TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пролетно заседание на ММФ и Светска банка

Канал5 - 23.04.2006

Засилувањето на контролата на Меѓународениот монетарен фонд над валутните пазари и реформата на меѓународните финансиски институции, се теми на вчера започнатата годишна средба на Светската банка и на ММФ. Вашингтон, 23 април (МИА) - Засилувањето на контролата на Меѓународениот монетарен фонд над ...

6.000 стечајци бараат заложба на државниот врв

А1 - 22.04.2006

Отворете ги вратите на сите заводи за вработување за нас, 6.000 поранешни работници со 25 години минат труд. Без оглед на нашата старост, бараме 40% од просечниот личен доход во Македонија, како државна гаранција за сигурна егзистенција на исто толку семејства.

Бучковиот закон само за стечајците над 54 години

Вест - 22.04.2006

Со новиот закон, што Владата ќе го пушти во собраниска процедура по празниците, стечајците стари над 54 години и со работен стаж од 25 години ќе може да бидат опфатени само ако се водат во евиденцијата на Агенцијата за вработување најмалку 2 години Владата ќе предложи нов закон за поттикнување на ...

Македонија добро напредува економски

Време - 22.04.2006

СПОРЕД ММФ Охрабрува економскиот напредок во Македонија, оцени Такатоши Като, заменик-генерален директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) откако извршниот одбор на Фондот во Вашингтон го прегледа аранжманот за подготвеност (стендбај) со Македонија.

ММФ: Охрабрува економијата во Македонија

Утрински - 22.04.2006

ОЦЕНА Реформата на судството ќе помогне во натамошната поддршка на деловниот развој ВАШИНГТОН - Економскиот ефект на Македонија охрабрува, оцени заменик-генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд - (ММФ), Такатоши Като, откако извршниот одбор на ММФ изврши преглед на стенд-бај аранжманот ...

Стечајците најавуваат масовни протести по велигденските празници

Утрински - 22.04.2006

НЕЗАДОВОЛСТВО МАЈА ТОМИЌ Здружението на стечајните работници најави дека по велигденските празници ќе организира масовни протести во државава и ќе бара оставка од министерот за труд и социјала, Стевчо Јакимовски, бидејќи не можел да најде решение за нивните барања.

Оштетените од транзицијата формираа „Народен глас“

Дневник - 22.04.2006

Битолските стечајци, по неколкукратни обиди и проблеми околу именувањето на своето здружение, успеаја да го регистрираат во Основниот суд во Битола, но со друго име од првично планираното. - Иако извесно време имавме препреки да се регистрираме како Здружение на стечајни работници, трудови инвалиди ...

Економскиот учинок е добар

Дневник - 22.04.2006

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го одобри Првиот преглед на Стенд-бај аранжманот со Македонија, вреден 74,5 милиони долари, соопшти вчера Министерството за финансии. „Бордот на директори на ММФ ги поздрави охрабрувачките економски резултати што ги оствари Владата на Македонија во текот на ...

Стечајците подготвуваат социјална револуција

Дневник - 22.04.2006

Предлогот на Владата да ги натера работодавачите да вработуваат стечајци не е прифатлив за стечајните работници и за стопанствениците Социјална револуција по велигденските празници најавија над 6.000 стечајци поради „непристојниот предлог“ на Владата со нов Бранков закон да го реши нивниот проблем.

Стечајците ке маршираат до Парламентот ако Црвенковски и Бучковски пак не ги примат на разговор

Канал5 - 22.04.2006

Претставниците на Координативните тела на стечајните работници од 20-тина градови денеска во Штип одржаа состанок на било договорено во вторник да заминат во Скопје и да остварат средби со претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Владо Бучковски.

Придонесите ќе ги плаќа државата

Вечер - 22.04.2006

Работодавачите кои ќе вработат стечајци или лица прогласени за технолошки вишок ќе добијат пари од државата за да им ги платат пензиските придонеси. Од буџетот ќе се одвојат пари и за пензиските придонеси на стечајците кои сами ќе почнат бизнис.

Бучков закон за стечајците

Вест - 21.04.2006

БЕНЕФИЦИЈА ЗА ГАЗДИТЕ, МЕСТО ПЕНЗИЈА ЗА РАБОТНИЦИТЕ Владата вчера го прифати Предлогот за донесување закон за поттикнување на вработувањето. Ова законско решение треба да биде замена на измените за Законот за пензиско и инвалидко осигурување што минатата недела ги усвоија пратениците.

Пораст од 4 отсто, инфлација 1,8

Време - 21.04.2006

ММФ ЗА МАКЕДОНИЈА Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предвидува дека Република Македонија во тековната година ќе оствари пораст на бруто-домашниот производ (БДП) за четири отсто, додека во 2007 година тој ќе изнесува 4,5 отсто, се вели во најновиот извештај на ММФ за движење во светската економија, ...

Финансиска поддршка за работодавците што ќе вработуваат стечајци

Утрински - 21.04.2006

Владата ќе ги обесштетува стечајците со друго законско решение Владата нема да прифати амандмански измени во пензискиот закон, како што им вети завчера на стечајците претседателот Бранко Црвенковски. Наместо тоа, владините министри на вчерашната седница решија нивниот проблем да го решат преку ...

Одобрена првата фаза од аранжманот со ММФ

Утрински - 21.04.2006

Откако Црвенковски не го потпиша законот за згрижување на стечајците Од ММФ се надеваат дека Владата нема да подлегне на притисоците за поместување на договорената монетарна и фискална стабилност Македонските власти го поминаа "поправниот испит" кај Меѓународниот монетарен фонд.

БДП ќе се зголеми за четири отсто

Дневник - 21.04.2006

Меѓународниот монетарен фонд прогнозира дека македонскиот бруто-домашен производ годинава ќе оствари пораст од четири отсто, а во 2007 од 4,5 проценти. Овие прогнози се дел од новиот извештај на ММФ за движењата во светската економија, јави „Макфакс“.

Регистрирано здружението на битолските стечајни работници

Канал5 - 21.04.2006

Битолските стечајци, по неколкукратни обиди и проблеми околу именувањето на своето здружение, успеаја да го регистрираат во Основниот суд во Битола, но со променето име од првично планираното. Битола, 21 април (МИА) - Битолските стечајци, по неколкукратни обиди и проблеми околу именувањето на ...

ММФ го одобри првиот Бордот директори на Меѓународниот монетарен фонд на вчерашната седница го одобр

Канал5 - 21.04.2006

Бордот директори на Меѓународниот монетарен фонд на вчерашната седница го одобри успешното комплетирање на првиот преглед на стенд бај аранжманот. Бордот директори на Меѓународниот монетарен фонд на вчерашната седница го одобри успешното комплетирање на првиот преглед на стенд бај аранжманот.

Да не се менува монетарната политика

Вечер - 21.04.2006

Бордот на директори на Меѓународниот монетарен фонд го одобри првиот преглед на стенд бај аранжманот за Македонија, но и порача на македонската Влада да не подлегнува на притисоците за евентуално менување на веќе договорената монетарна и фискална политика.

ММФ го потврди аранжманот со Македонија

А1 - 20.04.2006

ММФ ја стави Македонија на дневен ред. Синоќа предвиде раст на македонската економија од 4% и инфлација од 1,8% во 2006-та. Бордот во Вашингтон го потврди аранжманот и оценката дека Македонија е на добар пат. Но, немаше да ја третира ако законот за стечајци стапеше на сила.

Претседателот не потпиша за стечајците, премиерот ветува друг спас

Време - 20.04.2006

ЗА ДА СЕ ЗАДОВОЛАТ И ММФ И РАБОТНИЦИТЕ Алексадра К. Мишовска Претседателот Бранко Црвенковски нема да го стави својот потпис на законот за стечајците, информираа вчера од неговиот кабинет откако тој се сретна со премиерот Владо Бучковски и со министрите Стевче Јакимовски и Никола Поповски.

Црвенковски не го потпишува законот за стечајците

Вест - 20.04.2006

ПЕНЗИИТЕ ЗА СТЕЧАЈНИТЕ РАБОТНИЦИ СЕ ВРАЌААТ НА ДЕБАТА ВО СОБРАНИЕТО "Доколку овој закон не биде усвоен, ќе има социјална револуција во Република Македонија", изјави вчера претседателот на Здружението на стечајците Стојан Стојанов по средбата со Црвенковски Претседателот Бранко Црвенковски нема да ...

Згрозени сме од односот на претседателот и на Владата

Време - 20.04.2006

ВМРО-НП ЗА ЗАКОНОТ ЗА СТЕЧАЈЦИТЕ ВМРО-народна партија е згрозена од недоличното однесување на претседателот Бранко Црвенковски и од Владата, а во врска со законот за стечајците, рече вчера Марија Којзеклиска, пратеничка од оваа партија.

Црвенковски го смири ММФ, власта ќе наоѓа ново чаре за стечајците

Утрински - 20.04.2006

Како што и се очекуваше, шефот на државата не го стави својот потпис на указот за спорниот закон Сега Бучковски се обврзува дека Владата на денешната своја сесија ќе бара нов законски модел за нивно социјално згрижување, односно да добиваат паричен надомест до повторно вработување НИНА ...

Стечајците се откажаа од законот

Дневник - 20.04.2006

Здружението на стечајците го замолило Црвенковски да и' нареди на Владата во наредните денови да ги даде точните податоци за вкупниот број стечајци Стечајците по вчерашната средба со претседателот Бранко Црвенковски и со премиерот Владо Бучковски се откажаа од законот за нивно згрижување затоа што ...

ММФ е лошо алиби за Црвенковски и за Бучковски

Дневник - 20.04.2006

ВМРО-Народна партија го осуди блокирањето на законот за стечајците од Владата и од претседателот Бранко Црвенковски и соопшти дека нема да се откаже од негово донесување. За партијата, оправдувањето на власта дека законот не треба да се донесе за да не се наруши аранжманот со ММФ е ноторна лага и ...

ММФ Предвидува раст од четири насто за 2006

Канал5 - 20.04.2006

Раст на БДП за четири отсто, предвидува ММФ за оваа година. Позитивен тренд се очекува и следната година и тоа според најновиот извештај на монетарците објавен синоќа за 4,5 проценти. Раст на БДП за четири отсто, предвидува ММФ за оваа година.

ММФ: Продолжува позитивниот тренд на раст на економијата во Југоисточна Европа

Канал5 - 20.04.2006

Зголемената лична потрошувачка и солидниот пораст на извозот би требало да им овозможат на земјите од Југоисточна Европа, чии економии одат во нагорна линија, да продолжат со експанзијата, но не со истото силно темпо како во 2004 година, оцени ММФ.

СТЕЧАЈЦИТЕ, ИНГ, БАЧИЛО... ДЕНЕСКА ПРЕД ВЛАДИНИОТ КАБИНЕТ

Канал5 - 20.04.2006

Владата на Република Македонија на денешната седница треба да ги разгледа можностите за решавање на статусот на стечајните работници со над 25 години работен стаж, по вчерашната одлука на претседателот Бранко Црвенковски да не го потпише Законот за изменување на Законот на пензиско и инвалидско ...

Црвенковски не го потпишува Указот

Вечер - 20.04.2006

Претседателот на државата Бранко Црвенковски нема да го потпише Указот за дополнување Законот за пензиско и инвалидско осигурување, со кој, од септември се предвидуваше пензионирање на стечајците со 25 години работен стаж. Ново решение Владата ќе се обиде да најде денеска, за што е закажана и ...

РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ НА СТЕЧАЈЦИТЕ

Вечер - 20.04.2006

Демократската обнова на Македонија во рамките на циклусот трибина за актуелните општествено-политички состојби, вчера одржа трибина на тема "Аспектите на социјалната политика и решавање на проблемите на стечајните работници".

Црвенковски нема да го потпише законот за стечајците

А1 - 19.04.2006

Претседателот Црвенковски нема да го потпише законот што на стечајците требаше да им обезбеди социјална помош до пензија. Се повлече пред заканата што му ја пласираше Владата дека Македонија може да остане без ММФ и Светската банка и дека законот ја оддалечува Македонија од Европската Унија и НАТО.

ММФ-донија

Вест - 19.04.2006

ПРОТЕСТИ НА СТЕЧАЈЦИТЕ ВО ШТИП И КУМАНОВО Ако Владата дозволи ММФ да одлучува за се во Македонија, тогаш е подобро да се вика ММФ-донија. Ако нешто не и е по ќеф на власта, таа секогаш се вади со Светска банка и ММФ, велат од раководството на Здружението на стечајните работници со над 25 години ...

Љубчо шефува со СДСМ

Вест - 19.04.2006

ПРЕДИЗБОРНА МАНИПУЛАЦИЈА СО СТЕЧАЈЦИТЕ Пратеникот Јани Макрадули тврди дека ВМРО-НП и стечајците ги изманипулирале дека со Законот ќе се згрижат 4.100 стечајци, а не 18 илјади колку што реално покажуваат анализите на Владата Пратениците вчера јавно признаа дека ја згрешиле работата околу измените и ...

Паника во Владата, народот мртов гладен

Време - 19.04.2006

ММФ СЕ НАЛУТИ ПОРАДИ ЗАКОНОТ ЗА СТЕЧАЈЦИТЕ Александра К. Мишовска Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе ги седне на маса премиерот Владо Бучковски и министрите Никола Поповски и Стевче Јакимовски за да му објаснат зошто од него бараат да не го потпише указот на Законот за пензиско и ...

ММФ не ни се налутил

Вест - 19.04.2006

НИКОЛА ПОПОВСКИ СЕ ИЗВЛЕЧЕ ММФ не се заканил со замрзнување на аранжманот. Имало само неофицијална комуникација и барање Владата да објасни како ќе влијаат врз буџетот законите кои им даваат дополнителни права на стечајците и работниците прогласени за технолошки вишок.

Црвенковски ќе го спасува аранжманот со ММФ?

Утрински - 19.04.2006

Откако владејачките пратеници предизборно им се додворија на стечајците Во Кабинетот на претседателот ги анализираат аргументите на Владата со кои таа бара од него да не го потпише указот НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Претседателот Бранко Црвенковски ја доби улогата да го спасува аранжманот со ММФ.

Стечајците бараат од Црвенковски да и каже „не“ на Владата

Утрински - 19.04.2006

СТАВ ШТИП - Барањето на Владата претседателот на државата Бранко Црвенковски да не го потпише указот за прогласување на Законот за дополнување на Законот за инвалидско и пензиско осигурување, зашто со тоа ќе се зачувале уставноста, реформите и одржливоста на пензискиот фонд, како и меѓународните ...

Црвенковски и Бучковски ќе го пеглаат законот за стечајците

Дневник - 19.04.2006

Владата не знае колку стечајци се опфатени со законот, од што зависи дали буџетот ќе биде покус за 6 милиони или за 30 милиони евра Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе се консултира со премиерот Владо Бучковски и со министрите за финансии и за труд Никола Поповски и Стевчо Јакимовски пред ...

И местенката отиде во стечај

Дневник - 19.04.2006

ММФ и' се закани на Владата дека ќе го раскине аранжманот со Македонија, поради Законот за стечајците, кој завчера го изгласаа пратениците. Со овој закон од 6.000 до 16.000 стечајци во земјава што имаат повеќе од 25 години работен стаж треба да примаат месечен надомест од 100 евра се' до ...

Шипинки!

Дневник - 19.04.2006

Во понеделникот попладнето пукна бомбата: ММФ ќе го откажел стенд-бај аранжманот ако до четврток (!?) Владата не нашла чаре или modus operandi за Законот за пензии на стечајците со 25 години работен стаж неодамна изгласан во Собранието! Значи, по романсата помеѓу Никола Поповски и ММФ или по така ...

Црвенковски нема да го потпише указот за спорниот закон за стечајците

Канал5 - 19.04.2006

Шефот на државата нема да го потпише указот за спорниот закон со кој се предвидува предвремена пензија за стечајците. Шефот на државата нема да го потпише указот за спорниот закон со кој се предвидува предвремена пензија за стечајците.

Стечајци пред Собрание се закануваат со социјална револуција

Канал5 - 19.04.2006

Стечајците се заканија со социјална револуција откако ги извиси претседателот Црвенковски со одлуката да не го аминува законот. Стечајците се заканија со социјална револуција откако ги извиси претседателот Црвенковски со одлуката да не го аминува законот.

Законот за стечајците тема на средбата на Црвенковски со Бучковски, Поповски и Јакимовски

Канал5 - 19.04.2006

Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе ги прими премиерот Владо Бучковски и министрите за финансии и за труд и социјална политика Никола Поповски и Стевчо Јакимовски. Скопје, 19 април (МИА) - Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе ги прими премиерот Владо Бучковски и министрите за ...

Кумановските стечајци се заканија со протести пред Владата

А1 - 18.04.2006

Стечајците од Куманово се заканија со радикални протести доколку Владата и претседателот на државата на било кој начин го спречат реализирањето на ново донесениот закон за стечај. Освен протести пред клучните институции, пред Општината и Судот, стечајците ќе ги блокираат и влезот и излезот на ...

Поради стечајците виси аранжманот со ММФ

Време - 18.04.2006

ВЛАДАТА ВО ПАНИКА Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) размислува да го прекине аранжманот со Македонија откако Собранието го измени Законот за вработување и осигурување во случај на невработеност, со кој стечајците со 25 години работен стаж ќе примаат паричен надомест додека не ги исполнат условите ...

Поради стечајците виси аранжманот со ММФ

Утрински - 18.04.2006

Неофицијално, ММФ се заканил до нашите власти доколку не го поништат спорниот закон Сите официјални фактори во државава ја демантираат оваа информација. Владиниот кабинет вчера попладне, сепак, држеше итна седница на тема соработката со ММФ и со Светска банка НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Македонија ...

ММФ ќе н’ отпише

Дневник - 18.04.2006

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) се заканил дека ќе го раскине аранжманот со Македонија бидејќи пратениците на владејачкото мнозинство не го почитувале договорот и го поддржале предлогот на ВМРО-НП сите стечајци да добијат право на паричен надомест до пензионирање ако имаат 25 години стаж, ...

Шефот на државата ќе ја спасува Владата од кризата со ММФ

Канал5 - 18.04.2006

Шефот на државата ќе ја спасува Владата од кризата во односите со ММФ. Канал 5 дознава дека Црвенковски најверојатно нема да го стави потписот врз указот за прогласување на измените на законот за пензиско, со кои стечајците добија бенефиции кои Буџетот не може да ги издржи.

ММФ се закани со замрзнување на аранжманот, се противат на законот за стечајци и технолошки вишок

Канал5 - 18.04.2006

Меѓународниот монетарен фонд се заканува со замрзнување на аранжманот поради предизборно донесените два закона, за стечајците и измените во законот за осигурување во случај на невработеност. Меѓународниот монетарен фонд се закани со замрзнување на аранжманот поради предизборно донесениот закон за ...

ММФ ќе ја откачи Владата?!

Вечер - 18.04.2006

Меѓународниот монетарен фонд ќе го "замрзне" аранжманот со Македонија, доколку државата веднаш не го поништи Законот за дополнување на Законот за пензиско и инвалидско осигурување, кој Собранието го донесе во четвртокот. Монетарците, наводно, упатиле допис до Владата, во кој бараат поништување на ...

ММФ се закани со прекин на аранжманот

А1 - 17.04.2006

Меѓународниот монетарен фонд ќе го замрзне аранжманот со Македонија поради новиот закон за социјално згрижување на стечајците до пензија. Ваквата закана од Вашингтон ги собра на итна, вонредна седница министрите на Владата. Сега заседаваат, трагаат по форма како да се извадат од новонастанатата ...