TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тасева и Ордановски паднаа, организацијата ќе опстане

Време - 07.10.2006

РАЗВРСКА ВО „ТРАНСПАРЕНТНОСТ“ Слаѓана Тасева, извршна директорка, и Сашо Орданоски, претседател на „Транспарентност-Македонија“, да се повлечат од функциите, а за две недели да се изберат нов борд и ново раководство. Тоа е разврската по конфликтот во оваа организација што ја најави Миклош Маршал, ...

Странска помош

Вест - 07.10.2006

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Со што ли ги задолжи Слаѓана Тасева и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ та така верно и служат? 1 Сте слушнале ли некогаш во оваа наша транзициона гротеска посмешна приказна од оваа за "Транспарентност Македонија" и за нејзината извршна директорка Слаѓана Тасева.

За две недели нов директор на Транспарентност

Вест - 07.10.2006

Најдоцна за две недели генералното собрание на Транспарентност Македонија ќе усвои нов статут со кој ќе се дефираат одговорностите и правилата на бордот и извршниот директор на организацијата. Врз основа на статутот генералното собрание ќе избере нов борд и негов претседател, а сегашниот борд ќе го ...

Ќе се избира ново раководство на „Транспарентност" за две недели?

Утрински - 07.10.2006

Гордана Дувњак Најдоцна за две недели Генералното собрание на „Транспарентност - Македонија" ќе усвои нов статут со кој ќе се дефинираат одговорностите и правилата на бордот и на извршниот директор на организацијата. Врз основа на статутот, Генералното собрание ќе избере нов Управен одбор и ...

Заминуваат и Тасева и Орданоски

Дневник - 07.10.2006

Нов одбор, претседател и извршен директор е решението за конфликтот и за проблемите во „Транспарентност “ Нов одбор, претседател и извршен директор е решението за конфликтот и за проблемите во „Транспарентност Македонија“, кое вчера го соопшти регионалниот директор на оваа невладина организација ...

ТРАНСПАРЕНСИ ОРГАНИЗАЦИЈА - БИЗНИС ФОРМАЦИЈА

Вечер - 07.10.2006

Шокантно! Истражувањата околу Транспарентност Македонија открија дека речиси сето влијание, и пари во македонскиот невладин сектор е под контрола на неколкумина меѓусебно поврзани луѓе. Зошто Сашо Орданоски и Ѓунер Исмаил, помогнати од Зоран Костов, Сашо Клековски и Зоран Андоновски (Членови на ...

Оставка на бордот на Транспарентност

Вечер - 07.10.2006

Сегашниот борд на Транспарентност Македонија ќе го врати мандатот. Тоа значи оставка на сите во Транспарентност, вклучувајќи ги и раскараните Тасева и Ордановски. Регионалниот директор на Транспарентност за Европа и Централна Азија, Миклош Маршал, не лоцираше одговорност кај никого за настанатите ...

Ќе се избира ново раководство на „Транспарентност“

А1 - 06.10.2006

Ниту Тасева, ниту Ордановски. Ќе се избираат и нов извршен директор и претседател на „Транспарентност“. Ова е договорено по синоќешната средба со првиот човек на „Транспаренси интернешнл“. Директорот на организацијата им понуди план за разрешување на внатрешниот конфликт.

Маршал дојде да ја спасува организацијата

Време - 06.10.2006

РЕГИОНАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА „ТРАНСПАРЕНТНОСТ“ ВО СКОПЈЕ Миклош Маршал, регионалниот директор на „Транспаренси интернешнел“, вчера дојде во Скопје за да го спаси угледот на организацијата во Македонија, кој се наруши по конфликтот меѓу извршната директорка Слаѓана Тасева и новиот претседател Сашо ...

Миклош Маршал ги смири страстите

Канал5 - 06.10.2006

Маршал ги дисциплинира завојуваните Ордановски и Тасева.. Целото раководството на Транспарентност Македонија да си поднесе оставка, а генералното собрание за најмногу две седмици да донесе нов статут на организацијата и да избере нови органи. Маршал ги дисциплинира завојуваните Ордановски и Тасева..

Мешањето на Славески без преседан

Време - 05.10.2006

НЕВЛАДИНИОТ СЕКТОР ЗА СОСТОЈБИТЕ ВО „ТРАНСПАРЕНТНОСТ“ Сунчица Стојановска Без преседан, несериозен однос, непознавање на работите, се реакциите на претставници на невладиниот сектор, откако министерот за финансии Трајко Славески побара централата на „Транспаренси интернешнел“ во Берлин да го ...

Кој сака да ја замолчи „Транспарентност - Македонија"

Утрински - 05.10.2006

Директорот на „Транспаренси интернешенел" ќе се обиди да ги смири раскараните страни Гордана Дувњак Каква ќе биде разврската на жестокиот судир за превласт во врвот на „Транспарентност - Македонија" меѓу извршната директорка Слаѓана Тасева и претседателот на оваа невладина организација, Сашо ...

Првиот човек на Меѓународната Транспарентност задолжен за Европа дојде во Македонија

Канал5 - 05.10.2006

Шефот на Транспарентност за Европа Миклош Маршал и бордот на локалниот огранок во Македонија на маса. Се разговара за превирањата во Транспарентност Македонија. Маршал дојде во Скопје изворно да слушне за превирањата во Транспарентност Македонија.

Дојдов да видам што може да се спаси

Вечер - 06.10.2006

Со Транспаренси Македонија, како македонска филијала на Транспаренси Интернешнел - меѓународната организација за борба против организиран криминал, веројатно е готово. По упадот на Ордановски и Исмаил, централата во Берлин, како и Холандската и Норвешката амбасада - донатори, веќе најавија дека ...

Берлин да пресуди меѓу Тасева и Ордановски

Вест - 04.10.2006

ВЛАДАТА БАРА ПОМОШ ЗА ТРАНСПАРЕНТНОСТ И министерот за финансии Трајко Славески се вклучи во решавање на проблемот во "Транспарентност Македонија". Вчера тој упати официјално писмо до седиштето на Транспарентност во Берлин, во кое побара вклучување на централата во расчистувањето на локалните ...

Славески бара реакција од централата во Берлин

Време - 04.10.2006

ВО СЛУЧАЈОТ „ТРАНСПАРЕНТНОСТ“ СЕ ВМЕША ВЛАДАТА Трајко Славески, министер за финансии, испрати писмо до седиштето на „Транспаренси интернешнел“ во Берлин во кое бара централата на оваа организација за борба против корупцијата да го заштити угледот на „Транспарентност - Македонија“.

Власта бара од централата во Берлин да ги смири страстите во „Транспарентност"

Утрински - 04.10.2006

Надзорниот одбор се произнесе дека Ордановски е избран во редовна процедура Гордана Дувњак Расколот во невладината организација „Транспарентност Македонија" добива нова димензија. По последните препукувања на релација Слаѓана Тасева-Сашо Ордановски и меѓусебните обвинувања за нелегитимност и ...

Конфликтот во „Транспарентност“ мора да стивне

Дневник - 04.10.2006

Конфликтот во „Транспарентност Македонија“ мора да се реши бидејќи без тоа организацијата не може да работи, предупредија вчера од централата на оваа влијателна групација за борба против корупцијата. Миклош Маршал, регионален директор на организацијата за земјите од југоисточна Европа, вчера изјави ...

Транспаренси интернешанл е загрижена за сопствената репутација

Канал5 - 04.10.2006

Директорот на Транспарентност за Европа утре доаѓа во Скопје. „Во прашање е репутацијата на организацијата“- вели Миклош Маршал и најавува средби со претседателот на Транспарентот Ордановски, со извршната директорка Тасева, со бордот, а и со донаторите, за да направи точна проценка што се случува.

Тасева фрапирана од незаконитостите во Транспарентност

Вечер - 04.10.2006

Слаѓана Тасева, извршен директор на Транспарентност Македонија вчера не го коментираше писмото на Славевски. Таа изјави дека воопшто нема сознанија дека министерот се обратил до централата во Берлин. Министерот за финансии Трајко Славески испрати писмо до седиштете на Транспаренси Интернешнл во ...

Тасева ја затвори канцеларијата на „Транспарентност"

Утрински - 03.10.2006

Канцеларијата на „Транспарентност Македонија" од вчера е затворена и нема да се отвори сж до расчистување на случувањата во организацијата кои го нарушија нејзиниот рејтинг. Канцеларијата ја затворила извршната директорка на „Транспарентност", Слаѓана Тасева, која само пред неколку дена ги замрзна ...

Владата се загрижи за невладината транспарентност-

Канал5 - 03.10.2006

И владата се вклучи во решавањето на проблемите во невладината Транспарентност. Министерот за финансии Славески пратил писмо во централата во Берлин во кое изразува загриженост од последните случувања во организацијата. И владата се вклучи во решавањето на проблемите во невладината Транспарентност.

Основана Транспарентност - МК

Макфакс - 03.10.2006

Скопје Основачко собрание на кое е основана новата невладина организација Транспарентност -МК се одржа вчера во Скопје. Основните активности на организацијата, ќе бидат насочени во борбата против корупцијата, како граѓанско, невладино и непартиско движење, соопшти Транспарентност - МК.

Бордот на Транспарентност Македонија „разочаран“ за одлуката на Маршал

Макфакс - 03.10.2006

Скопје Бордот на Транспарентност Македонија изрази „разочараност“ и „не гледа вистинска причина“ за одземањето на акредитацијата од страна на централата во Берлин. Ова е наведено во денешното писмо, што бордот на Транспарентност Македонија го испратил до регионалниот директор на Транспаренси во ...

Тасева во клинч со Ордановски

Време - 02.10.2006

ПРОДОЛЖУВА ВРИЕЖОТ ВО „ТРАНСПАРЕНТНОСТ“ Слаѓана Тасева, извршна директорка на „Транспарентност-Македонија“, ги замрзна сите проекти во оваа организација до одржувањето состанок на собранието, информираа од организацијата. Овој чекор следува откако Тасева го оспори изборот на Сашо Ордановски за ...

Тасева ги замрзна парите за проектите

Вест - 02.10.2006

ТРАНСПАРЕНТНОСТ МАКЕДОНИЈА ПРИВРЕМЕНО ПОД КЛУЧ Слаѓана Тасева, извршен директор на Транспарентност Македонија, вчера објави дека поради оспорувањата на легитимитетот на новиот директор Сашо Ордановски, се замрзнуваат сите активности на организацијата.

Тасева побара кривична постапка за сите „Бачила"

Утрински - 02.10.2006

В.д. претседателката на Антикорупциската комисија, Слаѓана Тасева, побара кривична постапка за сите афери од типот „Бачило". „Случаите како „Бачило 1,2,3..." ќе мора да се расчистат од сите аспекти, а не само од аспект на формалните пропусти.

Јачев ги повика Тасева и Ордановски да ја прекинат борбата за превласт во „Транспарентност"

Утрински - 02.10.2006

Жаклина Ѓорѓевиќ Поранешниот претседател на невладината организација „Транспарентност-Македонија", Зоран Јачев, вчера се огласи во јавноста, изразувајќи згрозеност од „безумната борба за превласт во организацијата", откако ескалираа меѓусебните препукувања меѓу новоименуваниот претседател Сашо ...

Орданоски и' плете мрежа на Тасева

Дневник - 02.10.2006

Спорниот директор на „Транспарентност - Македонија“ Сашо Орданоски презема чекори за изолација на извршната директорка Слаѓана Тасева во пресрет на Собранието на организацијата на која ќе се расправа за регуларноста на изборот на новиот директор.

Централата на Транспарентност ја одзеде акредитацијата на македонската НВО

Макфакс - 02.10.2006

Скопје Централата на Транспарентност Интернешнл во Берлин и го одзеде правото на македонската невладина организација(НВО) Транспарентност Македонија да се претставува како дел од мрежата на Транспарентност. Писмо со ваква содржина пристигна денеска до раководството на македонската Транспарентност и ...

Ќе ја уништам организацијата ако Орданоски биде претседател

Вечер - 02.10.2006

Слаѓана Тасева, извршниот директор на Транспарентност Македонија, ги замрзна сите проекти и програмски активности за борба против корупцијата, планирани од оваа невладина оргазнизација. Одлуката ја донесе завчера, по извршените консултации со донаторите на Транспарентност во врска со нелигитимниот ...

Ветон Сурои и Сашо Орданоски

Вечер - 02.10.2006

Ордановски се жали дека тој немал проблем во Транспаренси, туку ВЕЧЕР имал нешто против него. Арно ама, забелешки се појавија и во ДНЕВНИК, во самата Транспаренси, неколку амбасади финансиери... проблемот сепак бил јавен. Сашо Ордановски плаќан помеѓу останатото, и од Косоварот Ветон Сурои има ...