директно од Брисел, а потоа ќе треба да бидат потврдени и од Собранието Крајниот рок за постигнување договор меѓу политичките партии за изборниот ...

Клучот наречен „изборен модел“

Окно - 06.10.2015

Утре е денот „Д“ кога партиите преговарачи треба да се договорат за пакетот изборни закони, меѓу кои е и изборниот модел. Како што стојат работите, владејачката партија, слично како и со договарањето Специјален јавен обвинител, ќе игра на тактиката ...

И лидерите повикани на денешните преговори

+инфо - 06.10.2015

На денешните преговори на работната група која до полноќ треба да ги затвори сите отворени прашања во врска со изборната регулатива повикан да учествуваат се и лидерите на политичките партии, најави лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Ванхојте е оптимист дека доцна ноќеска ќе падне договор за изборните правила

Алфа - 06.10.2015

На полноќ истекува рокот за постигнување договор за изборните правила. Очекувањата се дека партиите преговарачи ќе се договорат во пет до 12, исто како за специјалниот обвинител. На полноќ истекува рокот за постигнување договор за изборните правила.

Истекува рокот за договор за изборната регулатива

Канал5 - 06.10.2015

Денеска на полноќ истекува рокот за постигнување договор за изборните правила што е предвидено со договорот од Пржино за надминување на политичката криза во Македонија. Вчера не дојде до средба меѓу претставниците во работната група на која се ...

Меѓународните олеснувачи го скроија изборниот модел?!

Фактор - 06.10.2015

Меѓународната заедница останува принципиелна на ставовите дека мора да бидат запазени роковите за исполнување на обврските превземни со договорот од Пржино. Меѓународните олеснувачи, имаат готов изборен модел кој ќе го понудат доколку до крајот на ...

Е нема каде-денеска ќе се „договорат“ за изборните правила

Локално - 06.10.2015

Дојде и последниот ден. Според пропагандата на владините мегафони преку суноќешните жалопојки на вести- денеска ВМРО ДПМНЕ ќе стават параф и на делот за изборни правила од договорот за Пржино- се разбира на крајот на тајмингот.

Денеска истекува рокот за договор за изборната регулатива

Либертас - 06.10.2015

Работната група која денес треба да ја финализира обврската од политичкиот Договор од 2 јуни за измени во изборниот пакет, досега нема постигнато никаква согласност околу клучните прашања.

Закон на ЕК : Дијаспората да не глaса, избирачкиот список да се чисти теренски…

Либертас - 06.10.2015

Избирачкиот список да се преверува теренски, а најпрво да се почне од спорните точки, паралелно да има и вкрстување на податоците од институциите, гласањето на дијаспората да се укине, а медиумите да не можат да бидат донатори во изборните кампањи ...

Заев: Фотофиниш за изборните измени

Бриф - 06.10.2015

На последниот ден од рокот за договорањето за изборното законодавство кој партиските претставници го дефинирале со еврокомесарот Јоханес Хан, претседателот на СДСМ Зоран Заев изјави дека тие се во финишот и оти тој бил повикан на преговорите.

Решенијата на „четворката“ во цајтнот, носат ризик од полуфабрикати!

Репортер - 06.10.2015

Постигнувањето договор за изборниот пакет во последен рок, под притисок и бројни компромиси, носи ризици дека нема да биде договорено најдоброто решение, велат домашни политичари, извор дојче веле Работната група која денес треба да ја финализира ...

Дијаспората да не гласа, а избирачкиот список да се чисти теренски

Репортер - 06.10.2015

Избирачкиот списиок да се преверува теренски, а најпрво да се почне од спорните точки, парарлелно да има и вкрстување на податоците од институциите, гласањето на дијаспората да се укине, а медиумите да не можат да бидат донатори во изборните кампањи ...

Дијаспората нема да гласа на следните избори

Бриф - 06.10.2015

Гласањето на дијаспората да се укине, избирачкиот список да се прoверува теренски, изборниот модел да остане ист, ДИК да добие нов состав, медиумите да не можат да бидат донатори во изборните кампањи, како и трети лица да не смеат да даваат пари, ...

На килави партиски преговори странците се мајка

Дневник - 06.10.2015

Долги и мачни преговори што траат повеќе од еден месец, а кои веројатно ќе завршат денеска рано наутро со готово решение, кое ќе го понудат странските посредници во македонскиот политички дијалог.

Продолжуваат преговорите на работните групи за изборната регулатива

24 Вести - 05.10.2015

Денеска треба да продолжат преговорите во работната група за изборната регулатива. Утре истекува крајниот рок за постигнување договор за изборниот пакет. Треба да се реши прашањето за мандатите на дијаспората, составот и надлежноситте на државната ...

ДОМ:Преговорите од Пржино заглавија со изборниот пакет

Телма - 05.10.2015

ДОМ е загрижен што еден ден пред истекот на рокот за усогласување на изборниот пакет, преговарачите од „големата четворка“ не успеваат ни да ги приближат ставовите. Не случајно на почетокот на имплементацијата на договорот од Пржино ДОМ побара ...

ДОМ смета дека теснопартиските интереси преовладуваат за изборната регулатива

Нова ТВ - 05.10.2015

Партијата ДОМ е загрижена што еден ден пред истекот на рокот за усогласување на изборниот пакет, преговарачите од големата четворка не успеваат ни да ги приближат ставовите. - Наместо тоа, слушаме чудни предлози за изборен модел со бонус пратеници, ...

Изборната регулатива покомплицирана од специјалниот обвинител

Р.С.Европа - 05.10.2015

Рокот шести октомври не е предвиден во договорите од Пржино, како што беше со специјалната јавна обвинителка, но се брифира дека тој се зема сериозно, оти останува кратко време до изборите.

Партиите очекуваат готов предлог за да се договорат

Вест - 05.10.2015

Политичките партии ќе добијат готов предлог за спроведување на изборните реформи. Партиски извори велат дека предлогот ќе го достават странците, по што ќе почнат маратонски преговори за исполнување на изборните обврски од договорот од Пржино.

Изборното законодавство ќе се договара во „пет до 12“

Р.С.Европа - 05.10.2015

Во СДСМ брифираат дека вчерашните интензивни средби биле прекинати откако, како што тврдат, претставниците од ВМРО-ДПМНЕ побарале пауза од два часа по која не се вратиле. Утре ќе биде клучниот ден за постигнување договор за изборните правила, откако ...

Утре истекува рокот за изборната регулатива, Орав, Бејли и Ванхојт пак на сцена

МКД - 05.10.2015

Според договорот од Пржино утре истекува крајниот рок за постигнување договор за изборниот пакет. Досега за нитуе едно од спорните прашања не е постигнат договор – како ќе гласа дијаспората, како да се прочисти избирачкиот список, составот и ...

ДОМ: Преговорите заглавија со изборниот пакет, очигледно доминираат теснопартиски надмудрувања

МКД - 05.10.2015

ДОМ е загрижен што еден ден пред истекот на рокот за усогласување на изборниот пакет, преговарачите од „големата четворка“ не успеваат ни да ги приближат ставовите. Наместо тоа, слушаме чудни предлози за изборен модел со бонус пратеници, за одење на ...

Денеска билатерални средби за изборната регулатива, рокот за договор истекува утре

+инфо - 05.10.2015

Денеска во Клубот на пратеници интензивно ќе се бара решение за измените на изборната регулатива, која треба да биде договорена до утре. Состаноците ќе траат цел ден, а почнуваат со билатералните средби на меѓународниот посредник и партиските ...

Утре истекува рокот за изборната регулатива

Фокус - 05.10.2015

За составот на Државната изборна комисија веќе било договорено да има девет члена, но нема договор за зголемената надлежност на ДИК околу Избирачкиот список, како и околу тоа кој да одлучува по жалбите за изборите.

Утре истекува рокот за изборната регулатива, странците повторно на сцена?

А1 On - 05.10.2015

До утре работните групи треба да ги затворат сите прашања поврзани со изборната регулатива. Тоа е рокот зададен во договорот од Пржино.Но изгледа и овој пат меѓународната заедница повторно ќе стапи на сцена, бидејќи и денеска работните групи немаат ...

ДОМ: Од Избирачкиот список да се исфрлат фантомските гласачи!

Фокус - 05.10.2015

Од партијата сметаат дека на преговорите доминираат теснопартиски надмудрувања и не се води сметка за јавниот интерес. Партијата ДОМ е загрижена што еден ден пред истекот на рокот за усогласување на изборниот пакет, преговарачите од големата ...

Утре истекува рокот за изборната регулатива, договор се уште нема

Фама - 05.10.2015

Работните групи на четирите партии до утре треба да се договорат за прашањата поврзани со изборната регулатива. Пред истекот на рокот предвиден со договорот од Пржино, партиите за спорните прашања немаат постигнато договор, па најевројатно и овој ...

ДОМ: Преговорите од Пржино заглавија со изборниот пакет

А1 On - 05.10.2015

„ДОМ е загрижен што еден ден пред истекот на рокот за усогласување на изборниот пакет, преговарачите од „големата четворка“ не успеваат ни да ги приближат ставовите. Наместо тоа, слушаме чудни предлози за изборен модел со бонус пратеници, за одење ...

ДОМ: Преговорите се теснопартиски надмудрувања на сметка на јавниот интерес

+инфо - 05.10.2015

Партијата ДОМ е загрижена што еден ден пред истекот на рокот за усогласување на изборниот пакет, преговарачите од големата четворка не успеваат ни да ги приближат ставовите. - Наместо тоа, слушаме чудни предлози за изборен модел со бонус пратеници, ...

Роковите течат, изборната регулатива на маса пред работните групи

Точка - 05.10.2015

По повеќенеделно расправање за изборната регулатива, на ден пред истекот на продолжениот рок, сè уште нема договор меѓу претставниците на работните групи за спроведување на Договорот од Пржино.

Утре последен рок за изборниот пакет по договорот од Пржино

Канал5 - 05.10.2015

Денеска треба да продолжат преговорите во работната група за изборната регулатива. Утре истекува крајниот рок за постигнување договор за изборниот пакет. Треба да се реши прашањето за мандатите на дијаспората, составот и надлежноситте на државната ...

РАБОТНИ ГРУПИ: Истекува рокот за изборната регулатива, се чека на Брисел?

Фактор - 05.10.2015

Денес е последниот ден за решавање на прашањето поврзано со изборните правила од договорот од Пржино. Работните групи не успеаја да најдат заеднички јазик за изборното законодавство и на вчерашните билатерални средби, па најверојатно странците и ...

ДОМ: Загрижени сме што „големата четворка“ уште нема договор за изборниот пакет

Телеграф - 05.10.2015

Наместо тоа, велат од партијата, слушаме чудни предлози за изборен модел со бонус-пратеници, за одење на избори со непрочистен список поради „недостиг на време“, без сериозна контрола со отпечаток од прст, за странци во ДИК и сл.

ДОМ смета дека теснопартиските интереси преовладуваат за изборната регулатива

Локално - 05.10.2015

Партијата ДОМ е загрижена што еден ден пред истекот на рокот за усогласување на изборниот пакет, преговарачите од големата четворка не успеваат ни да ги приближат ставовите. – Наместо тоа, слушаме чудни предлози за изборен модел со бонус пратеници, ...

Марлборо мен-експерти како болшевистички волунтаристи

Дневник - 05.10.2015

Откако стритфајтерите од типот на Џабир Дарела, Љубомир Д. Фрчковски и една дузина борбени, ама и насилни момчиња не успеаја во нивната намера да направат replacement (соборување на постојната власт и постојниот уставен и политички систем), ниту ...

Роковите течат, изборната регулатива на маса пред работните групи

Макфакс - 05.10.2015

По повеќенеделно расправање за изборната регулатива, на ден пред истекот на продолжениот рок, сè уште нема договор меѓу претставниците на работните групи за спроведување на Договорот од Пржино.

До утре работните групи треба да ги затворат прашањата поврзани со изборната регулатива

МРТ - 05.10.2015

Според партиски информации, засега се чини дека е затворено прашањето за составот на ДИК... До утре работните групи треба да ги затворат сите прашања поврзани со изборната регулатива. Некои сегменти се речиси при крај, како составот на Државната ...

Продолжуваат преговорите на работните групи за изборната регулатива

Вечер - 05.10.2015

Денеска треба да продолжат преговорите во работната група за изборната регулатива Утре истекува крајниот рок за постигнување договор за изборниот пакет. Треба да се реши прашањето за мандатите на дијаспората, составот и надлежноситте на државната ...

Странците повторно ги фаќаат за уши политичарите – изборната регулатива трпи

Репортер - 05.10.2015

До утре работните групи треба да ги затворат сите прашања поврзани со изборната регулатива. Тоа е рокот зададен во договорот од Пржино.Но изгледа и овој пат меѓународната заедница повторно ќе стапи на сцена, бидејќи и денеска работните групи немаат ...

ДОМ: На преговорите доминираат теснопартиски надмудрувања и не се води сметка за јавниот интерес

Либертас - 05.10.2015

Соопштение на ДОМ: ДОМ е загрижен што еден ден пред истекот на рокот за усогласување на изборниот пакет, преговарачите од „големата четворка“ не успеваат ни да ги приближат ставовите. Наместо тоа, слушаме чудни предлози за изборен модел со бонус ...

ДОМ: Преговорите од Пржино заглавија со изборниот пакет

Репортер - 05.10.2015

ДОМ е загрижен што еден ден пред истекот на рокот за усогласување на изборниот пакет, преговарачите од „големата четворка“ не успеваат ни да ги приближат ставовите. Наместо тоа, слушаме чудни предлози за изборен модел со бонус пратеници, за одење на ...

Денеска продолжуваат преговорите на работните групи за изборната регулатива

Канал 77 - 05.10.2015

Откако неколку недели расправаа за изборната регулатива, на ден пред истекот на продолжениот рок, претставниците на работните групи се уште немаат постигнато договор. Пред нив се прашањето за гласањето на дијаспората, составот и надлежностите на ...

Дијапората ќе гласа, нема една изборна единица ниту активна регистрација

Канал 77 - 05.10.2015

Странците остануваат неприкосновени во инсистирањето, договореното од Пржино целосно да се реализира и нема да дозволат домашните политичари да го минираат договорот. Тоа значи дека до предвремените избори во април, следната година, ќе се завршат ...

Роковите течат, изборната регулатива на маса пред работните групи

Sky - 05.10.2015

По повеќенеделно расправање за изборната регулатива, на ден пред истекот на продолжениот рок, сè уште нема договор меѓу претставниците на работните групи за спроведување на Договорот од Пржино.