TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претставничката на Пентагон Евелин Фаркаш во посета на Македонија

Глас на Америка - 14.11.2013

САД и` се благодарни на Македонија за учеството во меѓународните мисии. „Благодарни сме и` на Македонија за нејзиното учеството во операциите на НАТО, како постојан и континуиран партнер на САД во ...

Македонија пред САД искажа желба за учество во нови воени мисии

Телма - 14.11.2013

Највисок приоритет е полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ и во таа насока продолжување на учеството во мировните мисии надвор од државата, истакнал министерот за одбрана Талат ...

Џафери разговарал за мисиите, не за сирискиот арсенал

Утрински - 14.11.2013

Официјално со високата функционерка од Пентагон министерот за одбрана разговарал за билатералната соработка и учеството во мисиите на НАТО, ЕУ и ОН Додека во Албанија траат превирањата ќе се уништува ...

Иванов-Фаркаш: САД со поддршка на евроатлантската интеграција

Утрински - 14.11.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ја прими Евелин Н. Фаркаш, заменик-помошник на секретарот за одбрана на Соединетите Американски Држави.

Џафери-Фаркаш: Членството на Македонија во НАТО останува највисок приоритет

А1 On - 14.11.2013

Највисок приоритет е полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ и во таа насока продолжување на учеството во мировните мисии надвор од државата, истакнал министерот за одбрана Талат ...

Иванов-Фаркаш: САД продолжувуаат со поддршката на евроатлантска интеграција на Македонија

А1 On - 14.11.2013

Претседателот на Република Македонија,Ѓорге Иванов, денеска ја прими Евелин Н. Фаркаш, заменик-помошник на секретарот за одбрана на Соединетите Американски Држави.

САД и Македонија ќе ги обучуваат мировниците на Сенегал

Дневник - 14.11.2013

САД и Македонија ја поздравиле иницијативата за трилатерално партнерство меѓу АРМ, Националната гарда на Вермонт и војската на Сенегал. Тоа е една од пораките од средбите на Евелин Фаркаш, ...

Џафери ја увери Фаркаш дека Македонија останува во Авганистан

+инфо - 14.11.2013

Македонија ќе биде дел од мисијата ИСАФ во Авганистан до нејзиното завршување во 2014 година, а подготвена е да врши обука на војската на Сенегал, и рекол министерот за одбрана Талат Џафери на ...

Висок претставник на Пентагон во Македонија, САД дава поддршка за членството во НАТО

Фактор - 14.11.2013

Претседателот на Република Македонија,Ѓорге Иванов, денеска ја прими Евелин Н. Фаркаш, оединетите Американски Држави. Членство на Македонија во НАТО и ЕУ е приоритет, а соработкатака во секторот на ...

Џафери-Фаркаш: Членството на Македонија во НАТО останува највисок приоритет

Сител - 14.11.2013

Највисок приоритет е полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ и во таа насока продолжување на учеството во мировните мисии надвор од државата, истакнал министерот за одбрана Талат ...

Џафери-Фаркаш: Членството на Македонија во НАТО останува највисок приоритет

Канал5 - 14.11.2013

Највисок приоритет е полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ и во таа насока продолжување на учеството во мировните мисии надвор од државата, истакнал министерот за одбрана Талат ...

Џафери-Фаркаш: Членството на Македонија во НАТО останува највисок приоритет

Вечер - 14.11.2013

Највисок приоритет е полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ и во таа насока продолжување на учеството во мировните мисии надвор од државата, истакнал министерот за одбрана Талат ...

Џафери-Фаркаш: Членството во НАТО останува највисок приоритет

Либертас - 14.11.2013

Највисок приоритет е полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ и во таа насока продолжување на учеството во мировните мисии надвор од државата, истакнал министерот за одбрана Талат ...

Иванов - Фаркаш: САД со поддршката на евроатланска интеграција на Македонија

Канал5 - 14.11.2013

На средбата биле разменети мислења околу можностите за натамошно продлабочување на соработката во одбраната, при што била поздравена иницијативата за трилатерално партнерство меѓу армиите на ...

Иванов-Фаркаш: САД продолжувуаат со поддршката на евроатлантска интеграција на Македонија

Сител - 14.11.2013

Претседателот на Република Македонија,Ѓорге Иванов, денеска ја прими Евелин Н. Фаркаш, заменик-помошник на секретарот за одбрана на Соединетите Американски Држави.

Иванов-Фаркаш: САД продолжуваат со поддршката на евроатлантска интеграција на Македонија

Вечер - 14.11.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ја прими Евелин Н. Фаркаш, заменик-помошник на секретарот за одбрана на Соoединетите Американски Држави.

Џафери-Фаркаш: Членството на Македонија во НАТО останува највисок приоритет

Бриф - 14.11.2013

Највисок приоритет е полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ и во таа насока продолжување на учеството во мировните мисии надвор од државата, истакнал министерот за одбрана Талат ...

ЏАФЕРИ: Членството на Македонија во НАТО останува највисок приоритет

Телеграф - 14.11.2013

Министерот за одбрана Талат Џафери се сретна со Евелин Фаркаш, заменик-помошник на секретарот за одбрана на САД за Русија, Украина и Евроазија Највисок приоритет е полноправно членство на Република ...

ФАРКАШ: САД продолжуваат со поддршката на евроатлантска интеграција на Македонија

Телеграф - 14.11.2013

На средбата, претседателот Иванов ја поздравил соработката во областа на одбраната меѓу двете земји Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ја прими Евелин Н.

Џафери - Фаркаш: Одлучни кон натамошното зајакнување на одбранбените капацитети на Македонија

Тера - 14.11.2013

Моменталната состојба во Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, идните приоритети и планови, и модалитетите за продолжување и надградување на сеопфатната соработка помеѓу ...

Џафери-Фаркаш: Членството во НАТО останува највисок приоритет

Курир - 14.11.2013

Највисок приоритет е полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ и во таа насока продолжување на учеството во мировните мисии надвор од државата, истакнал министерот за одбрана Талат ...

(ФОТО) Џафери - Фаркаш: Членството на Македонија во ЕУ и НАТО останува врвен приоритет

Press24 - 14.11.2013

Моменталната состојба во Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, идните приоритети и планови, и модалитетите за продолжување и надградување на сеопфатната соработка помеѓу ...

Џафери-Фаркаш: Членството на Македонија во НАТО највисок приоритет

еВести - 14.11.2013

Највисок приоритет е полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ и во таа насока продолжување на учеството во мировните мисии надвор од државата, истакнал министерот за одбрана Талат ...

Џафери - Фаркаш: Одлучни кон натамошното зајакнување на одбранбените капацитети на Македонија

Portal - 14.11.2013

Моменталната состојба во Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, идните приоритети и планови, и модалитетите за продолжување и надградување на сеопфатната соработка помеѓу ...

Средба Иванов-Фаркаш: Поддршка од САД за членството во НАТО

Press24 - 14.11.2013

Шефот на државата, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со заменик помошничката на секретарот за одбрана на САД, Евелин Н. Фаркаш. На средбата двајцата соговорници ја поздравиле одличната соработка ...

Иванов-Фаркаш: САД продолжувуаат со поддршката на евроатлантска интеграција на Македонија

Курир - 14.11.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска ја прими Евелин Н. Фаркаш, заменик-помошник на секретарот за одбрана на Соединетите Американски Држави.

Иванов - Фаркаш: Македонија е благодарна за пријателството и поддршката на САД

Portal - 14.11.2013

На средбата со заменик помошникот на секретарот за одбрана на САД, Евелин Фаркаш, претседателот Иванов ја поздравил соработката во областа на одбраната меѓу двете земји и изразил задоволство од ...

Иванов - Фаркаш: Македонија е благодарна за пријателството и поддршката на САД

Таратур - 14.11.2013

На средбата со заменик помошникот на секретарот за одбрана на САД, Евелин Фаркаш, претседателот Иванов ја поздравил соработката во областа на одбраната меѓу двете земји и изразил задоволство од ...

Џафери - Фаркаш: Одлучни кон натамошното зајакнување на одбранбените капацитети на Македонија

Макфакс - 14.11.2013

Моменталната состојба во Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, идните приоритети и планови, и модалитетите за продолжување и надградување на сеопфатната соработка помеѓу ...

Иванов - Фаркаш: Македонија е благодарна за пријателството и поддршката на САД

Макфакс - 14.11.2013

На средбата со заменик помошникот на секретарот за одбрана на САД, Евелин Фаркаш, претседателот Иванов ја поздравил соработката во областа на одбраната меѓу двете земји и изразил задоволство од ...

Фаркаш - Благодарни сме на Македонија за нејзиното учеството во операциите на НАТО

Inpress - 14.11.2013

Скопје, 14. ноември 2013 (ИНПРЕС) Моменталната состојба во Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, идните приоритети и планови, и модалитетите за продолжување и надградување на ...

Иванов-Фаркаш: САД продолжувуаат со поддршката на евроатлантска интеграција на Македонија

Денешен - 14.11.2013

Претседателот на Република Македонија,Ѓорге Иванов, денеска ја прими Евелин Н. Фаркаш, заменик-помошник на секретарот за одбрана на Соединетите Американски Држави.

Џафери-Фаркаш: Членството на Македонија во НАТО останува највисок приоритет

Falanga - 14.11.2013

Евелин Фаркаш е заменик-помошник секретар за одбрана на САД за Русија, Украина и Евроазија. Наш највисок приоритет е полноправно членство на Република Македонија во НАТО и ЕУ и во таа насока, ...

Џафери до Фаркаш: Врвна мисија на Македонија е членството во НАТО и ЕУ (ФОТО)

Maxim - 14.11.2013

Моменталната состојба во Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, идните приоритети и планови, и модалитетите за продолжување и надградување на сеопфатната соработка помеѓу ...