TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локални избори 2013-та

24 Вести - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат петтите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Гласањето во Штип се одвива без проблеми

24 Вести - 24.03.2013

Во Општина Штип утрово без проблеми се отворени 69 избирачки места, на кои правото на глас може да го искористат 41.573 граѓани.

Одзивот во Могила 37,23, а во Новаци 46,9 отсто

24 Вести - 24.03.2013

Во општина Могила на 23 избирачки места до 13 часот гласале 2.038 граѓани или 37,23 отсто од вкупното гласачко тело кое според Единствениот избирачки список има 5.476 гласачи.

Изборниот процес во Велес без проблеми

24 Вести - 24.03.2013

Без проблеми и нерегуларности тече изборниот процес во Велес. До 13 часот своето право на глас го оствариле 33,46 проценти од гласачите.

Во Битола дел од граѓаните ги немало во избирачките списоци

24 Вести - 24.03.2013

Први нерегуларности, според првичните информации, потврдени од Избирачките одбори се регистрирани во Битола. Дел од избирачите не можеле да се најдат во избирачките ...

Во Македонија се гласа на локални избори

Р.С.Европа - 24.03.2013

Денеска во Република Македонија се одржуваат шестите по ред локални избори од независноста на земјата. Се гласа за градоначалници и советници во 80 општини и во Градот Скопје.

Македонија ја бира локалната власт

Нова ТВ - 24.03.2013

Македонија денеска гласа на шестите по ред локални избори за избор на градоначалници и општински советници. Изборите се во 80 општини и во градот Скопје, има 2.976 гласачки места својот глас, а ...

Нерегуларности на одредени гласачки места

Р.С.Европа - 24.03.2013

Според весникот Вечер: Кавадарци: Фатено лице кое си го фотографирало ливчето На избирачкото место 674 во Кавадарци, било фатено лице како го фотографира избирачкото ливче.

Дојави за неправилности во Ресен и Битола

Нова ТВ - 24.03.2013

Три дојави од граѓани пристигнале до подрачната канцеларија на народниот правобранител во Битола, за проблематични ситуации при гласањето во Битола и Ресен, јавува Вест.

Мирни избори со мали нерегуларности

Р.С.Европа - 24.03.2013

Потпретседателот на ДИК Субхи Јакупи соопшти дека излезноста до 17 часот била 57,57 отсто. Граѓанската асоцијација МОСТ забележала бројни неправилности на гласачките места.

Затворени гласачките места

Нова ТВ - 24.03.2013

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните петти локални избори по осамостојувањето.

Заврши гласањето на локалните избори

Р.С.Европа - 24.03.2013

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните можеа да гласаат на денешните локални избори. По затворањето на гласачките места можат да гласаат само лицата кои во тој момент се ...

Петти локални избори во Македонија

Вест - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат петтите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Дојава во Ресен дека се носеле гласачи со албански возила

Вест - 24.03.2013

Од подрачната канцеларија на народниот правобранител во Битола до 12 часот добиле три дојави од граѓани за извесни проблематични ситуации при гласањето во Битола и Ресен.

Лидер на една партија не можеше да гласа

Вест - 24.03.2013

Лидер една партија денеска излезе на избирачкото место, но не можеше да гласа. И додека неговото семејство, сопругата и двата сина ја изврши оваа граѓанска должност, тој стоеше од страна и само го ...

Во Штип нема нерегуларности, изборите се фер и демократски

Вест - 24.03.2013

Во Штип, каде право на глас имаат 41.573 граѓани, до 13 часот процентот на излезеноста е 23 насто. Претседателот на Општинската изборна комисија Лидија Савиќ ги демантира гласините дека имало некакви ...

Во општина Битола до 13 часот гласале 40,25 отсто од избирачите

Вест - 24.03.2013

Во фер и демократска атмосфера на 152 избирачки места во урбаниот дел на градот и населените места, битолчани од 7 часот утрово го остваруваат своето право на избор.

Во Куманово: Го фрлил избирачкиот список на под

Вест - 24.03.2013

На избирачко место во ОУ „Наим Фрашери“ во Куманово, момче го фрлило избирачкиот список на подот откако од избирачкиот одбор не му дозволиле на мајка му да и помогне да гласа. Д.С.

Почнаа локалните избори

МКД - 24.03.2013

Од 7 часот утрово се отворија 2.976 гласачки места со што почнаа петтите локални избори од независноста на Македонија. Граѓаните денеска избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот ...

Петти локални избори

Телма - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат петтите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Без проблеми гласачкиот процес во Карпош и Сарај

Телма - 24.03.2013

Избирачките одбори во општините Карпош и Сарај утрово, според првичните информации, гласачките места ги отвориле навреме и изборниот процес се одбива без проблеми.

Гласањето во Струмица И регионот утрово без проблеми

Телма - 24.03.2013

Првите часови од изборите во општина Струмица поминуваат мирно и без инциденти. Седумдесет и седумте избирачки места се отворени точно во 7 часот. -Во 7 часот како што треба навреме се дојде.

Мирно и без проблеми во Битола

Телма - 24.03.2013

Точно во 7 часот утрово, според првичните извештаи, отворени беа гласачките места во Битола кои ги има 152, каде своето гласачко право можат да го остварат 81.315 граѓани.

Поради одрон на патот Со задоцнување започна гласањето во Ќафа

Телма - 24.03.2013

Гласачкото место во гостиварското село Ќафа утринава не беше навреме отворено. Членовите на избирачките одбори не можеа да стасаат до ова населено место во 7 часот изутринава, поради одрон кој ...

Петти локални избори во Македонија

Утрински - 24.03.2013

На 2.976 гласачки места за 350 кандидати за градоначалници и за 480 листи за советници својот глас треба да го дадат 1.743.403 граѓани Во Македонија денеска се одржуваат петтите локални избори по ...

Во Прилеп бројот на гласачи намален за четири илјади лица

Телма - 24.03.2013

Сите избирачки места во Прилеп се отворени навреме, а гласањето се одвива во фер и мирна атмосфера. Од Избирачките одбори нема реакции за неправилности.

Во штипскиот регион без проблеми тече гласачкиот процес

Телма - 24.03.2013

Во Штип и источниот регион изборот на градоначалници и на советници во Советот 3асега тече без проблеми . На 69 - те избирачки места во Штип гласаат 41 573 граѓани, а според првичните проценки, во ...

Помали проблеми во кумановско и Кратово

Телма - 24.03.2013

Мали проблеми при гласањето во кумановско и Кратово. Во едно избирачко место во Кратово еден од службените печати бил скршен при работа, поради што гласањето било прекинато додека не се обезбедил ...

Народниот правобранител во Битола алармиран за проблеми

Телма - 24.03.2013

Во канцеларијата на Народниот правобранител во Битола од анонимни гласачи е алармирано за проблеми во гласачкиот процес.

Oик Струмица ги отфрла Забелешките од МОСТ

Телма - 24.03.2013

Забелешките на Граѓанската асоцијација МОСТ дека во Струмичко имало повеќе гласачки ливчиња на избирачкото место број 1720 и дека се регистрирани и други мали неправилности, општинската изборна ...

Шести локални избори во Македонија

Алфа - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат шестите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Во општина Битола отворени сите 152 гласачки места

Алфа - 24.03.2013

Претседателот на општинската изборна комисија-ОИК Зоран Насев соопшти дека во општина Битола, утрово точно во 7 часот беа отворени сите 152 гласачки места на кои може да гласаат 81.373 избирачи.

Почна гласањето за локалната власт

Н.Македонија - 24.03.2013

Денеска се одржуваат Локалните избори и сите избирачки места беа отворени на време. Првите гласачи го искористија своето право на глас веднаш по отворањето на избирачките места Во Република ...

Петти локални избори во Македонија

А1 On - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат петтите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Чаирчани гласаат: Нека ни е со среќа

Н.Македонија - 24.03.2013

Во мирна атмосфера, во седум часот утрово започна гласањето на неколку изборни места лоцирани во посебното училиште "Иднина" во скопската населба Чаир Во избирачкото место 2903 процесот тече мирно, ...

Едно гласачко место во Гостивар неотворено поради одрон на пат

А1 On - 24.03.2013

Изборниот процес во општина Гостивар утрово почнал без проблеми, информира Општинската изборна комисија. Од 89 гласачки места, само едно не е отворено навреме.

Македонија денеска избира градоначалници

Кајгана - 24.03.2013

Изутринава во 7 часот, се отворија гласачките места во земјава, каде македонските граѓани ќе можат да го дадат својот глас со цел избор на градоначалници за 80 општини и Град Скопје.

Во Кавадарци фатено лице како го фотографира избирачкото ливче

А1 On - 24.03.2013

На избирачко место 674 во Кавадарци е фатено лице како го фотографира избирачкото ливче. Од членот на комисијата е побарано да се затвори избричкато место и да се внесе во записник случајот.

Во Гевгелија до 10 часот гласале 15,64 проценти од гласачкото тело

А1 On - 24.03.2013

Изборниот ден на петтите по ред локални избори во Македонија во Гевгелија започна регуларно, со отворање на сите 35 избирачки места, на кои досега, заклучно со 10 часот, своето право на глас го ...

До 10 часот излезeноста на ниво на општина Штип изнесува 17,16 %

А1 On - 24.03.2013

Во Штип, од вкупно 69 избирачкиместа, 67 избирачки места беа отворени во 7 часот. Две од избирачките места беа отворени со задоцнување.

Во југот од Македонија излезеноста на гласачите до 14 проценти

А1 On - 24.03.2013

На југот од Македонија, во општините Богданци, Дојран и во Валандово, во првите три часа од гласачкиот ден излезеноста на граѓаните да го остварат своето граѓанско право на глас го искористиле 13,88 ...

За три часа во општина Битола гласале 13.002 граѓани со право на глас

А1 On - 24.03.2013

Изборот на градоначалник и членови на Советот на општина Битола се одвива без проблеми и за три часа гласале 15,9 отсто од граѓаните кои се евидентирани во Единствениот избирачки список, информираат ...

Излезноста на изборите во општина Гостивар близу 10 проценти

А1 On - 24.03.2013

Во општина Гостивар од вкупно 75.109 запишани гласачи во избирачкиот список, своето право да гласаат на петтите локални избори од отварањето на избирачките места го искоритиле 7.105 граѓани или 9,5 ...

Рекордна излезеност од 40 проценти во Македонски Брод

Н.Македонија - 24.03.2013

Во Општина Македонски Брод во која се евидентирани вкупно 5 460 гласачи и се гласа на 53 избирачки места, од кои 3 во градот останатите во селата, до 12 часот се бележи рекордна излезеност од дури 40 ...

Во општина Маврово-Ростуше на гласање излегле 21 процент од гласачите

А1 On - 24.03.2013

Од 9.416 граѓани кои се на избирачкиот список, во Маврово-Ростуше до 13 часот изборачкото право го искористиле 1.988 граѓани или приближно околу 21 процент.

Во општина Битола до 13 часот гласале 40,25 отсто од избирачите

Алфа - 24.03.2013

Во фер и демократска атмосфера на 152 избирачки места во урбаниот дел на градот и населените места, битолчани од 7 часот утрово го остваруваат своето право на избор.

Одѕивот во Велес до 13 часот 33,64 отсто

А1 On - 24.03.2013

Според Општинската изборна комисија до 13 часот во Велес на 73 избирачки места од 46.261 избирачи гласале 15.543 или 33,64 отсто.

Во Штип рекордни 43, 15 % излезeност во 13 часот, во Кочани – 33%

А1 On - 24.03.2013

Во општина Штип, од обработени 66 избирачки места од вкупно 69, бројот на гласачи што го оствариле своето право на глас изнесува 17.919, односно 43,15 %.

До 13 часот во Штип гласале 43 отсто од избирачите

Алфа - 24.03.2013

Во Штип до 13 часот правото на глас го искористиле 43 отсто од вкупно 41.573 избирачи во општината. Претседателката на Општинската изборна комисија Лидија Савиќ изјави дека гласањето се одвива ...

(ФОТО) Краток прекин на гласањето во избирачките места 2292 и 2293 во Штип

А1 On - 24.03.2013

Билбордот со плаката на кандидат за градоначалник, кој се наоѓа во непосредна близина на гласачките места 2292 и 2293 беше причината за краток прекин на гласањето.

Во општина Битола до 13 часот гласале 40,25 отсто од избирачите

А1 On - 24.03.2013

Во фер и демократска атмосфера на 152 избирачки места во урбаниот дел на градот и населените места, битолчани од 7 часот утрово го остваруваат своето право на избор.

Приведени две лица во Прилеп заради сликање на ливчето

А1 On - 24.03.2013

Во избирачкото место 1381 (основен суд Прилеп), е фатено и пријавено лице како го слика гласачкото ливче, a истото е вработено во општината Прилеп. Во избирачко место 1376 (О.У.

Во Велес и Гевгелија изборите течат мирно

Н.Македонија - 24.03.2013

Во Велес и во Гевгелија, изборниот ден тече во мирна атмосфера На избирачкото место 0335, сместено во библиотеката “Гоце Делчев” во центарот на Гевгелија, до 13 часот излезноста била повеќе од 50 ...

Велешани загрижени за пензиите и вработувањето

Н.Македонија - 24.03.2013

Во Велес и во Гевгелија, изборниот ден тече во мирна атмосфера На избирачкото место 0335, сместено во библиотеката “Гоце Делчев” во центарот на Гевгелија, до 13 часот излезноста била повеќе од 50 ...

Во Македонски Брод со максимална излезност од 90 отсто

Н.Македонија - 24.03.2013

Рекордниот број советнички листи Македонски Брод ги извлече граѓаните на гласачките места кои до 17 часот во градот гласале 90 отсто од бројот на запишани гласачи, додека во селата таа е нешто ...

Во Тиквешијата масовно со забележани нерегуларности

Алфа - 24.03.2013

Масовен одзив на тиквешани на овие локални избори. Во Кавадарци до 18 часот на 54 избирачки места гласаа над 60 отсто од вкупно запишаните 32.006 избирачи.

Во Гостивар до 17 часот речиси половината од гласачите излегле на гласање

А1 On - 24.03.2013

Од отварањето на 89-те избирачки места во општина Гостивар, до 17 часот гласале 35.650 граѓани, што е приближно 47 проценти од вкупниот броја запишани избирачи, информираат од ОИК – Гостивар.

Заврши гласањето

А1 On - 24.03.2013

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните петти локални избори по осамостојувањето.

(ВИДЕО) Дошла да гласа, а некој веќе гласал за неа

А1 On - 24.03.2013

При посета на избирачки одбори во општина Штип, во избирачкото место 2266 во населбата 8 Ноември, непосредно пред избирачкото место лицето со иницијали Б.Д.

Затворени гласачките места

Капитал - 24.03.2013

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните петти локални избори по осамостојувањето.

Неправилности во Гостивар уште пред да почне избирачкиот процес

+инфо - 24.03.2013

Набљудувачите на една партија стационирани на гласачите места во подрачјето на Општина Гостивар, известуваат за неправилности во гласачкото место 420 во просториите на Основното училиште „Единство“ ...

Петти локални избори во независна Македонија

Фактор - 24.03.2013

Денеска во Македонија се одржуваат петтите локални избори по независноста на земјата. Се бираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Гласање за повеќе лица во Гостивар

+инфо - 24.03.2013

Набљудувач на една партија во село Симница, Гостиварско, пријави дека околу 9 часот на избирачко место бр. 512, едно лице активист на една партија, гласало за повеќе лица.

Активисти на политичка партија купувале гласови пред избирачките места

+инфо - 24.03.2013

Активисти на политичка партија од албанскиот политички блок се забележани како им даваат пари на граѓани од Гостивар во близина на oсновното училиште „Единство“ каде што се сместени избирачките места ...

Кривични пријави за кумановец кој дивеел на избирачкото место

+инфо - 24.03.2013

Две кривични пријави заработил дваесет и осумгодишен кумановец кој утрово на избирачкото место во основното училиште „Наим Фрешери“ го расфрлил избирачкиот материјал.

До 17 часот гласале 57,6 отсто од гласачите

+инфо - 24.03.2013

Локалните избори до 17 часот се одвиваа во фер, демократска и мирна атмосфера и во духот на изборниот законик и во согласност со изборните процедури, оцени потпретседателот на Државната изборна ...

Се затворија гласачките места

+инфо - 24.03.2013

Во 19 часот се затворија гласачките места, на кои граѓаните од 7 часот наутро гласаа за градоначалници и за советници на шестите локални избори.

Гласањето заврши, висока излезност и низа нерегуларности

Фактор - 24.03.2013

Во 19 часот се затворија гласачките места низ земјава со што заврши гласањето за идните градоначалници и советници во општините и град Скопје.

ВИДЕО Дошла да гласа, а некој веќе гласал наместо неа

+инфо - 24.03.2013

При посета на избирачки одбори во општина Штип, во избирачкото место 2266 во населбата 8 Ноември, непосредно пред избирачкото место лицето со иницијали Б.Д.

Македонија гласа: 1.743.403 граѓани со право на глас на изборите

Канал5 - 24.03.2013

Македонија денеска гласа, на шестите по ред локални избори во независна Македонија. 1.743.403 граѓани со право на глас денеска избираат градоначалници и советници во 80 општини и во градот Скопје.

Во општина Битола отворени сите 152 гласачки места

Сител - 24.03.2013

Претседателот на општинската изборна комисија-ОИК Зоран Насев соопшти дека во општина Битола, утрово точно во 7 часот беа отворени сите 152 гласачки места на кои може да гласаат 81.373 избирачи.

Во општина Битола отворени сите 152 гласачки места

Канал5 - 24.03.2013

Претседателот на општинската изборна комисија-ОИК Зоран Насев соопшти дека во општина Битола, утрово точно во 7 часот беа отворени сите 152 гласачки места на кои може да гласаат 81.373 избирачи.

Во општините Могила и Новаци отворени сите гласачки места

Сител - 24.03.2013

Општинските изборни комисии во Могила и Новаци утрово потврдија дека точно во 7 часот почна гласањето на подрачјето на нивните општини.

Во пелагониските општини Могила и Новаци отворени сите гласачки места

Канал5 - 24.03.2013

Општинските изборни комисии во Могила и Новаци утрово потврдија дека точно во 7 часот почна гласањето на подрачјето на нивните општини.

Во Кичево отворени сите избирачки места на време

Вечер - 24.03.2013

Гласањето во Кичево почна мирно и без инциденти, а сите 106 избирачки места беа отворени во 7 часот наутро, информираат од Општинската изборна комисија која се наоѓа во основното училиште Владо ...

Во Битола отворени сите гласачки места

Вечер - 24.03.2013

Претседателот на општинската изборна комисија-ОИК Зоран Насев соопшти дека во општина Битола, утрово точно во 7 часот беа отворени сите 152 гласачки места на кои може да гласаат 81.373 избирачи.

Почнаа локалните избори

Либертас - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат шестите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Македонија гласа за градоначалници и општински совети

Кирилица - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат петтите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Едно гласачко место во Гостивар неотворено поради одрон на пат

Сител - 24.03.2013

Изборниот процес во општина Гостивар утрово почнал без проблеми, информира Општинската изборна комисија. Од 89 гласачки места, само едно не е отворено навреме.

Едно гласачко место во Гостивар неотворено поради одрон на пат

Канал5 - 24.03.2013

Од 89 гласачки места, само едно не е отворено навреме. Изборниот процес во општина Гостивар утрово почнал без проблеми, информира Општинската изборна комисија.

Во општина Маврово-Ростуше отворени сите 30 избирачки места

Сител - 24.03.2013

Гласањето на овогодинешните локални избори во општината Маврово-Ростуше, започна навреме и без проблеми, информираат од Општинската изборна комисија.

Во општина Маврово-Ростуше отворени сите 30 избирачки места

Канал5 - 24.03.2013

Гласањето на овогодинешните локални избори во општината Маврово-Ростуше, започна навреме и без проблеми, информираат од Општинската изборна комисија.

Точно во 7 часот отворени избирачките места во Велес

Канал5 - 24.03.2013

Сите избирачки места во Велес се отворени навреме и гласањето се одвива во најдобар ред. Како што информира претседателката на Општинската изборна комисија Емилија Андова, на вкупно 73 избирачки ...

Во Струмица, мирно и голема излезност

Канал5 - 24.03.2013

Мирно и без никакви инциденти почна изборниот ден во Струмица. Утринава од седум часот отворени се сите 77 избирачки места во општина Струмица.

Во општина Врапчиште изборниот процес започна навреме

Сител - 24.03.2013

Изборниот процес во општина Врапчиште започна навреме и без проблеми на сите 27 избирачки места, информираат од Oпштинската изборна комисија.

Гласањето во Штип се одвива без проблеми

Сител - 24.03.2013

Во Општина Штип утрово без проблеми се отворени 69 избирачки места, на кои правото на глас може да го искористат 41.573 граѓани.

Навреме отворени избирачките места во Велес

Сител - 24.03.2013

Сите избирачки места во Велес се отворени навреме и гласањето се одвива во најдобар ред. Како што информира претседателката на Општинската изборна комисија Емилија Андова, на вкупно 73 избирачки ...

Во Охрид излезеност од 4 отсто до 10 часот

Вечер - 24.03.2013

Четири отсто од регистрираните 50 686 гласачи го оствариле своето право на глас до 10 часот, соопштија од општинската зборна комисија.

Во Кавадарци фатено лице како го фотографира избирачкото ливче

Либертас - 24.03.2013

На избирачко место 674 во Кавадарци е фатено лице како го фотографира избирачкото ливче. Од членот на комисијата е побарано да се затвори избричкато место и да се внесе во записник случајот.

Во Велес одзивот на граѓаните до 10 часот 13,5 проценти

Сител - 24.03.2013

Од 46.221 избирачи кои гласаат на 73 избирачки места до 10 часот во Велес на гласање излегле 6.311 граѓани или 13,5 проценти.

Во Велес гласањето се одвива во најдобар ред

Вечер - 24.03.2013

Во Велес сите избирачки места се отворени навреме и гласањето се одвива во најдобар ред. Како што информира претседателката на Општинската изборна комисија Емилија Андова, на вкупно 73 избирачки ...

За три часа во општина Битола гласале 13.002 граѓани со право на глас

Сител - 24.03.2013

Изборот на градоначалник и членови на Советот на општина Битола се одвива без проблеми и за три часа гласале 15,9 отсто од граѓаните кои се евидентирани во Единствениот избирачки список, информираат ...

ДИК: До 10 часот излезноста 12,86 отсто

Канал5 - 24.03.2013

До 10 часот во Македонија на гласање излегле 204.783 лица или 12,49 отсто. Како што соопшти Државната изборна комисија, ова се резултатите од 2.664 избирачки места.

Во Кавадарци фатено лице како го фотографира ливчето

Сител - 24.03.2013

На избирачкото место 674 во Кавадарци, било фатено лице како го фотографира избирачкото лице. Откако лицето било фатено како го фотографира ливчето, местото е затворно и гласањето е прекинато.

Излезноста на изборите во општина Гостивар близу 10 проценти

Сител - 24.03.2013

Во општина Гостивар од вкупно 75.109 запишани гласачи во избирачкиот список, своето право да гласаат на петтите локални избори од отварањето на избирачките места го искоритиле 7.105 граѓани или 9,5 ...

Евидентирано гласање за повеќе лица во Гостивар

Либертас - 24.03.2013

Набљудувач на една партија во село Симница, Гостиварско, пријави дека околу 9 часот на избирачко место бр. 512, едно лице, активист на една партија, гласало за повеќе лица.

Во Маврово-Ростуше одѕивот до 10 часот околу шест проценти

Сител - 24.03.2013

Во Маврово-Ростуше, каде во избирачкиот список има 9.416 запишани гласачи, до 10 часот изборното право го искористиле 660 граѓани или приближно околу 6 проценти.

Нерегуларности на локалните избори

Вечер - 24.03.2013

Кавадарци: Фатено лице кое си го фотографирало ливчето На избирачкото место 674 во Кавадарци, било фатено лице како го фотографира избирачкото лице.

До 10 часот излезеноста во општина Врапчиште осум отсто

Сител - 24.03.2013

Од отворањето на 27-те избирачки места во општина Врапчиште до 10 часот гласале 1.996 граѓани, што е приближно осум отсто од вкупниот број на запишани гласачи, информираат од ОИК Врапчиште.

Оштетен печат во Кратово, плакати на партија кај гласачко место во Ранковце

Канал5 - 24.03.2013

Во Кратово поради оштетен печат гласањето било прекинато десетина минути додека се надминал техничкиот проблем, а во Ранковце биле забелажани плакати од кандидати за градоначалници на одредена ...

Во Велес одзивот на граѓаните до 10 часот 13,5 проценти

Канал5 - 24.03.2013

Од 46.221 избирачи кои гласаат на 73 избирачки места до 10 часот во Велес на гласање излегле 6.311 граѓани или 13,5 проценти.

Гласање, броење, резултати, жалби

МК News - 24.03.2013

На 2.976 гласачки места во Македонија денеска од 7 до 19 часот можат да гласаат 1.743.403 избирачи. Граѓаните ќе избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје и тоа за 350 ...

Групно гласање, скршен печат, згрешено ливче, гласно читање

Кирилица - 24.03.2013

Скршен печат го прекина гласањето на избирачко место во Кратово. По отсранување на проблемот гласањето продолжило. Прекинот траел само десетина минути.

Во општина Врапчиште до 13 часот одѕивот околу 32 проценти

Сител - 24.03.2013

На 27-те избирачки места во општина Врапчиште до 13 часот гласале 7.464 граѓани, што е приближно 32 проценти од вкупниот број на запишани гласачи, информираат од ОИК Врапчиште.

Во општина Врапчиште до 17 часот гласале 48 проценти, во Маврово-Ростуше над 37 проценти од гласачите

Сител - 24.03.2013

Од 23. 421 граѓани кои се на избирачкиот список, во општина Врапчиште до 17 часот, избирачкото право го искористиле 11.176 граѓани или приближно околу 48 проценти.

Во општина Гостивар излезеноста близу 30 проценти

Сител - 24.03.2013

Во општина Гостивар од вкупно 75.109 запишани гласачи во избирачкиот список, своето право на глас на локалните избори го искористиле 20.456 граѓани или приближно 28 отсто.

Одѕивот во Могила 37,23, а во Новаци 46,9 отсто

Сител - 24.03.2013

Во општина Могила на 23 избирачки места до 13 часот гласале 2.038 граѓани или 37,23 отсто од вкупното гласачко тело кое според Единствениот избирачки список има 5.476 гласачи.

Одѕивот во Велес до 13 часот 33,64 отсто

Сител - 24.03.2013

Според Општинската изборна комисија до 13 часот во Велес на 73 избирачки места од 46.261 избирачи гласале 15.543 или 33,64 отсто.

Во Тетово 200 граѓани не гласале, во Гостивар гласањето тече нормално

Вечер - 24.03.2013

Во Тетово 200 гласачи се пожалиле дека ги нема на избирачките списоци, а со исклучок на овој проблем гласањето тече нормално, исто како и во Гостивар.

Во општина Битола до 13 часот гласале 40,25 отсто од избирачите

Сител - 24.03.2013

Во фер и демократска атмосфера на 152 избирачки места во урбаниот дел на градот и населените места, битолчани од 7 часот утрово го остваруваат своето право на избор.

До 13 часот во Штип гласале 43 отсто од избирачите

Сител - 24.03.2013

Во Штип до 13 часот правото на глас го искористиле 43 отсто од вкупно 41.573 избирачи во општината. Претседателката на Општинската изборна комисија Лидија Савиќ изјави дека гласањето се одвива ...

До 13 часот во Делчево гласале 43,74, а во Македонска Каменица 49,88 отсто од избирачите

Сител - 24.03.2013

Од запишаните 14.974 избирачи во општината Делчево до 13 часот на 33 избирачки места излегле да гласаат 43,74 отсто од граѓаните.

Во Прилеп фатен висок партиски службеник како го фотографира ливчето

Либертас - 24.03.2013

Во избирачкото место 1381 (основен суд Прилеп), е фатено и пријавено лице како го слика гласачкото ливче, лице кое патем е портпарол на актуелниот градоначалник и е вработена во Општината, брифираат ...

Активисти на албанска партија давале пари на граѓани од Гостивар блиску до избирачки места

Либертас - 24.03.2013

Активисти на политичка партија од албанскиот политички блок се забележани како им даваат пари на граѓани од Гостивар во близина на oсновното училиште „Единство“ каде што се сместени избирачките места ...

Бесен кумановчанец дивеел во избирачко место

Сител - 24.03.2013

28 кумановчанец кривично ќе одговара откако утринава дивеел во избирачко место во Куманово. Кумановчанецот утринава, во избирачкото место во основното училиште „Наим Фрешери“ се збеснал и го расфрлил ...

Членови на избирачки одбори се потпишувале наместо гласачи

Канал5 - 24.03.2013

Членови на избирачки одбори во Штип, Свети Николе и Кочани се потпишувале наместо граѓани на избирачкиот список, пред тие да си го исполнат правото на гласање, што преставува кривично дело.

Во општина Гостивар до 17 часот речиси половината од гласачите излегле на гласање

Сител - 24.03.2013

Од отварањето на 89-те избирачки места во општина Гостивар, до 17 часот гласале 35.650 граѓани, што е приближно 47 проценти од вкупниот броја запишани избирачи, информираат од ОИК - Гостивар.

Завршија локалните избори, се чекаат резултатите

Либертас - 24.03.2013

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните петти локални избори по осамостојувањето.

ДИК: Изборите беа мирни, фер и демократски

Локално - 24.03.2013

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните петти локални избори по осамостојувањето.

ВИДЕО: Дошла да гласа, а некој веќе гласал за неа

Либертас - 24.03.2013

При посета на избирачки одбори во општина Штип, во избирачкото место 2266 во населбата 8 Ноември, непосредно пред избирачкото место лицето со иницијали Б.Д.

Затворени избирачките места

Кирилица - 24.03.2013

Избирачките места во земјава се затворени. По затворањето на гласачките места во 19 часот, може да гласаат само граѓаните што во тој момент се затекнале во објектот каде што се гласа.

ОБСЕ/ОДИХР утре ќе го објави извештајот за регуларноста на изборите

Локално - 24.03.2013

ОБСЕ/ОДИХР утре попладне ќе го објави прелиминарниот извештај за текот и регуларноста на денешното гласање на локалните избори во Македонија.

Петти локални избори во Македонија

Бриф - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат петтите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Кавадарци: Затворено гласачко место поради нерегуларности во гласањето

Бриф - 24.03.2013

На избирачко место 674 во Кавадарци е фатено лице како го фотографира избирачкото ливче. Од членот на комисијата е побарано да се затвори избричкато место и да се внесе во записник случајот.

Педесет и седум отсто од гласачите излегле на избирачките места до 17 часот

Точка - 24.03.2013

Над 57 отсто од регистираните гласачи во Единствениот избирачки список до 17 часот излегле на избирачките места и гласање на денешните локални избори, информираше Државната изборна комисија на ...

Започнаа петтите по ред локални избори

Курир - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат петтите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Во Битола отворени сите гласачки места

Курир - 24.03.2013

Претседателот на општинската изборна комисија-ОИК Зоран Насев соопшти дека во општина Битола, утрово точно во 7 часот беа отворени сите 152 гласачки места на кои може да гласаат 81.373 избирачи.

Гласањето во Могила и Новаци тече во најдобар ред

Курир - 24.03.2013

Општинските изборни комисии во Могила и Новаци утрово потврдија дека точно во 7 часот почна гласањето на подрачјето на нивните општини.

Граѓаните ќе избираат градоначалници и советници во 80 општини

Курир - 24.03.2013

Граѓаните денеска ќе избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје и тоа за 350 кандидати за градоначалници и за 480 листи за советници.

Се одржуваат локалните избори

еВести - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат петтите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Македонија гласа!

Sky - 24.03.2013

На 2.976 гласачки места, својот глас според избирачкиот список треба да го дадат 1.743.403 граѓани. За Советот на Град Скопје и за градоначалник на Град Скопје своето право на глас можат да го ...

Денеска се бираат градоначалници и советници!

БезПардон - 24.03.2013

Граѓаните денеска ќе избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје и тоа за 350 кандидати за градоначалници и за 480 листи за советници.

Започнаа локалните избори во Македонија

Press24 - 24.03.2013

Денеска во Македонија се одржуваат петтите локални избори по ред Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Едно гласачко место во Гостивар остана неотворено

Press24 - 24.03.2013

Изборниот процес во општина Гостивар утрово почнал без проблеми, информира Општинската изборна комисија. Од 89 гласачки места, само едно не е отворено навреме.

Отворени сите 152 гласачки места во Битола

Press24 - 24.03.2013

Во Битола утрово во 7 часот беа отворени сите 152 гласачки места Претседателот на општинската изборна комисија-ОИК Зоран Насев соопшти дека во општина Битола се отворени сите 152 гласачки места на ...

Во Гостивар поради одрон на пат едно гласачко место не е отворено навреме

Курир - 24.03.2013

Во Гостивар од 89 гласачки места, само едно не е отворено навреме. Инаку изборниот процес во оваа општина утрово почнал без проблеми, информира Општинската изборна комисија.

Во Битола на време отворени сите избирачки места

Sky - 24.03.2013

Утринава точно во седум часот се отворени сите 152 гласачки места во Битола каде што своето право на глас можат да го остварат 81.373 избирачи.

Отворени сите 30 избирачки места во Маврово-Ростуше

Press24 - 24.03.2013

Денеска навреме и без проблеми започна и гласањето во Маврово-Ростуше Во Маврово утринава навреме биле отворени сите 30 избирачки места.

Без проблеми денеска се гласа и во Врапчиште

Press24 - 24.03.2013

Денеска навреме и без проблеми започна гласањето и во Врапчиште Гласањето започна без проблеми на сите 27 избирачки места, информираат од Oпштинската изборна комисија.

Не се отворени две избирачки места во Чашка и Петровец - немало гласачи

Press24 - 24.03.2013

Не се отворени две избирачки места во општините Чашка и Петровец бидејќи во нив нема гласачи Не се отворени две избирачки места во општините Чашка и Петровец бидејќи во нив нема гласачи.

Гласањето во Штип тече во најдобар ред

Press24 - 24.03.2013

Во Општина Штип утрово без проблеми се отворени 69 избирачки места, на кои правото на глас може да го искористат 41.573 граѓани Претседателката на Општинската изборна комисија Штип Лидија Савиќ ...

Потсетување: Како поминаа претходните локални избори?

Скопје инфо - 24.03.2013

Последните локални избори во Република Македонија се одржаа пред точно 4 години. Македонија одржа мирни избори кои поминаа во демократска атмосфера.

Во Штип ќе гласаат 41.573 граѓани

Курир - 24.03.2013

Во Општина Штип утрово без проблеми се отворени 69 избирачки места, на кои правото на глас може да го искористат 41.573 граѓани.

Гласањето во Велес се одвива во најдобар ред

Press24 - 24.03.2013

Сите избирачки места во Велес се отворени навреме и гласањето се одвива во најдобар ред. Како што информира претседателката на Општинската изборна комисија Емилија Андова, на вкупно 73 избирачки ...

Кога нема луѓе, нема ни гласање

Република - 24.03.2013

На две локации едната во Скопје а другата во Велешко утрово не биле отворени две избирачки места во општините Чашка и Петровец. Причината не се инциденти туку едноставно нема луѓе.

Во Велес гласањето се одвива во најдобар ред

Курир - 24.03.2013

Во Велес сите избирачки места се отворени навреме и гласањето се одвива во најдобар ред. Како што информира претседателката на Општинската изборна комисија Емилија Андова, на вкупно 73 избирачки ...

Во Охрид излезеност од 4 отсто до 10 часот

Охрид Прес - 24.03.2013

Четири отсто од регистрираните 50.686 гласачи го оствариле своето право на глас до 10 часот, соопштија од општинската зборна комисија.

Триесет избирачки места отворени во Маврово-Ростуше

Курир - 24.03.2013

Гласањето на овогодинешните локални избори во општината Маврово-Ростуше, започна навреме и без проблеми, информираат од Општинската изборна комисија.

Во Гостивар неправилности уште пред да започне гласањето

Фама - 24.03.2013

Неправилности утврдени на гласачкото место 420 во просториите на Основното училиште „Единство“ каде во 06.40 часот, претседателот на избирачкиот одбор не го прифатил барањето на еден од набљудувачите ...

Во Врапчиште се гласа на 27 избирачки места

Курир - 24.03.2013

Во општина Врапчиште изборниот процес започна навреме и се одвива без проблеми на сите 27 избирачки места, информираат од Oпштинската изборна комисија.

Најголем одзивот во Прилеп - 20% - обвинувања за "бугарски воз"

Канал 77 - 24.03.2013

Таа предупредува да не се Шпекулира со непотврдени информации од ОИК во врска со одредени неправилности на кои укажаа од една опозициона партија.

Мирни избори на крајниот исток од државата

Канал 77 - 24.03.2013

Единствено во Македонска Каменица каде по избирачкиот список се запишани 6692 гласачи кои гласаат на 14 избирачки места, излезноста е 19, 3%.

Во Гостивар поради одрон едно избирачко место не е отворено на време

Sky - 24.03.2013

Без никакви проблеми е започнат изборниот процес на 89 гласачки места во Гостивар освен во едно кое не е отворено на време.

Во Велес одзивот на граѓаните до 10 часот 13,5 проценти

Press24 - 24.03.2013

Од 46.221 избирачи кои гласаат на 73 избирачки места до 10 часот во Велес на гласање излегле 6.311 граѓани или 13,5 проценти На сите избирачки места гласањето се одвива во најдобар ред, изјави ...

Во Кавадарци фатено лице како го фотографира избирачкото ливче

Канал 77 - 24.03.2013

Од членот на комисијата е побарано да се затвори избричкато место и да се внесе во записник случајот. Местото е затворено и гласањето е прекинато.

Поради немање гласачи неотворени две избирачки места

Нетпрес - 24.03.2013

Две избирачки места во Скопје и Велес не се отворени утрово поради немање на евидентирани гласачи. Државната изборна комисија информираше дека утрово не се отворени две избирачки места во скопски ...

Активист на партија гласал за повеќе лица - неправилности во Гостивар

Press24 - 24.03.2013

Набљудувач на една од партиите во селото Симница, пријавил дека околу 9:00 часот се случила тешка повреда на изборниот процес во избирачко место бр.512 во селото.

Кавадарци: Фатено лице кое си го фотографирало ливчето

Press24 - 24.03.2013

На избирачкото место 674 во Кавадарци, било фатено лице како го фотографира избирачкото ...

До 10 часот во Велес гласале 6.311 граѓани

Курир - 24.03.2013

Од 46.221 избирачи кои гласаат на 73 избирачки места до 10 часот во Велес на гласање излегле 6.311 граѓани или 13,5 проценти.

Во Битола до 10 часот гласале 15,9 отсто од граѓаните

Курир - 24.03.2013

Во општина Битола за три часа гласале 15,9 отсто од граѓаните кои се евидентирани во Единствениот избирачки список, информираат од ОИК-Битола.

Фатено лице како си го фотографира гласачкото ливче

За Се - 24.03.2013

На избирачкото место 674 во Кавадарци, било фатено лице како го фотографира избирачкото лице. Откако лицето било фатено како го фотографира ливчето, местото е затворно и гласањето е прекинато.

Партиски „војник“ гласал за повеќе луѓе!

За Се - 24.03.2013

Набљудувач на една од партиите во селото Симница, пријавил дека околу 9:00 часот се случила тешка повреда на изборниот процес во избирачко место бр.512 во селото.

Фотографирал гласачко ливче на изборно место во Кавадарци- гласањето прекинато

Sky - 24.03.2013

Лице како го фотографира своето избирачко ливче е фатено на избирачкото место 674. Штом е забележана нерегуларноста од членот на комисијата е побарано да се затвори избирачкото место и да се внесе во ...

ОИК: Изборниот процес во Гостивар тече без проблеми

Press24 - 24.03.2013

Во општина Гостивар од вкупно 75.109 запишани гласачи во избирачкиот список, своето право да гласаат на петтите локални избори од отварањето на избирачките места го искоритиле 7.105 граѓани или 9,5 ...

Без проблеми се одвива гласањето во Штип и Карбинци

Канал 77 - 24.03.2013

До 10 часот, излезноста на гласање била.16,2 %. Според последните податоци, досега гласале околу 7170 гласачи. Во Штип со право на глас има 41.573 граѓани.Тие можат да гласаат за еден од четворицата ...

21 отсто од граѓаните во Маврово излегле на гласање

Press24 - 24.03.2013

Од 9.416 граѓани кои се на избирачкиот список, во Маврово-Ростуше до 13 часот изборачкото право го искористиле 1.988 граѓани или приближно околу 21 процент Според претседателот на ОИК Пејо Кироски, ...

Во Врапчиште гласале 1.996 граѓани до 10 часот

Press24 - 24.03.2013

Од отворањето на 27-те избирачки места во општина Врапчиште до 10 часот гласале 1.996 граѓани, што е приближно осум отсто од вкупниот број на запишани гласачи, информираат од ОИК Врапчиште.

Во Маврово-Ростуше до 10 часот гласале само 6 отсто од граѓаните

Курир - 24.03.2013

Во Маврово-Ростуше, од вкупно 9.416 запишани гласачи, до 10 часот изборното право го искористиле 660 граѓани или приближно околу 6 проценти.

Скршен печат го прекина гласањето во Кратово

Република - 24.03.2013

Скршен печат го прекина гласањето на избирачко место во Кратово. По отсранување на проблемот гласањето продолжило. Прекинот траел само десетина минути.

До 10 часот излезеноста во општина Врапчиште осум отсто

Курир - 24.03.2013

Од отворањето на 27-те избирачки места во општина Врапчиште до 10 часот гласале 1.996 граѓани, што е приближно осум отсто од вкупниот број на запишани гласачи, информираат од ОИК Врапчиште.

Партија пријавила исчезнато гласачко ливче

Република - 24.03.2013

На гласачкото место 2158 во Велес гласањето било во прекин 35 минути откако претставници на една политичка партија доставила формална забелешка дека недостасува едно гласачко ливче.

Во Гостивар излезеноста околу 27 отсто

Нетпрес - 24.03.2013

Во општина Гостивар од вкупно 75.109 запишани гласачи во избирачкиот список, досега гласале вкупно 20.456 граѓани или приближно 27 отсто.

До 13 часот во Врапчиште одѕивот е 32%

Press24 - 24.03.2013

На 27-те избирачки места во општина Врапчиште до 13 часот гласале 7.464 граѓани, што е приближно 32 проценти од вкупниот број на запишани гласачи Според Мумин Реџеп, претседателот на ОИК Врапчиште, ...

Над 30% одзивот на гласачите во Тиквешијата!

Дума - 24.03.2013

10.350 од вкупно запишаните 32.006 граѓани со право на глас или 32,3% до 13 часот го оствариле своето избирачко право. Жителите на општина Кавадарци гласат на 54 избирачки места.

Одѕивот во Велес до 13 часот 33,64 %

Press24 - 24.03.2013

Според Општинската изборна комисија до 13 часот во Велес на 73 избирачки места од 46.261 избирачи гласале 15.543 или 33,64 отсто.

Гласањето во Велес тече во најдобар ред, излезеноста е 33 отсто

Курир - 24.03.2013

Според Општинската изборна комисија до 13 часот во Велес на 73 избирачки места од 46.261 избирачи гласале 15.543 или 33,64 отсто.

Одѕивот на гласачи во Гостивар 27 отсто

Курир - 24.03.2013

Oд вкупно 75.109 запишани гласачи во избирачкиот список во општина Гостивар своето право на глас на локалните избори го искористиле 20.456 граѓани или приближно 27 отсто.

Во општина Могила до 13 часот гласале 37,23 отсто гласачи

Курир - 24.03.2013

Во општина Могила на 23 избирачки места до 13 часот гласале 2.038 граѓани или 37,23 отсто од вкупното гласачко тело кое според Единствениот избирачки список има 5.476 гласачи.

Во Битола гласале 40,25 отсто од граѓаните

Press24 - 24.03.2013

Денеска во Битола на 152 избирачки места во урбаниот дел на градот и населените места, битолчани од 7 часот утрово го остваруваат своето право на избор Од 81.373 граѓани до 13 часот своето право на ...

Битолчани масовно гласаат, излезеноста е 40 отсто

Курир - 24.03.2013

Во фер и демократска атмосфера на 152 избирачки места во урбаниот дел на градот и населените места, битолчани од 7 часот утрово го остваруваат своето право на избор.

На југот од Македонија излезноста на гласачите до 39 отсто

Sky - 24.03.2013

На југот од Македонија, во општините Дојран, Богданци и Валандово, излезеноста на граѓаните на гласање до 13 часот бележи пораст и се движи од 34,65 отсто во Валандово, 37 отсто во Дојран и до 39 ...

Во Маврово-Ростуше на гласање излегле 21 процент од гласачите

Курир - 24.03.2013

Од 9.416 граѓани кои се на избирачкиот список, во Маврово-Ростуше до 13 часот изборачкото право го искористиле 1.988 граѓани или приближно околу 21 процент.

До 13 часот во Штип гласале 43 отсто од избирачите

Press24 - 24.03.2013

Во Штип до 13 часот правото на глас го искористиле 43 отсто од вкупно 41.573 избирачи во општината Претседателката на Општинската изборна комисија Лидија Савиќ изјави дека гласањето се одвива ...

Во Могила и во Новаци масовно се гласа

Press24 - 24.03.2013

Во општина Могила на 23 избирачки места до 13 часот гласале 2.038 граѓани или 37,23 отсто од вкупното гласачко тело кое според Единствениот избирачки список има 5.476 гласачи.

Во Штип рекордни 43, 15 % излезeност во 13 часот, во Кочани - 33%

Sky - 24.03.2013

Во општина Штип, од обработени 66 избирачки места од вкупно 69, бројот на гласачи што го оствариле своето право на глас изнесува 17.919, односно 43,15 %.

ФОТО: Краток прекин на гласањето во избирачките место 2292 и 2293 во Штип

Sky - 24.03.2013

Билбордот со плаката на еден кандидат за градоначалник, кој се наоѓа во непосредна близина на гласачките места 2292 и 2293 беше причината за краток прекин на гласањето.

Гласањето се одвива непречено во Штип

Курир - 24.03.2013

Во Штип до 13 часот правото на глас го искористиле 43 отсто од вкупно 41.573 избирачи во општината. Претседателката на Општинската изборна комисија Лидија Савиќ, изјави дека гласањето се одвива ...

Во Делчево гласале 43,74, а во Македонска Каменица 49,88 отсто од избирачите

Курир - 24.03.2013

Од запишаните 14.974 избирачи во општината Делчево до 13 часот на 33 избирачки места излегле да гласаат 43,74 отсто од граѓаните.

Шести по ред локални избори, на кои се гласа за градоначалници и општински советници денес се одржуваат во Македонија

Kiss - 24.03.2013

Денес во Македонија се одржуваат шести по ред локални избори, на кои се гласа за градоначалници и општински советници. Гласањето почна во 7 часот наутро и треба да заврши во 19 часот.

До 13 часот во Делчево гласале 43,74 отсто од гласачите

Press24 - 24.03.2013

Од запишаните 14.974 избирачи во општината Делчево до 13 часот на 33 избирачки места излегле да гласаат 43,74 отсто од граѓаните Во Македонска Каменица излезеноста е поголема и изнесува 49,88 ...

Без проблеми гласањето во Штип и Карбинци до 13 часот

Канал 77 - 24.03.2013

Инаку во Штип има 41.573 гласачи, до 13 часот гласале 17.919 гласачи или 43,15 % од гласачкото тело. Во општина Карбинци до 13 часот излезноста била 40 % од гласачкото тело кое што тука брои 3241 ...

Активисти на партија од албанскиот блок фатени како купуваат гласови

Република - 24.03.2013

Активисти на политичка партија од албанскиот блок околу 12 часот биле забележани со припадници на ромската заедница кои живеат во близина на ОУ „Единство“ во Гостивар каде што се сместени избирачките ...

Бесен кумановчанец дивеел во избирачко место

Press24 - 24.03.2013

28 кумановчанец кривично ќе одговара откако утринава дивеел во избирачко место во Куманово. Кумановчанецот утринава, во избирачкото место во основното училиште „Наим Фрешери“ се збеснал и го расфрлил ...

Педесет и седум отсто од гласачите излегле на избирачките места до 17 часот

Нетпрес - 24.03.2013

Над 57 отсто од регистираните гласачи во Единствениот избирачки список до 17 часот излегле на избирачките места и гласање на денешните локални избори, информираше Државната изборна комисија на ...

Во Врапчиште до 17 часот гласале 48 отсто од граѓаните

Press24 - 24.03.2013

Од 23. 421 граѓани кои се на избирачкиот список, во општина Врапчиште до 17 часот, избирачкото право го искористиле 11.176 граѓани или приближно околу 48 проценти Според претседателот на ОИК Мумин ...

Во Гостивар гласале 47% од граѓаните до 17 часот

Press24 - 24.03.2013

Според Оливера Јосифоска, потпретседателката на ОИК, за време на изборниот процес не се регистрирани нарушувања и нерегуларности.

Во Штип изборите протекоа мирно, со неколку забелешки

Ирис - 24.03.2013

Семејно гласање, пропаганден материјал пред избирачките места, ова се дел од неправилностите кои во текот на изборниот процес ги регистрирала невладината коалиција „Излези да гласаш“.

Заврши гласањето - затворени гласачките места

Press24 - 24.03.2013

Денеска во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните петти локални избори Граѓаните избираа градоначалници и советници во 80 ...

Затворени гласачките места

еВести - 24.03.2013

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните петти локални избори по осамостојувањето.

Затворени гласачките кутии

За Се - 24.03.2013

Во 19 часот се затворија гласачките места, на кои граѓаните од 7 часот наутро гласаа за градоначалници и за советници на шестите локални избори.

Гласањето заврши!

БезПардон - 24.03.2013

Во 19 часот се затворија гласачките места, на кои граѓаните од 7 часот наутро гласаа за градоначалници и за советници на шестите локални избори.

Општинските изборни комисии ја соопштија излезеноста на гласачките места до 17 часот!

Дума - 24.03.2013

Во општина Велес до 17 часот на 73 избирачки места излегле и гласале 59,3 % од вкупно запишаните 46.261 граѓанин со право на глас.

Македонија избира локална власт

Макфакс - 24.03.2013

Локални избори се одржуваат во недела во Република Македонија. Македонските граѓани на локалните избори до 19 часот ќе треба да изберат 80 градоначалници и уште еден за градот Скопје.

Отворени сите избирачки места во Велес

Макфакс - 24.03.2013

Започна гласањето на шестите по ред локални избори, на кои на 73-те избирачки места во Велес правото на глас може да го искористат 46.202 граѓани од општината.

Охрид гласа на локалните избори - Се бира Градоначалник и членови на Советот

Inpress - 24.03.2013

Охрид, 24. март 2013 (ИНПРЕС) Утрово во 07:00 часот беа отворени гласачките места во Охрид на кои граѓаните ќе можат да го дадат својот глас за новиот Градоначалник и членовите на градскиот Совет.

Започнаа локалните избори

Денешен - 24.03.2013

Во Македонија денеска се одржуваат петтите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Изборен процес - Гласање, броење, резултати, жалби...

Inpress - 24.03.2013

Скопје, 24. март 2013 (ИНПРЕС) На 2.976 гласачки места во Македонија денеска од 7 до 19 часот можат да гласаат 1.743.403 избирачи.

Неотворено едно гласачко место во Гостивар

Денешен - 24.03.2013

Изборниот процес во општина Гостивар утрово почнал без проблеми, информира Општинската изборна комисија. Од 89 гласачки места, само едно не е отворено навреме.

За три часа во општина Битола гласале 13.002 граѓани

Денешен - 24.03.2013

Изборот на градоначалник и членови на Советот на општина Битола се одвива без проблеми и за три часа гласале 15,9 отсто од граѓаните кои се евидентирани во Единствениот избирачки список, информираат ...

76.13% струмичани гласале до 19:00 часот

StrumicaNet - 24.03.2013

Според партиски извори, во општина Струмица до 19:00 часот на 77-те гласачки места излегле да гласат 76,13% од вкупно 47.424 регистрирани гласачи во избирачкиот список.

Кумоновец дивеел на избирачко место

Денешен - 24.03.2013

Кумановчанецот утринава, во избирачкото место во основното училиште „Наим Фрешери“ се збеснал и го расфрлил избирачкиот материјал низ просторијата.

Затворени гласачките места

Економски - 24.03.2013

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните петти локални избори по осамостојувањето.

Заврши гласањето, затворени избирачките места

Inpress - 24.03.2013

Скопје, 24. март 2013 (ИНПРЕС) Точно во 19:00 часот беа затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните петти локални избори по осамостојувањето.

Започнаа петтите по ред локални избори

Maxim - 24.03.2013

Денеска во Македонија се одржуваат петтите локални избори по ред. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Во општина Битола отворени сите 152 гласачки места

Maxim - 24.03.2013

Во Битола утрово во 7 часот беа отворени сите 152 гласачки места. Претседателот на општинската изборна комисија-ОИК Зоран Насев соопшти дека во општина Битола се отворени сите 152 гласачки места на ...

Едно гласачко место во Гостивар остана неотворено

Maxim - 24.03.2013

Изборниот процес во општина Гостивар утрово почнал без проблеми, информира Општинската изборна комисија. Од 89 гласачки места, само едно не е отворено навреме.

Отворени сите 30 избирачки места во Маврово-Ростуше

Maxim - 24.03.2013

Денеска навреме и без проблеми започна и гласањето во Маврово-Ростуше Во Маврово утринава навреме биле отворени сите 30 избирачки места.

Засега без проблеми се одвива гласањето во Врапчиште

Maxim - 24.03.2013

Денеска навреме и без проблеми започна гласањето и во Врапчиште. Гласањето започна без проблеми на сите 27 избирачки места, информираат од Oпштинската изборна комисија.

Во Штип гласањето се одвива во најдобар ред

Maxim - 24.03.2013

Во Општина Штип утрово без проблеми се отворени 69 избирачки места, на кои правото на глас може да го искористат 41.573 граѓани Претседателката на Општинската изборна комисија Штип Лидија Савиќ ...

Поради немање на гласачи, две избирачки места во Чашка и Петровец не се отворени

Maxim - 24.03.2013

Не се отворени две избирачки места во општините Чашка и Петровец бидејќи во нив нема гласачи. Не се отворени две избирачки места во општините Чашка и Петровец бидејќи во нив нема гласачи.

Во Велес гласањето тече во најдобар ред

Maxim - 24.03.2013

Сите избирачки места во Велес се отворени навреме и гласањето се одвива во најдобар ред. Како што информира претседателката на Општинската изборна комисија Емилија Андова, на вкупно 73 избирачки ...

Во Велес одзивот на граѓаните до 10 часот 13,5 проценти

Maxim - 24.03.2013

Од 46.221 избирачи кои гласаат на 73 избирачки места до 10 часот во Велес на гласање излегле 6.311 граѓани или 13,5 проценти На сите избирачки места гласањето се одвива во најдобар ред, изјави ...

Гостивар: Активист на партија гласал за повеќе лица

Maxim - 24.03.2013

Набљудувач на една од партиите во селото Симница, пријавил дека околу 9:00 часот се случила тешка повреда на изборниот процес во избирачко место бр.512 во селото.

ОИК: Изборниот процес во Гостивар тече без проблеми

Maxim - 24.03.2013

Во општина Гостивар од вкупно 75.109 запишани гласачи во избирачкиот список, своето право да гласаат на петтите локални избори од отварањето на избирачките места го искоритиле 7.105 граѓани или 9,5 ...

21 отсто од граѓаните во Маврово излегле на гласање

Maxim - 24.03.2013

Од 9.416 граѓани кои се на избирачкиот список, во Маврово-Ростуше до 13 часот изборачкото право го искористиле 1.988 граѓани или приближно околу 21 процент.

Во Врапчиште гласале 1.996 граѓани до 10 часот

Maxim - 24.03.2013

Од отворањето на 27-те избирачки места во општина Врапчиште до 10 часот гласале 1.996 граѓани, што е приближно осум отсто од вкупниот број на запишани гласачи, информираат од ОИК Врапчиште.

32% е излезеноста во Врапчиште до 13 часот

Maxim - 24.03.2013

На 27-те избирачки места во општина Врапчиште до 13 часот гласале 7.464 граѓани, што е приближно 32 проценти од вкупниот број на запишани гласачи Според Мумин Реџеп, претседателот на ОИК Врапчиште, ...

Во Велес одѕивот е 33,64 % до 13 часот

Maxim - 24.03.2013

Според Општинската изборна комисија до 13 часот во Велес на 73 избирачки места од 46.261 избирачи гласале 15.543 или 33,64 отсто.

40,25 отсто од граѓаните гласале во Битола

Maxim - 24.03.2013

Денеска во Битола на 152 избирачки места во урбаниот дел на градот и населените места, битолчани од 7 часот утрово го остваруваат своето право на избор Од 81.373 граѓани до 13 часот своето право на ...

43% излезеност на изборите до 13 часот во Штип

Maxim - 24.03.2013

Во Штип до 13 часот правото на глас го искористиле 43 отсто од вкупно 41.573 избирачи во општината. Претседателката на Општинската изборна комисија Лидија Савиќ изјави дека гласањето се одвива ...

Во Могила и во Новаци се гласа масовно

Maxim - 24.03.2013

Во општина Могила на 23 избирачки места до 13 часот гласале 2.038 граѓани или 37,23 отсто од вкупното гласачко тело кое според Единствениот избирачки список има 5.476 гласачи.

До 13 часот во Штип излезноста достигна до 43,74 отсто од гласачите

Maxim - 24.03.2013

Од запишаните 14.974 избирачи во општината Делчево до 13 часот на 33 избирачки места излегле да гласаат 43,74 отсто од граѓаните.

Инцидент во Куманово - бесен граѓанин дивеел на избирачкото место

Maxim - 24.03.2013

28 кумановчанец кривично ќе одговара откако утринава дивеел во избирачко место во Куманово. Кумановчанецот утринава, во избирачкото место во основното училиште „Наим Фрешери“ се збеснал и го расфрлил ...

Во Гостивар гласале 47% од граѓаните до 17 часот

Maxim - 24.03.2013

Според Оливера Јосифоска, потпретседателката на ОИК, за време на изборниот процес не се регистрирани нарушувања и нерегуларности.

48% од жителите на Врапчиште излегоа да гласаат до 17 часот

Maxim - 24.03.2013

Од 23. 421 граѓани кои се на избирачкиот список, во општина Врапчиште до 17 часот, избирачкото право го искористиле 11.176 граѓани или приближно околу 48 проценти.

Затворени гласачките места - гласањето заврши

Maxim - 24.03.2013

Денеска во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните петти локални избори Граѓаните избираа градоначалници и советници во 80 ...

Во Идризово гласаат само половина осуденици

24 Вести - 23.03.2013

Ден пред официјалното гласање утре, денеска своето право на глас го остварија и затворениците , болните и немоќните, раселените. Во затворот Идризово од 1200 осуденици, само половина ќе гласаат.

Половина од затворениците без биометриски документи

Нова ТВ - 23.03.2013

Речиси половина од затворениците во казнено поправниот дом „Идризово“ не можеа да си го остварат своето правото на глас бидејќи нивните имиња ги немааше на избирачкиот список, објавува Телма.

Половина од затворениците не гласаа - немаат биометриски документи

Телма - 23.03.2013

Речиси половина од затворениците во казнено поправниот дом „Идризово“ не можеа да си го остварат своето правото на глас бидејќи нивните имиња ги немаше на избирачкиот список.

Македонија избира градоначалници и советници

Дневник - 23.03.2013

За нова локална власт во државава на околу три илјади гласачки места ќе гласаат 1.743.403 граѓани, кои ќе избираат меѓу 350 кандидати за градоначалници и 480 листи за советници Од вкупно 350 листи за ...

За 81 градоначалничко место во трка 350 кандидати

Н.Македонија - 23.03.2013

Македонските граѓани од денеска до утре до 19 часот ќе треба да изберат 80 градоначалници и уште еден за градот Скопје. Гласањето ќе се одвива на 2.976 гласачки места, а ќе го надгледуваат рекорден ...

Денеска молк, утре Македонија гласа

А1 On - 23.03.2013

Завршија митинзите, посетите од врата до врата, силните ветувања и обвинувања. Од ноќеска сите молчат, за да им дадат можност на граѓаните да ги средат мислите, чуеното и виденото, и да можат да се ...

Прво гласаа затвореничките, па затворениците

Н.Македонија - 23.03.2013

Шестотини осуденици во Казнено поправната установа „Идризово“ денес го остваруваат своето право на глас. Во затворот се гласа по групи од по петмина во просторијата за посети.

Во Гевгелија денеска гласаа 332 болни и 54 затвореници

А1 On - 23.03.2013

Еден ден пред официјалниот старт на процесот на гласање за кандидатите за градоначалници и листи за општински советници на локалните избори 2013 година, денеска од страна на претставници на ...

Половина „Идризово“ не гласаше

А1 On - 23.03.2013

Речиси половина од затворениците во затворот „Идризово“ не го остварија правото на глас бидејќи нивните имиња ги немаше на избирачкиот список.

Денеска во Прилеп гласаа 354 болни лица и 45 затвореници

А1 On - 23.03.2013

Со гласање на затворениците и на болните и изнемоштени лица денес започнаа локалните избори во Прилеп. Тие први гласаа за избор на градоначалници и општински советници.

Половина „Идризово“ не гласаше

+инфо - 23.03.2013

Речиси половина од затворениците во затворот „Идризово“ не го остварија правото на глас бидејќи нивните имиња ги немаше на избирачкиот список.

Изборен молк

Локално - 23.03.2013

По 20 дена кампања, денеска и утре е изборен молк. Во 80 општини утре ќе се одржат шестите по ред локални избори во Македонија.

Денеска гласаат затворениците, изнемоштените и раселените

Сител - 23.03.2013

Со гласање на затворениците, раселените, старите и изнемоштени лица почнаа локалните избори. Гласачкото место 2536 кое го покрива затворот Идризово беше отворено точно во 7 часот.

Во струмичкиот регион се е подготвено за утрешното гласање

Сител - 23.03.2013

Во четрите општини во струмичкиот регион се е подготвено за утрешното гласање на шестите по ред локални избори.Утрово е завршено примопредавањето на избирачкиот материјал од општинската изборна ...

Во Идризово пола осуденици без право на глас

Локално - 23.03.2013

Во затворот Идризово од 1200 осуденици, само половина ќе гласаат. Иако директорот на казнено поправниот дом Идризово, до надлежните институции поднел списоци за бројот на затвореници кои одлежуваат ...

Половина од затворениците во Идризово не можеа да гласаат – ги немаше на избирачкиот список

Либертас - 23.03.2013

Речиси половина од затворениците во казнено поправниот дом „Идризово“ не можеа да си го остварат своето правото на глас бидејќи нивните имиња ги немаше на избирачкиот список, пренесува Телма.

Изборите почнаа со рекордна бројка на 13.300 болни гласачи

Локално - 23.03.2013

Во Македонија утре се одржуваат локалните избори. Во седум часот наутро треба да бидат отворени 2.976 избирачки места, на кои ќе гласаат 1.749.038 граѓани запишани во единствениот избирачки список.

Само половина осуденици во Идризово го остварија своето право на глас

Бриф - 23.03.2013

Ден пред официјалното гласање, своето избирачко право го остварија затворениците, болните и немоќните и раселените лица.

Вкупно 350 кандидати во трка за 81 градоначалничко место!

БезПардон - 23.03.2013

Македонските граѓани ќе треба да изберат 80 градоначалници и уште еден за Град Скопје. Гласањето ќе се одвива на 2.976 гласачки места, а ќе го надгледуваат рекорден број од 8.379 домашни и 410 ...

350 кандидати во трка за 81 градоначалничко место

Курир - 23.03.2013

Македонските граѓани ќе треба да изберат 80 градоначалници и уште еден за Град Скопје. Гласањето ќе се одвива на 2.976 гласачки места, а ќе го надгледуваат рекорден број од 8.379 домашни и 410 ...

Во Македонија утре се одржуваат локалните избори, на кои ќе се гласа за градоначалници и општински советници

Kiss - 23.03.2013

Утре во Македонија ќе се одржат шести по ред локални избори, на кои ќе се гласа за градоначалници и општински советници. Гласањето почнува во 7 часот наутро и завршува во 19 часот.

Избирачките одбори без проблеми уредно ги презедоа изборните материјали

ТВМ - 23.03.2013

Избирачкиот материјал без проблеми предаден на избирачките одбори. Утре охриѓаните ќе избираат градоначалник и советници.

Велес : Гласаа болните, затворениците и граѓаните во куќен притвор!

Дума - 23.03.2013

679 болни и немоќни граѓани, 8 во домашен притвор и 4 затвореници денеска го искористија правото на глас во општина Велес.

Во Гевгелија денеска гласаа 332 болни и 54 затвореници

Sky - 23.03.2013

Еден ден пред официјалниот старт на процесот на гласање за кандидатите за градоначалници и листи за општински советници на локалните избори 2013 година, денеска од страна на претставници на ...

Лозово : Утре ќе се отворат 9 избирачки места за вкупно 2.137 граѓани!

Дума - 23.03.2013

Општинската изборна комисија на Лозово во денешниот ден им овозможила да гласаат на 37 болни и немоќни граѓани. Утре ги очекуваат гласовите на двајца затвореници кои додека се на издржување на ...

Во Чашка утре 5690 граѓани ќе избираат нов градоначалник и совет!

Дума - 23.03.2013

Утре во 7 часот ке бидат отворени 28 избирачки места на една од најголемите по територија општини во Македонија. Во Чашка ќе гласаат вкупно 5690 граѓани со право на глас.

Денес во Прилеп гласаа 354 болни лица и 45 затвореници

Sky - 23.03.2013

Со гласање на затворениците и на болните и изнемоштени лица денес започнаа локалните избори во Прилеп. Тие први гласаа за избор на градоначалници и општински советници.

Рекорд во гласање во домашни услови во Кичево и Македонски брод

Н.Македонија - 22.03.2013

За разлика од претходните Локални и Парламентарни, на овие избори рекорден е бројот на лица кои се пријавија да гласаат во домашни услови, поради болест или друга здравствена попреченост -До ...

Еве како ќе се одвива движењето на „набљудувачите“ од Пустец, ама и од други места

Либертас - 22.03.2013

1. Рано претпладне „домаќините“ (угледни функционери на власта во придружба на овластен службеник) секој со својата група, ќе ги посетат гласачките места во Центар (а и во некои други општини во ...

Во Штип утре ќе гласаат болните и изнемоштени лица и осудениците во Затвор-Штип

Сител - 22.03.2013

Во Штип утре ќе гласаат 426 болни и изнемоштени лица и 50 осуденици во Затвор-Штип. Претседателката на Општинската изборна комисија (ОИК)-Штип, Лидија Савиќ информира дека се е подготвено за ...

Охрид гласа на локалните избори - Се бира Градоначалник и членови на Советот

Охрид Прес - 22.03.2013

Утрово во 07:00 часот беа отворени гласачките места во Охрид на кои граѓаните ќе можат да го дадат својот глас за новиот Градоначалник и членовите на градскиот Совет.

Во Штип утре ќе гласаат болните и затворениците

Press24 - 22.03.2013

Во Штип утре ќе гласаат 426 болни и изнемоштени лица и 50 осуденици во Затвор-Штип Претседателката на Општинската изборна комисија (ОИК)-Штип, Лидија Савиќ информира дека се е подготвено за ...

На полноќ започнува изборниот молк. Утре гласаат болните, изнемоштените и затворениците

Ирис - 22.03.2013

Во Штип утре ќе гласаат 426 болни и изнемоштени лица и 50 осуденици во КПД - Штип. Претседателката на Општинската изборна комисија - Штип, Лидија Савиќ, вели дека се е подготвено за спроведување на ...

В петок на полноќ започнува молкот

Тера - 21.03.2013

В петок на полноќ започнува изборниот молк за локалните избори кои ќе се одржат в недела. Граѓаните ќе гласаат за градоначалници и совети на 80 општини и Градот Скопје.

Македонија ги избира идните локални власти

+инфо - 22.03.2013

Македонија денеска ги избира идните локални власт. Во земјава владее предизборен молк, кој почна вчера на полноќ и ќе трае до 19 часот, односно до завршувањето на гласањето и затворањето на ...

ОИК: Рокот за барања за гласање на болни и изнемоштени лица истекува на полноќ

Ирис - 20.03.2013

До Општинската изборна комисија во Штип досега се поднесени околу 300 барања од болни и изнемоштени лица, да гласаат во своите домови.

Бајрам Кадрија, кој бара нов мандат од жителите на Општина Врапчиште , најави голем број на инвестиции меѓу кои и ...

Kiss - 18.03.2013

Во изминатите 4 години ги исполнивме скоро сите зацртани проекти, а со новиот мандате ќе се изградат три нови спортски Сали во селата Врапчиште, Градец и Добридол.