TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе се пролонгирал конфликтот: Камерон го моли Путин да запре со бомбардирањето на џихадистите

Press24 - 15.11.2015

Британскиот ремиер Дејвид Камерон го замоли рускиот претседател Владимир Путин да го запре бомбардирањето во Сирија. Тие двајца се сретнаа на Самитот на Г20, кој почнува денеска во Турција.

Анкета: Над 50% од Британците се за излегување од ЕУ

Капитал - 13.11.2015

Над 50% од Британците сакаат нивната држава да ја напушти Европската унија, додека процентот на оние што се за да остане членка изнесува околу 47%, пренесе Reuters. Британскиот премиер Дејвид Камерон сака Велика Британија до крајот на 2017 година да ...

Камерон: Нападот врз Џихадистот Џон е пораз во срцето на ИД

А1 On - 13.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека доколку воздушниот напад врз екстремистот, познат како Џихадистот Џон бил успешен, тоа ќе претставува пораз директно во срцето на Исламска држава.

Камерон: Нападот врз Џихадистот Џон е пораз во срцето на ИД

+инфо - 13.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека доколку воздушниот напад врз екстремистот, познат како Џихадистот Џон бил успешен, тоа ќе претставува пораз директно во срцето на Исламска држава.

Камерон: Нападот врз Џихадистот Џон е пораз во срцето на ИД

Сител - 13.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека доколку воздушниот напад врз екстремистот, познат како Џихадистот Џон бил успешен, тоа ќе претставува пораз директно во срцето на Исламска држава.

Мнозинството Британци се за напуштање на Унијата

Канал5 - 13.11.2015

Повеќе од 50 проценти од Британците сакаат земјата да ја напушти Европската унија додека 47 проценти сметаат дека земјата треба да остане дел од унијата. Анкетата е спроведена по медиумските извештаи дека британскиот премиер Камерон конкретно ...

Индискиот премиер на средба со британската кралица Елизабета

Сител - 13.11.2015

Индискиот премиер Нарендра Моди, кој престојува во тридневна посета на Велика Британија, денеска беше примен од кралицата Елизабета Втора. Претходно, Моди разговараше со својот домаќин, британскиот премиер Дејвид Камерон, а учествуваше и во бизнис ...

Камерон: Нападот врз Џихадистот Џон е пораз во срцето на ИД

Денешен - 13.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека доколку воздушниот напад врз екстремистот, познат како Џихадистот Џон бил успешен, тоа ќе претставува пораз директно во срцето на Исламска држава.

(ФОТО) Камерон: Наскоро Индиец ќе управува со Британија

Репортер - 13.11.2015

Велика Британија наскоро ќе биде управувана од премиерот со индиско потекло. Ова денеска го изјави британскиот премиер Дејвид Камерон во поздравниот говорот кон својот индиски колега Нарендра Модии на лондонскиот стадион “Вембли”, пренесува РИА ...

Камерон: Нападот врз Џихадистот Џон е пораз во срцето на ИД

Република - 13.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека доколку воздушниот напад врз екстремистот, познат како Џихадистот Џон бил успешен, тоа ќе претставува пораз директно во срцето на Исламска држава.

Нема веќе назад за Камерон

Правдико - 12.11.2015

Британскиот референдум за напуштање на ЕУ доаѓа во невреме, а за британскиот премиер е предоцна: тој сега се наоѓа во незавидна ситуација, коментира Барбара Везел. Британскиот премиер Дејвид Камерон стапи на европската сцена и запука од сите орудија.

Што ја чека Британија при евентуален „Брекзит“?

Fox.mk - 12.11.2015

Планот на Британија да одржи референдум за членство во ЕУ до крајот на 2017-та година би можело да ги преобликува врските со нејзините главни трговски партнери и да влијае на економијата. Британија, како членка на ЕУ има пристап до најголемиот ...

Што ја чека Британија при евентуален „Брекзит“?

Економија24 - 12.11.2015

Планот на Британија да одржи референдум за членство во ЕУ до крајот на 2017-та година би можело да ги преобликува врските со нејзините главни трговски партнери и да влијае на економијата. Британија, како членка на ЕУ има пристап до најголемиот ...

Што ја чека Британија при евентуален „Брекзит“?

Lider - 12.11.2015

Планот на Британија да одржи референдум за членство во ЕУ до крајот на 2017-та година би можело да ги преобликува врските со нејзините главни трговски партнери и да влијае на економијата. Британија, како членка на ЕУ има пристап до најголемиот ...

Нема веќе назад за Камерон

Deutsche Welle - 11.11.2015

Британскиот референдум за напуштање на ЕУ доаѓа во невреме, а за британскиот премиер е предоцна: тој сега се наоѓа во незавидна ситуација, коментира Барбара Везел Британскиот премиер Дејвид Камерон стапи на европската сцена и запука од сите орудија.

Камерон со тешки барања за останување во ЕУ, Меркел се надева на договор

Точка - 11.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон ги изнесе барањата на Лондон за останувањето во Европската унија (ЕУ), а на ова германската канцеларка Ангела Меркел одговори со помирлив тон, односно дека барањата се тешки, но оти е уверена дека може да се најде ...

Што ја чека Британија ако навистина излезе од ЕУ?

Денар - 11.11.2015

Планот на Британија да одржи референдум за членство во ЕУ до крајот на 2017-та година би можело да ги преобликува врските со нејзините главни трговски партнери и да влијае на економијата. Британија, како членка на ЕУ има пристап до најголемиот ...

Камерон со тешки барања за останување во ЕУ, Меркел се надева на договор

Макфакс - 11.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон ги изнесе барањата на Лондон за останувањето во Европската унија (ЕУ), а на ова германската канцеларка Ангела Меркел одговори со помирлив тон, односно дека барањата се тешки, но оти е уверена дека може да се најде ...

Барањата на Камерон ја разделија Европа на Источна и Западна

Република - 11.11.2015

Поделбите меѓу Источна и Западна Европа јасно се појавија, откако британскиот премиер Дејвид Камерон побара Брисел да и даде на Велика Британија право да се однесува дискриминаторски кон имигрантите од други земји од Европската унија, со тоа што ...

Британија со конкретни барања од Европската унија

Телма - 10.11.2015

На четири клучни барања инсистира Велика Британија од Европската унија. Пртед се заштитата на единствениот пазар за земјата, почитување на конкурентноста, исклучување на Британија од сите, евентуални, натамошни поцврсти интеграции во Европската ...

ЕУ: Одредени барања на Британија загрозуваат основни слободи во Унијата

Капитал - 10.11.2015

Одредени барања на Велика Британија се „многу проблематични“, соопшти Европската комисија откако денеска го прими списокот (со барања) испратен од британскиот премир Дејвид Камерон. Исполнувањето на овие барања е услов Британија да остане членка на ...

ЕУ: Предлозите на Камерон се делумно спроведливи, делумно тешко применливи, а делумно многу проблематични

+инфо - 10.11.2015

Предлозите на британскиот премиер Дејвид Камерон за реформата на ЕУ, што се преточени во писмо до претседателот на Европскиот совет Донадл Туск, ЕК денеска ги подели во три групи и ги оцени како: спроведливи, тешки за применување и многу ...

ЕУ: Предлозите на Камерон се делумно спроведливи, делумно тешко применливи, а делумно многу проблематични

А1 On - 10.11.2015

Предлозите на британскиот премиер Дејвид Камерон за реформата на ЕУ, што се преточени во писмо до претседателот на Европскиот совет Донадл Туск, ЕК денеска ги подели во три групи и ги оцени како: спроведливи, тешки за применување и многу ...

Камерон: Реформите во ЕУ што ги бара Британија не се невозможна мисија

Алфа - 10.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон смета дека реформите на ЕУ што ги бара Велика Британија не се невозможна мисија, туку дека се остварливи, иако се согласува дека станува збор за голема работа.

Меркел: Можен договор со Велика Британија

+инфо - 10.11.2015

Германија сака да и помогне на Велика Британија во врска со предлозите за реформа на Европската унија, изјави денеска во Берлин германската канцеларка Меркел, додавајќи оти е уверена дека може да дојде до договор меѓу Брисел и Лондон.

ЕУ: Предлозите на Камерон се делумно спроведливи, делумно тешко применливи, а делумно многу проблематични

Алфа - 10.11.2015

Предлозите на британскиот премиер Дејвид Камерон за реформата на ЕУ, што се преточени во писмо до претседателот на Европскиот совет Донадл Туск, ЕК денеска ги подели во три групи и ги оцени како: спроведливи, тешки за применување и многу ...

Камерон: Реформите во ЕУ што ги бара Британија не се невозможна мисија

+инфо - 10.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон смета дека реформите на ЕУ што ги бара Велика Британија не се невозможна мисија, туку дека се остварливи, иако се согласува дека станува збор за голема работа.

Камерон: Реформите во ЕУ што ги бара Британија не се невозможна мисија

А1 On - 10.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон смета дека реформите на ЕУ што ги бара Велика Британија не се невозможна мисија, туку дека се остварливи, иако се согласува дека станува збор за голема работа.

Меркел: Можен договор со Велика Британија

А1 On - 10.11.2015

Германија сака да и помогне на Велика Британија во врска со предлозите за реформа на Европската унија, изјави денеска во Берлин германската канцеларка Меркел, додавајќи оти е уверена дека може да дојде до договор меѓу Брисел и Лондон.

Камерон: Понекогаш е подобро да се има ‘помалку Европа’

Точка - 10.11.2015

Европската унија и во некои аспекти од прашањата како функционираат нејзините членки мора да игра помалку нагласена улога и во полза на националните парламенти, изјави во вторникот британскиот премиер Дејвид Камерон и истакна дека „одговорот на ...

Британија ќе остане во Европската Унија под четири услови

Фактор - 10.11.2015

Велика Британија се двоуми дали да остане во Европската Унија. Нејзиното понатамошно членство зависи од четири услови. Пред се заштитата на единствениот пазар за земјата, почитување на конкурентноста, исклучување на Британија од сите, евентуални, ...

Лондон изгледа “решил да бега” од ЕУ, достави неостварливи барања до Брисел

Локално - 10.11.2015

Европската комисија вели дека барањето на британскиот премиер Дејвид Камерон за нови ограничувања за граѓаните на ЕУ кои работат во други земји од блокот, се “многу проблематични”, изјави портпаролот на ЕК, цитиран од “Ројтерс”.

Меркел: Можен е договор меѓу Брисел и Велика Британија

Нетпрес - 10.11.2015

Германија сака да и помогне на Велика Британија во врска со предлозите за реформа на Европската унија, изјави денеска во Берлин германската канцеларка Меркел, додавајќи оти е уверена дека може да дојде до договор меѓу Брисел и Лондон.

Меркел: Можен договор со Велика Британија

Репортер - 10.11.2015

Германија сака да и помогне на Велика Британија во врска со предлозите за реформа на Европската унија, изјави денеска во Берлин германската канцеларка Меркел, додавајќи оти е уверена дека може да дојде до договор меѓу Брисел и Лондон.

Лондон: Реформите во ЕУ не се невозможна мисија

Република - 10.11.2015

Реформите во Европската унија се можни, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон, пренесува БиБиСи. Денес шефот на владата во Лондон ја истакна својата подготвеност да постигне подобри услови за членството на земјата во ЕУ и договорот да биде ...

Предлозите на Камерон се делумно спроведливи, делумно тешко применливи, а делумно многу проблематични

Вечер - 10.11.2015

Предлозите на британскиот премиер Дејвид Камерон за реформата на ЕУ, што се преточени во писмо до претседателот на Европскиот совет Донадл Туск, ЕК денеска ги подели во три групи и ги оцени како: спроведливи, тешки за применување и многу ...

Камерон: Понекогаш е подобро да се има ‘помалку Европа’

Макфакс - 10.11.2015

Европската унија и во некои аспекти од прашањата како функционираат нејзините членки мора да игра помалку нагласена улога и во полза на националните парламенти, изјави во вторникот британскиот премиер Дејвид Камерон и истакна дека „одговорот на ...

ЕК: Некои од британските барања се ‘многу проблематични’

Макфакс - 10.11.2015

Некои од барањата на британскиот премиер Дејвид Камерон во врска со реформите на Европската унија се „многу проблематични“, изјави во вторникот портпаролот на Европската комисија (ЕК) Маргаритис Шинас, наведувајќи го како пример барањето за ...

Меркел: Можен договор со Велика Британија

Lider - 10.11.2015

Германија сака да и помогне на Велика Британија во врска со предлозите за реформа на Европската унија, изјави денеска во Берлин германската канцеларка Меркел, додавајќи оти е уверена дека може да дојде до договор меѓу Брисел и Лондон.

Камерон: ЕУ да стане пофлексибилна доколку сака да ја задржи Британија

Капитал - 09.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека Европската унија мора да стане пофлексибилна доколку сака Британија да остане во 28 – члениот блок, пренесуваат светските медиуми. Камерон во обраќањето пред здружението на работодавачи на Велика ...

Камерон: ЕУ мора да биде пофлексибилна ако сака да ја задржи Велика Британија

+инфо - 09.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека Европската унија ќе мора да стане пофлексибилна доколку сака неговата земја да остане во 28-члениот блок, јави Танјуг. Во обраќањето пред здружението на работодавачи на Велика Британија Камерон ...

Камерон: ЕУ мора да биде пофлексибилна ако сака да ја задржи Велика Британија

А1 On - 09.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека Европската унија ќе мора да стане пофлексибилна доколку сака неговата земја да остане во 28-члениот блок, јави Танјуг. Во обраќањето пред здружението на работодавачи на Велика Британија Камерон ...

„Гардијан“: Велика Британија ја губи моќта во странство

А1 On - 09.11.2015

Велика Британија ја губи моќта во странство и се соочува со сериозна криза на довербата во британската дипломатија, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на анализа на домашни дипломатски експерти.

Камерон побара референдум за излез од ЕУ во јуни 2016 година

Фактор - 09.11.2015

Премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон побара референдумот за членството на земјата во Европската унија (ЕУ) да биде распишан во јуни 2016 година, ако лидерите на другите земји – членки на ЕУ, се согласат со предлозите за реформите во ...

Камерон : Сегашниот статус кво со ЕУ не е доволно добро решение

Сител - 09.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека сегашниот статус-кво во ЕУ и во односите меѓу Лондон и Брисел, не е доволно добро решение. - Доколку новите преговори, што ги предлагаме со ЕУ, не успее, тогаш ние ќе мораме да се прашаме дали ...

Камерон сака референдум за ЕУ во јуни 2016, смета дека Британија може да опстои без ЕУ

Точка - 09.11.2015

Камерон во вторникот би требало да го објави писмото упатено до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск со своите реформски предлози. Исто така, во него треба да предупреди на можното излегување на земјата од Европската унија.

Шојбле е оптимист за договор со Велика Британија која сака реформирање на ЕУ

Фактор - 09.11.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјавил дека европските сили можат да склучат договор со Велика Британија во врска со нејзиното барање за реформи во ЕУ. Според него условите се уште можат да дозволат подлабока интеграција на ...

Камерон: Британија веќе не е “болниот човек на Европа” и може сама од ЕУ

Локално - 09.11.2015

За разлика од 70-тите години на XX век Британија веќе не е “болниот човек на Европа” и може да продолжи да постои надвор од ЕУ. Ова го изјави британскиот премиер Дејвид Камерон, цитиран од весникот “Индипендент”.

Камерон: ЕУ мора да биде пофлексибилна ако сака да ја задржи Велика Британија

Република - 09.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека Европската унија ќе мора да стане пофлексибилна доколку сака неговата земја да остане во 28-члениот блок, јави Танјуг. Во обраќањето пред здружението на работодавачи на Велика Британија Камерон ...

ЕУ мора да биде пофлексибилна ако сака да ја задржи Велика Британија

Вечер - 09.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека Европската унија ќе мора да стане пофлексибилна доколку сака неговата земја да остане во 28-члениот блок, јави Танјуг. Во обраќањето пред здружението на работодавачи на Велика Британија Камерон ...

„Гардијан“: Велика Британија ја губи моќта во странство

Денешен - 09.11.2015

Велика Британија ја губи моќта во странство и се соочува со сериозна криза на довербата во британската дипломатија, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на анализа на домашни дипломатски експерти .

Камерон сака референдум за ЕУ во јуни 2016, смета дека Британија може да опстои без ЕУ

Макфакс - 09.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон го поддржува одржувањето на референдумот за членството на Велика Британија во Европската унија во јуни 2016 година, година ипол пред терминот која го најави – крајот на 2017-та, доколку челниците на другите држави ...

„Гардијан“: Велика Британија ја губи моќта во странство

Република - 09.11.2015

Велика Британија делува како „несигурен аутсајдер“ во конфликтот во Сирија во кој ангажира меѓународната заедница, како „неефикасен и неефективен партнер“ во Украина, без никаква желба да се направи нешто во ЕУ и со сосема нејасна позиција кон ...

Камерон: Британија може без ЕУ

Вечер - 09.11.2015

Испитувањата на јавното мислење покажуваат дека мнозинството Британци сакаат да останат во ЕУ, иако разликата меѓу нив и оние коишто сакаат излегување на земјата од Унијата последните месеци се намалила, во голем дел и поради европската миграциска ...

Камерон: ЕУ мора да биде пофлексибилна ако сака да ја задржи Велика Британија

Lider - 09.11.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека Европската унија ќе мора да стане пофлексибилна доколку сака неговата земја да остане во 28-члениот блок, јави Танјуг. Во обраќањето пред здружението на работодавачи на Велика Британија Камерон ...

„Гардијан“: Велика Британија ја губи моќта во странство

Lider - 09.11.2015

Велика Британија ја губи моќта во странство и се соочува со сериозна криза на довербата во британската дипломатија, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на анализа на домашни дипломатски експерти.