TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Странски компании ќе ја прочистуваат почвата кај Охис

Скопје инфо - 11.11.2012

Во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање вчера во Скопје се одржа Форум за отпад на кој се разгледуваа начини за решавање на проблемот со загадената почва во ОХИС со ...

ОХИС ќе оди во Германија

Дневник - 09.11.2012

За деконтаминација на почвата во кругот на ОХИС, потребни се околу 40 милиони евра. Една од можностите е таа да се складира во рудник за сол во странство Соња Христовска За 40 милиони евра, со ...

Компаниите сакаат да го купат Охис, но без сите 800 вработени

24 Вести - 08.11.2012

Бројката од 800 вработени на загубарот Охис останува главен проблем за идните газди. И бугарската и швајцарската компанија заинтересирано за Охис нудат инвестиции од по 20 милиони евра.

Од отровите во ОХИС има спас, треба да се најдат пари

Утрински - 08.11.2012

Скопје може да се спаси од токсичниот линдан и живата кои со децении лежат во дворот на некогашниот хемиски гигант ОХИС за помалку од една година.

Ќе се чисти почвата од линдан и жива во ОХИС

Алфа - 08.11.2012

Во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање денеска во Скопје се одржа Форум за отпад на кој се разгледуваа начини за решавање на проблемот со загадената почва во ОХИС ...

Почвата од ОХИС ќе се чисти во странство?

+инфо - 08.11.2012

Најефикасен начин да се реши проблемот со почвата околу „ОХИС“ која е контаминирана со линдан и со жива е преку нејзино дислоцирање и уништување на опасните материи во странство.

Форум за решавање на проблемот со депониите во Охис

Канал5 - 08.11.2012

Денеска во Скопје се одржа Форум за отпад, како дел од активностите кои Министерството за животна средина и просторно планирање во соработка со германската компанија „K+S„ ги презема за решавање на ...

Германска и романска компанија ќе работат на прочистување на почвата во ОХИС

МРТ - 08.11.2012

Во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање денеска во Скопје се одржа Форум за отпад на кој се разгледуваа начини за решавање на проблемот со загадената почва во ОХИС ...

Германска и романска компанија ќе работат на прочистување на почвата во ОХИС

Вечер - 08.11.2012

Германската компанија К+С и романската СЕТЦАР ќе направат детални истражувања за тоа што може да се направи со загадената почва во ОХИС со линдан и жива.

Странски компании ќе ја прочистуваат почвата од линдан и жива во ОХИС

Курир - 08.11.2012

Во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање денеска во Скопје се одржа Форум за отпад на кој се разгледуваа начини за решавање на проблемот со загадената почва во ОХИС ...

Последен рок за тендерска документација за Охис

24 Вести - 07.11.2012

Денеска до 14 часот истекува рокот за поднесување на тендерската документација за продажба на хемискиот гигант Охис. Од неофицијални извори дознаваме дека заинтересирана е една компанија.

Охис пред деветти обид за продажба

24 Вести - 07.11.2012

Две компании во игра за купување на Охис. До последен момент тактизирање и неизвесност, тендерска документација подигнаа една буграскло – турска коорпорација и една швајцарска фирма.

СДСМ: Буџетот не нуди решенија за граѓаните

Утрински - 07.11.2012

Марјанчо Николов, претседател на собраниска комисија за финансирање и буџет, вчера изјави дека предлог-буџетот за 2013 година „уште еднаш потврдува дека тоа е буџет на долгови, кредити и буџет кој не ...

Една компанија подигнала документација за ОХИС

Утрински - 07.11.2012

Само една компанија засега покажала интерес за купување на загубарот ОХИС. Вчера истече рокот за подигнување на тендерската документација за продажба на хемискиот гигант, за кој неофицијално се ...

Две компании подигнаа документација на тендерот за продажба на ОХИС

А1 On - 07.11.2012

Две компании подигнаа документација на тендерот за продажба на ОХИС. Крајниот рок за доставување на понудите е 14 ноември. Ова е деветти тендер за продажба на ОХИС што го објавува Владата.

Охис можеби ќе се продаде

Н.Македонија - 07.11.2012

Две компании подигнаа документација на тендерот за продажба на ОХИС Крајниот рок за доставување на понудите е 14 ноември. Ова е деветти тендер за продажба на ОХИС што го објавува Владата.

Истекува рокот за подигнување тендерска документација за ОХИС

Фактор - 07.11.2012

Денеска истекува рокот за подигнување тендерска документација за продажба на ОХИС . Според информациите од Министерството за економија, досега една компанија има подигнато тендерска документација.

Премиере имајте доблест, соочете се со нас

+инфо - 07.11.2012

Со свирки и извици „уа“ вработените на ОХИС и денеска два часа безуспешно ги довикуваа премиерот Никола Груевски и економските министрите да им дадат одговор кога ќе ги добијат 15 плати и што ќе се ...

Истече рокот за подигнување тендерска документација за ОХИС, пријавена една компанија

Сител - 07.11.2012

Рокот за подигнување тендерска документација за продажба на ОХИС истекува денеска до крајот на работното време. Според информациите од Министерството за економија, досега една компанија има подигнато ...

Две фирми заинтересирани за купување на Охис

Сител - 07.11.2012

Две компании подигнаа тендерска документација за продажба на Охис. Не се соопштуваат имињата, но се открива дека едната е турско бугарска коорпорација.

Истече рокот за тендерска документација

Вечер - 07.11.2012

Рокот за подигнување тендерска документација за продажба на ОХИС истече вчера и според информациите од Министерството за економија, досега една компанија има подигнато тендерска документација.

Истекува рокот за тендерска документација за ОХИС

Точка - 07.11.2012

Рокот за подигнување тендерска документација за продажба на ОХИС истекува денеска до крајот на работното време. Според информациите од Министерството за економија, досега една компанија има подигнато ...

Истекува рокот за тендерска документација за ОХИС

Нетпрес - 07.11.2012

Рокот за подигнување тендерска документација за продажба на ОХИС истекува денеска до крајот на работното време. Според информациите од Министерството за економија, досега една компанија има подигнато ...

Вработени од Охис: Премиере кога ќе добиеме плати?!?

Sky - 07.11.2012

И денеска, како и по кој знае кој пат вработените на Охис, два часа бараа безуспешно бараа одговор од премиерот Никола Груевски и од економските министри кога ќе ги добијат 15 заостанати плати.

За тендерот за продажба на ОХИС две компании подигнаа документација

Press24 - 07.11.2012

Две компании подигнаа документација на тендерот за продажба на ОХИС. Крајниот рок за доставување на понудите е 14 ноември Вработените, кои еден месец протестираат пред Владата барајќи исплата на ...

Објавен тендер за продажба на ОХИС

Курир - 07.11.2012

Крајниот рок за доставување на понудите е 14 ноември. Објектот се нуди за 14 илјади евра со услов да бидат задржани сите вработени и да се исплатат сите заостанати плати и придонеси.

За тендерот за продажба на ОХИС две компании подигнаа документација

Maxim - 07.11.2012

Две компании подигнаа документација на тендерот за продажба на ОХИС. Крајниот рок за доставување на понудите е 14 ноември Вработените, кои еден месец протестираат пред Владата барајќи исплата на ...

Наближува тендерот за „ОХИС“ - работниците игнорирани

Телма - 06.11.2012

Во исчекување на тендерот за продажба кој ќе се одржи на 14 ноември вработените од „ОХИС“ и денеска протестираа пред Владата барајќи средба со премиерот. Но, никој и овојпат не ги прими.

СДСМ - Предлог-буџетот не нуди решенија за проблемите на граѓаните

Утрински - 06.11.2012

СДСМ денеска оцени дека Предлог буџетот за 2013 година не нуди решение за голем дел од проблемите на граѓаните и нема да донесе подобар стандард.

Николов: Владата има пари за реклами, а нема за ОХИС

А1 On - 06.11.2012

Предлог буџетот за 2013 година кој беше ставен на увид на јавноста уште еднаш потврдува дека тоа е буџет на долгови, кредити и буџет кој не нуди решение на голем дел од проблемите на граѓаните, рече ...

Николов: Владата има пари за реклами, а нема за ОХИС

+инфо - 06.11.2012

Предлог буџетот за 2013 година кој беше ставен на увид на јавноста уште еднаш потврдува дека тоа е буџет на долгови, кредити и буџет кој не нуди решение на голем дел од проблемите на граѓаните, рече ...

СДСМ: Буџетот не е одговор на кризата!

Фактор - 06.11.2012

СДСМ смета дека предлог буџетот за 2013 година кој беше ставен на увид на јавноста е буџет на долгови, кредити и буџет кој не нуди решение на голем дел од проблемите на граѓаните.

СДСМ: Предлог-буџетот не нуди решенија за проблемите на граѓаните

Сител - 06.11.2012

СДСМ денеска оцени дека Предлог буџетот за 2013 година не нуди решение за голем дел од проблемите на граѓаните и нема да донесе подобар стандард.

СДСМ: Владата нема визија за решавање на проблемите на граѓаните

Press24 - 06.11.2012

СДСМ денеска оцени дека Предлог буџетот за 2013 година не нуди решение за голем дел од проблемите на граѓаните и нема да донесе подобар стандард.

СДСМ: Предлог-буџетот не нуди решенија за проблемите на граѓаните

Курир - 06.11.2012

СДСМ денеска оцени дека Предлог буџетот за 2013 година не нуди решение за голем дел од проблемите на граѓаните и нема да донесе подобар стандард.

Николов: Владата има 11.5 милиони евра за реклами, а нема 3 милиони за плати во Охис

Sky - 06.11.2012

Предлог буџетот за 2013 година кој беше ставен на увид на јавноста уште еднаш потврдува дека тоа е буџет на долгови, кредити и буџет кој не нуди решение на голем дел од проблемите на граѓаните, смета ...

СДСМ - Предлог-буџетот не нуди решенија за проблемите

Maxim - 06.11.2012

Маријанчо Николов, претседател на собраниската Комисија за финансирање и буџет, на прес-конференција истакна дека станува збор за буџет на долгови и кредити кои не се знае за што ќе бидат потрошени.

Вработените од Охис повторно пред Владата

24 Вести - 05.11.2012

Два дена пред истекот на деветиот по ред тендер за продажба на Охис, од синдикатот велат дека засега стасала само една понуда.

Гужва пред Влада, штрајкуваат Охис и железничарите

Фактор - 05.11.2012

Денеска пред Владата протестираат вработените на државниот загубар „Охис “ и работниците од фирмата „Ремонт на пруги“. За два дена се затвора седмиот по ред тендер за продажба на скопската фирма, ...