TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10 загинати, 40 повредени во инцидент во Багдад

А1 - 12.10.2003

Најмалку 10 лица загинаа, а околу 40 се повредени во денешната експлозија на автомобил-бомба во центарот на ирачката престолнина. Експлозијата се случила во близина на хотелот „Багдад“ во кој како што се верува, е сместен штабот на ЦИА.

ИРАК-ХАОС

Канал5 - 12.10.2003

Експлозија на автомобил-бомба денеска убила најмалку 10-мина и ранила повеќе од 40 лица пред хотелот ,,Багдад,, во центарот на ирачката престолнина. Според очевидци, хотелските чувари пукале во возачот на автомобилот, што со голема брзина се Експлозија на автомобил-бомба денеска убила најмалку ...

Двајца загинаа во заседа во Багдад

Вест - 11.10.2003

Багдад, 11 октомври (АП) - Двајца американски војници загинаа, а уште четворица други се повредени, кога непознати вооружени лица од заседа нападнаа американска воена патрола во багдадскиот кварт Садр Сити. Како што соопшти американската воена команда во Багдад, патролата вршела рутинска обиколка ...

Милионска населба на Багдад се крена против Американците

Дневник - 11.10.2003

НАПАДИ ВО ИРАК Двајца американски војници завчеравечер биле убиени, а четворица ранети во заседа во источно предградие на Багдад, кое претходно истиот ден претрпе крвав самоубиствен бомбашки напад врз полициска станица, јави Ројтерс.

Бомбаш-самоубиец со автомобил уби седум лица

Утрински - 10.10.2003

Багдад БАГДАД - Еден бомбаш-самоубиец со својот автомобил вчера уби најмалку двајца полицајци и петмина цивили кои се наоѓале кај полициската станица во шиитската муслиманска област во Багдад, изјави еден полицаец од местото на настанот.

Во Багдад застрелан шпански дипломат

Утрински - 10.10.2003

Ирак МАДРИД - Вчера еден шпански дипломат во Ирак е застрелан додека го напуштал својот дом во Багдад, изјави портпаролот на шпанското Министерство за надворешни работи. Жртвата Хозе Антонио Бернал бил аташе за информации во ирачкиот главен град.

Осум Ирачани и шпански офицер убиени во Багдад

Дневник - 10.10.2003

ВЧЕРА ВО ирак Ирачанец вчера се пробил до полициска станица во Багдад со автомобил-бомба и го активирал експлозивот, убивајќи најмалку тројца полицајци и пет цивили, јави Ројтерс. Паралелно со овој напад, шпанскиот офицер Хозе Антонио Бернал бил застрелан кога излегол од неговиот дом во Багдад.

УШТЕ ДВАЈЦА АМЕРИКАНСКИ ВОЈНИЦИ УБИЕНИ ВО ИРАК

Канал5 - 10.10.2003

Изминатата ноќ во Багдад биле убиени двајца американски војници а 4-ца биле ранети. Наша патрола, за време на рутинска контрола на теренот, беше нападната од заседа, вообичаено кусо соопшти американската команда. Нападот се случил во Изминатата ноќ во Багдад биле убиени двајца американски војници а ...

Убиен шпански дипломат во Багдад

А1 - 09.10.2003

Шпанскиот дипломат во Багдад Хозе Антонио Бернал Гомез е убиен денеска во главниот ирачки град, соопшти Министерството за надворешни работи во Мадрид. Агенциите јавија дека дипломатот бил убиен во моментот кога излегувал од својот дом во Багдад, но се уште не се познати деталите на убиството.

Експлозија и протести го потресоа Багдад

Дневник - 08.10.2003

ИРАК Силна експлозија вчера го потресла ирачкото Министерство за надворешни работи, по што во комплексот се слушнале и истрели, јави Ројтерс. Чуварите на Министерството рекле дека нема повредени. Во југозападниот дел на Багдад имало и жестоки демонстрации на неколку стотици шиити, гневни откако ...

ИРАК-ПРОТЕСТИ

Канал5 - 08.10.2003

Во Багдад, околу 2.000 шиити барале ослободување на нивниот имам, притворен под сомнежи за складирање оружје и потикнување напади врз окупациските сили. Доминирале транспарентите ,,Америка еднакво на Садам,, и ,,Каква е оваа слобода,, .

Два бомбашки напади во Ирак

А1 - 07.10.2003

Едно лице загина во денешниот напад на канцеларијата на Врховниот совет на исламската револуција во Ирак, во градот Киркук, во северниот дел на земјата, јави арапската телевизиска станица „Ал-Арабија“. Според истиот извор, во близината на ирачкото Министерство за надворешни работи во центарот на ...