TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изјавата на Нуланд за спорот за името се уште интересна за грчките медиуми

24 Вести - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

Изјавата на Нуланд за името се уште интересна за грчките медиуми

Утрински - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

Изјавата на Нуланд за спорот за името се уште интересна за грчките медиуми

А1 On - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

Изјавата на Нуланд сѐ уште интересна за грчките медиуми

Алсат-М - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

Изјавата на Нуланд за спорот за името се уште интересна за грчките медиуми

Алфа - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

Голем интерес во Грција за ставот на Нуланд за спорот за името

+инфо - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

Изјавата на Нуланд се анализира во Грција

Либертас - 16.11.2013

Во Грција се уште се „врти“ изјавата на американскиот помошник – државен секретар за Европа Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

Елефтеротипија: Даниел Фрид дрско ја уценувал Грција, Македонија да влезе во НАТО

Канал5 - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

Елефтеротипија: САД не се ангажираат за прашањето за името

Сител - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

Изјавата на Нуланд за спорот за името се уште интересна за грчките медиуми

Вечер - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат "прифатливи" за да се ...

Изјавата на Нуланд за спорот за името се уште интересна за грчките медиуми

Бриф - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

„Елефтеротипија“: Нема сигнал дека САД го туркаат Скопје во НАТО

Телеграф - 16.11.2013

Повикувајќи се на дипломатски извори, „Елефтеротипија“пишува дека „засега нема знаци за некакво придвижување на Американците за оваа тема во пресрет на самитот на НАТО во 2014 година“ Во Грција се ...

Изјавата на Нуланд за спорот со името сеуште интересна за грчките медиуми

Република - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

За грчките медиуми изјавата на Нуланд за спорот за името се уште актуелна

Курир - 16.11.2013

Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да можат да бидат прифатливи“ за да се ...

Грчки медиуми: „Едно, две, три, многу Скопја“

Press24 - 16.11.2013

Грчките медиуми сеуште пишуваат за изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд околу грчко-македонскиот спор за името.

Грчкиот печат тврди дека Белата куќа ја уценувала Грција да прифати членство на Македонија во НАТО

Inpress - 16.11.2013

Атина, 16. ноември 2013 (ИНПРЕС) Во Грција се уште е актуелна изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд дека „има две или повеќе формулации кои би требало да ...

„Едно, две, три, многу Скопја“ - Нуланд ги здрма грчките медиуми

Maxim - 16.11.2013

Грчките медиуми сеуште пишуваат за изјавата на американскиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд околу грчко-македонскиот спор за името.

Нуланд: Само Македонија и Грција можат да донесат одлука за името

Deutsche Welle - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот американски помошник државен секретар за Европа, Викторија ...

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

24 Вести - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Спорот за името зависи од лидерите

Р.С.Европа - 14.11.2013

Во претставувањето на своите приоритети, новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд изјави дека во минатото лично вложила многу енергија во надминување на спорот меѓу Македонија и ...

САД ги поздравува Белград и Приштина за конструктивниот дијалог

Нова ТВ - 14.11.2013

Помошникот – државен секретар Викторија Нуланд изјави дека САД се охрабрени од дијалогот Белград-Приштина и од напредокот постигнат под покровителство на ЕУ.

Нуланд: Две или повеќе формулации прифатливи за името на двете страни

Нова ТВ - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новата американска помошник државна секретарка за Европа, Викторија Нуланд.

Нуланд: Одлуката за името е на двете влади, а не на САД

Вест - 14.11.2013

Во приоритетите на американската дипломатија, спорот со Грција нема да биде во фокусот на вниманието. При претставувањето на своите приоритети, новиот американски помошник-државен секретар за Европа ...

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

Утрински - 14.11.2013

Новиот помошник државен секретар за Европа спорот нема да биде во фокусот на американската дипломатија Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ...

Нуланд: има две - три добри формулации за решавање на спорот за името

Телма - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Вашингтон треба да се насочи кон зголемување на трговијата и инвестициите меѓу САД и Русија

А1 On - 14.11.2013

Конструктивната соработка меѓу Русија и САД е од корист не само за нив самите, туку и за целиот свет, изјави пред американскиот Атлантски совет новиот помошник државен секретар на САД за Европа и ...

Нуланд: САД охрабрени од дијалогот Белград – Приштина

А1 On - 14.11.2013

Помошникот на американскиот државен секретар Викторија НУланд изјави дека САД се охрабрени од дијалогот Белград-Приштина и со напредокот постигнат под покровителство на ЕУ.

Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

Идивиди - 14.11.2013

Вашингтон 14 ноември 2013 (МИА) - Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа ...

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

Алсат-М - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

А1 On - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

Алфа - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Името не е во приоритетите на САД, Франција не сака да биде посредник

Алфа - 14.11.2013

Кипар, Косово, Босна и Херцеговина се на агендата на американскиот Стејт департмент, но не и спорот за името меѓу Македонија и Грција. Ваков заклучок може да се изведе од синоќешѓнотот излагање на ...

Нуланд: Решението за спорот за името во рацете на лидерите

+инфо - 14.11.2013

Во претставувањето на своите приоритети, новиот помошник државен секретар на САД за Европа, Викторија Нуланд изјави дека во минатото лично вложила многу енергија во надминување на спорот меѓу ...

САД охрабрени од дијалогот Белград - Приштина

+инфо - 14.11.2013

Помошникот на американскиот државен секретар Викторија НУланд изјави дека САД се охрабрени од дијалогот Белград-Приштина и со напредокот постигнат под покровителство на ЕУ.

Нуланд: САД се охрабрени од дијалогот Белград-Приштина

Либертас - 14.11.2013

Помошникот – државен секретар Викторија Нуланд изјави дека САД се охрабрени од дијалогот Белград-Приштина и од напредокот постигнат под покровителство на ЕУ.

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

Сител - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

Канал5 - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: САД охрабрени од дијалогот Белград - Приштина

Сител - 14.11.2013

Помошникот на американскиот државен секретар Викторија НУланд изјави дека САД се охрабрени од дијалогот Белград-Приштина и со напредокот постигнат под покровителство на ЕУ.

Нуланд за спорот со името- две формулации прифатливи за двете страни

Локално - 14.11.2013

Решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција останува заложба на американската дипломатија и во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Одлуката зависи од Македонија и од Грција, а не од САД

Либертас - 14.11.2013

Во претставувањето на своите приоритети, новиот помошник – државен секретар на САД за Европа, Викторија Нуланд изјави дека во минатото лично вложила многу енергија во надминување на спорот меѓу ...

Нуланд: Спорот за името зависи само од Македонија и Грција

Вечер - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Има две, или повеќе решенија за спорот коишто може да бидат прифатливи за Македонија и за Грција

МРТ - 14.11.2013

Има две, или повеќе решенија за спорот коишто може да бидат прифатливи за Македонија и за Грција, изјави помошникот државен секретар за Европа и Евроазиски прашања, Викторија Нуланд во Вашингтон ...

САД ќе навиваат но, нема да притискаат и директно да учествуваат во спорот за името

Канал5 - 14.11.2013

САД ќе навиваат но, нема дирекно да се мешаат во македонско-грчкиот проблем. Ставот на официјален Вашинготн го пренесе новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Спорот со името не е приориет за САД

Сител - 14.11.2013

Новата помошничка државен секретар за Европа Викторија Нуланд не најави нов американски ангажман околу решавање на спорот за името. Според Нуланд, ова е пред се прашање меѓу Македонија и Грција, кои ...

НУЛАНД: Вашингтон да се фокусира кон зголемување на трговијата и на инвестициите со Русија

Телеграф - 14.11.2013

Според неа за таа цел е неопходно колку што е можно да се намалат таксите и другите пречки, како и да се создадат врски меѓу народите и бизнисот на регионално ниво Конструктивната соработка меѓу ...

НУЛАНД: Решението за името зависи од Македонија и од Грција

Телеграф - 14.11.2013

Во вчерашното претставување на своите приоритети, Нуланд рече дека во минатото лично вложила многу енергија за надминување на спорот меѓу Македонија и Грција, но во овој момент одлуката е на двете ...

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

Точка - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Спорот за името зависи од Македонија и Грција, САД веќе доволно направија

Бриф - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Навиваме за решение, само вие можете да донесете соодветна одлука

Тера - 14.11.2013

Новиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд порачала дека останува на Македонија и Грција да изнајдат соодветно решение за спорот со името, а дотогаш САД ќе продолжи да навива за ...

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

Нетпрес - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Спорот за името зависи само од Македонија и Грција

Курир - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

„Спорот за името ќе зависи само од Македонија и Грција“

Press24 - 14.11.2013

Македонско - грчкиот спор за името да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и од Грција

Република - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Навиваме за решение, само вие можете да донесете соодветна одлука

Portal - 14.11.2013

Новиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд порачала дека останува на Македонија и Грција да изнајдат соодветно решение за спорот со името, а дотогаш САД ќе продолжи да навива за ...

Нуланд: Навиваме за решение, само вие можете да донесете соодветна одлука

Хајд Парк - 14.11.2013

Новиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд порачала дека останува на Македонија и Грција да изнајдат соодветно решение за спорот со името, а дотогаш САД ќе продолжи да навива за ...

Нуланд: Спорот за името зависи само од Македонија и Грција

еВести - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

САД: Корупцијата им се заканува на демократиите во централна и источна Европа

Хајд Парк - 14.11.2013

Американската дипломатија предупредува дека на некои од демократиите во централна и источна Европа им се заканува корупцијата, повикувајќи ги сите земји од регионот кои не се во Европската унија да ...

САД: Корупцијата им се заканува на демократите во централна и источна Европа

Portal - 14.11.2013

Американската дипломатија предупредува дека на некои од демократиите во централна и источна Европа им се заканува корупцијата, повикувајќи ги сите земји од регионот кои не се во Европската унија да ...

Нуланд: Навиваме за решение, само вие можете да донесете соодветна одлука

Макфакс - 14.11.2013

Новиот помошник државен секретар за Европа, Викторија Нуланд порачала дека останува на Македонија и Грција да изнајдат соодветно решение за спорот со името, а дотогаш САД ќе продолжи да навива за ...

САД: Корупцијата им се заканува на демократите во централна и источна Европа

Макфакс - 14.11.2013

Американската дипломатија предупредува дека на некои од демократиите во централна и источна Европа им се заканува корупцијата, повикувајќи ги сите земји од регионот кои не се во Европската унија да ...

Нуланд: Спорот за името ќе зависи од Македонија и Грција

Денешен - 14.11.2013

Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд - Спорот за името зависи од Македонија и Грција, не од САД

Inpress - 14.11.2013

Вашингтон, 14. ноември 2013 (ИНПРЕС) Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа ...

Вашингтон треба да се насочи кон зголемување на трговијата меѓу САД и Русија

Денешен - 14.11.2013

Конструктивната соработка меѓу Русија и САД е од корист не само за нив самите, туку и за целиот свет, изјави пред американскиот Атлантски совет новиот помошник државен секретар на САД за Европа и ...

Американците сметаат дека во Европа нема корупција

Денар - 14.11.2013

Американската дипломатија во средата предупреди дека на некои демократии на Централна и Источна Европа се загрозени од корупцијата, повикувајќи ги сите земји и региони кои не се во ЕУ, да ги прифатат ...

САД се тргна настрана - спорот за името оставен на Скопје и Атина

Maxim - 14.11.2013

Македонско - грчкиот спор за името нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на новиот помошник државен секретар за Европа Викторија Нуланд.

Нуланд: Спорот за името нема да зависи од САД, туку исклучиво од Македонија и Грција

Falanga - 14.11.2013

Јас самата во 2008 година на Самитот на НАТО во Букурешт, лично ги засукав ракавите. Спорот за името меѓу Македонија и Грција нема да биде во фокусот на американската дипломатија ниту во мандатот на ...