TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Второ реми на Алкалоид на турнирот

Време - 09.10.2004

ШАХ – ЕВРОПСКИ КЛУПСКИ КУП Алкалоид, единствениот македонски претставник на Европскиот шаховски клупски куп, одигра нерешено, 3-3, против белгиската екипа КСК 47 Ејнатен во меч од петтото коло. Според просечниот рејтинг на двата тима (Алкалоид има 2.500, а Ејнатен 2.496), поделбата на поените е ...

Реми за пад од четири места

Утрински - 09.10.2004

Алкалоид одигра нерешено 3-3 со Ејнатен во петтото коло на 20. КЕШ во шах Победија Георгиев и Богдановски, загубија Станојоски и Јаќимовиќ РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Шахистите на македонскиот вицешампион Алкалоид (просечен рејтинг 2500) ја имаа победата во раце против белгискиот претставник Ејнатен (2496) ...

Кирил Георгиев гази, Алкалоид слабо поентира

Дневник - 09.10.2004

ШАХ - КУП НА ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ Реми со резултат 3-3 против белгиската екипа КСК 47 (11. по рејтинг) е учинокот на шахистите на Алкалоид (10.) во 5. коло на 20. издание на КЕШ во турскиот град Чешме. По ова, уследи пад од 4 места и 16. позиција на табелата со 6 бода и 15 поени поединечно по табли.

Победа на Алкалоид за враќање на самодовербата

Време - 08.10.2004

ШАХ – ЕВРОПСКИ КЛУПСКИ КУП Македонскиот екипен вицешампион Алкалоид оствари сигурна победа со 4, 5-1, 5 над Аједрез Валенсија од Шпанија во 4. коло од Европскиот шаховски клупски куп што се одржува во турскиот град Чешме. По тешкиот пораз од Полонија во претходното коло, двата бода во дуелот со ...

Алкалоид брзо се созеде

Вест - 08.10.2004

КУП НА ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ ВО ШАХ - 4. КОЛО По тешкиот пораз во претходниот меч со Полонија, македонскиот шампион Алкалоид убедливо ја совлада шпанската Ахедрез Валенсија со 4,5:1,5 во 4. коло од Купот на европските шампиони во шах, што се одржува во Чешме, Турција.

Алкалоид конечно во вистинско светло

Утрински - 08.10.2004

Македонскиот вицешампион ја совлада Валенсија со 4,5-1,5 во 4. коло на 20. КЕШ во шах Победи на Георгиев, Јаќимовиќ и на Богдановски плус три реми РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Македонскиот шаховски вицешампион Алкалоид (десетти на стартната табела според просечниот рејтинг од 2500 поени) конечно се покажа ...

Алкалоид се враќа на патеките на успехот

Дневник - 08.10.2004

ШАХ - УБЕДЛИВ ТРИУМФ НА АЛКАЛОИД Со победа од 4,5 - 1,5 против шпанскиот претставник Аједрес Валенсија (18. по рејтинг) во 4. коло од КЕШ, Алкалоид (10.) се врати на патеките на успехот, по дебаклот во минатото коло против полската Полонија (0,5 - 5, 5).

Тежок пораз на Алкалоид од Полонија

Време - 07.10.2004

ШАХ – ЕВРОПСКИ КЛУПСКИ КУП Алкалоид претрпе тежок пораз со 0,5-5,5 од екипата на Полонија во третото коло од Европскиот клупски куп (ЕКК), кој се одржува во Чешме (Турција). Четвртиот турнирски фаворит со просечен рејтинг на играчите од 2.664 поени беше пресилен противник за „фармацевтите“ (рејтинг ...

"Фармацевтите" како боси по трње

Утрински - 07.10.2004

Катастрофа на Алкалоид против Полонија (0,5-5,5) во третото коло на 20. КЕШ во шах Непоразен само Кирил Георгиев против Иванчук на првата табла РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Вистински бродолом доживеаја шахистите на македонскиот вицепрвак Алкалоид во третото коло на 20.

Петарда и пол го разнесе Алкалоид

Дневник - 07.10.2004

ШАХ - КАТАСТРОФА НА АЛКАЛОИД ВО 3. КОЛО ОД КЕШ Едно реми и пет порази е катастрофалниот учинок на шахистите на Алкалоид во дебаклот (0,5 - 5,5) од 3. коло во КЕШ против полскиот тим Полонија. Единствената светла точка, Кирил Георгиев (ВМ, 2625), во најлошото издание на Алкалоид на европската сцена ...

Прва победа за Алкалоид

Вест - 06.10.2004

ШАХ - КУП НА ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ Нашиот претставник Алкалоид ја забележа својата прва победа во Купот на европските шампиони, совладувајќи го со 4:2 Дуделанж од Луксембург во 2. коло од натпреварувањето, што се одржува во Чешме, Турција.

Очекуван триумф на Алкалоид над Дуделанж

Време - 06.10.2004

ШАХ – ЕВРОПСКИ КЛУПСКИ КУП Македонскиот шаховски вицешампион, екипата на Алкалоид, оствари очекувана победа над луксембуршкиот Дуделанж со 4-2 во второто коло од Европскиот клупски куп, што се игра во турскиот град Чешме. Откако загубија планиран бод во првото коло, нашите шахисти не дозволија втор ...

Алкалоид најде лек за Диделанж

Утрински - 06.10.2004

Прва радост за македонскиот шаховски вицешампион (4-2) во второто коло на 20. КЕШ Сензационални порази на Каспаров од Рублевски и на Иванчук од Најдич РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Благодарејќи на победите на велемајсторите Драгољуб Јаќимовиќ (рејтинг 2445) и на Влатко Богдановски (2443) на двете последни ...

Алкалоид фаќа залет во Купот на шампионите

Дневник - 06.10.2004

ШАХ - ПРВА ПОБЕДА НА "ФАРМАЦЕВТИТЕ" ВО ЧЕШМЕ Шахистите на Алкалоид (10. по рејтинг) ја забележаа првата победа на натпреварувањето на елитните шаховски клубови во Европа, Купот на европските шампиони, во Чешме,Турција. Со два плуса на последните две табли и без пораз, македонскиот вицешампион со ...

Алкалоид киксира во почетокот

Време - 05.10.2004

ШАХ - ЕВРОПСКИ КЛУПСКИ КУП Алкалоид, единствениот македонски претставник во Европскиот клупски куп во шах, одигра само нерешено, 3-3, против нискорангираната домашна екипа Мармарис, во првото коло од турнирот што се игра во турскиот град Чешме.

Неубедлив почеток на "фармацевтите"

Утрински - 05.10.2004

Само 3-3 за Алкалоид со аутсајдерот Мармарис во стартот од 20. Купот на европските шампиони во шах Цел поен за Недев и Станојоски, поразени Стојановски и Богдановски РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Десеткратниот македонски шаховски првак Алкалоид освои само еден меч-поен, играјќи нерешено 3-3 со аутсајдерот ...

Го потценија турскиот противник

Дневник - 05.10.2004

ШАХ - реми на алкалоид НА СТАРТОТ НА КЕШ Македонскиот шаховски вицешампион Алкалоид со реми стартуваше на 20. издание на Купот на европските шампиони во турскиот град Чешме. "Фармацевтите" не успеаја да го скршат отпорот на слабата по рејтинг екипа на Мармарис од Турција (28.