TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Атина и пречи и привременото име

Време - 10.11.2007

ГРЧКА ОФАНЗИВА Грција заговара позиција во која нема да и дозволи на Македонија влез во НАТО под референцата поранешна југословенска република Македонија. На брифингот што шефицата на дипломатијата го дала за Грчкиот комитет за надворешни работи се вели дека Скопје не може да игра на двете опции за ...

Решение за името сега, а не во 2015

Дневник - 10.11.2007

Владата заслужува критики бидејќи не успеа на грчкиот народ да му го објасни значењето на ПЈРМ, изјавил Алекос Алаванос Вистинско време да се реши спорот за името на ПЈРМ е сега, пред да се разгледува кандидатурата на земјата за зачленување во НАТО во наредните шест месеци, е ставот на грчката ...

Германскиот амбасадор Брет контра изјавите пренесени во Грција

Канал5 - 10.11.2007

„Нема поврзаност меѓу прашањето за името и зачленувањето во НАТО“ - вели германскиот амбасадор во земјава во обид да ја амортизира ситуацијата по изјавата што ја пренесоа грчките медиуми Нема поврзаност меѓу прашањето за името и зачленувањето во НАТО - вели германскиот амбасадор во земјава во обид ...

Грција сака решение за името пред проширувањето на НАТО

А1 - 09.11.2007

Сега е време да се притисне Скопје да најде друго име за меѓународна употреба, пред да ја добие поканата за НАТО. Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани призна дека на Грција и се брза да се најде решение пред проширување на НАТО. „Времето за решение е сега, пред самитот на НАТО.

Британија не сака да се меша во спорот околу името

Утрински - 09.11.2007

Дипломатски извори тврдат дека е зголемен притисокот на Грција, но тоа не значи промена на позицијата на Лондон Новиот британски министер за надворешни работи Дејвид Милибанд досега јавно не изјавил ништо околу спорот за името.

Бакојани во Берлин разговараше за името

Утрински - 09.11.2007

Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани во рамките на својата европска турнеја завчера во Берлин се сретна со германскиот шеф на дипломатијата Франк Валтер Штајнмаер. „Ако вистински сме позитивно настроени кон Европа и Алијансата, треба да се надмине овој проблем“, изјави Бакојани по ...

Лондон не го сменил ставот за името

Дневник - 09.11.2007

Ставот на Велика Британија за прашањето за името не е променет, соопштија вчера од британската амбасада во Скопје и ја појаснија изјавата на министерот за надворешни работи на Велика Британија Давид Милибанд за спорот за името.

Бакојани: Времето за решение за името е сега , пред самитот на НАТО имаме 6 месеци за преговори

Канал5 - 09.11.2007

Скопје ќе влезе во НАТО во моментот кога ќе ги исполни условите за добрососедски односи, а тоа значи да се најде сложено меѓународно име за земјата, рече грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани пред членовите на комитетот за надворешна политика на грчкиот парламент Скопје ќе влезе во ...

Грција ја обвини Македонија за двојна политика за името

Макфакс - 09.11.2007

Атина Грција смета дека согласноста на Македонија да влезе во НАТО под привремената референца е водење двојна политика и ќе спречи зачленување без изнаоѓање ново компромисно име. Ова го укажа шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани во обраќањето пред членовите на парламентарната комисија за ...

Метју Нимиц во Грција

Вечер - 09.11.2007

Специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН за спорот меѓу Атина и Скопје за името Македонија, Метју Нимиц, ќе ја посети Грција следната седмица, најави грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани по денешната средба со премиерот Костас Караманлис.

Покрај името, Грција бара други забелешки за Македонија

Време - 08.11.2007

НОВА ОФАНЗИВА НА АТИНА Македонија не е подготвена за евроинтеграциите, порача грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јанис Валинакис, повикувајќи се на извештајот на Европската комисија со кој го поткрепува ова тврдење.

Грција не работи на стабилноста во регионот

Утрински - 08.11.2007

Или договор за името или вето – тоа е мотото на турнејата на Дора Бакојани низ Европа Лидерот на грчката политичка партија Синаспизмос, Александрос Алаванос, на вчерашната средба со претседателот Црвенковски ДИМИТАР ЧУЛЕВ Дора Бакојани, навидум, поентираше на вториот ден од посетата на Лондон кога ...

Штајнмајер: Со нерешен спор за името, не може да стане збор за влез на Скопје во алијансата

Канал5 - 08.11.2007

По Лондон, се тврди дека и Берлин ја прифатил позицијата на Грција за евентуално вето на приемот на Македонија во НАТО. „Со нерешен спор за името, не може да стане збор за влез на Скопје во алијансата“ - ја пренесуваат грчките медиуми изјавата на шефот на германската дипломатија Штајнмајер дадена ...

Грција не се радува поради извештајот на ЕК

А1 - 07.11.2007

Грција не се радува поради тоа што ЕУ во својот извештај за напредокот на Македонија не дава зелено светло за отпочнување преговори за членство, изјави во Лондон портпаролот на грчкото МНР, Јоргос Кумуцакос. Денеска еврокомесарот Оли Рен при обелоденувањето на извештајот изјави дека спорот за името ...

Македонска дипломатска офанзива пред посетата на Нимиц

Време - 07.11.2007

ОТКАКО СЕ ОБЕДИНИ ДРЖАВНИОТ ВРВ Македонија влегува во период на засилена дипломатска офанзива пред доаѓањето на медијаторот Нимиц, кому до крајот на овој месец треба да му се соопштат ставовите по предлог-рамката што ја даде во Њујорк.

Бакојани: Вие немате идентитет!

Вест - 07.11.2007

ГРЧКАТА МИНИСТЕРКА ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ВО ЛОНДОН СЕ СКАРА СО МАКЕДОНСКИТЕ СТУДЕНТИ Грчката министерка Дора Бакојани вчера во угледната Лондонска школа за економија ги нападнала граѓаните на Македонија дека имаат проблем со својот национален идентитет и оти треба да си го изградат, но не врз основи ...

Бакојани ја обвини Македонија дека е опседната со минатото

Утрински - 07.11.2007

Според грчката министерка, требало да градиме сопствен идентитет околу името што ќе се потпира врз иднината Во Грција има 2,5 милиони луѓе што се сметаат за Македонци, меѓу кои е и премиерот Караманлис, изјави Дора Бакојани во Лондон Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Патот (за ...

Бакојани: Во Грција живеат 2,5 милиони горди Македонци

Дневник - 07.11.2007

Денеска во Грција живеат повеќе од два и пол милиони Грци, кои се сметаат себеси за горди Македонци, изјави министерката за надворешни работи на Грција Дора Бакојани , пренесе Макфакс. „Овие Македонци живеат во Македонија, географски регион од кој над 50 отсто и' припаѓаат на Грција“, објаснила ...

Бакојани во Берлин за името на Македонија

Макфакс - 07.11.2007

Атина Шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани на денешната средба со шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмер ќе лобира за името. Како што е најавено тема на разговорот се прашања во врска со балканските држави, во рамките на што се очекува да стане збор за разликите околу ...

Бакојани: Патот кон НАТО и ЕУ е заедничко решение за името

А1 - 06.11.2007

Само еден пат за Македонија води кон НАТО и ЕУ, а тоа е патот на заеднички усогласеното решение за името на државата, изјави во Лондон грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани, објаснувајќи дека за Атина тоа не е емоционално прашање, туку е прашање на регионалната стабилност.

Македонија на жешка линија со Грција и со НАТО

Утрински - 06.11.2007

Од експлозијата на емоции за името не се гледа погубноста на одлуката да се одложи членството во НАТО По работниот ручек со амбасадорите на НАТО, министерот Антонио Милошоски ни изјави: „Позицијата на македонскиот државен врв е јасна: не можеме да тргнеме во меѓусебни сериозни разговори доколку ...

ЕК: Прашањето за името е Билатерален проблем меѓу Македонија и Грција - не е услов за член

Канал5 - 06.11.2007

Грција уште еднаш го услови влезот на Македонија во НАТО и ЕУ со решение за прашањето за името. Министерката за надворешни работи Дора Бакојани во настап на престижната лондонска школа за економија не се осврна на македонското отфрлање на рамката понудена од Нимиц, но повторно искажа грст ...

Шефовите на британската и грчката дипломатија за името

Макфакс - 06.11.2007

Атина Многу е важно да се најде решение кое ќе ги испочитува грчките ставови за прашањето на името на Македонија, рекол британскиот министер за надворешни работи Дејвид Милибанд, соопшти грчкото МНР. Милибанд, по средбата со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани во Лондон, изјавил ...

Бакојани: Во Грција живеат 2,5 милиони горди Македонци

Макфакс - 06.11.2007

Лондон Денеска во Грција живеат „повеќе од два и пол милиони Грци кои се сметаат себеси за горди Македонци“ – изјавила министерот за надворешни работи на Грција Дора Бакојани. Овие Македонци живеат „во Македонија, географски регион од кој над 50 отсто и припаѓа на Грција“, објаснила Бакојани ...

Дора Бакојани во посета на Лондон

А1 - 05.11.2007

Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани денеска ќе замине во дводневна посета на Лондон на разговори за прашања поврзани со регионот на Западен Балкан, јавуваат грчките медиуми. Предвидено е Бакојани утре да се сретне со шефот на британската дипломатија Дејвид Милибанд, со кого според ...

Бакојани во Лондон и Берлин за името на Македонија

Макфакс - 05.11.2007

Атина Шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани денеска патува во дводневна работна посета на Лондон на разговори, меѓу другото, и за прашањето за името на Македонија, соопштено е во Атина. Според најавите, во вторник, таа ќе се сретне со британскиот министер за надворешни работи Дејвид Милибанд, ...