TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Генерален штрајк во Грција

Телма - 03.12.2015

Двата најголеми синдикати во Грција денеска организираат генерален штрајк во знак на протест против усвојувањето на буџетот на земјата. Oва е втор 24-часовен општ протест откако Владата на Сириза дојде на власт, кој ги опфаќа јавните услуги и ...

Генерален штрајк во Грција

Нова ТВ - 12.11.2015

Во Грција денеска се одвива генерачен штрајк при што нема да се одвиваат авионски летови на домашните линии, бродовите ќе останат на пристаништата, а јавните служби ќе бидат затворени. Грчкиот народ е незадоволен со мерките на штедење кои ги бараат ...

Ципрас ќе го почувствува гневот на улиците

Deutsche Welle - 12.11.2015

За денеска (12.11) планиран е бран штрајкови ширум Грција. Синдикатите ги мобилизираат граѓаните против мерките за штедење на владата на Алексис Ципрас. Дури и политичарите од неговата Сириза повикуваа на штрајк.

Генерален штрајк во Грција

24 Вести - 17.05.2017

Грција денеска е речиси целосно блокирана поради 24-часовниот генерален штрајк што го организираат синдикатите во знак на протест поради новите мерки за штедење што ги договори грчката влада со кредиторите, како услов за исплата на нова транша од ...

Владејачката Сириза повикува на генерален штрај во Грција

Р.С.Европа - 12.11.2015

Владејачката партија Сириза ги повика сите Грци да учествуваат во генералниот 24-часовен штрајк против политиката на штедење што самата ја спроведува, јави МИА од Атина. Секторот на партијата задолжен за работничките прашања, издаде соопштение ...

Генерален штрајк во Грција

Алсат-М - 14.12.2017

Грција денеска повторно е блокирана поради генерален штрајк на синдикатите во земјата против економските мерки и социјалните реформи, јавија грчките медиуми. Поради штрајкот, блокиран е железничкиот и морскиот сообраќај во земјата.

Масовен штрајк во Грција: Болниците, училиштата, администрацијата се затворени

365 - 12.11.2015

Денеска во Грција се одржува 24-часовен генерален штрајк во знак на протест против планираното зголемување на даноците и пензиските реформи. Штрајкот ќе ги парализира сите јавни услуги, вклучувајќи го и транспортот.

Грција блокирана од генерален штрајк и протести поради зголемените даноци и пензиските реформи (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 12.11.2015

Левичарската влада на грчкиот премиер Алексис Ципрас се соочува со првиот генерален штрајк од доаѓањето на власт во јануари, пишува Ројтерс. Синдикатите повикаа на 24-часовен штрајк, протестирајќи против порастот на даноците и реформите на идните ...

Грција блокирана од генерален штрајк и протести поради зголемените даноци и пензиските реформи

Тера - 12.11.2015

Левичарската влада на грчкиот премиер Алексис Ципрас се соочува со првиот генерален штрајк од доаѓањето на власт во јануари, пишува ...

Генерален штрајк во Грција

Идивиди - 03.12.2015

Атина, 3 декември 2015 (МИА) - Двата најголеми синдикати во Грција денеска организираат генерален штрајк во знак на протест против усвојувањето на буџетот на земјата. Како што јави дописникот на МИА од Атина, ова е втор 24-часовен општ протест ...

Грција парализирана поради генералниот штрајк на јавните служби

+инфо - 12.11.2015

Јавните служби во Грција денеска престанаа со работа бидејќи работниците стапија во првиот генерален штрајк откако во јануари левичарската коалиција ја презеде владата, јави Мета. Јавниот сообраќај е сериозно нарушен, затворено е метрото во Атина, ...

Грција: Генерален штрајк против политиката на штедење

Точка - 12.11.2015

Владејачката партија Сириза ги повика сите Грци да учествуваат во генералниот 24-часовен штрајк против политиката на штедење што самата ја спроведува, јави дописникот на МИА од Атина. Секторот на партијата задолжен за работничките прашања, издаде ...

ГРЦИЈА: Генерален штрајк против политиката на штедење

Телеграф - 12.11.2015

СИРИЗА ги повика сите Грци да учествуваат во генералниот 24-часовен штрајк Владејачката партија СИРИЗА ги повика сите Грци да учествуваат во генералниот 24-часовен штрајк против политиката на штедење што самата ја спроведува.

Генерален штрајк во Грција

Сител - 17.05.2017

Грција денеска е речиси целосно блокирана поради 24-часовниот генерален штрајк што го организираат синдикатите во знак на протест поради новите мерки за штедење што ги договори грчката Влада со кредиторите.

(ВИДЕО-ФОТО) ФРЛЕНА БОМБА НА ПОЛИЦИЈАТА: 25 000 луѓе ја блокираа Атина, хаос на улиците!

Фактор - 12.11.2015

Во Грција нема да има летови на домашните линии, бродовите се закотвени, а јавните институции ќе бидат затворени поради штрајкот против мерките за штедење. Грците не се задоволни со мерките на штедење кои меѓународните кредитори ги бараат во замена ...

Грција парализирана: Откажани летови, бродовите се на пристаништата, училиштата затворени

Точка - 12.11.2015

Јавните служби во Грција денес ја прекинале работата, бидејќи работниците стапиле во прв генерален штрајк откако во јануари левичарската влада ја преземала власта, јавуваат светските агенции.

Генерален штрајк во Грција

Канал5 - 12.11.2015

Двата главни синдикати денеска организираат протести во Грција. Тие протестираат против промените во пензиско - осигурителниот систем и мерките за зголемување на даноците и намалување на пензиите, кои се услов за добивање на финансиска помош.

ГРЦИЈА НА НОЗЕ: Целосна блокада и штрајк поради мерките на штедење!

Фактор - 12.11.2015

Во Грција нема да има летови на домашните линии, бродовите ќе останат на пристаништата, а јавните служби ќе бидат затворени, поради штрајкот против мерките за штедење. Грците не се задоволни со мерките на штедење кои меѓународните кредитори ги ...

Генерален штрајк во Грција,земјата парализирана

Канал5 - 12.11.2015

Парализиран јавниот и приватниот сектор, без вести, без возови и бродови, без лекари, затворени музеи и археолошки локалитети – животот во Грција на 24 часа запира да функционира нормално.

Експлозии во Грција, 25.000 луѓе излегоа на улица, се води војна со полицијата

think.mk - 12.11.2015

Грците не се задоволни со мерките на штедење кои меѓународните кредитори ги бараат во замена за нов пакет помош. Во болниците ќе работат само итните служби, а некои државни школи се затворени, бидејќи наставници, ученици, доктори, новинари и ...

ГРЦИЈА НА НОЗЕ: Целосна блокада и штрајк поради мерките на штедење!

Шеталиште - 12.11.2015

Во Грција нема да има летови на домашните линии, бродовите ќе останат на пристаништата, а јавните служби ќе бидат затворени, поради штрајкот против мерките за штедење. Грците не се задоволни со мерките на штедење кои меѓународните кредитори ги ...

Национален штрајк денеска ја парализира Грција

Локално - 12.11.2015

Државниот и приватниот сектор ќе бидат целосно парализирани поради 24-часовен штрајк, свикан на повик на двата главни синдикати кои ја обвинуваат владата дека ја напуштила предизборни заложби.

Грчка PR перверзија: “Кога Грците штрајкуваат ја поддржуваат Владата, кога не штрајкуваат ја поддржуваат уште повеќе”

Локално - 12.11.2015

Како лидер на опозицијата Ципрас ги испраќаше по ѓаволите мерките за штедење. Во улога на премиер, сепак му се наложи да ја погледне реалноста во очите. Денес во Грција се одржува првиот генерален штрајк против неговата влада.

Генерален штрајк во Грција

Бриф - 12.11.2015

Владејачката партија Сириза ги повика сите Грци да учествуваат во генералниот 24-часовен штрајк против политиката на штедење што самата ја спроведува, јави дописникот на МИА од Атина. Секторот на партијата задолжен за работничките прашања, издаде ...

Генерален штрајк во Грција

Репортер - 04.02.2016

Грција денеска е парализиран поради генерaлниот штрајк што го свикаа двата најголеми синдикати на вработените во државниот и јавниот сектор против плановите на Владата за реформи во пензиското и социјалното осигурување.

Генерален штрајк во Грција

Курир - 12.11.2015

Владејачката партија Сириза ги повика сите Грци да учествуваат во генералниот 24-часовен штрајк против политиката на штедење што самата ја спроведува, јави МИА. Секторот на партијата задолжен за работничките прашања, издаде соопштение „против ...

Фрлена бомба врз полицијата: 25 000 луѓе ја блокираа Атина, хаос на улиците!

Вечер - 12.11.2015

Во Грција нема да има летови на домашните линии, бродовите се закотвени, а јавните институции ќе бидат затворени поради штрајкот против мерките за штедење. Грците не се задоволни со мерките на штедење кои меѓународните кредитори ги бараат во замена ...

Грците на нога, подготвија тотална блокада (фото)

Денар - 12.11.2015

Во Грција нема да има летови на домашните линии, бродовите остануваат на пристаништата, а и јавните служби ќе бидат затворени, причината за тоа е новиот штрајк против мерките за штедење. Грците не се задоволни од мерките за штедење кои меѓународните ...

Не тргнувајте за Грција: Денеска генерален штрајк!

Вечер - 12.11.2015

Денеска се затворени сите владини институции, болниците работат со неопходен персонал, јавниот превоз е сведен на минимум, а метрото и железничкиот сообраќај во Атина воопшто не работат. Владејачката партија Сириза ги повика сите Грци да учествуваат ...

Грција: Генерален штрајк против политиката на штедење

Нетпрес - 12.11.2015

Владејачката партија Сириза ги повика сите Грци да учествуваат во генералниот 24-часовен штрајк против политиката на штедење што самата ја спроведува, јави дописникот на МИА од Атина. Секторот на партијата задолжен за работничките прашања, издаде ...

Генерален штрајк во Грција

МРТ - 17.05.2017

Во Парламентот се води дебата околу Предлог- законот за кој пратениците гласаат утре. Грција е речиси целосно блокирана поради 24- часовниот генерален штрајк што го организираат синдикатите во знак на протест поради новите мерки за штедење што ги ...

Грција парализирана од генерален штрајк на јавните служби

Репортер - 12.11.2015

Јавните служби во Грција денес престанаа со работа откако вработените стапија во генерален штрајк, јавуваат светските агенции. Штрајкот сериозно го поремети јавниот сообраќај, метрото во Атина е затворено, а автобуските и тролебуските линии се ...

Генералниот штрајк- тест за Ципрас

МРТ - 12.11.2015

Работниците од државниот и приватниот сектор стапија во генерален 24-часовен штрајк, прв од формирањето на владата на премиерот Ципрас во јануари. Затворени се сите владини институции, болниците работат...

Најава за генерален 24-часовен штрајк против политиката на штедење во Грција

Пулс24 - 12.11.2015

Грчката владејачката партија Сириза, ги повика граѓаните на Грција да учествуваат во генералниот 24-часовен штрајк против политиката на штедење. Секторот на партијата задолжен за работничките прашања, издаде соопштение „против екстремните ...

Генерален штрајк во Грција

Lider - 03.12.2015

Двата најголеми синдикати во Грција денеска организираат генерален штрајк во знак на протест против усвојувањето на буџетот на земјата. Како што јави дописникот на МИА од Атина, ова е втор 24-часовен општ протест откако Владата на Сириза дојде на ...

СИРИЗА против владата на СИРИЗА – ги повикува Грците на генерален штрајк

Канал5 - 11.11.2015

СИРИЗА иако е главниот столб од коалиционата влада, ги повикува Грците масовно да излезат на генерален штрајк. 12 ноември, утрешниот ден е денот кога Грците, организирани од најголемите синдикати ќе излезат на улица против новите антикризни мерки и ...

Од ноќеска Грција под целосна блокада- сите се на штрајк!

Локално - 11.11.2015

Трговска организација кон грчките синдикати една по друга објавија учество во генералниот штрајк, кој почнува вечерва. Синдикатите се подготвени да ја блокираат целосно земјата. Тие скокнаа против економските мерки кои владата на СИРИЗА ги договори ...

„СИРИЗА“ повикува на протести против себе

Република - 11.11.2015

Владеачката левичарска коалиција „СИРИЗА“ во Грција, ги повика граѓаните да излезат на протест против спроведуваната политика на ограниувања, на кабинетот предводен од Алексис Ципрас. – Утре сите да ја прекинат работата во текот на денот и да одат ...

Генерален штрајк на двата најголеми синдиката во Грција

Р.С.Европа - 10.11.2015

Двата најголеми синдиката во Грција повикаа на 12 ноември на генерален штрајк поради промените што се подготвуваат во пензиско осигурителниот систем и поради мерките за зголемување на даноците и намалување на пензиите.

Генерален штрајк на двата најголеми синдиката во Грција

Алсат-М - 10.11.2015

Двата најголеми синдиката во Грција повикаа на 12 ноември на генерален штрајк поради промените што се подготвуваат во пензиско осигурителниот систем и поради мерките за зголемување на даноците и намалување на пензиите.

Генерален штрајк на двата најголеми синдиката во Грција

24 Вести - 09.11.2015

Двата најголеми синдиката во Грција повикаа на 12 ноември на генерален штрајк во државата поради промените што се подготвуваат во пензиско-осигурителниот систем и поради мерките за зголемување на даноците и намалување на пензиите.

Генерален штрајк на двата најголеми синдиката во Грција

+инфо - 09.11.2015

Двата најголеми синдиката во Грција повикаа на 12 ноември на генерален штрајк во државата поради промените што се подготвуваат во пензиско-осигурителниот систем и поради мерките за зголемување на даноците и намалување на пензиите.

Генерален штрајк на двата најголеми синдиката во Грција

Алфа - 09.11.2015

Двата најголеми синдиката во Грција повикаа на 12 ноември на генерален штрајк во државата поради промените што се подготвуваат во пензиско-осигурителниот систем и поради мерките за зголемување на даноците и намалување на пензиите.

Генерален штрајк на двата најголеми синдиката во Грција

Вечер - 09.11.2015

Тие мерки се дел од условите за добивање трета по ред финансиска помош од 86 милијарди евра, објавуваат грчки медиуми. Двата најголеми синдиката во Грција повикаа на 12 ноември на генерален штрајк во државата поради промените што се подготвуваат во ...

Генерален штрајк на двата најголеми синдиката во Грција

Репортер - 09.11.2015

Двата најголеми синдиката во Грција повикаа на 12 ноември на генерален штрајк во државата поради промените што се подготвуваат во пензиско-осигурителниот систем и поради мерките за зголемување на даноците и намалување на пензиите.

Генерален штрајк на двата најголеми синдикати во Грција

Lider - 09.11.2015

Двата најголеми синдиката во Грција повикаа на 12 ноември на генерален штрајк во државата поради промените што се подготвуваат во пензиско-осигурителниот систем и поради мерките за зголемување на даноците и намалување на пензиите.