TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоковиќ со победа го започна матерсот во Лондон

ЗаЗабава - 15.11.2015

Светскиот рекет број еден е бранител на завршниот турнир во Лондон и прв фаворит за нов трофеј од натпреварувањето на кое играат најдобрите осум тенисери, а дека Србинот не планира да остави ништо на случајноста потврди и на отворањето во „О2“ ...

Ѓоковиќ го прегази Нишикори

СуперСпорт - 15.11.2015

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ продолжи со фантастичната игра оваа сезона . На стартот на завршниот мастерс во Лондон, Новак го прегази Кеи Нишикори. Резултатот беше 6:1 6:1 и тоа доволно зборува за случувањата на теренот.

„Најдобра година во животот!“

СуперСпорт - 15.11.2015

Веднаш по завршување на натпреварот со Нишикори, Ѓоковиќ доби награда наменета за најдобриот тенисер во годината која се приближува кон крајот. Експертите веќе со месеци анализираат дали ова е најдоброто што може некој играч да го направи на теренот ...

Ѓоковиќ продолжи да дели лекции и на стартот на Мастерсот во Лондон

Дерби - 15.11.2015

Светскиот рекет број еден е бранител на завршниот турнир во Лондон и прв фаворит за нов трофеј од натпреварувањето на кое играат најдобрите осум тенисери, а дека Србинот не планира да остави ништо на случајноста потврди и на отворањето во „О2“ ...

Федерер сигурен против Бердих

СуперСпорт - 15.11.2015

Роџер Федерер лесно го победи Томас Бердих во првото коло во група А на завршниот турни во Лондон. Швајцарскиот тенисер против Бердих победи со 6:4 6:2. Федерер лошо го отвори натпреварот, Бердих направи брејк, но во следните гемови швајцарецот ја ...

Федерер го збриша Бердих за 70 минути игра

Дерби - 15.11.2015

На Новак Ѓоковиќ му беа потребни само 65 минути за да го преслуша Кеи Нишикори во првиот меч на завршниот Мастерс, но исто така експресно брз беше и Рожер Федерер кој вечерва за нешто повеќе од еден час игра (70 минути) го збриша Томаш Бердих од ...

Ѓоковиќ доминантно го почна Мастерсот во Лондон

Екипа - 15.11.2015

Новак Ѓоковиќ на доминантен начин го почна настапот на завршниот Мастерс во Лондон, откако за само еден час и пет минути славеше против Кеи Нишикори. Ѓоковиќ му дозволи на Јапонецот само два гема, победувајќи со 6-1,6-1.

Ѓоковиќ супериорно го почна Мастерсот во Лондон

МКД - 15.11.2015

Со победа во која загуби само два гејма, Новак Ѓоковиќ славеше над Кеј Нишикори на стартот од мастерс турнирот во Лондон. Новак Ѓоковиќ во доминантен стил го започна Мастерс турнирот во Лондон откако на Кеј Нишикори му препушти само два гејма.

Федерер лесно со Бердих на Мастерсот во Лондон

Екипа - 15.11.2015

Без никакви проблеми швајцарскиот тенисер Роџер Федерер славеше на стартот од натпреварите на Мастерсот во Лондон. Федерер во првата рунда натпревари на Мастерсот во два сета со 6-4,6-2 го совлада Томаш Бердих, не дозволувајќи никакво изненадување.

Ѓоковиќ супериорен против Нишикори

Кајгана - 15.11.2015

Новак Ѓоковиќ доминантно ја започна одбраната на титулата на завршниот Мастерс во сезоната, кој започна во Лондон. Ѓоковиќ во Лондон ја забележа петтата победа над Нишокори во нивниот седми меѓусебен дуел.

„Селфи“ на најдобрите осум: Започнува лудилото во Лондон (ФОТО)

SportMedia - 15.11.2015

Учесници на завршнницата се Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер, Рафаел Надал, Енди Мареј, Станислас Вавринка, Давид Ферер, Кеи Нишикори и Томаш Бердих кои се поделени во две групи, а фаворит за титулата е Ноле.

Ноле Експрес: Ѓоковиќ за 65 минути го „растури" Нишикори

SportMedia - 15.11.2015

Јапонецот во ниеден момент од мечот не можеше ниту да се понадева на победата иако Ѓоковиќ се однесуваше како да станува збор за обичен тренинг. Натпреварот траше само 65 минути, а во двата сета, српскиот ас освои вкупно пет брејка при што на ...

Ѓоковиќ убедлив против Нишикори на стартот во Лондон

Спорт365 - 15.11.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со победа стартуваше во одбрана на титулата.. На завршниот Мастерс во Лондон денеска во првото коло го совлада Јапонецот Кеи Нишикори двапати со 6:1.

Џоковиќ стартуваше со победа на завршниот тениски мастерс во Лондон. Настрада Нишикори!

Турлитава - 15.11.2015

Бранителот и прв носител на завршниот мастерс во Лондон, Новак Џоковиќ со убедлива победа ја започна одбраната на титулата. Ноле ја забележа петтата победа над Нишокори во нивниот седми меѓусебен дуел, а најдобриот на светот, во О2 арената во ...

Федерер полесно од очекувањата го совлада Бердих

Спорт365 - 15.11.2015

Швајцарецот имаше добар старт во Лондон. Роже Федерер имаше успешен старт на завршниот Мастерс турнир во Лондон, откако полесно од очекувањата славеше над Томаш Бердих со 2:0 (6:4,6:2) во првото коло од Групата А.

И Федерер убедлив, Бердих даваше отпор 70 минути

SportMedia - 15.11.2015

Швајцарскиот ас го победи Томаш Бердих на отворањето со 6-4, 6-2, за 71 минута, малку подолго отколку Ѓоковиќ со Нишикори во првиот меч. Федерер имаше проблематичен почето, тргна со загубен серви, но веќе во следниот гејм го возврати брејкот.

Јапонецот искрен по поразот: Новак е моќен, неможев да сторам ништо

Спортклуб - 15.11.2015

Јапонецот Кеи Нишикори денеска беше немоќен против доминантниот Новак Ѓоковиќ на завршниот Мастерс во Лондон, Ѓоковиќ лесно успеа да го „превесла“ јапонецот на првиот ден од турнирот во Лондон.

Мастерс: Фуриозен старт на Ѓоковиќ

Сител - 15.11.2015

Новак Ѓоковиќ без поголеми проблеми ја почна одбраната на титулата на Мастерсот во Лондон. Тој во првиот меч од турнирот го совлада Кеи Нишикори со 6-1 и 6-1 во двата сета за 65 минути игра.

Ѓоковиќ го „прегази“ Нишикори

Телеграф - 15.11.2015

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ потроши само еден час и шест минути за да стигне до 6:1/6:1 победа над Јапонецот Кеи Нишикори во првиот меч на АТП финалето во О2 Арената во Лондон Четирикратниот актуелен шампион на турнирот, Ѓоковиќ поведе со ...

Џоковиќ не се ни испоти за да го „скрши“ Нишикори во Лондон

Шеталиште - 15.11.2015

Новак Џоковиќ доминантно ја започна одбраната на титулата на завршниот Мастерс во сезоната, кој во неделата започна во Лондон. Џоковиќ, во Лондон, ја забележа петтата победа над Нишокори во нивниот седми меѓусебен дуел.

Ноле без милост за Нишикори

Спорт - 15.11.2015

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ потроши само еден час и шест минути за да стигне до 6:1/6:1 победа над Јапонецот Кеи Нишикори во првиот меч на АТП финалето во О2 Арената во Лондон Четирикратниот актуелен шампион на турнирот, Ѓоковиќ поведе со ...

Најдобрите осум ја искроистија можноста за селфи пред завршниот Мастерс во Лондон

Република - 15.11.2015

Денеска со почеток од 15 часот започнува тениското лудило во „О2 арената“ во Лондон меѓу најдобрите осум тенисери во светот. Учесници на завршниот Мастерс во Лондон се Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер, Рафаел Надал, Енди Мареј, Станислас Вавринка, Давид ...

Ѓоковиќ супериорен против Нишикори

Макфакс - 15.11.2015

Новак Ѓоковиќ доминантно ја започна одбраната на титулата на завршниот Мастерс во сезоната, кој во неделата започна во Лондон. Ѓоковиќ, во Лондон, ја забележа петтата победа над Нишокори во нивниот седми меѓусебен дуел.

Ѓоковиќ го доби пехарот за најдобар тенисер во светот во 2015 година

Вечер - 15.11.2015

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, на завршниот мастерс турнир во Лондон го доби пехарот од АТП за најдобар тенисер во 2015 година. Ѓоковиќ четврти пат во кариерата ќе ја заврши сезоната како број еден и едистен кој освоил над 16.000 бодови на АТП ...

Федерер лесно против Бердих во првото коло на Мастерсот во Лондон

Република - 15.11.2015

Третиот светски рекет, Роџер Федерер лесно со 2-0 (6-4, 6-2) во сетови славеше победа над Чехот Томаш бердих. Тој со победа започна завршниот Мастерс турнир во Лондон каде се среќаваат осумте најдобри тенисери.

Ѓоковиќ убедлив против Нишикори на стартот во Лондон

Канал 77 - 15.11.2015

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ на доминантен начин го почна настапот на завршниот Мастерс во Лондон. Денеска во првото коло го совлада Јапонецот Кеи Нишикори два пати со 6:1. Во вториот меч од групата „Стен Смит“ силите ќе ги одмерат ...

АТП завршен турнир: Ѓоковиќ во група со Федерер, Бердих и Нишикори

СуперСпорт - 14.11.2015

Познати се составите за последниот АТП турнир кој во недела започнува во Лондон. Сите натпревари, како ви сингл, така и во дабл, ќе бидат одиграни во „О2“ арената. Тенисерите стигнаа, терените се подготвени, а најдобрите меѓу најдобрите патот до ...

Федерер задоволен, Ѓоковиќ опуштен

СуперСпорт - 14.11.2015

Најдобриот тенисер во светот, Ѓоковиќ ќе се обиде 4-ти пат по ред да ја освои титулата во Лондон на завршниот АТП турнир. Србинот е во група со Федерер, Бердих и Нишикори. „Сите играчи кои се во Лондон имале добра сезона и целосно заслужуваат да се ...

Вавринка со провокативен подарок за Ноле (ФОТО)

Спорт365 - 14.11.2015

Швајцарецот Стен Вавринка пред настапот на завршниот Мастерс турнир во Лондон, се обиде малку да го испровоцира светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ. Тој му подари интересен привезок, односно минијатурна верзија на шорцевите кои ги носеше Стен на ...

Ѓоковиќ и Федерер во иста група во Лондон

Спортски - 13.11.2015

Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер ќе играат во иста група на завршниот Мастерс во Лондон. На завршиниот турнир во сезоната ќе играат најдобрите осум тенисери во светот кои се сместени во две групи, а пласман во полуфиналето ќе изборат најдобрите двајца ...

Видео: Најкомичните моменти на Новак Ѓоковиќ

Спортски - 13.11.2015

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ги воодушевува фановите ширум светот и тоа не само со својата игра. Ноле често има комични моменти на терените со кои ја забавува публиката и знае да ја насмее до солзи.

Ѓоковиќ и Федерер во иста група на Мастерсот во Лондон

МКД - 13.11.2015

Завршниот Мастерс турнир во Лондон кој ќе се игра од 15 до 22 ноември носи дуел на Федерер и Ѓоковиќ уште во групната фаза. По извлекувањето на двете групи познати се воведните кола од завршниот Мастерс.

Ѓоковиќ и Федерер во иста група на АТП-шампионатот

Екипа - 13.11.2015

Новак Ѓоковиќ и Роже Федерер ќе ги одмерат силите веќе во групната фаза од АТП-шампионатот што ќе се одржи во Лондон, беше решено со денешната ждрепка во англискиот главен град. Ѓоковиќ, кој е бранител на трофејот, покрај со шесткратниот шампион ...

Спремни за спектакл?! Ноле во група со Федекс, Рафа ќе го предизвика Мареј

Спорт365 - 13.11.2015

Одредени се групите за завршниот Мастерс турнир. Во групата „Стен Смит“ ќе играат првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ, потоа Роже Федерер, а тука се секогаш незгодните Томаш Бердих и Кеи Нишикори.

Перфектен домаќин: Завршниот Мастерс останува во Лондон до 2018 година

SportMedia - 13.11.2015

Британската престолнина е домаќин на овој тениски настап уште од 2009, во 2012 година последен пат беше продолжен, а сега е јасно дека тој ќе остане во Лондон и во следните три сезони. Како и досега, сите натпревари ќе се играат во О2 арената.

ВИДЕО: Џоковиќ и Федерер во иста група на завршниот мастерс во Лондон

Турлитава - 13.11.2015

Со ждрепка познати се двете групи на завршниот тениски мастерс турнир што од 15 до 22 ноември ќе се игра во Лондон. Одредувањето на групите имаше неколку правила при извлекувањето (во иста група неможе да бидат првиот и вториот од ранг листата, исто ...

Новак Ѓоковиќ прифати „малерозен подарок“ од Стан Вавринка (Фото)

Спортклуб - 13.11.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, конечно го прифати поклонот кој му го нудеше Стан Вавринка и порано, но денеска конечно србинот прифати да добие интересен поклон од швајцарскиот тенисер.

Ѓоковиќ: Ја пронајдов вистинската формула за функционирање

Спортклуб - 13.11.2015

Новак Ѓоковиќ смета за себе дека полн со самодоверба влегува на завршниот Мастерс турнир кој деновиве започнува во Лондон, и кој ќе се игра се до 22ри ноември. „ Чувствувам дека ја пронајдов вистинската формула која што дефинитивно функционира во ...

Надал повторно обвинува: АТП не ми даде шанса да го освојам Мастерсот во Лондон

Спортклуб - 13.11.2015

Рафаел Надал кој што оваа недела конечно успеа со ново освоените бодови да влезе во топ5 на АТП листата, повторно ги нападна луѓето во Асоцијацијата на тениски професионалци (АТП), дека до сега во кариерата не му дале шанса да го освои завршниот ...

Новак и седумте „џуџиња“ на Мастерс завршницата во Лондон

Спортклуб - 13.11.2015

Новак Ѓоковиќ на завршниот турнир во Лондон кој започнува деновиве, влегува апсолутен фаворит во однос на неговите седум колеги, кои се далеку бодовно зад него на АТП листата. Српскиот тенисер три години не знае за пораз во Лондон, а тоа создава ...

Загарантиран дуел на најдобрите тенисери во Лондон

Сител - 13.11.2015

Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер ќе играат во иста група на завршниот Мастерс во Лондон. На завршиниот турнир во сезоната ќе играат најдобрите осум тенисери во светот кои се сместени во две групи, а пласман во полуфиналето ќе изборат најдобрите двајца ...

Одредени двете групи за завршниот Мастерс во Лондон

Точка - 13.11.2015

Завршниот Мастерс турнир на кој ќе играат најдобрите осум тенисери ќе стартува в недела, а покрај тоа што на свечената церемонија беше соопштено дека овој турнир ќе се одржува во англиската престолнина најмалку до 2018 година, беше одреден и ...

Федерер и Џоковиќ вo иста група на Мастерс Купот во Лондон

Шеталиште - 13.11.2015

Новак Џоковиќ и Роџер Федерер ќе играат во иста група на завршниот Мастерс во Лондон. На завршиниот турнир во сезоната ќе играат најдобрите осум тенисери во светот кои се сместени во две групи, а пласман во полуфиналето ќе изборат најдобрите двајца ...

Ѓоковиќ и Федерер во иста група на завршниот Мастерс во Лондон

Нетпрес - 13.11.2015

Во другата група се најдоа Енди Мареј, Стан Вавринка, Рафаел Надал и Давид Фередр, a турнирот започнува на 15 ноември и ќе трае до 22-ри. Ѓоковиќ ја брани титулата која ја освои минатата година, а според пропозициите, двајцата првопласирани тенисери ...

Ѓоковиќ и Федерер во иста група

Вечер - 13.11.2015

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе игра во група со Роџер Федерер, Томаш Бердих и Кеи Нишикори, на завршниот Мастерс во Лондон. Во другата група силите ќе ги одмерат Енди Мареј, Стан Вавринка, Рафаел Надал и Давид Фередр, a турнирот ...

Фото: Што му подари Вавринка на Ѓоковиќ?

Вечер - 13.11.2015

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ, доби оргинален порадрок од својот голем рицал Швајцарецот Станислав Вавринка Духовитиот Швајцарец на Новак му подари минијатурна копија од среќните шорцеви во кој го осови Ролан Гарос.

АТП: Ѓоковиќ четврти пат прогласен за играч на годината!

Хитпортал - 12.11.2015

Четврти пат во кариерата, а втор пат по ред, српскиот тенисер е прогласен за најдобар тенисер на светот од страна на Асоцијацијата на тениски професионалци. Оваа сезона Новак Ѓоковиќ освои три Грен слем титули, моментно се наоѓа на првото место на ...

Надал: Во моментов Ѓоковиќ е непобедлив, нo...

ЗаЗабава - 12.11.2015

Рафаел Надал ја крена својата форма во финишот на оваа сезона со што ги израдува сите тениски фанови ширум светот. Тој знае дека во моментов се уште заостанува зад првопласираниот на АТП листата Новак Ѓоковиќ кој е недопирлив, но со тек на време е ...

АТП: Ѓоковиќ 4-ти пат најдобар играч во годината!

СуперСпорт - 12.11.2015

Ѓоковиќ е избран за најдобар играч во 2015 година во избор на АТП. Ѓоковиќ оваа награда ја освојува 4-ти пат во кариерата, а втора година по ред. Тој на првото место на АТП листата се наоѓа од 7 јули минатата година.

„Ѓоковиќ и Федерер се најдобри на сите времиња“

СуперСпорт - 12.11.2015

Во недела започнува завршниот АТП турнир во Лондон. На него ќе ги гледаме 8-те најдобри тенисери на планетата, а еден од нив е Мареј. Тој изјави дека мора почесто да победува против најдобрите ривали, а оваа изјава доаѓа само неколку денови по ...

Надал: Во моментов Ѓоковиќ е непобедлив, но …

Дерби - 12.11.2015

Рафаел Надал ја крена својата форма во финишот на оваа сезона со што ги израдува сите тениски фанови ширум светот. Тој знае дека во моментов се уште заостанува зад првопласираниот на АТП листата Новак Ѓоковиќ кој е недопирлив, но со тек на време е ...

Одредени групите за финалниот турнир во тенис

СуперСпорт - 12.11.2015

Познати се составите на групите на завршниот АТП турнир кој во недела почнува во Лондон. Сите натпревари и во сингл и во дубл ќе бида то одиграни во О2 арената. Тенисерите стигнаа, терените се спремни.

Одредени двете групи за завршниот Мастерс во Лондон

Дерби - 12.11.2015

Завршниот Масетерс турнир на кој ќе играат најдобрите осум тенисери ќе стартува в недела, а покрај тоа што на свечената церемонија беше соопштено дека овој турнир ќе се одржува во англиската престолнина најмалку до 2018 година, беше одреден и ...

Ѓоковиќ и Федерер во првата, Мареј и Надал во втората група на завршниот Мастерс

SportMedia - 12.11.2015

Во другата група се најдоа Енди Мареј, Стан Вавринка, Рафаел Надал и Давид Фередр, a турнирот започнува на 15 октомври и ќе трае до 22 месецов. Ѓоковиќ ја брани титулата која ја освои минатата година, а според пропозициите, двајцата првопласирани ...

Бекер ја открива „филозофијата“ која му ја наметнал на Новак од почетокот

Спортклуб - 12.11.2015

Еден од најголемите играчи во историјата на тенисот, и актуелен тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер, отворено во разговор за „Л'екип“ зборува за односот кој го има со Новак Ѓоковиќ, и начинот на кој што му ја наметнал неговата филозофија на ...

Надал: Во моментов Ѓоковиќ е непобедлив, но…

Точка - 12.11.2015

Рафаел Надал ја крена својата форма во финишот на оваа сезона со што ги израдува сите тениски фанови ширум светот. Тој знае дека во моментов се уште заостанува зад првопласираниот на АТП листата Новак Ѓоковиќ кој е недопирлив, но со тек на време е ...

Ќе има ли „атомска група“ на смртта на Мастерс Купот во Лондон?

Шеталиште - 12.11.2015

Новак Џоковиќ, Рожер Федерер и Рафаел Надал може да бидат вметнати во иста група на завршниот тениски Мастер турнир кој в недела ќе започне во Лондон. Тројца се редовни учесници на финалниот турнир во сезоната во последните неколку години но, поради ...

Ѓоковиќ најдобар, Федерер најомилен

Вечер - 12.11.2015

Најдобриот тенисер во светот Србинот Новак Ѓоковиќ е прогласен за тенисер на годината од страна на АТП. Новак, кој оваа сезона освои три грен слем титули по четврти пат во кариерата ја добива оваа награда.

Ѓоковиќ и Федерер во иста група на завршниот Мастерс

Макфакс - 12.11.2015

Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер ќе играат во иста група на завршниот Мастерс во Лондон. На завршиниот турнир во сезоната ќе играат најдобрите осум тенисери во светот кои се сместени во две групи, а пласман во полуфиналето ќе изборат најдобрите двајца ...

Најава за спектакл: Ѓоковиќ, Федерер и Надал може да бидат дел од иста група во Лондон

Дерби - 11.11.2015

Завршниот Мастерс турнир на кој ќе учествуваат најдобрите осум тенисери во сезоната ќе започне в недела, а најава за спекакл во Лондон пристигна уште пред да биде извлечена официјалната ждрепка, откако беше соопштено дека во иста група можат да се ...

Ѓоковиќ, Федерер и Надал може да се паднат во иста група!

МКД - 11.11.2015

Можна е спектакуларна група на завршниот Мастерс турнир во Лондон откако пристигна информацијата дека Новак Ѓоковиќ, Роже Федерер и Рафаел Надал би можеле да се паднат во иста група. На завршниот турнир во Лондон традиционално учествуваат најдобрите ...

Спектакл на повидок: Ѓоковиќ, Федерер и Надал во иста група на завршниот Мастерс во Лондон?

SportMedia - 11.11.2015

Ждрепката за него уште не е извршена, но направени се подготовки за неа и познато е кои тенисери не можат да бидат во иста група: првиот со вториот на АТП листата (Ѓоковиќ со Мареј), третиот со четвртиот (Федерер со Вавринка), петтиот со шестиот ...

Ѓоковиќ прогласен за тенисер на годината, Федерер е најголем спортист

SportMedia - 11.11.2015

Српскиот ас кој оваа сезона освои три трофеја на Грен слем турнирите по четврти пат во кариерата ја добива оваа награда. Тој е на првото место на АТП-листата уште од 7 јули минатата година.

АТП – Ѓоковиќ четврти пат прогласен за играч на годината!

Спорт365 - 11.11.2015

Четврти пат во кариерата, а втор пат по ред, српскиот тенисер е прогласен за најдобар тенисер на светот од страна на Асоцијацијата на тениски професионалци. Оваа сезона Новак Ѓоковиќ освои три Грен слем титули, моментно се наоѓа на првото место на ...

Ѓоковиќ не е потресен по новиот гаф - Србин или Хрват, исто е !

Спортклуб - 11.11.2015

Најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ, заврши на насловните страни на српските медиуми, но овој пат не поради своите успеси, туку поради гафот на американската спортска телевизија „ЕСПН“.

Најава за спектакл: Ѓоковиќ, Федерер и Надал може да бидат дел од иста група во Лондон

Точка - 11.11.2015

Завршниот Мастерс турнир на кој ќе учествуваат најдобрите осум тенисери во сезоната ќе започне в недела, а најава за спекакл во Лондон пристигна уште пред да биде извлечена официјалната ждрепка, откако беше соопштено дека во иста група можат да се ...

АТП ги награди Ѓоковиќ, Федерер и браќата Брајан

Телеграф - 11.11.2015

Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер и американските близнаци Боб и Мајк Брајан се освојувачи на наградите на Асоцијацијата на тениски професионалци (АТП) за 2015 година Ѓоковиќ кој освои три гренд слем-титули, ја добива наградата за број 1 вторпат ...

ВИДЕО: Ѓоковиќ – Хрват, Турчин или жител на Екваторска Гвинеја?

За Се - 11.11.2015

Хрват, Турчин, жител на Екваторска Гвинеја … Ѓоковиќ помина се. Најновиот гаф доаѓа од престижниот ESPN, кои покрај името на српскиот тенисер го ставија хрватското знаме. Новак Ѓоковиќ по четврти пат во кариерата го освои АТП турнирот од серијата ...

Дали ќе биде извлечена најтрофејната група во историјата на тенисот ?!

Нетпрес - 11.11.2015

Ждрепката за него уште не е извршена, но направени се подготовки за неа и познато е кои тенисери не можат да бидат во иста група: првиот со вториот на АТП листата (Ѓоковиќ со Мареј), третиот со четвртиот (Федерер со Вавринка), петтиот со шестиот ...

Ѓоковиќ и Федерер почестени од АТП

Спорт - 11.11.2015

Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер и американските близнаци Боб и Мајк Брајан се освојувачи на наградите на Асоцијацијата на тениски професионалци (АТП) за 2015 Ѓоковиќ, кој освои три гренд слем титули, ја добива наградата за број 1 вторпат едноподруго и ...

ВИДЕО: Синот на Новак Ѓоковиќ не сака да биде тенисер, ќе биде…

Вистина.мк - 11.11.2015

Новак Ѓоковиќ со своите обожаватели сподели видео во кое се гледа како малиот Стефан ужива во нешто што не е тенис. Многу ми се допаѓа што моето момченце реагира на виолински концерт на Немања Радуловиќ – напиша Новак.

Во мојата глава не постојат граници

Вест - 10.11.2015

Нова титула, нов рекорд. Новак Ѓоковиќ стана првиот тенисер во историјата кој во една година освоил шест титули од Мастерс серијата, откако за 90 минути игра го совлада Енди Мареј со 6:2, 6:4 во финалето во Париз.

Повторно иста фрустрација во Србија: Новак е од Хрватска? (Фото)

Спортклуб - 10.11.2015

Во еден од извештаите на ESPN за Мастерс турнирот во Париз, кој Новак Ѓоковиќ го освои, дали случајно или намерно, беше направена повторно текстуална грешка, односно Ѓоковиќ беше претставен како хрватски тенисер, како и многупати во минатото.

Година на Новак Ѓоковиќ

Оn.net - 10.11.2015

Новак Ѓоковиќ е апсолутен владател на машкиот тенис, но годинава Србинот ги сруши сите бариери. Честитајќи му на доминацијата, АТП на Ноле му ја посвети најновата епизода од емисијата ...

Новак Ѓоковиќ само во 2015 година заработи 15,5 милиони евра!

Убавина и Здравје - 10.11.2015

Новак Ѓоковиќ по освојувањето на шестиот мастерс оваа сезона, со што стана рекордер во светот на тенисот, стана првиот играч меѓу професионалците кој ја надминал сумата од 16 милиони долари заработка од турнири во рамките на една сезона.

Рафа: Јас повторно уживам во мојот тенис, но на Новак треба да му се аплаудира

Спортклуб - 10.11.2015

Шпанскиот тенисер Рафа Надал, изјави дека оваа година не освоил доволно голем трофеј поради повредата која ја има, но притоа тој смета дека на Новак Ѓоковиќ треба да му се аплаудира на секој натпревар.

ATП: Пробив на Надал, Ноле недостижен

Сител - 10.11.2015

Рафаел Надал се врати во Топ 5 играчите на најновата листа на тениските професионалци (АТП). Шпанецот на петтото место го ‘прескокна’ Томаш Бердих. Инаку суверен владател со АТП листата е Новак Ѓоковиќ, кој во неделата ја одбрани титулата на ...

(Видео) баш му е гајле за тенисот малиот Ѓоковиќ Синот на Новак ќе биде виолинист

Репортер - 10.11.2015

Ми се допаѓа, како мојот син реагира на Концертот за виолина, напиша на неговиот Твитер на профил, светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ. Ѓоковиќ го сподели ова чувство со своите фанови. Синот Стефан ужива во концертот за виолина на Немања Радуловиќ.

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ е воодушевен што неговиот син ужива во концертот за виолина

Репортер - 10.11.2015

Новак Ѓоковиќ го користи секој слободен момент да го помине со својот син Стефан, кој минатиот месец го прослави својот прв роденден. Најдобриот играч на светот го сподели со своите обожаватели моментот, односно краток водео клип каде што можете да ...

Новак годинава заработи 15.500.000 евра!

Вечер - 10.11.2015

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ по освојувањето на шестата грен слем титула сезонава со што стана рекордер во тенисот, прв тенисер кој ја преминал границата од заработени над 15 милиони долари годинава, само од наградни ...

Магичните поени кои го одбележаа Мастерсот во Париз (Видео)

Дерби - 09.11.2015

Мастерсот во Париз заврши со триумф на Новак Ѓоковиќ кој во финалето го преслуша Енди Мари (6:2 и 6:4) со уште еднаш покажа и докажа дека во моментов е едноставно недопирлив за конкуренцијата.

„Ѓоковиќ пишува историја“

СуперСпорт - 09.11.2015

Борис Бекер, тренерот на Ѓоковиќ, напиша дека првиот играч во светот направил нова тениска историја во 2015-та година. „Многу сум горд што сум дел од тимот на Ѓоковиќ. Ова е историска година на Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ прв врза 14 финалиња во една година

Вест - 09.11.2015

Новак Ѓоковиќ собори уште еден рекорд, како што го совлада Станислас Вавринка со 6:3, 3:6, 6:0 во полуфиналето на Мастерс турнирот во Париз. Светскиот рекет број еден на тој начин стигна до 14.

Надал се врати во Топ 5, Ѓоковиќ недостижен!

Спортски - 09.11.2015

Рафаел Надал се врати во Топ 5 играчите на најновата листа на тениските професионалци (АТП), откако на петтото место го прескокна Томаш Бердих. Инаку суверен владател со АТП листата е Новак Ѓоковиќ , кој во неделата ја одбрани титулата на Мастерсот ...

Историски резултат на Ѓоковиќ во Париз

Кајгана - 09.11.2015

Новак Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Мастерс турнирот во Париз, откако во финалето, за 92 минути игра, го совлада Енди Мареј со 6:2, 6:4. Ѓоковиќ во Париз се запиша во тениската историја како првот играч кој во една сезона освои шест Мастерс титули, ...

АТП: Надал се врати во Топ 5, Ѓоковиќ на врвот

Кајгана - 09.11.2015

Рафаел Надал се врати во Топ 5 играчите на најновата листа на тениските професионалци (АТП). Шпанецот на петтото место го „прескокна“ Томаш Бердих. На врвот на АТП листата е Новак Ѓоковиќ, кој вчера ја одбрани титулата на Мастерсот во Париз.

Надал по половина година повторно во Топ-5

SportMedia - 09.11.2015

На нејзиното денешно издание тој се најде на петтета позиција надминувајќи го Томаш Бердих за само десет поени. Последен пат меѓу најдобрите пет, но на четвртото место, Надал беше на 4 мај оваа година по што почна неговиот пад.

Надал се врати во ТОП 5, Џоковиќ уште поубедлив на врвот

Шеталиште - 09.11.2015

Рафаел Надал се врати во Топ 5 играчите на најновата листа на тениските професионалци (АТП). Шпанецот на петтото место го „скокна“ Томаш Бердих. Инаку суверен владател со АТП листата е Новак Џоковиќ, кој во неделата ја одбрани титулата на Мастерсот ...

Џоковиќ: „Победите уште повеќе ме мотивираат“

Шеталиште - 09.11.2015

Најдобриот светски тенисер, Новак Џоковиќ вели дека Енди Мареј можел многу лесно да го добие вториот сет на финалето во Париз, но и дека сепак останал цврст. Србинот го одбрани трофејот во Франција, победувајќи го во финалето Енди Мареј со 6:2, 6:4, ...

Ѓоковиќ: Неопходен ми е одмор со семејството!

Нетпрес - 09.11.2015

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ вели дека Енди Мареј можел многу лесно да го добие вториот сет на финалето во Париз, но и дека сепак останал цврст. Ѓоковиќ го одбрани трофејот во Франција, победувајќи го во финалето Енди Мареј со 6:2, 6:4, ...

Четвртата титула за Ѓоковиќ на Мастерсот во Парис

Fox.mk - 09.11.2015

Новак Ѓоковиќ вчера го освои 58-от трофеј во кариерата, десетти оваа сезона, шести на Мастерс турнирот оваа година. Србинот вчера изигра 14 едноподруго финале на АТП турата и го победи во Парис третиот по ред тенисер на планетава Енди Мареј со ...

АТП: Надал се врати во Топ 5, Ѓоковиќ неприкосновен на врвот

Макфакс - 09.11.2015

Рафаел Надал се врати во Топ 5 играчите на најновата листа на тениските професионалци (АТП). Шпанецот на петтото место го ‘прескокна’ Томаш Бердих. Инаку суверен владател со АТП листата е Новак Ѓоковиќ, кој во неделата ја одбрани титулата на ...

Ѓоковиќ пишува нови страници во историјата на тенисот

Дневник - 09.11.2015

Првиот светски тениски рекет, Србинот Новак Ѓоковиќ, ја игра својата најдобра година во кариерата. Победи и на мастерсот во Париз, што за него е 10. титула годинава или вкупно 58. во кариерата.