TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема пролонгирање на повисокиот ДДВ за становите

Утрински - 15.11.2003

Сопствениците на 785 стана што се во изградба се надеваат дека државата ќе ја покрие разликата меѓу повластената и општата даночна стапка Законот за данок на додадена вредност нема да се менува, децидни се во Министерството за финансии.

Тезата за остварен Охридски договор е опасна

Утрински - 15.11.2003

САБОТНА АНАЛИЗА - По една година владеење, Владата не извлече поуки од туѓите и од своите грешки Абдулменаф Беџети Претпоследниот ден на октомври 2002 година, при изборот на владата на Црвенковски, во неговото тогашно виртуелно експозе, како што е вообичаено од него, слушнавме дека во неговото ...

За ОН целосното враќање во Ирак се уште е несигурно

Утрински - 15.11.2003

РАЗМИСЛУВАЊЕ НИКОЗИЈА - Висок официјален претставник на ОН, инволвиран во одлучувањето кога персоналот целосно треба да се врати во Ирак, вчера изјави дека тешко е да се предвиди таков потег сў додека не се подобри безбедноста.

„Кратовчанка" се продава на тендер

Утрински - 14.11.2003

По ликвидацијата на текстилната фабрика во Кратово КРАТОВО - Завчера е објавен и тендер за продажба на текстилната фабрика ?Кратовчанка" со севкупниот машински парк, која сў уште се води како погон на "Астибо" од Штип. Времетраењето на тендерот ќе биде 15 дена, без притоа да биде дефинирана ...

Кризата е далеку од врвот

Утрински - 14.11.2003

Напади Целта на Вашингтон сега е како со помал број жртви и со помала цена да одржи колку-толку прифатлива ситуација во Ирак, додека не се инсталира прифатлив политички систем и влада кој би ја презела грижата за безбедносната ситуација.

Државата ќе ја плати разликата за повисоката стапка на ДДВ за становите?

Утрински - 14.11.2003

Почнатите станови што ги гради ЈП за станбен простор нема да бидат завршени годинава БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА НИНА НИНЕСКА ФИДАНОСКА Државните комерцијални станови, кои сў уште се во изградба, а сигурно нема да бидат завршени до крајот на оваа година, најверојатно ќе се оданочуваат со пониската стапка на ...

Албанците во првиот круг со заеднички претседателски кандидат?

Утрински - 13.11.2003

Албанските политички партии се уште неодлучни за претседателските избори Претставниците на политичките партии на Албанците во Македонија се согласни дека е добро на претстојните претседателски избори да се излезе со заеднички кандидат во првиот круг, но сў уште не ги почнале консултациите на таа ...

Антиќ ќе му плати на новинарот Терш 12.000 евра

Утрински - 12.11.2003

Поради навредите за време на интервјуто во 1995 година, кога го нарекол нацист Еден од најпознатите српски фудбалски стратези, Радомир Антиќ, ќе мора да му плати 12.000 евра на Херман Терш, новинар на шпанскиот весник "Ел Паис", бидејќи за време на интервјуто во 1995 година го нарекол нацист кој ...

Олигарсите во Русија нема кој да ги жали

Утрински - 11.11.2003

ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Иако претседателот Владимир Путин и многу високи раководители на Русија хорски повторуваат дека нема да се одзема имотот на "новите Руси", во јавноста сў почесто се слуша прашањето: кој би можел да биде следниот олигарх што ќе се најде пред правосудните ...

Елизабет Костелјо

Утрински - 11.11.2003

Антологија на непреведен роман Таа беше поканета да зборува на една конференција во Амстердам, на конференција за проблемот стар со векови - за злото; зошто има зло на светот, што доколку може да се направи нешто за тоа. Би можела точно да претпостави зошто организаторите ја избрале токму неа: ...

Банките ќе ги намалат каматите од два до три процентни поени

Утрински - 11.11.2003

По последното намалување на стапките на Народна банка на Македонија НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Има големи изгледи банките повторно да ги намалат каматните стапки на кредитите што ги одобруваат на стопанството и на граѓаните. Ова се првичните реакции на македонските банкари, откако Народна банка на ...

Трајковски најавува независна кандидатура поткрепена од 10.000 потписи

Утрински - 11.11.2003

Шефот на државава ја почна неофијалната трка за уште еден претседателски мандат „Само граѓаните и нивната поддршка може да ме натераат на политички ангажман по 2004 година", порача деновиве актуелниот шеф на државава,а Борис Трајковски, обелоденувајќи ја својата намера да се промовира како ...

Без жртви нема демократски дијалог

Утрински - 11.11.2003

АНАЛИЗА - Можна ли е во Македонија политичката култура и внатрепартиска демократија Ерол Ризаов >„И по изминативе 13 години откако се оддалечивме од ?едноумието",внатре во партиите сў уште се диктира една мисла,еден ум,едно решение"...

Мекларен ќе го претстави новиот болид

Утрински - 10.11.2003

На тестирањата пред крајот на овој месец Мекларен Мерцедес на тестирањата пред крајот на месецот ќе го претстави својот нов болид. "Сў оди според планот, а новиот болид своето деби ќе го има за две недели", изјави претседателот Јирген Хуберт.

Цените го забавија појавувањето на новите горива

Утрински - 10.11.2003

Кампањата "Биди зелен" завршува, а на пазарот се уште ги нема новите деривати ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Кампањата "Биди зелен", која ја спроведува Министерството за екологија и чија цел беше да ја подготви јавноста за воведување нови видови горива со помали концентрации на олово, завршува на крајот на ...

Од статусот на Косово зависи и иднината на Македонија

Утрински - 10.11.2003

ИНТЕРВЈУ - Марек Антони Новицки, омбудсман на Косово, за иднината на протекторатот и за условите за живеење во него Од нашиот дописник Ришард Билски ВарШава - Повеќе од четири години Косово се наоѓа под протекторат на ОН. Албанците тврдат дека ваквата состојба е ненормална и бараат признавање на ...