TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мадрид предупредува - каталонскиот сепаратизам води кон насилство

24 Вести - 16.11.2014

Шпанскиот министер за внатрешни работи Хорхе Фернандез Дијаз предупреди денеска на постоењето на реална опасност кампањата на каталонската Влада за независност да прерасне во насилство. - Процесот ваков каков што е по самата своја природа генерира ...

Мадрид предупредува дека каталонскиот сепаратизам води кон насилство

А1 On - 16.11.2014

Шпанскиот министер за внатрешни работи Хорхе Фернандез Дијаз предупреди денеска на постоењето на реална опасност кампањата на каталонската Влада за независност да прерасне во насилство. - Процесот ваков каков што е по самата своја природа генерира ...

Во Каталонија постои „опасност од насилство“

Н.Македонија - 16.11.2014

Шпанскиот министер за внатрешни работи предупреди на опасност од насилство во покраината Каталонија по минатонеделното одржување на симболичен референдум за гласање за независност на оваа област „Не смееме да го заборавиме фактот дека ...

Мадрид предупредува на опасност од насилства во Каталонија

Канал5 - 16.11.2014

Шпанскиот министер за внатрешни работи, Хорхе Фернандес Диас предупреди денеска на опасноста од насилства во покраината Каталонија каде пред недела дена бше одржано симболично гласање на референдум за независнот на таа област.

Мадрид предупредува дека каталонскиот сепаратизам води кон насилство

Сител - 16.11.2014

Шпанскиот министер за внатрешни работи Хорхе Фернандез Дијаз предупреди денеска на постоењето на реална опасност кампањата на каталонската Влада за независност да прерасне во насилство. - Процесот ваков каков што е по самата своја природа генерира ...

Шпанија ќе го тужи претседателот на Каталонија поради референдумот за независност

24 Вести - 12.11.2014

Шпанија ќе го тужи претседателот на Каталонија, Артур Мас за „непослушност и нечесност“ бидејќи и покрај судската забрана, одржа гласање за независност. Тужбата против Мас и неговиот заменик Хоан Ортега најверојатно ќе бидат поднесени во текот на ...

Шпанија ќе го тужи Мас поради гласањето за независност

Алфа - 12.11.2014

Шпанија ќе го тужи претседателот на Каталонија, Артур Мас за „непослушност и нечесност“ бидејќи и покрај судската забрана, одржа гласање за независност. Шпанија ќе го тужи претседателот на Каталонија, Артур Мас за „непослушност и нечесност“ бидејќи ...

Тужба од Шпанија за организирање на референдум на независност на Каталонија

Н.Македонија - 12.11.2014

Шпанија ќе го тужи претседателот на Каталонија, Артур Мас за „непослушност и нечесност“ бидејќи и покрај судската забрана, одржа гласање за независност Тужбата против Мас и неговиот заменик Хоан Ортега најверојатно ќе бидат поднесени во текот на ...

Шпанија ќе го тужи Мас поради гласањето за независност

А1 On - 12.11.2014

Шпанија ќе го тужи претседателот на Каталонија, Артур Мас за „непослушност и нечесност“ бидејќи и покрај судската забрана, одржа гласање за независност. Тужбата против Мас и неговиот заменик Хоан Ортега најверојатно ќе бидат поднесени во текот на ...

Шпанија го тужи каталонскиот претседател поради гласањето за независност

Макфакс - 12.11.2014

Владата на Шпанија ќе го тужи каталонскиот претседател Артур Мас за „непослушност и непочитување“ откако и покрај забраната на Уставниот суд, организираше гласање за независност на Каталонија.

Хакери го нападнале системот на Каталонската влада

Телеграф - 11.11.2014

Се обидоа да ги соборат компјутерските системи на каталонската Влада, истакна Мас, кој нагласи дека станува збор за „организирани компјутерски напади“ Компјутерскиот систем на каталонската Влада во неделата беше цел на голем хакерски напад за време ...

Хакерски напади врз компјутерскиот систем на каталонската Влада

Алфа - 11.11.2014

Компјутерскиот систем на каталонската Влада во неделата беше цел на голем хакерски напад за време на одржувањето на референдумот за независност, изјави денеска лидерот на овој шпански автономен регион, Артур Мас.

Хакерски напади врз компјутерскиот систем на каталонската Влада

А1 On - 11.11.2014

Компјутерскиот систем на каталонската Влада во неделата беше цел на голем хакерски напад за време на одржувањето на референдумот за независност, изјави денеска лидерот на овој шпански автономен регион, Артур Мас.

Каталонците се изјаснија за независност од Шпанија

Н.Македонија - 11.11.2014

Изборните резултати треба да се земат со резерва затоа што противниците на независноста најавија дека ќе го бојкотираат симболичното гласање и порачаа дека на изборите излегле само симпатизерите на независноста на Каталонија, оценува АФП ...

Хакиран системот на Каталонската влада

Република - 11.11.2014

Компјутерскиот систем на каталонската Влада во неделата беше цел на голем хакерски напад за време на одржувањето на референдумот за независност, изјави денеска лидерот на овој шпански автономен регион, Артур Мас.

Каталонија бара од Мадрид постојан дијалог за независноста

Макфакс - 11.11.2014

Шефот на регионалната управа на Каталонија, Артур Мас, му предложи во вторник на шпанскиот премиер Маријано Рахој воспоставување на постојан дијалог за независноста на Каталонија, како и серија мерки за јакнење на нејзината економија.

Мадрид до Каталонија: Самоопределувањето го нема во уставот

Макфакс - 11.11.2014

Мадрид нема да преговара за самоопределувањето на Каталонија, бидејќи тоа право не постои во уставот, предупреди во вторник потпретседателката на шпанската влада Сораја Саенз де Сантамарија.

На симболичниот референдум Каталонците гласаа за независност

24 Вести - 10.11.2014

На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните. - Резултатите од референдумот се објавени по преброени 88,4 отсто од ...

Над 80 отсто од Каталонците гласале за незавиосност

Нова ТВ - 10.11.2014

Над 80 отсто од Каталонците кои гласаа викендов на тест-референдум, се изјасниле за незавнисност, покажуваат првичните резултати. Во гласањето учествувале 2.25 милиони гласачи, од кои 80.1 отсто се ...

Каталонците на неформален референдум за независност

Вест - 10.11.2014

ШПАНИЈА, 10 ноември (АП) - Каталонија, североисточниот регион во Шпанија, вчера отвори изборни единици за неформално гласање за независност, што според централната влада е незаконско.

Над 80 проценти од Каталонците гласаа за независност

Утрински - 10.11.2014

На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните. - Резултатите од референдумот се објавени по преброени 88,4 отсто од ...

Каталонија: Гласање како фарса

Deutsche Welle - 10.11.2014

Вчера каталонските сепаратисти ја навредија демократијата. Сега, по завршувањето на оваа тажна претстава, време е повторно да се дозволи да управува разумот, смета Карлос Делгадо.

Каталонците гласаа за независност

Р.С.Европа - 10.11.2014

Жителите на шпанскиот богат североисточен регион Каталонија на вчерашното симболично гласање се изјаснија за независност и покрај противењето на Мадрид.

Kаталонија се токми за поголем притисок за независност

Дневник - 10.11.2014

Kаталонците од североистокот од Шпанија вчера излегоа на неформално гласање за независност. Шпанското правосудство го прогласи гласањето како противуставно, но каталонскиот лидер Артур Мас предупреди ...

Над 80 проценти од Каталонците гласаа за независност

Алсат-М - 10.11.2014

На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните. - Резултатите од референдумот се објавени по преброени 88,4 отсто од ...

Над 80 отсто од Каталонците гласале за отцепување од Шпанија

МКД - 10.11.2014

На каталонскиот необврзувачки референдум за независност над 80 отсто од излезените гласале за отцепување од Шпанија, а уште десет отсто се сложиле дека Каталонија треба да биде независна, но сѐ уште ...

Демократија а ла Каталана

МКД - 10.11.2014

Каталонците вчера пишуваа историја. Тие покажаа како треба да функционира Европа за да биде просперитетна и успешна. Некој ќе се праша: Зошто? Ова гласање беше само симболично. Денес Каталонија сè уште е дел од Шпанија.

Помалку од 40 отсто Каталонци излегоа на гласањето

Дневник - 10.11.2014

Неформалното гласање за независност на Kаталонија покажа дека повеќе од 80 отсто од гласачите се за отцепување на регионот. Необврзувачкото гласање се одржа и покрај одлуката на шпанскиот Уставен суд дека референдумот во североисточниот регион е ...

Каталонците гласаа за отцепување од Мадрид и Шпанија

Локално - 10.11.2014

Над 80% од учесниците во симболичниот референдум без правни последици, гласаа за отцепување на Каталонија од Шпанија. Според конечни податоци, цитирани од АФП, за издвојувањето гласале 80,7% Поддржан ...

Над 80 % од Каталонците гласаа за независност

Идивиди - 10.11.2014

Мадрид, 10 ноември 2014 (МИА) - На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните.

Над 80 проценти од Каталонците гласаа за независност

Алфа - 10.11.2014

На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните. На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската ...

ГЕНЕРАЛНА ПРОБА: Речиси 81% од Каталонците избраа независност

Фактор - 10.11.2014

Вкупно 80,7% од гласачите во шпанската покраина Каталонија вчера се определија за независност, покажаа првичните резултати од необврзувачкото гласање.

Каталонски лидер го нарече успех неофицијалниот референдум за независност

Алфа - 10.11.2014

Регионалната влада на Каталонија го прогласи за успех неофицијалниот референдум за независност од Шпанија, јави ДПА. Регионалната влада на Каталонија го прогласи за успех неофицијалниот референдум за ...

Неофицијалниот референдум претставува успех за Каталонците

Телеграф - 10.11.2014

Централната влада во Мадрид, меѓутоа, референдумот го нарече политичка пропаганда, што е без правни последици Регионалната влада на Каталонија го прогласи за успешен неофицијалниот референдум за ...

За Артур Мас успех е неофицијалниот реферндум за независност

Локално - 10.11.2014

Регионалната влада на Каталонија го прогласи за успех неофицијалниот референдум за независност од Шпанија. – Каталонците покажаа дека сакаат самоуправување, изјави во Барселона регионалниот лидер ...

Каталонската фарса

Локално - 10.11.2014

Во неделата каталонските сепаратисти ја дискредитираа демократијата. По завршувањето на таа тажна фарса наречена “симболичен референдум за независност”, време е разумот повторно да надвладее, тврди ...

За ЕУ каталонски референдум е внатрешно прашање на Шпанија

Алфа - 10.11.2014

Европската унија не сака да заземе став во однос на вчерашниот необврзувачки референдум за независност на шпанската провинција Каталонија, на кој речиси два милиони луѓе гласаа за отцепување од ...

Околу 80 проценти Каталонци гласаа за независност

Тера - 10.11.2014

Вкупно 80,7 проценти или 1,6 милиони Каталонци се изјаснија „за“ независност на шпанската покраина Каталонија, на симболичниот референдум што се одржа во недела и покрај противењето на властите во ...

Каталонците симболично гласаа за одвојување од Шпанија

Н.Македонија - 10.11.2014

Над 80 отсто од учесниците во симболичниот референдум без правни последици, гласаа за отцепување на Каталонија од Шпанија. За издвојување гласале 80,7 отсто , објави АФП Симболичното гласање за ...

Над 80 проценти од Каталонците гласаа за независност

А1 On - 10.11.2014

На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните. - Резултатите од референдумот се објавени по преброени 88,4 отсто од ...

Каталонија не е Шкотска – Над 80 отсто гласале за независност

Точка - 10.11.2014

Повеќе од 80 отсто од гласачите на симболичниот референдум гласале за независност на Каталонија од Шпанија, покажуваат првипните резултати, јавува "Франс Прес".

Каталонците гласаа за независнот на симболичниот референдум

Канал5 - 10.11.2014

Жителите на шпанскиот североисточен регион Kаталонија на вчерашното симболично гласање се изјаснија за независност и покрај противењето на Mадрид. Резултатите покажуваат дека гласале околку два ...

За ЕУ каталонски референдум е внатрешно прашање на Шпанија

А1 On - 10.11.2014

Европската унија не сака да заземе став во однос на вчерашниот необврзувачки референдум за независност на шпанската провинција Каталонија, на кој речиси два милиони луѓе гласаа за отцепување од ...

На симболичен референдум 80 отсто Каталонци гласаа за независност

Република - 10.11.2014

На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните. - Резултатите од референдумот се објавени по преброени 88,4 отсто од ...

Над 80 проценти од Каталонците гласаа за независност

Сител - 10.11.2014

На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните. - Резултатите од референдумот се објавени по преброени 88,4 отсто од ...

Каталонија не е Шкотска – Над 80 отсто гласале за независност

Нетпрес - 10.11.2014

Повеќе од 80 отсто од гласачите на симболичниот референдум гласале за независност на Каталонија од Шпанија, покажуваат првипните резултати, јавува „Франс Прес“, пренесува Нетпрес.

Неформално: Каталонците гласаа за отцепување од Шпанија

МРТ - 10.11.2014

Жителите на шпанскиот богат североисточен регион се свесни дека овие консултации за независност немаат правно значење, но каталонските националистички власти веруваат дека тоа во иднина може да има ...

Каталонија: Над 80% од гласачите гласаа за независност

Курир - 10.11.2014

На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните. - Резултатите од референдумот се објавени по преброени 88,4 отсто од ...

За Каталонскиот лидер е успех неофицијалниот реферндум за независност

Press24 - 10.11.2014

Регионалната влада на Каталонија го прогласи за успех неофицијалниот референдум за независност од Шпанија. - Каталонците покажаа дека сакаат самоуправување, изјави во Барселона регионалниот лидер ...

Каталонија гласаше за отцепување од Шпанија: Над 80% од гласачите гласаа ЗА

еМагазин - 10.11.2014

Над 80% од учесниците на симболичниот референдум без правни последици, гласаа за отцепување на Каталонија од Шпанија. Според конечни податоци, цитирани од АФП, за издвојувањето гласале 80,7%.

Каталонците симболично гласаа за одвојување од Шпанија

Шеталиште - 10.11.2014

Над 80 отсто од учесниците во симболичниот референдум без правни последици, гласаа за отцепување на Каталонија од Шпанија. За издвојување гласале 80,7 отсто, објави АФП.

Над 80 отсто од Каталонците гласале за независност на Каталонија

Денешен - 10.11.2014

Повеќе од 80 отсто од гласачите на симболичниот референдум гласале за независност на Каталонија од Шпанија, покажуваат првичните резултати, јавува „Франс Прес“.

Над 80 проценти од Каталонците гласаа за независност

Вечер - 10.11.2014

На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните. - Резултатите од референдумот се објавени по преброени 88,4 отсто од ...

Околу 80 проценти Каталонци гласаа за независност

Макфакс - 10.11.2014

Вкупно 80,7 проценти или 1,6 милиони Каталонци се изјаснија „за“ независност на шпанската покраина Каталонија, на симболичниот референдум што се одржа во недела и покрај противењето на властите во ...

80% од Каталонците гласаа за независност на вчерашниот симболичен референдум

Пулс24 - 10.11.2014

На вчерашниот симболичен референдум за независност на шпанската автономна област Каталонија гласале 80,7 проценти од граѓаните. - Резултатите од референдумот се објавени по преброени 88,4 отсто од ...

За Каталонскиот лидер е успех неофицијалниот реферндум за независност

Maxim - 10.11.2014

Регионалната влада на Каталонија го прогласи за успех неофицијалниот референдум за независност од Шпанија. - Каталонците покажаа дека сакаат самоуправување, изјави во Барселона регионалниот лидер ...

Шпанската влада со правни средства ќе се бори против сепаратизмот во Каталонија

Maxim - 10.11.2014

Шпанската централна Влада помирно отколку што се очекуваше го прифати и го следеше одржувањето на „консултативното изјаснување“ во Каталонија, што го организира регионалните сепаратистички партии, ...