TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Креативноста и примената на иновации низ призмата на една деветоодделенка

Иновативност - 13.11.2016

Ние како тинејџери, не можеме уште од сега да започнеме успешен бизнис, но можеме со својата креативност да го промениме нашиот живот и животот на сите што не опкружуваат на подобро Пишува- Ана Петрушева, IX 1 одделение, ООУ “11 Октомври” Скопје ...

Приватен бизнис во училишен двор – општината нема надлежност за узурпација

ТВ21 - 12.11.2016

Во задниот дел на дворот на ОУ „Лирија” во Скопје, багери и камиони претураат песок и го товарат во зависност од нарачките. Просторот кој за училиштето со години е недостапен, се користи за приватно цели.

Ден за младински идеи за учениците од техничкото училиште

Kumanovo News - 12.11.2016

Оваа иницијатива произлегува од самите ученици, кои за време на летниот распуст заедно со 20-тина свои врстници од другите училишта присуствуваа на обуки во Маврово и се стекнаа со вештини за застапување, лобирање и мапирање на локалните чинители.

Финска ќе биде првата држава во светот која ќе ги отстрани сите училишни предмети

Среќа.mk - 11.11.2016

Традиционалниот формат на комуникација помеѓу ученик-наставник ќе биде променет. Учениците повеќе нема да седат позади клупи чекајќи да бидат повикани да дадат одговор на поставеното прашање.

Финска ќе биде првата земја во светот што ќе ги укине сите училишни предмети

Либертас - 11.11.2016

Финскиот образовен систем важи за еден од најдобрите во светот. На меѓународно ниво, секогаш се наоѓа во првите десет. Меѓутоа, тоа не значи дека финските власти ќе престанат со воведување иновации во училишниот систем.

Финска ќе биде првата земја во светот што ќе ги укине сите училишни предмети

Кафе пауза - 10.11.2016

Финскиот образовен систем важи за еден од најдобрите во светот. На меѓународно ниво, секогаш се наоѓа во првите десет. Меѓутоа, тоа не значи дека финските власти ќе престанат со воведување иновации во училишниот систем.

Изгубени училишни предмети кои некогаш сме ги учеле

Факултети - 10.11.2016

Училишните предмети се менуваат и надополнуваат скоро со секоја генерација на новите ученици. И додека некои го менуваат само своето име и наставната програма, други целосно изумираат, па денес често на нив се сеќаваме со доза на носталгија.

Финска ќе ги укинува училишните предмети во наставата

Факултети - 10.11.2016

Кога станува збор за најдобро образование во светот, Финска е на врвот на многу интернационални листи. Очигледно дека и тоа не е доволно, па сега надлежните се со план за нови револуционерни промени во наставата.

Финска ќе ги укине сите училишни предмети

+инфо - 10.11.2016

Идејата е учениците самите да изберат за која тема или појава би сакале да учат, со тоа што ќе ги земат предвид и нивните идни амбиции и способности Финскиот образовен систем, кој важи за еден од најдобрите во светот, сака да се укинат сите училишни ...

Протест на ученици во Тетово

Телма - 09.11.2016

Училишните клупи во основното училиште Лирија во Тетово останаа празни. Учениците ги напуштија часовите и протестираа пред општинската зграда, револтирани поради лошите услови за следење настава во нивното училиште, каде веќе втор ден покривот им ...

Ученици од Тетово со јајца по Општината, им прокапува покривот во училиштето

МКД - 09.11.2016

Учениците од Основното училиште „Лирија“ во Тетово, претпладнево протестираа пред општинската зграда, поради тоа што немаат услови за учење, а во нивните училници веќе втор ден прокиснува покривот.

Прокисна покривот од тетовското „Лирија“, учениците излегоа на протест пред општината

Радио МОФ - 09.11.2016

Учениците од Основното училиште „Лирија“ во Тетово, претпладнево протестираа пред општинската зграда, поради тоа што немаат услови за учење, а во нивните училници веќе втор ден прокиснува покривот, објави „ Мета “.

Основци од Тетово протестираа поради тоа што им прокиснува покривот во училиштето

+инфо - 09.11.2016

Од раководството на училиштето велат дека децата од утре ќе се вратат на настава и ќе учат во комбинирани парарелки, со скратени часови. Учениците од Основното училиште „Лирија“ во Тетово, претпладнево протестираа пред општинската зграда, поради тоа ...

Прокисна покривот од училиштето „Лирија“ во Тетово

А1 On - 09.11.2016

Учениците од основното училиште „Лирија“ во Тетово ја напуштија наставата и пред зградата на општината го изразија своето незадоволство поради прокиснатиот покрив од нивното училиште. Од управата на училиштето посочија дека повеќе пати ги известиле ...

Ученици ја гаѓаа со јајца општината во Тетово

Фокус - 09.11.2016

Учениците од вишите одделенија на основното училиште „Лирија“ од Тетово изутринава протестираа пред зградата на општина Тетово, пренесе СДК. Тие бараа од градоначалничката Теута Арифи да се заангажира за итна санација на покривот на училиштето.

Ученици фрлаа со јајца по Општината во Тетово оти им протекува покривот од училиштето

Сакам да кажам - 09.11.2016

Учениците од вишите одделенија на основното училиште „Лирија“ од Тетово изутринава протестираа пред зградата на општина Тетово. Тие бараа од градоначалничката Теута Арифи да се заангажира за итна санација на покривот на училиштето.

Наместо на настава учениците во ОУ “Лирија” протестираа

Канал5 - 09.11.2016

Со фрлање јајца и протест пред зградата на општината учениците од првата смена во основното училиште Лирија од Тетово го изразија својот револт поради прокиснувањето на покривот од нивното училиште од обилните дождови вчера и денеска.

Прокисна покривот од училиштето „Лирија“ во Тетово

Сител - 09.11.2016

Учениците од основното училиште „Лирија“ во Тетово ја напуштија наставата и пред зградата на општината го изразија своето незадоволство поради прокиснатиот покрив од нивното училиште. Од управата на училиштето посочија дека повеќе пати ги известиле ...

Ученици протестираа во Тетово поради прокиснување од покривот ...

Н.Македонија - 09.11.2016

Ученици протестираа во Тетово поради прокиснување од покривот Револтирани од тоа што од покривот во време на дождови им капе во училниците, учениците од основното училиште „Лирија“ протестираа пред зградата на општина Тетово.

Прокиснува кровот на О.У. “Лирија” во Тетово, учениците на протест

Алфа - 09.11.2016

Учениците од тетовското О.У. “Лирија”, денеска на мирен протест пред општината,побараа да се реши проблемот со дотраеноста на училишниот кров, кој поради обилните врнежи овие два дена, почнал да им прокиснува. Учениците од тетовското О.У.

Основци од Тетово протестираа поради тоа што им прокиснува покривот во училиштето

Локално - 09.11.2016

Учениците од Основното училиште „Лирија“ во Тетово, претпладнево протестираа пред општинската зграда, поради тоа што немаат услови за учење, а во нивните училници веќе втор ден прокиснува покривот.

ПРОТЕСТ: Ученици фрлаа со јајца по општината во Тетово

Репортер - 09.11.2016

Учениците од вишите одделенија на основното училиште „Лирија“ од Тетово изутринава протестираа пред зградата на општина Тетово. Тие бараа од градоначалничката Теута Арифи да се заангажира за итна санација на покривот на училиштето.

Основци од Тетово протестираа поради тоа што им прокиснува покривот во училиштето

Мета - 09.11.2016

Учениците од Основното училиште „Лирија“ во Тетово, претпладнево протестираа пред општинската зграда, поради тоа што немаат услови за учење, а во нивните училници веќе втор ден прокиснува покривот.

Тетово: Нов протест на ученици пред општинската зграда

Канал 77 - 09.11.2016

Денеска пред општината во Тетово протестираа ученици од ОУ „Лирија“ поради несанирање на долгогодишниот проблем со покривната конструкција. Овој проблем поради временските прилики деновиве се влошил и водата навлегла во ходникот на најгорниот кат во ...

Ученици фрлаа со јајца по општината во Тетово оти им протекува покривот од училиштето

Либертас - 09.11.2016

Учениците од вишите одделенија на основното училиште „Лирија“ од Тетово изутринава протестираа пред зградата на општина Тетово. Тие бараа од градоначалничката Теута Арифи да се заангажира за итна санација на покривот на училиштето.

Трите училишта во Чаир денеска добија парно

Алсат-М - 08.11.2016

Трите основни училишта кои вчера останаа без парно поради неплатени сметки, денеска имаа греење. Директорите на училиштата потврдија дека како што ветија од Топлификација Скопје – Север, уште вчера попладне почнала испораката на топлинска енергија ...

Наставниците како херои на денешното општество

Факултети - 08.11.2016

“Ако треба некој да се стави на пиедестал, ставете ги наставниците. Тие се хероите на денешното општество“. Оваа изјава на познатиот американски новелист Гај Кавасаки најдобро опишува колку е важна за општеството наставничката професија.

Финска е првата земја во која не се учат посебни предмети во училиште

Црнобело - 08.11.2016

Едукативниот систем во Финска се смета за еден од најдобрите во светот. На светските топ листи се наоѓа меѓу најдобрите 10. Но, измени сè уште се случуваат, па така локалните власти одлучиле децата повеќе да не учат посебни предмети.

Во Финска не се учат предмети: Најдобри се во математика, а не учат математика

Република - 08.11.2016

Едукативниот систем во Финска се смета за еден од најдобрите во светот. На светските топ-листи се наоѓа меѓу најдобрите 10. Но, измени сè уште се случуваат, па така локалните власти решиле децата веќе да не учат посебни предмети.

Поради неплатени сметки три училишта во Чаир останаа без греење

Алсат-М - 07.11.2016

Учениците на трите основни училишта од општина Чаир денеска наставата ја следеа во студени училници. Поради долг од половина милион евра Топлификација Скопје Север уште во петокот им го прекинало парното.

Учениците од Чаир мрзнат во клупите, општината должи 500.000 евра за парно

+инфо - 07.11.2016

Поголемиот број од жителите на Чаир покажуваат со прст кон општина велејќи дека таа итно мора да преземе мерки за да се надмине оваа ситуација. Учениците од општина Чаир од денеска ќе мора да учат во ладни училници заради, како што може да се види ...

Учениците мрзнат, општината должи пари за греење

Скопје инфо - 07.11.2016

Учениците од училиштата на територијата на Општина Чаир обвинуваат дека премрзнуваат поради тоа што општината ги нема подмирено сметките за парно греење. Жителите на Чаир, бараат Општинските власти под итно да превземат нешто по прашањето со ...

Поради неплатени сметки три училишта во Чаир останаа без греење

Либертас - 07.11.2016

Учениците на трите основни училишта од општина Чаир денеска наставата ја следеа во студени училници. Поради долг од половина милион евра Топлификација Скопје Север уште во петокот им го прекинало парното.